Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-13, 17:18
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή ερωτηση για σκαλαρια (Pterophyllum altum)

Καλησπερα παιδια.σημερα το μεσημερι πηγα μια βολτα σε ενα μαγαζι με ψαρια ενυδρεια και γενικως εξοπλισμο ενυδρειων να χαζεψω διαφορα.
σε λιγο καιρο θα στησω ενα ενυδρειο και θελω να δω τι θα βαλω μεσα.οπως κοιτουσα τα ψαρια ειδα κατι μικρα σκαλαρια που μου αρεσαν πολυ.ηταν pterophyllum altum.το ενυδρειο που θα φτιαξω ειναι 60*30*32 (μ*π*υ).πιστευω πως με ολα μεσα θα ειναι πανω απο 50 λιτρα καθαρα.διαβασα πως αυτα τα ψαρια φτανουν σε μηκος τα 15 εκατοστα και υψος 15-20 εκατοστα...μου εκανε εντυπωση λοιπον γιατι μου ειπαν πως για τα λιτρα μου μπορουν να μπουν και οταν τους ειπα πως ειναι το τελικο μεγεθος πολυ μεγαλο για αυτο το ενυδρειο μου ειπαν πως δεν θα το φτασουν σε τοσα λιτρα το τελικο μεγεθος και ολα μια χαρα.εγω καπου εχω διαβασει οτι αυτο δεν ειναι καλο για τα ψαρια. τι να κανω τελικα?
αν δεν μπαινουν αυτα υπαρχει καποιο αλλο ειδος ψαριων που να μοιαζουν με αυτα που να κανουν για τα λιτρα μου?ευχαριστω...

__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-13, 17:23
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

τα ψαρια που εχεις διαλεξει ειναι πολυ ωραια και με ωραιες συμπεριφορες σε σωστο αριθμο!!!! 50 λιτρα ομως φιλε μου για τετοιο ψαρι δεν ειναι απλα λιγο ειναι εντελως απαγορευτικο.... τωρα ειναι στο χερι σου τ θελεις να κανεις.... αν θες αυτα τα ψαρια πας για αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο...αν παλι επιλεξεις να μεινεις με το 50λιτρο τοτε δεν εχεις πολλες επιλογες για ψαρια..... αυτα απο μενα φιλικα παντα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-13, 17:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμενα ψαρια θελουν πολλα λιτρα και αρκετο υψος στο ενυδρειο, πανω απο 60-70 ποντους. Δυστυχως το ενυδρειο σου ειναι μικρο και οι επιλογες οπως καταλαβαινεις, ειναι περιορισμενες σε τετοιου ειδους ψαρια. Απο αλλες επιλογες, παντως, μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-13, 17:33
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

το ξερω παιδια.γι αυτο ανοιξα αυτο το θεμα γιατι μου φανηκε πολυ περιεργο αυτο που μου ειπαν.για μεγαλυτερο ενυδρειο αυτη τη στιγμη και για αρκετο καιρο ακομα φοβαμαι,δεν εχω ουτε χρηματα ουτε χωρο...
υπαρχουν τιποτα ψαρακια που να μοιαζουν σε αυτα και να κανουν για τα λιτρα μου?
επισης θα μπορουσατε να μου πειτε τα ψαρια που μπαινουν σε αυτα τα λιτρα?ειχα ενα ενυδρειο ελαχιστα μικροτερο απο αυτο που ηταν 60*30*30(το οποιο τωρα θα κανω γαριδαδικο) και ξερω καποια ψαρια που μπαινουν σε αυτα τα λιτρα απλα θελω να δω αυτα που θα μου πειτε μηπως ειναι καποια που δεν τα ξερω...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-13, 18:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ασχετα απτο γεγονος οτι το πιθανοτερο ειναι να μην ειναι αλτουμ αυτα που ειδες, ακομα και στην απιθανη περιπτωση να ειναι,σαυτα τα λιτρα τα ξεχναςτα 15-20 εκατοστα που σου ειπανε οτι γινονται ητανε μπουρδα.φτανουνε και τα 50 εκατοστα σε υψος.(55 αν θυμαμαι καλα το μεγαλυτερο που επιασε ο μπλεχερ).
επισης σαυτα τα λιτρα ξεχνας και οποιοδηποτε αλλο σκαλαρι,αλλα και γενικως οποιοδηποτε ειδος κιχλιδας.δυσκολο χωρις ναχεις προβληματα.

δε θελω να σε απογοητευσω,αλλα το λεω για να αποφυγεις προβληματα κιεσυ κ τα ψαρια,αλλα σαυτα τα λιτρα δυσκολα θα κανεις και κοινωνικο.προτιμησε ενα ειδος μονο.προσωπικα θα κοιταζα για μονομαχο σαυτα τα λιτρα,αλλα γουστα ειναι αυτα.κοιταξε ομως κ εδωγια ιδεες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-13, 18:15
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε μου.δεν μου το ειπε αυτος για το μεγεθος.αυτος ελεγε μπουρδες γενικως.εγω ειχα διαβασει καπου για τα αγγελοψαρα οτι φτανουν αυτο το μηκος και υπεθεσα πως το ιδιο θα ισχυει κι εδω.παντως εννοειται πως θελω το καλυτερο για τα ψαρια που θα παρω.δεν το συζητω αυτο.
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-13, 19:59
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Έπειδη βλεπω οτι λες να φτιαξεις ενυδρειο, αν κρατησεις τις ιδιες διαστασεις πατου και αυξησεις το υψος στα 50-60 cm ιιισως να μπορουσε να μπει διαπιστωμενο ζευγαρι απλα αγγελοψαρα. Για αλτουμ ουτε συζητηση οπως προειπωθηκε, που αποκλειεται να ηταν αλτουμ οποτε οκ. Δεν στο πρρπτεινω ομως αλλα μπορεις να τα κρατησεις εστω για κανα χρονο και μετα να πας σε μεγαλο για να μπορεις ναχεις κοπαδι οπως πρεπει κανονικα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-13, 20:03
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

λεγοντας θα φτιαξω εννοουσα θα στησω.επισης πολυ πιθανο να μην ηταν αλτουμ γιατι οι ανθρωποι εκει ειναι οτι να ναι.για μικρα δεν θα παρω δεν πειραζει.ή τουλαχιστον δεν θα παρω ακομη.αν ειναι οταν καταφερω με το καλο να αποκτησω μεγαλο ενυδρειο θα παρω τοτε να το χαρω κι εγω κι αυτα...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-05-13, 21:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω ως ενα βαθμο με οσα ειπε ο κουραμπιες,αλλα,ακομη και αν βρεις διαπιστωμενο ζευγαρι δε σημαινει οτι δε θα πεφτει και ξυλο γιαυτο χρειαζεται και το μηκος κ οι σωστες διαστασεις γενικοτερα αναλογα το ειδος.αλλιως θα φτιαχναμε ενυδρεια κολωνες κ θα βαζαμε καρχαριες

τα λιτρα σε περιοριζουνε πολυ,αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.εχεις επιλογες αν ψαξεις,κ θα αποκτησεις κ την εμπειρια για να πας σε πιο "δυσκολα" ψαρια(σε απαιτησεις)αργοτερα η και απο τωρα.αρκει να ασχοληθεις κ να διαβασεις κ να διαλεξεις το σωστο ειδος για το ενυδρειο σου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-05-13, 21:42
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

έχω κάποια εμπειρία.ασχολούμαι σοβαρά με ενυδρεία από τέλος του 2010.αλλά το είχα αφήσει το τελευταίο χρόνο λόγω έλειψης χρόνου.σίγουρα έχω να μάθω πολλά ακόμη και να ξαναθυμηθώ αυτά που ήξερα.θα φτιάξω ένα γαριδάδικο και απλά τώρα ψάχνω ψάρια για το άλλο. σκαλαρια θα βάλω μόνο άμα πάρω κάποια στιγμή μεγάλο ενυδρείο οπότε μην ανησυχείς...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-05-13, 21:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ανησυχω,απλα το λεω γιατι διαβαζει πολυς κοσμοςαλλα εσυ εχεις καποια ιδεα για το ποια ψαρια σαρεσουνε;δες και τις κατηγοριες στο φορουμ,ειναι χωρισμενο σε ηπειρους κ υπαρχουνε πολλες παρουσιασεις ενυδρειων για να παρεις ιδεες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-13, 05:51
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Ναι το ξέρω.απλά το λίτρα μου όντως είναι περιοριστικά μαι θέλω να προσφέρω τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στα ψάρια μου.παλιά είχα στην αρχή Μονομάχο,μετά για λίγο καιρό νέον τετρα (τα οποία λόγω του κολυμπάνε γρήγορα και θέλουν μήκος οριακά χωράνε στο δικό μου) και ύστερα γκαπυ και μερικές ρεντ τσερι όπου και τα δύο γεννούσαν συνέχεια.είχα και κάτι ζεμπρα σνειλς...τώρα έλεγα μήπως έβαζα τίποτα διαφορετικό...θα ψαχτω αρκετά.εσύ έχεις κάτι να προτείνεις;κανένα έτσι περίεργο εμφανισιακά ψαρι;(απλά λόγω του ότι απείχα κανένα χρόνο λόγω έλειψης χρόνου απ το χόμπυ θέλω να αρχίσω πάλι με κάτι σχετικά εύκολο.μην πάω κατευθείαν στα δύσκολα και πολύ απαιτητικά ψάρια.)
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-13, 09:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billy T Εμφάνιση μηνυμάτων
...μου αρεσαν πολυ.ηταν pterophyllum altum.το ενυδρειο που θα φτιαξω ειναι 60*30*32 (μ*π*υ)...
..μου εκανε εντυπωση λοιπον γιατι μου ειπαν πως για τα λιτρα μου μπορουν να μπουν....
Απαο παλι καποιοι στηριζονταν στην ελλειψη πληροφορησης για να βγαλουν χρημα.
Ειναι σαν να ηθελαν να σου πουλησουν smart για οικογενειακό αυτοκινητο, γιατι μονο αυτο ειχαν για πουλημα ή γιατι απο αυτο θα εβγαζαν καλο κερδος.
Υποψιαζομαι 99.99% οτι επροκειτο για περουβιανα αγγελοψαρα (δεν ειναι ουτε σκαλαρια ουτε αλτουμ - δεν εχει γινει επισημη ταξινομηση του ειδους ακομα - και φτανουν στο μεγεθος των σκαλαριων, οχι των αλτουμ - αλλα και παλι 300 λιτρα μινιμουμ τα θελεις).
Εγω δεν θα ξαναπαταγα ουτε απεξω απο το καταστημα αυτο.

Το να βαζει καποιος ψαρια που γινονται μεγαλα σε μικρο ενυδρειο και να μενουν μικρα ειναι ενας μισο-μυθος, αφου δεν μενουν ολα τα ψαρια νανοι. Καποια μεγαλωνουν μεχρι να σπασουν τα τζαμια ή να πηδηξουν εξω.

Απο την αλλη οντως δεν ειναι καλο για την υγεια ενος οργανισμου κατι τετοιο.
Φτανει η κοινη λογικη για να καταλαβει καποιος οτι το να υποχρεωνεις ενα ζωντανο οργανισμο να μην αναπτυσεται σωστα, αυτο εχει επιπτωσεις στην υγεια του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-05-13, 11:32
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Tο ξερω φιλε μου.κι εγω εχω σπαστει εδω και χρονια με αυτο το καταστημα απλα ηθελα να βγω μια βολτα κι επειδη ειναι σχετικα κοντα ειπα δεν παω να χαζεψω λιγο?τελος παντων δεν ειχα ουτε εχω σκοπο να παρω πραγματα απο κει εκτος αν ειναι κατι φθηνο ή δεν το βρισκω αλλου και φυσικα οχι ψαρια.αλλα ψαρια ηταν αρρωστα αλλα ηταν σε πολυ λιγα λιτρα και ηταν μονιμα πανω για οξυγονο σε ενα ειχε νεκρη γαριδα φυτα και ξυλα δεν ειχε θα εφερνε σε μια βδομαδα (ειπε).και φυσικα τιμες πολυ υψηλες...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pterophyllum altum DANTUME WILD FORM panos_auk Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 11-04-12 21:07
Pterophyllum altum ή scalare maxmike Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 17 18-03-12 19:24
PTEROPHYLLUM SCALARE ALTUM-PERUENSIS yannis Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 21-10-09 15:25
Αναπαραγωγη Pterophyllum ALTUM netblues Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 62 10-09-07 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05571 seconds with 13 queries