Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-14, 21:52
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή Φίλτρανση και υποστρωμμα για red crystal

Καλησπέρα! Πηρα τη μεγαλη αποφαση μετα απο πολυ καιρο να ξαναστησω το 80 λιτρο μου, με απωτερο σκοπο,οταν ερθει η ωρα (υπολογιζω 2-3 μηνες) να κανω μια σοβαρη προσπαθεια να φιλοξενησω Red Crystal που το εχω καημο!
Το ενυδρειο αυτη τη στιγμη έχει 2 λαμπες, μια grolux 15w/t8 και μια daylight.
Σκεφτομαι να το κανω απλο, δλδ μαυρου χρωματος υποστρωμα και μονο moss, ειται σε πετρες,ειτε σε ριζες,θα το δω..Χρειαζομαι λοιπον την αποψη των εμπειρων!
Τι φιλτρο προτεινετε να βαλω?Εχω κοιταξει παρα πολλα κ εχω μπερδευτει..Σκεφτομαι για εξωτερικο φιλτρο..Ποιο θα εκανε για τα λιτρα κ το ειδος με το οποιο εχω σκοπο να ασχοληθω?
Επισης θα ηθελα να τα φωτα σας για το υποστρωμα.Σκεφτομουν οτι εφοσον δεν θα φυτεψω κατι ειναι ασκοπο να βαλω κατι τυπου florite.Τι προτεινετε??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-14, 11:04
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλημέρα,
τα 80 λίτρα είναι μια χαρά για να φιλοξενήσεις crs και το σκεπτικό σου για απλό στήσιμο είναι γενικά σωστό με ένα καλό εξωτερικό φίλτρο(π.χ. eheim ecco pro ή άλλο αντίστοιχο).

Ο λόγος που δεν έχουν καταφέρει οι περισσότεροι να διατηρήσουν τις crs είναι η θερμοκρασία που δεν θα πρέπει να ανέβει πάνω από τους 23C.
Αν λοιπόν θα τις έχεις σε κλιματιζόμενο χώρο ή ακόμα καλύτερα έχεις chiller θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις.

Αν όχι, τότε καλύτερα να δεις για κάποιο άλλο είδος πιο ανθεκτικό στο Ελληνικό καλοκαίρι.
Προσωπικά έχω Sulawesi και το καλοκαίρι με τους 30C στο ενυδρείο έχω τις περισσότερες αναπαραγωγές
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-14, 11:26
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Alex ευχαριστω για την ανταποκριση. Γνωριζω για τις ζεστες του καλοκαιριου.Οι γαριδες θα μπουν απο Σεπτεμβρη, θελω να το στησω με φιλτρο υποστρωμα κ μοςς και να στρωσει καλα μονο του!Το επομενο καλοκαιρι, εαν τα πραγματα εχουν παει καλα,σιγουρα στο μυαλο μου υπαρχει η λυση chiller..
To ecco pro 130 ειναι αρκετα ακριβουτσικο (γυρω στα 100 ευρω..).Εχεις υποψιν σου κατι πιο οικονομικο που ομως να ειναι αποτελεσματικο?
Για υποστρωμα σκεφτομουν για akadama ή ADA. Ομως ADA δεν εχω βρει ακομη κατι σε Ελλαδα κ για Αkadama σε ενα site απο κρητη,αλλα με μεγεθος 5mm..Μηπως ειναι μεγαλο το μεγεθος?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-14, 11:45
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Alex ευχαριστω για την ανταποκριση. Γνωριζω για τις ζεστες του καλοκαιριου.Οι γαριδες θα μπουν απο Σεπτεμβρη, θελω να το στησω με φιλτρο υποστρωμα κ μοςς και να στρωσει καλα μονο του!Το επομενο καλοκαιρι, εαν τα πραγματα εχουν παει καλα,σιγουρα στο μυαλο μου υπαρχει η λυση chiller..
To ecco pro 130 ειναι αρκετα ακριβουτσικο (γυρω στα 100 ευρω..).Εχεις υποψιν σου κατι πιο οικονομικο που ομως να ειναι αποτελεσματικο?
Για υποστρωμα σκεφτομουν για akadama ή ADA. Ομως ADA δεν εχω βρει ακομη κατι σε Ελλαδα κ για Αkadama σε ενα site απο κρητη,αλλα με μεγεθος 5mm..Μηπως ειναι μεγαλο το μεγεθος?
Σεπτέμβρη έχει ακόμα ζέστες, καλύτερα μετά τον Οκτώβρη.
Αφού στρώσει το φίλτρο σου θα έλεγα να το έχεις για ένα τρίμηνο μετά με κάποια ψαράκια μέσα για να στρώσει και ο βυθός και να έρθει σε "ισορροπία" το ενυδρείο.
Το ecco 130 είναι μικρό, θα χρειαστείς το 200άρι ή ακόμα καλύτερα το 300άρι και ναι δυστυχώς είναι στα 100 ευρώ(το ecco 200). Δεν είναι όμως απαραίτητο να πάρεις eheim, οποιοδήποτε εξωτερικό φίλτρο με επαρκές βιολογικό υλικό θα κάνει την δουλειά. Μπορείς να βλέπεις και τις αγγελίες μήπως βρεις κάποιο φίλτρο μεταχειρισμένο από χομπίστα σε καλή τιμή. Επίσης καλό θα ήταν να έχεις και ένα δεύτερο φίλτρο κατά προτίμηση αερόφιλτρο για backup αλλά και οξυγόνωση.

Από την στιγμή που δεν θα έχεις απαιτητικά φυτά πιστεύω το ειδικό υπόστρωμα είναι πολυτέλεια. Ένα οποιοδήποτε χαλαζιακό χαλικάκι, ουδέτερο δηλαδή υπόστρωμα, είναι αρκετό.
Αυτό που είναι απαραίτητο είναι η χρήση Α/Ο με το ανάλογο mineral.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-14, 17:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παρεμβαινω, αλλα να υπενθυμισω οτι θα ξαναερθει καλοκαιρι, ακομα και να τις βαλεις τον Οκτωβριο. Η χαμηλη θερμοκρασια ειναι κατι που πρεπει να σκεφτεις απο τωρα, κατα τη γνωμη μου. Σκεψου να το εχεις στημενο, να πηγαινουν ολα καλα και ξαφνικα να αρχιζεις να τις χανεις λογω αυξησης θερμοκρασιας απο το Μαϊο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-14, 19:26
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Συμφωνω και οπως εγραψα και πιο πανω, για το επομενο καλοκαιρι θα παω σε chiller...αν βεβαια ολα πανε καλα μεσα στο χρονο και καταφερω να τις διατηρησω-πολλαπλασιασω..Η κοκομετρια του χαλικιου παιζει ρολο? Ειδα σημερα σε ενα καταστημα χαλαζιακο μαυρο χαλικι,το οποιο ηταν αρκετα λεπτο, ισως μισο απο το μεγεθος φακης..πιστευω πως μου κανει,σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-14, 21:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δε νομιζω να εχουν θεμα με την κοκκομετρια του υποστρωματος, αρκει να ειναι ουδετερο.

Αφου το εχεις ηδη στο μυαλο σου για chiller, καλη επιτυχια σου ευχομαι! Θα περιμενουμε νεα μετα το καλοκαιρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-14, 22:47
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Ευχαριστω!Σιγα σιγα και σταθερα,γιατι οπως αμετρητες φορες εχει αποδειχθει, η επιπολαιοτητα στοιχιζει..και στην τσεπη και στο αποτελεσμα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-14, 23:08
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Εγώ παλι θα προτεινα να πας σε ενεργό υποστρωμα τυπου akadama, μιας και κατεβαζει το ph στο 6,2-6,4 και χαμηλωνει το kh..
Οπως σου ειπαν προσοχη με την θερμοκρασια, και εγω τις αναπαραγω το χειμωνα και μεχρι να μεγαλωσουν λιγο τα μικρά τα χάνω απο την ζέστη..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-14, 23:16
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Ο λογος που σκεφτομουν και εγω akadama ή ADA ηταν αυτος...ομως, αφου ετσι κ αλλιως η Α/Ο + minerals ειναι "μονοδρομος", δεν θα πετυχαινω το αποτελεσμα που θελω και με απλο χαλαζιακο χαλικι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-14, 23:29
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Η οσμωση σου τι νερο σου βγάζει ?
Εμενα μου βγαζει με kh1 , οποτε με χρηση akadama το μηδενιζω.
Η χρηση μινεραλ και οσμωση πρεπει να δοκιμάσεις τι ph σου βγάζει..
Τι να σου πω , τις ειχα και σε χαλικακι απλό, και μετά το γυρισα σε akadama, το καλό του akadama ειναι οτι εχει μικροπορους δεν ειναι λειο οπως το χαλικάκι, και βλέπεις τις γαριδες να το ψαχουλευουν συνέχεια....
Οτι σου κάτσει ειναι, απλα με το akdadama εχεις περισσοτερες ελπίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-14, 23:34
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Εχω μπερδευτει τωρα..Δεν ξερω τι θα κανω, ευτυχως εχω χρονο να σκεφτω και να αποφασισω!! Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-05-14, 09:04
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω μπερδευτει τωρα..Δεν ξερω τι θα κανω, ευτυχως εχω χρονο να σκεφτω και να αποφασισω!! Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!
Σε τι μπερδεύτηκες; Για το υπόστρωμα; Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, να το πάρεις είναι και πιο όμορφο και όπως ανέφερε και ο Νίκος θα σε βοηθήσει για να κατέβει το pH πολύ πιο γρήγορα.

Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι τα ενεργά υποστρώματα μετά από κάνα χρόνο χάνουν τις ιδιότητες τους και ουσιαστικά γίνονται απλό χαλικάκι.
Πολλοί χομπίστες με crs ξεστήναν κάθε χρόνο τα γαριδοενυδρεία τους αλλάζοντας το υπόστρωμα και το στήνουν από την αρχή. Αυτό το κάνουν όχι μόνο για το υπόστρωμα αλλά και για την αποφυγή βακτηριδιακών μολύνσεων από υπολείμματα στο βυθό. Εδώ έρχεται και η προσθήκη φίλτρου βυθού με αναρρόφηση από εξωτερικό φίλτρο ώστε να διατηρείται το υπόστρωμα καθαρό.

Σε μπέρδεψα περισσότερο;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-05-14, 14:48
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Καλησπερα! τελικα επελεξα γκρι σκουρο χαλαζιακο χαλικι και για φιλτρανση αγορασα το Eheim ecco pro 200(θα μπει και ενα αεροφιλτρο)..Επισης απο φιλο του φορουμ προμηθευτηκα x-mas moss!Η απορια μου ειναι η εξης.Αρκει ο φωτισμος μου(ανεφερα παραπανω) για την σωστη αναπτυξη της moss? Επισης. εχω 3 ριζες-ξυλα απο προηγουμενο aquaspace...Ισχυει οτι το mopani ειναι ακαταλληλο για rcs? Αν ναι, πως θα αναγνωρισω αν αυτες η ριζες ειναι mopani ή καποιο αλλο ειδος??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-05-14, 15:14
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα! τελικα επελεξα γκρι σκουρο χαλαζιακο χαλικι και για φιλτρανση αγορασα το Eheim ecco pro 200(θα μπει και ενα αεροφιλτρο)..Επισης απο φιλο του φορουμ προμηθευτηκα x-mas moss!Η απορια μου ειναι η εξης.Αρκει ο φωτισμος μου(ανεφερα παραπανω) για την σωστη αναπτυξη της moss? Επισης. εχω 3 ριζες-ξυλα απο προηγουμενο aquaspace...Ισχυει οτι το mopani ειναι ακαταλληλο για rcs? Αν ναι, πως θα αναγνωρισω αν αυτες η ριζες ειναι mopani ή καποιο αλλο ειδος??
Πολύ καλή η επιλογή του φίλτρου Βάλε τα υλικά όπως προτείνει ο κατασκευαστής και μην ξεχάσεις να προσθέσεις ένα προφίλτρο στην είσοδο του για να μην σου ρουφάει το γόνο όταν με το καλό..

Η Christmas moss είναι πολύ όμορφη moss και συγκαταλέγετε στα "εύκολα" φυτά, ο φωτισμός σου είναι μια χαρά γι αυτή.

Βάλε μια φώτο τις ρίζες να σου πούμε
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-05-14, 15:21
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Alex για το ecco εμπιστευτηκα εσενα που μου το προτεινες!το βραδακι θα ανεβασω και φωτο απο τις ριζες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-05-14, 20:54
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Το υποστρωμα για αυτες τις γαριδες ειναι θεωρω ενα απο τα δυο πιο σημαντικα πραγματα που πρεπει να παρεις.

Φιλοι εχουν χρησιμοποιησει το akadama με επιτυχια, εγω στα καινουργια ενυδρεια που εφτιαξα χρησιμοποιησα το sirakura (εισαγωγη απο Γερμανια) με τρομερα αποτελεσματα καθως τα χρωματα στις γαριδες που εβαλα δειχνουν πιο εντονα απο το μεγαλο ενυδρειο που εχω στεισει και πιστευω οτι ειναι αποτελεσμα του υποστρωματος.

Το δευτερο που χρειαζονται αυτες οι γαριδες ειναι θερμοκασιες το ανωτερο μεχρι 25c και στεθερες παραμετρους.

Σκεψου πριν το χρησιμοποιησεις τον χαλαζια που αγορασες.

Καλη αρχη οτι θελεις μην διστασεις να ρωτησεις.

Φιλικα
Χρηστος.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-05-14, 22:29
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παρακατω ειναι οι ριζες που εχω..Αναγνωριζει καποιος τι ριζες ειναι και αν μπορουν να μπουν με crystal ή οχι?
1.

2.

3.


Παράθεση:
Σκεψου πριν το χρησιμοποιησεις τον χαλαζια που αγορασες.
Φιλαρακι, θεωρεις δηλαδη οτι το αποτελεσμα θα ειναι απογοητευτικο με το χαλικι αυτο? Η αληθεια ειναι οτι ψαχνοντας απο Ελλαδα δεν εχω βρει καποιο απο αυτα τα υποστρωματα..Ειναι που ειναι ακριβουτσικα,εχουμε και το θεμα των μεταφορικων απο εξω.. Βεβαια, αν δεν υπαρχει αλλη οδος,θελω να το ξερω γιατι σε βαθος χρονου θα βγω σιγουρα χαμμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-05-14, 23:11
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Για το akadama...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77082
Το ενεργό υποστρωμα το θέλεις για να σου κατεβάζει το ph ,και το kh...
Με χαλικι θα το καταφέρεις και παλι ,αλλα αφου οριμασει αρκετα ο βυθος ωστε να σου κατεβάζει το ph.
Εκτος αν πας σε χαλικι χαλαζιακο με χρηση co2 στην αρχη ωστε να σου κατεβαζει το ph.
Νομίζω στην πρωτη κανουν για τις γαρίδες....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-05-14, 23:21
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Μαλλον πρεπει να σκεφτω κατι τετοιο.Θα διευκολυνει καπως τα πραγματα...Ισχυει οτι δεν χρειαζεται στρωσιμο?Δλδ σε 3-5 μερες μπαινουν γαριδες κανονικα?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-05-14, 23:42
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον πρεπει να σκεφτω κατι τετοιο.Θα διευκολυνει καπως τα πραγματα...Ισχυει οτι δεν χρειαζεται στρωσιμο?Δλδ σε 3-5 μερες μπαινουν γαριδες κανονικα?
Δεν τα λές σωστα. ....
Απλα το υποστρωμα , akadama δεν απελευθερωνει αμμωνια οπως το υποστωμα της ada. ..
Το στρωσιμο το χρειαζεται κανονικά, ωστε να ετοιμαστει , στρωθει,ωριμάσει ο βυθός.
Ειχε βάλει το μαγαζι μια προσφορά, δεν ξερω αν ειναι μέσα ή εχει σβηστει, στην παραγγελια αν κανεις πες του οτι εισαι απο το φορουμ, η παρε τον τηλ , να σου κανει καποια εκπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-05-14, 23:59
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Καλως,θα μιλησω να δω ποσο θα βγει το κοστουμι και το πιο πιθανον ειναι το χαλαζιακο να μπει οπως ειναι αποθηκη..thx!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-05-14, 09:00
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Επειδη πηγαινουμε λιγο αναποδα (ετσι ειμαστε σαν λαος), επιβαλεται να ξεκινησεις απο το υποστρωμα μιας που ειναι η πρωτη φορα που ασχολεισαι με αυτες τις γαριδες.

Εχω κανει ακριβως τα ιδια λαθη και ειδα ποσο πιο ευκολο ειναι να κρατας τετοιο ειδος με ενα δυο πραγματακια, και το ενα ειναι το υποστρωμα.

Το 2011 οταν αποφασισα να κανω το μεγαλο ενυδρειο shrimp only το υποστρωμα (ada amazonia2) ηταν ειδη νεκρο (2007).

Χρειαστηκαν περιπου δυο χρονια με πολλες χημιες αλλα και λαθη για καταφερω να κρατησω αυτες τις γαριδες.

Χρειαστηκα, co2- ph controller - chiller - tds meter - gh test - kh test - αναπληρωση - ΑΟ - αλλα και φυσικα τα minerals gh & tds up ωστε να κανω σωστες αλλαγες.

Βλεπεις το υποστρωμα δεν με βοηθησε ποτε να κατεβει το kh στο 0 αλλα και το gh στο 4-5 ωστε οι βασικες αναγκες του εν λογω ειδους να καλυφθουν.

το υποστρωμα θα σε βοηθησει να κατεβασει απο μονο του το kh - gh στα επιθυμητα για αυτες τις γαριδες νουμερα ωστε μετα να μην χρειαστεις ουτε co2.

Στην ουσια με το υποστρωμα δεν θελεις μπουκαλα (τουλαχιστον στην αρχη) αλλα ουτε και co2 controller καθως το ph σου θα ρυθμιστει απο το υποστρωμα σου.

Στο μικροτερο ενυδρειο που εβαλα το shirakura δουλευει 3-4 μηνες με περιπου 100 crs μεσα χωρις μπουκαλα και χωρις controller.

Κανω τις αλλαγες του νερου με τα καλαλληλα Minerals ριχνω την τροφουλα και ειμαι ετοιμος.

Γιαυτο λεω οτι επιβαλεται να παρεις υποστρωμα ωστε να αποφυγεις τα δικα σου τα λαθη. Το υποστρωμα θα σου διορθωσει τις μακακιες που θα κανεις μεχρι να μαθεις.

Φιλικα παντα
-------------------------
ααα και που σε

προμηθευσου ενα tds meter απο Ελλαδα η απο ebay κανει 10 ευροπουλα και ειναι το πιο χρησιμο οργανο που υπαρχει καθως σιγα σιγα θα χρειαζεσαι μονο αυτο για να κανεις τις αλλαγες σου (κοινως καταργεις και το τεστ (gh)).

Υ.Γ Τις crs στο μικροτερο ενυδρειο τις εβαλα την 5η μερα και δεν πεθανε ουτε μια.....
-------------------------
Δεν γνωριζω για τις ριζες αλλα στα ενυδρεια μου εχω ριζουλες σαν και αυτες.

Προσεξε ομως ξεκινησε χωρις την ριζα οτι προσθετεις στο ενυδρειο ισως ανεβαζει το kh και κατα συνεπεια το ph οποτε οταν την βαλεις μεσα κανε ενα δυο test ωστε να μην σου ανεβασει το ph.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 17-05-14 στις 09:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-05-14, 11:36
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Αν καταλαβα καλα, το βασικο συν αυτων των υποστρωματων ειναι το οτι κατεβάζουν το ph γλυτωνοντας μας απο μπλεξιμο με ph controller, co2 κτλ.Το kh και το gh τα καταφερνεις και με το καταλληλο mineral αν κ το υποστρωμμα βοηθαει σε αυτο.Απο τη στιγμη που το υποστρωμμα κανει και αυτο δουλεια με kh , gh να φανταστω οτι θα πρέπει να παιξω με τη δοσολογία του mineral οταν ερθει αυτη η ωρα? Σορι αν γινομαι κουραστικος, θελω ομως να κανω μια σοβαρη προσπάθεια, οποτε ...ρωτώντας πας στην πολη..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-05-14, 12:09
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

καλα κανεις.

Το υποστρωμα κατεβαζει το gh στο 4 και μηδενιζει το kh.

Οταν κανεις τις αλλαγες απο νερο ΑΟ και μονο, τοτε με το mineral gh+ ανεβαζεις το gh σου στο 4 (μιλοντας με tds 72-80) προσθετεις και tds up απο την mosura και φτανει το tds απο 120-150 αναλογα που θελεις να το φτασεις και εισαι ετοιμος.

Φυσικα δεν αναφερουμε πουθενα το kh γιατι δεν υπαρχει αφου με το νερο της ΑΟ εχει φυγει.
Εαν παρεις το gh+ της salty shrimp θα δεις οτι εχει kh 0.06 ειναι για να κραταει να μην γινει ph crash.

Οποτε το νερο μας αποτελειται απο gh 4-5 δηλαδη tds απο 70 - 95 και τα υπολοιπα καποια στοιχεια που εχει μεσα το tds up.

Μπορουμε να ψαξουμε και αλλα σκευασματα εκτος αυτα που σου προτεινω απλα εγω με αυτα κανω την δουλεια.
-------------------------
μπορουμε να υποθεσουμε οτι με υποστρωμα μπορεις να χρησιμοποιησεις και νερο βρυσης (εμενα προσωπικα βγαζει 7Gh & 7Kh) αλλα οπως καταλαβαινεις μεχρι να κατεβασει παλι το υποστρωμα σου το kh αλλαζεις τις συνθηκες του νερου σου και ετσι βαζεις σε κινδινο τις γαριδουλες σου + οτι χαλαει πιο γρηγορα το υποστρωμα σου.

οποτε με ενα υποστρωμα που θα παρεις 50 + 60ευρω δεν θα χρειαστεις co2 + controller αλλα θεωρητικα μπορεις να δουλεψεις και χωρις ΑΟ (κατι που δεν εχω δοκιμασει).

Καταλαβαινεις οτι φτιαχνοντας ενα τετοιο ενυδρειο με αυτα τα ζωντανα τα οποια στην καλυτερη ξεκινανε απο 3 - 2500¤ η καθε γαριδα δεν θα σκεφτεις τα λεφτα του υποστρωματος η ακομη και να σου λεω οτι δεν θελεις c02 η controller εαν περισευουν καλο θα ειναι να μπουν επανω μην γινει καμια στραβη και οχι τυχαια αλλα μην κατα λαθος βαλεις καμια πετρα η κατι αλλο και ανεβει αποτομα το ph και εχουμε τραγωδια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 17-05-14 στις 12:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-05-14, 12:55
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Κατατοπιστικότατος!!
-------------------------
Παιδια μιλησα με το καταστημα για το akadama και κανει εκπτωση για το φορουμ ενα 10%.. Εχει 2 ειδων ibaraki, ενα στα 5ΜΜ και ενα στα 20ΜΜ.Ποιο να προτιμησω??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anttheo : 17-05-14 στις 12:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-05-14, 13:11
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

για κοιτα και εδω.

To akadama ειναι ανοιχτοχρωμο?

http://www.garnelenhaus.de/Layout-an...iter::714.html
-------------------------
εχει 50 ευρω με τα μεταφορικα αλλα αξιζει τα λεφτα του.

Επισης εαν ειναι να στησεις αυτο που σου λεω αγορασε και φιλτρο βυθου.

http://www.garnelenhaus.de/All-kind-...eben::704.html

Ετσι διπλασιαζεις την φιλτρανση σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 17-05-14 στις 13:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-05-14, 13:19
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Δυστυχως ναι,ειναι ανοιχτοχρωμα...Το ενα ειναι πορτοκαλί-κεραμιδί και το άλλο ειναι κιτρινο.. Το ένα 8κιλο λογικα ειναι αρκετο για 80 λιτρα,ε? (βυθος 60x30)
Επισης εχω παρει το eheim ecco 200 και σκεφτομουν να βαλω και ενα αεροφιλτρο για να οξυγονωνει και περισσοτερο το νερο..Προτεινεις αντι για αεροφιλτρο δλδ να βαλω σαν δευτερο ενα βυθου?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-05-14, 23:00
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

εαν πας στην λυση που σου προτεινω ναι θα παρεις και ενα φιλτρο βυθου κατα προτημιση με δυο εξοδους (σωληνες ανοδου) ωστε να μην λυμνιαζουν αυτα που ρουφαει. (το λεει και στις οδηγιες χρησης επανω στην σακουλα)

Για να δουλεψει το φιλτρο βυθου θελεις και μια αεραντλια ωστε να ανεβαζει το νερο απο τους σωληνες ανοδου.

δες εδω εαν ξερεις να διαβαζεις αγγλικα.
http://www.shirakura-shop.de/en/usage.htm

εχει πολλα ωραια εκει ριξε και μια ματια στο analysis.
-------------------------
τα οχτω κιλα ειναι σου φτανουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης εχω παρει το eheim ecco 200 και σκεφτομουν να βαλω και ενα αεροφιλτρο για να οξυγονωνει και περισσοτερο το νερο..Προτεινεις αντι για αεροφιλτρο δλδ να βαλω σαν δευτερο ενα βυθου?
το αεροφιλτρο θα το συνδεσεις με του βυθου και θα εχεις και οξυγονο αλλα και περισσοτερα βακτηρια στον βυθο σου.

Στην ουσια ειναι σαν να διπλασιαζεις την βιολογια του ενυδριου σου με το φιλτρο βυθου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως ναι,ειναι ανοιχτοχρωμα...Το ενα ειναι πορτοκαλί-κεραμιδί και το άλλο ειναι κιτρινο..
Δηλαδη να τρεξεις να μπεις στο internet,
Να ψαξεις να διαβασεις το forum να δεις πιο σου κανει,
Να μαζεψεις ιδεες πληροφοριες και τα σχετικα,
Εντομεταξη το ενυδρειο να ειναι ετοιμο για στισημο,
Να παρεις ενα υποστρωμα για τις γαριδες σου που θα ειναι κιτρινο;;;
Απο το να παρεις ενα υποστωμα που θα δωσει bonus στις Γαριδες σου...
Σου φενεται λογικο???

Οχι

Εισαι δυναμιτης....

Απο την γνωστη διαφημιση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 17-05-14 στις 23:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-05-14, 23:35
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

To αεροφιλτρο με ποιο τροπο θα συνδεθει με το undergravel?Απλα θα βαλω ενα sponge filter στην εξοδο του undergravel??Και κατι αλλα..Μηπως ειναι υπερβολη η χρηση ecco 200., undergravel και αεροφιλτου?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΛΛΑΓΗ ΥΠΟΣΤΡΩΜΜΑ +ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΟΥ nazerakis Αρχάριοι γλυκού νερού 4 02-11-11 14:20
τι υποστρωμμα ??? kingrim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 05-07-10 15:12
Rio 125 και φίλτρανση! gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 09-11-08 14:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09608 seconds with 13 queries