Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-05-07, 10:07
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Από όσα γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις τίποτε εκτός από το να συμβιβαστείς .Τα βατράχια αποτελούν μέρος ενός υδροβιότοπου ,τρώνε ,έντομα , τα αυγά και τους γόνους των ψαριών κρατώντας των αριθμό αυτών σε πολλή χαμηλούς αριθμούς. Τα αυγά τους όμως είναι πρόβλημα γιατί καλύπτονται από μια τοξίνη και στην περίπτωση που φαγωθούν από τα ψάρια σου μπορεί να τους προκαλέσουν ακόμα και τον θάνατο . Aν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κάποια είδη βατράχων που δεν γεννούν σε λίμνες όπου υπάρχουν ψάρια.Μακάρι τα δικά σου να ανήκουν σε αυτά.
Ίσως με την συνύπαρξη χρυσόψαρων, βατράχων και ότι άλλο έρθει στην λίμνη σου (π.χ.πουλιά , προνύμφη λιβελούλας που είναι φυσικός εχθρός των γυρίνων και μικρών ψαριών ) θα υπάρξει στο μέλλον κάποια ισορροπία.
Θα σου πρότεινα, τουλάχιστον πριν την εισαγωγή των ψαριών, να συνεχίσεις να βγάζεις τα αυγά των βατράχων έτσι ωστε να αποφύγεις των υπερπληθυσμό τους,.
Καλή συνέχεια και καλή τύχη.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 05-05-07 στις 11:39
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-05-07, 10:08
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

θέλεις να σου φέρω ένα νερόφιδο?

μόλις είδα το ζωντανό.. Πρόκειται για φρύνο και όχι βάτραχο, το είδος είναι bufo bufo spinosus οπότε μάλλον άκυρο το νερόφιδο... νομίζω πως έμπλεξες λίγο
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 05-05-07, 10:27
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόκειται για φρύνο και όχι βάτραχο, το είδος είναι bufo bufo spinosus
Φρύνος ή χωμαματόφρυνος (Bufo bufo)
Προστατεύεται από τη σύμβαση της Βέρνης (ως είδος πανίδας υπό προστασία) και από το Προεδρικό Διάταγμα 67/1981 (ως προστατευτέο είδος).
Είναι βάτραχος που μπορεί να ζήσει και σε ξηρά περιβάλλοντα. Χρειάζεται το νερό μόνο για να γεννήσει. Εναποθέτει τα αυγά του σε στάσιμα νερά ή σε νερά χαμηλής ταχύτητας ροής. Είναι νυχτόβιο ζώο. Στα Στενά βρίσκεται σχεδόν παντού. Τρέφεται με έντομα και άλλα μικρά αρθρόποδα ή σκουλήκια. Έχει αναπτυγμένη ακοή και μεγάλη ικανότητα διάκρισης των ήχων. Στο δέρμα του έχει δηλητηριώδεις αδένες. Παρά ταύτα, οι χωματόφρυνοι αποτελούν τροφή για πολλά είδη ζώων.
Για να επιβιώνει μακριά από νερό συγκρατεί το νερό του σώματος με τη βοήθεια βλεννωδών εκκρίσεων του δέρματος, που εμποδίζουν την εξάτμιση. Όπως όλα τα είδη των βατράχων, περνά το πρώτο στάδιο της ζωής τους ως γυρίνος.
Πως θα τον αναγνωρίσουμε: Οι φρύνοι έχουν κοντό σώμα, χωρίς ουρά (άνουρα) και ευδιάκριτο λαιμό, μακριά πίσω πόδια. Οι τυμπανικές μεμβράνες των αυτιών είναι ευδιάκριτες και μοιάζουν με δίσκους, που προβάλλουν στα πλάγια του κεφαλιού. Ο λάρυγγάς του είναι πολύ καλά ανεπτυγμένος και συνοδεύεται από σάκο που μπορεί να φουσκώνει και να πάλλεται. Το χρώμα του είναι καφέ (η λέξη φρύνος υποδηλώνει γενικώς το καφέ λαμπερό χρώμα). Η πλάτη και τα άκρα του διαθέτουν ευδιάκριτα φύματα με δηλητηριώδεις αδένες.
http://www.topeiros.gr/stena/pages/07amfibia.htm
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-05-07, 10:38
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από www.topeiros.gr
Το χρώμα του είναι καφέ (η λέξη φρύνος υποδηλώνει γενικώς το καφέ λαμπερό χρώμα).
αυτό με το καφέ χρώμα είναι λίγο μούφα, τα θηλυκά είναι καφέ όχι όμως και τα αρσενικά.


για να είδες αυγά πάει να πει ότι έχει και αρσενικό μέσα στην λίμνη αλλιώς τα αυγά είναι τζουφια. Κάθονται όπως στην φώτο και καθώς η θηλυκιά βγάζει αυτήν την κορδέλα από αυγά ο αρσενικός τα γονιμοποιεί
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-05-07, 20:16
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Question

οι γυρινη δεν αποτελουν κρικο στην τροφικη αλυσιδα......... των ψαριων
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 05-05-07, 21:06
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

απελπισίαΜόνο μια λύση βλέπω να βγάλω ότι μεγάλο φυτό υπάρχει και να την καλύψω με λεπτή σίτα. ...και πως θα χαίρομαι την γουρνομπανιέρα μου που τόσο την λαχταρούσα!!! απελπισία
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα008.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  66,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα009.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  85,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα011.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  74,4 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 05-05-07, 21:12
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

http://www.aquaristic.net/shop.php/s.../searchvendor/
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 05-05-07, 21:54
Το avatar του χρήστη Teo1
Teo1 Ο χρήστης Teo1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
απελπισίαΜόνο μια λύση βλέπω να βγάλω ότι μεγάλο φυτό υπάρχει και να την καλύψω με λεπτή σίτα. ...και πως θα χαίρομαι την γουρνομπανιέρα μου που τόσο την λαχταρούσα!!! απελπισία
¶μα την σίτα την βάλεις γύρω γύρω σαν καγκελάκι??
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 05-05-07, 22:06
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες να κάνει δουλειά; δεν πολυκατάλαβα πως είναι, ίσως ένα πλέγμα συρμάτινο να το βαζω και νατο βγάζω πιο εύκολα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo1 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶μα την σίτα την βάλεις γύρω γύρω σαν καγκελάκι??
Νομίζω τα βατράχια κάνουν μεγάλα άλματα.

Πάντος ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 05-05-07, 22:10
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Να σου πω την αλήθεια ουτε εγω ξερω ακριβως τι ειναι το παράγγειλα για την δικιά μου υπο κατασκευή λεει οτι ειναι για φθινόπωρο να μην πέφτουν μέσα τα φύλα μολις το πάρω θα σου πω

Ελπιζω να μην μου βγαλει κοκκινη καρτα ο Τολις
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 05-05-07, 22:15
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Talking βρε λουσιτα μου....

γιατι δεν κανεις καμμια λιμνουλα μονο species..με βατραχια.......???
ειναι πρασινα,χαριτωμενα,και δεν θα εχεις προβλημα με τα εντομα.......
θα σου ερθουν τσαμπα,δεν χρειαζεται να τα ταιζεις-φροντιζεις,εεεε,και αν βαρεθεις θα εχεις 2 συμμαχους καβαντζα....
1)ωτοασπιδες για το πολυ κουαξ......και..
2)συνταγη της βεφας,για καλα γιαννιωτικα βατραχοποδαρα........
για σκεψου το....θα εισαι η πρωτη που θα το εφαρμοσει,και που ξερεις.....?
μπορει να γινει και ...μοδα......
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 05-05-07, 22:25
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

κι όταν μαζέψω μπόλικα δεν θα σου φέρω μόνο μεζεδάκι αλλά και μια ντουζίνα ζωντανά μαζί με τις ωτοασπίδες
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 05-05-07, 22:34
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα ψάρια σου
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-05-07, 09:07
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι γυρινη δεν αποτελουν κρικο στην τροφικη αλυσιδα......... των ψαριων
Σύμφωνα με τις απόψεις πολλών που έχουν λίμνες ,τα χρυσόψαρα και τα κόι τρώνε τους γυρίνους και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που μόνο αν υπάρχουν κρυψώνες μπορεί να επιβιώσουν κάποιοι από αυτούς.Και δεν πιστεύω να μην ισχύει με δεδομένο ότι τα κυπρινοειδή είναι παμφάγα και "λαίμαργα" ψάρια.

Αν καποιος επιδιώκει να αναπαραγάγει χρυσόψαρα σε λίμνη όπου υπάρχουν και βατράχια σίγουρα δεν θα καταφέρει πολλά.Αν απλώς θέλει μια φυσική λίμνη για να την χαίρεται ,τότε τα βατράχια δεν πιστεύω ότι θα δημιουργήσουν ιδιαιτερα προβλήματα.
Λύσεις όπως η σίτα ή ο φράκτης μπορεί να βοηθήσουν αλλά πιστεύω πως το καθαρό τρεχούμενο νερό και ο καθαρός πυθμένας είναι το "κλειδί" για μια ωραία λίμνη.

lucy ,θα σου πρότεινα να βάλεις πρωτα τα ψάρια και μετά βλέποντας και κάνοντας.Μην απελπίζεσαι,τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 07-05-07, 10:18
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Σωκράτη σ'ευχαριστώ!!!
Τα ψάρια τα έβαλα την πρωτομαγιά. Δεν ξέρω αν βιάστικα αλλά σε μια παρόρμηση της στιγμής το έκανα. Νερό αλλάζω κάθε 2 μέρες με συνεχόμενη ροή μέχρι να το δω καθαρό.
Το μεγάλο πρόβλημα δεν φαίνεται να είναι πλέον οι βάτραχοι, αλλά νεροχελώνες, νερόφιδα και καβούρια που υπάρχουν σε κοντινά στραγγιστικά κανάλια.
Οπότε εγκαταλείπω την ιδέα για φυτά που θα εξέχουν πολύ έξω από το νερό, θα βάλω μόνο εσωτερικά και επιπλέοντα και θα μπεί σίτα απο πάνω, προς μεγάλη μου απογοήτευση.
Εκτός αν ξαναβάλω τα ψαράκια στην γλάστρα, και αφήσω την φύση να "αυτοσχεδιάσει" την πανίδα της γούρνας μου, να πρωτοτυπήσω όπως λέει και ο Κλαζ.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 07-05-07, 12:59
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

που ακριβώς είναι το πρόβλημα με τις νεροχελώνες, τα νερόφιδα και τα καβούρια? Γιατί σε αγχώνουν όλα αυτά? Εγώ όσα περισσότερα είδη είχα στην λίμνη μου τόσο πιο πολύ θα χαιρόμουν... Τα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα με όλα αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 08-05-07, 09:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μα όλα τρώνε ψάρια!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 08-05-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

εδώ στην θεσσαλονίκη απέναντι από την ετ3 υπάρχει ένα μεγάλο πάρκο με τεχνητή λιμνούλα και ποταμάκι και συμβιώνουν χρυσόψαρα, κάτι άλλες κυπρινίδες και κάτι μικρά ψαράκια με κάτι τεράστιες νεροχελώνες, όλα μαζί χωρίς προβλήματα. Επίσης στα πλατανάκια πανοράματος συμβιώνουν τα ίδια ψάρια με τις ίδιες νεροχελώνες μαζί με τους ίδιους φρύνους που έχεις στην λίμνη σου, συν πόσα άλλα είδη βατράχων και είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο καρκινοειδές θα υπάρχει κι εκεί αφού η λίμνη είναι μέσα στη φύση, στο βουνό και σίγουρα έχει και νερόφιδα αφού έχω δει πάμπολλες φορές κοντά σ'αυτήν την περιοχή. Οπότε μην ανησυχείς. Αν τα ψάρια σου είναι μεγαλούτσικα δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα πιστεύω.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 08-05-07, 22:08
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εμενα παντως μια χρονια που ειχε εμφανιστει μια νεροχελωνα στη λιμνη μου, μου ειχε καταστρεψει-κομματιασει ολα τα νουφαρα
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 09-05-07, 08:03
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ξέρεις τι γίνετε Strahos σ' αυτές τις λιμνούλες; Υπάρχει φυσική ισσοροπία. Τα αρπακτικά (νεροχελώνες κλπ) τρέφονται με ψάρια τα οποία γεννάνε, και έτσι υπάρχει μια ισσοροπία και στον πληθυσμό τους. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να δω τα 3 ψαράκια μου, που τα ταλαιπωρώ χρόνια σε γυάλες, ενυδρεία, γλαστρολίμνες,να γίνονται μεζες.

Η μικρούλα μικρούλα λίμνη μου δεν πιστεύω πως μπορεί αθυσίαστα να κρατήσει ισσοροπίες.

Λατρεύω την ιδέα να έχω ένα μικρό οικοσύστημα με μεγάλη ποικιλία. Ακόμα και ΦΙΔΙΑ. Τα θέμα είναι να μην φαγωθούν τα χρυσόψαρα, και φοβάμαι ότι το μέγεθός τους δεν θα τα προστατέψει, αν δεις το μέγεθος που έχουν εδώ τα... αρπακτικά μας.

Αποφασίσαμε να βάλουμε μέσα λίγες μεριάνες (νομίζω είναι πιό γνωστές ως μπριάνες) για να τρώνε τους γυρίνους και να μην βρωμίσει πολύ το νερό από τα περιτώματά τους.

Είναι και τα νούφαρα που θέλω να βάλω, αν μου τα κάνουν κιμά, όπως λέει ο Japetus;

Βλέποντας και κάνοντας...
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 09-05-07, 12:11
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις τι γίνετε Strahos σ' αυτές τις λιμνούλες; Υπάρχει φυσική ισσοροπία.
πάντως αυτή που σου λέω απέναντι από την ετ3 μόνο ισορροπία δεν μπορεί να κρατήσει. Είναι ένα πολύ μικρό ποταμάκι με πάρα πολλές και τεράστιες νεροχελώνες , χρυσόψαρα και κάτι πολύ μικρά ψαράκια. Οι περισσότερες νεροχελώνες στην Ελλάδα ζουν σε λίμνες-βάλτους όπου δεν υπάρχουν καν ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-05-07, 08:28
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ναι καταλαβαίνω τι μου λες, όταν λέω φυσική ισσοροπία εννοώ, όποιος προλάβει και φάει όποιον βρει.
Για δείτε τώρα τους μικρούς γυρίνους μου! Και να φανταστήτε ότι κατέστρεψα πολλά αυγά. Τώρα είναι πολύ χαριτωμένα. Τι θα γίνει όταν γίνουν μεγάλοι φρύνοι;
Γι' αυτό θα αδειάσω εντελώς την λιμνούλα για να είμαι σίγουρη πως θα φύγουν όλα.
Δεν μπορώ να φανταστώ μυριάδες φρύνους να τρυγιρίζουν εκεί που παίζουν τα παιδιά μου!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Γυρίνοι 10-5-2007.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  83,4 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-05-07, 09:37
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

τώρα αν υπήρχε ένα ψαράκι μέσα δεν τα έτρωγε όλα?
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-05-07, 12:38
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι καταλαβαίνω τι μου λες, όταν λέω φυσική ισσοροπία εννοώ, όποιος προλάβει και φάει όποιον βρει.
Για δείτε τώρα τους μικρούς γυρίνους μου! Και να φανταστήτε ότι κατέστρεψα πολλά αυγά. Τώρα είναι πολύ χαριτωμένα. Τι θα γίνει όταν γίνουν μεγάλοι φρύνοι;
Γι' αυτό θα αδειάσω εντελώς την λιμνούλα για να είμαι σίγουρη πως θα φύγουν όλα.
Δεν μπορώ να φανταστώ μυριάδες φρύνους να τρυγιρίζουν εκεί που παίζουν τα παιδιά μου!
μια χαρα παιχνιδι ειναι οι φρυνοι για τα παιδια εγω μικρος δεν εκανα αλλη δουλεια ολο τους κυνηγαγα!θα το προτιμουσα απ το να παιζουν ολη μερα με το pc τα παιδια μου!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-05-07, 18:06
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

[quote=Strahos;173194]Επίσης στα πλατανάκια πανοράματος συμβιώνουν τα ίδια ψάρια με τις ίδιες νεροχελώνες μαζί με τους ίδιους φρύνους που έχεις στην λίμνη σου, συν πόσα άλλα είδη βατράχων και είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο καρκινοειδές θα υπάρχει κι εκεί αφού η λίμνη είναι μέσα στη φύση, στο βουνό και σίγουρα έχει και νερόφιδα αφού έχω δει πάμπολλες φορές κοντά σ'αυτήν την περιοχή.quote]

Ειχα επισκευτει αυτο το μερος που λες περσυ το καλοκαιρι και ειδα μαυρα καβουρια και κατι σαν καραβιδα σε ενα καταρακτακι χωμενο σε μια πλαγια και ειδα και ενα καφε σαν νεροφιδο μαζι με απειρα βατραχια.Ψαρι δεν ειδα.... Σε μια λιμνη σιγουρα διατηρουνται ισορροπιες αλλα σε ενα ρυακι τα ψαρια ηταν εξαφανισμενα,ποσο μαλλον σε μια λιμνουλα
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-05-07, 19:34
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων

Ειχα επισκευτει αυτο το μερος που λες περσυ το καλοκαιρι και ειδα μαυρα καβουρια και κατι σαν καραβιδα σε ενα καταρακτακι χωμενο σε μια πλαγια και ειδα και ενα καφε σαν νεροφιδο μαζι με απειρα βατραχια.Ψαρι δεν ειδα.... Σε μια λιμνη σιγουρα διατηρουνται ισορροπιες αλλα σε ενα ρυακι τα ψαρια ηταν εξαφανισμενα,ποσο μαλλον σε μια λιμνουλα
έχω φωτογραφίες από τα πλατανάκια που αποδεικνύουν το αντίθετο
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 12-05-07, 00:28
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Δεν λεω στη λιμνουλα που εχουν βαλει και τη βρωμοκαφετερια,λιγο παραδιπλα λεω σε ενα ρυακι.Ποσταρε καμια γωτο,μου χει λειψει το μερος.Και αν εχεις τιποτα και απο τη θερμη!!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-05-07, 07:31
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τα ψάρια βρίσκονται μέσα από την πρωτομαγιά. Αν φάγανε γυρίνους δεν ξέρω. Δεν τους θέλω, δεν τους θέλω, δεν τους θέλω. Εγώ θα τους διώξω.
Τα παιδιά μου αλωνίζουν σ' ένα χώρο 7 στρεμμάτων και δεν παίζουν όλη μέρα με PC, εμείς οι πόντιοι τα πισία τα τρώμε
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-05-07, 15:02
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λεω στη λιμνουλα που εχουν βαλει και τη βρωμοκαφετερια,λιγο παραδιπλα λεω σε ενα ρυακι.Ποσταρε καμια γωτο,μου χει λειψει το μερος.Και αν εχεις τιποτα και απο τη θερμη!!!
στο ρυάκι είναι φυσικό να μην κάθονται τα ψάρια, θα ανεβάσω φώτος αλλά σήμερα δεν προλαβαίνω.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια βρίσκονται μέσα από την πρωτομαγιά. Αν φάγανε γυρίνους δεν ξέρω.
ε όλο και κάτι θα έφαγαν...
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 12-05-07, 15:20
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια βρίσκονται μέσα από την πρωτομαγιά. Αν φάγανε γυρίνους δεν ξέρω. Δεν τους θέλω, δεν τους θέλω, δεν τους θέλω. Εγώ θα τους διώξω.
Τα παιδιά μου αλωνίζουν σ' ένα χώρο 7 στρεμμάτων και δεν παίζουν όλη μέρα με PC, εμείς οι πόντιοι τα πισία τα τρώμε
ετσι ειναι το σωστο απλα το ειπα γιατι δεν βλεπω το κακο να υπαρχουν βατραχια στη λιμνουλα σου σιγα σιγα ο πλυθησμος τους θα ερθει σε μια ισοροπια πιστευω δεν μπορουν να ζησουν μυριαδες στη λιμνουλα σου ειδικα αν υπαρχει και ποταμι διπλα αν θυμαμαι καλα...πιστευω οτι η σιτα ειναι πολυ φασαρια για το τιποτα τα ξερεις τωρα τα διαφορα ζωηφια καποιο τροπο θα βρουν να τρυπωσουν αν θελουν τα ατιμα!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοιτάξτε την καινουρια μου χελωνιτσα ! deMetrIs ¶λλα ζώα 8 16-09-06 23:44
Λιμνούλα κήπου με KOI Αθηνά Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 23 12-10-05 12:32
Λέω να δοκιμασω την τυχη μου....με φυτά. GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 02-03-05 11:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15899 seconds with 14 queries