Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 31-08-10, 04:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
και καθάρισμα κάθε 3 εβδομάδες

δεν συγκρίνονται με μηνες του τετρα που γυριζει και περισσοτερα
Κανω βλακεια δλδ που τα ανοιγω τα eheim οποτε εχουν γενεθλεια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 31-08-10, 09:38
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανω βλακεια δλδ που τα ανοιγω τα eheim οποτε εχουν γενεθλεια?
Ποιά eheim είναι?Πολύ καλό ακούγεται.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 31-08-10, 12:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo! Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά eheim είναι?Πολύ καλό ακούγεται.
Δεν υπαινισσομαι οτι τα eheim ειναι τα καλυτερα. Και τα αλλα φιλτρα που αναφερθηκαν ειναι αξιολογα.
Απλα ειμαι λιγο πιο πολυ ευχαριστημενος απο αυτα, συγκριτικα με φιλτρα απο δυο ακομα εταιριες που εχω χρησιμοποησει εκτoς των eheim και φυσικα θα το αναφερω σε καποια ερωτηση συνχομπιστα.
Και αυτο γιατι δεν ειχα ποτε προβληματα και μου εμπνεει περισσοτερη εμπιστοσυνη η κατασκευη τους.
"Προβληματα" που αντιμετωπιζουν ολα τα φιλτρα, ειναι με τα ευαισθητα εξαρτηματα (πχ κεραμικο αξονακι ή φτερωτη) και αυτο απο λαθος χειρισμο του ιδιοκτητη, και επισης με τα αναλωσιμα οπως τα λαστιχα στεγανοποησης
Μια φορα εσπασα αξονακι αλλα η διαθεσιμοτητα του ανταλλακτικου ηταν αμεση και σε λογικη τιμη.
Παιζει ρολο λοιπον η διαθεσιμοτητα και η τιμη των ανταλλακτικων στην επιλογη ενος φιλτρου.
Λαστιχα δεν εχω αλλαξει ποτε, αφου τα διατηρω μαλακά με επαλλειψη με βαζελινη σε καθε συντηρηση.
Παιζει λοιπον ρολο λοιπον και η συντηρηση και προσοχη που δινει ο ιδιοκτητης.

Απο eheim φλτρα εχω διάφορα.
Απο τη σειρα classic (2211, 2213), professionel (2224), professionel II (2026), ecco pro (2034), professionel III (2080)
Η φιλτρανση και η παρατηρηση της χημειας του νερου, ειναι απο τα αγαπημενα μου κομματια στο χομπι.

Ακολουθω πλεον μετα απο πειραματα, τη σειρα και τα υλικα που προτεινει η eheim στα φιλτρα,αφου ειναι η πιο αποδοτικη σε φιλτρανση στο ενυδρειο, αλλα και διατηρουνται καθαρα τα υλικα.
Οι μονες παρεμβασεις που κανω ειναι να τρυπαω το spraybar κανωντας τρυπες σε γωνια 45 μοιρες με τις ηδη υπαρχουσες, κι αυτο γιατι εχω παντα για ασφαλεια και ομαλοτητα, μοιρασμενη τη φιλτρανση σε δυο φιλτρα σε καθε ενυδρειο ενα σε καθε μερια.
Ετσι εχω παντου μοιρασμενη ομοιομορφη και ηρεμη ροη για να καλυπετι ολα τα σημεια του ενδυρειου (ιδιως και πανω στο βυθο) χωρις την αναγκη κυκλοφορητων και που βοηθαει να μη χρειαζεται να βαζω ποτε σκουπες βυθου κλπ

Φυσικα παιζει ρολο παντα η ιδιατεροτητα (ειδος, στησιμο, συνθεση ψαριων κλπ) του καθε ενυδρειου και το ποιο φιλτρο εχει ο καθενας στο ενυδρειο.
Αν βαζει καποιος ανετο φιλτρο σε ογκο και οχι στουμπωμενο αναλογικα για το ενυδρειο και με σωστα υλικα και σε σωστη σειρα, πως να βουλωσει?

Για αρχαριους ενδυκνειονται οι μοντερνες σειρες με αυτοματο priming και οικονομικη λειτουργια στην καταναλωση ecco pro και professionel III.
Για πιο εμπειρους που ξερουν να ξεκινανε ενα φιλτρο χωρις τρομπαρισμα, συστηνονται οι σειρες classic και professionel που ειναι απλες και στιβαρες κατασκευες και που για να χαλασει καποιο εξαρτημα (απο τα λιγα που εχουν) θελουν ξυλο.
(o φιλος discusfan εχει τετοια απο τη δεκαετια του 80 και ακομα τα εχει σε ενυδρεια και λειτουργουν αψογα)

Ο θορυβος σε ολα τα φιλτρα κατα τη λειτουργια, ειναι θεμα σωστης εξαερωσης του καδου και που επιτυγχανεται με σωστες διαδικασιες εκκινησης για καθε φιλτρο.
Αν καποιος δεν εκανε σωστα καποια διαδικασια και το φιλτρο υπολειτουργουσε θα ειχε κακη εντυπωση γιαυτο, χωρις να φταιει το φιλτρο φυσικα.
Ο θορυβος απο μοτερ ειναι καθαρα θεμα ποιοτητας και τεχνολογιας και δεν διορθωνεται.
Ο ηχος των eheim ειναι ανεπαισθητος αναλογα το καθε φιλτρο και τη δυναμη του. Δεν μπορει να ακουγεται μια αντλια 1700 λ/ω ιδια με μια 300λ/ω.
Κανενα φιλτρο δεν ειναι τελειως αθορυβο.
Οταν ονομαζεται καποιο "αθορυβο", αυτο γινεται αναλογικα και συγκριτικα με καποιο αλλο φιλτρο.

Συμερασματικα, δεν μπορει ενα γερμανικο μοτερ απο εταιρεια φιλτρων με πειρα και τεχνολογικες ερευνες δεκαετιων και τοσους πολλους ευχαριστημενους χρηστες, να ειναι οπως ανεφερε ο Τηλεμαχος, προβληματικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 31-08-10, 13:43
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Να ενημερώσω και εγώ για την τελευταία εξέλιξη.Μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα να πάρω το Eheim Classic 600 (2217) με το Media Set της Eheim.Έκανα σήμερα την παραγγελία και σύντομα θα το έχω στα χέρια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 31-08-10, 13:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ενημερώσω και εγώ για την τελευταία εξέλιξη.Μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα να πάρω το Eheim Classic 600 (2217) με το Media Set της Eheim.Έκανα σήμερα την παραγγελία και σύντομα θα το έχω στα χέρια μου.
Πηρες classic τελικα.
Αν δεν εισαι εξοικειωμένος με αυτα, καλο ειναι να ρωτησεις για την εκκίνηση του, αν δεν τα καταφερεις στην αρχη.
Διαβασε καλα τις οδηγιες του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 31-08-10, 13:51
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρες classic τελικα.
Αν δεν εισαι εξοικειωμένος με αυτα, καλο ειναι να ρωτησεις για την εκκίνηση του, αν δεν τα καταφερεις στην αρχη.
Διαβασε καλα τις οδηγιες του.
Θα έχω και κάποια βοήθεια από κάποιον πιο έμπειρο με τα φίλτρα (ναι,μετά το γάμο έλα να μου δείξεις πως θα το ξεκινώ ).Επιπλέον,έχω στα χέρια μου και μια Eheim Compact που μέχρι τώρα τη χρησιμοποιούσα για τις αλλαγές νερού.Αυτή πιστεύω πως θα με βοηθά αρκετά στην εξαέρωση.Έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 31-08-10, 13:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έχω και κάποια βοήθεια από κάποιον πιο έμπειρο με τα φίλτρα (ναι,μετά το γάμο έλα να μου δείξεις πως θα το ξεκινώ ).Επιπλέον,έχω στα χέρια μου και μια Eheim Compact που μέχρι τώρα τη χρησιμοποιούσα για τις αλλαγές νερού.Αυτή πιστεύω πως θα με βοηθά αρκετά στην εξαέρωση.Έτσι δεν είναι?
Οχι δεν χρειαζεται η αντλια.
Αν ακουσεις πολυ αερα βγαλε τη πριζα απο το φιλτρο για μερικα δευτερολεπτα να φευγει ο αερας απο τους σωληνες και μετα ξαναβαλε τη. Ισως να χρειαστεις να το κανεις για 2-3 φορες.
(εγω το ξεκιναω ευκολα αφου εχω γεμισει με νερο απο το ενυδρειο μεχρι μερικα εκατοστα κατω απο το χειλος του καδου για να μην υπερχειλισει οταν το κουμπωσω)
Μετα το ξεχνας ή το συντηρεις προαιρετικα καθε 6-12 μηνες και ας μην εχει πεσει η ροη του για να αποφυγεις πιθανοτητα ανεβασμενων νιτρικων ή αιωρουμενα σωματιδια αναλογα το ενυδρειο.
Μπορεις και να καθαρισεις μονο τον ασπρο επιθεμα σε πιο συντομα διαστηματα ανοιγματος.

Υπαρχει πιθανοτητα, αναλογα τους ρυπους του ενυδρειου και την ωριμοτητα του, στην αρχη να εχεις περισσοτερους (ορατους) ρυπους αδιασπαστους και να χρειαστει συντομοτερα ανοιγμα.

Τα υλικα δεν τα αλλαζεις. Το Substart pro λιωνει με το καιρο και μικραινει και απλα προσθετεις καθε δυο χρονια λιγο καινουριο. (συντηρηση: το μισο, ελαφρυ κουνημα μεσα σε λεκανη με νερο απο το ενυδρειο)
Το ehhfimech δεν το αλλαζεις. (συντηρηση: πλυσιμο με ζεστο νερο πολυ καλα ή και αυτο μεσα στη λεκανη αφου βγαλεις το substrat. αυτο ομως θελει πολυ καλο καθαρισμα)
Τα σφουγγαρια αν διαλυονται μετα απο χρονια τα αλλαζεις. (συντηρηση: πλυσιμο με ζεστο νερο πολυ καλα)
Το ασπρο (ενυδρειακος υαλοβαμβακας) πλυσιμο καλο με ζεστο νερο για μερικες συντηρησεις και μετα αλλαγμα (μπορεις να βαλεις και sera filterwool στη θεση του)
Μετα απο σκληρη συντηρηση, ταιζε συντηρητικα για 1-2 μερες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 31-08-10, 14:33
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Κατατοπιστικότατος ως συνήθως.Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 31-08-10, 14:42
Το avatar του χρήστη wheelsdeal
wheelsdeal Ο χρήστης wheelsdeal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Αθηνα,Κυψελη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Θα ηθελα να προσθεσω κατι σχετικα με την εκκινηση.Και στα δυο μου φιλτρα μου (pro3e 2078,classic 2217) εχω εγκαταστησει τα installation set 1 & 2 τα οποια εχουν κουμπωμα που ανοιγει για να καθαριζεις ευκολα τους σωληνες.Αν ξεκινας πρωτη φορα το φιλτρο η εχει ξενερωσει η εισαγωγη μετα απο καθαρισμα απο εκει μπορεις να γεμισεις το σωληνα εισαγωγης με νερο (με κλειστο το βανακι) υστερα να βαλεις μπροστα το φιλτρο να ανοιξεις το βανακι και ξεκιναει.Εμενα με εχουν βολεψει πολυ και απο ebay μπορεις να τα βρεις με 15 ευρω το ενα δηλαδη 30 ευρω για τα δυο σετ εισαγωγης/εξαγωγης.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 31-08-10, 15:14
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ενημερώσω και εγώ για την τελευταία εξέλιξη.Μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα να πάρω το Eheim Classic 600 (2217) με το Media Set της Eheim.Έκανα σήμερα την παραγγελία και σύντομα θα το έχω στα χέρια μου.
Ενημερωθηκες οτι αυριο μπορεις να περασεις να τα παρεις??
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 31-08-10, 15:23
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red rubin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημερωθηκες οτι αυριο μπορεις να περασεις να τα παρεις??
¶σε την πλάκα.Πριν μια ώρα έκανα παραγγελία!!!Δεν είναι δυνατόν!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 31-08-10, 18:15
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
¶σε την πλάκα.Πριν μια ώρα έκανα παραγγελία!!!Δεν είναι δυνατόν!
Αυριο να ερθεις τις ωρες που ειπαμε!
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 04-09-10, 15:11
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Έχω το 2217 στα χέρια μου και το συναρμολογώ.

1)Πρέπει να χωρέσουν όλα τα υλικά του μέσα?Βάζοντάς τα όλα,βλέπω ότι με το πράσινο πλαστικό που μπαίνει πάνω πάνω με τα ποδαράκια ανάποδα,δεν κλέινει με τίποτα το φίλτρο.Δε βγάζω μάλλον το πλαστικό έτσι?Από το substrat pro να βγάλω για να μπορέσει να κλείσει?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 04-09-10, 15:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω το 2217 στα χέρια μου και το συναρμολογώ.

1)Πρέπει να χωρέσουν όλα τα υλικά του μέσα?Βάζοντάς τα όλα,βλέπω ότι με το πράσινο πλαστικό που μπαίνει πάνω πάνω με τα ποδαράκια ανάποδα,δεν κλέινει με τίποτα το φίλτρο.Δε βγάζω μάλλον το πλαστικό έτσι?Από το substrat pro να βγάλω για να μπορέσει να κλείσει?
Απο ολα τα υλικα βγαλε μικρη ποσοτητα
Να γινει καπως ετσι
(μη ξεχασεις τη σιτα πανωπανω, με τα δοντακια της προς τα πανω να κραταει μακρυα τη φτερωτη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 30-10-10, 16:58
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Ακολουθω πλεον μετα απο πειραματα, τη σειρα και τα υλικα που προτεινει η eheim στα φιλτρα,αφου ειναι η πιο αποδοτικη σε φιλτρανση στο ενυδρειο, αλλα και διατηρουνται καθαρα τα υλικα.
Οι μονες παρεμβασεις που κανω ειναι να τρυπαω το spraybar κανωντας τρυπες σε γωνια 45 μοιρες με τις ηδη υπαρχουσες, κι αυτο γιατι εχω παντα για ασφαλεια και ομαλοτητα, μοιρασμενη τη φιλτρανση σε δυο φιλτρα σε καθε ενυδρειο ενα σε καθε μερια.
Ετσι εχω παντου μοιρασμενη ομοιομορφη και ηρεμη ροη για να καλυπετι ολα τα σημεια του ενδυρειου (ιδιως και πανω στο βυθο) χωρις την αναγκη κυκλοφορητων και που βοηθαει να μη χρειαζεται να βαζω ποτε σκουπες βυθου κλπ
Επαναφέρω το θέμα αυτό θέλοντας να μείνω στην παραπάνω φράση.Και εγώ προσπαθώ να επιτύχω αυτήν την ροή πάνω στην άμμο για να μη μαζεύεται ποτέ βρωμιά και να μη χρειάζεται σκούπα βυθού.Το έχω σχεδόν καταφέρει αν εξαιρέσουμε κάποια νεκρά σημεία που είναι πιο δύσκολο να αποφευχθούν σε ένα ενυδρείο με πέτρες.Νομίζω πως μερικές επιπλέον τρύπες στο spraybar θα λύσουν το πρόβλημα.Με ένα καυτό καρφί λέω να τις κάνω.Νομίζω είναι το πιο έυκολο.Θα κάνω 3-4 επιπλέον τρύπες μάλλον.Πρέπει να προσέξω κάτι?Υπάρχει spraybar σαν ανταλλακτικό σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 30-10-10, 17:44
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Υπάρχει, ναι.
Αλλά με το ζεστό καρφί μια χαρά θα ανοίξουν οι τρύπες.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 30-10-10, 17:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαναφέρω το θέμα αυτό θέλοντας να μείνω στην παραπάνω φράση.Και εγώ προσπαθώ να επιτύχω αυτήν την ροή πάνω στην άμμο για να μη μαζεύεται ποτέ βρωμιά και να μη χρειάζεται σκούπα βυθού.Το έχω σχεδόν καταφέρει αν εξαιρέσουμε κάποια νεκρά σημεία που είναι πιο δύσκολο να αποφευχθούν σε ένα ενυδρείο με πέτρες.Νομίζω πως μερικές επιπλέον τρύπες στο spraybar θα λύσουν το πρόβλημα.Με ένα καυτό καρφί λέω να τις κάνω.Νομίζω είναι το πιο έυκολο.Θα κάνω 3-4 επιπλέον τρύπες μάλλον.Πρέπει να προσέξω κάτι?Υπάρχει spraybar σαν ανταλλακτικό σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος?
Ναι υπαρχει ανταλλακτικο αλλα να εχεις υποψιν σου οτι αν ανοιξεις κι αλλες τρυπες θα διοχετευσεις μεν νερο προς το βυθο απο τη μερια που ειναι τοποθετημενο το spraybar, αλλα θα μειωσεις αναλογικα και την ροη στις πανω τρυπες που σπρωχνουν το νερο προς την αλλη μερια του ενυδρειου?

Ετσι μπορει να εχεις σαν αποτελεσμα την τελεια ροη σε επιφανεια και βυθο απο την μια μερια του ενυδρειου και αντιθετα καθολου καλη ροη, ουτε στην επιφανεια ουτε στο βυθο απο την αλλη πλευρα.

Η λυσεις ειναι :
α) αν σου φτανει η βιολογικη φιλτρανση (ή δεν θελεις να την ισχυροποιησεις κι αλλο) μπορεις να βαλεις απλα ενα κυκλοφορητη με μαγνητη απο την αλλη πλευρα του ενυδρειου να χτυπαει προς το βυθο και το μεσο του μπροστινου ταμιου και να μην ανοιξεις επιπλεον τρυπες στο spraybar.
β) να παρεις ενα ακομα φιλτρο για την αλλη μερια του ενυδρειου και να κανεις και εκει εξτρα τρυπες.

Σημειωση1: μη μπερδεψεις τη ροη "λιτρα/ωρα" κυκλοφορητων και φιλτρων.
Ενα φιλτρο 1000 λ/ω ειναι πολυ πιο δυνατο απο ενα κυκλοφορητη ιδιων λ/ω, γιατι εχει μεγαλο μανομετρικο και στελνει σε δεσμη τη ροη, ενω ο κυκλοφορητης το απλωνει παντου το νερο και δεν φαινεται η δυναμη του.
Σημειωση2: Αλλη δουλεια και αλλο πραγμα η αντλια, και αλλη δουλεια και πραγμα ο κυκλοφορητης

YΓ Εκτος απο το sparybar, θελεις και μια τρυπα στην κατω κουρμπα του γαντζου (outlet pipe) για να στελνει και στη γωνια του βυθου νερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 30-10-10, 17:56
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι υπαρχει ανταλλακτικο αλλα να εχεις; υποψιν σου οτι αν ανοιξεις κι αλλες τρυπες θα διοχετευσεις μεν νερο προς το βυθο απο τη μερια που ειναι τοποθετημενο το spraybar, αλλα θα μειωσεις αναλογικα και την ροη στις πανω τρυπες που σπρωχνουν τονερο προς την αλλη μερια του ενυδρειου?Θα ανοίξω τρεις τρύπες για να ελαχιστοποιήσω αυτό το φαινόμενο.Φυσικά,είναι αναπόφευκτο.

Ετσι μπορει να εχεις σαν αποτελεσμα την τελεια ροη σε επιφανεια και βυθο απο την μια μερια του ενυδρειου και καθολου καλη ροη ουτε στρη επιφανεια ουτε στο βυθο απο την αλλη πλευρα.Από την άλλη πλευρά του ενυδρείου υπάρχει ένα εσωτερικό της juwel (bioflow 3.0),αλλά με χιλιάρη κυκλοφορητή (ενυδρείο ένα μέτρο μήκος).Οπότε,τη δεξιά πλευρά την καταφέρνει καλά το εσωτερικό.Αλλά στην αριστερή έχω ένα 2217 και στην περιοχή κάτω από το spraybar έχω ακόμη πρόβλημα.

Η λυσεις ειναι :
α) αν σου φτανει η βιολογικη φιλτρανση (ή δεν θελεις να την ισχυροποιησεις κι αλλο) μπορεις να βαλεις ενα απλο κυκλοφορητη απο την αλλη πλευρα του ενυδρειου να χτυπαει προς το βυθο και το μεσο του μπροστινου ταμιου και να μην ανοιξεις επιπλεον τρυπες στο spraybar. Το δοκίμασα σήμερα με έναν koralia 1 και απογοητεύτηκα από τη δύναμή του.
β) να παρεις ενα ακομα φιλτρο για την αλλη μερια του ενυδρειου και να κανεις και εκει εξτρα τρυπες. Υπάρχει φίλτρο και στις 2 πλευρές.

Σημειωση: μη μπερδεψεις τη ροη "λιτρα/ωρα" κυκλοφορητων και φιλτρων.
Ενα φιλτρο 1000 λ/ω ειναι πολυ πιο δυνατο απο ενα κυκλοφορητη ιδιων λ/ω, γιατι εχει μεγαλο μανομετρικο και στελνει σε δεσμη τη ροη, ενω ο κυκλοφορητης το απλωνει παντου το νερο και δεν φαινεται η δυναμη του.Αν το ήξερα εχθές,θα είχα εκοικονομήσει 30 ευρώ για έναν άχρηστο για εμένα κυκλοφορητή.

YΓ Εκτος απο το sparybar, θελεις και μια τρυπα στην κατω κουρμπα του γαντζου (outlet pipe) για να στελνει και στη γωνια του βυθου νερο Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Μάλλον θα κάνω 3 τρύπες και θα γράψω τι έγινε.Εκτός κι αν μου έρθει καμιά ιδέα άλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 16-11-10, 20:45
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Για να μην αμοίγω κανούρια θέματα,κάνω εδώ την ερώτηση.Για το εσωτερικό της Juwel,ποιό σφουγγάρι είναι καλύτερο για βιολογικό φιλτράρισμα?Το χοντρότρυπο ή το ψιλότρυπο της Juwel?Σκέφτομαι με τί μπορώ να αντικαταστήσω το μαύρο και το πράσινο (αυτό λίγο αργότερα).Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 16-11-10, 21:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην αμοίγω κανούρια θέματα,κάνω εδώ την ερώτηση.Για το εσωτερικό της Juwel,ποιό σφουγγάρι είναι καλύτερο για βιολογικό φιλτράρισμα?Το χοντρότρυπο ή το ψιλότρυπο της Juwel?Σκέφτομαι με τί μπορώ να αντικαταστήσω το μαύρο και το πράσινο (αυτό λίγο αργότερα).Ευχαριστώ.
Βγαλε το μαυρο κ πρασινο, σηκωσε στη θεση τους τα μπλε, και βαλε στο κενο ενα δυχτακι με siporax.
Στο δυχτακι βγαλε το κλιπ γιατι εχει ελατηριο που σκουριαζει, και δεσε το απλα με το σχοινακι του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 16-11-10, 21:10
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαλε το μαυρο κ πρασινο, σηκωσε στη θεση τους τα μπλε, και βαλε στο κενο ενα δυχτακι με siporax.
Στο δυχτακι βγαλε το κλιπ γιατι εχει ελατηριο που σκουριαζει, και δεσε το απλα με το σχοινακι του.
Αν σηκώσω στη θέση του μαύρου και το πράσινου τα δύο μπλε λεπτότρυπα που είναι κάτω από το cirax,δε θα μπουκώνουν πιο εύκολα από τα χοντρότρυπα?Είναι δοκιμασμένη λυση?Δηλαδή,θα είναι από πάνω προς τα κάτω...

poly-pad
μπλε λεπτότρυπο
μπλε λεπτότρυπο
μπλε χοντρότρυπο

cirax(?)
siporax

????

υγ.Παρεπιπτόντως,ρίξε μια ματιά εδώ για το πράσινο.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 16-11-10, 21:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα χοντροτρυπα πανω πανω και τα ψιλοτρυπα κατω.
Εχεις το bioflow με το cirax ε?
Εγω θα τα εβγαζα ολα και θα εβαζα σιποραξ με σφουγγαρια πανω κατω.

ΥΓ Το ειδα το ποστ σου. Εχω ξαναδιαβασει για τις ταμπλετες.
Ποιος ξερει τι ειναι αραγε?
Παντως δεν εχει παρατηρηθει απο φιλο που πειραματιστηκε διαφορά στην απονιτροποιηση, με ή χωρις αυτο
Πιο πολυ πιστευω κανουν καποια απονιτροποιηση τα ψιλα σφουγγαρια κατω που εχουν μειωμενη ροη λογω της τρυπας στη μεση του χωρισματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-11-10, 21:27
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως δεν εχει παρατηρηθει απο φιλο που πειραματιστηκε διαφορά στην απονιτροποιηση, με ή χωρις αυτο
Ούτε και σε εμένα μέχρι στιγμής,αλλά θα μπορώ να πω με σιγουριά σε 1 μήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 16-11-10, 21:28
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων

cirax(?)
Είντα ναι τούτο;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 16-11-10, 21:29
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Είντα ναι τούτο;
Τηλέμαχε,δες εδώ.Είναι βιολογικό υλικό μέσα σε πλαστικά σχαράκια,ειδικά σχεδιασμένο για τα φίλτρα της Juwel.Δεν το έχουν τα πιο παλιά μοντέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 16-11-10, 21:49
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Εγω εχω ανοιξει το πλαστικο καλαθακι και στη θεση του "αγνωστου" cirax ,εβαλα substant pro...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 16-11-10, 22:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω ανοιξει το πλαστικο καλαθακι και στη θεση του "αγνωστου" cirax ,εβαλα substant pro...
Και το substant pro αγνωστο ειναι.
Αν το googlαρουν δεν θα το βρουν πουθενα.
Εκτος κι αν λες για το substrat pro
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 16-11-10, 22:18
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το substant pro αγνωστο ειναι.
Αν το googlαρουν δεν θα το βρουν πουθενα.
Εκτος κι αν λες για το substrat pro
...χαχαχαχα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 16-11-10, 22:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλη η ιδεα σου, αλλα δεν χανεται χωρος με το καλαθακι?
Ειναι μεν βολικο στο βαλε-βγαλε αλλα με δυχτι μπαινει πιο πολυ πραμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 16-11-10, 22:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη η ιδεα σου, αλλα δεν χανεται χωρος με το καλαθακι?
Ειναι μεν βολικο στο βαλε-βγαλε αλλα με δυχτι μπαινει πιο πολυ πραμα.
..λογω του τετραγωνου σχηματος νομιζω οτι ειναι μια χαρα,αλλωστε δεν "παιζει" να δημιουργηθει και καναλι νερου απο πιθανη μη σωστη τοποθετηση του υλικου με το διχτυ.
Και κατι ακομη, εχω βαλει δυο καλαθακια και μαλιστα παιρνουν και πολυ υλικο.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικό φίλτρο - Ποιό να πάρω??? pagos4 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 27-03-10 10:45
Φίλτρο αλλά ποιό;; zak Φίλτρανση 30 27-09-09 22:18
Εξωτερικό Φίλτρο, ποιό; betty Αρχάριοι γλυκού νερού 24 09-11-05 12:55
Ποιό φίλτρο για ενυδρείο 120 λιτ? charpan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 07-02-05 23:34
Ποιό ψάρι με ποιό? moogy Γλυκό νερό - Γενικά 14 08-04-04 11:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10752 seconds with 14 queries