Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-13, 10:38
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή diy γουρνα 800λτ

Καλημέρα... Θέλω να χτίσω μία γούρνα στην πίσω αυλή και να βάλω μέσα χρυσόψαρα. Η γούρνα θα έχει 50εκ βάθος και οι διαστάσεις και το σχήμα δεν έχουν καθοριστεί ακόμα. Θα χτιστεί πάνω σε πλακάκια οπότε θα μπει ένα στρώμα 5εκ μπετόν αλφαδιασμένο, και θα χτιστεί με τούβλα 20χ20 2 σειρές, και 5 εκ σενάζ από πάνω. μέχρι εδώ είναι το εύκολο και λογικό από εδώ και πέρα τι γίνετε για να μονωθεί αυτή η κατασκευή... Πήγα σε πολλά μαγαζιά με μονωτικά και μου λένε το μακρύ τους και το κοντό τους... Εσείς τι προτίνετε??? Να πω ότι η πιο επικρατείσα άποψη είναι να σοβαντιστεί με πρόσθετη ριτήνη αδιαβροχοποίησης, και μετά να βαφτεί με 2 ή 3 χέρια χρώμα πισήνας.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-13, 10:42
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

καλημερα φιλε μου.καλη τυχη στην λιμνουλα σου.απο αυτα που διαβαζω και που ρωταω νομιζω πως αν αφου ολοκληρωσει το χτισιμο περασεις τη λιμνουλα μερικα χερια durostick d1 θα ειναι οκ.παρολα αυτα επειδη δεν εχω φτιαξει κατι αντιστοιχο περιμενε να ακουσεις απο πιο εμπειρους κι αλλες γνωμες...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-13, 11:01
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλημερα καλη αρχη.
Αφου θα την κανεις ολη αυτην την κατασκευη γιατι δεν της δινεις ακομη λιγο υψος θα ειναι πολυ καλυτερα για τα ψαρια σου και για το καλοκαιρι αλλα και για τον χειμωνα!
Εγω θα προτεινα να την χτισεις με ΑΛφα μποκ και να τις δωσεις τουλαχιστον 65-70 ποντους(το αλφα μπλοκ εχει καλυτερη μονωση απο το τουβλο και δεν χρειαζονται σεναζια στο τελος)!Χτιζεις και μετα περνας ειτε dyrostick d1 ειτε Isomat Aquamat(επειδη το χω δουλεψει αυτο σε αρκετες πισινες το προτεινω αδιαφιλακτα και με κλειστα ματια).Μετα απο αυτο περνας ειτε εποξυδικη βαφη ειτε καποιο χρωμα πισινας.Οτι και να βαλεις να ειναι καταλληλο για να βαλεις ψαρια μεσα ή να λεει οτι ειναι καταληλο για δεξαμενες ποσιμου νερου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-13, 11:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα καλη αρχη.
Αφου θα την κανεις ολη αυτην την κατασκευη γιατι δεν της δινεις ακομη λιγο υψος θα ειναι πολυ καλυτερα για τα ψαρια σου και για το καλοκαιρι αλλα και για τον χειμωνα!
Εγω θα προτεινα να την χτισεις με ΑΛφα μποκ και να τις δωσεις τουλαχιστον 65-70 ποντους(το αλφα μπλοκ εχει καλυτερη μονωση απο το τουβλο και δεν χρειαζονται σεναζια στο τελος)!Χτιζεις και μετα περνας ειτε dyrostick d1 ειτε Isomat Aquamat(επειδη το χω δουλεψει αυτο σε αρκετες πισινες το προτεινω αδιαφιλακτα και με κλειστα ματια).Μετα απο αυτο περνας ειτε εποξυδικη βαφη ειτε καποιο χρωμα πισινας.Οτι και να βαλεις να ειναι καταλληλο για να βαλεις ψαρια μεσα ή να λεει οτι ειναι καταληλο για δεξαμενες ποσιμου νερου!
συμφωνω με τον φιλο απο πανω!!!!!
αν πρεπει να σου πω αλλη μια αποψη ειναι...
να παρεις μια πλαστικη δεξαμενη γυρο στα 1000 λιτρα και να την διακοσμισεις περιμετρικα ειτε με πετρες, ειτε με τουβλα...
με αυτον τον τροπο ξενιαζεις μια και καλη στο θεμα μονωσης του νερου και οποτε θελεις μπορεις να την πας και καπου αλλου σαν λιμνη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-13, 11:12
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Μερικές ερωτήσεις μόνο, το durostick d1 είναι σοβάς ή τσιμεντοειδές μονωτικό??? Στη δεύτερη περίπτωση σοβαντίζω πρώτα βάζω αστάρι και μετά το τσιμεντοειδές??? ή τα βάζω σε κάθε περίπτωση πάνω από το τούβλο επιτόπου??? Τέλος, αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς χωρίς πρόβλημα??? Και αν ναι πόσα χρόνια τη δουλεύετε τη γούρνα έτσι???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-13, 11:52
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

το d1 φιλε μου ειναι μονοτικο τσιμεντοειδες.αφου τελειωσεις την κατασκευη σου με τα χτισιματα και ολα και ειναι κομπλε τοτε θα την περασεις μερικα χερια d1...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-13, 13:24
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Την διαδικασια μπορεις να την δεις και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68629
Για το AQUAMAT μπορω να σου πω για κατασκευες που δουλευουν πανω απο 10 χρονια και ειναι μια χαρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-13, 16:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω. χτιζεις κανονικα, και μετα ξεκινας να περνας η το d1 η το isomat-aquamat. το δευτερο το εχω σε εξωτερικη λιμνη 3.000+λιτρα 4 χρονια τωρα χωρις κανενα προβλημα.
το D1 ειναι παρομοιο αλλης μαρκας, αλλα δεν το εχω δουλεψει για να σου πω σιγουρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η ΠΑΛΙΑ γουρνα-λιμνη POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 29-04-08 16:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04338 seconds with 15 queries