Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-04, 19:38
FOUS Ο χρήστης FOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2003
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Κόλημα μεσαίας κόντρας

Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να κολήσω μια κόντρα στη μέση σε υπάρχον ενυδρείο, το οποίο έχω αδειάσει από νερό. Η κόντρα είναι 8 mm μικρότερη από την εσωτερική απόσταση των δύο τζαμιών (εμπρός και πίσω). Δηλαδή όταν θα την κολήσω θα απέχει 4 mm από το εμπρός τζάμι και 4 mm από το πίσω.
Το ερώτημά μου είναι κάνει η συγκαικριμένη κόντρα? ή δεν κάνει να έχω 4 mm πάχος σιλικόνης (σε κάθε κόληση)?

Υπάρχει κάποιος ενδεδειγμένος τρόπος να κολήσω την κόντρα? και κάποιος τρόπος για να μείνει στη θέση της μέχρι να στεγνώσει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-04, 20:44
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

και που θα πατησει, στον αερα???????????
εκτος και εχει κοντρες και την πατησεις εκει πανω.
αλλα και δε σου χρησιμευει σε τιποτα η εσωτερικη κοντρα αυτη,ετσι οπως λες να την κανεις!!
δωρον-αδωρον !!
δωσε λεπτομερειες και κανα σχεδιακι ...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-04, 21:08
FOUS Ο χρήστης FOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2003
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι της juwel (rio300) και περιμετρικές κόντρες δεν έχει, είχε όμως μια πλαστική μεσαία η οποία δυστηχώς έσπασε, έτσι θα κολήσω μία από γυαλί στη θέση της παλαιάς. Δεν έχω δηλαδή κάπου να στηρίξω την μεσαία κόντρα μέχρι να στεγνώσει και να κολήσει και το μόνο που έχω σκεφτεί είναι ή να την στηρίξω με ταινία από το εμπρός και από το πίσω τζάμι ή να γεμίσω με βιβλία και κουτιά το ενυδρείο μέχρι το ύψος που θα κάτσει η κόντρα και θα κοληθεί στο επιθυμητό ύψος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-04, 21:12
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τι μηκος εχει το ενυδρειο, και εχει κοντρες παραλληλα κατα μηκος?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-04, 21:19
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FOUS
Το ενυδρείο είναι της juwel (rio300) και περιμετρικές κόντρες δεν έχει, είχε όμως μια πλαστική μεσαία η οποία δυστηχώς έσπασε, έτσι θα κολήσω μία από γυαλί στη θέση της παλαιάς. Δεν έχω δηλαδή κάπου να στηρίξω την μεσαία κόντρα μέχρι να στεγνώσει και να κολήσει και το μόνο που έχω σκεφτεί είναι ή να την στηρίξω με ταινία από το εμπρός και από το πίσω τζάμι ή να γεμίσω με βιβλία και κουτιά το ενυδρείο μέχρι το ύψος που θα κάτσει η κόντρα και θα κοληθεί στο επιθυμητό ύψος.
Στο RIO400 που έχω,εκεί που πατάνε οι κόντρες κάνει μια 'πατούρα' ικανή για να κολλήσεις την κόντρα....από ότι θυμάμαι έτσι πρέπει να είναι και το 300.Κόλλησε την εκεί....
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-04, 21:28
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

βαλε 2 πατουριτσες απο τζαμι 6-8 χιλ ,στα σημεια που θα ενωσεις τη κοντρα που λες,κολλησε τα στα μεγαλα τζαμια ψηλα σε σημειο που δεν θα φαινονται και μολις κολλησουν τοτε εκει πανω πατα την κοντρα γεφυρα που λες!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-04, 22:16
FOUS Ο χρήστης FOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2003
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Γαύρε κατάλαβα τι είπες και και μου φαίνετε σχετικά απλό από την στιγμή που θα βρώ τις πατουρίτσες, σε ευχαριστώ.

Αυτό που μένει είναι να με βεβαιώσει κάποιος πως η συγκαικριμένη κόντρα μου κάνει και δεν είναι υπερβολικά κοντή, δηλαδή οτι τα 4 mm με σιλικόνη στην κάθε άκρη δεν είναι πολλά και θα αντεξει η κόληση.

Τόλη, το συγκαικριμένο ενυδρείο είναι 1,21 m μήκος 0,62 m ύψος 0,51 m βάθος σε εξωτερικές διαστάσεις. Δεν έχει περιμετρικές κόντρες αλλά έχει μια πλαστική κορνίζα στο επάνω μέρος που πιάνει τα τζάμια γύρο, γύρο(αν κάνεις τομή σε ένα τζάμι τα 10 πάνω cm είναι σαν σάντουιτς από αυτό το πλαστικό να περικλύει το τζάμι). Αυτή η κορνίζα απ'οτι έχω καταλάβει προσδίδει κάποια αντοχή σαν να είχα περιμετρική κόντρα, είχε και μια μεσαία κόντρα που έπιανε στην πατούρα που λέει ο husky_jim.

husky_jim αν κάνω αυτό που λες δεν θα κοληθεί τζάμι με τζάμι και νομίζω πως θα έχουμε πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-04, 00:00
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

επειδη μαλλον ΔΕΝ το καταλαβες,παρτο μασημενο για να το καταλαβεις!!
οπου κοκκινα=πατουρες που θα κολληθουν στα μεγαλα τζαμια ψηλα,και μετα 1-2 μερες θα κολλησεις εκει πανω τη γεφυρα .
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04167 seconds with 14 queries