Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-04, 04:40
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή ΑΠΡΟΣΜΕΝΑ ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ

Έχω ένα ενυδρείο GENESIS 80 είναι περίπου 90 λίτρα.
Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο και φίλτρο βυθού.
Έχω φωτισμό από δυο λάμπες φθορίου μια μπροστά και μια πίσω (η πίσω έχει μοβ φως )
Έχω τέσσερα Anubias nana που δεν έχουν όμως αναπτυχθεί πολύ και Ceratophyllum demersum.
Έχω ένα κομμάτι ξύλο και μια μικρή σπηλιά.
Έχω 6 Rummy nose tetra, 5 Harlequin Rasbora, 1 Ancistrus, 1 Ancistrus Albino, 1 Albino Cory και ένα τελείως διάφανο ψάρι που είχε μπει κατά λάθος μέσα στη σακούλα σε μια αγορά και δεν ξέρω τι είναι (με την ευκαιρια αν ξερει καποιος ας μου πει τι ψαρι είναι αυτό) ακόμα υπάρχουν μέσα πολλά σαλιγκάρια και μαύρη άλγη που τείνει να καλύψει τα πάντα και που δεν μπορώ να ξεφορτωθώ.
Το ενυδρείο όπως είναι στημένο λειτουργεί περίπου ενάμιση χρόνο.
Μετρήσεις έχω πολύ καιρό να κάνω. Έκανα μόνο τον πρώτο καιρό.


Παιδία καλησπέρα. Μετά από πολύ καιρό επανέρχομαι για να κάνω ερωτήσεις για ένα πολύ ευχάριστο γεγονός. Σήμερα μετά την αλλαγή νερού είδα ξαφνικά μέσα στο ενυδρείο κάποια μικρά ψαράκια. Δεν πίστευα στα μάτια μου γιατί δεν είχα κάνει καμία προσπάθεια για να κάνω κάποια αναπαραγωγή. Κοιτώντας καλύτερα είδα ότι ήταν μικρά Ancistrus. Τότε η έκπληξη ήταν μεγαλύτερη γιατί στο ενυδρείο υπάρχει μόνο ένα από αυτά τα ψάρια. Υπάρχει ακόμα ένα λευκό Ancistrus Albino που πιθανό να είναι ο υπεύθυνος της αναπαραγωγής. Τον τελευταίο καιρό το μαύρο Ancistrus ήταν συνέχεια μέσα σε μια μικρή σπηλιά που έχω στο ενυδρείο και δεν το είχα δει καθόλου έξω. Πίστευα ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα και περίμενα ακόμα και να πεθάνει αλλά τελικά δεν ήταν αυτός ο λόγος.


1. Είναι αυτό δυνατό; Να ζευγαρώσουν αυτά τα δυο ψάρια. Και αν ναι είναι συνηθισμένο.
2. Είναι εύκολο να ζήσουν τα ψαράκια, τρώνε άλγη όπως και οι γονείς τους ή πρέπει να τα ταΐζω κάτι συγκεκριμένο;
3. Υπάρχει κίνδυνος να τα φανέ τα άλλα ψάρια;

Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις από κάποιον που να γνωρίζει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-04, 04:46
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Α)Τα μικρά έχουν ακόμα τον λεκιθιλικό σάκο?
Β)Πόσο μέγεθος έχουν τα μικρά?
Γ)Είναι μέν σπάνιο αλλά όχι αδύνατο να γίνει interbreeding.Φυσικά οι απόγονοι είναι υβρίδια και η ιστορία με τους πλέκο λέει ότι ελάχιστες φορές έχουν επιζήσει μέχρι την ενηληκίωση...
Δ)Μπορείς να βγάλεις φωτό από τους γονείς και τα μικρά?
Ε)Καλό θα ήταν να απομόνονες τα μικρά σε μια γεννήστρα μέσα στο ίδιο το ενυδρείο.....
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-04, 01:20
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Όχι δεν έχουν κάποιο σάκο. Τα μικρά έχουν μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από μισό πόντο. Έχω μετρήσει έξι μικρά και δεν βλέπω να υπάρχουν άλλα. Δεν είναι λίγα μόνο έξι; Φωτό κατάφερα να βγάλω μόνο τον πατέρα. Τα μικρά όμως είναι ίδια με την μάνα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-04, 02:31
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Για θυληκός μου φαίνεται.Δέν βλέπω "κερατάκια".Ποιός από τους δύο φυλάει τα μικρά?
Τα 6 είναι λίγα αλλά σε καταστάσεις υβριδισμού μην περιμένεις και πολλά.

Καλύτερες φωτό από όλα τα ψάρια θα βοηθούσαν πολύ!
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-04, 03:12
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Συνηθως ο πατερας φροντιζει τα μικκρα οποτε μαλλον μπερδεψες τους γονεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-04, 03:33
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Τα μικρά τα φυλάει ο άλλος ο μαύρος και γι αυτό υπέθεσα ότι εκείνος είναι ο θηλυκός. Ο οποίος όμως έχει και κέρατα. Άρα όπως λέει και ο Tolis εκείνος τελικά είναι ο πατέρας.
Πάντως συνεχίζω να τρελαίνομαι με το απρόσμενο γεγονός γιατί ήξερα ότι για να γίνει αναπαραγωγή οι συνθήκες του ενυδρείου πρέπει να είναι ιδανικές και εγώ δεν πιστεύω ότι έχω πετύχει κάτι τέτοιο. Και γι αυτό δεν το περίμενα με τίποτα και βέβαια γιατί τα ψάρια ήταν από διαφορετικό είδος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-04, 12:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν ειναι διαφορετικο ειδος απαραιτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-04, 13:14
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Συνηθως ο πατερας φροντιζει τα μικκρα οποτε μαλλον μπερδεψες τους γονεις.
Ναί η φύλαξη των αυγών και στην συνέχεια των μικρών γίνετε κατά 99% από τον πατέρα...



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Δεν ειναι διαφορετικο ειδος απαραιτητα.
Ναί αυτό μπορεί να είναι αλήθεια αλλά εξαρτάτε από το τί είδος είναι το κάθε ψάρι.Μπορεί απλά το ένα να είναι η αλμπίνο μορφή του ίδιου είδους.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-11-04, 01:51
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Να και κάποιες φωτογραφίες του πατέρα. Ξέρω ότι δεν είναι καλές αλλά δεν κατάφερα να βγάλω καλύτερες. Μήπως μπορεί να καταλάβει κάποιος αν πρόκειται για το ίδιο είδος ή όχι; Δεν μου είπε κάποιος αν τα μικρά τρώνε άλγη όπως και οι γονείς τους ή πρέπει να τρώνε κάτι ιδιαίτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-11-04, 14:56
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Υπαρχει στο 2 Τευχος του περιοδικου Ενυδρειο ενα σχετικο αρθρακι με μια γεννα ενος απο τα μελη του Συλλογου.
Ριξε μια ματια θα σου αρεσει
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-11-04, 03:19
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Ευχαριστώ BILAS σίγουρα με ενδιαφέρει. Ας μου πει μόνο κάποιος που ακριβώς θα βρω το περιοδικό. Ακόμα θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στις ερωτήσεις που έχω κάνει πιο πάνω γιατί είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει μια γέννα και θα ήθελα να καταφέρω να σώσω κάποια μικρά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-04, 18:12
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Που βρισκεσαι εσυ να σου πουμε που θα το βρεις

Για ριξε και μια ματια σε αυτα που γραφει εδω ειναι πολυ ενδιαφερον
http://mike-edwardes.members.beeb.net/Ancistrus.html
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-11-04, 20:16
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Τα μικρά είναι αλγοφάγα αλλά δέν θα πούνε όχι σε ένα κομμάτι αγγούρι ή κολοκύθι!!!!
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-11-04, 02:45
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

BILAS δυστυχώς μιλάω μόνο ελληνικά οπότε η σελίδα που μου λες δεν μπορεί να με βοηθήσει. Μένω στην Αθήνα στην Ηλιούπολη και με ενδιαφέρει να μου πείτε που μπορώ να βρω το περιοδικό.
husky_jim έχω βάλει ήδη αγγούρι γιατί έβαζα και στους γονείς τους όποτε μάλλον δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Όμως από τα εννέα μικρά που μέτρησα τελικά τα τέσσερα τα βρήκα μέσα στο εσωτερικό φίλτρο σφηνωμένα ανάμεσα στο σφουγγάρι του φίλτρου και νέκρα. Μέσα στο φίλτρο βρήκα και άλλα τέσσερα τα οποία τα ελευθέρωσα και φαίνονται καλά. Κολοκύθι δεν έχω βάλει ποτέ. Πως το βάζεις ωμό όπως είναι ή κάνεις κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-11-04, 02:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dalex
Μένω στην Αθήνα στην Ηλιούπολη και με ενδιαφέρει να μου πείτε που μπορώ να βρω το περιοδικό.
Ωκεανός ή Βιότοπος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-11-04, 14:27
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Ο κυριος που εχει την γεννα απο το αρθρο στο περιοδικο σε μια κουβεντα που ειχαμε στην εκθεση μου ειπε οτι το κολοκυθι το βραζει για 2 λεπτα και μετα το βαζει στο ενυδρειο , με αυτο πετυχαινει να βυθιζεται αμεσως το κολοκυθι χωρις να χρειαζεται να το δενει καπου.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-01-05, 20:46
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή ΝΕΑ ΓΕΝΝΑ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Πρώτα απ` όλα να σας πω ότι από τη γέννα που αναφέρω πιο πάνω δεν έζησε τελικά κανένα μικρό.
Επανέρχομαι όμως γιατί περιμένω πάλι καινούργια γέννα και ελπίζω τώρα να σώσω κάποια μικρά.
2/1/2005. Είδα πάλι τα Ancistrus να ζευγαρώνουν. Είχαν μπει και τα δυο μέσα στη μικρή σπηλιά κάτι που το έβλεπα για πρώτη φορά γιατί πάντα το αρσενικό κυνηγούσε τα θηλυκό και δεν τα άφηνε να το πλησιάσει.
3/1/2005. Πράγματι λίγο μέσα από την είσοδο της σπηλιάς είδα να κρέμονται 15 με 20 περίπου αυγά. Το χρώμα τους είναι κιτρινωπό περίπου όπως το χρώμα του θηλυκού.
Σήμερα αγόρασα μια μικρή πλαστική γυάλα που χωράει τη μικρή σπηλιά. Έβαλα τη γυάλα μέσα στο ενυδρείο και έβαλα μέσα τη σπηλιά έτσι ώστε όταν βγουν τα ψαράκια να μείνουν μέσα στη γυάλα και να μην χαθούν πάλι μέσα στο ενυδρείο. Μαζί μέσα έχω αφήσει και το αρσενικό που κάθεται συνέχεια και φιλάει τα αυγά.
Θα ήθελα να με συμβουλέψετε
1. Χρειάζεται να έχω μέσα και το αρσενικό ή να το βγάλω; Τα αυγά τα γονιμοποιεί αμέσως όταν γεννηθούν ή μήπως πρέπει να είναι εκεί για να τα γονιμοποιήσει;
2. Σε πόσες μέρες να περιμένω ότι θα βγουν τα μικρά;
3. Είναι καλή η λύση της μικρής γυάλας ή προτείνετε κάτι καλύτερο;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-01-05, 04:53
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις μιά αεραντλία μέσα στην γυάλα (που καλό θα ήταν να αντικατασταθεί με γεννήστρα) για να οξυγονώνει τα αυγά και να δημιουργεί το απαραίτητο ρεύμα.Δέν έπρεπε να πάρεις όλη την σπηλιά παρά μόνο τα αυγά.Άν κάποιο από τα αυγά γεμίσει με FUNGUS θα πρέπει να το απομακρύνεις από τα υπόλοιπα γιατί θα μεταδοθεί και σε αυτά!

Καλή τύχη με τα αυγά και να μας κρατάς ενήμερους!!!!!!!!
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-05, 01:56
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Σήμερα όταν γύρισα από τη δουλεία είδα τα μικρά να έχουν βγει από τα αυγά και να κολυμπάνε, μαζί βέβαια με κάποιο μέρος του αυγού.
Τα ψαράκια ίσα που διακρίνονται και πρέπει να προσέξεις για να καταλάβεις πως κινείται τα αυγό.

Δημήτρη αγόρασα και μια γεννήστρα αλλά στο ενυδρειάδικο που πήγα μου πρότειναν καλύτερα αυτή τη λύση γιατί δεν ήξεραν να μου πουν πώς να πάρω τα αυγά και αν τα βάλω στη γεννήστρα.

Το πάνω μέρος της γυάλας έχει σήτα και γύρισα έτσι την έξοδο του φίλτρου ώστε να πετάει το νερό μέσα για να γίνετε η κίνηση που λες.

Δημήτρη θέλω να μου πεις αν υπάρχει περίπτωση το αρσενικό να φάει τα μικρά.
Νομίζεις ότι πρέπει να πιάσω τώρα με κάποιο τρόπο τα μικτά και να τα βάλω στη γεννήστρα; Και αν ναι με πιο τρόπο να τα πιάσω;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-01-05, 23:05
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Τελικά ούτε και από αυτή τη γέννα έζησε κάποιο μικρό.
Ακόμα δεν ξέρω αν φταίει κάτι άλλο ή τα έφαγε ο αρσενικός.
Αυτή τη φορά αν και ήμουνα πιο προετοιμασμένος αφού τα περίμενα δεν κατάφεραν να ζήσουν ούτε όσο τα προηγούμενα που είχαν ζήσει περίπου μια εβδομάδα.
Τώρα τα είδα μόνο τη μέρα που βγήκαν από το αυγό και την επόμενη και μετά εξαφανίσθηκαν.
Εγώ πιστεύω ότι τα έφαγε ο αρσενικός. Θα ήθελα να μου πείτε και τη δικιά σας γνώμη.
Τώρα ελπίζω να ζευγαρώσουν ξανά και να είμαι πιο τυχερός.
Αλήθεια ξέρει κάποιος να μου πει πόσες φορές συνεχόμενα μπορεί να ζευγαρώσουν;
Ευχαριστώ, και για τη δικιά σας βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-01-05, 01:34
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ

Τελικά εμένα τα ψαράκια μου θα με τρελάνουν τελείως.
Σήμερα το πρωί εντελώς ξαφνικά είδα μέσα στο ενυδρείο μικρά Ancistrus.
Τελικά δεν τα είχε φάει ο αρσενικός όπως τον είχα κατηγορήσει.
Όταν το βράδυ γύρισα σπίτι άρχισα να ψάχνω μικρά μέσα στο ενυδρείο αφού ενδιάμεσα και αφού πίστευα ότι δεν υπάρχουν πια μικρά είχα βγάλει τελείως τη γυάλα οπότε τα μικρά ήταν πάλι χαμένα μέσα σε όλο το ενυδρείο.
Τα περισσότερα ήταν μέσα στο εσωτερικό φίλτρο(10) και με μια αποχή μάζεψα άλλα 8 από διάφορα σημεία .
Έτσι τώρα έχω 18 μικρά μέσα σε μια γεννήστρα περίπου όσα και τα αυγά που είχα δει να υπάρχουν.
Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει που μπορεί να ήταν όλες αυτές τις μέρες από τη μέρα που βγήκαν από το αυγό αφού τα είχα κλείσει μέσα στη γυάλα (αν και δεν βλέπω ενδιαφέρον από κανέναν για αυτά που σας λέω και αυτά που ρωτάω εγώ συνεχίζω απτόητος να ρωτάω)

Τα έβγαλα και φωτογραφία για να γα θαυμάσετε και εσείς.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-05, 01:57
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Κουκλιά φαίνονται. Να σου ζήσουν!!!
Και μπράβο σου που κατάφερες να τα σώσεις. Αξίζουν νομίζω συγχαρητήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-05, 09:30
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

ΑXOYTA Kαι βεβαια του αξιζουν συγχαρητηρια
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-05, 13:56
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε Dalex για τα μικρά.
Άν και όταν τα μικρά καταναλώσουν τον λεκιθικό σάκο τους όπως στην περίπτωση σου,είναι ανεξάρτητα στο θέμα της τροφής,θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα την διτροφή τους τους πρώτους 2 μήνες και΄την ποιότητα του νερού σου καθότι είναι ευαίσθητα στις απότομες αλλαγές.

Σάν τροφή σου προτείνω λίγο αγγούρι ή και κολοκύθι καθώς και Grindal Worms που άν και αλγοφάγα θα τα εκτιμήσουν πολύ...

Κράτα μας ενήμερους για την ανάπτυξη τους..
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-05, 14:01
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Μπραβο σου και απο μενα dalex ελπιζω να σου πανε ολα καλα..
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-05, 14:43
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Να σου ζήσουν!!!
Μπράβο σου που κατάφερες...
Αυτό που τώρα πρέπει να προσέχεις είναι να μην υπάρξουν απότομες μεταβολές στην θερμοκρασίας του νερού και στην ποιότητα του.Εφοσον έχουν φτάσει σε αυτό το στάδιο όπως σου είπε και ο jim στο θέμα διατροφής δεν θα έχεις προβλημα,το αγγουράκι θα το τιμήσουν δεόντως..
__________________
I can picture in my mind a world without war, a world without
hate. And I can picture us attacking that world, because they'd
never expect it


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-01-05, 19:21
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Δεν ρίχνεις και καμια μέτρηση στο νερό του ενυδρείου από σκληρότητες,ph,αζωτούχες ουσίες,θερμοκρασία,κτλ για να δεί και κανένας άλλος πως θα κάνει γέννα; .Καλορίζικα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-01-05, 23:05
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και ελπίζω να συνεχίσουν να πηγαίνουν όλα καλά.
Φίλε tasos μετά από πολύ καιρό έκανα μετρήσεις για τις παραμέτρους του νερού.
Αποτελέσματα :

ΑΜΜΩΝΙΑ.....................0mg/l
ΝΙΤΡΙΤΗΣ (ΝΟ2).........<0,3mg/l
ΝΙΤΡΑΤΗΣ (ΝΟ3)...........12,5mg/l
PH.................................7,5
GH..................................;
KH.................................6
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ..............27

GH δεν κατάφερα να μετρήσω. Μάλλον έχει χαλάσει το τεστ. Από την πρώτη σταγόνα και όσες σταγόνες και αν έριχνα είχε πάντα το ίδιο χρώμα δεν άλλαζε καθόλου.
Θα ήθελα βέβαια να πω ότι αυτές δεν νομίζω ότι είναι συνθήκες που θα πρέπει να είναι κριτήριο για κάποιον που θέλει να κάνει αναπαραγωγή.
Γιατί εμένα μου προέκυψε τελείως απρόσμενα. Χωρίς να προσπαθήσω να φτιάξω κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες και μάλιστα από δυο ψάρια που το ένα είναι κανονικό και το άλλο Albino.
Από κάποια άρθρα που διάβασα με αυτή την ευκαιρία είδα ότι για να κάνεις αναπαραγωγή Ancistrus πρέπει να δημιουργήσεις συνθήκες που να μοιάζουν με την περίοδο τον βροχών να αλλάξεις θερμοκρασία να χαμηλώσεις το ph και διάφορα άλλα τέτοια. Και κάποιοι προσπαθούν χρόνια και δεν τα έχουν καταφέρει. Καμία σχέση δηλαδή με εμένα που ζευγάρωσαν τυχαία χωρίς να κάνω καμία αλλαγή. Στην δική μου περίπτωση ισχύει μάλλον το `` αν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός ….``.
Πάντως τα μικρά είναι μια χαρά δεν είχα καμία απώλεια ακόμα.
Τους δίνω αγγούρι και βλέπω να τους αρέσει πολύ.
Να τους δίνω αποκλειστικά αγγούρι ή να τους δίνω και τα πράσινα χαπάκια της tetra(tetraplecomin) που έχω για τους γονείς τους;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-01-05, 01:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Mάλλον ξερω ποιο αρθρο διαβασες που τα λεει ολα αυτα, και κατα την γνωμη μου υπερβαλλει.
Χωρις να ειναι το πιο ευκολο ειδος, και χωρις να λεμε οτι δεν πρεπει να τηρουμε τις συνθηκες του βιοτοπου τους, τα Ancistrus species αναπαραγονται εδω και δυο δεκαετιες τουλαχιστον, αρκετα συχνα σε ενυδρεια χομπιστων και υπαρχουν παρα πολλά αρθρα με επιτυχημενες αναπαραγωγες στα περιοδικα και στο ιντερνετ.
Δινε οσο πιο μεγαλη ποικιλια φυτικης τροφης μπορεις, εχοντας παντα το νου σου να μην επιβαρυνεις το νερο πολ, κανοντας οσο πιο συχνες αλλαγες μπορεις..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-01-05, 02:43
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παιδία πήγα σήμερα και αγόρασα καινούριο τεστ για σκληρότητα GH γιατί νόμιζα ότι το παλιό μου είχε χαλάσει.
Όμως και το καινούριο κάνει ακριβώς ότι και το παλιό.
Δηλαδή :

Από την πρώτη σταγόνα που ρίχνω το χρώμα γίνεται ανοιχτό κίτρινο.
Με τις επόμενες σταγόνες γίνεται σκούρο κίτρινο προς καφέ και όσες σταγόνες και να ρίξω το χρώμα δεν αλλάζει. Έριξα μέχρι και 50 σταγόνες

Το καινούριο τεστ δεν είναι ληγμένο.
Έκανα μέτρηση και στο νερό της βρύσης και γινόταν ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Το τεστ είναι της SERA και λέει ότι πρέπει στην αρχή να γίνει κόκκινο και μετά να αλλάξει σε πράσινο.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί το τεστ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08386 seconds with 12 queries