Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-11, 19:08
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Xreiazomai voitheia!!!

kalispera paidia...eimai kainourgios sto hobby kai ton telautaio kairo exw asxolithei na ftiaksw tin dikia mou limnh....H boitheia pou thelw einai oti den mporw na brw auto to (ufasma naulon) pou xreisimopoioun apo oso blepw stis limnes...Pou mporw na apeuthinthw!!!thanks
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-11, 19:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
σε παρακαλω να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες...ειναι στους κανονες του φορουμ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-11, 21:06
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

exeis ena megalo dikio alla exw kapoio problima me to pc mou kai auti tin stigmh den mporw na grapsw me ellinikous xaraktires!!
-------------------------
Δεν ξερω αν εχω μπερδεψει μερικους αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω ναυλον για την λιμνη μου....!!
(ερωτηση)...Μπορουμε να χρισιμοποιησουμε ολων των ειδων απο αυτα που βρισκονται στο εμποριο ή υπαρχουν ειδικα απο αυτα μη τοξικα και καταλληλα για την χρηση που τα θελουμε.....Εαν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω τετοιο ναυλον ή να με βοηθησει να απευθυνθω καπου θα του ημουν ευγνωμων!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη takisSs : 30-04-11 στις 21:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-11, 21:21
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

καλως ηρθες.υπομονη λιγο και θα σου πουνε τα παιδια που ασχολουνται με λιμνες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-11, 06:44
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-11, 18:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν εχω μπερδεψει μερικους αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω ναυλον για την λιμνη μου....!!
(ερωτηση)...Μπορουμε να χρισιμοποιησουμε ολων των ειδων απο αυτα που βρισκονται στο εμποριο ή υπαρχουν ειδικα απο αυτα μη τοξικα και καταλληλα για την χρηση που τα θελουμε.....Εαν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω τετοιο ναυλον ή να με βοηθησει να απευθυνθω καπου θα του ημουν ευγνωμων!!
Και ένα απλό νάιλον μπορεί να δουλέψει για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα, αλλά μόνο για ελάχιστον, γιατί έχει ημερομηνία λήξης και καμία απολύτως αντοχή στις ακραίες καιρικές συνθήκες. Το υλικό που πρέπει να ψάξεις, ονομάζεται liner. Αν θέλεις υλικό "αθάνατο" και αξιόπιστο, να το ψάξεις ως EPDM pond liner. Δεν είναι ακριβό, αν υπολογίσεις ότι η βάση είναι η αρχή και το τέλος της λίμνης/δεξαμενής σου.

Από εμένα, καλή διαμονή στην παρέα μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-11, 20:20
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ποσο μεγαλη ειναι η ειναι η λιμνη σου??
Αν ειναι μικρη, δεν χρειαζεται να πας για ακριβο liner οπως το EPDM.

Υπαρχουν και πιο φθηνα και εξισου πολυ ανθεκτικα οπως π.χ το HDPE το οποιο το βρισκεις και σε flexible και σε πιο σκληρη μορφη (Ακαμπτο) νοουμενου, οτι και να παρεις θα πρεπει να ειναι 1χιλ. παχος και ανω!

Υπαρχουν και αλλα ειδη liner εξισου πολυ καλα αλλα για μενα το EPDM και το HDPE ειναι τα κορυφαια......

Το HDPE (Λογο της ανθεκτικοτητας του) ειναι κατασκευασμενο για να μπαινει σε διαφορες εφαρμογες και για ψαρια (οχι σε πισινες) και εδω στην Κυπρο τουλαχιστον το βρισκουμε απο εταιρειες που φτιαχνουν πισινες......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-11, 02:23
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Βασικα σασ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!!!Οσο για το λινερ πιστευω οτι εχω βρει το καταλληλο που χρησιμοποιητε για τετοιες περτιπτωσεις απο τα (πλαστικα κρητης)....Οστοσο την λιμνη μου την εχω σχεδιασει να γινει 4,00Μ Χ 2,50μ και γυρ στο 1,00 με 1,20 υψος....η αλλη απορια που μου γενιεται ειναι οτι...Μηπωσ πρεπει να βαλω καποιο υποστρωμα κατω απ'το ναυλον μου ετσι ωστε να το διασφαλεισω και να το προστατεψω απο τυχον τρωκτικα και αλλων ειδων κινδυνουσ...

και δευτερων τι θα μου προτεινατε για φιλτρο???ενα βιολογικο αυτοσχεδιο φιλτρο η ενα απαγγελματικο του εμποριου??επισησ θελω να υπενθιμησω οτι η λιμνη μου προοριζεται για κοι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-11, 12:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα σασ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!!!Οσο για το λινερ πιστευω οτι εχω βρει το καταλληλο που χρησιμοποιητε για τετοιες περτιπτωσεις απο τα (πλαστικα κρητης)....Οστοσο την λιμνη μου την εχω σχεδιασει να γινει 4,00Μ Χ 2,50μ και γυρ στο 1,00 με 1,20 υψος....η αλλη απορια που μου γενιεται ειναι οτι...Μηπωσ πρεπει να βαλω καποιο υποστρωμα κατω απ'το ναυλον μου ετσι ωστε να το διασφαλεισω και να το προστατεψω απο τυχον τρωκτικα και αλλων ειδων κινδυνουσ...

και δευτερων τι θα μου προτεινατε για φιλτρο???ενα βιολογικο αυτοσχεδιο φιλτρο η ενα απαγγελματικο του εμποριου??επισησ θελω να υπενθιμησω οτι η λιμνη μου προοριζεται για κοι....
ΚΟΙ λοιπόν! Από τη στιγμή που σκέφτεσαι κοι και ένα μεγάλο σύστημα, τότε η πιο ακριβή σου επένδυση πρέπει να είναι η εγγύηση διατήρησης του νερού μέσα στη δεξαμενή σου. Ακούγεται απλό, αλλά το λάινερ που θα διαλέξεις πρέπει να είναι σε θέση να σου εγγυηθεί αυτό το δεδομένο. Θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το είδος, υλικό κατασκευής και πάχος του λάινερ που βρήκες και μετά να προχωρήσεις στην αγορά του. Λίμνη για κοι να ξέρεις ότι πρέπει να είναι ένα πράγμα πολύ δυνατό!!! Σε αυτό το κύκλωμα που πρόκειται να φτιάξεις, με προϋποθέσεις τα ψάρια σου μπορούν να φτάσουν σε μέγεθος άνω των 75 εκατοστών. Μπορείς να διανοηθείς τι θα έκανες τα συγκεκριμένα ψάρια αν είχες απώλειες νερού από αμφιβόλου ποιότητας λάινερ?

Η δεξαμενή σου μπορεί να κατασκευαστεί με εντελώς κατακόρυφα τοιχώματα έτσι ώστε να σου αυξήσουν τα λίτρα μέχρι και 12,000 ή να την κατασκευάσεις σε μορφή κοιλώματος με μέγιστο βάθος στη μέση και αβαθή σημεία περιμετρικά. Αυτό βέβαια θα σε κατεβάσει γύρω στα 6,000 λίτρα.

Κάτω από το λάινερ είναι καλό να τοποθετηθεί ή υπόστρωμα όπως η λεπτή άμμος, είτε και τεχνητά υλικά. Στο εξωτερικό, αυτό που γίνεται συνήθως είναι άμμος, γαιοΰφασμα, λάινερ.

Τώρα για φίλτρανση, υπάρχουν βέβαια οι έτοιμες επιλογές του εμπορίου, αλλά δε σου κρύβω ότι σε πολλές περιπτώσεις κατασκευάζονται DIY συστήματα ανοικτού τύπου και bakki shower που μπορούν άνετα να συγκριθούν με τα έτοιμα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα εξοικονομήσεις πολλά λεφτά, έτσι?

Τί σκέφτεσαι για τον υπόλοιπο εξοπλισμό?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-11, 23:52
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Φιλε βασιλη τα πραγματα που μου τονιζεις ειναι πολυ σημαντικα και φαινεται οτι εχεις αρκετες γνωσεισ πανω στο αντικειμενο.....Η παρατηρηση σου για το λαινερ ειναι πολυ σωστη αλλα ποτε δεν μπορεισ να εισαι σιγουροσ 100% για το υλικο που περνεισ....αν εχεισ να μου προτεινεισ καποιον προμητηευτη ετσι ωστε να βρω το καταλληλο θα σε ευχαριστουσα....

το προβλημα μου στο σταδιο που βρισκομαι ειναι τι πρεπει να βαλω κατω απο το λαινερ ετσι ωστε να μην εχω καποιο απροσδοκητο προβλημα μελλοντικα δηλαδη για να προστατευτω απο( τυχον τρωκτικα,ποντικια και οτιδηποτε αλλο που μπορει να μου προκαλεσει αιτια διαρροης)Ο καλυτεροσ τροποσ πιστευω ειναι να τσιμενταριστει πριν μπει το λαινερ αλλα εκτοσ απο αυτο τι αλλη λυση μου προτεινεις???

οστοσο η λειτουργια της λιμνης μου θα ειναι πολυ απλη με ενα αυτοσχεδιο φιλτρο που θα δημιουργησω ο ιδιοσ με ενα βαρελι οπου θα τοποθετισω πετρεσ απο ελαφροπετρα, λαβασ και καποια σφουγγαρια και εναν κυκλοφορητη 12000λιτ....

περιμενω παρατηρησεις...!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-11, 16:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
το προβλημα μου στο σταδιο που βρισκομαι ειναι τι πρεπει να βαλω κατω απο το λαινερ ετσι ωστε να μην εχω καποιο απροσδοκητο προβλημα μελλοντικα δηλαδη για να προστατευτω απο( τυχον τρωκτικα,ποντικια και οτιδηποτε αλλο που μπορει να μου προκαλεσει αιτια διαρροης)Ο καλυτεροσ τροποσ πιστευω ειναι να τσιμενταριστει πριν μπει το λαινερ αλλα εκτοσ απο αυτο τι αλλη λυση μου προτεινεις??
Υπόγειο κίνδυνο από τροκτικά δεν τον έχω συναντήσει ποτέ μέχρι σήμερα, για να είμαι ειλικρινής. Όπως και να' χει, ο τρόπος που έχεις αναλύσει για έστω και λεπτή στρώση μπετόν κάτω από το λάινερ έχει ξαναγίνει πολλές φορές και φαίνεται να είναι μια καλή κίνηση. Προσοχή βέβαια στη λύανση της επιφάνειας ώστε να μην υπάρχουν ατο μπετόν (τσιμεντοκονίαμα) αιχμυρά πετραδάκια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
οστοσο η λειτουργια της λιμνης μου θα ειναι πολυ απλη με ενα αυτοσχεδιο φιλτρο που θα δημιουργησω ο ιδιοσ με ενα βαρελι οπου θα τοποθετισω πετρεσ απο ελαφροπετρα, λαβασ και καποια σφουγγαρια και εναν κυκλοφορητη 12000λιτ....
Ξεκινάω από την αντλία σου. 12,000 λίτρα την ώρα, το πολύ να υποστηρίξει μια δεξαμενή 8,000 λίτρων. Μην το παρακάνεις, γιατί η ροή και η κίνηση του νερού δεν θα καλύπτει εξολοκλήρου τη δεξαμενή σου.

Σφουγγάρια, ελαφρόπετρες και πέτρες δε θα' πρεπε να τα σκέφτεσαι από τη στιγμή που θέλεις να κάνει ένα τόσο μεγάλο κύκλωμα για κοι. Είναι καλύτερα να ψάξεις για βιολογικό υλικό από το εμπόριο. Κάνει πολύ καλύτερη δουλειά, κυκλοφορεί το νερό ευκολότερα χωρίς να παραμένει λάσπη και ακαθαρσία, δημιουργώντας χώρους ανάπτυξης παθογώνους οργανισμούς κ.α. πολλά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-11, 02:11
Το avatar του χρήστη xLoMoc
xLoMoc Ο χρήστης xLoMoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-11, 21:27
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Βασιλη εσυ τι θα μου προτεινεσ να κανω απο αποψη αντλιων και φιλτρανσης???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-05-11, 07:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη εσυ τι θα μου προτεινεσ να κανω απο αποψη αντλιων και φιλτρανσης???
Φίλε Τάκη, ένα τόσο μεγάλο κύκλωμα όσο αυτό που θα κατασκευάσεις, θέλει πολύ δυνατή αντλία. Η αγορά οποιασδήποτε αντλίας είναι σαφέστατα καλύτερα να είναι low voltage, έστω και αν η τιμή της φαίνεται εκ πρώτης όψεως να είναι απαγορευτική. Υπάρχουν αντλίες διαφόρων ονομάτων που κάνουν βασικά την ίδια δουλειά και περίπου ανάλογη εξοικονόμηση. Ψάξε στο διαδίκτυο για low voltage pump ή low wattage pump για να δεις περισσότερες επιλογές και νασυγκρίνεις τιμές. Προσωπικά μόνο ένα είδος και όνομα έχω δοκιμάσει, άρα δεν μπορεί να έχω άποψη σύγκρισης. Αν πας για βυθιζόμενη λύση, υπάρχουν και εκεί διάφορες επιλογές, φαίνονται πιο οικονομικές αγορές, αλλά δεν έχω εντοπίσει για την ώρα αντλία τέτοιου τύπου με χαμηλή κατανάλωση. Δική σου είναι η επιλογή.

Από φίλτρανση, πρέπει πάνω απ' όλα να δεις πόσα μπορείς να επενδύσεις σε αυτόν τον τομέα. Αν δεν θέλεις να τοποθετήσεις μόνημο bottom drain μπορείς π.χ. να εφαρμώσεις εξωτερικού κινητού τύπου, όπως αυτό που έχει εφαρμώσει ο ¶ντρος στη δική του δεξαμενή. Με συστήματα με τόσο βάθος, σίγουρα δεν παίζουμε με την κυκλοφορία, τον αερισμό και την φίλτρανση. Τα οποια προβολήματα που θα προκύψουν, θα έρθουν πολύ αργότερα, όταν πια τα ψάρια μας θα έχουν τόσο αναπτυθχεί, όσο να μην μας αφίνουν περιθόρια αντίδρασης. Μεγαλώνοντας αυτά τα ψάρια, οι απαιτήσεις τους αυξάνονται και στην φίλτρανση και στην οξυγόνωση και στην κυκλοφορία.

Έτσι λοιπόν, αν με ρωτούσες τι θα έκανα στην δική σου περίπτωση, θα σου έλεγα οικονομική αντλία, σκίμερ επιφανείας (δες το θέμα του Yiannis59) bottom drain δικής σου επιλογής καθότι υπάρχουν διάφορα είδη, αεραντλία είτε με air diffuser είτε με αερόπετρες, και σίγουρα μια καλή φίλτρανση που μπορεί να την κατασκευάσεις εξολοκλήρου εσύ, είτε να αγοράσεις έτοιμη από την αγορά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ROGMH STON PITHMENA!!VOITHEIA!! giannis1984 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 08-09-08 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06088 seconds with 15 queries