Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-18, 21:40
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή Στρώσιμο

Καλησπέρα. Χρειάζομαι κάποιες διευκρινίσεις σχετικα με το βίντεο στρωσιματος του φίλτρου..

Θέλω να στήσω το φίλτρο μόνος μου από το να πάω σε μια έτοιμη λύση τύπου μπολι, κυριως για θέμα τεχνογνωσιας. Και θέλω να το επιτύχω αυτό με την μέθοδο των αδρανοποιγμενων βακτηριδίων. Έχω το Sera bio nitrivec, κανει σωστά; Και επίσης και flakes τροφής.
Ως προς τα βακτήρια ο πετσοπας μου είχε πει να χρησιμοποιω 13-14 σταγόνες νερού ανά εβδομάδα αλλαγή νερού. Το ενυδρείο είναι 27 λίτρων κ θα βάλω έναν μονομάχο, χωρίς φυτά.

η ερώτηση είναι για το στήσιμο του φίλτρου πόσο συχνά να ρίχνω την αντίστοιχη ποσότητα βακτηριδίων;

Επίσης αν μπορείτε να μου διευκρινισετε πόσες μέρες κρατώ τα flakes μέσα πριν τα αλλάξω και πόσο να βάλω γιατί το 1\3 που λέτε του κανονικού δεν το συλλαμβανω πλήρως. Το κανονικό ταισμα θα ήταν ένα flake ανά ημέρα στον μονομάχο σωστά; Η σωστή λύση εδώ να βυθισω την άποχη μέσα στο ενυδρείο με την τροφή σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-18, 23:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα ....
Καταρχας ξεχνα τι σου ειπε ο πετσοπας ...

Δε χρειαζεσαι αδρανοποιημενα βακτηρια - δε λειτουργουν κιολας και καταληγεις συνηθως με ασθενειες και προβληματα απο την αρχη.

Αυτο που χρειαζεσαι ειναι μπολι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 και την ιδια μερα μπορεις να βαλεις 1-2 ψαρια!

Φυσικα με προσοχη στο ταισμα και μετρησεις στο νερο για αμμωνια, Νο2 και Νο3.

Οποτε μη ξοδευεσαι αδικα για "βακτηρια" ειναι δωρεαν και ολοζωντανα ... Αντι αυτου παρε υγρα τεστ για αμμωνια, Νο2 και Νο3
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-18, 00:43
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα ....
Καταρχας ξεχνα τι σου ειπε ο πετσοπας ...

Δε χρειαζεσαι αδρανοποιημενα βακτηρια - δε λειτουργουν κιολας και καταληγεις συνηθως με ασθενειες και προβληματα απο την αρχη.

Αυτο που χρειαζεσαι ειναι μπολι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 και την ιδια μερα μπορεις να βαλεις 1-2 ψαρια!

Φυσικα με προσοχη στο ταισμα και μετρησεις στο νερο για αμμωνια, Νο2 και Νο3.

Οποτε μη ξοδευεσαι αδικα για "βακτηρια" ειναι δωρεαν και ολοζωντανα ... Αντι αυτου παρε υγρα τεστ για αμμωνια, Νο2 και Νο3
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Θα προτιμούσα να το στήσω μόνος μου για να μάθω κιόλας αφού έχω και την πολυτέλεια του χρόνου. Οπότε στην βάση αυτή προτείνεις μόνο με flakes? Έχω τεστ νερού υγρά για αμμωνία της αέρα και στις για τα υπόλοιπα. Μόλις τελειώσουν τα άτομα θα πάρω υγρά απλά να μην τα πετάξω μιας κ έχουν ένα κόστος. Έχω κ βιολογικό υλικό στο φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-18, 00:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σε αυτη τη περιπτωση υπαρχουν 3 τροποι ....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293
κανουν καπου 1 μηνα

Αντι αμμωνιας μπορεις να βαλεις τροφη ... απλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να υπολογισεις την αμμωνια που θα παραχθει οποτε πας αναγκαστικα στον 3ο τροπο .... βαζεις τη τροφη σε αποχη μεσα στο ενυδρειο και οταν βλεπεις να σαπιζει την αλλαζεις!

Και παλι δε χρειαζονται "βακτηρια" μπουκαλιου ... απλα υπομονη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-18, 10:27
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτη τη περιπτωση υπαρχουν 3 τροποι ....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293
κανουν καπου 1 μηνα

Αντι αμμωνιας μπορεις να βαλεις τροφη ... απλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να υπολογισεις την αμμωνια που θα παραχθει οποτε πας αναγκαστικα στον 3ο τροπο .... βαζεις τη τροφη σε αποχη μεσα στο ενυδρειο και οταν βλεπεις να σαπιζει την αλλαζεις!

Και παλι δε χρειαζονται "βακτηρια" μπουκαλιου ... απλα υπομονη!
Ωραία κατάλαβα οπότε μου λες να βάλω αρκετή τροφή μέσα στην απόχη από το να βάζω καθημερινά από λίγο. Το αρκετή πόσο ειναι καμιά 20αρια flakes η και παραπάνω; Το σάπισμα της μπορεί να κάνει κ εβδομάδες η μέρες; Για να ξέρω τι να περιμένω. Επίσης θα βάλω και τον θερμοστάτη στους 30βαθμους μιας και ο φίλος στο σύνδεσμο που μου έβαλες λεει ότι βοηθάει και επιταχύνει την διαδικασία αν βάλεις τον θερμοστάτη στους 32-36 βαθμούς αλλά εμένα πάει μόνο μέχρι τους 30 επειδή είναι μικρος
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-18, 10:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία κατάλαβα οπότε μου λες να βάλω αρκετή τροφή μέσα στην απόχη από το να βάζω καθημερινά από λίγο. Το αρκετή πόσο ειναι καμιά 20αρια flakes η και παραπάνω;Βάζε παραπάνω, μη το φοβάσαι Το σάπισμα της μπορεί να κάνει κ εβδομάδες η μέρες; άλλαζε την κάθε 5-6 μέρες Για να ξέρω τι να περιμένω. Επίσης θα βάλω και τον θερμοστάτη στους 30βαθμους μιας και ο φίλος στο σύνδεσμο που μου έβαλες λεει ότι βοηθάει και επιταχύνει την διαδικασία σωστά αν βάλεις τον θερμοστάτη στους 32-36 βαθμούς αλλά εμένα πάει μόνο μέχρι τους 30 επειδή είναι μικρος
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλή επιτυχία!
Τα υπόλοιπα στο θέμα σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-18, 11:09
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιτυχία!
Τα υπόλοιπα στο θέμα σου
Οκ σε ευχαριστώ. Από ότι κατάλαβα όταν δημιουργηθεί η αμμωνία, είτε με flakes είτε φαρμακευτική, η διαδικασία από εκεί και έπειτα είναι η ιδια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-18, 11:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ σε ευχαριστώ. Από ότι κατάλαβα όταν δημιουργηθεί η αμμωνία, είτε με flakes είτε φαρμακευτική, η διαδικασία από εκεί και έπειτα είναι η ιδια
Έτσι είναι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-18, 14:08
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι είναι
σε ευχαριστώ πολύ, θα σας κρατώ ενήμερους.

θα αλλάξω σήμερα την πρώτη φουρνιά τροφής μιας και πέρασαν οι 5-6 ημέρες που πρότεινες και θα βάλω ακόμα περισσότερη τώρα στην 2η φορά.

επειδή ναι μεν έχω βάλει τον θερμοστάτη στους 30, αλλά το έχω ακαπάκοτο μιας και έχω στήσει την απόχη με την τροφή εκεί, λογικά θα έχει απώλειες θερμοκρασίας οπότε πιθανολογώ ότι θα τραβήξει λίγο παραπάνω σαν διαδικασία από το να ζεσταινόταν χωρίς απώλειες. δεν με πειράζει όμως γιατί έχω χρόνο τώρα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-18, 19:10
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι κοντά στον μήνα που μουλιαζω τροφή ανελλιπώς για το στρώσιμο του φίλτρου με θερμοστάτη στους 30 και αλλαγές στην μπόλικη τροφή κάθε 6-8 ημέρες. Σας παραθέτω τα αποτελέσματα μου μέχρι σήμερα να μου πείτε την γνώμη σας.
Από ότι θυμάμαι οι γνωστες λένε πως όταν θα έχουμε 0 αμμωνία, 0 no3 και ανεβασμένα no2 τότε είναι έτοιμο.
Από την τελευταία φορά μέτρηση πριν την αλλαγή της τελευταίας τροφής Βλέπω ανέβηκε η αμμωνία και τα no3 και μειωμειωθηκε το no2. Ανεβάζω και φωτογραφίες.
Οπότε τι κάνω συνεχίζω ακάθεκτος τις αλλαγές τροφής? Ξέρω τι θα πείτε για τα στικς για τα νο2+νο3 απλά επειδή τα πλήρωσα 18¤ θα πρέπει να τα αξιοποιήσω από το να τα πετάξω κ να πετάξω κ λεφτά και όταν τελειώσουν θα πάρω και για αυτά υγρά όπως της αμμωνίας. Στην φώτο με τα στικς πρωτα είναι τα νο3 και μετά τα νο2
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  received_10160197538330478.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  27,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  received_10160197538430478.jpg
Εμφανίσεις:  160
Μέγεθος:  27,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-18, 23:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ότι θυμάμαι οι γνωστες λένε πως όταν θα έχουμε 0 αμμωνία, 0 no3 και ανεβασμένα no2 τότε είναι έτοιμο.
Καλησπέρα !
Το σωστο ειναι:

αμμωνια=0
ΝΟ2=0
και ΝΟ3>0


Για να μετρας αμμωνια = 0 τοτε εισαι σε πολυ καλο δρομο!!

αν τα ΝΟ3 ειναι ανεβασμενα (δε βλεπω καλα στη φωτο -νομιζω πως ετσι ειναι) και τα Νο2 = 0 - τοτε εισαι ετοιμος!! μαλλον μπερδευτηκες και τα εγραψες αναποδα!
Απλα θα ενιωθα πιο ασφαλης αν το τσεκαρες και με υγρα τεστ - ισως καποιος χομπιστας κοντα σου μπορει να φερει το δικο του σετ να το μετρησετε επιτοπου!


Για τη δε αμμωνια (δε ξερω αν φταιει η φωτο) μου φαινεται οτι πρασινιζει οποτε δεν ειναι 0 ... θα πρεπει να ειναι κιτρινο το υγρο!
Προσεχε ... το χαρτακι συνηθως εχει δυο οψεις! Μια για θαλασσινο νερο και μια για γλυκο νερο ... Να μετρας παντα με την πλευρα του γλυκου νερου "freshwater"


18 ευρω για στικακια μου ακουγονται παρα πολλα λεφτα!!! Πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα απο εδω και περα ρωτα στο φορουμ ... Σιγουρα θα υπαρχουν ολα σε λογικες τιμες ακομα και απο καταστηματα που στελνουν παντου στην Ελλαδα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-18, 15:44
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου.
Ισχύει ότι τα πλήρωσα ακριβά τα στικς, νομίζω σε τοπικούς πετσοπαδες κάπου εκεί είναι οι τιμές. Ψωνίζω ονλαιν πλέον τέτοια οπότε δεν την ξαναπαταω.

Τα υγρά τεστ της σερα δεν έχουν δύο τιμές για αλμυρό κ γλυκο, μόνο αυτό που παραθέσα προηγουμένως.

Ναι τα νο3 είναι ανεβασμένα και τα νο2 0 και ναι ισχύει πως και εγώ την αμμωνία την βλέπω λιγάκι πρασινωπή ενώ στην τελευταία μέτρηση πριν την άλλαγη της τροφής ήταν πιο κίτρινη. Τι κάνω στην περίπτωση αυτή? Συνεχίζω με μουλιασμα νέας τροφης μέχρι να σταθεροποιηθεί και η αμμωνία; Πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω μήπως;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-18, 17:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ναι συνεχίζεις το ίδιο ... στα τελειώματα εισαι!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο Theokarav Nano Reef 44 11-09-17 10:09
Στρώσιμο Elanir Αρχάριοι γλυκού νερού 60 04-08-07 01:36
Στρώσιμο Eagle Αρχάριοι γλυκού νερού 2 02-03-07 14:35
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
άρχισε το στρώσιμο! pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 35 25-01-03 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09398 seconds with 16 queries