Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-11, 19:38
jimff1 Ο χρήστης jimff1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή βοηθεια για βραχοκηπο

καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ειμαι εντελως ασχετος με το αντικειμενο αλλα εχω αρκετο καιρο χρυσοψαρα στα οποια περα απο την βασικη φροντιδα δεν τους προσφερω και κατι παραπανω ΑΛΛΑ αποφασισα μιας και εχω απλετο χρονο στα χερια μου (ειμαι και εγω ενας απο τους ανεργους) ειπα να ασχοληθω πιο εντατικα με αυτα
εχω στον κηπο ενα συντριβανι/ βραχοκηπο με καμια 25αρια χρυσοψαρα μεσα.
επειδη δεν υπαρχει καποιο συστημα για το φιλτραρισμα/καθαρισμο του νερου
μεχρι σημερα για να γινει αυτη η διαδικασια αναγκαστικα αδειαζα ολο το νερο,
καθαριζα το συντριβανι και στην συνεχεια το ξαναγεμιζα και "πεταγα" τα ψαρια παλι μεσα.
αυτη η διαδικασια το χειμωνα γινεται σχετικα σπανια, το καλοκαιρι ομως λιγο η γυρη,
λιγο το χωμα που ερχετε απο τον αερα λιγο και η ευκολια που το νερο ειναι ζεστο και δεν χρειαζεται να ξεπαγιαζω
γινεται εξωφρενικα πολυ συχνα αυτη η αλλαγη του νερου.

εψαξα στο ιντερνετ να βρω τι λυσεις υπαρχουν και βρηκα κανα δυο DIY φιλτρα αλλα και μερικα ετοιμα φιλτρα των οποιων το κοστος ειναι παρομοιο.

το συντριβανι εχει μεγιστη χωριτηκοτητα 2000 λιτρα αλλα εγω το γεμιζω με το πολυ 1000 λιτρα,
τα ψαρια οπως προειπα ειναι καμια 25αρια και κατα μεσο ορο 20cm
(αν δεν γινοντουσαν οι αλλαγες, που εχουν σαν αποτελεσμα την καταστροφη των αυγων, θα ηταν πολυ περισσοτερα) και ο μονος εξοπλισμος ειναι μια αντλία που ανεβάζει το νερό στο ψηλότερο σημειο του συντριβανιου και το αφήνει να πέσει από τα ανοίγματα σαν καταρράκτης.

εχω βρει αυτο το φιλτρο θελω να μαθω αν θα χρειαστει καποιο εξωτερικο μοτερακι, αν ναι τι τυποι υπαρχουν?
http://www.aquatix-2u.co.uk/acatalog...d_filters.html

και αυτη την σκουπα http://www.aquatix-2u.co.uk/acatalog...r.html#aPIV101
και θελω να μαθω αν αυτη ειναι για να ξεκολλαει/μαζευει την αλγη απο το "βυθο"

ειμαι εντελως ασχετος με το αντικειμενο οποτε οποια βοηθεια ή εναλλακτικη λυση στον τροπο φιλτραρισματος ειναι ευπροσδεκτη και επεισης ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν παλιοτερα θεματα οπου θα μπορουν να μου λυσουν τις αποριες αλλα η αγνοια μου ειναι τετοια που δεν ξερω τι ειναι αυτο που ζηταω οποτε κατα συνεπεια δεν ξερω για τι ακριβως πρεπει να ψαξω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-11, 20:22
pondcy Ο χρήστης pondcy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2011
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

καλησπερα και καλως ηρθες. για αρχη ισως θα ηταν καλητερα να ανεβαζες καποιες φωτογραφιες , ετσι θα κατανοησουμε καλητερα το τι εχεις και θα λαβεις ποιο σωστες απαντησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-11, 18:04
jimff1 Ο χρήστης jimff1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή






αν θα προσεξετε το νερο θα καταλαβαιτε και το προβλημα που αντιμετωπιζω, να σημειωσω οτι πριν 4 μερες εκανα την αλλαγη του νερου
-------------------------
μηπως τουλαχιστον θα μπορουσατε να με παραπεμψετε σε καποιο παλιοτερο θεμα που εχει καποια σχεση με τις αποριες μου ή με λυσεις για το προβλημα που αντιμετωπιζω??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimff1 : 11-06-11 στις 18:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-11, 07:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimff1 Εμφάνιση μηνυμάτων





αν θα προσεξετε το νερο θα καταλαβαιτε και το προβλημα που αντιμετωπιζω, να σημειωσω οτι πριν 4 μερες εκανα την αλλαγη του νερου
-------------------------
μηπως τουλαχιστον θα μπορουσατε να με παραπεμψετε σε καποιο παλιοτερο θεμα που εχει καποια σχεση με τις αποριες μου ή με λυσεις για το προβλημα που αντιμετωπιζω??
To mεγαλύτερο σου πρόβλημα αγαπητέ μου φίλε είναι τα αδέσμευτα νιτρικά και σε επέκταση η αιωρούμενη άλγη που πρασινίζει σε αυτό το βαθμό το νερό. Δύο τρόποι υπάρχουν για να ελέγξεις αυτό τον βραχνά:

1. Με τη χρήση φυτών, που θα περιορίσουν σημαντικά τα νιτρικά, καλύπτοντας ταυτοχρόνως και μεγάλο μέρος της επιφάνειας του νερού, άρα και το ηλιακό φως...

2. Με τη χρήση UV αν δεν θέλεις φυτά, η οποία θα σου κρατά μεν το νερό καθαρό, αλλά θα βρίσκει ευκαιρία η τριχοειδής άλγη να αναπτυχθεί στη θέση της, τρεφόμενη από τα αδέσμευτα νιτρικά που θα υπάρχουν στο νερό. Με τη UV είναι καλό να αντλείς τακτικά κάποια ποσότητα νερού ποτίζοντας τα λουλούδια σου, συμπληρώνοντας με νέο, φρέσκο στο συντριβανάκι.

Το έργο της φίλτρανσης δεν φαίνεται να είναι δύδκολο για τα δεδομένα του συστήματος σου, λόγω των πολύ λίγων λίτρων σου. Εϊτε με χρήση DIY είτε με έτοιμο της αγοράς, θα καλυφθείς με το παραπάνω. ΤΟ φίλτρο που ανέβασες είναι καλό, αλλά πιστεύω ότι η UV που διαθέτει δεν θα σε καλύψει απόλυτα, πράγμα που θα επιτρέπει στην άλγη να κάνει ξανά την εμφάνιση της όταν βρίσκει την ευκαιρία.

3 Πράγματα χρειάζεσαι σε ισορροπία για να την ελέγξεις:
1. Σωστή ροή νερού ανά τη δυναμικότητα της λάμπας σου
2. Σωστό μηχανικό φιλτράρισμα, ώστε να κατακρατεί όλα τα στεραιά
3. Σωστή επιλογή λάμπας ανά τα λίτρα του συστήματος σου.

Από εμένα, αν και κάπως αργά, καλή συνέχεια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μια βοηθεια εδω.. tedy069 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 18-02-10 18:33
βοηθεια nikos6 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 29-10-09 17:33
Βοηθεια Gojoy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 16-03-09 19:59
βοηθεια!!!!!!!! ilias911 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 10-12-08 14:15
βοηθεια....!!!! makis Παραλία - Beach Bar 6 09-06-08 17:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03795 seconds with 15 queries