Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-10, 00:22
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή Επείγον περιστατικό...

Καταρχιν πολλα συγχαρητηρια για τη δουλεια σου!Μπραβο!

Τωρα εχω ενα επειγον περιστατικο για οποιον μπορει να βοηθησει ... Εγινε η διαδικασια αναπαραγωγης και περιμενω μικρα betta στο 40 λιτρο μου.

Διαβασα οτι βγαινουν 100νταδες μικρα απο μια γεννα αλλα μονο μερικα επιβιωνουν κ ο κυριως λογος ειναι η τροφη . Για αυτο οι παραγωγεις τα βαζουν σε λιμνες οπου υπαρχει Infusoria με αποτελεσμα να ζησουν σχεδον ολα τα μικρα.

Εχω γλαστρολιμνη με πολλα φυτα και ζωοτοκα .Ειναι στασιμα τα νερα . Θα μπορεσω με νερο απο εκει να εχω δοσεις Infusoria για να τραφουν τα νεογεννητα ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-10, 01:05
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Θα σου έλεγα να βάλεις από τώρα (πριν σκάσουν τα μικρά) νερό από τη γλαστρολίμνη σου μέσα στο 40άρι (έχει φυτά μέσα?) για αναπτυχθούν ορισμένοι μικροοργανισμοί. Καλός φωτισμός επίσης βοηθάει στην ανάπτυξη infusoria... Επίσης ξεκίνα να ετοιμάζεσαι για καλλιέργεια Artemia γιατί η infusoria είναι μόνο γα τις αρχικές 3-4 μέρες (αφότου τα μικρά κολυμπήσουν ελέυθερα) και στη συνέχεια χρειάζονται μεγαλύτερη τροφή και πιο πλούσια σε πρωτεΐνες Καλή συνέχεια

ΥΓ το μεταφέρω σε νέο thread για να μας κρατάς ενήμερους
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-10, 07:20
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ok θα βάλω από τώρα !

Εντωμεταξύ θεωρούσα την infusoria ως εναλλακτική λύση για να μπορώ να τα ταΐσω μετά από λίγες μέρες έτοιμη υγρή τροφή για μώρα ώστε να μην μπω στην διαδικασία να κάνω Αρτέμια. Νομίζεις ότι θα μπορούσε να γίνει αυτό?

Το ενυδρειο προσφατα στηθηκε . Εβαλα λιγο μοςς για την infusoria του και μονο .


Ευχαριστω !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-10, 11:26
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Πολύ δύσκολα να δεχτούν τροφή που δεν κινείται...Έχω προσπαθήσει 1-2 φορές χωρίς αποτέλεσμα.. Η παραγωγή Artemia δεν είναι τόσο δύσκολη, απλά πρέπει να στήσεις το σύστημα και μετά η καθημερινή ενασχόλησή σου δεν ξεπερνά τα 15 λεπτά...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-10, 11:56
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ναι ειναι απλη διαδικασια της παραγωγης αρτεμιας .Ομως προσπαθω να βρω εναλλακτικη λυση και επειδη διαβαζα απο πηγες στο εξωτερικο οτι με αρτεμια θα ζησει maximum το 50/100 του γονου ενω με την infusoria μπορει να ζησουν σχεδον ολα τα νεογεννητα ειπα να δοκημασω μπας και βγει κατι καλο .

Θα κανω φυσικα αρτεμια για να την εχω ετοιμη για καλο και για κακο.

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω ενα αλλο μικρο ενυδρειο που εχω για καραντινα και να το γεμισω με νερο και φυτα της γλαστρολιμνης .Οταν βγουν τα μικρα θα τα μεταφερω προσεκτικα εκει . Λογικα θα εχω ενα στρωμενο νερο με ετοιμη infusoria . Τωρα υπαρχει ρισκο στη μεταφορα των μικρων και στην αλλαγη των συνθηκων που εχουν γεννηθει .Πως το βλεπεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-10, 12:34
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβαζα απο πηγες στο εξωτερικο οτι με αρτεμια θα ζησει maximum το 50/100 του γονου ενω με την infusoria μπορει να ζησουν σχεδον ολα τα νεογεννητα ειπα να δοκημασω μπας και βγει κατι καλο .
Μάλλον η πηγή εννοεί ότι αν ταίσεις από την πρώτη μέρα αρτέμια τότε μόνο τα μεγαλύτερα μικρά θα καταφέρουν να τη φάνε και άρα να επιβιώσουν (που όντως ισχύει). Εγώ αυτό που προτείνω είναι infusoria για τις πρώτες μέρες και αρτέμια στη συνέχεια. Έτσι θα έχεις το μεγαλύτερο δυνατό ποσοστό επιβίωσης. Μόνο με infusoria δεν μπορούν να μεγαλώσουν τα μικρά δυστυχώς..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω ενα αλλο μικρο ενυδρειο που εχω για καραντινα και να το γεμισω με νερο και φυτα της γλαστρολιμνης .Οταν βγουν τα μικρα θα τα μεταφερω προσεκτικα εκει . Λογικα θα εχω ενα στρωμενο νερο με ετοιμη infusoria . Τωρα υπαρχει ρισκο στη μεταφορα των μικρων και στην αλλαγη των συνθηκων που εχουν γεννηθει .Πως το βλεπεις?
Νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο και τον κίνδυνο που έχει η μεταφορά σε νέο ενυδρείο. Μπορείς απλά να προσθέτεις λίγο νερό 2-3 φορές τη μέρα από τη γλαστρολίμνη για τις 3-4 μέρες από τη στιγμή που τα μικρά κολυμπήσουν ελέυθερα (5-7 μετά την εκκόλαψη ανάλογα με τη θερμοκρασία) και μετά να περάσεις σταδιακά στην αρτέμια (δοκιμάζεις λίγο αρχικά να δεις αν τις τρώνε και γίνονται πορτοκαλί οι κοιλιές τους).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-10, 12:52
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=Maverick;461936]Μάλλον η πηγή εννοεί ότι αν ταίσεις από την πρώτη μέρα αρτέμια τότε μόνο τα μεγαλύτερα μικρά θα καταφέρουν να τη φάνε και άρα να επιβιώσουν (που όντως ισχύει). Εγώ αυτό που προτείνω είναι infusoria για τις πρώτες μέρες και αρτέμια στη συνέχεια. Έτσι θα έχεις το μεγαλύτερο δυνατό ποσοστό επιβίωσης. Μόνο με infusoria δεν μπορούν να μεγαλώσουν τα μικρά δυστυχώς..
QUOTE]


οκ θα το κανω αυτο .

Υπεθεσα οτι αφου τα ριχνουν σε λιμνη δεν κανουν αρτεμια αφου ειναι τοσο μεγαλος ο χωρος που θα ειναι δυσκολο να την βρουν.


Ισως να ξαναδοκιμασω αναπαραγωγη απευθειας σε γλαστρολιμνη τωρα που ειναι καλοκαιρι . Ομως οχι συντομα αφου πρεπει να ειναι πολυ κουραστικη η διαδικασια για τα ψαρια ..

Ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες κ οταν εχουμε κατι νεοτερο θα τα πουμε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-07-10, 13:20
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπεθεσα οτι αφου τα ριχνουν σε λιμνη δεν κανουν αρτεμια αφου ειναι τοσο μεγαλος ο χωρος που θα ειναι δυσκολο να την βρουν.
οι επαγγελματίες παραγωγείς (Ταυλάνδη κλπ) που έχουν τα λεγόμενα Betta farms, κάνουν τις αναπαραγωγές και το μεγαλωμα των μικρών σε δεξαμενές από τσιμέντο (σα γλαστρολίμνες δηλαδή) και χωρίς αρτέμια, αλλά μέσα σε αυτές αναπτύσσονται "φυσικά" εκτός από infusoria, δάφνιες και νύμφες κουνουπιών (και πιθανώς και άλλοι μικροοργανισμοί) που αποτελούν εξαιρετικές πρώτες τροφές για τα μικρά (ίσως πιο αποδοτικές και από την αρτέμια).

Κάτι τέτοιο δεν γίνεται σε ένα ενυδρείο, αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις σε μία γλαστρολίμνη τους καλοκαιρινούς μήνες (ειδικά αν προμηθευτείς μία starting culture από δάφνιες και καταφέρεις να τις αναπτύξεις εκεί)
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-10, 14:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων

Κάτι τέτοιο δεν γίνεται σε ένα ενυδρείο, αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις σε μία γλαστρολίμνη τους καλοκαιρινούς μήνες (ειδικά αν προμηθευτείς μία starting culture από δάφνιες και καταφέρεις να τις αναπτύξεις εκεί)

Ομορφα !

Καποια στιγμη θα γινει και θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτογραφικο υλικο !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-07-10, 22:03
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Λοιπον εχουν εκκολαφθει εδω και 2-3 μερες καμια 150αρια μικρα . Τους βαζω πρασινο νερο απο γλαστρολιμνη για τον λογο που αναφεραμε πιο πανω .
Αλλαξα γνωμη για την ζωντανη αρτεμια . Θα δωσω σκονη για μωρα, αρτεμια σε υγρη μορφη και θα συνεχισω να βαζω νερο λιμνης . Σε καποιο σταδιο θα δινω κατεψυγμενη αρτεμια και λαρβα κουνουπιων να δουμε αν θα καταφερουμε τιποτα . Θα ενημερωσω για το αποτελεσμα .

Ηδη προετοιμαζω μια γλαστρολιμνη για αναπαραγωγη μονομαχων εκει μεσα .Το μονο προβλημα θα ειναι οτι δεν θα μπορεσω να εχω φως κατα την διαρκεια και πιθανον να χαθουν πολλα αυγα αφου δεν θα τα βλεπει ο αρσενικος για να τα τοποθετει στη φωλια ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-07-10, 17:46
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ακομα ζουνε τα ψαρακια . Δεν μνπορω να τα μετρησω πλεον αφου σταματησαν να κολυμπανε μονο στην επιφανεια .

Βαζω και λιγο γαλα ανακατεμενο στο νερο εκτος απο τα πιο πανω που αναφερα .

Δεν τα ειδα ως τωρα να τρεφοντε απευθειας αλλα φαινεται να τσιμπολογανε περισσευματα απο το φαι που επιπλει στα τοιχωματα του ενυδρειου .

Ο χρονος θα δειξει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φουσκάλες από το υπόστρωμα Επείγον!!!!!! panospkk Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 02-03-10 10:30
Επείγον Echinadorus barthii gfdimopo Αρχάριοι γλυκού νερού 1 30-11-07 23:24
Επείγον ερώτημα για αυγά corys wodan Γατόψαρα Ν. Αμερικής 33 02-11-06 10:08
SOS-Επείγον πρόβλημα με pleco cbr929 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 26-03-06 01:42
Αναπάντεχο κλείσιμο φίλτρου. Επείγον... scubapol Γλυκό νερό - Γενικά 9 13-12-03 00:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05126 seconds with 15 queries