Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-04, 02:28
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή ancistrus

είδα πρόσφατα αυτά τα ψαράκια και μου φάνηκαν πολύ γλυκούλια.ο υπεύθυνος του πετ-σοπ μου είπε ότι παραμένουν πολύ μικρά.ισχύει αυτό?τι συνθήκες θέλουν?μου είπε ότι είναι κατάλληλα για δίσκους,οπότε αναρωτιέμαι αν θα είναι οκ στο δικό μου ενυδρείο που έχει αλκαλικό πεχα.τρέφονται με άλγη ή και με υπολείμματα τροφης?(θα προτιμούσα ένα γατόψαρο 2 σε 1 )
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-04, 10:05
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μηπως ξεχασες να βαλεις τη φωτογραφια?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-04, 15:01
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Τα περισσότερα είδη ancistrus φτάνουν εώς και τα 10 εκατοστά και τρώνε κυρίως άλγη αλλά δέν θα πούν όχι και σε κανονική τροφή.Σε τί PH θέλεις να το βάλεις?
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?
Μπορείς να βάλεις και ζευγάρι άν το επιτρέπουν τα λίτρα σου!
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-04, 16:11
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα κι έχω 3 γκάπυ,2 μονομαχίνες και 11 νέον.τώρα είμαι στη φάση που ψάχνω τι γατόψαρα να βάλω.υο πεχα μου είναι γύρω στο 7,5,απλά επειδή ξέρω ότι οι δίσκοι ζουν σε όξινο πεχα και αφού μου είπαν ότι αυτό το γατόψαρο είναι ιδανικό για δίσκους σκ΄φτηκα ότι ίσως έχει πρόβλημα στο ενυδρείο μου.μεγ΄λώνει τόσο πολύ,ε?αυτός μου'πεότι μένει στα 3-4 εκατοστά ξεχωρίζουν αρσενικά από θηλυκά?γενικά πάντως προτιμώ να βάλω γατόψαρα που να τρώνε και άλγη και υπολείμματα παρά δύο είδη,ένα για κάθε δουλειά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-04, 15:24
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Σε 120 λίτρα θα μπορούσες να βάλεις 1 αρσενικό και 2 θυληκά Ancistrus.Κάνοντας μια καλή προσαρμογή δέν θα έχουν πρόβλημα με το PH.Υπάρχουν είδη Ancistrus που ζούν μέχρι και σε υφάλμυρο νερό που όμως δέν τους έχω δεί ποτέ στην ελλάδα.

Αρσενικός Ancistrus sp. : Είναι εμφανής η μεγάλη ανάπτυξη από 'κερατάκια' (bristles) στο πάνω μέρος του κεφαλιού.

Θυληκός Ancistrus sp. :Η θυληκιά της περισσότερες φορές δέν έχει καθόλου ή έχει πολύ λίγο ανεπτυγμένα bristles και άν έχει αυτά συνήθως είναι περιμετρικά του κεφαλιού.


Όσο για τα γατόψαρα που φτάνουν 3-4 εκατοστά μάλλον για οτόκυκλους μιλάμε αλλά δέν είναι ότι καλύτερο να τους βάλεις σε 7,5 PH.
Τώρα για το κατα πόσο οι Οτόκυκλοι είναι συμβατοί με τους δίσκους εγώ έχω αντίθετη άποψη μιάς και στο ζευγάρι των δίσκων που είχα κάποτε κόλλαγαν πάνω τους για να φάνε τα θρεπτικά που βγάζανε τα ψάρια την περίοδο της αναπαραγωγής, στρεσάροντας τους τόσο πολύ που αναγκάστηκα να τους βγάλω.(οι φίλοι δισκάδες ας με διαψεύσουν)
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-04, 18:18
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μήπως υπάρχει καμία φωτογραφία να καταλάβω πώς ακριβώς ξεχωρίζουν τα δύο φύλα?(ξέρω ότι ζητάω πολλά,αλλά αυτά που είδα είναι πραγματικα μικροσκοπικά και μάλλον δε θα είναι πολύ εύκολη η αναγνώριση του φύλου τους)υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσουν στο ενυδρείο μου και να επιβιώσουν τ'αυγά χωρίς να φαγωθούν από τα υπόλοιπα ψάρια?βάζοντας 3 ancistrus χρειάζομαι και άλλα γατόψαρα στο ενυδρείο μου ή είμαι οκ?ένας φίλος μου έχει ενυδρείο με δίσκους και σκεφτόταν να πάρει κι αυτός ancistrus(μάλλον πρέπει να του πω να ψάξει γι'άλλα γατόψαρα...)άσχετο,είδα και κάτι plecos.αυτά μεγαλώνουν περισσότερο?ποια λες πηγαίνουν καλύτερα στο μέγεθος και τη σύσταση του ενυδρείου μου?ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-12-04, 00:03
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Α)Μόλις έφτιαξα τα λινκ για τις φωτό.Μπορείς να δείς τις εμφανείς διαφορές μεταξύ αρσενικού-θυληκού.

Β)Ίσα ίσα που προτείνω τους ancistrus με τους δίσκους.Το όχι ήταν για τους Οτόκυκλους!

Γ)Για άλλα γατόψαρα θα σου πρότεινα μιά ομάδα 6 Corydoras του ιδίου είδους.Προσωπικά μου αρέσουν τα Sterbai!!!!

Δ)Τα 'πλέκο' που είδες τί είδος ήταν?Πλεκόστομοι υπάρχουν από πολλοί μικροί εώς πολλοί μεγάλοι.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-12-04, 05:31
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αυτά που είδα και ήταν 3-4 εκατοστά κι ο υπάλληλος επέμενε ότι δε μεγαλώνουν άλλο ήταν σίγουρα ancistrus.βέβαια ήταν τόσο μικρά που θα χρειαστώ μεγεθυντικό φακό για να ξεχωρίσω το φύλο τους(φαίνρται όταν είναι τόσο μικρά?)μπορούν να αναπαραχθούν και να επιβιώσουν τα μωρά σε κοινωνικό ενυδρείο?έλεγα να μη βάλω άλλα γατόψαρα προς το παρόν.με 3 ancistrus θα καταφέρω να μένει το ενυδρείο μου καθαρό?δεν έχω ιδέα τι είδος πλεκο ήταν.στον καρχαρία τα είδα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-04, 04:06
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
αυτά που είδα και ήταν 3-4 εκατοστά κι ο υπάλληλος επέμενε ότι δε μεγαλώνουν άλλο ήταν σίγουρα ancistrus.βέβαια ήταν τόσο μικρά που θα χρειαστώ μεγεθυντικό φακό για να ξεχωρίσω το φύλο τους(φαίνρται όταν είναι τόσο μικρά?)μπορούν να αναπαραχθούν και να επιβιώσουν τα μωρά σε κοινωνικό ενυδρείο?έλεγα να μη βάλω άλλα γατόψαρα προς το παρόν.με 3 ancistrus θα καταφέρω να μένει το ενυδρείο μου καθαρό?δεν έχω ιδέα τι είδος πλεκο ήταν.στον καρχαρία τα είδα
Δυστυχός σε τέτοιο μικρό μέγεθος δέν ξεχωρίζουν αρσενικό με θυληκό.

Ναί μπορούν με επιτυχία να αναπαραχθούν σε κοινωνικό ενυδρείο με μεγάλα ποσοστά επιβίωσης στα μικρά μιας και ο πατέρας είναι υπερπροστατευτικός.

Μαζί με τα Ancistrus θα έβαζα και μιά ομάδα από 6 Corydoras.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-04, 02:11
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από husky_jim
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
αυτά που είδα και ήταν 3-4 εκατοστά κι ο υπάλληλος επέμενε ότι δε μεγαλώνουν άλλο ήταν σίγουρα ancistrus.
Δυστυχός σε τέτοιο μικρό μέγεθος δέν ξεχωρίζουν αρσενικό με θυληκό.
Πράγμα που σημαίνει ότι ΔΕΝ είναι το τελικό τους μέγεθος αυτό..
Σωστά;;
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-12-04, 03:18
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αγόρασα δύο γλυκύτατα ancistrus και 2 cories και τώρα αναρωτιέμαι για τη διατροφή τους.ρίχνω κάθε δεύτερη μέρα 1/4 tetra tabimin για ψάρια που τρέφονται απ'το βυθό.είναι αρκετό αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-12-04, 03:27
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Για τα κορυντόρας είναι μια χαρά αλλά αύξησε λίγο την ποσότητα....Για τα Ancistrus είναι καλές οι ταμπλέτες και σάν έξτρα 1 ή 2 φορές την εβδομάδα μπορείς να τους δίνεις ένα κομμάτι αγγούρι ή κολοκύθι (ένα ελαφρύ βράσιμο 2 λεπτών θα κάνει το αγγούρι να πάει στον πάτω άν όχι το στερεώνεις με κάτι....).Οι Ancistrus θα το λατρέψουν!!!!!
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04651 seconds with 14 queries