Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-03, 08:15
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή Ancistrus: Πρόβλημα συμπεριφοράς

Για ακόμα μια φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας.Εχω ένα μικρό πρόβλημα με τα δυο Ancistrus που έχω.
Το πρώτο ειναι ότι η θηλύκια μόλις βλέπει το αρσενικό τον πλακώνει στον κυνήγι ,τον έχει ταράξει στην παντόφλα η άτιμη και αυτός τίποτα δεν σηκώνει καθόλου ανάστημα με την μια η πίσω από τον θερμοστάτη η στην ριζουλα του. Φυσιολογικό η ο δικός μου είναι λίγομουροχαβλος? Το δεύτερο είναι ότι μετά από κάποια ταΐσματα με μαρουλάκι δεν τρώνε με τίποτα τις έτοιμες τροφές , την μόνη τροφή που τρώνε είναι τις HIKARI αλλά μου έχει τελειώσει εδώ και καιρό και στα μαγαζιά που ξερό δεν εχουν.Τα ταΐζω όποτε δεν έχω μαρούλι η καρότο με NUTRAFIN αλλά διαλύεται και μου βρωμίζει το ενυδρειο.Αν κάποιος ξέρει που πουλάνε HIKARI ας μου πει γιατί τα μοναδικά μαρούλια που υπήρχαν στο σπίτι μου σήμερα ήταν σε μορφή φρικασέ και δεν νομίζω να το τρώνε.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-03, 13:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχάς έχουν μεγάλη διαφορά μεγέθους και είσαι εντελώς σίγουρος ότι έχεις έναν αρσενικό και μια θηλυκιά και σε τι ενυδρείο τα έχεις;

Αν τυχόν έχεις δύο αρσενικά Ancistrus, τότε έχει να γίνει χαμός στο ενυδρείο σου.
Αν έχεις ένα ζευγάρι, τα κυνηγητά είναι μέσα στο παιχνίδι... ειδικά όταν είναι να ζευγαρώσουν.

Όσο για το φαϊ, μπορείς να τα ταϊζεις μαρούλι, αγγούρι, αρακά, κολοκίθι κ.α. οπότε έχεις εναλλακτικές λύσεις όταν σου τελειώνει η έτοιμη τροφή.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-03, 15:35
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

ancistrus, μια οικογενεια με πολυ ομορφα μελη και κατα τα δικα μου δεδομενα πολυ καλοι καθαριστες, αν και μεγαλουν αρκετα εκτος απο μερικες εξαιρεσεις. το μονο κακο της ολης υποθεσης ειναι οτι απο μονοι τους δεν ενοχλουν τους αλλους φιλοξενουμενους του ενυδρειου αλλα σε περιπτωση που βρεθουν 2 αρσενικοι στον ιδιο χωρο, οι μαχες ειναι πραγματικα Ομηρικες. θα πρεπει να ξεχωρισεις αν οντως εχεις 2 αρσενικους, αν συμβαινει κατι τετοιο ,ΙΜΟ, θα πρεπει να διωξεις τον εναν, (μην επαναλαβω οτι και ο Giorgοs). στο δικο μου ancistrus (hoplogenys) δινω ΤetraPlecomin (Algea Enriched Food) και O.S.I. Shrimp Pellets, απο οτι εχω παρατηρησει, το λατρευει. το ιδιο συμβαινει και με τους υπολοιπους μου καθαριστες (Pomacea Bridgesi και Corydoras Aeneus). καλη τυχη.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-03, 18:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν θα έλεγα ότι τα Ancistrus μεγαλώνουν πολύ, ιδιαίτερα για πλακόστομα. Τα περισσότερα φτάνουν με το ζόρι τα 12cm.
Μπορείς να έχεις δύο αρσενικούς (ή δύο ζευγάρια) Ancistrus μαζί αν έχεις αρκετά μεγάλο ενυδρείο... 120cm φτάνουν για να μην συναντιόνται.

Προσωπικά δεν θα τάϊζα Shrimp pellets σε Ancistrus επειδή είναι αυστηρά φυτοφάγο ψάρι και μακρυ-έντερο. Μια στο τόσο όμως δεν πειράζει να παίρνει και λίγο κρέας στη δίαιτα του. Αν όμως ταϊζεται τροφές με πολλές πρωτεϊνες περισσότερο απ'όσο πρέπει μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα στο στομάχι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-03, 00:44
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

. Καταρχήν συγνώμη για το Ancestries (θα το διορθώσω),ANCISTRUS ήταν .
Συγκεκριμένα Ancistrus sp. cf. Hoplogenys εγώ δεν ήθελα να σας πικράνω για αυτό έγραψα μόνο ANCISTRUS, πάρτε και το λινκ για το τελείωμα.

http://www.planetcatfish.com/ilibrar...stru/785_f.htm

Είναι ζευγάρι ,το θηλυκό στα 10cm και το αρσενικό 7 cm ζουν σε ένα ενυδρείο μήκους 80 cm το ένα στην μια άκρη του ενυδρείου και το άλλο στην άλλη,το αρσενικό προσπαθεί να μην τη συναντάει αλλά αν κατά τύχη βρεθούν μαζί πέφτει παντόφλα .
Τα απόκτησα με έναν μήνα διάφορα (στο ενδιάμεσο είχε μπει και ένα άλλο αρσενικό)και είχαν 2cm διάφορα στο μήκος στην αρχή.
Όσο για τις τροφές αυτήν την εποχή μόνο μαρούλι και καρότα. Λαχανικά που έχουν μπει στην κατάψυξη δεν τα αγγίζουν(αρακάς φρέσκος που??) .Αγγούρι και κολοκύθι δεν το τρώνε Τους αρέσει η μπανάνα αλλά βρωμίζει το ενυδρείο .Το θέμα είναι ότι είναι παίδεμα κάθε μέρα να ψάχνω και να βρίσκω λαχανικά, μέχρι πριν λίγο καιρό είχα στον κήπο έβγαινα και έκοβα Κανά δυο φυλά μαρούλι και είχα καθαρισει.Επιπλεον μόνο μαρούλι και καρότο δεν μου κάθεται καλά σαν διατροφή, εγώ τα είχα σαν συμπλήρωμα μαζί με αλλά με κύρια την έτοιμη.
Όσο για την TETRA ήταν η πρώτη τροφή πέταξα και γαρίδα δεν κάνει .
Το θέμα είναι να βρω HIKARI.Σε ένα κατάστημα μου είχαν πει ότι τους είχαν πάει διαφημιστικά όποτε λογικά κάποιος στην Αθηνά θα την εχει
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-03, 11:51
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

Γιατι να μας πικρανεις? επειδη εχεις ancistrus hoplogenys? (δεν εισαι ο μονος που εχει ) . τελως παντων. εγω αν ημουν στη θεση σου θα χαιρομουν που εχω ζευγαρι. και με το καιρο σε βλεπω για γεννητουρια. πως καταφερες και βρηκες τα πιο "κακομαθημενα" ακους εκει να μην τρωνε τιποτα. μου ακουγεται παραξενο που δεν τρωνε μαρουλι και αγγουρι . την ΤetraPlecomin (Algea Enriched Food) δεν την πλησιαζουν??
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-03, 14:30
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Όχι το ότι είναι Hoplogenys αλλά ότι το λευκό στα πτερύγια τους έχει γίνει γαλαζοπράσινο και ακόμα και το μαύρο ιριδίζει κάποιες φορές το ίδιο χρώμα.
Το μαρουλάκι το τρώνε μόνο τα νεύρα αφήνουν την Tetraplecomin την έβαλα για λίπασμα σε μια γλάστρα.
Όσο για ζευγάρωμα μπορεί και να έχει συμβεί ,δεν είμαι σίγουρος για δυο εβδομάδες το apple snail πήγαινε συνεχεία στην ρίζα του αρσενικού και αυτός του επιτιθόταν για να το διώξει. Μπορεί να ήταν κάτι η και τίποτα εκείνη την περίοδο είχα προβλήματα με σαλιγκάρια και το ενυδρείο μου ήταν υπερφορτωμένο με τις γέννες του καλοκαιριού όποτε μια γεννά θα ήταν πρόβλημα και δεν έδωσα σημασία.
Τελικά καυγάδες σε εσάς που έχετε ζευγάρια με Ancistrus συμβαίνουν?
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-03, 15:38
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

Δεν γνωριζα οτι το Ancistrus Hoplogenys μπορει και "αλλαζει" το λευκό στα πτερύγια του σε γαλαζοπράσινο και ακόμα και το μαύρο ιριδίζει κάποιες φορές το ίδιο χρώμα. . εισαι σιγουρος οτι η αλλαγη του χρωματος οφειλεται στο ιδιο το ψαρι και οχι , ισως, στο φωτισμο σε συναρτηση με τις αντανακλασεις στα φυλλα των φυτων ή ακομα και στο γυαλι?? εμενα εχει μια εντονη παχεια λευκη γραμμη στο ραχαιο πτερυγιο και στην ουρα. φυσικα το σωμα μαυρο με παρα πολυ μικρες λευκες κουκιδες. μου κανει εντυπωση που μπορεις και τα βλεπεις μεσα στο ενυδρειο σου! εγω για να εντοπισω τον δικο μου πρεπει να κοιταζω καμια ωρα και να προσπαθησω να βρω αναμεσα στα φυτα και τα ξυλα (πανικος απο φυτα και ξυλα!!!) καποια λευκη γραμμη (ραχαιο πτερυγιο και ουρα). μονο ετσι ξερω οτι υπαρχει ή οτι ακομα ζει .
εκανες το Tetraplecomin λιπασμα?! τουλαχιστον κανει τιποτα? αν ειναι να πεταξω το Τetra FloraPride
εισαι μαλλον ενα βημα απο το να αποκτησεις πανω απο 2 ancistrus . προσπαθησε μπας και δεις πουθενα τιποτα αυγα. αντε με το καλο.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-03, 23:42
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν είναι τόσο καλομαθημένα στη τροφή τους, δοκίμασε τη μέθοδο της νυστίας. Βάζε κάποια συγκεκριμένη τροφή συνέχεια (μην την αφήνεις πάνω από 24 ώρες) και θα έρθει η μέρα που θα αναγκαστούν να την φάνε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-03, 04:34
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μπα το δοκίμασα και έχει άσχημες παρενέργειες .Άσε που έχω βάλει πρόσφατα μια γαριδουλα και δεν έχει αλλάξει κέλυφος και ανησυχώ ήδη για την ζωή της συν κάτι φρεσκο φυτεμένες Hygrophila. που δεν έχουν πιάσει καλά ακόμα.
Άστο με έχουν στο χέρι .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-03, 13:09
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι ειναι ειναι λιγο ατσαλα ψαρια(( σε οτι αφορα τα φυτα)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-03, 17:39
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τελικά το έλυσα το πρόβλημα τις τροφής παραγγέλνοντας από το Internet αλλά δυστυχώς έγινε αυτό που φοβόμουν και πυρρά και Κανά δυο πραγματάκια παραπάνω.
Μένει το πρόβλημα συμπεριφοράς ,που οπός φαίνεται θα το λύσω μόνος μου.
Άμα αγαπάς ………
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-03, 01:04
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τελικά αφού δεν πείρα απάντηση για την συμπεριφορά έψαξα και τελικά βρήκα μόνο αυτό. Σωστό η λάθος στην κρίση σας .

http://www.bestfish.com/2somes.html
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05307 seconds with 14 queries