Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-03-07, 08:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι ;;
Ολόκληρο αμπελώνα έχετε....και δεν σε αφήνουν να φτιάξεις μεγαλύτερη λίμνη παρά μόνο μια γούρνα 400 μόνο λίτρων ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-03-07, 15:03
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Με την ευκαιρια ριξε μια ματια εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...hanos12345.htm που περιγραφεται η διαδικασια και εχει φωτος απο την κατασκευη της λιμνης του thanos12345.
Οσο για τον πολυεστερα, ακουγεται πιο ευκολο απο οτι ειναι.
Δεν νομιζω καποιος που δεν εχει εμπειρια να καταφερει ευκολα να κανει σωστη δουλεια. Περα απο αυτο νομιζω οτι θα χρειαστει και πλαστικες ινες που βαζουνε ενδιαμεσα για να γινει σταθερη κατασκευη.
Απλα λεω οτι θελει ψαξημο....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-03-07, 15:20
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

http://www.ktirio.gr/gr/pdf/19/186.pdf
Λίγες κατασκευαστικές πληροφορίες.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-03-07, 21:51
stef23 Ο χρήστης stef23 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
θα είναι περίπου 400 λτ. (ελπίζω να κλέψω χώρο για λίγο περισσότερο) και θα έχει τα 3 χρυσόψαρα που έχω στην γλαστρολίμνη. Και φυσικά πολλά φυτά, με αποτέλεσμα ο χώρος που θα μείνει για τα ψάρια να είναι γύρω στα 300 λτ.

υπαρχει ειδικο πλαστικο γι αυτη τη δουλεια εδω στη θεσσαλονικη.
εγω αγορασα 4χ8 μετρα στοιχισε 90 ευρω.
μου περισεψε μικρο κομματι πες μου ποσο χρειαζεσαι μηπως σου φτασει.

παντως το ελαστικο πρεπει υποχρεωτικα να ειναι 8 μετρα αν αγορασεις
8χ1; 8χ2;.....
η εταιρια λεγεται πρασινο
www.prasino.gr τηλ 2310456873 αμασειας 8 καλαμαρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-03-07, 08:34
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!!!
Να τα πάρω όμως με τη σειρά.
Η λιμνούλα θα είναι στην ουσία μια γούρνα, όπως είπες George, γιατί αλλιώς θα πρέπει να ξηλώσω κλήματα. Τα "κορίτσια" μου τα αγαπώ πολύ για να το κάνω. ΔΕΝ μου το απαγορεύει κανείς. Δικός μου είναι ο αμπελώνας, (...αμπελώνας... υπερβολές), πρόκειτε για αμπέλι 4 στρ. μόνο.
Ακριβως δίπλα ο αδερφός μου το δικό του χωραφάκι το ΦΤΙΑΧΝΕΙ κτήμα με κορμοκατοικία, περιβόλι, λαχανόκηπο, πισίνα ... λίμνη, όπου εκεί θα βγάλουμε το άχτι μας .(φωτό )
Ο πολυεστέρας τώρα, μου είπαν πως είναι τοξικός σε υγρή μορφή, αλλά ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ χάνει τις τοξικές του ιδιότητες όταν ξεραθεί. Οπότε δεν πήρα σαφή απάντηση.
Τάκη, τι ναυλον έβαλε ο thanos12345; Δεν το διευκρινίζει. (η γούρνα μου, σε μέγεθος, είναι σαν το φίλτρο του )
Stef23 το κομμάτι που θα χρειαστώ θα πρέπει να είναι 4χ2 ή 2.5 μέτρα.
Ακόμα όμως το ψάχνω. Αλλά και την λύση να βρω, η βροχή δεν επιτρεπει εργασίες. Είναι όλα μουσκεμα.
Και πάλι σας ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 045.jpg
Εμφανίσεις:  413
Μέγεθος:  64,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 047.jpg
Εμφανίσεις:  437
Μέγεθος:  62,4 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-03-07, 09:33
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Αυτό έψαχνα από εχθές.
Ξέρω οτι υπάρχουν αναλογίες για το εμβαδόν της λίμνης, τον όγκο του νερού και το βάθος για την αποφυγή άλγης και την σωστή λειτουργία του όλου συστήματος, αλλά στο συγκεκριμένο άρθρο υπάρχουν λίγα στοιχεία για αυτό.
Έχει όμως κάποιες άλλες λεπτομέρειες, που ίσως θα φανουν χρήσιμες.
http://www.ktirio.gr/gr/_dynoP/artic...NAME=55-45.TXT
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-03-07, 15:24
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εγω τετοιο πλαστικο βρηκα απο μαγαζι με ειδη κηπου. Ηταν γνωστος μου ο ιδιοκτητης και εψαξε και μου βρηκε στις διαστασεις που το ηθελε. Επειδη αργοτερα του ετυχαν και αυτου κατι δουλειες με συντριβανια και λιμνουλες, εχει παρει απο τον ιδιο προμηθευτη μεγαλο φυλλο με πλατος 4 μετρα και κοβεις οσο μηκος θελεις. Δεν πιστευω να ειναι δυσκολο να βρεις, ρωτα σε καποιο σχετικο καταστημα και ας ψαξουν και αυτοι λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-04-07, 22:35
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Thumbs up Ιδέα για τη λίμνη σου

Δεν ξέρω εάν έχεις ήδη πάρει απόφαση αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι πλέγμα μεταλλικό στη χειρότερη περίπτωση κοτετσόσυρμα διπλό και από πάνω τσιμέντο. Στη συνέχεια απλώνεις διπλό ή μονό πλαστικό για θερμοκήπια που είναι φτηνό και θα βρεις εύκολα και στη συνέχεια πάλι κοτετσόσυρμα και τσιμέντο. Το αποτέλεσμα θα είναι μια πλήρης στεγανή λίμνη που θα παραμείνει έτσι για περισσότερο από 10 χρόνια.

Σημεία προσοχής : Το τσιμέντο πρέπει να «πέσει» με τη μία για να είναι ομογενοποιημένο. Καλό είναι να έχεις φτιάξει καλούπι πρώτα (δηλαδή φαντάσου κάτι σαν μια κούτα στο σχήμα της λιμνούλας σου από ξύλο ή χαρτόνι (ξύλο καλύτερα) και να το «κρεμάσεις» πάνω από τη λίμνη. Έτσι όταν πέσει μέσα το τσιμέντο θα πάρει το κατάλληλο σχήμα από την αρχή χωρίς κόπο. Όταν αρχίσει να πήζει το πρώτο στρώμα συνεχίζεις με το πλαστικό και το δεύτερο. Να φροντίσεις μέχρι την ολοκλήρωση να είναι αρκετά υγρό αλλά να μη ρέει το νερό, δηλαδή να το ραντίζεις συχνά για να γίνει καλύτερο το τσιμέντο. Νομίζω ότι η λύση που σου προτείνω είναι η φτηνότερη και ασφαλέστερη.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-04-07, 10:14
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τελικά βρήκα νάυλον!!!
Ψάχνοντας και πιό έξω, κάποιοι που κάνουν κατασκευές κήπου στους Σιταγρούς Δράμας μου είπαν ότι μπορεί να μου παραγγείλει ο Χιλιώτης που πουλάει τρακτέρ αλλά και αγροτικά εφόδια. (αναφέρω ονόματα για όσους από την περιοχή μου ενδιαφέρονται)
Δυστυχώς δεν είχαν 4μετρο, και από το 6μετρο παράγγειλα 2,5 μέτρα (είπαμε είναι γούρνα η λίμνη ), και θα μου στοιχίσει 60 ευρώ.

japetus τελικά έγινε όπως πρότεινες, μόνο που εγώ δεν έχω γνωστό.

aafent αυτό που πρότεινες είναι καλή ιδέα ίσως, αλλά για τώρα προτειμώ την ευκολία του νάυλον.

Ξεκινάω εργασίες με ότι φυτά έχω, και περιμένω να έρθουν νούφαρα και νυμφαίες.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-04-07, 12:12
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Καλή τύχη Lucy! να σου πάνε όλα καλά.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-04-07, 08:25
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aafent Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή τύχη Lucy! να σου πάνε όλα καλά.
Ανδρέα το ευχαριστώ το είπα από μέσα μου και έτσι τιμωρήθηκα που δεν σ' ευχαρίστησα "φωναχτά". Από τότε πιάστηκε η μέση μου και ήταν αδύνατο να δουλέψω.
Μέχρι τώρα όταν πότιζα τον κήπο, γέμιζα και την μπανιέρα μου (νέο όνομα για την γούρνα μου) για να παρηγοριέμαι .
Τώρα είμαι καλά και λέω να πιάσω δουλειά.
Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι. Έχω ένα black moor και το καημένο ζει μέσα στο 15 λτ. ενυδρείο. Αφού είναι χρυσόψαρο κι αυτό, δεν μπορεί να ζήσει μαζί με τα άλλα χρυσόψαρα μέσα στην γουρνομπανιέρα μου; Τον χειμώνα θα έχει πρόβλημα;
Ευχαριστώ!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-04-07, 10:10
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γενικώς τα fancy χρυσόψαρα όπως είναι το black moor είναι ποιο ευαίσθητα καθώς είναι ψάρια που έχουν προέρθει από επιλεκτικές αναπαραγωγές (όπως τα περισσότερα χρυσόψαρα δυστυχώς)
Είναι ίσως λίγο δύσκολο να τα καταφέρει τον χειμώνα χωρίς να το αποκλείω!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-04-07, 10:14
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι. Έχω ένα black moor και το καημένο ζει μέσα στο 15 λτ. ενυδρείο. Αφού είναι χρυσόψαρο κι αυτό, δεν μπορεί να ζήσει μαζί με τα άλλα χρυσόψαρα μέσα στην γουρνομπανιέρα μου; Τον χειμώνα θα έχει πρόβλημα;
Ευχαριστώ!
Διαβασε παρακάτω ανάλογο θέμα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13128&page=2
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-04-07, 10:42
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τ

Ξεκινάω εργασίες με ότι φυτά έχω, και περιμένω να έρθουν νούφαρα και νυμφαίες.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!
αντε και με το καλο..!!!!!
αν χρειαστεις ποικιλια μεγαλυτερη για τα φυτα σου στη λιμνη...ΜΗΝ διστασεις..!!!!!κανε μαε τηλεφωνακι.....
(ριξε και μια ματια στον καταλογο,και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις φυτα που δεν περιμενες οτι θα εβρισκες,και οτι υπαρχουν)........!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-04-07, 11:11
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Γεία σου lucy πολύ καλά να νέα για τη λίμνη (υποθέτω είναι έτοιμη). Το black moor όπως είπαν οι προλαλήσαντες θέλει αρκετά «ζεστά» νερά για τα δεδομένα του «κρύου» νερού, δηλαδή ένα orada ή fancy χρυσόψαρο καλό είναι να είναι σε θερμοκρασίες πάνω από 20-21 βαθμούς. Αντέχει σε χαμηλότερες αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα, ένας από τους λόγους, είναι η χαμηλή συγκέντρωση λίπους που υπάρχει στο σώμα του αφού η τροφή (ποσότητα και ποιότητα) που του δίνουμε δεν είναι ικανή να το δημιουργήσει.

Όμως μπορείς άνετα να το βάλει από το Μάιο (ίσως και λίγο μετά) μέχρι το Σεπτέμβριο, όπου τότε θα πρέπει να του πάρεις ένα ενυδρείο 30-50 λίτρων, γιατί σε 15 λίτρα δεν ζει το ψάρι!. Τα 15 αυτά λίτρα είναι ένας ακόμα λόγος για να το βάλεις οπωσδήποτε στη λίμνη.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-04-07, 09:14
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!!!
Το ξέρω καλά πλέον, ότι 15 λτ. είναι λίγα. να σκεφτήτε ότι όταν γράφτηκα στο GAB είχα στο 15λτ. το black moor, ένα χρυσόψαρο common, ένα γατόψαρο 10 εκ. και ένα μικρούλι γλύφτη. Μόνο εγώ έλειπα
Τώρα είναι μόνο το μαυράκι, κι αυτό θέλω να το βάλω στην λιμνούλα. Για τον χειμώνα ... βλέπουμε. Μαθαίνω, μαθαίνω!
Δυστυχώς η λιμνούλα δεν είναι ακόμα έτοιμη. Ευελπιστώ για το σαββατοκύριακο.
Klaz για φυτά σίγουρα θα τα πούμε. Ψάχνω το typha latifolia, και είδα ότι υπάρχει. Τα λέμε!
Και πάλι ευχαριστώ!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-04-07, 20:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

χαρηκα που σε γνωρισα απο κοντα φιλη lucy,και ειμαι σιγουρος οτι η λιμνουλα σου θα γινει οπως την ονειρευεσαι...!!!! καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-04-07, 21:22
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Klaz, κι εγώ χαίρομαι που τα είπαμε. Με τέτοια ποικιλία φυτών που υπάρχουν... έχουν να τριφτούν μάτια και ματάκια (εδώ στην Δράμα ).
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-04-07, 21:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Klaz,
για τους φιλους ειμαι ο κωστας...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-04-07, 23:08
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Διπλό ευχαριστώ Κώστα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-04-07, 08:31
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Την εφτιαξα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Με έσκασα πια, αναβολή στην αναβολή!!!
Έβαλα το νάυλον έκλεισα με πέτρες γύρω γύρω και γέμισα νερό. Τώρα μένει το διακοσμητικό μέρος και τα φυτά.
Φωτό θα βάλω μετά.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-04-07, 08:34
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

από φίλτρο τι σκέφτεσαι γιατί είμαι στην μελέτη και ψάξιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-04-07, 08:45
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Δεν θα βάλω φίλτρο γιατί δεν έχω ρεύμα. Εχω όμως γεώτρηση και μπορώ αν θέλω να κάνω καθημερινά αλλαγή νερού.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-04-07, 08:50
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Εχω ρευμα αλλα σκέφτομαι την λύση της ηλιακής ενεργείας το θέμα ειναι στον σχεδιασμό και μελέτη οταν είμαι έτοιμος θα ανοίξω νεο κεφάλαιο πολυ ακριβές όμως οι αντλίες DC
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 24-04-07, 17:49
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα βάλω φίλτρο γιατί δεν έχω ρεύμα. Εχω όμως γεώτρηση και μπορώ αν θέλω να κάνω καθημερινά αλλαγή νερού.
Απο ισκιο τι γινεται;
Θα την βαραει ολη μερα ο ηλιος;
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-04-07, 18:32
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ρευμα αλλα σκέφτομαι την λύση της ηλιακής ενεργείας το θέμα ειναι στον σχεδιασμό και μελέτη οταν είμαι έτοιμος θα ανοίξω νεο κεφάλαιο πολυ ακριβές όμως οι αντλίες DC
βάζεις ένα inverter μετά τις μπαταρίες και έχεις 220V. Θα μπορούσες να φωτίσεις και το κήπο σου. Παρεπιπτόντως ψάξτο γιατί υπάρχει και επειδότηση 30% από την ΕΕ για εγκαταστάσεις ανανεώσιμων σε σπίτια
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-04-07, 18:48
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Τωρα θα αλλάξουμε τα φωτα στο ποστ της Lucy αλλα θελω να το αποφύγω το inverter καταναλωνει ενεργεία για την λειτουργία του μικρη μεν αλλα και θελω οσο το δυνατον μικροτερο Pannel για λόγους αισθητικούς θα ανοίξω δικο μου ποστ η καποιος Mod ας το μεταφέρει να το συζητήσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-04-07, 11:18
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ισκιο τι γινεται;
Θα την βαραει ολη μερα ο ηλιος;
Μέχρι να μεγαλώσουν τα δεντράκια θα είναι σκιασμένο με καλαμωτή ενισχυμένη με γερό πλέγμα, γιατί ο 5χρονος γιός μου, έκανε το θαύμα του, μπήκε μέσα κι έκανε αρκετή ζημιά.
Βάζω την φωτό που υποσχέθηκα. Μέσα έχει ξύλα αμπελιού για να είναι έτοιμα όταν μπουν τα ψάρια και γλάστρες για να "συνέλθουν" τα φυτά.
Φυσικά η διακόσμηση θα είναι διαφορετική.
Έχουμε και τον πρώτο ένοικο στην λίμνη, έναν βάτραχο, και φυσικά μερικά έντομα. Φοβάμαι ότι το πρόβλημα με τους βάτραχους θα είναι μεγάλο, γιατί υπάρχουν πολλά στην περιοχή.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα041.jpg
Εμφανίσεις:  1191
Μέγεθος:  142,1 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 25-04-07, 22:54
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Κατά 98% ο πολυεστέρας δεν είναι τοξικός από τη στιγμή που θα στεγνώσει και μετά. Με πολυεστέρα υπάρχουν εφαρμογές κατάλληλες για τροφές, ζώα και νερό.
Μπορείς όμως να το ψάξεις ακόμα περισσότερο.

Ο πολυεστέρας ουσιαστικά είναι υγρό που καλύπτει επιφάνεια φύλλων υαλοβάμβακα. Θα πρέπει να τοποθετήσεις αρχικά καλούπι από κόντρα πλακέ λεπτό και στη συνέχεια να βάλεις πολυεστέρα και υαλοβάμβακα. Αντί του ξύλου ίσως μπορεί να γίνει κάτι με πλαστικό μουσαμά (αγροτικό).
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η όσμωση του για αυτό το λόγο αλείφουν τις επιφάνειες με ειδικά υλικά που όμως είναι τοξικά. Νομίζω ότι ένα παχύ στρώμα από 5-6 φύλλα υαλοβάμβακα και μετά μεγάλη ποσότητα πολυεστέρα θα σου δώσει μια οικονομική λύση.

Ψάξε όμως καλύτερα το θέμα της τοξικότητας.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 05-05-07, 09:03
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ και να που έγινε ... θα γεμίσει η γούρνα μου βατράχια.
Ο βάτραχος που είχα δει, είναι βατραχίνα και εχθές γέμισε τον τόπο αυγά! Αλυσίδες να δείτε !!! Ότι βρήκα τα έβγαλα από το νερό.
Τι να κάνω με τα βατράχια;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα001.jpg
Εμφανίσεις:  464
Μέγεθος:  12,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα003.jpg
Εμφανίσεις:  594
Μέγεθος:  48,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα004.jpg
Εμφανίσεις:  537
Μέγεθος:  56,9 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοιτάξτε την καινουρια μου χελωνιτσα ! deMetrIs ¶λλα ζώα 8 16-09-06 23:44
Λιμνούλα κήπου με KOI Αθηνά Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 23 12-10-05 12:32
Λέω να δοκιμασω την τυχη μου....με φυτά. GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 02-03-05 11:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08595 seconds with 14 queries