Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-13, 23:57
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή Ερωτηση για τροφη!

Καλησπερα στα παιδια του φορουμ!Εδω και λιγες μερες αγορασα 2 τροφες τις aquarium munster dr bassleer και παρατηρω οτι τα ψαρακια μου την ταραζουν !Θα ηθελα να μου πειτε εαν θεωρηται καλη τροφη [απο οτι διαβασα λιγο σε φορουμ ειναι ποιοτηκα τουλαχιστον πολλη καλη] και εαν την εχει χρησιμοποιησει κανεις!Επισης πειρα και ενα σκευασμα το οποιο λεγετε aquavital strees protect με ιωδιο αλοε βερα και βιταμινη c!Το χρησιμοποιησα ηδη στο μονομαχο μου γιατι προχθες ειδα 2 τριπιτσες στην ουρα και σημερα ηταν κομπλε !Το εχει δουλεψει αυτο καποιος?????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-13, 00:05
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εχω δουλέψει τις τροφές δείγματα (ενα απο ολες) των οποιων μου έδωσε ο ιδιος ο κυριος Basleer στην έκθεση-διαγωνισμό που πηγαμε πριν κατι μήνες....μας είπε οτι καθε μια ειναι μελετημένη ωστε να αποφέρει τα μεγιστα αποτελέσματα σε διατροφή και αναπτυξη,με ναυαρχίδα της εταιριας μια που εχει acai berry και πραγματικα..ακομα και ενος παιδιου τα ψάρια που μεχρι στιγμης δεν ειχαν ακουμπήσει τροφη ..την τσάκισαν...τις χρησιμοποιώ και ειμια πολυ ευχαριστημένος .....για το ζουμι που πηρες δεν ξερω κατι...


ΥΓ ορίστε κια μια φωτο !! http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphoto...08785017_n.jpg
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-13, 01:32
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την απαντηση platy τελικα ηταν σωστα αυτα που διαβασα !Οσο για την acai που λες ειναι η μια απο τις δυο που εχω η αλλη ειναι με σκορδο !Εχει και μια η οποια ειναι για αναρωση και προληψη και ταιζεις μονο 10 μερες το μηνα θα την παρω να την εχω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-13, 06:32
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Ειναι οπως τα λετε.Τις ταιζω μεταξυ αλλων καμια 6ετια πλεον και οντως γινετε αναρπαστη .
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-13, 08:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για αυτες τις τροφες λετε http://www.bassleer.com/fish_food_biofish
Εχω, και θα δοκιμασω κι εγω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-13, 11:15
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή Re: Ερωτηση για τροφη!

απο που μπορουμε να τις προμηθευτουμε?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-13, 11:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ είχα πάρει από το Animal Station του Νιντάλ και την Cavar την έχω για βασική.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-13, 11:56
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

αγγελοψαρα και guppy τι αλλο να ταιζω για να μην ρίχνω συνεχεια νυφαδες για ολα τα ψαρια. υπαρχει κατι καλύτερο? σκεφτόμουνα να παρω αυτα τα 2 και να ταιζω εναλαξ 3 τροφες, αξίζει?

http://www.petsupermarket.gr/3869/%C...pan-100ml.html

http://www.petsupermarket.gr/3877/%C...ra-100-ml.html

αλλα δεν ξερω αν κανει και για τα 2 ειδη

στο ενα εχω guppy και ενα dwarf gurami
και στο αλλο (θα βαλω)αγγελοψαρα και ενα pleco(ο πλεκο θα φυγει συντομα και τρωει ταμπλετες, μιας και δεν εχω άλγη(ακόμα))
κατι κολπα με σκορδα που εχω ακουσει υπαρχει καποιος οδηγος σχετικα? για ποια ψαρια, πως, ποτε κλπ
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-13, 14:07
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

φιλε μου η σειρα απο οτι ειδα στο μαγαζι βγαζει και νυδαφες κ μπιλακια και για ψαρακια που χρειαζονται λιγοτερες πρωτεινες στην διατροφη τους και γενικα προτειμουν φυτικη διατροφη!Πριν παρεις αυτες που εχεις λινκαρει ρικσε μια ματια στο google aquarium munster dr baslleer food .Πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος!Exelix αυτη σημερα την πειρα την cavar για τις μονομαχινες μου!Απο οτι διαβασα ποιοτηκα ειναι σαν να ριχνεις σχεδον κατεψυγμενη τροφη [σε θρεπτικη αξια] χωρις τους κινδυνους τις κατεψυγμενης + οτι δεν επιβαρυνει το νερο τοσο πολυ!Εσυ που την εχεις δοκιμασει και την εχεις δουλεψει θα ξερεις!Τωρα απο Βολο εχω βρει ενα μαγαζι η οποια εχει ολη την σειρα και προμηθευομαι αθηνα-θεσσ/νικη δεν ξερω που πεζει!Σπυρο δοκιμασε φιλε μου και δεν θα χασεις ο αρχοντας σημερα εκαν τουμπες μολις του εριξα !!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-13, 14:08
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ακριβως αυτες Σπύρο...εγω εχω το μικρό μεγεθος..και αργεί πολυ να τελειώσει ακομα και το δειγμα! ...τάισε και πες μας...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-13, 14:11
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Platy o dr bass σου εδωσε ολες τις κατηγοριες και με σκορδο και την regular και τις υπολοιπες????
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-13, 14:21
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

mia apo oλες φιλε μου..αυτη τη στιγμη σε ενα μικρο κουτακι που ειχα απο τροφη που τελειωσε εχω αδειασει 2 φακελάκια 1 regular και 1 δεν θυμαμαι τι...αυτη τη στιγμη μου εχουν μεινει 1 herbal,1 chlorella,2 cavar,1 acai,1 garlic,1 aloe..ειναι ολα medium μεγε8ος και οπως γραφει πάνω στο χαρτι 0,5-0,8mm for fish .1cm
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-13, 14:24
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Εισαι τυχερος platy πρεπει ολες να αξιζουν και οπως ειπες η καθε μια ειναι εξιδικευμενη και κανει την δουλεια της !Σιγα σιγα θα τις προμηθευτω ολες!Υ.γ στην κοκομετρια στα μπιλακια εκαναν πολλη προσεγμενη δουλεια!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-02-13, 19:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μολις εριξα πελετακια cavar στα αγγελοψαρα τα οποια ειναι καλομαθημενα και τα οποια δεν πολυγουσταρουν τις τροφες σε μορφη pelet (κοκκους).
Στην αρχη ειδαν pelet και δεν πολυσυγκινηθηκαν.
Μολις δοκιμασαν ομως, κυνηγαγαν ποιος θα προλαβει να την φαει.
Την ετιμησαν και οι καλομαθημενοι στην πρωτεινη καρδιναλιοι, οπως και τα hatchet που μπουκωθηκαν με ενα πελετ το καθενα ισα που χωραγε στο στομα του.
Σημειωση, ειχα ταισει καλα πριν δυο ωρες.
Δεν εμεινε και πολυ να φτασει στο βυθο, να δω και τα κορυ. Τα βλεπω και σκαβουν ομως με μανια. Κατι θα εχει πεσει.

Ειχα ταισει προχθες krill φυλλαρακι της tropical (απο krill ειναι και το cavar) και δεν εκαναν ετσι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-02-13, 20:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

η cavar ηταν αυτη που ελεγα τελικα και οχι η acai..τρομερη τροφή σπύρο..ακομα και τα πιο καχυποπτα αν δοκιμασουν δεν την φτύνουν ..!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-02-13, 20:16
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Που μπορω να βρω αυτες τις τροφες απο ελληνικο σαιτ? Ψαχνω δυο μερες τωρα αλλα δεν βρηκα πουθενα.. Κανα λινκ παιζει?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-02-13, 23:45
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

σ εστειλα π.μ φιλε μου ροδιτη δεσ το
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-13, 00:00
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή Re: Ερωτηση για τροφη!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις εριξα πελετακια cavar στα αγγελοψαρα τα οποια ειναι καλομαθημενα και τα οποια δεν πολυγουσταρουν τις τροφες σε μορφη pelet (κοκκους).
Στην αρχη ειδαν pelet και δεν πολυσυγκινηθηκαν.
Μολις δοκιμασαν ομως, κυνηγαγαν ποιος θα προλαβει να την φαει.
Την ετιμησαν και οι καλομαθημενοι στην πρωτεινη καρδιναλιοι, οπως και τα hatchet που μπουκωθηκαν με ενα πελετ το καθενα ισα που χωραγε στο στομα του.
Σημειωση, ειχα ταισει καλα πριν δυο ωρες.
Δεν εμεινε και πολυ να φτασει στο βυθο, να δω και τα κορυ. Τα βλεπω και σκαβουν ομως με μανια. Κατι θα εχει πεσει.

Ειχα ταισει προχθες krill φυλλαρακι της tropical (απο krill ειναι και το cavar) και δεν εκαναν ετσι.
ππφφφ ενταξει ενταξει παιδια...μας βλεπω ουρα στον νινταλ για basleer!!! πανε τα λεφτακια μας....
οσα εχουν μεινει δηλαδη....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-02-13, 16:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mολις ταισα την forte (που ειναι για ενδυναμωση ανοσοποιητικου 10ημερο προγραμμα).
Size Μ (μικρο πελετακι, κοκκος)
Για τα αγγελοψαρα ηταν μικρο, αλλα τσιμπησαν (οχι με τρελλα).
Τα cardinals δεν πολυγουσταραν, ψιλοτσιμπησαν.
Tα cory ψαχνωνται, oχι οπως με την cavar.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-02-13, 17:39
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Αυριο θα παραλαβω κ εγω αυτες τις τροφες να ειναι καλα ο Timekeeper με βοηθησε πολυ κ τον ευχαριστω θερμα κ δημοσια.. Θα δοκιμασω κ εγω κ θα πω εντυπωσεις για τις συγκεκριμενες.. Πρωτα λεω να δοκιμασω την garlic κ θα δουμε πως θα παει.. Θα ενημερωσω το συντομοτερο.. Ευχαριστω κ παλι φιλε Γιωργο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-02-13, 22:04
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Να σαι καλα φιλε μου ροδιτη .Δεν ηταν τιποτα ολοι προσπαθουμε για το καλυτερο για τα ψαρακια μασ!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-13, 23:07
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ενδεικτικα,καποιες τροφές υπαρχουν και στο κατάστημα Αβυσσος....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-02-13, 22:43
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Εκαναν σαν τρελα μιλαμε οι καρδιναλιοι ισα που χωρουσαν στο στομα τους κ παλι γινοταν πολεμος ο ενας απο το στομα του αλλου τα επερνε.. Ο μονομαχος ξεσκιστηκε να τρωει μεχρι να μην μεινει τιποτα Την σκορδου δοκιμασα.. Θα δουμε κ στην πορεια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-13, 22:48
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Τις θεωρώ από τις top τροφές.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-02-13, 00:41
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εμενα παλι που εχω ολη την σειρα -cavar,aloe,herbal,forte,acai- θα τσιμπολογησουν λιγακι και τις υπολοιπες τις τρωνε οι pleco και οι σαλιγκαροι...
Βεβαια τα δικα μου τρωνε 4-5 φορες την εβδομαδα 8 διαφορετικες κατεψυγμενες,ισως γι αυτο σνομπαρουν pellet και φυλλαρακια οσο καλη ποιοτητα και αν ειναι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-02-13, 00:45
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εσυ τα εχεις καλομάθει για αυτο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-02-13, 01:50
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

σαν τις κατεψυγμενες δεν εχει εννοειται σε θρεπτικη αξια συν οτι στα ψαρια αρεσει απο θεμα γευσης απλα για καποιον που δεν μπορει να βρει κατεψυγμενες η δεν ειναι σιγουρος για την ποιοτητα τους/συντηρηση τους μια καλης ποιοτητασ τροφη για τα ψαρακια του ειναι το επομενο καλυτερο βημα που μπορει να κανει! Τωρα οι μονες τροφες που μ εμειναν να δοκιμασω ειναι τις acti ακουσα καλα λογια ....Ερωτηση τωρα μου ειπαν οτι κυκλοφορουν καποιες τροφες ασια τις οποιες δεν τις βρισκεις ευρωπη οι οποιες οσον αφορα την διατροφικη αξια τους γευση και χρωματα που προσφερουν στα ψαρακια ειναι απλα κορυφη.Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να εχουν μεσα και ουσιες οι οποιες μακροχρονια δεν κανουν καλο χρωστικες/συντηριτικα.Εχει καποιος εμπειρια ????
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-02-13, 17:11
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν τις κατεψυγμενες δεν εχει εννοειται σε θρεπτικη αξια συν οτι στα ψαρια αρεσει απο θεμα γευσης απλα για καποιον που δεν μπορει να βρει κατεψυγμενες η δεν ειναι σιγουρος για την ποιοτητα τους/συντηρηση τους μια καλης ποιοτητασ τροφη για τα ψαρακια του ειναι το επομενο καλυτερο βημα που μπορει να κανει! Τωρα οι μονες τροφες που μ εμειναν να δοκιμασω ειναι τις acti ακουσα καλα λογια ....Ερωτηση τωρα μου ειπαν οτι κυκλοφορουν καποιες τροφες ασια τις οποιες δεν τις βρισκεις ευρωπη οι οποιες οσον αφορα την διατροφικη αξια τους γευση και χρωματα που προσφερουν στα ψαρακια ειναι απλα κορυφη.Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να εχουν μεσα και ουσιες οι οποιες μακροχρονια δεν κανουν καλο χρωστικες/συντηριτικα.Εχει καποιος εμπειρια ????
Οι τροφές του Bassleer περιέχουν το συνθετικό αντιοξειδωτικό εθοξυκίνη (ethoxyquin) για το οποίο γίνεται πολύ κουβέντα τελευταία.

Για παράδειγμα εδώ: http://www.petfood-connection.com/pr...ic-to-fish-amp
όπου μεταξύ άλλων αναφέρεται ότι:

Additionally, a 2008 study, The synthetic antioxidant, ethoxyquin, adversely affects immunity in tilapia (Oreochromis niloticus), states "Animal food safety law has established the upper limit of EQ in animal feed at 150 mg kg-1. However, the risk of EQ at the approved level for aquaculture feed (150 mg kg-1) to fish health is unknown. Here, we examine the effect of EQ on the immunity of tilapia (Oreochromis niloticus). EQ concentration in the blood reached 0.16 mg L-1 in fish fed EQ at the approved level. This level of EQ inhibited phagocytic activity of leucocytes in vitro and antibacterial activity of whole blood in vivo. Furthermore, pyknosis in the liver was observed throughout the duration of feeding."

Προσωπικά, δεν μ' αρέσει που στις συγκεκριμένες τροφές αποφεύγεται εντέχνως η αναγραφή της εθοξυκίνης στην συσκευασία και χρειάστηκε να το ψάξω διαφορετικά. Αντί αυτού, γράφει ότι περιέχει αντιοξειδωτικά που επιτρέπονται στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Επειδή λοιπόν υπάρχει ανησυχία επί του θέματος, η JBL αναφέρει στο manual της ότι οι τροφές της δεν περιέχουν εθοξυκίνη. Επίσης, η Hikari και νομίζω πως γενικώς σε όλες τις Γιαπωνέζικες τροφές αποφεύγεται αυτό το συνθετικό αντιοξειδωτικό και χρησιμοποιούνται τοκοφερόλες που είναι φυσικά αντιοξειδωτικά.
Εν πάση περιπτώσει, για όποιον θέλει να διαβάσει για το θέμα και για ποιο λόγο στις τροφές που περιέχουν fish meal χρησιμοποιούνται αντιοξειδωτικά παραθέτω και αυτό για αρχή:
http://www.oscarfish.com/oscar-forum.../f,25/t,86483/
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-02-13, 23:36
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

so ψαγμενο το post σου φιλε μου δεν το γνωριζα .Οσο για τις γιαπωνεζικες τροφες και ειδικα την χικαρι ξερω οτι ειναι πολυ καλης ποιοτητας.Τωρα οσο αφορα τα αντιοκειδωτικα χρωστικεσ και λοιπα πιστευω ολα λιγο πολυ ειναι επιφοβα!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-02-13, 00:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε μια τροφη μονο βρηκα να αναγραφει συστατικα και ειναι στην Forte
http://www.bassleer.com/?CategoryID=...ram=Ethoxyquin

Παράθεση:
RECOMMENDED USE: do not feed to your fish on a permanent basis! Feed "Biofish Food Forte" for10 days each month.
52 % protein vitamine E 400 mg/kg 13% fat content copper 30 mg/kg 1.5 % fibre BHT 50mg/kg 9% moisture ethoxyquine 100mg/kg 10% ash betta-glucans vitamine A 1700 IE/kg mannan-oigoscacchariden vitamine C 250 mg/KG bioflavonoids vitamine D3 3000 IE/kg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση για τροφη για γκαπυ korasidikos Διατροφή 6 29-09-12 14:18
τροφη... janickrules Χρυσόψαρα 6 08-10-11 10:07
τροφη g-pavl Γλυκό νερό - Γενικά 7 02-12-08 17:59
Τροφη petros Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-11-07 18:21
Diy Τροφη??? Gioutsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 03-03-06 15:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08868 seconds with 13 queries