Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-05, 15:40
xatzargyros Ο χρήστης xatzargyros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2004
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Γεννητούρια πριν 30 λεπτά! Τι κάνω τώρα?

Γεια σας φίλοι ενυδρειόφιλοι!


Πριν από μισή ώρα σταμάτησε η αναπαραγωγή και αφού έβγαλα τη νεαρή μαμά άφησα τον πατέρα με τα αυγά μέσα στο 10 λιτρο ενυδρείο (θερμοστάτης 25 W, αεραντλία, και τιποτα άλλο) και κάθομαι και τον χαζεύω..

Λοιπόν απ' ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα πρέπει να ετοιμάσω τροφή για τα μικρά. Έβαλα σε ένα μπολ νερό από το μεγάλο μου ενυδρείο και τοποθέτημα μέσα φύλλα μαρουλιού. Σε 3 μέρες υποτίθεται ότι η τροφή θα είναι έτοιμη. Τι κάνω μετά; Παίρνω μικρές ποσότητες από το νερό του μπολ και το ρίχνω στο ενυδρείο με τα μικρά; Έτσι γίνεται ή θα πρέπει να προσέξω και τίποτα άλλο; Είχα και στο παρελθόν γέννες αλλά πάντα κάτι έκανα στραβά και έχω σώσει μόνο ένα μικρό το οποίο είναι λίγων εβδομάδων, αυτή τη φορά θα θελα να διασώσω όσα περισσότερα μικρά μπορώ!

Περιμένω να με ξεστραβώσετε γιατί δεν αντέχω άλλο να πετυχαίνω γέννες και να χάνω τα μικρά! Κρίμα είναι!


Αλλαγές να κάνω αφού γεννηθούν τα μικρά ή να αρχίσω από αύριο;


Ευχαριστώ!

φιλικά xatzargyros
__________________
xatzargyros
  #2  
Παλιά 05-03-05, 16:25
Το avatar του χρήστη vasilis-arta
vasilis-arta Ο χρήστης vasilis-arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Περιοχή: APTA
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σου ευχομαι το καλυτερο!Το βασικο τωρα ειναι να εχεις καλα κλεισμενο το καπακι,να μειωσεις την ενταση της αεραντλιας,να μην κανεις αλλαγες νερου για 15-20 ημερες,μεχρι να βγαλεις τον μπαμπα απτο ενυδρειο να του ριχνεις μονο οση τροφη μπορει να φαει,για να μην περισσευει τιποτα και βρωμιζει το νερο, οσο για την τροφη των μικρων που ρωτας θασε διαφωτισει καποιος αλλλος,εγω παντως απτην μερα που γεννηθηκανε τα ταιζω με τον ζωμο της TETRA FRESH DELICA δες το θεμα ''ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ BETTακια'' ..Βεβαια με αυτον τον τροπο δεν μου ζησανε ολα .απτα 50-70 τωρα ζουνε περιπου 20-30.
Αν δεις οτι το νερο ειναι πολυ βρωμικο κανε μικρες αλλαγες αλλα με προσοχη Ελπιζω να δεις και τρισεγγονα!!!!
  #3  
Παλιά 05-03-05, 16:47
xatzargyros Ο χρήστης xatzargyros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2004
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Αυτό θα πει άμεση ανταπόκριση!

Να σαι καλά!

Τροφή φοβάμαι να του ρίξω μη τα μπερδέψει και περάσει τα αυγα για λιχουδιές! Θα τον σχίσω αν κάνει κανένα τέτοιο έγκλημα!!

Για τη δική σου τροφή έχω διαβάσει αλλά άν δεν κάνω λάθος ανεβάζει τα νιτρικά επικίνδυνα οπότε χρειάζονται πιο συχνές αλλαγές.

Η αεραντλία ίσα ίσα που λειτουργεί. Το καπάκι, αν υπήρχε, θα το είχα κλειστό, μάλλον θα φτιάξω ένα.

Κάτι ακόμα, αν φουντάρω ένα κομμάτι σφουγκάρι μέσα και το πλακώσω με καμιά πέτρα θα μπορέσει να λειτουργήσει ως στοιχειώδες φίλτρο;

Τι αναλογία είχες σε θυλικά αρσενικά; Η δικιά μου είναι πολύ άγρια (έχει σακατέψει ότι κινείται στο μεγάλο ενυδρείο και κυρίως τους γλύφτες μου.. ) και φοβάμαι μη βγουν πολλά τέτοια τέρατα! Τωρα θα μου πεις τι θα κάνεις αν σου βγουν 30 αρσενικά;Ας βγουν πρώτα και βλέπουμε...

Άντε να δούμε αυτή τη φορά!

Ευχαριστώ πολύ!
__________________
xatzargyros
  #4  
Παλιά 05-03-05, 17:46
Το avatar του χρήστη vasilis-arta
vasilis-arta Ο χρήστης vasilis-arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Περιοχή: APTA
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τροφη να του δινεις.Αν πεινασει,ενας λογος παραπανω να φαει τα αυγα!

Η τροφη που σου ειπα,εχεις δικιο βρωμιζει και το νερο αλλα τα μικρα ειναι ευαισθητα στις αλλαγες του νερου.Κανε αλλαγες μικρες και με προσοχη αλλα οχι τις πρωτες 1-2 το πολυ εβδομαδες

Οσον αφορα το καπακι ειναι απαραιτητο!Βαλε τζαμι με μικρο ανοιγμα.Πρεπει η θερμοκρασια του αερα πανω απτην επιφανεια του νερου να ειναι ιδια με του νερου μεχρι να μεγαλωσουν(26-27οc).Γιαυτο να τα ταιζεις απτο ανοιγμα στο καπακι και οχι να το ανοιγεις.

Για το σφουγγαρι που λες δεν πιστευω πως θα κανει κατι. Καλυτερα ειναι να βαλεις υλικα απο παλιο ενυδρειο(φυτα εστω πλαστικα,βραχακια κλπ)χωρις να τα καθαρισεις καθολου.

Εγω ενα ζευγαρι εχω.Οταν εβαλα την θηλυκια προσωρινα στο μεγαλο μου αφαγε ενα γκαπυ!Οταν εβαλα τον αρσενικο πηραν εκδικηση και τον κουρεψανε κυριολεκτικα!!Τελικα αναγκαστηκα και εφτιαξα ακομα ενα ενυδρειακι με χωρισμα για το ζευγος (συνολο 5 σε μια μικρη γκαρσονιερα)!

Μην ξεχασεις μεχρι να βγαλεις και τον αρσενικο να του εχεις ολη την νυχτα ενα μικρο φωτακι για να βλεπει να μαζευει τα μικρα.

καλη επιτυχια!!!!

Υ.Γ. Οι αποψεις μου ειναι καθαρα απο προσωπικη εμπειρια.Το λεω για να μην παρεξηγηθω!
  #5  
Παλιά 05-03-05, 22:59
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilis-arta
Σου ευχομαι το καλυτερο!Το βασικο τωρα ειναι να εχεις καλα κλεισμενο το καπακι,να μειωσεις την ενταση της αεραντλιας,να μην κανεις αλλαγες νερου για 15-20 ημερες,μεχρι να βγαλεις τον μπαμπα απτο ενυδρειο να του ριχνεις μονο οση τροφη μπορει να φαει,για να μην περισσευει τιποτα και βρωμιζει το νερο, οσο για την τροφη των μικρων που ρωτας θασε διαφωτισει καποιος αλλλος,εγω παντως απτην μερα που γεννηθηκανε τα ταιζω με τον ζωμο της TETRA FRESH DELICA δες το θεμα ''ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ BETTακια'' ..Βεβαια με αυτον τον τροπο δεν μου ζησανε ολα .απτα 50-70 τωρα ζουνε περιπου 20-30.
Αν δεις οτι το νερο ειναι πολυ βρωμικο κανε μικρες αλλαγες αλλα με προσοχη Ελπιζω να δεις και τρισεγγονα!!!!
ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ ΠΟΣΤ ΤΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

15 -20 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ??????
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.....
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Μετα ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.......
ΕΜ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΜΩΡΑ .........
ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ 100 ΦΟΡΕΣ
<<< ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΤΑΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΡΟΦΕΣ .............>>>>

ΓΙΑ συμορφωθητε και διαβαζεται και κανενα ποιο παλιο ποστ..
σας παρακαλω πολυ......... κυριε βασιλη
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3971

http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4191
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3591
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03871 seconds with 12 queries