Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-11, 01:55
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Νεογέννητα σε δεύτερο ενυδρείο

Σήμερα το βράδυ που πήγα να ταΐσω τα ψάρια είδα να ξετρυπώνουν 2-3 νεογέννητα τα οποία κυνηγήθηκαν από τα μεγάλα(δεν κατάλαβα αν κάποιο από αυτά φαγώθηκε).Το ένα μικρό έμεινε κολλημένο στο τζάμι προφανώς τρομαγμένο και αποφάσισα να το πιάσω με την απόχη όπως και έκανα.Παρατηρώντας πιο προσεκτικά είδα κι άλλα μικρά σε χαραμάδες από πέτρες να ξετρυπώνουν και κατάφερα να στριμώξω άλλα δυο.

Τώρα τα 3 που έπιασα τα έχω σε ένα πολύ μικρό ενυδρειάκι(κάπου 10 λίτρα) στο οποίο έβαλα νερό από το κυρίως ενυδρείο.Επειδή για το μικρό ενυδρείο δεν έχω φίλτρο και θερμαντήρα λέω μέχρι αύριο να κάνω τακτικές αλλαγές παίρνοντας νερό από το μεγάλο.

Πείτε μου όσο πιο σύντομα γίνεται τι να κάνω για να μην τα χάσω και αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-11, 02:34
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Πρώτα απόλα για τί ψάρια μιλάμε?φαντάζομαι καποιο ζωοτόκο?και τι άλλα ψάρια έχεις μέσα?

Μπορείς μεν να στήσεις το ενυδρειάκι για γεννήστρα(οπωσδήποτε θερμοστάτη και στρωμένο φίλτρο) αλλα θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω και είναι και λίγο μικρό το ενυδρειάκι.
Αυτό που προτείνω είναι να ρίξεις περισσότερα φυτά στο ενυδρείο για να κρύβονται τα μικρά και να αφήσεις τη φύση να κάνει τη δουλεια της.Οι γονεις τρώνε όσα μικρά δουν να κολυμπανε άλλα όσα καταφέρουν να κρυφτούν σε κρυψώνες,φυτα,πετρες,ξύλα και άλλα διασκοσμητικά συνήθως καταφέρνουν να επιβιώσουν.Ζητα από κάποιον να σου δώσει κερατόφυλλο και θα είσαι εντάξει.Τα μικρά σίγουρα θα είναι πολύ περισσότερα(αν δεν φαγώθηκαν ήδη) και κάποια θα επιβιώσουν.να τα χαίρεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-11, 02:41
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ναι ξέχασα να το αναφέρω.Τα ψαράκια είναι acei και συνυπάρχουν μαζί με labidos σε 300 λίτρα.
Ο λόγος που προτιμώ να τα μεγαλώσω,τουλάχιστον όσα πιάσω,σε γεννήστρα είναι γιατί είχα μερικές γέννες μέχρι τώρα οι οποίες αφού δεν είδα μικρά να μεγαλώνουν λογικά θα φαγώθηκαν από τα υπόλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-11, 20:06
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

δεν θα καταφερεις τιποτα με τοσο μικρο ενυδρειακι και χωρις θερμοστατη και φιλτρο.
καλυτερα αν και δεν το συστηνω να αγορασεις μια μεγαλη γεννηστρα απο τουλι και να τα εχεις στο μεγαλο ενυδρειο αν ειναι να τα εχεις στο μικρο.
αλλιως βαλε κι αλλες πετρες και αστα μεσα οπως ειναι.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-11, 21:14
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα καταφερεις τιποτα με τοσο μικρο ενυδρειακι και χωρις θερμοστατη και φιλτρο.
καλυτερα αν και δεν το συστηνω να αγορασεις μια μεγαλη γεννηστρα απο τουλι και να τα εχεις στο μεγαλο ενυδρειο αν ειναι να τα εχεις στο μικρο.
αλλιως βαλε κι αλλες πετρες και αστα μεσα οπως ειναι.
Σήμερα έβαλα αερόφιλτρο και από θερμοκρασία είμαι εντάξει προσωρινά από την θέρμανση του σπιτιού.
Στα σχέδια είναι να πάρω κάτι μεγαλύτερο για γεννήστρα ή ότι άλλο χρειαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-11, 23:59
Το avatar του χρήστη crywolf
crywolf Ο χρήστης crywolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν βρήκα το ποιο σχετικό τοπικ αλλά θα ήθελα να αναφέρω την δικιά μου περίπτωση.

Έχω εδώ και ενα χρόνο ενα 120λιτρο με Labido. Μια μέρα είδα δυο ψαράκια μου να ζευγαρώνουν. Έπειτα το θυληκό το είδα λίγο μπουκομένο και να κρύβεται συνέχεια. Έστεισα λοιπόν ένα 25λιτρο και το έπιασα και το έβαλα μέσα εκει μόνο του.

Σήμερα που λέτε διαπίστωσα ότι... γέννησε. Κατάφερα να μετρήσω 5. Έχω βάλει μια φεγγαρόπετρα με πολλές τρυπούλες και αυτά πάνε και χώνονται εκεί. Το πρόβλημα είναι ότι είναι η πρώτη μου σωστή γέννα (αν εξαιρέσουμε ένα μικρό που γεννήθηκε στο μεγάλο ενυδρείο και το έχω απομονώσει σε δυχτάκι). Τη μάνα πρέπει να την βγάλω τώρα ή να την αφήσω και άλλο με τα μικρά; Μήπως τα φάει; Από τροφή θρυμματίζω TetraCichlid Flakes. Είναι καλή ή πρέπει να πάρω άλλη; Πόσες φορές την μέρα πρεπει να τα ταϊζω;

Όποιος γνωρίζει από γέννες ας δώσει κάποιες πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-11, 01:52
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

εγω οταν ειχα ζωοτοκα ειχα και αρκετες κρυψωνες,αλλα οταν τα ταιζα βγαιναν τα μικρα εξω και γινονταν κι΄αυτα τροφη.αγωρασα 1 γενηστρα απο τουλι και την εβαλα μεσα στο ενυδρειο κι΄οποιο μικρο επιανα το΄βαζα μεσα.ουτε γατα ουτε ζημια μετα
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-11, 12:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Μη ταλαιπωρείται τα ψαράκια με γεννήστρες, διχτάκια και διαολάκια...
Όταν έχουμε σωστά στημένο ενυδρείο (πολλές κρυψώνες/τρύπες/φωλιές) και με σωστό αριθμό ψαριών στα κατάλληλα λίτρα,τα μικρά που γεννιούνται (τα πιο ανθεκτικά και ικανά) θα σωθούν και θα μεγαλώσουν μια χαρά.
Οι διάφοροι μέθοδοι για να επιζήσουν όλα τα μικρά μιας γέννας χρησιμοποιούνται από τους εκτροφείς (stripping, διαχωρισμός θηλυκιάς κλπ) με σκοπό το κέρδος.
Θα δικαιολογούσα κάποιες ιδιαίτερες προσπάθειες όταν έχουμε κάποιο σπάνιο είδος (ή σπάνια εισαγόμενο στη χώρα μας) με σκοπό να το διαδώσουμε και σε άλλους χομπίστες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-11, 14:30
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη ταλαιπωρείται τα ψαράκια με γεννήστρες, διχτάκια και διαολάκια...
Όταν έχουμε σωστά στημένο ενυδρείο (πολλές κρυψώνες/τρύπες/φωλιές) και με σωστό αριθμό ψαριών στα κατάλληλα λίτρα,τα μικρά που γεννιούνται (τα πιο ανθεκτικά και ικανά) θα σωθούν και θα μεγαλώσουν μια χαρά.
Οι διάφοροι μέθοδοι για να επιζήσουν όλα τα μικρά μιας γέννας χρησιμοποιούνται από τους εκτροφείς (stripping, διαχωρισμός θηλυκιάς κλπ) με σκοπό το κέρδος.
Θα δικαιολογούσα κάποιες ιδιαίτερες προσπάθειες όταν έχουμε κάποιο σπάνιο είδος (ή σπάνια εισαγόμενο στη χώρα μας) με σκοπό να το διαδώσουμε και σε άλλους χομπίστες.
εληφθη
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-11, 14:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
εληφθη
είσαι αητός και όχι περιστέρι γερμανίας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-04-11, 17:12
Το avatar του χρήστη crywolf
crywolf Ο χρήστης crywolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Ωραία! Καλώς ή κακώς το ψαράκι μου το χώρισα από τα άλλα για να γεννήσει. Τώρα που γέννησε το επιστρέφω στο μεγάλο ενυδρείο και αφήνω τα μικρά να μεγαλώσουν στο μικρό ή το αφήνω μαζί με τα μικρά; Η τροφή που τα δίνω είναι ικανοποιητική;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-11, 17:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

επιστρέφεις το θηλυκό στο κυρίως ενυδρείο (με τα φώτα κλειστά και με παρακολούθηση γιατί μπορεί να κακοπεράσει αν έχει διαταραχτεί η ιεραρχία). Εντάξει είναι η τροφή και πρόσθεσε και φυλλαράκι με σπιρουλίνα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
To δεύτερο ενυδρείο μας hlias_ria Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 41 10-05-11 23:43
Δεύτερο Ενυδρείο Antonisjk Αρχάριοι γλυκού νερού 8 03-05-10 12:06
Ενυδρείο για τα νεογέννητα ocellatus μου. skourkou Tanganyika 12 09-05-09 14:43
Το δεύτερο Ενυδρείο μου etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 39 10-07-08 22:57
Δεύτερο φίλτρο σε στρωμένο ενυδρείο. skourkou Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 03-08-07 08:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05015 seconds with 15 queries