Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 22-06-16, 03:04
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Απλα Μπραβο! Πολυ απλη συνδεσμολογια , πολυ οικονομικη, γρηγορη κατασκευη , λαμβανει υποψην και την "ασφαλεια" λογω των 2 φλοτερ,, και γενικα πολυ καλη φαση!! Πειρα πολλες ιδεες βλεποντας αυτην την κατασκευη, και θυμηθικα πως δεν χρειαζετε να κανω συνθετα τα πραγματα ενω γινοντε και απλα !! και παλι Μπραβο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
καμία ιδέα για το πώς να τοποθετήσουμε τα φλοτεράκια?

με Plexiglass μόνο ή κάνει και αλουμινογωνία μέσα στο ενυδρείο?
αλουμινογωνια δεν θα εβαζα μεσα στο νερο γιατι οξειδονετε..ισως πλαστικη γωνια (εξω απο το νερο ναι στην αλουμινογωνια)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis.pan : 22-06-16 στις 03:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 26-06-16, 21:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
το συγκεκριμένο τρέχει έτσι ένα 5μηνο χωρίς κανένα πρόβλημα,δεν έχει δα και τόσα,5 galaxy από ψαρακια που τελικό μέγεθος φτάνουν τα 2cm,1 καραβίδα με μέγεθος 3cm και τις γαρίδες
ΙΣΩΣ να σου φαίνεται παράξενο... αλλά... ΔΕΝ έχεις κάνει και ότι καλύτερο, για τα ζωντανά σου. Τα margaritatus πχ. πρέπει να ζουν σε κοπάδι... και 5 άτομα... κοπάδι ΔΕΝ το λες. Στην χειρότερη περίπτωση λοιπόν θα έπρεπε να τα έχεις σε 80-100 λίτρα... για να μπορείς να τα κάνεις 15-20 και να νιώθουν/περνάνε καλά.
Προβλήματα... ΔΕΝ σημαίνει ότι υπάρχουν μόνο όταν αρχίζουν οι απώλειες.
Προσωπικά θεωρώ ότι ούτε "μονομάχος"... ΔΕΝ πρέπει να μπαίνει σε 20λιτρο.-
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 26-06-16, 22:11
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
καμία ιδέα για το πώς να τοποθετήσουμε τα φλοτεράκια?

με Plexiglass μόνο ή κάνει και αλουμινογωνία μέσα στο ενυδρείο?


Από ενα τέτοιο ταπερακι εκοψα το πλαϊνό πλαστικό και έκανα βάση
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 26-06-16, 22:14
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Πατένταρα έχεις κάνει εδώ, μπράβο Πάει πολύ με το κουτάκι από μπατονετες, αυτή έπρεπε να είχα κάνει και εγώ και όχι με το ακριβό πλεξιγκλάκι που έβαλα εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 26-06-16, 22:16
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παρατηρώ πάντως ότι στις DIY κατασκευές για τα ενυδρεία μας, τα έχουμε ξεσχισει τα ταπερακια των συζύγων και μαμάδων. Πολύ καλή ιδέα λοιπόν γιατί κι εγώ έψαχνα τρόπο να τα στηρίξω.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 26-06-16, 22:20
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πενία τέχνας κατεργάζεται
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 27-06-16, 02:27
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων


Από ενα τέτοιο ταπερακι εκοψα το πλαϊνό πλαστικό και έκανα βάση
Πολυ καλο!! πειρα ιδεες μπολικες !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 27-06-16, 03:40
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΙΣΩΣ να σου φαίνεται παράξενο... αλλά... ΔΕΝ έχεις κάνει και ότι καλύτερο, για τα ζωντανά σου. Τα margaritatus πχ. πρέπει να ζουν σε κοπάδι... και 5 άτομα... κοπάδι ΔΕΝ το λες. Στην χειρότερη περίπτωση λοιπόν θα έπρεπε να τα έχεις σε 80-100 λίτρα... για να μπορείς να τα κάνεις 15-20 και να νιώθουν/περνάνε καλά.
Προβλήματα... ΔΕΝ σημαίνει ότι υπάρχουν μόνο όταν αρχίζουν οι απώλειες.
Προσωπικά θεωρώ ότι ούτε "μονομάχος"... ΔΕΝ πρέπει να μπαίνει σε 20λιτρο.-
σίγουρα όσο μεγαλύτερο κοπάδι και όσα περισσότερα λίτρα είναι καλύτερα αλλά και αυτό δεν πάει άσχημα,και εγώ το ξεκίνησα δοκιμαστικά και πήγε καλά και πιστεύω πως μικρά ψαρακια όπως αυτά δεν θα έχουν πρόβλημα φτάνει να καταφέρεις να διατηρήσεις τις συνθήκες του νερού σωστές,π.χ. θα δοκίμαζα σε 20-30λιτρο ενυδρείο Sundadanio axelrodi (neon blue rasbora),Axelrodia riesei (Ruby Tetra) και Hyphessobrycon amandae (Ember Tetra) όλα αυτά τα ψαρακια έχουν σαν τελικό μέγεθος 1,5-2 cm και ακόμα και στο seriouslyfish σαν απαιτήσεις για αυτά τα ψάρια δεν βάζει πάνω από 45 λίτρα,δεν το παίζω ξερόλας (δεν ασχολούμαι με το "άθλημα" ούτε χρόνο) απλά λέω κάτι το οποίο δοκίμασα και μου βγήκε

τώρα... στο αρχικό μου ερώτημα μπορείς να με βοηθήσεις;;;
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 27-06-16, 10:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
σίγουρα όσο μεγαλύτερο κοπάδι και όσα περισσότερα λίτρα είναι καλύτερα αλλά και αυτό δεν πάει άσχημα,και εγώ το ξεκίνησα δοκιμαστικά και πήγε καλά και πιστεύω πως μικρά ψαρακια όπως αυτά δεν θα έχουν πρόβλημα φτάνει να καταφέρεις να διατηρήσεις τις συνθήκες του νερού σωστές,π.χ. θα δοκίμαζα σε 20-30λιτρο ενυδρείο Sundadanio axelrodi (neon blue rasbora),Axelrodia riesei (Ruby Tetra) και Hyphessobrycon amandae (Ember Tetra) όλα αυτά τα ψαρακια έχουν σαν τελικό μέγεθος 1,5-2 cm και ακόμα και στο seriouslyfish σαν απαιτήσεις για αυτά τα ψάρια δεν βάζει πάνω από 45 λίτρα,δεν το παίζω ξερόλας (δεν ασχολούμαι με το "άθλημα" ούτε χρόνο) απλά λέω κάτι το οποίο δοκίμασα και μου βγήκε

τώρα... στο αρχικό μου ερώτημα μπορείς να με βοηθήσεις;;;
Χρήστο θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Τα προβλήματα μπορεί να είναι πολλά σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο, και ακόμα η αυτόματη αναπλήρωση μπορεί να επιδεινώσει κάποια τυχόν πρόβλημα. Και σκληρότητες θα σου ανεβάσει και απότομη αύξηση της θερμοκρασίας θα έχεις.
Είναι προτιμότερο να κάνεις αλλαγές νερού από το να κάνεις αναπλήρωση , αυτόματη ή χειροκίνητη.
Και το ενυδρείο είναι παραφορτωμένο και με λάθος ιχθυοσύνθεση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 27-06-16, 12:15
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αναπλήρωση χρειάζομαι μόνο την περίοδο που θα λείπω διακοπές,θερμοκρασία πάνω από 25 δεν ανεβάζει του έχω συνδέσει stc και ανεμιστηρακια,έχει 2 φίλτρα ένα κρεμαστό και ένα αεροφιλτρο οπότε είμαι ok και από αμμωνίες,από γαρίδες έβαλα στην αρχή περίπου στις 10 και έχω βγάλει καμιά 50ρια τις οποίες τις ρίχνω στο μεγάλο ενυδρείο που έχω και έχει άλλες τόσες μέσα,στην αρχή το ξεκίνησα μόνο να βάλω την μίνι καραβίδα και τις red cherry αλλά επειδή ήθελα να έχει και λίγο κίνηση του έβαλα και τα galaxy
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 10-07-16, 17:41
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παίδες το χειρότερο σενάριο που μπορεί να προκύψει με την κατασκευή ποιό είναι; δε μιλάω για κατασκευαστικό λάθος αλλα επειδή με τα ηλεκτρολογικά τα καταφέρνω στις κατασκευές αλλα δεν έχω κατανοήσει πλήρως τον τρόπο λειτουργίας γενικά της ηλεκτρολογίας - κυκλωμάτων κτλ με την ευρεία έννοια, ρωτάω για να ξέρω τι να περιμένω και κατά πόσο πρέπει να το εμπιστευτω. Από οτι κατάλαβα, αν και το έχει προβλέψει ο Γιάννης, μπορεί ας πούμε να κολλήσει το φλοτεράκι από σαλιγγάρι π.χ. που θα χωθεί εκεί και δε θα ανεβαίνει. Οκ, βάζουμε δευτερο φλοτεράκι ή προστατεύουμε με κατασκευή το μοναδικό, τι άλλο θα μπορούσε να πάει στραβά και να βάλουμε τα κλάματα επιστρέφοντας στο σπίτι;

edit: Δε μιλάμε να έχει τελειώσει το νερό από το βαρέλι κτλ, μιλάω καθαρά για την κατασκευή και μόνο
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 10-07-16, 19:42
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίδες το χειρότερο σενάριο που μπορεί να προκύψει με την κατασκευή ποιό είναι; δε μιλάω για κατασκευαστικό λάθος αλλα επειδή με τα ηλεκτρολογικά τα καταφέρνω στις κατασκευές αλλα δεν έχω κατανοήσει πλήρως τον τρόπο λειτουργίας γενικά της ηλεκτρολογίας - κυκλωμάτων κτλ με την ευρεία έννοια, ρωτάω για να ξέρω τι να περιμένω και κατά πόσο πρέπει να το εμπιστευτω. Από οτι κατάλαβα, αν και το έχει προβλέψει ο Γιάννης, μπορεί ας πούμε να κολλήσει το φλοτεράκι από σαλιγγάρι π.χ. που θα χωθεί εκεί και δε θα ανεβαίνει. Οκ, βάζουμε δευτερο φλοτεράκι ή προστατεύουμε με κατασκευή το μοναδικό, τι άλλο θα μπορούσε να πάει στραβά και να βάλουμε τα κλάματα επιστρέφοντας στο σπίτι;

edit: Δε μιλάμε να έχει τελειώσει το νερό από το βαρέλι κτλ, μιλάω καθαρά για την κατασκευή και μόνο
το σωληνάκι αναπλήρωσης αν βρίσκεται κάτω απο την στάθμη του νερου μπορεί να αρχίσει να σου αδειάζει το ενυδρείο οποτε ή το βάζεις πανω απο την στάθμη του νερού ή του βάζεις μια βαλβίδα που δεν αφήνει το νερό να γυρίσει πίσω

και προσεχείς ώστε να στερεώσεις καλά το σωληνάκι για να μην βρεις τα νερά στο πατωμα
-------------------------
εγώ τα έχω στερεώσει με αυτό

http://www.ebay.com/itm/152062308107...%3AMEBIDX%3AIT

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristos : 10-07-16 στις 19:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 10-07-16, 23:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάνο, αυτό που είπες, να κολλήσει το φλοτέρ, έτσι βάζοντας 2 φλοτερ μειώνεις τις πιθανότητες στο μισό, και αυτό που είπε ο Χρήστος, πως να το σωληνάκι αναπλήρωσης είναι μέσα στο νερό, το νερό του ενυδρείου θα επιστρέψει στο βαρέλι μέχρι το σωληνάκι βρεθεί έξω από το νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 11-07-16, 07:30
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο, αυτό που είπες, να κολλήσει το φλοτέρ, έτσι βάζοντας 2 φλοτερ μειώνεις τις πιθανότητες στο μισό, και αυτό που είπε ο Χρήστος, πως να το σωληνάκι αναπλήρωσης είναι μέσα στο νερό, το νερό του ενυδρείου θα επιστρέψει στο βαρέλι μέχρι το σωληνάκι βρεθεί έξω από το νερό
Δηλαδή κανα βραχυκύκλωμα ας πούμε δε παίζει να προκαλέσει ανεξέλεγκτη λειτουργία της συσκευής;Αυτά που αναφέρατε είναι γνωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 11-07-16, 08:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βραχυκύκλωμα Πάνο δεν είναι εύκολο να γίνει, έως αδύνατο.
Τα φλοτεράκια έχουν επαφές μέσα,
αυτές οι επαφές να κολλήσουν λόγω μεγάλης έντασης του ρεύματος είναι δύσκολο έως απίθανο,
αλλά αν κολλήσει η μία επαφή θα λειτουργήσει η επόμενη,
και έτσι όπως είναι σε σειρά το κύκλωμα θα πρέπει να λειτουργούν και τα 2 φλοτερ,
τώρα αν κολλήσουν οι επαφές και των 2 φλοτερ λόγω έντασης ρεύματος πήγαινε και παίξε τζόκερ, ή βάλε και 3ο φλοτερ.
Δεν μπορεί να συμβεί κάτι άλλο,
είναι πολύ απλή η συνδεσμολογία αλλά και ο τρόπος λειτουργίας, δεν έχει κάτι σύνθετο ή πολύπλοκο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 11-07-16, 08:41
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θα το εμπιστευόσουν να το βάλεις σε λειρουργια και να φυγεις για διακοπές δύο εβδομάδες δηλαδή αν είχες εξασφαλίσει μεγάλη ποσότητα νερού στο βαρέλι για να μη τελειωσει;
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 11-07-16, 09:39
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το εμπιστευόσουν να το βάλεις σε λειρουργια και να φυγεις για διακοπές δύο εβδομάδες δηλαδή αν είχες εξασφαλίσει μεγάλη ποσότητα νερού στο βαρέλι για να μη τελειωσει;
Το δουλεύω δύο μήνες τώρα, τον έναν παρουσία μου για να το ελέγχω, και τον άλλον απουσία μου, μόνο πάω μία φορά την εβδομάδα για την αλλαγή και το τσεκ, και προβλέπεται να συνεχίσει έτσι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού.

Το μόνο πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι μετά από διακοπή ρεύματος η πλακέτα να έχει κολλήσει στο οφ (άρα δεν υπήρχε κίνδυνος πλημμύρας), και μόλις την έβγαλα-έβαλα στην πρίζα ξαναπήρε κανονικά.

Όσο για το δοχείο αναπλήρωσης, για να μην έχω πρόβλημα έχω την Α/Ο ανοιχτή, με ένα μηχανικό φλοτεράκι ώστε να μην ξεχειλίζει το δοχείο και ένα automatic shut off valve για να κλείνει το "βρώμικο" νερό. Έτσι έχω το δοχείο της αναπλήρωσης πάντα γεμάτο με νερό από την Α/Ο.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 11-07-16, 09:44
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Δηλαδή με μια διακοπή ρεύματος το χειρότερο που μπορεί να παθει είναι να μη λειτουργήσει; Αποκλείεται το αντίθετο; Δηλαδή να λειτουργει ακατάπαυστα και να αδειάσει βαρέλι και να ξεχειλίσει το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 11-07-16, 09:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάνο θα το έκανα πρώτα ενώ θα ήμουν εκεί, αν έβλεπα πως λειτουργούσε σωστά θα το άφηνα μόνο του.
Και με όσα έχω διαβάσει δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου πλημμύρα, θεωρητικά το αντίθετο μπορεί να συμβεί, να μη λειτουργήσει δηλαδή, πλημμύρα πολύ δύσκολο να συμβεί
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 12-07-16, 10:08
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Μια άλλη ιδέα βάσης για τα φλοτεράκια η οποία τοποθετείται με δεματικά πάνω στην κόντρα του ενυδρείου. Χρειάστηκα ενα πλαστικό κομμάτι, έκανα δύο τρύπες για να περάσει το δεματικό και άλλες δυο για τα φλοτεράκια. Αυτό σε εμένα πέτυχε γιατί η κόντρα έχει τέτοιο πάχος που επιτρέπει στα φλοτεράκια να ανέβουν εκεί που πρέπει για να λειτουργήσει σωστά η συσκευή. Αν θέλουμε η στάθμη του νερού να μένει σχετικά ψηλά λοιπόν, δένουμε το πλαστικό πάνω από την κόντρα και αν θέλουμε τη στάθμη πιο χαμηλά ή η κόντρα έχει μεγάλο πάχος και τα φλοτεράκια δεν ανεβαίνουν γιατί δε βρίσκουν νερό, δένουμε τη βάση από την κάτω πλευρά της κόντρας και μπορούμε και πιο χαμηλά παρεμβάλοντας ανάμεσα από την κόντρα και τη βάση ένα αντικείμενο ανθεκτικό στο νερό (πλαστικό κύβο-άλλο αντικείμενο) και η βάση πέφτει περισσότερο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7314.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  36,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7315.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  47,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7316.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  19,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7317.jpg
Εμφανίσεις:  315
Μέγεθος:  31,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 13-07-16, 22:59
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ωραία η ιδέα σου φίλε Safarpn. Πετυχημένο για μένα. Θα έκανα και εγώ κάτι ανάλογο αν χρειαζόταν.

ΥΓ: Από φλαπ κόπηκε αυτό το κομμάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 14-07-16, 05:39
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρα πολύ ωραία η ιδέα σου φίλε Safarpn. Πετυχημένο για μένα. Θα έκανα και εγώ κάτι ανάλογο αν χρειαζόταν.

ΥΓ: Από φλαπ κόπηκε αυτό το κομμάτι?
Τσακάλι είσαι Γιάννη, ναι από ένα φλαπ του παλιού μου ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 03-08-16, 17:36
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Εγώ πάντως μάγκες δε τα κατάφερα. Έφτιαξα όλο το σύστημα όπως στο σχεδιάγραμμα αλλά δε δουλεύει. Τα λαμπάκια ανάβουν και τα δύο ταυτόχρονα όταν βάζω το τροφοδοτικό στη πρίζα. Έχω αλλάξει πολικότητες, καλώδια αλλά πάπαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 03-08-16, 21:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάτι έκανες λάθος βρε Πάνο.
Του χρόνου θα το φτιάξω και εγώ, φέτος έβαλα τον γείτονα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 16-08-16, 18:29
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Φίλε Safarpn τελικά κατάφερες να το κάνεις να δουλέψει ή το παράτησες?
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 16-08-16, 19:16
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Γιάννη το παράτησα. Το άφησα ετσι με τα καλώδια να κρέμονται και το έχωσα στο ντουλάπι. Έκανα όλες τις πιθανές αλλαγές στις πολικότητες αλλά τίποτα. Εκεί που θα έσπαγα τα πάντα μέσα στο σπίτι από τα νεύρα μου, το παράτησα.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 16-08-16, 20:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη το παράτησα. Το άφησα ετσι με τα καλώδια να κρέμονται και το έχωσα στο ντουλάπι. Έκανα όλες τις πιθανές αλλαγές στις πολικότητες αλλά τίποτα. Εκεί που θα έσπαγα τα πάντα μέσα στο σπίτι από τα νεύρα μου, το παράτησα.
Ρε άχρηστε που έχεις μανταλάκια στα χέρια, θα σου φτιάξω ένα εγώ του χρόνου μαζί με τα 2 τα δικά μου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 16-08-16, 20:56
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε άχρηστε που έχεις μανταλάκια στα χέρια, θα σου φτιάξω ένα εγώ του χρόνου μαζί με τα 2 τα δικά μου
Μη μου λες εμένα τέτοια κ. Τάκη, αφού ξέρεις οτι κάνω "χειρουργικές" και προσεγμένες κινήσεις, μη μου χαλάς το image που με τόσο κόπο έχω χτίσει.......ok, θα σου στείλω τα υλικά να μου το φτιάξεις εσύ
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 21-10-16, 13:31
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μια ανακεφαλαίωση πριν προχωρήσω σε παραγγελίες.

Πλακέτα χρησιμοποιούμε αυτή που έχει μεγαλύτερη χρονοκαθυστέρηση; Είναι έμπιστη τελικά; Αν δεν κάνω λάθος ( φίλος του Τάκη; ) είχε πρόβλημα με αυτή και πλημμύρισε;
Τα φλοτέρ καλό είναι να είναι στο ίδιο ύψος ή το ένα πιο χαμηλά από το άλλο, ώστε σε περίπτωση που κολλήσει το ένα να διακόψει την ροή το υψηλότερο;
( αν και νομίζω ότι αν είναι συνδεδεμένα σε σειρά, δεν θα δουλέψει αυτός ο τρόπος, γιατί αν το νερό φτάσει στο χαμηλότερο φλοτέρ το υψηλότερο δεν θα δώσει εντολή να στείλει νερό η αντλία γιατί απλά αυτό δεν θα έχει νερό. Σωστά; )
Σχετικά με τα φλοτέρ, τελικά μήπως αυτά είναι καλύτερα; Τα έχει δουλέψει κανείς;
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 21-10-16, 13:47
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

παιδια εγω εχω κανει την συνδεσμολογια την αρχικη με ολα τα αρχικα υλικα και την πλακετα και δεν ειχα κανενα προβλημα ολο το καλοκαιρι δουλευε μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αυτοματη αναπληρωση... vasilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 28-09-14 14:31
Αυτοματη αναπληρωση - αυτοματη αλλαγη νερου Qbrain DIY . Φτιάχτο μόνος σου 40 11-08-13 10:22
αυτοματη αναπληρωση νερου τραπεζιτης Λοιπός εξοπλισμός 5 07-03-09 12:02
αυτοματη αναπληρωση ποια??? alan boy Λοιπός εξοπλισμός 8 18-04-08 08:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09036 seconds with 14 queries