Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-02, 11:54
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή PETITELLA GEORGIAE vS ANCISTRUS HOPLOGENYS.

Και ομως συνεβει και αυτο!!! πριν μερικους μηνες ειχα αναφερει οτι απο την ουρα του ancistrus hologenys που ειχα, ο συγκεκριμενος ηταν 7 ποντους, ειχε "χαθει" ενα κομματι. Τοτε ειχα πει πως καποιος την εφαγε!! τα μελη του φορουμ ειχαν πει πως ή καπου χτυπησε και εχασε το κομματι ή οτι καποιο ψαρι τον ειχε δαγκωσει. το μονο προβλημα ηταν και ειναι οτι δεν μπορουσα να το εξηγησω, διοτι μεσα στο ενυδρειο μου δεν εχω επιθετικα ψαρια αλλα ηρεμα. Τελικα με τον καιρο σιγα σιγα επανηλθε η ουρα. το συγκεκριμενο τον χαρισα πριν λιγες μερες σε ενα φιλο διοτι ειχε προβλημα με την αγλη , και εγω αγορασα ενα ιδιο αλλα μικροτερο. οπως ισως ξερετε ο εν λογο ancistrus ειναι μαυρος με πολυ μικρες λευκες κουκιδες σε ολο το σωμα και με ασπρη παχεια γραμμη στη κορυφη του ραχαιου πτερυγειου και στη ακρη της ουρα. εγω προσωπικα το λατρευω αυτο το ψαρι. τελικα, προχτες ειδα οτι ελειπε ενα κομματι απο την ουρα και αυτου κοντεψα να τρελαθω. οταν τον ειχα παρει ηταν κουκλος, δεν ειχε κανενα προβλημα. ολα τα πτερυγια ηταν ΤΕΛΕΙΑ! το βραδυ, χτες, εστησα "ενεδρα" και ειδα το τρομερο!!! τα Rummynose tetra πηγαινα να του τσιμπαγαν την ουρα!!! και του αφησαν και αυτου την ουρα ΜΙΣΗ!!! τι να κανω??? τα rummynose ψητα στη σχαρα ή να τα χαρισω?? (το ψητα, ειναι αστειο φυσικα )
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-02, 17:11
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Κάποια στιγμή θα προστατέψει τον ευατό του και πίστεψε με... μπορεί να το κάνει πολύ καλά αυτό.

Όταν τον τσιμπάνε, τι αντίδραση έχει;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-02, 19:23
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

οπως αναφερω στο προηγουμενο μηνυμα μου, του κακομοιρη του εχει μεινει η μιση ουρα, δεν εχουν δαγκωσει αυτο που λεμε κρεας αλλα δεν ειναι και οτι πιο ωραιο να τον βλεπεις σε αυτη τη κατασταση. μεχρι στιγμης δεν τον εχω δει ουτε δευτεροπτο επιθετικο αντιθετα ειναι συνεχεια κρυμενος λες και φοβαται αν και ξερω οτι ειναι φυσικη αντιδραση. οταν τον τσιμπανε εξαφανιζεται, δε επιτιθεται. αν κοιταξεις στο διαδυκτιο θα δεις γιατι μου αρεσει τοσο πολυ και γιατι με ενοχλει που τον εχουν δαγκωσει.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-02, 20:15
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μωρέ το ξέρω το Ancistrus hoplogenys και είναι πανέμορφο ψάρι. Πριν λίγο καιρό είχα κι εγώ έναν αρσενικό κούκλο! Τον έχασα όμως επειδή μια μέρα αποφάσισε το μεγάλο μου Oscar όταν δεν τον γούσταρε!

Από τη στιγμή που τα πράγματα δεν είναι άσχημα, άστον όπως είναι. Το βρίσκω λίγο δύσκολο να σκοτώσουν ολόκληρο Ancistrus ένα κοπαδάκι Rummynose tetras! Αυτό που φταίει είναι ότι είναι ο καινούριος της παρέας και θα πρέπει να του δώσεις λίγο χρόνο να συνηθίσει το καινούριο του περιβάλλον. Σε λίγο καιρό θα αρχίσεις να βλέπεις τον "πραγματικό του εαυτό".

*** Όταν λέω ότι υπερασπίζει τον εαυτό του, δεν εννοώ ότι το κάνει με επιθετικό τρόπο. Απλώς, όταν νιώθει απειλή, θα τον δεις να σηκώνει τα κοφτερά του πτερύγια για να αμυνθεί.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-02, 20:54
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

τον εφαγε το Oscar?! και δεν εκανες το Oscar στη σχαρα?? (αστειο ειναι προσπαθω να διασκεδασω το πονο μου)
δεν λεω οτι θα τον σκοτωσουν τα Rummynose αλλα ειναι κριμα ο κακομοιρης, ειναι μολις 4,5 εκατοστα, αρα φαντασου. μεχρι που σκεφτομαι να διωξω τα Rummynose. οσο δε βλεπω τη παχεια λευκη γραμμη πανω στο πτερυγιο της ουρας του με πιανει το παραπονο ποιος ειναι ο πραγματικος του εαυτος? λες να επανελθει η ουρα του οπως τη πρωτη μερα που τον πηρα?? ποιος ειναι ο πραγματικος του εαυτος?
τον εχω δει να να σηκώνει τα πτερύγια για να αμυνθεί αλλα μεχρι εκει. τα πτερυγια του ειναι κοφτερα?? δεν το ειχα προσεξει!
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-02, 21:30
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Και βέβαια θα επανέλθουν τα πτερύγια του στην αρχική τους κατάσταση. Καλό θα είναι όμως να τον παρακολουθείς λιγάκι μην πάθει καμια βακτηριακή μόλυνση στην πληγή.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο κοφτερά είναι τα πτερύγια του! Κάποια φάση (πριν τον τσακίσει το Oscar) που ήταν στη σπηλιά του το Ancistrus, πήγε να δει το Oscar αν είναι "νόστιμο". Περιττό να σου πω ότι το Oscar βγήκε με δύο βαθειές και τεράστιες γρατζουνιές στο κεφάλι του! Μετά από λίγο καιρό... πήρε την εκδίκηση του όμως.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-02, 22:13
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

Αποφασισα να διωξω τα Rummynose. Ετσι και αλλιως αυτα ευθυνονται και για την ιδια κατασταση που ειχα αντιμετωπισει στο παρελθον με εναν αλλο Ancistrus Hoplogenys. Θα ηρεμησουν και τα υπολοιπα ψαρια και τα υπαρχει περισσοτερος χωρος για τους υπολοιπους φιλοξενουμενους, εχω ηδη παραπανω απο οσο θα επρεπε.
Ποσο καιρο λες να χρειαστει ετσι ωστε να επανελθει στη πρωτερα κατασταση?
Δεν εχουν τσιμπισει αυτο που λεμε "κρεας" απλα το πτερυγιο της ουρας. Αλλα για καλο και για κακο θα εχω το νου μου για καμια μόλυνση στην πληγή.
Μακαρι να τον δω να ειναι εστω και λιγο επιθετικος, τοσο ωστε να προστατευει τον εαυτο του οταν υπαρχει αναγκη. Γιωργο, δεν μπορεις να φανταστεις τι παραπονο με επιασε οταν ειδα να του εχουν τσιμπησει την ουρα. Ειχες το ιδιο και αρα ξερεις τι ομορφος και τι καλη δουλεια κανει.
Μιλαμε για τον ιδιο Ancistrus?? Ancistrus Hoplogenys?? Ή ειχες καποιο αλλο απο το γενος Ancistrus??
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-02, 02:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Για το πόσο καιρό θα κάνει να επανέλθει εντελώς το πτερύγιο εξαρτάται από το πόσο πολύ κομμένο είναι και από το ίδιο το ψάρι. Αν λείπει μέχρι το σημείο που υπάρχει το λευκό τμήμα της ουράς, σε δύο εβδομάδες πάνω-κάτω θα πρέπει να έχει αποκατασταθεί.

Είχα το ίδιο... Ancistrus hoplogenys και όντως είναι πανέμορφο. Μάλιστα είχα τρία! Το ένα (που ήταν αρσενικός και ενήλικος ~12 cm) το σκότωσε το Oscar ενώ τα άλλα δύο (που ήταν μόλις 3 cm) εξαφανίστηκαν... ποιος να την έκανε την λαδιά άραγε;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-02, 13:00
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

το πτερυγιο ειναι κομμενο τοσο ωστε να εχει χαθει η ασπρη γραμμη. τι εννοεις οτι εξαρταται και απο το ιδιο το ψαρι? σε δυο βδομαδες? μακαρι. ετσι και αλλιως υπολογιζ να μετακινησω το ενυδρειο και να διωξω μερικα ψαρια οποτε τα πνευματα θα ηρεμησουν.
το Oscar σου εφαγε τους Ancistrus? και τους 3?! κριμα. μα καλα, που βρηκες τοσο μικρους? (3 εκ)
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-12-02, 20:57
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όταν λέω ότι εξαρτάται και από το ίδιο το ψάρι, εννοώ ότι το κάθε ψάρι διαφέρει από το άλλο... ακόμα και στο πόσο γρήγορα κλείνουν οι "πληγές" του.

Είχα βρει πολύ μικρά Ancistrus το καλοκαίρι σε ένα από τα μαγαζιά στην Αθηνάς.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04560 seconds with 12 queries