Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-13, 20:38
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή για τους τρελαμενους - φανατικους των γκλαμουρους φιλτρων fluval fx6.

http://www.youtube.com/watch?v=J-rkPlR2dP0
το βιντεο για να μην πουμε οτι ειναι κινεζικο...
και ενα ακομη link http://www.seapets.co.uk/products/aq...er-filter.html



ΥΣ:στην εκλεψα την δημοσιευση (ξερει αυτος) αφου ξερεις οτι δεν κρατιεμαι με τετοια φιλτρα.......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-13, 20:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποσο καιρο το εχεις το fx5?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-13, 20:44
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εναμιση χρονο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-13, 21:00
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

To Fx5 με 3500λτ/ωρα, 48 Watt, το Fx6 με 2130λτ/ωρα, 48 - 10% = 43 Watt.
¶ντε να μεγάλωσε λίγο και η χωρητικότητα του κάδου.
Δεν ξέρω αν είναι αναβάθμιση αυτή..
Με αυτά δεδομένα, εγώ θα ξανάπαιρνα το Fx5...

Συγκριτικά πάντα....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-13, 21:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επρεπε να περιμενεις κανα εξαμηνο ακομα, να συμπληρωσεις τα δυο χρονια, να σιγουραρεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-13, 21:08
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

στο δευτερο λινκ που εδωσες η χωρητικοτητα του καδου για τα βιολογικα λεει οτι ειναι 5.9 οσο και το fx5 αρα το μονο που αλλαξε ειναι το χρωμα και η ροη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-13, 21:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Υπάρχει και αντίγραφο στο 1/3 της τιμής
http://www.aquatraders.com/Odyssea-C...er-p/42044.htm
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-13, 22:24
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

delta66
Senior Member

delta66
Senior Member

delta66

δεν ειμαι εγω στο βιντεο να ξερεις.το δικο μου φιλτρο ειναι το fx5.αυτο που ανεβασα το βρηκα στο youtube σημερα.
δεν ξερω τικανει το fx6 ακομη αν και δεν ξερω τι ναι αυτα πανω τα κουμπακια που εχουν αλλα ξερω οτι το δικο μου fx5 σκιζει τουλαχιστον ακομη.τα υπολοιπα μην τα ξαναλεμε οποιος το εχει ξερει τι φιλτρο ειναι.
οσο για τα ρευματα που αναφερετε κακως το λετε συνεχεια γιατι οσο καιρο το εχω εγω δεν ειδα καμια διαφορα στην δει απο χρονια τωρα.
εαν εξερεσουμε της αυξησεις που κανουν και τα χαρατσια επειδη εγω καθε μερα επι χρονια γραφω αναλυτικα τι λεει η χελωνα καθε βραδυ (απο παλια το κανω γιατι ειχα προβλημα με τον υπευθηνο της δει που ερχοταν) της ιδιες μοναδες καιω χρονια τωρα με τα ενυδρεια μου και με τα φωτα τους αναμενα.κακως λοιπον αναφερετια τα w συνεχεια που βλεπω.
εκτοςκιαν εσεις δεν κρατατε σημειωσεις απο την χελωνα της δει καθε μερα.
και εαν παλη το αλαξω παλη fluval θα παρω (εκτος κιαν βγη κιαλλος γιγαντας σαν αυτων)
αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-13, 22:35
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κατι; Η χελώνα της δει τι ειναι;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-13, 22:36
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κατι; Η χελώνα της δει τι ειναι;
προφανώς εννοει τον μετρητη της ΔΕΗ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-13, 22:40
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

O μόνος τρόπος για να μιλάς για σιγουριά το πόσο καίει το κάθε φίλτρο είναι να βάλεις κιλοβατόμετρο. Η χελώνα δεν μου λέει τπτ. Από εκεί τραβάει όλο το σπίτι.

Όσο για το Fx5 γούστα είναι αυτά. Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Σεβαστές οι απόψεις όποιες και αν ειναι
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-13, 22:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χεχε. Ας κανουμε και λιγο καζουρα.

Ευχομαι (ειλικρινα) να μη παθεις και εσυ τα ιδια στα δυο χρονια.
Παράθεση:
EDIT : MARCH 2008
I've had no less then 5 ...yep 5 out of 6 FX5's exhibit problems with simply stopping all together or clogging after only a couple of weeks resulting in very slow flowrates.
I now have only 1 FX5 in operation out of the original 6.
I have had zero problems or issues with the Eheims.
I must conclude that the Fluvals are not nearly the same quality as the Eheims.
http://www.discusforums.com/forum/viewtopic.php?t=7080

Και οσο για το "γιγαντα" FX5 μαλλον δεν το εχετε δει διπλα στο 2080 και σας ξεγελα το βαρελισιο του σχημα


Ουτε εχετε καταλαβει ποσο υλικο χωραει το 2080
Εχει τρια τετοια καλαθια (υπολογιζουμε το πραγματικο μεγεθος σε σχεση με το ποδι στο κατω μερος της φωτο - παραλληλα υπολογιζουμε απο το βιντεο το μεγεθος των καλαθιων του FX6 και παρομοιως και του FX5)
Το καθενα καλαθι του 2080, χωραει 4 λιτρα υλικο.
Συνολο 12 λιτρα υλικα συν ενα καλαθι 1.5 λιτρο με σφουγγαρι για προφιλτρο.






ΥΓ 25W μετρημενα το 2080
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-13, 22:51
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

δυστυχως γιαυτο το eheim κανει τοσα λεφτα γιατι ειναι αξιοπιστο και εχει τεραστιο ογκο βιολογικων υλικων και επισης να πουμε εδω οτι η ροη ειναι δευτερευούσης σημασιας γιατι ροη μπορεις να πετυχεις και με ενα κυκλοφοριτη που κανει 10 ευρω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-02-13, 22:52
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Εμφανισιακά το eheim σκίζει και με τη μισή σχεδόν κατανάλωση απο το fx5.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-02-13, 23:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμφανισιακά το eheim σκίζει και με τη μισή σχεδόν κατανάλωση απο το fx5.
Eχει κι αλλα μειονεκτηματα.
- Εχει δυο εισοδους αντι για μια. Ενας μπελας παραπανω.
- Εχει ροδακια στο καδο αλλα δεν εχει τηλεχειρισμο και πρεπει να το σπρωχνεις οταν το πας για καθαρισμα.
- Σου δινει εξτρα λεκανακι ιδιων διαστασεων με την κεφαλη για να ακουμπας εφαρμοστα την κεφαλη οταν βγαζεις το προφιλτρο για καθαρισμα και να μη σταζουν νερα, αλλα δεν σου δινει και μια λεκανη ακομα για το προφιλτρο. Πως θα το πας το σφουγγαρι στην τουαλετα?
- Τα υλικα στο media set που σου δινει ειναι περισσοτερα απο οσα χωρανε τα καλαθια και δεν ξερεις τι να τα κανεις. Αν δεν σου κοψει να τα φυλαξεις για καβατζα, και τα βαλεις ολα, μπορει να το στουμπωσεις το φιλτρο.
κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-02-13, 23:06
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα δεν σου δινει και μια λεκανη ακομα για το προφιλτρο. Πως θα το πας το σφουγγαρι στην τουαλετα?
- Τα υλικα στο media set που σου δινει ειναι περισσοτερα απο οσα χωρανε τα καλαθια και δεν ξερεις τι να τα κανεις. Αν δεν σου κοψει να τα φυλαξεις για καβατζα, και τα βαλεις ολα, μπορει να το στουμπωσεις το φιλτρο.
κλπ
Μάπα δηλαδή καλα που τα είπες, δε παιζεσαι με τίποτα πάω πάσο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-02-13, 23:06
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχει κι αλλα μειονεκτηματα.
- Εχει δυο εισοδους αντι για μια. Ενας μπελας παραπανω.
- Εχει ροδακια στο καδο αλλα δεν εχει τηλεχειρισμο και πρεπει να το σπρωχνεις οταν το πας για καθαρισμα.
- Σου δινει εξτρα λεκανακι ιδιων διαστασεων με την κεφαλη για να ακουμπας εφαρμοστα την κεφαλη οταν βγαζεις το προφιλτρο για καθαρισμα και να μη σταζουν νερα, αλλα δεν σου δινει και μια λεκανη ακομα για το προφιλτρο. Πως θα το πας το σφουγγαρι στην τουαλετα?
- Τα υλικα στο media set που σου δινει ειναι περισσοτερα απο οσα χωρανε τα καλαθια και δεν ξερεις τι να τα κανεις. Αν δεν σου κοψει να τα φυλαξεις για καβατζα, και τα βαλεις ολα, μπορει να το στουμπωσεις το φιλτρο.
κλπ
πωπω εχει τοσα προβληματα εεε !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-02-13, 23:07
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Ενα ξέχασες.

Δεν μπορείς να το ακούσεις, και νομίζεις συνέχεια ότι σταμάτησε. Ολη την ώρα απο πάνω πρέπει να είσαι
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-02-13, 23:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπαρκτα προβληματα, λεμε.
Τα εχω συναντησει καποια στιγμη.
Μονο ο διπλος σωληνας εισαγωγης δεν με εχει ταλαιπωρησει ακομα στα 3 χρονια που το εχω, αλλα πιστευω στα επομενα δεκα χρονια θα χρειαστει να καθαρισω σωληνες και τοτε τα λεμε.
Αν βαρεθω και παω για αλλαγη σωληνων αντι για καθαρισμα, θα μου φυγουν τουλαχιστον 10-15 ευρω για καινουριους σωληνες eheim
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-02-13, 23:09
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα ξέχασες.

Δεν μπορείς να το ακούσεις, και νομίζεις συνέχεια ότι σταμάτησε. Ολη την ώρα απο πάνω πρέπει να είσαι
σε αυτο το θεμα δεν θα εχεις προβλημα με το fx5 γιατι σταματαει μια φορα την ημερα και ξεκιναει ξανα μονο του οποτε σιγουρα θα το ακουσεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-02-13, 23:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι, παιδια. Ακουγεται καποιο βουητο απο την αντλια του οταν παω κοντα.
Αλλα θα μου πεις ολα σχετικα ειναι. Ενα αλλο παλιο μικρο 2211 που εχω στο βαρελι ακουγεται περισσοτερο.
Το μονο τελειως αθορυβο που ειχα ηταν το 2026. Ακομα κι οταν κολλαγα το αυτι μου πανω του, ισα που ακουγοταν η ροη του νερου. Κοιταγα το spraybar για να σιγουρευτω οτι δουλευει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-02-13, 23:15
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Από τη εμπειρία μου μιας και είχα και τα 2 φίλτρα, (και τα 2 τα είχα πάρει καινούργια) αν ξαναπαρω μεγάλο εξωτερικό φίλτρο, θα είναι το 2080..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-02-13, 23:20
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

εμενα το μονο που θα μπορουσε να με αποτρεψει απο το να παρω το 2080 σε σχεση με το fx5 θα ηταν η τιμη του και τιποτα αλλο
εχω στη κατοχη μου 2 fluval το 205 και 306 και ενα eheim 2073
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-02-13, 23:24
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Μέχρι και πριν λίγο καιρό το 2080 το θεωρούσα το καλύτερο φίλτρο που υπάρχει. Είχα βάλει σκοπό κάποια στιγμή να το αποκτήσω. Εδω και 1 μήνα περίπου που είδα το Unimax 700 αναθεώρησα πλήρως. Μάλλον θα το αποκτήσω τον επόμενο μήνα και θα κάνω αναλυτική παρουσίαση. Βγάινει πολύ φθηνότερο απο 2080 και έχει σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά. Όμως έχει μερικά + που δεν έχει το 2080. Πχ έχει 2 εισόδους και 2 εξόδους. Μπορείς να τοποθετήσεις εσωτερικά είτε UV έιται θερμοστάτη (που εμένα με καίει γιατί αναγκάζομαι και βάζω εξωτερικό τώρα).

http://prntscr.com/uej6r
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-02-13, 23:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι και πριν λίγο καιρό το 2080 το θεωρούσα το καλύτερο φίλτρο που υπάρχει. Είχα βάλει σκοπό κάποια στιγμή να το αποκτήσω. Εδω και 1 μήνα περίπου που είδα το Unimax 700 αναθεώρησα πλήρως. Μάλλον θα το αποκτήσω τον επόμενο μήνα και θα κάνω αναλυτική παρουσίαση. Βγάινει πολύ φθηνότερο απο 2080 και έχει σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά. Όμως έχει μερικά + που δεν έχει το 2080. Πχ έχει 2 εισόδους και 2 εξόδους. Μπορείς να τοποθετήσεις εσωτερικά είτε UV έιται θερμοστάτη (που εμένα με καίει γιατί αναγκάζομαι και βάζω εξωτερικό τώρα).

http://prntscr.com/uej6r
Ωραιο φαινεται και μεγαλο. Αλλα ακριβο για ποιοτητα AQUAEL (220ε περιπου?)
http://www.youtube.com/watch?v=tsJPF7IuDdY
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-02-13, 23:51
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

για την ποιότητα διαφωνώ. Επίσης αν πρόσεξες έχει 2 κινητήρες. Πολυ βασικό για ένα μεγάλο φίλτρο. Το είδα από κοντά και εντυπωσιάστηκα. Όσο για την τιμή την ψάχνω ακόμα αλλα κάπου στα 280 μαζί με τα υλικά πρέπει να παίζει. 100 λιγότερα απο το eheim.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-02-13, 23:58
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

delta66

- Εχει ροδακια στο καδο αλλα δεν εχει τηλεχειρισμο και πρεπει να το σπρωχνεις οταν το πας για καθαρισμα

για να κανουμε και λιγο χιουμορ βρηκα μια ωραια απαντηση στα παραπανω λεγομενα σου.

το fx5 δεν χρειαζεταιουτε ροδες ουτε μετακινηση απο εκει που ειναι.εχει στα πλαγια - κατω βανα εαν παρατηρησες και εκει λεει σε οσους δεν εχουν ξαναχρησιμοποιηση την τεχνολογια της fluval βαζεις λεει (κουμπωνης) λαστιχο και μετα ανοιγης λεει την βανα και βγαζης το νερακι σου χωρις να λερωσεις το πανακριβο χαλι στο σαλονακι σου.
αλλα λεει και οτι για αυτους που βαριουντε να κανουν καυαρισμο του φιλτρου καθε τοσο απο στουπωματα και βουλωματα και αλλα χαζα αλλων πανεμορφων μεν πλαστικουρα μεν φιλτρων
ΔΕΝ χρειαζεται να καθαρισεις τιποτα τοσο ταχτικα γιατι πολυ απλα ειναι φιλτρο ...... γιαυτο.το καθαριζεις λεει μια στον ενα χρονο.
γιατι κανει πολυ σωστα την δουλεια του.

τωρα εσεις βγαλτε τα δικα σας συμεπρασματα εν ετη 2013 και ακουμε παλη για καλτσες και καλτσων και βουλωσε και φυσα να ξεβουλωση και θελω αλλους 10 κυκλοφοριτες να αεριζουν το ενυδρειο.

το αγοραζεις το βαζεις στην μπριζα και απλα γουσταρεις το χομπι.
και του χρονου εαν εχεις ορεξη οταν ξαναβαψης το σαλονι εεε βγαλε και το φιλτρο και καθαρισε το. αυτο ξερω εγω εως τωρα που το εχω.
ασπρο μπαινη το νερο ασπρο βγαινη.

ασπρο εμπενε στης αλλες μπαχατελες κιτρινο εβγαινε.
πληρωνεις και περνης.

οσο για τα ευρω.τωρα δεν ξερω ποσο κανει αυτο το φιλτρο με τοαλλο πλαστικο τερας που αναφερες dellta.
εγω οταν το πηρα εαν κοιταξεις τo σιτε τι εχα γραψη κερασα τα παιδια σουβλακια στην ταβερνα αγορασα υλικα και ανταλαχτικα για το φιλτρο,πηγα ηρθα βενζινες και ακομη δεν ειχα φταση σε τιμη το πλαστικο τερας που το συγκρινεις. που εκεινον τονκαιρο εαν διαβασεις το πλαστικο τερας το εδιναν χωρις υλικα κιολας. χα χα χα

αυτα εχω να πω εγω οσο καιρο το εχω απο την αγορα του.
οποιος θελει ας ερθη να το ακουση σαν θορυβο και να το ανοιξη για να δει ποσο βρωμικο ειναι.αυτοι που ηρθαν και το ειδαν ξερουν τι ειδαν και τι ακουσαν.
αυτοι που δεν το χουν και απλα διαβαζουν τα λεγομενα απο site.οκ.δεν θα διαφωνισω.την γνωμη τους λενε οπως και εγω την δικια μου.

χωρις να επιρεασω κανενος την γνωμη εγω ξανα πισω στης πλαστικουρες δεν γυριζω με σημερινα 200 ευροπουλα με τετοιο τερας στο επιπλο μου.

εσεις καντε οτι νομιζεται καλο για εσας.εγω την επιλογη μου την εκανα και τα πεταξα ολα τα πλαστικα πρασινα δοχεια.
και υσηχασα απο ρουφιγματα,καλτσες,καλτσακια,σωληνακια μιας βδομαδας να βουλωνουν,και καθε λιγο να αναστατωνω τους κατοικους των ενυδρειων μου.
αυτα εχω εγω να πω χωρις επαναλαμβανω να επιρεασω κανεναν απο εσας που εχετε η θα παρετε οποιαδηποτε αλλο φιλτρο η και αυτο ακομη.

FLUVAL FOR EVER .
THE BEST.
ΥΣ:και εαν σβηση και δεν ξαναπαρη μπροστα οπως ειχα πει και τοτε παλια που λεγαν οτι ειναι μπαχατελες τα fluval θα το κανω λιμνουλα για guppy το καλοκαιρι στην βεραντα . χα χα χα χα

τα πρασινα γινονται λιμνουλές???
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-02-13, 00:04
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Γίνονται και δε φαίνεται και η αλγη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-02-13, 00:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
το fx5 δεν χρειαζεταιουτε ροδες ουτε μετακινηση απο εκει που ειναι.εχει στα πλαγια - κατω βανα εαν παρατηρησες και εκει λεει σε οσους δεν εχουν ξαναχρησιμοποιηση την τεχνολογια της fluval βαζεις λεει (κουμπωνης) λαστιχο και μετα ανοιγης λεει την βανα και βγαζης το νερακι σου χωρις να λερωσεις το πανακριβο χαλι στο σαλονακι σου.
αλλα λεει και οτι για αυτους που βαριουντε να κανουν καυαρισμο του φιλτρου καθε τοσο απο στουπωματα και βουλωματα και αλλα χαζα αλλων πανεμορφων μεν πλαστικουρα μεν φιλτρων
ΔΕΝ χρειαζεται να καθαρισεις τιποτα τοσο ταχτικα γιατι πολυ απλα ειναι φιλτρο ...... γιαυτο.το καθαριζεις λεει μια στον ενα χρονο.
γιατι κανει πολυ σωστα την δουλεια του.
Τα μπερδεψες λιγο. Το λαστιχο το κουμπωνεις στο FX5 για να βγαλεις το νερο οχι για να το πας για καθαρισμα
Το αυτο (εξαγωγη νερου μεσω του φιλτρου), γινεται πανευκολα (και το εχω κανει) και στο 2080, και δεν λερωνω το χαλακι μου. Μαλιστα οχι απλα βγαζω αλλα και βαζω το νερο της αλλαγης απο εκει

Το φιλτρο, αν δεν λερωνεται σημαινει ή οτι δεν εχει ρυπους το ενυδρειο, ή οτι .... δεν φιλτραρει καλα το φιλτρο

Αν εχεις ασπρη αμμο στο ενδρειο οπως στο δικο μου, και η αμμος ειναι κατασπρη παρα το ταισμα με φτυαρι, τοτε το φιλτρο κανει δουλεια.

Τα φιλτρα θελουν καθαρισμα βουλωσουν δεν βουλωσουν, αλλιως γινονται πηγη νιτρικων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-02-13, 00:17
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ναι αυτο μαλλον εννουμε και οι δυο.
αδειαζουμε το νερο για να καθαρισουμε τοφιλτρο.
αρα δεν χρειαζεται να κλεισης να ξεκουμπωσης να σηκωσεις να πας στο μπανιο.
βαζεις το λαστιχο αδειαζεις το νερο.ανοιγης το καπακι και τελος.

της ροδες τοτε τι να της κανεις? τζαμπα σου της χρεωσανε.......
για το τηλεχηριστιριο δεν ξερω να σου πω.δεν τοβγαλαν ακομη ετσι το fluval.εδω μπορει να εχεις εναν ποντο.......

για την βρωμια ψαρια εχουμε χρονια ολοι μας ξερουμε τι σημαινη βρωμια.
αρα θα το ξαναπω αλλημια φορα για οσους δεν εχουν δει ακομη τι νερο βγαινη απο το ενυδρειο οταν κανουν αλαγη.

ασπρο πεντακαθαρο μπαινη ασπρο πεντακαθαρο βγαινη.
δεν νομιζω να μην το καταλαβαμε τωρα ετσι?
και ψαρια πολλα εχουμε μεσα και βρωμιζουν και απο ολα κανουν.
το φιλτρο αυτο το πραγμα κανει.
για αυτο και λεγεται fx5.γιατι ειναι γιγαντας.

τα πλαστικα τελειωσαν σε εποχες 2013.οποιος ακομη τα εχει να τα χαιρεται.οποιος τα προλαβε και τα εδιωξε ρωτηστε τον θα σας πει τι τραβουσε .....ασε που τα βλεπουμε μιας και τα γραφουν φιλοι χωρις να το κριβουν εξαλου.


ααα και δεν ειπα εαν σταματουσε και δεν ξεκινουσε τι φιλτρο θα επερνα παλη.
μαλλον το fx6 ετσι για να δω τι κανουν αυτα τα κουμπακια που εχει πανω.
μ αρεσουν τα φιλτρα διαστημοπλεια....εξαλου στο 2014 παμε.δεν θα πολεμισουμε με πετρες πλεον....γιατι να καθαριζω με καλτσες ακομη τα ψαρια μου????

μεταξη σοβαρου και αστειου.
FLUVAL FX5 παντα.......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
σχετικά με τα αληθινά είδη σκαλαριών και τους βιότοπους τους aquaristas ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 24-01-11 01:52
Για τρελαμενους με κιχλιδες aristsats Ιστοσελίδες στο Internet 0 27-05-06 14:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09198 seconds with 13 queries