Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-07, 18:22
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή Σειρα Λαμπτηρων

Καλησπερα σε ολους!
Ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τη σειρα που πρεπει να μπουν οι λαμπες σε ενα ενυδρειο με φυτα. Ειδα καπου ενα post του φιλτατου klaz, οπου υποστηριζει οτι αν ενα ενυδρειο φοραει τρεις λαμπες, 2 ροζ και μια daylight, η σειρα απο πισω προς τα μπρος πρεπει να ειναι η εξης: daylight, ροζ, ροζ.
Με τι σκεπτικο πρεπει να τοποθετηθουν κατ' αυτο τον τροπο?
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-07, 20:07
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Πάντως η jbl στο site της λέει ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή ότι αν βάλουμε τη λάμπα με την υψηλότερη θερμοκρασία χρώματος μπροστά, αυξάνεται η αίσθηση βάθους του ενυδρείου.

Τώρα τι να σου πω ποιος έχει δίκιο????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-07, 21:26
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Η JBL!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-07, 22:11
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas K Εμφάνιση μηνυμάτων
Η JBL!!!
http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en

Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω το λινκ για τις λάμπες αλλά πρέπει να τις εντοπίσετε μόνοι σας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-07, 10:40
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Χοντρικά θα έλεγα να κάνετε τις ανακατέψετε για να γίνει πιο ενιαίο το φάσμα του φωτός. Αν έχουμε δύο ροζ στην μέση την λευκή ή δύο λευκές στην μέση την ροζ.
Τώρα για το 'εφέ' που προτείνει η JBL δεν αμφιβάλω αλλά τα φυτά μπορεί να μην συμφωνούν. Αν στο μπροστινό μέρος υπάρχει κάποιο 'χαλί' τότε έχει σημασία ποια θα διαλέξεις. Εγώ έβαλα την λευκή μπροστά και το glossostigma αντέδρασε θετικά
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-07, 13:39
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικα ? Αν εχω 4 λαμπες τι ειναι καλυτερα να εχω ? 2 FreshWater + 2 Tropic (ροζ) ή 1 freshwater + 3 Tropic ?
Τι προτεινεται ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-07, 13:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για τα φυτα καλυτερα 3+1.. Για το ματι σου.. γουστα ειναι αυτά..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-07, 14:08
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!
Ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τη σειρα που πρεπει να μπουν οι λαμπες σε ενα ενυδρειο με φυτα. Ειδα καπου ενα post του φιλτατου klaz, οπου υποστηριζει οτι αν ενα ενυδρειο φοραει τρεις λαμπες, 2 ροζ και μια daylight, η σειρα απο πισω προς τα μπρος πρεπει να ειναι η εξης: daylight, ροζ, ροζ.
Με τι σκεπτικο πρεπει να τοποθετηθουν κατ' αυτο τον τροπο?
Θανάση καλά έκανες και άνοιξες αυτό το θέμα, είναι πολύ ενδιαφέρον...
Εγώ παιδιά πηστεύω πως το καλύτερο είναι όπως θα σου κάτσει στο μάτι, δηλαδή βάζεις τις λάμπες με κάποια σειρά, μετά τις αλλάζεις με την αντίθετη, γενικά κάνεις όλους τους συνδιασμούς και όποιος συνδιασμός σου κάτσει καλύτερα στο μάτι τον αφήνεις! Εγώ παράδειγμα απο την αρχή και για καιρό είχα πίσω τη λευκή και μπροστά τη μοβ, γιατί έτσι μου είχαν πει! Κάποια στιγμή μου είπε ένα παλικάρι που δουλεύει στο water inn να κάνω το αντίθετο, έτσι το έκανα και πράγματι το αποτέλεσμα μου φαινόταν πολύ ομορφότερο απο πριν, αν και έχω ακούσει πως η λευκή πάει πίσω(να τονίσω πως το ενυδρείο δεν ήταν φυτεμένο αλλά άδειο με λευκή άμμος και πολύ πιθανόν να μην είχα τα ίδια αποτελέσματα σε ένα φυτεμένο! Αλλά αυτό θα το μάθουμε σε λίγο καιρό που θα είναι έτοιμο το φυτεμένο μου!)
Έχω και μια άλλη απορεία, οι λάμπες που μοβίζουν είναι λάμπες φωτοσύνθεσης σωστά? Γίνεται να μπουν όλες οι λάμπες λευκές χωρίς καθόλου φωτοσύνθεσης? (μιλάω πάντα για φυτεμένο)
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-07, 15:00
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και μια άλλη απορεία, οι λάμπες που μοβίζουν είναι λάμπες φωτοσύνθεσης σωστά? Γίνεται να μπουν όλες οι λάμπες λευκές χωρίς καθόλου φωτοσύνθεσης? (μιλάω πάντα για φυτεμένο)
Γινεται, αλλα με διαφορετικα αποτελεσματα... Οι ροζ-μωβ-φωτοσυνθεσης λαμπες (π.χ. grolux) ειναι κατασκευασμενες ετσι ωστε να ενθαρρυνουν τη φωτοσυνθεση των φυτων οποτε τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα. Ειδικα σε ενυδρεια που εχουν χαμηλο φωτισμο (κατω απο 0.6 w/l) εχει σημασια αυτο. Τωρα, συνηθως ως βασικες σε ενα φυτεμενο εχουμε τις ροζ και για να σπασει το χρωμα αλλα και για να δωσουμε ενα πιο ολοκληρωμενο φασμα στα φυτα, χρησιμοποιουμε και daylight η ας πουμε freshwater (arcadia) που βγαζουν πιο λευκο φως...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-07, 15:38
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Δεν ανοίγω καινούριο θέμα μιας και πιστεύω ότι το ερώτημά μου μπορεί να μπει εδώ ως συνέχεια του παραπάνω προβληματισμού.
Έχω δύο λάμπες 30W σε ένα ενυδρείο που περιγράφω εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...66&postcount=1
1 warmlight και 1 daylight. Από ότι κατάλαβα, προς το παρόν με τις 4-5 ανούβιες δεν έχω μεγάλο πρόβλημα. Ο φωτισμός μου για τα 180 λίτρα του ενυδρείου είναι 0.333 w/l, πράγμα (που αν έχω καταλάβει καλά) τρώγεται.
Σύντομα όμως (αύριο - μεθαύριο) θα προσθέσω και άλλα φυτά, ποιο ταχείας ανάπτυξης (προσανατολίζομαι σε είδη όπως κερατόφυλο και java moss και βλέπουμε). Οπότε προβλέπω ότι θα μου πείτε να προσθέσω λάμπα (-ες).
Το ερώτημα είναι λοιπόν, τι λάμπα (-ες) να προσθέσω και που να τις στερεώσω; Πάνω στις παλιές με πιάστρες γίνεται; Ή μήπως πάνω στο μεσαίο στήριγμα του ενυδρείου και κάπως στα πλάγια δεξιά αριστερά;
Ελπίζω να μην είμαι εντελώς off topic...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-07, 17:46
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Hello Κωστάρα και καλωσήρθες!!! Dont worry δεν είσαι καθόλου off topic...
Λοιπόν, οι δικές μου απόψεις για το ενυδρείο σου:
  • Αντικατέστησε την αφίσα με μια μαύρη ή έστω σκουρόχρωμη μονόχρωμη(χωρίς σχέδια) αφίσα.
  • Βγάλε αυτό το ξύλο διότι είναι πολύ μεγάλο για το ενυδρείο σου και το κάνει να φαίνεται μικρό! Αντικατέστησε το με μικρότερο/α(ρίζες) στο/α οποίο/α και θα δέσεις τις ανούμπιες.
  • Αντικατέστησε το ψεύτικο βραχάκι με αληθινές πέτρες, αλλά όχι πολύ μεγάλες για να μην έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με τον κορμό. Οι πέτρες να πλησιάζουν το χρώμα της λάβας(μπορείς να βάλεις και κομμάτια λάβας τα οποία δείχνουν φανταστικά με δεμένες ανούμπιες πάνω!).
  • Εμπλούτησέ το με περισσότερα φυτά(θα χρειαστείς CO2 και καλύτερο φωτισμό).
  • Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη για το πως θα μπορούσες να βελτιώσεις το ενυδρείο σου και τίποτα παραπάνω.
Παράθεση:
που να τις στερεώσω; Πάνω στις παλιές με πιάστρες γίνεται;
ΝΑΙ, γίνεται... Θα κολλήσεις μεταξύ τους δύο πιαστράκια για λάμπες φθορισμού τα οποία θα κοιτάνε προς την αντίθετη κατεύθυνση(αν και νομίζω πως υπάρχουν έτοιμα στην αγορά γι'αυτό το λόγο)! Το ένα άκρο τους θα ποιάσει πάνω στην υπάρχουσα λάμπα και το άλλο στη καινούρια...
Κατα τη γνώμη μου πάρε άλλη μια λάμπα t8 στα ίδια watt και προσθέτεις κι άλλη αν σιγά σιγά δεις πως τη χρειάζεσαι! Τώρα για τον τύπο της καινούριας λάμπας καλύτερα να μιλήσουν πιο εμπειρικά στόματα εδώ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινεται, αλλα με διαφορετικα αποτελεσματα... Οι ροζ-μωβ-φωτοσυνθεσης λαμπες (π.χ. grolux) ειναι κατασκευασμενες ετσι ωστε να ενθαρρυνουν τη φωτοσυνθεση των φυτων οποτε τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα. Ειδικα σε ενυδρεια που εχουν χαμηλο φωτισμο (κατω απο 0.6 w/l) εχει σημασια αυτο. Τωρα, συνηθως ως βασικες σε ενα φυτεμενο εχουμε τις ροζ και για να σπασει το χρωμα αλλα και για να δωσουμε ενα πιο ολοκληρωμενο φασμα στα φυτα, χρησιμοποιουμε και daylight η ας πουμε freshwater (arcadia) που βγαζουν πιο λευκο φως...
Θάνο εγώ έχω 2 λάμπες τώρα των 30watt η κάθε μια με 2 juwel ανακλαστήρες. Η μια είναι λευκού φωτός και η άλλη είναι ροζ-μοβ. Το ενυδρείο είναι 180lt, υπολόγιζε 160 καθαρά και θα το κάνω full φυτεμένο(από CO2 είμαι ok). Λες να προσθέσω κι άλλη λάμπα από τώρα? Δε μου λές γίνεται να αντικαταστήσω τις λάμπες μου που είναι 30watt η κάθε μια με ίδιου τύπου λάμπες(t8/ηλιακούφωτός&φωτοσύνθεσης) αλλα με περισσότερα watt αυτή τη φορά?(π.χ. 60watt η κάθε μια ή και παραπάνω) Χωρίς εννοείτε να χρειαστεί να αλλάξω και τις υποδοχές τους, μιλάω για πανομοιότυπες σε σχήμα λάμπες αλλά περισσότερων watt...?

Ας μου πει τη γνώμη του και όποιος άλλος θέλει πάνω σ'αυτό το θέμα...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 08-02-07 στις 18:07
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-02-07, 21:04
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Ας τα παρουμε απο την αρχη ενα ενα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φωτισμός μου για τα 180 λίτρα του ενυδρείου είναι 0.333 w/l, πράγμα (που αν έχω καταλάβει καλά) τρώγεται.
Σύντομα όμως (αύριο - μεθαύριο) θα προσθέσω και άλλα φυτά, ποιο ταχείας ανάπτυξης (προσανατολίζομαι σε είδη όπως κερατόφυλο και java moss και βλέπουμε). Οπότε προβλέπω ότι θα μου πείτε να προσθέσω λάμπα (-ες).
Το ερώτημα είναι λοιπόν, τι λάμπα (-ες) να προσθέσω και που να τις στερεώσω; Πάνω στις παλιές με πιάστρες γίνεται; Ή μήπως πάνω στο μεσαίο στήριγμα του ενυδρείου και κάπως στα πλάγια δεξιά αριστερά;
...
Το 0,3 w/l μπορει να ειναι μικρο, ειναι ομως ενα ικανοποιητικο για καποια φυτα νουμερο. Αν θελεις δηλαδη να βαλεις μονο java και ceratophyllum, δεν ειναι αναγκαιο να προσθεσεις αλλη λαμπα. Φυσικα ο εξτρα φωτισμος θα εδινε αλλη αναπτυξη και εμφανιση στα παραπανω φυτα... Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αντικαταστησεις τη μια απο τις δυο λαμπες με μια ροζ (π.χ gro lux)...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάλε αυτό το ξύλο διότι είναι πολύ μεγάλο για το ενυδρείο σου και το κάνει να φαίνεται μικρό! Αντικατέστησε το με μικρότερο/α(ρίζες) στο/α οποίο/α και θα δέσεις τις ανούμπιες.
Εδω θα διαφωνισω. Μπορεις να κανεις πολυ ωραια πραγματα με αυτο το ξυλο. Ας πουμε μπορεις να το γυρισεις 180 μοιρες, να βγαλεις τη ανουμπια και να ντυσεις την υπολοιπη ριζα με moss...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο εγώ έχω 2 λάμπες τώρα των 30watt η κάθε μια με 2 juwel ανακλαστήρες. Η μια είναι λευκού φωτός και η άλλη είναι ροζ-μοβ. Το ενυδρείο είναι 180lt, υπολόγιζε 160 καθαρά και θα το κάνω full φυτεμένο(από CO2 είμαι ok).Λες να προσθέσω κι άλλη λάμπα από τώρα?
Οπως ειπαμε και πιο πανω αυτο εξαρταται απο το τι φυτα θες να εχεις. Αλλα επειδη ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε και στη συνεχεια θελαμε ολο και πιο πολυ φως, καν' το απο τωρα. Θα πρεπει ομως η αλλαγη να γινει σταδιακα και αφου πρωτα εξασφαλιστει η παροχη co2...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μου λές γίνεται να αντικαταστήσω τις λάμπες μου που είναι 30watt η κάθε μια με ίδιου τύπου λάμπες(t8/ηλιακούφωτός&φωτοσύνθεσης) αλλα με περισσότερα watt αυτή τη φορά?(π.χ. 60watt η κάθε μια ή και παραπάνω) Χωρίς εννοείτε να χρειαστεί να αλλάξω και τις υποδοχές τους, μιλάω για πανομοιότυπες σε σχήμα λάμπες αλλά περισσότερων watt...?
Οχι. Οι λαμπες φθοριου παραγονται με αναλογια μηκους-watt. (60cm-18w,80cm-25watt κλπ.) Ο μονος τροπος να πετυχεις περισσοτερα watt σε λιγοτερο μηκος ειναι οι τ5...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-07, 21:18
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι εγώ έχω τέσσερις λάμπες στο 120λιτρο με την εξής σειρά ξεκινώντας από μπροστά
1. Freshwater 18 watt
2. Freshwater 18 watt
3. Original tropical (roz) 18 watt
4. freshwater 15 watt

η freshwater αρ. 2 ήταν και αυτή original tropical μέχρι πριν 2 μήνες
δηλαδή προηγουμένως ήταν στη μέση μόνο ροζ. Τώρα είναι αρκετά πιο έντονο το λευκό και προσανατολίζομαι να αλλάξω την πρώτη με original tropical.

KwstasV για αρχή άλλαξε τη warmlight με μία original tropical ή ανάλογη.

GhostShip αν παραμείνεις σε T8, τα watt πάνε με το μήκος, οι δικές σου ας πούμε είναι 90εκατοστά (σχεδόν) μήκος αφού είναι 30 watt.
Για να αυξήσεις τα watt χωρίς να αυξήσεις το μήκος πρέπει να πας για παράδειγμα σε T5 (ή να προσθέσεις λάμπες φυσικά).

Φιλικά
Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-02-07, 02:32
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από acg301 Εμφάνιση μηνυμάτων
GhostShip αν παραμείνεις σε T8, τα watt πάνε με το μήκος, οι δικές σου ας πούμε είναι 90εκατοστά (σχεδόν) μήκος αφού είναι 30 watt.
Για να αυξήσεις τα watt χωρίς να αυξήσεις το μήκος πρέπει να πας για παράδειγμα σε T5 (ή να προσθέσεις λάμπες φυσικά).
acg301 οι λάμπες μου έχουν μήκος 89.46cm !Βασικά δε ξέρω τι να κάνω, κοιτάξτε(και συ Θάνο) τα φυτά που σκοπεύω να βάλω είναι μεσαίων απαιτήσεων μέχρι και υψηλών(υψηλών θα είναι 3-4 όπως τα: aponogeton boivinianus, aponogeton madagascariensis, eusteralis stellata, myriophyllum tuberculatum red, εννοείτε πως δε θα μπούν όλα μαζί! Απο τα παραπάνω θα βάζω πρώτα των λιγότερων απαιτήσεων, αν δω οτι ποιάνει και πέρνει τα πάνω του θα συνεχίζω στο επόμενο όσπου να βάλω και αυτό με τις μεγαλύτερες απαιτήσεις τελευταίο! Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να "ποιάσουν" αυτά τα φυτά αλλά με τη βοήθειά σας και πάνω απ'όλα υπομονή πηστεύω πως θα τα καταφέρω!!!).Τα υπόλοιπα φυτά θα είναι μεσαίου και μικρού βαθμού απαιτήσεων!

Με βάση λοιπόν όλα τα παραπάνω, συνεχίζω με περισσότερες t8 ή πάω σε t5?(και πόσες αντίστοιχα?) Από τις λάμπες που έχω ποιές αντικαθηστώ με τι και αν δεν αντικαθηστώ καμία απ'τις υπάρχων και απλά προσθέτω κι άλλες λάμπες με ποιά σειρά θα μπουν? Γενικά πως και τι?
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-07, 02:52
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Θυμισε μας λιγο τις διαστασεις του ενυδρειου...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-07, 02:55
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
aponogeton madagascariensis, eusteralis stellata, myriophyllum tuberculatum red
Δε μπορουσες να διαλεξεις δυσκολοτερα φυτα !
Θες περιπου στο 1 watt/λιτρο χωρια διοξειδια και λιπασματα!
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-07, 09:02
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μπορουσες να διαλεξεις δυσκολοτερα φυτα !
Θες περιπου στο 1 watt/λιτρο χωρια διοξειδια και λιπασματα!
Ειδικά το πρώτο.....αλλά και τα άλλα δεν πάνε πίσω
Συμφωνώ και επαυξάνω !
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-07, 09:35
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ!!!

Ok παιδιά μη βαράτε θα αρχίσω με τα χαμηλά -μεσαία φυτά και βλέπουμε
Εξάλου σας είπα πως σε τόσο δύσκολα φυτά κοιτάω να φτάσω μελλοντικά και όχι απο τώρα... Θάνο οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 100 x 40 x 50 και το καπάκι έχει υποδοχές για δύο λάμπες! Απο πατέντες είμαι άλλο τίποτα οπότε μη κολλάτε πως το ένα και το άλλο, πείτε εσείς και θα τα βρώ εγώ...

ΥΓ: Πάω water inn και επιστρέφω σε κανα δυό ωρίτσες, όταν θα γυρίσω να έχει ανοίξει και δεύτερη σελίδα απο τα post reply
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-02-07, 12:35
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Αφου θες τετοια φυτα μηπως να αρχισεις να σκεφτεσαι για τ5?
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-02-07, 17:45
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Λες? ΑΠο την άλλη φοβάμαι και την άλγη στην ιδεα οτι θα αναπτύσεται αρκετά λόγω του έντονου φωτισμού! Δε ξέρω τι να σου πώ?...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-02-07, 19:17
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες? ΑΠο την άλλη φοβάμαι και την άλγη στην ιδεα οτι θα αναπτύσεται αρκετά λόγω του έντονου φωτισμού! Δε ξέρω τι να σου πώ?...
Γι' αυτό και οι αλλαγές και προσθήκες γίνονται σταδιακά, με έλεγχο - προσθήκη και του CO2 και φυσικά και ανάλογη εισαγωγή των φυτών. Αν διπλασιάσεις άμεσα τα watt μάλλον απίθανο να αποφύγεις τουλάχιστον αρχικά κάποια προβλήματα με άλγη. ΣΤΑΔΙΑΚΑ λοιπόν όπως ανέφερε και ο φίλος thanosatha παραπάνω. Ας πούμε ότι τοποθετείς ballast, ακροφύσια κλπ για δύο λάμπες αλλά τις βάζεις με αρκετή χρονική διαφορά μεταξύ τους και προσθέτοντας και τα φυτά που θέλεις.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-07, 22:13
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

H μια μεθοδος ειναι αυτη που αναφερει ο acg301. H αλλη (που εγω προτιμω) ειναι αυτη που προτεινει ο annivas2000, τον οποιο και ευχαριστω δημοσια για τις πολυτιμες συμβουλες που μου εδωσε σημερα στην εκθεση...
Λοιπον, παιρνεις μπολικα φυτα (τον τελικο αριθμο φυτων που θες) και τα φυτευεις, ολα μαζι και δεν προσθετεις λιγα λιγα. Τις πρωτες μερες τους δινεις φουλ διοξειδιο (να φτασεις στα 30ppm). Αρχιζεις λιγο λιγο προσθηκη pottasium και ιχνοστοιχειων ενω παραλληλα ελεγχεις τις τιμες νιτρικων και φωσφορικων (τα νιτρικα να μην ειναι πανω απο 15mg/l και τα φωσφορικα οχι πανω απο 1mg/l). Προσοχη, δεν αναβεις ολες τις λαμπες μαζι, αφηνεις μια για την τριτη εβδομαδα. Τις ποσοτητες των ιχνοστοιχειων που χρειαζονται θα στις πουν τα ιδια τα φυτα. Καλο ειναι να αρχισεις με το μισο της συνιστομενης δοσης αυτων. Μολις ερθει η τριτη βδομαδα, λογικα τα φυτα σου θα εχουν παρει μπρος. Τοτε θα ειναι ετοιμα να απορροφησουν και αλλο φως, οποτε αρχιζεις την τελευταια λαμπα με ενα πενταωρο και αυξανεις σταδιακα. Καλο ειναι ο φωτισμος σου, επειδη πλεον θα ειναι δυνατος, να μην ξεπερναει τις 10-10,5 ωρες που θα ειναι αναμμενος...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-02-07, 07:10
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

thnx acg301 και thanosatha ! ! ! Έστω οτι το κάνω έτσι Θάνο, τι λάμπες θα πρέπει να αλλάξω/προσθέσω από αυτές που ήδη έχω? Και τι τύπους λάμπες, πόσες κλπ...?
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-02-07, 09:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το "bing bang approach" που συζηταμε παραπανω σιγουρα δουλευει και καταληγει να εχουμε ωραια ενυδρεια σε συντομο χρονικό διάστημα με την ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ οτι δεν κανουμε συμβιβασμους στον εξοπλισμό.
Ετσι αν το διοξειδιο δεν ερχεται απο φυαλη τα 30ppm ειναι ευσεβης πόθος.
(ειδικοτερα σε μονιμη βαση και χωρις προσληψη αραπη να αλλαζει το DIY co2 - sorry για το ρατιστικον.)
Ο φωτισμός πρεπει να ειναι ηδη αρκετός και δοκιμασμένος και οχι να κανουμε πειραματα για το τι δουλευει και τι οχι.
και τελευταιο και κυριοτερο, νιωθουμε ανετα με μετρησεις και ζουμια.
ppm, mg/l, pmdds, σκονες και αναμιξεις τα παιζουμε στα δαχτυλα... (τουλαχιστον σε θεωρητικο επιπεδο - Δεν ειναι δυσκολο, διαβασμα θελει)

Αυτό βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα εμφανιστει σιγουρα ΚΑΠΟΙΑ αλγη (συνηθως καφε τριχοειδής, του φρεσκου ενυδρειου) αλλά γενικότερα η κατασταση θα ειναι υπο ελεγχο, και το τελικο αποτελεσμα ωραιο και γρηγορο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-02-07, 10:52
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

net επιτέλους εχθές αγόρασα φιάλη CO2 5kg από πρόνοια ΑΕ και το μόνο που μου μένει τώρα είναι τα μανόμετρα! Όταν λες:
Παράθεση:
Ο φωτισμός πρεπει να ειναι ηδη αρκετός και δοκιμασμένος και οχι να κανουμε πειραματα για το τι δουλευει και τι οχι.
σκέφτομαι πολλά! Κοίτα επειδή δε ξέρω πολλά για οτι αφορά το φωτισμό ενός ενυδρείου(ούτε είχα ποτέ φυτεμένο στο παρελθόν, αυτό είναι το πρώτο) θα ήθελα να με βοηθήσεις λίγο πάνω σ'αυτό το θέμα, τα παιδιά μου έχουν πει πολλά, κολλάω όμως στο πως θα ξεκινήσω μιας και δε θέλω να κάνω "πειράματα" όπως λες για να δω τι δουλεύει και τι όχι, θέλω να ξεκινήσω σωστά!!!
Παράθεση:
Οι λάμπες που έχω είναι:
1 = AquaGlo 89.46cm 30watt (μοβ)
1 = SunGlo 89.46cm 30watt (λευκή)

Έχω αγοράσει και δύο ανακλαστήρες φωτός της juwel αν και δε ξέρω κατα πόσο αυξάνουν την ένταση του φωτισμού.
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-02-07, 11:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Επιλογες σωστου φωτισμου υπάρχουν αρκετές. Συνηθως ο περιοριστικος παράγοντας ειναι το καπακι, και στη συνεχεια το κόστος...
Ξαναθυμισε διαστασεις ενυδρειου, βαλε και καμμια φωτο καπακιου, πες μας και αν πιανει το χερι σου και να το συνεχισουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-02-07, 11:48
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
...(ειδικοτερα σε μονιμη βαση και χωρις προσληψη αραπη να αλλαζει το DIY co2 ...
Που ξερεις οτι ειμαι μαυριδερος?
(που θα παει ομως? θα την παρω την μπουκαλα...)
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-02-07, 03:16
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "bing bang approach" που συζηταμε παραπανω σιγουρα δουλευει και καταληγει να εχουμε ωραια ενυδρεια σε συντομο χρονικό διάστημα με την ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ οτι δεν κανουμε συμβιβασμους στον εξοπλισμό.
Ετσι αν το διοξειδιο δεν ερχεται απο φυαλη τα 30ppm ειναι ευσεβης πόθος.
(ειδικοτερα σε μονιμη βαση και χωρις προσληψη αραπη να αλλαζει το DIY co2 - sorry για το ρατιστικον.)
Ο φωτισμός πρεπει να ειναι ηδη αρκετός και δοκιμασμένος και οχι να κανουμε πειραματα για το τι δουλευει και τι οχι.
και τελευταιο και κυριοτερο, νιωθουμε ανετα με μετρησεις και ζουμια.
ppm, mg/l, pmdds, σκονες και αναμιξεις τα παιζουμε στα δαχτυλα... (τουλαχιστον σε θεωρητικο επιπεδο - Δεν ειναι δυσκολο, διαβασμα θελει)

Αυτό βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα εμφανιστει σιγουρα ΚΑΠΟΙΑ αλγη (συνηθως καφε τριχοειδής, του φρεσκου ενυδρειου) αλλά γενικότερα η κατασταση θα ειναι υπο ελεγχο, και το τελικο αποτελεσμα ωραιο και γρηγορο.
Το παραθέτω όλο για να ξαναδιαβαστεί και να συμπληρώσω . . .

Το πιο ωραίο είναι αυτό..
Παράθεση:
Τις ποσοτητες των ιχνοστοιχειων που χρειαζονται θα στις πουν τα ιδια τα φυτα.
Αυτό πως να το ξέρεις όταν δεν σου έχει συμβεί ;

Αυτός ο τρόπος είναι ίσως επιτυχής για κάποιον που δεν το κάνει για πρώτη φορά...αλλιώς ο 'πρωτάρης' έχει πολύ διάβασμα.
Αυτή είναι και η πρόκληση φίλε GhostShip
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-02-07, 09:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Προκληση ειναι σίγουρα..
Απο κει και πέρα ομως εχοντας εξασφαλισει το διοξειδιο και το φως (που ειναι σε γενικες γραμμες μετρησιμα και ρυθμισιμα μεγεθη) εχει κανεις να παιξει με τα macro και micro elements.
Αν το συνδιασει κανεις με συχνές αλλαγές νερού στην αρχή (για κανα διμηνο) και βαλει και λιγη πολυσπερμα για δεικτη της καταστασης (που γρηγορα θα γινει πολλή) και εφαρμοσει την παραπανω αννιβειο μεθοδο (wow.... θελω κερασμα ) με λιγη τυχη πολυ παρατηρηση και αρκετη ενασχοληση ολα θα πανε καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-02-07, 01:17
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
και εφαρμοσει την παραπανω αννιβειο μεθοδο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περι λαμπτηρων...;;;; nigesi Malawi 5 13-10-06 20:29
Αντικατασταση Λαμπτηρων stav Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 01-10-06 14:17
Περι λαμπτηρων... vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 28-09-06 19:22
Συνδεση 2 λαμπτηρων epistimon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 31-12-05 20:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10186 seconds with 13 queries