Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-13, 10:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή τι μεγεθος συσκευασια τροφων προτιματε

το θεμα ανοιγει απο προτροπη του συγχομπυστα kixlidatos στο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....574#post793574

που υπωθηκαν τα παρακατω:


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη δεν ειμαι και τοσο της tropical αλλα περισσοτερο της Ocean nutrition δε θα αναφερω εδω βεβαια τις τροφες που χρησιμοποιω (να μην ειμαι και off topic στην ερευνα σου αφου ειναι αποκλειστικα για tropical) αλλα θα αναφερω -γιατι αυτο ισως σε ενδιαφερει αφου ρωτας και για μεγεθη συσκευασιων- οτι παντα διαλεγω τη μικροτερη δυνατη συσκευασια, ωστε να ειναι οσο γινεται πιο φρεσκια, και για να εχω οσο γινεται μεγαλυτερη ποικιλια. Προσωπικα θεωρω ασκοπο και καπως "τεμπελια" την αγορα μεγαλων συσκευασιων, μακαρι δηλαδη να βγαιναν και σε μονες μεριδες. Επισεις θεωρω επαγγελματικοτερη τη συσκευασια των κατεψυγμενων που ειναι ουσιαστικα μια =δυο μεριδες το κυβακι, παρα των ξηρων τροφων που παντα στο τελος τις πεταμε (αφου υποτειθεται κρατανε για 3 μηνες περιπου απο το ανοιγμα).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξ ιδιων κρινεις τα αλλοτρια ανοιξε θεμα να τα πουμε εκει,
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-13, 10:42
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τι ενυδρείο έχει κάποιος και πόσα ψάρια έχει.

Πριν χαλάσω το ενυδρείο 500lt με 160-170 ψάρια μέσα χρησιμοποιούσα τις μεγάλες συσκευασίες της Ocean nutrition.

Τώρα που ετοιμάζω όμως ένα Paludarium με 6 μονομάχους μέσα θα πάρω της μικρές συσκευασίες.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-13, 10:44
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

προσωπικα φροντιζω να παιρνω τροφες στη μικροτερη δυνατη συσκευασια,για να υπαρξει γρηγορη καταναλωση(ειναι γνωστο οτι μετα απο μερικους μηνες απο το ανοιγμα γινοντε αχυρο) απο τα ψαρια και ετσι να μπορω να τους προσφερω και μεγαλυτερη ποικιλια οσο αυτο μου ειναι εφιχτο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-13, 11:07
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Προσωπικα θεωρω ασκοπο και καπως "τεμπελια" την αγορα μεγαλων συσκευασιων,


Ειπες.


Λεω

Οταν εχεις 700 λιτρα με καμια 40αρια ψαρια , το μικροτερο ειναι 15 ποντους,το μεγαλυτερο 30+ τρωνε 2 κουταλιες σουπας,πρωι και βραδυ,εισαι και απο επαρχια,τι θα προτιμουσες?

Εγω καταναλωνω 3 μεγαλες συσκευασιες το πολυ σε 3 μηνες(αναλογα με τα καλουδια που μου στελενει ο προμηθευτης μου.

Γιαυτο ολα ειναι σχετικα,και πιστεψεμαι,ειδικα για το ενυδρειο μου,δεν ειμαι καθολου τεμπελης.


Καταλαβα το πως το ειπες,αλλα αυτο ισχυει για μικρα ενυδρεια,και με μικρα ψαρια.Τοτε συμφωνω μαζι σου.Τις τροφες τις καταναλωνουμε,πολυ πιο πριν απο την ημ/νια ληξης.

Ολα για ολους δεν ισχυουν.

Για να βαλω και λιγο πιπερακι στην κουβεντα.

Το ενυδρειο μου εχει υψος 65 ποντους,οταν κανει κακακια του ο βενουστους μου,πιστεψεμαι η κου..........δα του φθανει στον πατο,ενω ειναι αυτος επανω
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-13, 11:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
το μικροτερο ειναι 15 ποντους,το μεγαλυτερο 30+ τρωνε 2 κουταλιες σουπας,πρωι και βραδυ,εισαι και απο επαρχια,τι θα προτιμουσες?

βρε ενταξει, εδω μιλας για θεμα που οι μεγαλη συσκευασια εκλαμβανεται ως μικρη
Και σε μεγαλες λιμνες το κουτακι που λεμε εμεις "μεγαλο" δε φτανει ουτε για ενα ταισμα...
Απο κει και περα ΑΝ ερχοταν στα ιδια λεφτα, η με μικρη διαφορα προσωπικα θα προτιμουσα 10 μικρες αντι 2 μεγαλες, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-13, 11:47
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Προτιμω μικρες συσκευασιες αλλα παντα αναλογα με την καθημερινη ποσοστητα που θα καταναλωσω. Ξερω οτι τις μικρες συσκευασιες τις πληρωνω ακριβοτερα. Εχετε αναλογιστει ποσα χαλαμε σε τηλεφωνα, περιοδικα, καφεδες κλπ;
Στο χομπυ μας θα κανουμε τσιγκουνιες;
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-13, 11:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε ενταξει,αν υπαρχει και η σχετικη καταναλωση και δε μενουν οι τροφες,αλλαζει το θεμα.υπαρχει πολυς κοσμος ομως που κανει το λαθος να παιρνει μεγαλες συσκευασιες και ταιζει ενα χρυσοψαρο πχ,για να μη τρεχει καθε μηνα στο πετσοπ.
ξερω ανθρωπο που ταιζε επι δυο χρονια απτην ιδια συσκευασια
και ειχε και παραπονο απτα ψαρια γιατι δεν ηταν ζωηρα η δεν ειχαν χρωματα,η ψοφαγανε κλπ.

βεβαια ειχε και ψαροσουπα σε 100 λιτρα,αλλα τεσπα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-13, 11:55
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε ενταξει, εδω μιλας για θεμα που οι μεγαλη συσκευασια εκλαμβανεται ως μικρη
Και σε μεγαλες λιμνες το κουτακι που λεμε εμεις "μεγαλο" δε φτανει ουτε για ενα ταισμα...
Απο κει και περα ΑΝ ερχοταν στα ιδια λεφτα, η με μικρη διαφορα προσωπικα θα προτιμουσα 10 μικρες αντι 2 μεγαλες, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα


Εχει μεγαλη διαφορα τιμης,η μικρη απο την μεγαλη,σχεδον διπλασια,αλλα και εγω αν ειχα λιγα και μικρα ψαρια,θα προτιμουσα την μικρη συσκευασια,για τους γνωστους λογους


Αρα συμφωνουμε οτι ολα ειναι σχετικα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-13, 11:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια ερώτηση παιδιά, στο ψυγείο ή στη καταψυξη συντηρούνται αυτες οι τροφές ; Γιατι και εγώ έχω μεγάλες συσκευασίες , για τα χρυσόψαρα θα μου έρθει ίσα ίσα στο 3μηνο, για τα άλλα φοβάμαι πως όχι και τις έχω στο ψυγείο (συντήρηση, όχι καταψυξη) και βγάζω σε μικρό κουτάκι λίγο λίγο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-13, 12:03
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση παιδιά, στο ψυγείο ή στη καταψυξη συντηρούνται αυτες οι τροφές ; Γιατι και εγώ έχω μεγάλες συσκευασίες , για τα χρυσόψαρα θα μου έρθει ίσα ίσα στο 3μηνο, για τα άλλα φοβάμαι πως όχι και τις έχω στο ψυγείο (συντήρηση, όχι καταψυξη) και βγάζω σε μικρό κουτάκι λίγο λίγο
Εγω οταν παραλαμβανω τις μεγαλες συσκευασιες,τις διαιρω σε μικρα κουτακια,γιατι εχω πολυ υγρασια.Και τα ανοιγω ενα ενα.Ο Γιαννης (linginstis) Τις βαζει στην καταψυξη.Δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο ειναι,αλλα το βρισκω λογικο.

Αν εχεις παντος μικρη καταναλωση,προτιμοτερο ειναι να παιρνεις μικρες συσκευασιες
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-10-13, 12:13
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε παλιότερη επικοινωνία μου με την Ocean Nutrition, όταν και είχα ρωτήσει για φύλαξη στο ψυγείο ή στην κατάψυξη η απάντηση ήταν απλά ότι ναι μπορείς να το κάνεις, αρκεί να προστατεύεται η τροφή από την υγρασία. Γενικά όμως απέφυγαν να μιλήσουν για ακριβείς χρόνους λέγοντας ότι οι τροφές μετά από το άνοιγμά τους μπορούν να διατηρηθούν για λίγους μήνες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-10-13, 12:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αφου γινεται να μπουν καταψυξη θα τους επεφτε ο κ... να τις ειχαν σε συσκευασια οπως τις κατεψυγμενες?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-10-13, 12:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω οταν παραλαμβανω τις μεγαλες συσκευασιες,τις διαιρω σε μικρα κουτακια,γιατι εχω πολυ υγρασια.Και τα ανοιγω ενα ενα.Ο Γιαννης (linginstis) Τις βαζει στην καταψυξη.Δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο ειναι,αλλα το βρισκω λογικο.

Αν εχεις παντος μικρη καταναλωση,προτιμοτερο ειναι να παιρνεις μικρες συσκευασιες
1η φορά το δοκίμασα και αυτό λόγο κόστους, με το κόστος των 1200 ml παιρνεις 2 φορες από 300 ml με τα μεταφορικά μαζί, με τα χρυσόψαρα περνάω περίπου 3 μήνες , με τα τροπικά 5-6 μήνες από ότι υπολογίζω και για αυτό τα έχω στο ψυγείο και βγάζω σε μικρο κουτάκι τη κάθε φορά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-10-13, 12:30
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
1η φορά το δοκίμασα και αυτό λόγο κόστους, με το κόστος των 1200 ml παιρνεις 2 φορες από 300 ml με τα μεταφορικά μαζί, με τα χρυσόψαρα περνάω περίπου 3 μήνες , με τα τροπικά 5-6 μήνες από ότι υπολογίζω και για αυτό τα έχω στο ψυγείο και βγάζω σε μικρο κουτάκι τη κάθε φορά.
Προσωπικη μου αποψη ειναι ,για 3 με 4 μηνες ειναι καλα,παραπανω δεν θα την κρατουσα.

Εχει μεγαλη σημασια αυτο που ειπε ο exelix,η υγρασια ειναι οτι χειροτερο για αποξυρανενες τροφες,χαλανε αμεσως.

Μια φορα οπως εκανα διαιρεση σε κουτακια,το ενα κουτι ειχε περισρεφομενο καπακι ,που κατεληγε σε τρυπα για να ριχνω τροφη.Δεν προσεξα και το αφησα ανοιχτο,σε 15 μερες περιπου που το ειδα,μυριζε πολυ ασχημα,και σαν να ειχε μουχλιασει.Γιαυτο αν τα βαζεις σε ψυγειο βαλτα και σε ενα πλαστικο ταπερακι τα κουτια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικη μου αποψη ειναι ,για 3 με 4 μηνες ειναι καλα,παραπανω δεν θα την κρατουσα.

Εχει μεγαλη σημασια αυτο που ειπε ο exelix,η υγρασια ειναι οτι χειροτερο για αποξυρανενες τροφες,χαλανε αμεσως.

Μια φορα οπως εκανα διαιρεση σε κουτακια,το ενα κουτι ειχε περισρεφομενο καπακι ,που κατεληγε σε τρυπα για να ριχνω τροφη.Δεν προσεξα και το αφησα ανοιχτο,σε 15 μερες περιπου που το ειδα,μυριζε πολυ ασχημα,και σαν να ειχε μουχλιασει.Γιαυτο αν τα βαζεις σε ψυγειο βαλτα και σε ενα πλαστικο ταπερακι τα κουτια.
Πραγματι εχει μεγαλη διαφορα τιμης,αλλα θα κανουμε οτι ειναι καλυτερο,για τα ψαρακια μας
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kixlidatos : 18-10-13 στις 12:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-10-13, 12:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ααα κι εγω μικρες και μεσαιες συσκευασιες, αναλογα την τροφη και για ποια ψαρια προοριζεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-10-13, 12:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σίγουρα πρώτα από όλα τα ψαρια, δεν το συζητάω αυτό.
Επειδή χτες ανοιξα και εβγαλα δεν παρατήρησα κάτι, μόλις πάω σπιτι θα κατασχέσω 2 ταπερ (και θα κρύψω τις παντόφλες).
Ευχαριστώ παιδιά
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-10-13, 12:58
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Για τα μικρά ψάρια, αγοράζω διάφορες μικρές συσκευασίες έτσι ώστε να έχει πολλά είδη τροφής μέσα η ταϊστρα για ποικιλία για τα μεγάλα ταμπλέτες μεσαία συσκευασία για να έχουν ποικιλία και αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-10-13, 13:00
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα πρώτα από όλα τα ψαρια, δεν το συζητάω αυτό.
Επειδή χτες ανοιξα και εβγαλα δεν παρατήρησα κάτι, μόλις πάω σπιτι θα κατασχέσω 2 ταπερ (και θα κρύψω τις παντόφλες).
Ευχαριστώ παιδιά
Το μονιμο προβλημα των παντρεμενων
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-10-13, 13:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε παλιότερη επικοινωνία μου με την Ocean Nutrition, όταν και είχα ρωτήσει για φύλαξη στο ψυγείο ή στην κατάψυξη η απάντηση ήταν απλά ότι ναι μπορείς να το κάνεις, αρκεί να προστατεύεται η τροφή από την υγρασία. Γενικά όμως απέφυγαν να μιλήσουν για ακριβείς χρόνους λέγοντας ότι οι τροφές μετά από το άνοιγμά τους μπορούν να διατηρηθούν για λίγους μήνες.
Το ιδο ειχε πει και η Tetra για τις τροφες της.

Εγω παιρνω μικρες και μεσαιες συσκευασιες, αναλογα την τροφη και για ποια ψαρια προοριζεται.
Πχ σε τροφες που προοριζονται για ψαρια που ειναι μεγαλα, τρωνε πολυ και ζουν σε κοπαδι, πιο μεγαλες συσκευασιες.
Σε ψαρια που ζουν μοναχικα ή λιγα ατομα ή μικρα ψαρια, μικρες συσκευασιες.
Παντα για να μου φτανει η τροφη μεχρι 3-4 μηνες, συνυπολογιζοντας οτι δεν ταιζω μονο ενα ειδος τροφης, αλλα τουλαχιστον 3-4.
Και παλι μου μενουν και τις χρησιμοποιω αλλου (πχ ταιζω σκουληκια, στρωνω κανενα ενυδρειο κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-10-13, 13:11
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ιδο ειχε πει και η Tetra για τις τροφες της.

Εγω παιρνω μικρες και μεσαιες συσκευασιες, αναλογα την τροφη και για ποια ψαρια προοριζεται.
Πχ σε τροφες που προοριζονται για ψαρια που ειναι μεγαλα, τρωνε πολυ και ζουν σε κοπαδι, πιο μεγαλες συσκευασιες.
Σε ψαρια που ζουν μοναχικα ή λιγα ατομα ή μικρα ψαρια, μικρες συσκευασιες.
Παντα για να μου φτανει η τροφη μεχρι 3-4 μηνες, συνυπολογιζοντας οτι δεν ταιζω μονο ενα ειδος τροφης, αλλα τουλαχιστον 3-4.
Και παλι μου μενουν και τις χρησιμοποιω αλλου (πχ ταιζω σκουληκια, στρωνω κανενα ενυδρειο κλπ)
Τι ειναι τουτο παλιγια τα ψαρια να εχουν ζωντανη τροφη?Το εχεις κανει θεμα για να μαθουμε.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-10-13, 13:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονιμο προβλημα των παντρεμενων
Εγω ειμαι τυχερος στο θεμα παντοφλα.
Ξερει και μου τα φερνει μονη της τα ταπερ που τις περισσεουν.
Και οχι μονο.
Σφουγγαριμα, σκουπα αν χρειαστει.
Μεχρι και πισω απο το ενυδρειο της εχωσα να βαψει φοντο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-10-13, 13:30
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειμαι τυχερος στο θεμα παντοφλα.
Ξερει και μου τα φερνει μονη της τα ταπερ που τις περισσεουν.
Και οχι μονο.
Σφουγγαριμα, σκουπα αν χρειαστει.
Μεχρι και πισω απο το ενυδρειο της εχωσα να βαψει φοντο
Μηπως εισαι απο τα μερη μου?τυχερε,υπαρχουν τετοιες γυναικες?
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-10-13, 13:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως εισαι απο τα μερη μου?τυχερε,υπαρχουν τετοιες γυναικες?
Δοξα να΄χει ο Γιαραμπης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-10-13, 13:55
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

πολλες διαφορετικες και μικρες συσκευασιες χρησιμοποιω 9 σε ενα ειδος ψαρια και μια που φτιαχνω.



http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74889
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-10-13, 14:01
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοξα να΄χει ο Γιαραμπης
Τωρα εξηγουνται ολα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-10-13, 14:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα εξηγουνται ολα

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-10-13, 15:01
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων


Σωστοοοοοοος
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-10-13, 16:57
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Με αυτο το διπλωμα θα οδηγουνε ολες οι φιλες αδερφες ξαδερφες και θα μπορει να το νοικιαζει σε οπια θελει στο KIRKUK.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτασεις ωραιων τροφων για Oscar. Kenai Διατροφή 33 08-08-13 11:51
Συσκευασια σφουγγαριων ενεργου ανθρακα panos_auk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 05-03-12 17:34
καλιεργειες ζωντανων τροφων 6981giwrgos Διατροφή 15 01-10-10 09:41
περι τροφων.. dimis_george Malawi 5 25-11-09 13:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08270 seconds with 15 queries