Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-13, 00:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΑ!

Καλησπέρα
Ποτέ δεν συμπαθούσα το youtube...και πριν λίγο βρήκα μερικούς ακόμη λόγους...για την αντιπάθεια!
Χωρίς φυσικά να μου φταίνει το youtube για όσα είδα

MOD EDIT: Τέτοιου είδους υλικό απαγορεύεται, οπότε και σβήνονται οι σύνδεσμοι.


....ο κατάλογος των βιντεο, δεν έχει τέλος! Και είναι, το λιγότερο που μπορώ να πω..σοκαριστικά!

Το μέγα ερώτημα που μπαίνει, καθότι είμαι άσχετος και δεν γνωρίζω τι τρώει το κάθε είδος, είναι δυνατόν αυτό να ονομάζεται χομπι?

Τα έχουμε βάλει με τους πετσοπαδες...και τελικά υπάρχουν και χειρότερα!!!
Αν το θεμα που άνοιξα ενοχλεί και αν προκαλέσει έντονες διαφωνίες στο φόρουμ, απλά διάγραψτε το

Το ερώτημα όμως θα παραμένει...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 02-02-13 στις 01:48
  #2  
Παλιά 02-02-13, 00:46
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Οντως ειναι αηδια αυτα τα βιντεο αλλα δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε κατι.
  #3  
Παλιά 02-02-13, 00:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως ειναι αηδια αυτα τα βιντεο αλλα δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε κατι.
Νίκο δεν αναφέρομαι στα βιντεο.
Αναφέρομαι σ αυτούς τους "συγχομπίστες"...που κάνουν όλα τα παραπάνω

Τα βιντεο, απλα αποδεικνυουν τις πράξεις τους. Τιποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #4  
Παλιά 02-02-13, 00:55
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Οταν λεω οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι, εννοω να κανουμε κατι να τους εμποδισουμε.Και εγω εχω ταισει ψαρι σε oscar αλλα ηταν νεκρο μετα απο ενα λαθος που εκανα και το χτυπησα με την αποχη στην προσπαθεια μου να το πιασω.Και νεκρο που το εφαγε λυπηθηκα,σκεψου να ειναι ζωντανο και να υποφερει μπροστα στα ματια σου.
  #5  
Παλιά 02-02-13, 01:09
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

να αρχισω λεγοντας οτι ειμαι καθετα αντιθετος με ολα αυτα και εχω πολυ ασχημη γνωμη για οσους τα κανουν.

Να συνεχισω λεγοντας οτι δυστυχως εδω στον καναδα ειναι πολυ συνηθες να ταιζουν χελωνες με γκαπυ.

Να τελειωσω λεγοντας οτι εγω προσωπικα δε βρισκω καμια διαφορα μεταξυ αυτων των βιντεο και του κυνηγιου η του ψαρεματος. Θα μου πειτε "μα καλα ******* εισαι?" και ισως πανω στο συγκεκριμενο εχετε δικιο αλλα για μενα και τα τρια ειναι ανουσιος λογος για να σκοτωσεις ενα ζωντανο. και τα τρια λεγονται χομπυ απο πολλους.

αυτα απο μενα
  #6  
Παλιά 02-02-13, 08:42
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

παρολο που ενα τετοιο θεμα εγειρη παντα αντιδρασεις,νομιζω οτι δεν εχει να κανει με την πραξη αυτο καθεαυτο οσο για τον λογο που γιναιτε.τι εννοω οτι εγω ειμαι και κυνηγος και ψαροντουφεκας,ποτε ομως δεν επιασα-σκωτωσα θηραμα ή ψαρι με βασηκο σκοπο την διασκεδαση μου παντα οτι πιανω το τρωω και ποτε δεν χτυπησα ανηληκα ζωα ή ψαρια.για μενα ο συνειδητοποιημενος κυνηγος δεν κανει κατι κακο η ανηθηκο.τωρα στα ενυδρεια νομιζω ισχυει το ιδιο ταιζωντας ενα ψαρι κυνηγο ζωντανη τροφη δεν ειναι ανηθηκο μιας και ολοι μας προσπαθουμε να πετυχουμε βιοτοπικο ενυδρειο και φυσηκες συμπεριφορες,πιστευω οτι εχει να κανει με το δικο μας μυαλο ποιο πολλυ δηλαδη να ταισουμε ενα οσκαρ κατεψυγμενη τροφη που την σκωτωσε αλλος δεν πειραζει να το κανουμε εμεις πειραζει!!!!επειτα οταν καποιος λεει μην ταιζετε ζωντανη τροφη θα πρεπει να αναφερετε σε ολες της εμβιες τροφες οπως πχ οι αρτεμιες.αλλιως ειμαστε ρατσιστες και δεν θεωρουμε την μια ζωη ιση με την αλλη.

παντα φιληκα λεω την γνωμη μου
  #7  
Παλιά 02-02-13, 09:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, το θέμα σηκώνει ατέλειωτες συζητήσεις,γιατί μπερδεύονται το ένστικτο, το συναίσθημα και η λογική, διαφορετικά στον καθένα και δεν βγαίνει άκρη.
ο καθένας μπορεί να πει τι μπορεί να κάνει ο ίδιος και τι όχι, χωρίς να ισχυρίζεται οτι αυτό είναι και το σωστό.
εγώ πχ λιποψυχώ όταν ένα γατάκι αρπάζει μια μύγα, του την παίρνω και την απελευθερώνω, παρά που και μ ένα μ ενοχλούν οι μύγες,τις λυπάμαι.
το oscar μου, μου δείχνει σαφώς οτι είναι κυνηγός την ώρα που το ταίζω αλλά εγώ την μόνη χάρη που του κάνω είναι να του ρίχνω την τροφή λίγο πεταχτά για να εκτονώνει την μανία του και να τινάζεται να την πιάσει.
φυσικά είναι το ίδιο να προσφέρεις στο ζώο σου ένα ζωντανό που σκότωσες εσύ ή να το αγοράσεις κατεψυγμένο αλλά η βιομηχανία δεν θα πάψει να υπάρχει αν κάνεις το αντίθετο.
νομίζω οτι το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να καταφεύγει σε τέτοια τροφή όταν δεν γίνεται αλλοιώς. έτσι δεν διαταράσσεις την οικονομία της φύσης.
  #8  
Παλιά 02-02-13, 11:10
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

βρε πουμα,ανακαλυψες την αμερικη?
εχω διαβασει εδω και μηνες,παλιοτερες συζητησεις εδω για το συγκεκριμενο θεμα οι οποιες ως επι το πλειστον (τροπικο επιρρημα) εχουν κλειδωθει,
ειναι ομως πολυ ενδιαφερουσες ...ψαξε λιγο και διαβασε τες
  #9  
Παλιά 02-02-13, 15:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

@mods : Δεν γνώριζα περί του συγκεκριμένου υλικού (ότι απαγορεύεται), οπότε καλά κάνατε και το διαγράψατε

@maxmike : Συμφωνώ με τον γενικότερο τρόπο σκέψης σου. Απλά στα συγκεκριμένα βιντεο, δεν υπήρχε πουθενά τροφή προερχόμενη από νεκρό ψάρι ή ζώο. Υπήρχε θύμα και θύτης...και ένας "συγχομπίστας" ο οποίος δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε εάν έβλεπε πχ το όσκαρ του, να δίνεται ως ζωντανή τροφή σε κάτι μεγαλύτερο...! ¶ραγε θα αηδίαζε όπως αηδίασα εγώ όταν είδα να πετάνε ζωντανούς μονομάχους....για τροφή

@leda : Όσο ζω μαθαίνω. Αν το θέμα πρέπει να κλειδώσει,ας κλειδώσει. Αυτό το ξέρουν άλλοι κι όχι εγώ. Οι κανόνες υπάρχουν για να τηρούνται απ όλους.
Ενδεχομένως κι εγώ τόσους μήνες να ασχολούμαι και να διαβάζω πιο σημαντικά και σοβαρά θέματα. Δυστυχώς όμως έπεσα πάνω στα συγκεκριμένα βίντεο, τα οποία δεν γινόταν να μην σχολιάσω

@maria_p : Συμφωνω. Απλά δεν ψάχνω να βρω άκρη, σε κάτι που όντως δεν έχει άκρη. Ένα ερώτημα έθεσα : Αυτός που ταίζει ζωντανό ένα ψάρι που ο διπλανός του μεγαλώνει για χρόνια, με την ίδια και μεγαλύτερη αγάπη από τον πρώτο, χαρακτηρίζεται χομπίστας?

@Vangelis : Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ για το κυνήγι και το ψάρεμα και μάλλον έχεις δίκιο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #10  
Παλιά 02-02-13, 16:07
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον maxmike.Και εγω ψαρευω απο τα 7 μου και κανω και ψαροντουφεκο, δεν ειναι κατι κακο,την τροφη σου βγαζεις.
  #11  
Παλιά 02-02-13, 16:34
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σε τετοια θεματα ποτε δεν εχουμε βγαλει ακρη γιατι ολοι εχουμε δικιο... εγω δεν λεω την αποψη μου... την ξερετε...
__________________
  #12  
Παλιά 02-02-13, 16:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολο που ενα τετοιο θεμα εγειρη παντα αντιδρασεις,νομιζω οτι δεν εχει να κανει με την πραξη αυτο καθεαυτο οσο για τον λογο που γιναιτε.τι εννοω οτι εγω ειμαι και κυνηγος και ψαροντουφεκας,ποτε ομως δεν επιασα-σκωτωσα θηραμα ή ψαρι με βασηκο σκοπο την διασκεδαση μου παντα οτι πιανω το τρωω και ποτε δεν χτυπησα ανηληκα ζωα ή ψαρια.για μενα ο συνειδητοποιημενος κυνηγος δεν κανει κατι κακο η ανηθηκο.τωρα στα ενυδρεια νομιζω ισχυει το ιδιο ταιζωντας ενα ψαρι κυνηγο ζωντανη τροφη δεν ειναι ανηθηκο μιας και ολοι μας προσπαθουμε να πετυχουμε βιοτοπικο ενυδρειο και φυσηκες συμπεριφορες,πιστευω οτι εχει να κανει με το δικο μας μυαλο ποιο πολλυ δηλαδη να ταισουμε ενα οσκαρ κατεψυγμενη τροφη που την σκωτωσε αλλος δεν πειραζει να το κανουμε εμεις πειραζει!!!!επειτα οταν καποιος λεει μην ταιζετε ζωντανη τροφη θα Δεν παιζει ρπρεπει να αναφερετε σε ολες της εμβιες τροφες οπως πχ οι αρτεμιες.αλλιως ειμαστε ρατσιστες και δεν θεωρουμε την μια ζωη ιση με την αλλη.

παντα φιληκα λεω την γνωμη μου
Συμφωνω με το σκεπτικο σου ως κυνηγος.

Στη περιπτωση των ενυδρειων θα σου προτεινω να αναλογιστεις τα εξης:
1. Το ταισμα μεγαλων ψαριων σε ενυδρειο με μικροτερα ζωντανα ψαρια, δεν μοιαζει σαν να κυνηγας με το ψαροντουφεκο σε μια μικρη οικιακη πισινα?
Ειναι θεμιτο για το θηραμα κατι τετοιο?
Δεν του δινεις καμια πιθανοτητα επιβιωσης.
2. Δεν παιζει ρολο η νοημοσυνη του ζωντανου που προσφερεται ως τροφη?
Το ιδιο ειναι ενα ψαρι που το βλεπει και ο πιο ασχετος οτι το θηραμα καταλαβαινει οτι σε λιγο επερχεται οδυνηρος θανατος (γιατι ως συνηθως απο τα βιντεο που εχω δει, τα ψαρια δεν τα τρωνε ολοκληρα και πεθαινουν ακαριαια, αλλα λιγο λιγο) και το ιδιο ειναι μια artemia, το microworm η infusoria κλπ, που δεν εχουν αυτην την νοημοσύνη?
Εξαλλου, τα ψαρια οταν καταλαβαινουν οτι επερχεται ο θανατος, υπο κατασταση υπερβολικου στρες, απελευθερωνουν τοξινες.
Αυτο ειναι και το θεμα μια νεας επιστημονικης μελετης που ετοιμαζεται για τα ψαρια που αλιευονται, ετσι ωστε να βρεθουν τροποι να αποφευγεται για λογους υγειας (δικης μας ). Το ιδιο ισχυει και για την υγεια των ψαριων θηρευτων, (η μελετη αυτη αναφερθηκε απο το Σταματη στην πιτα για οποιον θυμαται).
3. Δεν παιζει ρολο η μεταφορα ασθενειων ή η προκληση τραυματισμων (πχ κατα την καταποση) απο τα θηραματα?
Και δεν μιλω μονο για τις κλασσικες ενυδρειακες ασθενειες, αλλα και για πιο προχωρημενες μελετες.
(Feeder fish should also not be fed as a staple, especially Goldfish as they have a heavy fat content and contain Thiaminase. Freshwater feeder fish must not be fed to Saltwater Fish at any point, they will offer little nutrition to Saltwater Fish and can lead to liver problems). http://www.theaquariumwiki.com/Feeder_Fish
If an animal eats raw animal flesh containing Thiaminase over a period of time of several months then thiaminase will break down the vitamin B1, an essential element of life and render it inactive. Therefore over time the health of your animal will suffer.
http://www.theaquariumwiki.com/Thiaminase

Θα μου πεις τωρα "και τι θα γινουν τα ψαρια θηρευτες που δεν μπορουν να τραφουν με τιποτα αλλο εκτος ζωντανης τροφης" ?
Εγω δεν θα τα εβαζα ποτε σε ενυδρειο, και δεν θα ειχα το προβλημα με τι να τα ταισω.
Αν μου δινοταν η δυνατοτητα να υιοθετησω ενα παιδακι, θα υιοθετουσα ενα νορμαλ παιδι ή θα υιοθετουσα το παιδι ενος κανιβαλου και ... "αναγκαστικά" θα σκοτωνα κοσμο για να το ταισω?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #13  
Παλιά 02-02-13, 17:45
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω με το σκεπτικο σου ως κυνηγος.

Στη περιπτωση των ενυδρειων θα σου προτεινω να αναλογιστεις τα εξης:
1. Το ταισμα μεγαλων ψαριων σε ενυδρειο με μικροτερα ζωντανα ψαρια, δεν μοιαζει σαν να κυνηγας με το ψαροντουφεκο σε μια μικρη οικιακη πισινα?
Ειναι θεμιτο για το θηραμα κατι τετοιο?
Δεν του δινεις καμια πιθανοτητα επιβιωσης.
2. Δεν παιζει ρολο η νοημοσυνη του ζωντανου που προσφερεται ως τροφη?
Το ιδιο ειναι ενα ψαρι που το βλεπει και ο πιο ασχετος οτι το θηραμα καταλαβαινει οτι σε λιγο επερχεται οδυνηρος θανατος (γιατι ως συνηθως απο τα βιντεο που εχω δει, τα ψαρια δεν τα τρωνε ολοκληρα και πεθαινουν ακαριαια, αλλα λιγο λιγο) και το ιδιο ειναι μια artemia, το microworm η infusoria κλπ, που δεν εχουν αυτην την νοημοσύνη?
Εξαλλου, τα ψαρια οταν καταλαβαινουν οτι επερχεται ο θανατος, υπο κατασταση υπερβολικου στρες, απελευθερωνουν τοξινες.
Αυτο ειναι και το θεμα μια νεας επιστημονικης μελετης που ετοιμαζεται για τα ψαρια που αλιευονται, ετσι ωστε να βρεθουν τροποι να αποφευγεται για λογους υγειας (δικης μας ). Το ιδιο ισχυει και για την υγεια των ψαριων θηρευτων, (η μελετη αυτη αναφερθηκε απο το Σταματη στην πιτα για οποιον θυμαται).
3. Δεν παιζει ρολο η μεταφορα ασθενειων ή η προκληση τραυματισμων (πχ κατα την καταποση) απο τα θηραματα?
Και δεν μιλω μονο για τις κλασσικες ενυδρειακες ασθενειες, αλλα και για πιο προχωρημενες μελετες.
(Feeder fish should also not be fed as a staple, especially Goldfish as they have a heavy fat content and contain Thiaminase. Freshwater feeder fish must not be fed to Saltwater Fish at any point, they will offer little nutrition to Saltwater Fish and can lead to liver problems). http://www.theaquariumwiki.com/Feeder_Fish
If an animal eats raw animal flesh containing Thiaminase over a period of time of several months then thiaminase will break down the vitamin B1, an essential element of life and render it inactive. Therefore over time the health of your animal will suffer.
http://www.theaquariumwiki.com/Thiaminase

Θα μου πεις τωρα "και τι θα γινουν τα ψαρια θηρευτες που δεν μπορουν να τραφουν με τιποτα αλλο εκτος ζωντανης τροφης" ?
Εγω δεν θα τα εβαζα ποτε σε ενυδρειο, και δεν θα ειχα το προβλημα με τι να τα ταισω.
Αν μου δινοταν η δυνατοτητα να υιοθετησω ενα παιδακι, θα υιοθετουσα ενα νορμαλ παιδι ή θα υιοθετουσα το παιδι ενος κανιβαλου και ... "αναγκαστικά" θα σκοτωνα κοσμο για να το ταισω?
Συνφωνω απολυτα μακαρι ολοι να σκεφτοντουσαν καπως ετσι.. Για να δωσω κ παραδειγμα δειτε τον μονομαχο του chocolatepuma και τον δικο μου στην φωτογραφια του αβαταρ σε ποιον θα αρεσε να βλεπει ενα τοσο ωραιο ψαρι με τοσο ωραια χρωματα να γινετε τροφη κ να ποναει??
  #14  
Παλιά 02-02-13, 18:06
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνφωνω απολυτα μακαρι ολοι να σκεφτοντουσαν καπως ετσι.. Για να δωσω κ παραδειγμα δειτε τον μονομαχο του chocolatepuma και τον δικο μου στην φωτογραφια του αβαταρ σε ποιον θα αρεσε να βλεπει ενα τοσο ωραιο ψαρι με τοσο ωραια χρωματα να γινετε τροφη κ να ποναει??
Σε κανεναν δεν θα αρεσε να βλεπει κατι τετοιο και οπως ειπαμε δεν μπορουμε να το σταματησουμε αυτο.Το μονο <παρηγοριτικο> ειναι οτι μερικα απο αυτα τα ψαρια δεν ταλαιπορουνται για πολυ ωρα.
  #15  
Παλιά 02-02-13, 19:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
.....ή θα υιοθετουσα το παιδι ενος κανιβαλου και ... "αναγκαστικά" θα σκοτωνα κοσμο για να το ταισω?
όχι.... κανονικά έπρεπε να τους βάζεις σ' ένα δωμάτιο με το κανιβαλλάκι να τους κυνηγάει...για να εκπαιδεύεται κιόλας
  #16  
Παλιά 02-02-13, 19:19
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

1. Το ταισμα μεγαλων ψαριων σε ενυδρειο με μικροτερα ζωντανα ψαρια, δεν μοιαζει σαν να κυνηγας με το ψαροντουφεκο σε μια μικρη οικιακη πισινα?
Ειναι θεμιτο για το θηραμα κατι τετοιο?
Δεν του δινεις καμια πιθανοτητα επιβιωσης.
πολύ βασική παράμετρος από άποψη ηθικής. δεν το είχα σκεφτεί και συμφωνώ απόλυτα
  #17  
Παλιά 02-02-13, 19:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω με το σκεπτικο σου ως κυνηγος.

Στη περιπτωση των ενυδρειων θα σου προτεινω να αναλογιστεις τα εξης:
1. Το ταισμα μεγαλων ψαριων σε ενυδρειο με μικροτερα ζωντανα ψαρια, δεν μοιαζει σαν να κυνηγας με το ψαροντουφεκο σε μια μικρη οικιακη πισινα? Αν κρίνω απ τα ελάχιστα που είδα, περισσότερο θυμίζει κυνήγι με δυναμίτη μέσα σε πισίνα
Ειναι θεμιτο για το θηραμα κατι τετοιο?
Δεν του δινεις καμια πιθανοτητα επιβιωσης.
2. Δεν παιζει ρολο η νοημοσυνη του ζωντανου που προσφερεται ως τροφη?
Το ιδιο ειναι ενα ψαρι που το βλεπει και ο πιο ασχετος οτι το θηραμα καταλαβαινει οτι σε λιγο επερχεται οδυνηρος θανατος (γιατι ως συνηθως απο τα βιντεο που εχω δει, τα ψαρια δεν τα τρωνε ολοκληρα και πεθαινουν ακαριαια, αλλα λιγο λιγο) και το ιδιο ειναι μια artemia, το microworm η infusoria κλπ, που δεν εχουν αυτην την νοημοσύνη?
Εξαλλου, τα ψαρια οταν καταλαβαινουν οτι επερχεται ο θανατος, υπο κατασταση υπερβολικου στρες, απελευθερωνουν τοξινες. Οι αντιδράσεις των θηραμάτων σε σχέση με τους κυνηγούς, ήταν πραγματικά μέρα με νύχτα!
Αυτο ειναι και το θεμα μια νεας επιστημονικης μελετης που ετοιμαζεται για τα ψαρια που αλιευονται, ετσι ωστε να βρεθουν τροποι να αποφευγεται για λογους υγειας (δικης μας ). Το ιδιο ισχυει και για την υγεια των ψαριων θηρευτων, (η μελετη αυτη αναφερθηκε απο το Σταματη στην πιτα για οποιον θυμαται).
3. Δεν παιζει ρολο η μεταφορα ασθενειων ή η προκληση τραυματισμων (πχ κατα την καταποση) απο τα θηραματα?
Και δεν μιλω μονο για τις κλασσικες ενυδρειακες ασθενειες, αλλα και για πιο προχωρημενες μελετες.
(Feeder fish should also not be fed as a staple, especially Goldfish as they have a heavy fat content and contain Thiaminase. Freshwater feeder fish must not be fed to Saltwater Fish at any point, they will offer little nutrition to Saltwater Fish and can lead to liver problems). http://www.theaquariumwiki.com/Feeder_Fish
If an animal eats raw animal flesh containing Thiaminase over a period of time of several months then thiaminase will break down the vitamin B1, an essential element of life and render it inactive. Therefore over time the health of your animal will suffer.
http://www.theaquariumwiki.com/Thiaminase

Θα μου πεις τωρα "και τι θα γινουν τα ψαρια θηρευτες που δεν μπορουν να τραφουν με τιποτα αλλο εκτος ζωντανης τροφης" ? Το έχω ξαναγράψει πιο πάνω. Πως θα φαινόταν άραγε σε κάποιον από τους συγκεκριμένους χομπίστες, αν παίρναμε το δικό του ζωντανό και το προορίζαμε για ζωντανή τροφή σε κάτι μεγαλύτερο?
Εγω δεν θα τα εβαζα ποτε σε ενυδρειο, και δεν θα ειχα το προβλημα με τι να τα ταισω. +1!
Αν μου δινοταν η δυνατοτητα να υιοθετησω ενα παιδακι, θα υιοθετουσα ενα νορμαλ παιδι ή θα υιοθετουσα το παιδι ενος κανιβαλου και ... "αναγκαστικά" θα σκοτωνα κοσμο για να το ταισω?
Ξέρω ότι με το συγκεκριμένο θέμα ούτε τώρα (όπως και στο παρελθόν), θα βγει άκρη. Ίσως λίγη περισσότερη σκέψη όμως, να κάνει καλό...

Ουτε ο "ενοχος" είναι ο θηρευτής. ¶λλος πετάει το θήραμα μέσω και αποθανατίζει με κάμερα το κατόρθωμα του!

Για μένα το θέμα κλείνει εδώ. Το συζήτησα ήδη με αρκετούς φίλους μέσω πμ και τους ευχαριστώ για τις απόψεις που ανταλλάξαμε.

Οι πράξεις μας, είτε αφορούν στην προσωπική μας ζωή είτε πχ στα χόμπι με τα οποία ασχολούμαστε, μας εκφράζουν σαν ανθρώπους...ή σαν οτιδήποτε άλλο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #18  
Παλιά 02-02-13, 19:38
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

τελικα μου κανει εντυπωση πως με τοσο χορτοφαγους Ελληνες ειμαστε απο τις πιο παχυσαρκες χωρες...
οταν θα ξεκινησουμε και θα σκεφτομαστε τι τρωμε και πως το τρωμε και τι γινετε μεχρι να το φαμε τοτε ισως αλλαξουν ολα...
δεν επικρωτω το να παιδευουμε ζωντανα για να ταισουμε τα ζωα μας αλλα ας αναλογιστουμε την ζωη γενικα και πως μεγαλωνει αιονες ο ανθρωπος...
και τωρα πειτε μου οτι θελετε που μας β γαζω την αληθεια καταμουτρα...
__________________
  #19  
Παλιά 02-02-13, 19:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

Για μένα το θέμα κλείνει εδώ. Το συζήτησα ήδη με αρκετούς φίλους μέσω πμ και τους ευχαριστώ για τις απόψεις που ανταλλάξαμε.
χα χα ωραία μας "την είπες" . "φτάνει παιδιά εγώ με τους φίλους μου τα κουβέντιασα, κόφτε την κουβέντα" τότε τι ανοίγεις θέμα? όχι πως θέλω να γράψω κάτι επιπλέον στο θέμα. μην με παρεξηγήσεις όπως κι εγώ δεν σε παρεξήγησα γιατί καταλαβαίνω πως δεν το σκέφτηκες έτσι αλλά είδες τα γραπτά πως είναι?
  #20  
Παλιά 02-02-13, 20:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
χα χα ωραία μας "την είπες" . "φτάνει παιδιά εγώ με τους φίλους μου τα κουβέντιασα, κόφτε την κουβέντα" τότε τι ανοίγεις θέμα? όχι πως θέλω να γράψω κάτι επιπλέον στο θέμα. μην με παρεξηγήσεις όπως κι εγώ δεν σε παρεξήγησα γιατί καταλαβαίνω πως δεν το σκέφτηκες έτσι αλλά είδες τα γραπτά πως είναι?
Νομίζω πως φίλοι...με την ευρυτερη έννοια είμαστε ολοι!

Τελείως άλλο εννοούσα με το προηγούμενο ποστ!
Πως απλά δεν πρόκειται να βγει συμπερασμα
Εγω θα συνεχίσω να αηδιάζω με αυτά που είδα ή θα ξαναδω στο μέλλον και κάποιοι άλλοι θα συνεχίσουν να τα κάνουν

Οσο για το αν το σκέφτηκα...πριν ανοιξω το θεμα, το σκέφτηκα
Η κουβεντα σε κάθε θέμα συνεχίζεται, εφόσον κάποιος/οι έχουν κάτι να γράψουν

@Θανάση, η χορτοφαγία δεν έχει σχέση με το θέμα. Ουτε το τι τρώμε ή πως το μαγειρεύουμε.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #21  
Παλιά 02-02-13, 20:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Για μένα δεν χρειάζεται να εξηγήσεις κάτι περαιτέρω γιατί η επισήμανση ήταν πιο πολύ για πλάκα και όχι γιατί ενοχλήθηκα.
Δεν είδα το βίντεό σου αλλά καταλαβαίνω περίπου. Υπάρχουν μερικοι που με πρόσχημα κάποιο ζωντανό που διατηρούν, ικανοποιούν τα σαδιστικά τους ένστικτα ή το διατηρούν για να τα ικανοποιούν. Είναι αρρωστάκια. Τα δικά μας παιδιά ασχέτως των μικροδιαφορών έγραψαν πολύ υπεύθυνα γι αυτά θέματα.
Τρώω κρέας αλλά αν επρόκειτο να το κυνηγήσω μόνη μου σίγουρα δεν θα έτρωγα γιατί δεν έχω την δύναμη να το κάνω.
  #22  
Παλιά 02-02-13, 20:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
...Υπάρχουν μερικοι που με πρόσχημα κάποιο ζωντανό που διατηρούν, ικανοποιούν τα σαδιστικά τους ένστικτα ή το διατηρούν για να τα ικανοποιούν. Είναι αρρωστάκια...
+1!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #23  
Παλιά 02-02-13, 20:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι.... κανονικά έπρεπε να τους βάζεις σ' ένα δωμάτιο με το κανιβαλλάκι να τους κυνηγάει...για να εκπαιδεύεται κιόλας
Σωστος
Και αμα λαχει να τραβαγα και βιντεο για να ανεβασω στο youtube, τιτλος "little cannibal feeding time" (....και καλα 'το μονο που μας νοιαζει ειναι η επιβιωση του" και απο πισω ακουνται γελια απο μ@λ@κισμενα και φωνες του στυλ "πωωω!!! τον ξεσκισε")
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #24  
Παλιά 02-02-13, 20:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστος
Και αμα λαχει να τραβαγα και βιντεο για να ανεβασω στο youtube, τιτλος "little cannibal feeding time" (....και καλα 'το μονο που μας νοιαζει ειναι η επιβιωση του" και απο πισω ακουνται γελια απο μ@λ@κισμενα και φωνες του στυλ "πωωω!!! τον ξεσκισε")
Μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις

Καμιά φορά ισχύει και το 42 λέξεις (δεν έχω μετρήσει το "σωστός")...μία εικόνα!

Σπύρο...respect!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #25  
Παλιά 03-02-13, 17:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

@Θανάση, η χορτοφαγία δεν έχει σχέση με το θέμα. Ουτε το τι τρώμε ή πως το μαγειρεύουμε.
ολα εχουν θεμα οταν μιλαμε για διατροφη. δηλαδη ποια η διαφορα του να κραταει καποιος ενα ψαρι που δεν μπορει να τραφει αλλιως παρα μονο με ζωντανα, η εστω στην αρχη μεχρι να μαθει
με το να γεννιεται ενα γουρουνακι, κατσικακι, προβατακι και πολλα αλλα και να τα μελαγωνει ο αγροτης γιατι εμεις τους τα ζηταμε για να τα φαμε...??? η διαφορα ειναι οτι δεν το κανεις εσυ αμεσα, αλλα εμεσα εσυ αναγκαζεις το προβατακι να μεγαλωσει για να το φας...
οποτε αν ειναι να τα κοιταμε ολλα και οχι μονο οτι μας συμφερει!!!!!!
αν εισουν χορτοφαγος, ισως σε καταλαβαινα πιο πολυ και σεβομουν την αποψη σου... αλλα τωρα ασχετα με το τι στιριζεις με τις λεξεις στην πραξη κανεις κι εσυ το ιδιο.... δεν εχω κατι μαζι σου και μιλαμε φιλικα, αλλα να ξερουμε και τι λεμε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν μερικοι που με πρόσχημα κάποιο ζωντανό που διατηρούν, ικανοποιούν τα σαδιστικά τους ένστικτα ή το διατηρούν για να τα ικανοποιούν. Είναι αρρωστάκια.
αυτο ναι!!!!! το σεβομαι και εχεις απολυτο δικιο!!!! οταν ο αλλος ειναι το κανει για λογους διασκεδασης ειναι πολυ αρρωστος και πρεπει να τον κραζουν!!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 03-02-13 στις 17:12 Αιτία: Automerged Doublepost
  #26  
Παλιά 03-02-13, 17:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλλο να σκοτωνει καποιος ενα ζωο (εστω και μεσω τριτου) οσο πιο ανωδυνα γινεται για να φαει και να επιβιωσει, και αλλο να σκοτωνει (ο ιδιος) οσο πιο επωδυνα γινεται, απλα και μονο για διασκεδαση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #27  
Παλιά 03-02-13, 17:34
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλο να σκοτωνεις (εστω και εμμεσα) οσο πιο ανωδυνα γινεται για να φας και να επιβιωσεις, και αλλο να σκοτωνεις (αμμεσα) οσο πιο επωδυνα γινεται, απλα και μονο για διασκεδαση.
οταν σκοτωνεις σκοτωνεις. τωρα αν εσυ φταις 100% η 80% η 50% δεν αλλαζει οτι κατι το σκοτωνεις...
απλα οπως τονισα κι εγω αρκει να γινετε για επιβιωση.
και το λεω και περνω θεση γιατι κι εγω εχω ψαρια που οταν τα πηρα ηταν αγρια πιασμενα απο την φυση και δεν ηξεραν να φανε τιποτα αλλο... στην αρχη ταιζα ζωντανα αλλα σημερα τα εχω μαθει να τρωνε νεκρα ψαρια... αυτο ομως δεν παυει να μην με κανει ενοχο... γιατι ψωνιζω απο τον ψαρα που και αυτος τα ψαρευει για εμενα... απλα γινομε εμεσα δολοφονος...
__________________
  #28  
Παλιά 03-02-13, 17:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα να διατηρουνται σε ενυδρειο ψαρια, ειναι θεμα διασκεδασης και οχι επιβιωσης (για εμας).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #29  
Παλιά 03-02-13, 17:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα εχουν θεμα οταν μιλαμε για διατροφη. δηλαδη ποια η διαφορα του να κραταει καποιος ενα ψαρι που δεν μπορει να τραφει αλλιως παρα μονο με ζωντανα, η εστω στην αρχη μεχρι να μαθει
με το να γεννιεται ενα γουρουνακι, κατσικακι, προβατακι και πολλα αλλα και να τα μελαγωνει ο αγροτης γιατι εμεις τους τα ζηταμε για να τα φαμε...??? η διαφορα ειναι οτι δεν το κανεις εσυ αμεσα, αλλα εμεσα εσυ αναγκαζεις το προβατακι να μεγαλωσει για να το φας...
οποτε αν ειναι να τα κοιταμε ολλα και οχι μονο οτι μας συμφερει!!!!!!
αν εισουν χορτοφαγος, ισως σε καταλαβαινα πιο πολυ και σεβομουν την αποψη σου... αλλα τωρα ασχετα με το τι στιριζεις με τις λεξεις στην πραξη κανεις κι εσυ το ιδιο.... δεν εχω κατι μαζι σου και μιλαμε φιλικα, αλλα να ξερουμε και τι λεμε...
-------------------------
Τι σχέση έχει το τι τρώω εγώ και από που έχει προέλθει αυτό που τρώω με αυτό που συζητάμε το οποίο είναι : Ταίζω ζωντανό οργανισμό σε ζωντανό ψάρι, με τα εξής χαρακτηριστικά
1. Αυτο που εγώ ταίζω είτε είναι βάτραχος, είτε ποντίκι, είτε ψάρι, κάποιος άλλος το έχει ως κατοικίδιο! Αλλά εγώ το αγνοώ αυτό εσκεμένα...και έχοντας ως άλλοθι τη συντήρηση του δικού μου κατοικίδιου...κάνω ότι κάνω!
2. Η τύχη του θηράματος είναι δεδομένη. Το ρίχνω στη δεξαμενή, με έναν και μοναδικό σκοπό. Να το αναλύσω κι άλλο?
3. Ικανοποιώ κάποια σαδιστικά ένστικτα που έχω. Δεν το γενικεύω. Αλλά θεωρώ πως σε κάποιους συμβαίνει
4. Βιντεοσκοπώ το συμβάν με σκοπό να το μοιραστώ με άλλους μαζί!!! Εδώ δεν σηκώνει σχόλιο!

Αν μου πεις πως συγκρίνεται Α. η τροφή που έχω στο τραπεζί μου με Β. τα 1 έως 4...θα ήθελα με πολύ ενδιαφέρον να το ακούσω!

Και φυσικά δεν μπαίνει τπτ προσωπικό σε όσα λέμε.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #30  
Παλιά 03-02-13, 17:46
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχέση έχει το τι τρώω εγώ και από που έχει προέλθει αυτό που τρώω με αυτό που συζητάμε το οποίο είναι : Ταίζω ζωντανό οργανισμό σε ζωντανό ψάρι, με τα εξής χαρακτηριστικά
1. Αυτο που εγώ ταίζω είτε είναι βάτραχος, είτε ποντίκι, είτε ψάρι, κάποιος άλλος το έχει ως κατοικίδιο! Αλλά εγώ το αγνοώ αυτό εσκεμένα...και έχοντας ως άλλοθι τη συντήρηση του δικού μου κατοικίδιου...κάνω ότι κάνω!
2. Η τύχη του θηράματος είναι δεδομένη. Το ρίχνω στη δεξαμενή, με έναν και μοναδικό σκοπό. Να το αναλύσω κι άλλο?
3. Ικανοποιώ κάποια σαδιστικά ένστικτα που έχω. Δεν το γενικεύω. Αλλά θεωρώ πως σε κάποιους συμβαίνει
4. Βιντεοσκοπώ το συμβάν με σκοπό να το μοιραστώ με άλλους μαζί!!! Εδώ δεν σηκώνει σχόλιο!

Αν μου πεις πως συγκρίνεται Α. η τροφή που έχω στο τραπεζί μου με Β. τα 1 έως 4...θα ήθελα με πολύ ενδιαφέρον να το ακούσω!

Και φυσικά δεν μπαίνει τπτ προσωπικό σε όσα λέμε.
κατοικιδια μπορει να ειναι ολα τα ζωα. ακομη και ενα προβατακι.
οσο καταδικασμενη ειναι η τυχη του θυραματος στο ενυδρειο αλλο τοσο ειναι οταν ο γεοργος μεγαλωνει για εμας το ζωντανο!!!!!
οσο για το τι σχεση εχει το τι τρωμε εμεις με το τι ταιζουμε τα ψαρια εχει και παρα εχει.... γιατι εμεις για να ζεισουμε μπορουμε να κανουμε τα παντα και να σκωτονουμε οτι γουσταρει το στομαχι μας ενω ενα ψαρι που εχει αυτη την αναγκη δεν γινετε να του την προσφερουμε....??? δηλαδη να τοα φησουμε να πεθανει...???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα να διατηρουνται σε ενυδρειο ψαρια, ειναι θεμα διασκεδασης και οχι επιβιωσης (για εμας).
εχεις δικιο σε αυτο, αλλα δεν ειναι ακριβος διασκεδαση. μερικα πραγματα γινονται τροπος ζωης. και απο την στιγμη που τα ενυδρεια για πολους ειναι τροπος ζωης, δεν ειναι μονο διασκεδαση!!!! και πολλα ενυδρεια κρατανε ψαρια που σε λιγο δεν θα υπαρχουν στην φυση...
εχεις ενα δικιο αλλα ενα ενυδρειο δεν ειναι για ολους το ιδιο και δεν αντιπροσωπευει τις ιδιες αναγκες του καθενος...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 03-02-13 στις 17:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ζωντανα φυτα! drak7family Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 31-12-09 13:15
tetra ζωντανα βακτηρια?? alan boy Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-07-07 10:41
ζωντανα σκουληκια?????? ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-06-07 06:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11756 seconds with 13 queries