Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-13, 13:14
schumacher Ο χρήστης schumacher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2013
Περιοχή: ΞΑΝΘΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή corydoras julii

καλησπέρα έχω αγοραση δυο corydoras julii και τα έχω εδώ και 2 εβδομάδες, θέλω να ρωτήσω πώς να τα ταΐζω?
τον τρόπο τον γνωρίζω (συνήθως την νύχτα όταν κλίνω το φως) την ποσότητα θέλω να μου πητε και το πότε?
κάθε μέρα? μέρα παρά μέρα?

*δεν έχω αλλα ψάρια μέσα
και τα ταΐζω 2 ταμπλέτες (tetra wafer mix)

ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-13, 13:46
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

σχεδόν όλα τα συνηθισμένα ψαράκια διατήρησης που έχουμε ως αρχάριοι μπορεί στην φύση να τρώνε το βράδυ αλλά εντός ενυδρείου που δεν υπάρχουν θηρευτές ρίχνουν τον ύπνο του δικαίου άρα καλώ θα είναι να τα ταΐζουμε όταν τα φώτα είναι ανοιχτά . η τροφή που θα τους δίνεις θα είναι τόση ώστε μέσα σε 2-3 λεπτά να έχει φαγωθεί , η συχνότητα ταΐσματος εξαρτάται από την ηλικία του ψαριού το είδος του ψαριού e.t.c πάντως σε γενικούς κανόνες καλό θα είναι να μένει το ενυδρείο 1 με 2 φορές την εβδομάδα άνευ τροφής .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-13, 14:12
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Τα corys είναι κοπαδοψαρα.σε πρώτη φάση αύξησε τον αριθμό τους.δυο άτομα είναι πολυ λίγα.βαλε μια εξάδα ακόμα.δωσε κ μερικά στοιχεία για το Ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-13, 14:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από schumacher Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα έχω αγοραση δυο corydoras julii και τα έχω εδώ και 2 εβδομάδες, θέλω να ρωτήσω πώς να τα ταΐζω?
τον τρόπο τον γνωρίζω (συνήθως την νύχτα όταν κλίνω το φως) την ποσότητα θέλω να μου πητε και το πότε?
κάθε μέρα? μέρα παρά μέρα?

*δεν έχω αλλα ψάρια μέσα
και τα ταΐζω 2 ταμπλέτες (tetra wafer mix)

ευχαριστω!
Τα cory δεν ειναι νυχτοβια. (απλα πολλα ειδη cory, δεν αρεσκονται στο δυνατο φως)
Ταισμα αρκετα και μικρα γευματα ημερησιως με ποικιλια φρεσκων (μη ληγμενων και φρεσκοανοιγμενων τροφων).
Περισσοτερα γευματα ιδιως αν ειναι σε νεαρη ηλικια (ηλικια που πωλουνται ως συνηθως στα καταστηματα)
Ο βυθος πρεπει να ειναι απο ψιλικοκκη αμμο ωστε να σκαβουν μεσα σε αυτη για την τροφη τους.
ή τουλαχοστον αν ειναι χαλικακι, αν ειναι στρογγυλεμενο και οχι κοφτερο, για να μη καταστραφουν τα μουστακια τους, με αποτελεμστα να μη μπορουν να βρουν την τροφη τους.

Περισσοτερα για τις αναγκες τους (συνθηκες διατηρησης σε ενυδρειο, παραμετρους νερου κλπ) μπορεις να διαβασεις προσεκτικα εδω (αν ξερεις αγγλικα).
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-julii/
http://www.planetcatfish.com/common/...species_id=378
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-13, 15:45
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Aπλα Σπυρο λογο του οτι αυτα τα ψαρακια ζουν σε αρκετα σκουρα νερα και σε αρκετα μεγαλα κοπαδια μαθαν να τα λεν νυχτοβια!
Βαλτε στα ενυδρεια σας κοπαδι 20+ ατομα και σε οχι φυτεμενο ενυδρειο που χρειαζετε φουλ φως και θα δειτε οτι ειναι ψαρια ΗΜΕΡΑΣ!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-13, 15:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ξερω Stivv, τα εχω δοκιμασει ολα αυτα.
Μαλιστα μου εκανε εντυπωση που στο ιδιο ενυδρειο, το ενα ειδος cory που ειχα και ζει σε blackwater, δεν κυκλοφορουσε τοσο οσο ενα αλλο ειδος που ειχα και ζει και σε πιο φωτεινα νερα.
Παιζει μαλιστα ρολο και η ηλικια τους, αφου οταν ενηλικιωθουν δεν πεινανε τοσο για να ρισκαρουν να βγαινουν για εξερευνηση και φαι και υπο δυνατο φωτισμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-13, 17:09
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

+100
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-13, 12:29
schumacher Ο χρήστης schumacher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2013
Περιοχή: ΞΑΝΘΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα corys είναι κοπαδοψαρα.σε πρώτη φάση αύξησε τον αριθμό τους.δυο άτομα είναι πολυ λίγα.βαλε μια εξάδα ακόμα.δωσε κ μερικά στοιχεία για το Ενυδρειο σου.
μάλιστα ενδιαφέρον αυτά που άκουσα, με το χόμπι ασχολούμε πάνω από 10 χρόνια, έχω ένα ενυδρείο 70 litra και τώρα το ξεκινάω από την αρχή, σκοπός είναι να μπουν 2 με 3 δισκάκια,η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να είχα και άλλα corydoros μέσα και όχι μόνο δυο άλλα σκέφτομαι ότι εάν 'αύριο' βάλω δισκάκια μήπως από τον πληθυσμό των corydoros ενοχλούν τα δισκάκια..? ξέρει να μου απάντησή κανείς?

*κάτω έχω άσπρη (λευκή) αμμο
φυτά: Ceratophyllum demersum, Cladophora aegagrophila, Hygrophila corymbosa, Alternanthera reineckii
και ένα ξυλο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα cory δεν ειναι νυχτοβια. (απλα πολλα ειδη cory, δεν αρεσκονται στο δυνατο φως)
Ταισμα αρκετα και μικρα γευματα ημερησιως με ποικιλια φρεσκων (μη ληγμενων και φρεσκοανοιγμενων τροφων).
Περισσοτερα γευματα ιδιως αν ειναι σε νεαρη ηλικια (ηλικια που πωλουνται ως συνηθως στα καταστηματα)
Ο βυθος πρεπει να ειναι απο ψιλικοκκη αμμο ωστε να σκαβουν μεσα σε αυτη για την τροφη τους.
ή τουλαχοστον αν ειναι χαλικακι, αν ειναι στρογγυλεμενο και οχι κοφτερο, για να μη καταστραφουν τα μουστακια τους, με αποτελεμστα να μη μπορουν να βρουν την τροφη τους.

Περισσοτερα για τις αναγκες τους (συνθηκες διατηρησης σε ενυδρειο, παραμετρους νερου κλπ) μπορεις να διαβασεις προσεκτικα εδω (αν ξερεις αγγλικα).
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-julii/
http://www.planetcatfish.com/common/...species_id=378
δυστυχώς το αγγλικό δεν το κατέχω για να διαβάσω της σελίδες πάντως ευχαριστώ όλους για της συμβουλές σας!
*είμαι νέος στο forum και η αλήθεια ειναι ότι βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη schumacher : 26-11-13 στις 12:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-13, 12:52
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Δυστηχως Αυτο που πας να κανεις ειναι μεγαλο λαθος!
Τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα για δισκους και γενικα για οποιοδηποτε ψαρι γινετε μεγαλουτσικο!Καλυτερα κατσε διαβασε πρωτα και δες τι επιλογες εχεις για τα λιτρα σου!Γιατι και εσυ θα βασανιστεις και οι δισκοι σου και τα κορυ που εχεις μεσα λογο του οτι θα χεις παραπανω θερμοκρασια απο οτι θελουν κανονικα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-13, 16:57
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για δισκους.Μην το δοκιμασεις καν!!!!σε τοσα λιτρα δεν θα χωρανε να στριψουν.Ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο και καθε ατομο θελει περιπου 60 λιτρα.για ενα μικρο κοπαδι 6 ατομων θες περιπου 300 λιτρα.Εγω τους δικους μου τους εχω στα 500 και μου φενονται κ λιγα...Η καλυτερη επιλογη θα ηταν να αυξησεις τον αριθμο τον κορυς ωστε να γινουν κοπαδι.Τα juli γινονται ομορφο κοπαδι κ δινουν κ ευκολα γεννες αν νιωσουν ασφαλεια(ασφαλεια=ικανος αριθμος,καλες συνθηκες).Δοκιμασε το κ δεν θα απογοητευθεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-13, 15:12
schumacher Ο χρήστης schumacher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2013
Περιοχή: ΞΑΝΘΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστηχως Αυτο που πας να κανεις ειναι μεγαλο λαθος!
Τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα για δισκους και γενικα για οποιοδηποτε ψαρι γινετε μεγαλουτσικο!Καλυτερα κατσε διαβασε πρωτα και δες τι επιλογες εχεις για τα λιτρα σου!Γιατι και εσυ θα βασανιστεις και οι δισκοι σου και τα κορυ που εχεις μεσα λογο του οτι θα χεις παραπανω θερμοκρασια απο οτι θελουν κανονικα!
χμ... ναι έχετε δίκιο για τούς δίσκους, είναι λίγα τα 70 litra, μάλλον θα σκεφτώ μελλοντικά να αγοράσω κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο...
τι θερμοκρασία πρέπει να έχει μέσα το ενυδρείο για τα corydoras julii?? (τώρα έχω 26)
όσον αφορά το τωρινό ενιδρύω μου έχω να σας πω ότι μόλις γύρισα από το pet shop, άκουσα της συμβουλές σας και αγόρασα άλλα 3 corydoras julii τώρα στο σύνολο είναι 5
επίσης με ενδιαφέρει και αυτό που ειπώθηκε με τυχών γέννα, νομίζω πως θα είναι ενδιαφέρον εάν συμβεί

*παρόλα αυτά τώρα μπήκα σε νέες σκέψης για το τι άλλο είδος να βάλω μέσα... σκέφτομαι νέον, γιατί μου αρέσουν κ πολλοί, αλλά και τα gapy μου αρέσουν...χμ.. εσείς τι μου προτείνετε??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-13, 15:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περισσοτερα για τις αναγκες τους (συνθηκες διατηρησης σε ενυδρειο, παραμετρους νερου κλπ) μπορεις να διαβασεις προσεκτικα εδω (αν ξερεις αγγλικα).
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-julii/
http://www.planetcatfish.com/common/...species_id=378
Guppy http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/

Πως διαβαζουμε ενα προφιλ ψαριου


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
corydoras trilineatus ή corydoras julii; ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Αναγνωρίσεις ειδών 4 03-04-11 11:14
corydoras GENITORAS Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 26-09-09 15:26
Corydoras julii yannis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 26-11-05 12:02
corydoras anasios Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 10-09-05 00:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05758 seconds with 15 queries