Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-20, 10:50
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή ΛΙΜΝΗ 900 ΛΙΤΡΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ

Ήρθε η ώρα να παρουσιάσω και άλλη μου προσπάθεια. Έχω στήσει από τον Οκτώβριο πειραματικά μια λιμνούλα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου. Αρχικά δεν της είχα καθόλου φίλτρανση. Είχα μέσα έξι χρυσά και δύο πολύ μικρά κοι. Στη συνέχεια το Νοέμβριο τοποθέτησα ένα EHEIM 2217 για να υπάρχει μια υποτυπώδης μηχανική φίλτρανση. Την άνοιξη όμως που βελτιώθηκε ο καιρός είχα algae bloom. Βλέποντας ότι και το φίλτρο ζοριζόταν στον εξωτερικό χώρο αποφάσισα να αλλάξω φίλτρανση και να πάρω ένα φίλτρο λίμνης με UV. Έχοντας σκοπό να στήσω μεγαλύτερη αργότερα, αγόρασα αυτό
https://www.petsupermarket.gr/jebao-...filtrarismatos με αντλία την https://www.petsupermarket.gr/jebao-...ssino-3000lt-h. Η πισίνα είναι intex διαστάσεων 1,83*51 με τα λίτρα να είναι περίπου 900. Έχει μέσα αυτή τη στιγμή 9 χρυσά και 5 μικρά κοι. Σκοπός είναι εντός έτους να γίνει αναβάθμιση σε 11.0000-12.0000 με τον ανάλογο εξοπλισμό που ψάχνω τώρα.


Και δύο βιντεάκια

https://youtu.be/6ZoKmw83aCo
https://youtu.be/dTnHC0ZtQ94


Και δύο βιντεάκια

https://youtu.be/6ZoKmw83aCo
https://youtu.be/dTnHC0ZtQ94
-------------------------
Και δύο βίντεο μετά την τοποθέτηση του νέου φίλτρου

https://www.youtube.com/watch?v=w7f1hpuha_o
https://youtu.be/b6tBfv7c9sM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christoschor : 07-05-20 στις 10:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-20, 14:43
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρα Χρήστο μου και στο θέμα σου θα σου πω την άποψη μου καλοπροαίρετα και με αγάπη γιατί καταλαβαίνω ότι η προσπάθεια σου αυτή περιέχει αγάπη
Βάλε φίλτρο με βιολογία «χθες» ! Ένα μηχανικό φίλτρο σαν αυτά που βαφτίζουν λίμνης , μόνα τους δεν κάνουν ούτε για μπανιέρα !
Βλέπω από τώρα προβλήματα στα χρυσόψαρα που σίγουρα δεν είναι από το το φαΐ !
Πως είναι τα νιτρικά σου και η αμμωνία ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-05-20, 15:08
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Κοίτα ως τώρα και με υγρά τεστ δεν δείχνουν κάτι. Λες να φανταστώ για το χοντρό το κόκκινο? Η λυση του φίλτρου είναι προσωρινή μέχρι να πάω το επόμενο επίπεδο. Δεν υπάρχει θέμα και το ξέρεις. Για αυτό άνοιξα το θέμα ώστε να δούμε την εξέλιξη βημαβαγια να μην τρέχω μετά
-------------------------
Το συγκεκριμένο πάντως έχει και bio balls αρκετές για το μέγεθος του
-------------------------
Φαντάσου ότι μόνο και μόνο από τη λάμπα uv που έχει ενσωματωμένη το νερό έγινε κρύσταλλο. Τα χρυσά είναι από διασώσεις οπότε όπως καταλαβαίνεις κάποια από αυτά θα έχουν θέματα. Τα κοι είναι από pet city και pet supermarket οπότε δεν είναι άριστης ποιότητας. Όχι πως για εμένα αυτό έχει καμία σημασία βέβαια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christoschor : 07-05-20 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-20, 15:23
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ναι λέω για το κόκκινο χρυσόψαρο και ακόμα ένα .
Σούπερ είναι τα ψάρια από όπου και αν προέρχονται ! Δεν θέλω να τα αδικώ .
Ξέρω ότι θα κάνεις λίμνη το καταλαβαίνω αλλά δεν είναι υπόθεση μιας μέρας , το καταλαβαίνεις και εσυ φαντάζομαι !
Το ότι είναι το νερό κρύσταλλο δεν μου λέει κάτι ! Επίσης η Uv δεν είναι για να δουλεύει μόνιμα σκοτώνει τα βακτήρια .
Δεν κάνει διακρίσεις στα ωφέλιμα ή όχι .
Για καλό σου το λέω αν μπορείς να βάλεις κάτι , ένα δοχείο έστω με ελαφροπετρα να περνάει το νερό μετά το μηχανικό και να φτάνει στην λίμνη θα με θυμηθείς !
Συνήθως το νερό στις λίμνες πρασινίζει
1. Αυξημένα φωσφορικά
2. Πριν να στρώσει
3. Ανεπαρκής φιλτρανση
4. Πολλά οργανικά
Έχει και άλλους λόγους αλλά κανένας δεν είναι καλός ! Σε όλα τα παραπάνω όμως βασικό κομμάτι είναι η φιλτρανση
Τώρα ως προς την κατασκευή μια λίμνης 10000 λίτρων δεν νομίζω ότι για κανέναν είναι απαγορευτικό το ποσό κατασκευής , αρκεί βέβαια να στρωθεί να την φτιάξει μόνος του .
Αλλιώς αν ξεκινήσεις με εκσκαφέα και μαστορια και υλικά ..... βοήθεια μας


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-20, 08:41
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Στα σχέδιά μου είναι να γίνει η μεγάλη λίμνη σύντομα. Όσον αφορά τη λάμπα εννοείς να μπαίνει ανά διαστήματα πχ μερα παρά μέρα?
-------------------------
Οι βιομπαλες που έχει το φίλτρο δεν κάνουν υποτίθεται βιολογικό φιλτταρισμα? Έχω βάλει μπολι ήδη πλην των bio balls
-------------------------
Καλημέρα σε όλους. Καθώς λοιπόν αρχίζω να σχεδιάζω το θέμα της μεγάλης λίμνης, έχω τις εξής απορίες:

1. Λαμβάνοντας υπόψη ότι η λίμνη θα έχει πιθανότατα διαστάσεις 4 μέτρα μήκος, 3 μέτρα πλάτος και 1,2 μέτρα βάθος, ένα liner 8*6 επαρκεί ή χρειάζεται μεγαλύτερο? (έχω υπολογίσει να προεξέχουν 30 εκατοστά liner από την επιφάνεια της λίμνης σε κάθε πλευρά)
2. Να μπω στη διαδικασία του botom drain ή όχι? Από ότι έχω ακούσει υφίστανται ρίσκα συν του ότι θα πρέπει να κολλάω και να κόβω το liner
3. Μετά το σκάψιμο στον πάτο βάζω άμμο και μετά γεωύφασμα ή να πάω στη λύση του τσιμέντου σε μερικά σημεία(θεέ μου..)?
4. όσον αφορά την φίλτρανση, ξεκινάμε πρώτα από τη μηχανική και μετά πάμε στη βιολογική (δηλαδή ένα βαρέλι με σφουγγάρια και μετά ένα άλλο με βιολογικό υλικό)?
5. Από θέμα βιολογικής φίλτρανσης τι υλικά προτιμώ? Έχω διαβάσει από bio balls μέχρι κ1 και απλή ελαφρόπετρα.
6. Λαμβανομένου υπόψη ότι η λίμνη θα φτάσει τα 12.000 λίτρα, πάω για δύο αντλίες 12.000 λίτρων ανά ώρα έκαστη, ή για δύο των 9.000 λ/h?
7. Όσον αφορά το skimmer, να πάω σε επιφάνειας ή κανονικό? Σε αυτό το ζήτημα θέλω βοήθεια, καθώς δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως λειτουργεί.
8. Η UV αν έχω καταλάβει καλά μπαίνει ανάμεσα στη μηχανική και τη βιολογική φίλτρανση ή πριν τη φίλτρανση γενικότερα?
9. ¶ποψή μου είναι ότι οι αντλίες δε θα πρέπει να πιάνουν πάτο, ώστε αν στραβώσει κάτι να μην αδειάσει όλη η λίμνη. Συμφωνείτε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christoschor : 08-05-20 στις 08:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-20, 00:14
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε Χρηστο καλη αρχη να εχεις με τη λιμνη που σχεδιαζεις να φτιαξεις. 1) η γνωμη μου ειναι οτι το λαινερ υπολογισε το να σου περισεψει πιο πολυ γιατι δεν ειναι σεντονι να σου στρωσει ακριβος θα κανει ζαρες και θα εχεις φυρα στα τετραγωνικα.2) αν βαλεις κοι καλο ειναι το botom drain,αρκει να εχεις κανει σωστη μελετη στο φιλτρο που θα καταληξει. στην αντλια που θα εχεις στις διατομες των σοληνων ,και στη γενικοτερη φιλτρανση σου.Εγω στην δικια μου λιμνη εχω αλλα αυτη την στιγμη το εχω ταπωση και δεν το δουλευω,για λογους που αναφερα παραπανω. ειχα καποια θεματα που θα τα λυσω και θα το ξαναδουλεψω ,γιατι εκανε φοβερη δουλεια στη λιμνη μου.3) εξαρτατε και απο το παχος του λαινερ αλλα σε γενικες γραμμες ναι -θεε μου-.4) Ναι 5) ελαφροπετρα ειναι σουπερ λαβα οκ λεκα οκ και μετα οτι αλλο σηκωνει η τσεπη σου.6) ο κανονας για λιμνη με κοι χωρις φυτα ειναι το νερο της λιμνης να γυρναει μεσα απο τα φιλτρα 2 φορες την ωρα.Αναλογως την ιχθυοφορτωση το μεγεθος των ψαριων, και τους ρυπους απο φυλλα και αλλους παραγοντες μπορει να ανταποκριθουν και δυο 9αρες αντλιες.7) οτι θες βαζεις και ελπιζεις μην μπει κανενα ψαρι μεσα. η uv πριν τη μηχανικη φιλτρανση να σκοτωνει την αλγη και να την κατακρατει η μηχανικη φιλτρανση ,μετα το βιολογικο φιλτραρισμα αν τη βαλεις οπως αναφερε και η Αρτεμησια θα στελνεις νεκρο νερο στη λιμνη σου.Το θεμα ειναι να εχεις σωστη φιλτρανση και υv δεν θα χρειαστεις το θεμα ειναι να καταπολεμησεις την αιτια και οχι το φαινομενο ,για την αλγη μιλαω.9) ασε ενα υψος ασφαλειας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-20, 08:24
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Γιώργο και γω αυτά είχα υπόψη μου αλλά ήθελα να είμαι σιγουρος. Κάτι ακόμη. Είναι καλύτερα να βάλω φυτά στηνκυριως λίμνη η να φτιάξω μια προλιμνη που θα καταληγει το νερό από τα φίλτρα όπου θα είναι τα φυτά και μέσω υπερχείλισης να επιστρέφει στην κυρίως λίμνη?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-20, 10:49
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Χρηστο απο προσωπικη εμπειρια εμενα μου αρεσουν πολυ τα φυτα οταν εφτιαξα την μεγαλη λιμνη την γεμισα με φυτα ,οταν τα κοι μεγαλωσαν εσκαβαν το χωμα απο τις γλαστρες,και ξεριζωναν τα φυτα , με αποτελεσμα να βουλωνει το μποτομ ντραιν και να πιανει αλγη η λιμνη απο την ανακατωσουρα του χωματος.Τελικα τα εβγαλα .τωρα εχω μονο στην λιμνη με τα χρυσοψαρα ,και εφτιαξα αλλη μια λιμνη μονο για τα νουφαρα μου με κουνουποψαρα.Οποτε στο τελικο σταδιο της φιλτρανσης σου αν θες μπορεισ να βαλεις μια προλιμνη με φυτα γυμνοριζα η φυτεμενα σε καφασια με λεκα η ελαφροπετρα αλλα το προβλημα αν τα φυτεψεις θα ειναι το βαρος τουσ να τα βγαζεις για το καθαρισμα και γενικοτερα το καθαρισμα τους , για αυτο το λογο καλυτερα να τα βαλεις γυμνοριζα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-20, 11:22
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Αυτό σκεφτόμουν και γω. Να μην έχουν χώμα αλλά υλικά που μπορούν να χρησιμεύσουν ως επιπρόσθετη βιολογική φιλτρανση χωρίς να λερώνουν την υπόλοιπη λίμνη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-20, 17:16
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Μετά από αρκετό καιρό ανεβάζω ένα βιντεάκι από τα ζωντανά της λίμνης μου όπως είναι σήμερα

https://youtu.be/pyD-JlkYd68
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-20, 00:51
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christoschor Εμφάνιση μηνυμάτων
... Η πισίνα είναι intex διαστάσεων 1,83*51 με τα λίτρα να είναι περίπου 900.

καλησπέρα, ωραίο το πρότζεκτ σου, όμως ελπίζω να ξέρεις τι κάνεις... με τετοιο φορτίο σε ενα πρόβολο επάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-20, 10:40
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Μην αγχώνεσαι . Πλέον έχω μετακομίσει Βριλήσσια και έχει στηθεί σε κήπο. Απλά φέτος δεν προχώρησα σε σκάψιμο. Αυτό θα γίνει του χρόνου όπου θα πάμε σε ΄νέα και μάλλον την τελική αναβάθμιση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-20, 11:41
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

¶ντε, έχεις έρθεις στην γειτονιά μου? Αν θες μπορείς να περάσεις να δεις την λίμνη μου και τα φίλτρα από κοντά και αν έχεις τπτ απορίες να στις λύσω. Είμαι και εγώ στην διαδικασία αναβάθμισης που θα την ξεκινήσω φέτος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-20, 12:01
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Δεν έχω θέμα, όποτε θες το κανονίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-20, 14:47
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christoschor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην αγχώνεσαι . Πλέον έχω μετακομίσει Βριλήσσια και έχει στηθεί σε κήπο. Απλά φέτος δεν προχώρησα σε σκάψιμο. Αυτό θα γίνει του χρόνου όπου θα πάμε σε ΄νέα και μάλλον την τελική αναβάθμιση
¶γχος εγώ, κανένα! εύγε για το πόνημά σου!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-21, 14:43
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Πρόσφατο βιντεάκι από τη λίμνη μου


https://youtu.be/6HKpb-x5_-w
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-21, 14:18
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Νέο βιντεάκι από τη λίμνη μου


https://youtu.be/JwYo-ryrlsg
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-21, 20:46
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ωραία τα ζωντανά σου.
Βάλε και τις φωτογραφίες από τα χιόνια που είναι τόσο εντυπωσιακό !!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-03-21, 15:19
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Χθεσινό βίντεο της λίμνης μου


https://youtu.be/6IBbN69b83A
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορια για λιμνη σε μπαλκονι Yo13 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 42 26-08-15 11:28
ενυδρειο στο μπαλκονι.....!!!! douran_p Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 13-07-13 16:54
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ NIKOUK Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 06-09-11 22:37
αντλια και φιλτρο για 1000 λιτρα λιμνη Αντωνης Πατρα Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 11-07-11 08:42
λιμνη 10000 λιτρα gutsi Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 09-09-07 20:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06686 seconds with 15 queries