Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-12, 15:26
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Talking Γυάλα με προνύμφες κουνουπιών;

Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να είμαστε όλοι καλά!

Λοιπόν σας έχω θεματάκι... Είχα αφήσει μια γυάλα έξω στο μπαλκόνι μου, είχα ρίξει μέσα λίγη java moss και ένα hygrophylo, τα οποία φυσικά σαπίσανε. Αυτό το έκανα με τη σκέψη να παράξω άλγη, για να φτιάξω μια δική μου τροφή με βαση την άλγη, για να ταίζω γαρίδες και γλύφτες. Αλλά σήμερα αντίκρισα αυτά τα μικρά 'σκουλικάκια' μπροστά μου. Υποθέτω πως είναι προνύμφες κουνουπιών νεογέννητες! Αν όντως είναι προνύμφες κουνουπιών, μπορώ να ταίζω τα ψαράκια μου με αυτή την ωραία ζωντανή πρωτεϊνουλα; Θα ήθελα τη γνώμη σας!

Ευχαριστώ a priori!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00960.jpg
Εμφανίσεις:  696
Μέγεθος:  39,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00959.jpg
Εμφανίσεις:  646
Μέγεθος:  34,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00958.jpg
Εμφανίσεις:  661
Μέγεθος:  35,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00957.jpg
Εμφανίσεις:  618
Μέγεθος:  35,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00956.jpg
Εμφανίσεις:  598
Μέγεθος:  48,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00955.jpg
Εμφανίσεις:  546
Μέγεθος:  47,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-12, 16:17
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

δεν μου μοιαζουν για προνυμφες κουνουπιων...... ισως να ειναι πολυ μικρες!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-12, 16:26
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μου μοιαζουν για προνυμφες κουνουπιων...... ισως να ειναι πολυ μικρες!!!!!
Θα ξαναποστάρω φώτος, αν δω και παίρνουνε μορφή, ελπίζω να είναι και να ταίζω φρέσκια τροφή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-12, 17:45
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ξαναποστάρω φώτος, αν δω και παίρνουνε μορφή, ελπίζω να είναι και να ταίζω φρέσκια τροφή!
δεν φαινονται καθολου αλλα αν ειναι σαν αυτα http://i1043.photobucket.com/albums/...09-11_1531.jpg ταισε αφοβα
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-12, 19:56
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αυτες δεν ειναι προνυμφες κουνουπιων, οι προνυμφες ειναι σαν αυτες που δινει στη φωτο ο φιλος παραπανω.
προσεξε μην εισαγεις στο ενυδρειο προνυμφες - θηρευτες απο αλλα ειδη εντομων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

ωωωω τωρα τα εντοπισα.. αυτα ειναι σκουλικια φιλε... τετοια ταιζα τα μικρα μονομαχακια μου... αν θες προνυμφες κουνουπιων βαλε απο τωρα νερο σε ενα δοχειο και αστο εξω στο μπαλκονι.. θα εχεις τροφη μεχρι τα χριστουγεννα
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-12, 00:44
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
ωωωω τωρα τα εντοπισα.. αυτα ειναι σκουλικια φιλε... τετοια ταιζα τα μικρα μονομαχακια μου... αν θες προνυμφες κουνουπιων βαλε απο τωρα νερο σε ενα δοχειο και αστο εξω στο μπαλκονι.. θα εχεις τροφη μεχρι τα χριστουγεννα
Γεια σου Αντώνη! Γνωρίζεις αν αυτά είναι επιβλαβή για τα ψάρια; Αφού λες είναι σκουλίκια, θα σε πιστέψω, γιατί και μένα για τέτοια μου κάνουν βλέποντας τη φωτό παραπάνω με τις προνύμφες. Αν έχεις ταυτίσει και ποιο είδος είναι, θα ήθελα να διαβάσω κάτι παραπάνω για να δω αν μπορούν να δωθούν στα ψάρια για τροφή.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτες δεν ειναι προνυμφες κουνουπιων, οι προνυμφες ειναι σαν αυτες που δινει στη φωτο ο φιλος παραπανω.
προσεξε μην εισαγεις στο ενυδρειο προνυμφες - θηρευτες απο αλλα ειδη εντομων.
Γειά σου Χρήστο! Τί εννοείς να μην εισάγω θηρευτές από άλλα είδη εντόμων;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manuel : 27-05-12 στις 00:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-12, 01:08
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οι προνυμφες της λιβελουλας για παραδειγμα ειναι σαρκοφαγες και πολλες φορες τρεφονται με μικρα ψαρια, αφου πρωτα τα πιασουν. υπαρχουν καποια ειδη λιβελουλας που οι προνυμφες τους ειναι μικροσωμες και τις ξεχωριζεις δυσκολα γιατι κρυβονται πολυ καλα.
ειχα και εγω στο ενυδρειο μου οταν το εστρωνα, και παντα εβλεπα 2-3 οχι παραπανω, μεχρι που ενα πρωι βρηκα μεσα στο σαλονι καμμια 20αρια λιβελουλες.
αν θελεις προνυμφες κουνουπιων, κανε οτι σου ειπαν και πιο πανω, βαλε μια λεκανη με νερο εξω στο μπαλκονι και σε λιγες μερες θα γεμισει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-12, 01:14
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
οι προνυμφες της λιβελουλας για παραδειγμα ειναι σαρκοφαγες και πολλες φορες τρεφονται με μικρα ψαρια, αφου πρωτα τα πιασουν. υπαρχουν καποια ειδη λιβελουλας που οι προνυμφες τους ειναι μικροσωμες και τις ξεχωριζεις δυσκολα γιατι κρυβονται πολυ καλα.
ειχα και εγω στο ενυδρειο μου οταν το εστρωνα, και παντα εβλεπα 2-3 οχι παραπανω, μεχρι που ενα πρωι βρηκα μεσα στο σαλονι καμμια 20αρια λιβελουλες.
αν θελεις προνυμφες κουνουπιων, κανε οτι σου ειπαν και πιο πανω, βαλε μια λεκανη με νερο εξω στο μπαλκονι και σε λιγες μερες θα γεμισει.
Κατάλαβα... Δεν είχα ποτέ αυτή την εμπειρία. Έντομο στο νερό να μου φάει τα ψαράκια; Μάλιστα! Δε θέλω να ξυπνήσω με λιβελούλες, το 'χω και στο δωμάτιό μου το ενυδρείο! Απ ότι είπε το παιδί παραπάνω είναι είδος σκουλικιών και τάιζε τους μονομάχους. Τώρα αν μάθαινα κάτι παραπάνω και σιγουρευόμουν ότι είναι ακίνδυνα θα τα έριχνα στο ενυδρείο και ας έχουν να τρώνε τα ψάρια φρέσκια τροφή! Θα δοκιμάσω να αφήσω μια λεκάνη με νερό, ελπίζω να πιάσει το πείραμα και να χω πολλές προνύμφες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-12, 11:53
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Αντώνη! Γνωρίζεις αν αυτά είναι επιβλαβή για τα ψάρια; Αφού λες είναι σκουλίκια, θα σε πιστέψω, γιατί και μένα για τέτοια μου κάνουν βλέποντας τη φωτό παραπάνω με τις προνύμφες. Αν έχεις ταυτίσει και ποιο είδος είναι, θα ήθελα να διαβάσω κάτι παραπάνω για να δω αν μπορούν να δωθούν στα ψάρια για τροφή.
-------------------------
λοιπον φιλε μου δεν ξερω ποιο ειδος ειναι .. ξερω ομως οτι στο δοχειο που ειχα περυσι για τα "κουνουπια" εμφανιστηκαν κι αυτα τα σκουλικια... ηταν η σωτηρια μου γιατι τα κουνουπια δεν μπορουν να τα φανε τα νεογεννητα ψαρακια .. ενω αυτα για νεογεννητα ειναι σκετη λιχουδια. ακου πως θα το κανεις.. μπορεις με ενα κουταλακι εκει οπως ειναι ολα μαζεμενα να τα πιασεις..η εγω εκανα το αλλο μιας και κολυμπουσαν.. τα ρουφουσα με καποιο τροπο και τα εριχνα στα μικρα. με αυτο τον τροπο διαλεγεις εσυ ποια θα πιασεις..τα μονομαχακια μου πραγματικα τα τσακισαν τα σκουλικια.. τα εφαγαν και δεν ειχα αλλα.. δεν ειχα κανενα προβλημα με τα ψαρια μου 1 χρονο μετα. Αυτο ειναι μια προνυμφη λιβελουλας.. αυτο μακρια.http://www.google.gr/imgres?q=%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%85%CE%BC%CF%8 6%CE%B7+%CE%BB%CE%B9%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%85 %CE%BB%CE%B1&um=1&hl=el&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:elfficial&biw=1024&bih=57 7&tbm=isch&tbnid=SuNuGsXLoIZAtM:&imgrefurl=http://anagogi.blogspot.com/2009/08/blog-post_7159.html&docid=32AVzjB6fdCGBM&imgurl=http://4.bp.blogspot.com/_Vzn9t-dObAM/So2vYip6kyI/AAAAAAAAEVM/0nmfeH7Dilo/s400/4.jpg&w=301&h=309&ei=FPjBT-n0Goi08QP4qMjaCg&zoom=1&iact=hc&vpx=87&vpy=237&dur =2845&hovh=227&hovw=222&tx=143&ty=169&sig=11444319 7395688112795&page=1&tbnh=118&tbnw=115&start=0&nds p=15&ved=1t:429,r:5,s:0,i:78
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-12, 14:29
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Τελικά μάλλον προνύμφες κουνουπιών είναι παιδιά. Αρχίζουν και σχηματίζονται. Θα ξαναποστάρω μερικές φώτος να το σιγουρέψουμε! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, τις εμπειρίες και τις σκέψεις σας! Εδώ θα 'μαστε να τα λέμε!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-05-12, 14:36
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

δώστα γρήγορα για φαγητό γιατί βλέπω να σε κάνουν σουρωτήρι..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-05-12, 15:29
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
δώστα γρήγορα για φαγητό γιατί βλέπω να σε κάνουν σουρωτήρι..
Χαχαχα
-------------------------
Τα ψάρια ξετρελάθηκαν με τις προνύμφες! Θα πρέπει να αγοράσω μια μικρή συριγκούλα να κάνω πιο καλά το ψάρεμά τους! Έπιανα με το κουτάλι όλο το κουκούλι με καμιά 30αρια προνύμφες το έριχνα μέσα στο νερό και ορμούσανε σαν παλαβά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manuel : 27-05-12 στις 15:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-05-12, 20:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προνύμφες κουνουπιών (Mosquito larvae)





Μέγεθος 0.5-6mm
Χρώματα: καφέ, γκρι, μαύρο

Θα δούμε πολύ συχνά αυτά τα πλασματάκια σε κουβάδες με στάσιμο νερό που έχουμε ξεχάσει έξω ειδικά τους πιο ζεστούς μήνες, πρόκειται για την προνύμφη του κοινού κουνουπιού που μας τσιμπάει τα καλοκαίρια.

Το κουνούπι είναι δίπτερο έντομο της οικογένειας Culicidae με 3.500 περίπου είδη ανά τον κόσμο. Τα κουνούπια τρέφονται με νέκταρ ή γύρη που βρίσκουν στη φύση, όμως τα θηλυκά χρειάζονται και αίμα προκειμένου να μπορέσουν να κάνουν αβγά.Εφόσον το θηλυκό πραγματοποιήσει ένα γεύμα αίματος τότε ωριμάζουν τα αβγά του τα οποία και τοποθετεί στην επιφάνεια του νερού και στη συνέχεια εκκολάπτονται από αυτά οι προνύμφες. Μετά από μια εβδομάδα οι προνύμφες έχουν μεγαλώσει αρκετά και αφού περάσουν 3 μέρες ως pupa, εκδύονται και βγαίνει το ακμαίο ιπτάμενο άτομο, το κουνούπι.



Εδώ τα αυγά που μοιάζουν με μικρή σχεδία που επιπλέει:
(το μέγεθος της σχεδίας είναι μερικά χιλιοστά και αν το πιάσουμε στα χέρια μας διαλύεται σε κομματάκια που δεν είναι τίποτα άλλο από τα αυγά)



Εδώ ο κύκλος του εντόμου:
(κοιτώντας τις προνύμφες θα ξεχωρίσετε μερικές πιο χοντρές και κοντές σαν διπλωμένες, αυτές σε 3 μέρες το πολύ θα γίνουν κουνούπια)


Οι προνύμφες είναι υδρόβιες και εφοδιασμένες με δύο αναπνευστικά συστήματα που τους επιτρέπουν να αναπνέουν τόσο κάτω από το νερό όσο και από πάνω, έτσι θα δούμε οτι κάθε λίγη ώρα οι προνύμφες ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να αναπνεύσουν με ένα αναπνευστικό όργανο που βρίσκεται στο τέλος της κοιλιάς τους.

Οι προνύμφες τρέφονται με οργανικά υπολείμματα, μικροάλγη και άλλους μικροοργανισμούς. Είναι πολύ καλή τροφή για τα ψάρια, πλούσια σε πρωτεΐνη και ακόμα και ψάρια με πεσμένη όρεξη δύσκολα θα αντισταθούν στην κίνηση του ζωντανού θηράματος. Θεωρείται πολύ καλή τροφή για προετοιμασία ψαριών-μικροθηρευτών για αναπαραγωγή.

Απλά αφήστε έναν κουβά με λίγη μπίχλα από το φίλτρο ή σκούπα βυθού σε έναν χώρο με πρόσβαση απ' έξω και θα έχετε προνύμφες όλο τον χρόνο (ακόμα και τώρα τον Γενάρη έχω κάμποσες σε ένα δωματιάκι κήπου με ανοικτή πόρτα). Προσοχή όμως, αν οι προνύμφες εκκολαφθούν τα κουνούπια τσιμπάνε κανονικότατα.

Πηγη: Γiωργος Βαρκαρολης (Viciouscircle)

Συμπληρωνω:
Προσοχη μονο απο οποιον κανει καλλιεργεια στα παρακατω.
Χρειαζεται υπευθυνότητα. Επιτρέποντας στα κουνούπια και στις σκνίπες να φθάσουν στην ωριμότητα εγκυμονεί κινδύνους για εσάς, την οικογένειά σας, τους γείτονές σας, τα κατοικίδια ζώα σας.
Ορισμένες απειλές που πρέπει να γνωρίζουμε για να τις αποφυγουμε ειναι :
- Εγκεφαλίτιδα: για τον άνθρωπο
- Ιός του Δυτικού Νείλου (West Nile virus): για τον άνθρωπο, άλογα, πουλιά και άλλα ζώα.
- Ελονοσία: για τον άνθρωπο (κουνούπια Anopheles, οι περιβόητοι φορείς της ελονοσίας)
- Heartworm (immitis Dirofilaria) : σκύλους και γάτες

Βεβαιωθείτε για την συγκομιδή προνυμφών κάθε μέρα για τη διατήρηση του πληθυσμού σε χαμηλο επιπεδο. Σιγουρευτείτε ότι αφαιρείτε τις χρυσαλλίδες (pupae) επειδή θα εκκολαφθούν μέσα σε 48 ώρες.
Το θεμα ειναι σοβαρο, σε καποιες χωρες (πχ Σιγκαπούρη, Μαλαισία) απαγορευεται απο αυστηρους νομους η καλλιεργεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-05-12, 22:31
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μάλλον προνύμφες κουνουπιών είναι παιδιά. Αρχίζουν και σχηματίζονται. Θα ξαναποστάρω μερικές φώτος να το σιγουρέψουμε! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, τις εμπειρίες και τις σκέψεις σας! Εδώ θα 'μαστε να τα λέμε!
οχι τα συγκεκριμενα σκουλικια δεν ειναι κουνουπια .. απλα μεσα εχεις και μερικες προνυμφες κουνουπιων .. ειναι ολα μαζι εκει.. καλο συμπουσιο
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-05-12, 12:22
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι τα συγκεκριμενα σκουλικια δεν ειναι κουνουπια .. απλα μεσα εχεις και μερικες προνυμφες κουνουπιων .. ειναι ολα μαζι εκει.. καλο συμπουσιο
Αντώνη ίσως έχεις δίκιο! Εγώ τα τάϊσα όλα, ότι βρήκα. σκουλικάκια, κουνούπια! Ελπίζω να μην έχω επιπλοκές. Να σε ρωτήσω.. Αν κάποια σκουλικάκια δε φαγωθούνε και μεγαλώσουν στο ενυδρείο, θα υπάρχει πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-05-12, 16:53
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντώνη ίσως έχεις δίκιο! Εγώ τα τάϊσα όλα, ότι βρήκα. σκουλικάκια, κουνούπια! Ελπίζω να μην έχω επιπλοκές. Να σε ρωτήσω.. Αν κάποια σκουλικάκια δε φαγωθούνε και μεγαλώσουν στο ενυδρείο, θα υπάρχει πρόβλημα;
κανενα... μην φανταστεις πως μεγαλωνουν πολυ.. μεχρι να πεθανουν ειναι ελαχιστη η διαφορα τους.. εμενα οι μονομαχοι μου με αυτα εγιναν θηρια.. ακομα ταιζω προνυμφες κουνουπιων... τρελαινονται
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-05-12, 14:30
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
κανενα... μην φανταστεις πως μεγαλωνουν πολυ.. μεχρι να πεθανουν ειναι ελαχιστη η διαφορα τους.. εμενα οι μονομαχοι μου με αυτα εγιναν θηρια.. ακομα ταιζω προνυμφες κουνουπιων... τρελαινονται
Αντώνη η λίμνη σου γεμίζει με προνύμφες και από εκεί τις ψαρεύεις;;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-05-12, 14:42
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντώνη η λίμνη σου γεμίζει με προνύμφες και από εκεί τις ψαρεύεις;;;
η λιμνη οχι γιατι εχω τα χρυσοψαρα και "τρωνε καλα" εχω διπλα απο την λιμνη ομως 2 βαρελια με νερο και γεννουν καθε μερα τα κουνουπια..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-07-12, 12:42
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να είμαστε όλοι καλά!

Λοιπόν σας έχω θεματάκι... Είχα αφήσει μια γυάλα έξω στο μπαλκόνι μου, είχα ρίξει μέσα λίγη java moss και ένα hygrophylo, τα οποία φυσικά σαπίσανε. Αυτό το έκανα με τη σκέψη να παράξω άλγη, για να φτιάξω μια δική μου τροφή με βαση την άλγη, για να ταίζω γαρίδες και γλύφτες. Αλλά σήμερα αντίκρισα αυτά τα μικρά 'σκουλικάκια' μπροστά μου. Υποθέτω πως είναι προνύμφες κουνουπιών νεογέννητες! Αν όντως είναι προνύμφες κουνουπιών, μπορώ να ταίζω τα ψαράκια μου με αυτή την ωραία ζωντανή πρωτεϊνουλα; Θα ήθελα τη γνώμη σας!

Ευχαριστώ a priori!!!



Εγώ κόλλησα αλλού. Πως θα φτιάξεις τροφή από άλγη;;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ήρθε η καινούρια γυάλα!!! frits Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 11 05-09-10 11:35
Φωτισμός σε γυάλα japetus Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 31-05-10 19:59
Προνύμφες κουνουπιών neos Γλυκό νερό - Γενικά 4 07-12-09 01:33
νύμφες κουνουπιών? harris samos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 25-07-09 09:50
Μονομάχος σε γυάλα Blanch Bettas 14 24-08-05 10:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09563 seconds with 16 queries