Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-06-13, 18:30   #1
Περί ανέμων και υδάτων (60λιτρων υδάτων)
 
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt
Member
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος 03-06-13, 18:30
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Συνέχεια από εδώ

Καταρχίν να σας πω ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο. Διαβάζοντας για τον κύκλο του αζώτου και τα προβλήματα που είχαν ενήλικες στο στρώσιμο και επειδή η συμφωνία είναι ότι το ενυδρείο θα είναι ευθύνη της μικρής -εγώ θα παρεμβαίνω στο βαθμό που μπορώ, προληπτικά για να μη θρηνήσουμε κανένα ψάρι άδικα και να τις δείχνω φυσικά στην αρχή- καταλήξαμε ότι σε πρώτη φάση το ιδανικό θα ήταν να πάρουμε ένα μεταχειρισμένο, έτοιμο και αν την ενδιαφέρει να δούμε για επόμενο. Οπότε όπως είπα, διάβασμα και εξηγήσεις στην μικρά κυρία.

Για τον pleco γιατί το λέτε? Διάβαζα σε κάποιο post ότι μεγαλώνουν πάρα πολύ και ορισμένες φορές τα τσουγκρίζουν με τα guppies. Ο δικός μας είναι 7cm και από ότι φαίνεται δε δίνει δεκάρα για τα μικρά. Πρώτη φορά που τον είδα να διώχνει guppy ήταν χθες που του είχα βάλει αγγούρι και μια θηλυκιά πήγε να φάει απ' το αγγούρι.

Για το μόλυ το μόνο που ξέρω είναι ότι είχε ταίρι αλλά όπως μου είπε το παλικάρι που μου πούλησε το ενυδρείο μας άφησε χρόνους για αδιευκρίνιστους λόγους. Θέλω να πιστεύω ότι έχει να κάνει με το βραχύβιο των balloons και όχι με κάτι άλλο.

Για φύτεμα το ψάχνω αλλά από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας σχετικό post, το υπόστρωμα θέλει προετοιμασία κανα δίμηνο, οπότε μάλλον από Σεπτέμβρη, αν θα επανέλθω σε αυτό γιατί -όπως και σε όλα τα υπόλοιπα έχω ποοοολλές ερωτήσεις )

Μετρητές θα αγοράσω μέσα στη βδομάδα. Σαν αντιστάθμισμα προσπαθώ και αλλάζω νερό αρκετά συχνά (κάθε 3 μέρες το 1/4 του ενυδρείου ). Πάντα αποχλωριωμένο και σε θερμοκρασία δωματίου κανα 2ωρο. Θυμάμαι ότι όταν ήμουν εγώ μικρός αποχλωριώναμε σε μπουκάλες πλαστικές του νερού από το προηγούμενο βράδυ, αλλά τώρα μου είπαν ότι είναι οκ ακόμα και να το ρίχνεις κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο...

Πω πω, το πήρα μονότερμα... Συγνώμη για τη λογοδιάρροια.
Εμφανίσεις: 13819
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-13, 19:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λοιπον, ξανα-καλως ηρθες για αρχη.

Θα σου πω τη γνωμη μου για αυτα που ρωτας:

Οι Plecos γινονται τεραστιοι και ειναι καταλληλοι για πολυ μεγαλα ενυδρεια και μονο. Ειχα και εγω παλιοτερα, οταν εκανα τα λαθη μου, ακριβως την ιδια κατασταση. Guppies με Pleco σε 60αρι. Ο Pleco σε 6 μηνες απο 3-4cm που τον πηρα, εγινε 10cm και αναγκαστηκα να τον χαρισω. Θα σου συνηστουσα να κανεις το ιδιο. Πριν τον χαρισω, ειχε δειξει επιθετικη συμπεριφορα προς τα Guppies. Λογικο, γιατι ηταν μικρο το ενυδρειο και το ψαρι δεν ηταν ηρεμο. Καλυτερα να προλαβεις αυτη τη συμπεριφορα.

Για τα Mollies Balloon, ειναι γεγονος οτι ειναι προϊοντα επιλεκτικων αναπαραγωγων, ωστε να γινουν ετσι. Το θεμα ειναι οτι εχουμε επεμβει στη φυση των ψαριων για να τα κανουμε "φουσκες", προκαλωντας πολλα προβληματα στην υγεια τους, μειωνοντας σημαντικα το προσδοκιμο ζωης τους. Καλο ειναι να μην αγοραζονται τετοιου ειδους ψαρια, ωστε καποια στιγμη να σταματησουν οι αναπαραγωγες τους. Αν δεν μπορεις να το δωσεις πισω, φροντισε το, δεν φταιει τιποτα αυτο. Αλλα τουλαχιστον μην παρεις και αλλο και γεννησουν.

Για τις αλλαγες νερου, ενας γενικος κανονας θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι 30% του νερου την εβδομαδα. Παντα με αποχλωριωμενο και ιδιας θερμοκρασιας νερο. Δες και αυτο, νομιζω θα σε βοηθησει.

Επισης, στον τομεα των αρχαριων θα βρεις διαφορα για να βαλεις τα πραγματα πιο σωστα στο μυαλο σου. Οπως και (για να μπεις στα δυσκολα με το καλημερα ) να φροντισεις για την ψυξη του ενυδρειου στα κοντα, εφοσον ο καιρος αρχιζει και ζεσταινει επικινδυνα.

Με λιγη υπομονη και αρκετο διαβασμα (και απο τους δυο σας), θα μπορεσετε να κανετε ενα σωστο ενυδρειο χωρις προβληματα.

Αυτα απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-13, 20:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οσον αφορα τον πλεκοστομο,δες ποσος γινεται




τωρα φαντασου αυτο το ψαρι στο 60λιτρο σας
εκτος του τελικου μεγεθους του ομως(στη φυση) γιατι στο ενυδρειο σου δεν προκειται να φτασει σε αυτο το μεγεθος(θα βασανιστει και θα πεθανει πριν την ωρα του, αφου πρωτα κοπει η αναπτυξη του),θελει και εντελως διαφορετικο νερο και παραμετρους αποτι τα γκαπυ.

για ολα τα υπολοιπα,σου απαντησε ο nazgul
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-13, 22:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φύτεμα το ψάχνω αλλά από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας σχετικό post, το υπόστρωμα θέλει προετοιμασία κανα δίμηνο, οπότε μάλλον από Σεπτέμβρη, αν θα επανέλθω σε αυτό γιατί -όπως και σε όλα τα υπόλοιπα έχω ποοοολλές ερωτήσεις )

Μετρητές θα αγοράσω μέσα στη βδομάδα. Σαν αντιστάθμισμα προσπαθώ και αλλάζω νερό αρκετά συχνά (κάθε 3 μέρες το 1/4 του ενυδρείου ). Πάντα αποχλωριωμένο και σε θερμοκρασία δωματίου κανα 2ωρο. Θυμάμαι ότι όταν ήμουν εγώ μικρός αποχλωριώναμε σε μπουκάλες πλαστικές του νερού από το προηγούμενο βράδυ, αλλά τώρα μου είπαν ότι είναι οκ ακόμα και να το ρίχνεις κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο...

Πω πω, το πήρα μονότερμα... Συγνώμη για τη λογοδιάρροια.
Δεν χρειαζεται υποστρωμα για τα ευκολα φυτα, και τετοια σου προτεινω να βαλεις.
Αργοτερα αποφασιζεις αν θελεις να μπλεξεις με μπουκαλα co2 και λιπασματα (δεν φτανει το υποστρωμα λιπανσης) που θελουν τα πιο δυσκολα φυτα.
Εδω θα δεις ποια ειναι ευκολα. (οποιο λεει απαιτησεις μικρες και ελαχιστες)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
Απλα τα βαζεις και οποιο ζησει εζησε.
Αν ειναι γρηγορης αναπτυξης (γραφει στο φυτο "Ρυθμός ανάπτυξης"), θα ρουφαει πολλους ρυπους αλλα θα θελει και συχνο κλαδεμα.
Καλο για τα ψαρια ενος νεου ενυδρειου, αλλα και το πολυ ανακατεμα δεν ειναι καλο.
Βαλε γρηγορης στην αρχη και μετα κρατα τα αργα φυτα ή βλεπωντας και κανωντας.

Να σου πω κι εγω στο παλιο τροπο αποχλωριωσης το εχω γυρισει πια
Προλαβαινει και το νερο να ζεσταθει


Παράθεση:
και επειδή η συμφωνία είναι ότι το ενυδρείο θα είναι ευθύνη της μικρής -εγώ θα παρεμβαίνω στο βαθμό που μπορώ, προληπτικά για να μη θρηνήσουμε κανένα ψάρι άδικα και να τις δείχνω φυσικά στην αρχή
Χαχαχα μας τα'παν κι αλλοι.
Φαινεσαι απο χιλιομετρα.
Μιλαμε για πολυ καψιμο το ενυδρειο αν αρχισεις τη μελετη (γιατι για να μη θρηνεις ψαρια αδικα, μονο με μελετη γινεται).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-13, 11:20
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Ουυυυπς.... Αν είναι ο pleco να γίνει ίσαμε την κόρη μου, να του δώσω τις τροφές και τα αντιχλώρια να φροντίζει το ενυδρείο μόνος του...

Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι θα γίνει τόσος. Νόμιζα ότι το τελικό μήκος έχει να κάνει με το κάθε υποείδος ξεχωριστά. Φυσικά δε γνωρίζω το είδος που είναι ο δικός μας, αλλά επειδή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης φαινόταν στοιχειωδώς ψαγμένος, δε φαντάστηκα ότι θα είχαμε τέτοια θέματα. Είχα μπει και στο planetcatfish.com μπας και βγάλω άκρη αλλά ήταν το απόλυτο μπέρδεμα.

Μάλλον θα ανέβει φωτό μπας και μας διαφωτίσει κάποιος για το είδος. Φυσικά, υποψιάζομαι ότι δε θα είναι κάτι εξωτικό, μάλλον κάποιο συνηθισμένο είδος θα είναι.

Το balloon δε πρόκειται να το ζευγαρώσω. Έχει όμως πολύ ωραίο χρώμα και την καταβρίσκει να σερφάρει στην έξοδο του κυκλοφορητή. Το κάνουν και τα guppies αλλά μόνο όταν ΄νομίζουν δε τα βλέπει κανείς. Με το που καταλάβουν ανθρώπινη παρουσία, ζητιάνοι στην επιφάνεια.

Πολύ ενδιαφέρον το αρθράκι για τις αλλαγές του νερού.

Τώρα σχετικά με τα φυτά, απ'ότι κατάλαβα από εδώ, λογικά μπορείς να έχεις υπόστρωμα, λίπανση και πιο απαιτητικά φυτά και σε low tech ενυδρεία, χωρίς CO2. Παρόλα αυτά δεν είχα πετύχει τον κατάλογο των φυτών, ο οποίος είναι κατατοπιστικότατος. Άρα μάλλον θα ξεκινήσουμε με απλά φυτά και βλέπουμε. Όπως έχω ξαναπεί το forum έχει απίθανη θεματολογία.

Όσον αφορά το ποιος ασχολείται, εγώ προσπαθώ να μη φαίνομαι, αλλά θέλει η τάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.
Πάντα μου άρεσε και θεωρώ ότι για ένα παιδί είναι ένας ρεαλιστικός τρόπος να
μάθει να είναι υπεύθυνο, να εκτιμάει τη ζωή και τη φύση και να χρησιμοποιεί τη φαντασία του. Να ψάχνεται γενικότερα. Άμα μπει το μικρόβιο κάτι θα γίνει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-13, 11:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Τώρα σχετικά με τα φυτά, απ'ότι κατάλαβα από εδώ, λογικά μπορείς να έχεις υπόστρωμα, λίπανση και πιο απαιτητικά φυτά και σε low tech ενυδρεία, χωρίς CO2. Παρόλα αυτά δεν είχα πετύχει τον κατάλογο των φυτών, ο οποίος είναι κατατοπιστικότατος. Άρα μάλλον θα ξεκινήσουμε με απλά φυτά και βλέπουμε. Όπως έχω ξαναπεί το forum έχει απίθανη θεματολογία.

2. Όσον αφορά το ποιος ασχολείται, εγώ προσπαθώ να μη φαίνομαι, αλλά θέλει η τάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.
Πάντα μου άρεσε και θεωρώ ότι για ένα παιδί είναι ένας ρεαλιστικός τρόπος να μάθει να είναι υπεύθυνο, να εκτιμάει τη ζωή και τη φύση και να χρησιμοποιεί τη φαντασία του. Να ψάχνεται γενικότερα. Άμα μπει το μικρόβιο κάτι θα γίνει...
1. Ναι μπορει να μπει, αλλα δεν ειναι απαραιτητο στα ευκολα φυτα, συν οτι σε λιγο καιρο "ξεθυμαινει" (και χρειαζεται προσοχη να μη "βγει" στο νερο με τυχων μεταφυτευσεις κλπ).
Την ιδια δουλεια (βοηθεια) μπορει να κανουν οι καλες ταμπλετες λιπανσης.

2. Συμφωνω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-13, 11:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ναι μπορει να μπει, αλλα δεν ειναι απαραιτητο στα ευκολα φυτα, συν οτι σε λιγο καιρο "ξεθυμαινει" (και χρειαζεται προσοχη να μη "βγει" στο νερο με τυχων μεταφυτευσεις κλπ).
Την ιδια δουλεια (βοηθεια) μπορει να κανουν οι καλες ταμπλετες λιπανσης.

2. Συμφωνω.
Μια ερώτηση σχετικά με το 1, μήπως μάθουμε τπτ σήμερα
Τι είναι προτιμότερο : Ενα καλό υπόστρωμα ή να αλλάζεις όταν απαιτείται ταμπλέτες?
Το λέω με την έννοια πως το υπόστρωμα δεν αλλάζει (τουλαχιστον ευκολα), αλλά σίγουρα έχει μεγαλύτερη διάρκεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-13, 12:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
Μια ερώτηση σχετικά με το 1, μήπως μάθουμε τπτ σήμερα
Τι είναι προτιμότερο : Ενα καλό υπόστρωμα ή να αλλάζεις όταν απαιτείται ταμπλέτες?
Το λέω με την έννοια πως το υπόστρωμα δεν αλλάζει (τουλαχιστον ευκολα), αλλά σίγουρα έχει μεγαλύτερη διάρκεια
Koιτα, αν θελεις να βαλεις απαιτητικο γρασιδι, οπως cuba, νομιζω το υποστρωμα ειναι μονοδρομος, οπως και η μουκαλα CO2. Τωρα, για να ενισχυσεις λιγο τις ριζες σχετικα πιο ευκολων φυτων, οι ταμπλετες κανουν μια χαρα δουλεια.
-------------------------
Απο την αλλη, βεβαια, υπαρχει και το "παθητικο" υποστρωμα, το οποιο δεν θελει αλλαγη, αλλα ειναι πολυ ακριβοτερο, οπως αυτο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 04-06-13 στις 12:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-13, 16:44
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Λοιπόν, μετά από μια σύντομη ματιά στη λίστα των φυτών, σκεφτόμασταν τα:

1. Taxiphyllum barbieri (Vesicularia)
2. Vallisneria nana
3. ίσως Vesicularia ferriei 'Weeping'

μπορεί κάποιο από αυτά πιστεύετε να παίξει το ρόλο του "γρασιδιού"?

Ερώτησεις για το υπόστρωμα. Αν κατάλαβα καλά ένα ενυδριακό υπόστρωμα χωρίς λίπανση έχει χρόνο ζωής 6-12 μήνες. Ένα ενυδριακό υπόστρωμα με λίπανση από ότι έχω καταλάβει δεν έχει ημ/νια λήξης? Το χαλίκι αυτό που προτείνει ο nagzul τί διαφορετικό έχει και δε χρειάζεται αλλαγή?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-13, 17:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά φυτάκια, τις moss καλύτερα να αποφύγεις να τις βάλεις στο ίδιο ενυδρείο. Όχι ότι είναι απαγορευτικό, αλλά για να μην μπλεχτούν με τον καιρό μεταξύ τους. Πιο εύκολα θα βρεις java moss. Επίσης όγκο χωρίς δυσκολία θα σου δώσει και η java fern και καλύτερα είναι να έχεις και κάποιο φυτό γρήγορης ανάπτυξης (π.χ. hygrophila polysperma, egeria densa). Και κάποιες κρυπτοκορίνες θα ήταν προσιτές. Οι moss θα μπορούσαν ίσως να παίξουν το ρόλο του γρασιδιού, αλλά κάτι τέτοιο απαιτεί πολλή δουλειά και υπομονή από μέρους σου.

Για να μην μπλεχτούμε με τα υποστρώματα, γιατί κάποιες φορές όταν λέμε υπόστρωμα εννοούμε απλά το χαλίκι πάμε να τα δούμε απλά. Η γενική ιδέα είναι ότι ένα ενεργό υπόστρωμα είναι σαν χώμα το οποίο και καλύπτουμε με κάποιους πόντους χαλικάκι. Έχει πολλά θρεπτικά, αλλά κάποια στιγμή εξαντλούνται και ίσως να πρέπει να αφαιρεθεί (μεγάλη ιστορία), όπως επίσης θέλει προσοχή και στα φυτέματα να μη βγει πάνω. Τα παθητικά υποστρώματα μπαίνουν μόνα τους και είναι από υλικά τέτοια που να τραβάνε τα λιπάσματα από τη στήλη νερού και να τα κάνουν διαθέσιμα στις ρίζες των φυτών. Φυσικά μπορούν να γίνουν άπειροι συνδυασμοί τι θα μπει πάνω, κάτω, τρόποι, όρεξη να έχεις να ψάχνεσαι.

Για αρχή για εμένα περιορίσου σε απλό λεπτόκοκκο χαλικάκι με κάποια ενίσχυση στα φυτά που τραβάνε κυρίως από τις ρίζες (π.χ. βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες), εκτός και αν θέλεις να το δεις ως επένδυση να αγοράσεις από τώρα π.χ. Seachem Flourite (παθητικό υπόστρωμα από τα καλύτερα) και να φυτέψεις μπόλικα φυτά και να σου μείνει και για πάντα μελλοντικά. Οι moss, που έχεις γράψει ότι σου αρέσουν, ή οι ferns για παράδειγμα τραβάνε από τη στήλη τα όποια στοιχεία, οπότε όποια συζήτηση γίνεται για υποστρώματα είναι άστοχη για αυτά τα φυτά. Στο λέω και γιατί έχει τύχει σε πολλούς να πάνε σε πετ σοπ, να λένε έχω μια ανούμπια (ίσως το πιο εύκολο φυτό και επίσης τραβάει κυρίως από τη στήλη) και να τους πουλάνε υποστρώματα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-13, 18:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η γνωμη μου ειναι και εμενα να πας σε απλο βυθο, δηλαδη ενα ψιλοκοκκο χαλικακι και θα εισαι μια χαρα. Τα υποστρωματα αφησε τα για αργοτερα, αν ασχοληθεις με πιο απαιτητικα φυτα και οταν κατανοησεις αν τα χρειαζεσαι ή οχι. Στην παρουσα φαση, μπορει να σου δημιουργησουν ακομα και προβλημα.

Τα ευκολα φυτα δεν χρειαζονται υποστρωμα. Αντε καμια ταμπλετα λιπανσης ανα τριμηνο ή και κανενα γενικο λιπασμα με αρκετη φειδω.

Μπορεις να κανεις πραγματικα "διαμαντακια" ενυδρεια με ευκολα φυτα, μη νομιζεις οτι χανουν σε αισθητικη. Με τον καιρο, ψαχνεσαι και σε αλλα πραγματα, αλλα τωρα θεωρω οτι θα κανεις λαθος να πας σε κατι διαφορετικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-13, 21:14
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Αν είναι να διαλέξουμε μεταξύ hygrophila polysperma και Egeria densa, πιο κοντά σε αυτό που έχουμε κατά νου είναι η Egeria densa, όπως και η java moss.

Με εξαίρεση το σκούπισμα που από ότι έχω καταλάβει γίνεται ευκολότερα στο χαλίκι, υπάρχει διαφορά μεταξύ άμμου και χαλικιού? Λέμε να φυτέψουμε απευθείας σε άμμο και για αυτό ρωτάω.

Νομίζω ότι έχετε δίκιο θα ξεκινήσουμε έτσι σιγά σιγά και βλέπουμε.

Έχει προσπαθήσει κανένας να βάλει ανεμιστηράκια σε monolight της juwel? Ο χώρος εκατέρωθεν της ταΐστρας φαίνεται αρκετός μόνο για ένα (σε κάθε πλευρά). Θα' ρθει ο controller και ακόμα θα ψάχνουμε που θα βάλουμε τα ανεμιστήρια...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-13, 21:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολλα και διαφορα φυτα μπορειτε να βαλετε, γιατι ενα-δυο ειδη σκεφτεσαι μονο?

Η αμμος σε φυτεμενο δεν ειναι και η καλυτερη λυση. Μπορει να πετρωσει κανοντας ταυτοχρονα ζημια στις ριζες των φυτων σου. Ψιλο χαλικι, νομιζω ειναι η καλυτερη λυση για ενα φυτεμενο. Αφηνει το νερο να κυκλοφορει πιο ευκολα, ενω οι ριζες των φυτων μπορουν να εξαπλωθουν ευκολοτερα.

Για τα ανεμιστηρακια, παντου υπαρχει χωρος Δεν το ξερω το καπακι του ενυδρειου, αλλα ετσι για να συνηθιζεις στην πατεντα, ειναι καλη αρχη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-13, 00:15
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους. Αφού περάσαμε μια βδομάδα διαβάσματος, ψαξίματος και πειραματισμών, επιστρέφουμε να μοιραστούμε εμπειρίες.

Καταρχίν nagzul, έχεις απόλυτο δίκιο. Μπορεί τα 70αρια zalman του delta66 να μη χωράνε πάνω στο καπάκι της juwel, αλλά 60 άρια χωράνε μια χαρά. Δύο σίγουρα από τη κάθε πλευρά και ελέγχεται αν χωράνε τρία. Σκέφτομαι αυτά και περιμένω να έρθει και το stc. Μέχρι στιγμής πάντως να μη ματιάσω τον καιρό πάνω από 23 βαθμούς δεν έχουμε δει.

Φυσικά δε χωράει καναλάκι, αλλά σκέφτομαι μήπως θερμοκολλήσω πάνω στις ενώσεις του καλωδίου του τροφοδοτικού με τα καλώδια απ' τα fans, οπότε λειτουργήσει η θερμοκόλληση και σαν στερεωτικό και σαν στεγανωτικό. Θα δείξει. Επίσης ένα θέμα που θέλει ψάξιμο είναι η ροή του αέρα. Το 3 in και 1 out αρκεί με τα 60άρια και με ποια διάταξη? Ελπίζω να έχω μια πρώτη εικόνα από βδομάδα.

Ποτηροτρύπανο για το καπάκι δε χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένο λόγο? π.χ. φαβόμαστε μήπως σπάσει;

Σχετικά με τα τεστ κατέληξα μάλλον σε μεμονωμένα της api γιατί η τιμή του σετ πλέον έχει ανέβει τόσο ώστε να μην έχει ίσως νόημα. Αν τα πάρω μεμονωμένα, θα μου έρθουν 47€ (τα 6 κλασσικά), ενώ το σετ συν Kh και Gh, περί τα 49€. Επιπλέον στα μεμονωμένα της api, το ph τεστ έχει και ρυθμιστές του ph, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω. Μια τρίτη σκέψη είναι η Sera, όπου το κόστος είναι γύρω στα 40€, αλλά βγαίνουν λιγότερα τεστ από ότι κατάλαβα και ίσως πιο δυσανάγνωστα. Όπως και να χει μου φαίνονται υπερβολικά πολλά τα χρήματα για αυτό που κάνουν. (εννοώ ότι δεν έχεις αποτέλεσμα ακριβείας). Τελικά και με δεδομένο το ότι απ' ότι διάβασα δύσκολα βγάζεις άκρη με τα τεστ και τα χρώματα μήπως τα stripes τα 6 σε ένα είναι μια χαρά για να έχεις μια συνολική εικόνα και αν προκύψει πρόβλημα την ψάχνεις παραπάνω? Επίσης από ότι κατάλαβα τα alerts δεν είναι αποτελεσματικά? Είναι χάσιμο το συγκεκριμένο θέμα και αν και στην αρχή δε δώσαμε ιδιαίτερη σημασία, σήμερα πολύ θα θέλαμε να έχουμε κανα τεστ. Η γνώμη σας ποιά είναι;

Παρήγγειλα και ένα ψηφιακό phμετρο κινεζοκατάσταση των 8€. Θα δείξει πόσο αξιόπιστο θα είναι.

Αφού ξεμπερδέψαμε με πρωινές οικογενειακές υποχρεώσεις που υπήρχαν, έρχεται η μικρή και αρχίζει να γκρινιάζει γιατί είχαμε πει ότι αυτό το Σ/Κ θα κάναμε καθαρισμό ενυδρείου. Η αλήθεια είναι ότι ο προκάτοχος είχε γνώσεις σχετικά με το άθλημα, αλλά τη μπιχλα που είχαν οι κόντρες του ενυδρείου πάνω τους δεν την έχω ξαναδεί. Οπότε ξύστρα και προσοχή να μη πέσουν οι βρωμιές μέσα στο ενυδρείο, τα ψάρια τρελό εκνευρισμό, ίσως απ' το θόρυβο και εκεί που τελειώνουμε και λέμε τις λεπτομέρειες να τις αφήσουμε για το επόμενο Σ/Κ, να ηρεμήσουν και τα ψάρια, μου έρχεται η ιδέα για καθαρισμό φίλτρου. Κλείνουμε κυκλοφορητή, αδειάζουμε το μισό ενυδρείο και με το που βγάζουμε τα φίλτρα στο κουβά με το νερό, το νερό γίνεται κατράμι. Έτσι πρέπει να γίνεται και αν ναι τί είναι όλη αυτή η μαυρίλα; Είχα διαβάσει για μαυρίλα αλλά αυτό ήταν απίστευτο.
Καθάρισμα βαμβακιού (δυστυχώς δεν είχα πάρει καινούργιο), πράσινων σφουγγαριών και siporax και επανατοποθέτηση (η αλήθεια είναι ότι ζουλήχτηκαν λίγο παραπάνω από ότι γράφει το αρθράκι για τον καθαρισμό των φίλτρων αλλά δεν παλευόταν η μαυρίλα) , γέμισμα ενυδρείου, μπροστά ο κυκλοφορητής και εμείς εγκεφαλικό. Από τη θολούρα δε βλέπαμε απέναντι. Και για θολούρα είχα διαβάσει αλλά αυτό επίσης με ξεπερνούσε. Το δουλέψαμε κανα 3ωρο και ξανά άδειασμα το 1/4. Τώρα φαίνεται να έρχεται στα ίσα του, αλλά τα ψάρια είχαν στρεσαριστεί αρκετά και δε ξέρω αν είναι δικαιολογημένο ή πως μπορώ να το αποφύγω στο μέλλον. Κάποια στιγμή ο pleco έκανε μια κατακόρυφη εξόρμηση και χτύπησε στο καπάκι και θυμήθηκα που διάβαζα ότι όταν αυξηθούν τα επίπεδα ή αμμωνίας ή νιτρικών στο νερό, ξυπνάνε τα φυσικά του ένστικτα και επειδή νομίζει ότι βρίσκεται σε νερόλακο που στεγνώνει πηδάει για να βρει καθαρό νερό. Μπορεί να έχουν μεταβληθεί τόσο πολύ οι συγκεκριμένες συγκεντρώσεις που να συμβαίνει αυτό; Τα υπόλοιπα ψάρια μετά την αρχική τρομάρα συμπεριφέρονται φυσιολογικά. Η τόσο έντονη θολούρα είναι φυσιολογική ή δεν είχε καθαριστεί για πολύ καιρό το φίλτρο και ήταν συνέπεια αυτού;

Άντε να το κλείσω γιατί αν συνεχίσω έτσι θα γράφω μέχρι του χρόνου...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-13, 00:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λοιπον, για να δουμε:

- Αρκουν, πιστευω, τα 4 στο 60αρι. Εγω εχω 2 8αρια στο δικο μου. Ενα θα βγαζει αερα (το ακριανο) και τα αλλα θα βαζουν, ωστε να δημιουργειται ρευμα. Με θερμοσυστελλομενο μακαρονι ή ακομα και μονωτικη ταινια, μια χαρα θα εισαι στις συνδεσεις. Καναλακι ειναι ωραιο αισθητικα, αλλα οχι λειτουργικα απαραιτητο.

-Τα tests της sera δεν τα θεωρω προσωπικα αξιοπιστα (ειχα νιτρικα παλιοτερα), οπως και κανενα απο τα προϊοντα της. Προσωπικη γνωμη, βεβαια. Της api θεωρουνται τα πιο αξιοπιστα. Της salifert που χρησιμοποιω (νιτρικα), ειμαι ευχαριστημενος. Ειναι ενα εξοδο που καλο ειναι να κανεις, στηνοντας για πρωτη φορα ενυδρειο, πιστευω. Εστω ενα τεστ καθε φορα. Ετσι, θα μαθεις πως λειτουργουν οι μηχανισμοι του ενυδρειου, περα απο την ασφαλεια οτι θα ξερεις τι συμβαινει στο νερο σου, σε περιπτωση προβληματος. Alerts και sticks, θα σου ελεγα να τα αφησεις στην ακρη. Καλυτερα να μην παρεις καθολου, γιατι απλα δεν ειναι καθολου αξιοπιστα και δεν θα βγαλεις συμπερασματα.

- Αλατα, αλγες κλπ μπορουν να βγουν ευκολα με μια καλη ξυστρα, παντα προσεκτικα. Για πιο ευκολες καταστασεις, μπορεις να χρησιμοποιεις και ενα μαλακο σφουγγαρι, που δεν εχει ερθει ποτε σε επαφη με καθαριστικα.

-Τον καθαρισμο του φιλτρου δεν πιστευω να τον κανατε με νερο βρυσης
Αν δεν ειχε καθαριστει ποτε, φυσικο ειναι να μαυρισουν τα παντα. Να αλλαζεις το filter wool συχνα (ακομα και ανα εβδομαδα με την αλλαγη νερου σε εσωτερικο φιλτρο), ωστε να μαζευει ολα τα αιωρουμενα σωματιδια. Τα σφουγγαρια μια φορα στο μηνα ή το διμηνο καθαρισμα και το siporax, στο χρονο και αυτο τη μιση ποσοτητα. Εγω δεν το καθαριζω ποτε.

Αυξησε προς το παρον την αναταραξη της επιφανειας με το φιλτρο για να οξυγονωθει καλα το νερο, ωστε να μην εχουν προβλημα τα ψαρια. Αν δεις πως ανασαινουν βαρια στην επιφανεια, κανε μια αλλαγη νερου ακομα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-06-13, 01:48
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Πολύ καλή ιδέα το θερμοσυστελόμενο. Νομίζω ότι κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάποια με σιλικόνη μέσα για καλύτερη στεγάνωση και θα δω πως θα τα πιάσω στο καπάκι γιατί το κανάλι δε χωράει.

Εσύ πως τρύπησες το πλαστικό?

ΟΚ api λοιπόν και λίγα λίγα. Νιτρικά και αμμωνία πρώτα?

Πριν ξεκινήσουμε με τη ξύστρα, αρχίσαμε με σκληρό σφουγγάρι κατσαρόλας (καθαρό χωρίς χημικά και σαπούνια και βρεγμένο στο νερό του ενυδρείου που είχαμε αφαιρέσει) αλλά άφηνε υλικό (έτριβε) μέσα στο νερό. Η ξύστρα της κουζίνας είναι σούπερ.

Όχι ο καθαρισμός έγινε στο κουβά με το νερό που είχαμε αφαιρέσει από το ενυδρείο. Το μόνο εκτός οδηγιών είναι ότι τα χιλιοστίψαμε μπας και καθαρίσουν.

Όταν πήρα το ενυδρείο το παλικάρι που το είχε, μου είπε ότι είχε να το καθαρίσει ένα μήνα. Μάλλον πέσαμε σε χρονική διαστολή...

Βαμβάκι θα αγοράσω αύριο και δε ξέρω μήπως να συμπληρώσω και λίγο siporax ακόμα, γιατί έχει το mini των 35g.

Όταν λες καθάρισμα siporax, αναφέρεσαι στην ιστορία με το βράσιμο ή χλωρίνη κλπ?

Την ανατάραξη την έχω αυξήσει ήδη. (Με το που καθάρισε το φίλτρο αυξήθηκε μόνη της.) Και τώρα που πήγα και χάζεψα τα ψάρια φαίνονται ήρεμα και κολυμπάνε σε μέσο βάθος. Και τα σαλιγκάρια κάτω είναι και ο pleco φαίνεται να ηρέμησε.

Τους έκατσε πολλή, η μαζεμένη καθαριότητα...

Το siporax το mini από το 15άρι τί διαφορά έχει. Στο site της sera από ότι είδα η μόνη διαφορά είναι ότι το 15άρι το δίνει και για λίμνες, ενώ το mini όχι, αλλά έχει άλλη ουσιαστική διαφορά?

Ευχαριστούμε και πάλι για το χρόνο και την πολύτιμη βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-06-13, 02:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολύ καλή ιδέα το θερμοσυστελόμενο. Νομίζω ότι κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάποια με σιλικόνη μέσα για καλύτερη στεγάνωση και θα δω πως θα τα πιάσω στο καπάκι γιατί το κανάλι δε χωράει.
Βαλε τα καλωδια να βγαινουν πισω και δεν θελεις ουτε στεγανοτητα, ουτε τιποτα.
Εσύ πως τρύπησες το πλαστικό?
Πλεον εχω ποτηροτρυπανο. Παλιοτερα σιγα σιγα με το δραπανακι, σχηματιζοντας ενα κυκλο.

ΟΚ api λοιπόν και λίγα λίγα. Νιτρικά και αμμωνία πρώτα?
Ναι, για αρχη καλα εισαι.
Πριν ξεκινήσουμε με τη ξύστρα, αρχίσαμε με σκληρό σφουγγάρι κατσαρόλας (καθαρό χωρίς χημικά και σαπούνια και βρεγμένο στο νερό του ενυδρείου που είχαμε αφαιρέσει) αλλά άφηνε υλικό (έτριβε) μέσα στο νερό. Η ξύστρα της κουζίνας είναι σούπερ.
Να προσεχεις τι χρησιμοποιεις. Μπορει να κανει γρατζουνιες πολυ ευκολα.
Όχι ο καθαρισμός έγινε στο κουβά με το νερό που είχαμε αφαιρέσει από το ενυδρείο. Το μόνο εκτός οδηγιών είναι ότι τα χιλιοστίψαμε μπας και καθαρίσουν.
Ελαφρυ στιψιμο χρειαζεται, εκτος και αν εχεις κανενα εξωτερικο φιλτρο με πολυ βιολογικο υλικο, οποτε η απωλεια βακτηριων απο τα σφουγγαρια δεν θα εχει επιπτωσεις.
Όταν πήρα το ενυδρείο το παλικάρι που το είχε, μου είπε ότι είχε να το καθαρίσει ένα μήνα. Μάλλον πέσαμε σε χρονική διαστολή...
Κατι δεν εκανες καλα σιγουρα. Σε ενα μηνα οτι και να κανεις, τοσο πολυ μαυριλα που λες, δεν βγαινει. Εκτος αν δεν ειχε γινει ποτε σωστη συντηρηση.
Βαμβάκι θα αγοράσω αύριο και δε ξέρω μήπως να συμπληρώσω και λίγο siporax ακόμα, γιατί έχει το mini των 35g.
Βαμβακι αλλαζε συχνα. Οσο περισσοτερο βιολογικο υλικο εχεις, τοσο καλυτερα.
Όταν λες καθάρισμα siporax, αναφέρεσαι στην ιστορία με το βράσιμο ή χλωρίνη κλπ?
Βρασιμο μερους του, ωστε να γινει παλι καινουργιο. Ξαναλεω, δεν το κανω γενικως.
Την ανατάραξη την έχω αυξήσει ήδη. (Με το που καθάρισε το φίλτρο αυξήθηκε μόνη της.) Και τώρα που πήγα και χάζεψα τα ψάρια φαίνονται ήρεμα και κολυμπάνε σε μέσο βάθος. Και τα σαλιγκάρια κάτω είναι και ο pleco φαίνεται να ηρέμησε.

Τους έκατσε πολλή, η μαζεμένη καθαριότητα...
Η αμμωνια μην τους εκατσε ειναι το θεμα
Παρακολουθησε στενα τη συμπεριφορα τους.
Το siporax το mini από το 15άρι τί διαφορά έχει. Στο site της sera από ότι είδα η μόνη διαφορά είναι ότι το 15άρι το δίνει και για λίμνες, ενώ το mini όχι, αλλά έχει άλλη ουσιαστική διαφορά?
Απλα το mini μπαινει και σε μικρα φιλτρα.
Ευχαριστούμε και πάλι για το χρόνο και την πολύτιμη βοήθεια.
Οτι θελεις εδω ειμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-13, 18:22
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπέρα, έχουμε καιρό να γράψουμε αλλά η μικρή πήγε κατασκήνωση και οι ρυθμοί έπεσαν.

Έχουμε και λέμε, καταρχίν η θολούρα εξαφανίστηκε εντελώς μετά από μερικές μέρες, μια αλλαγή υαλοβάμβακα και την προσθήκη άλλων τριών siporax mini των 35g. (έχουμε πλέον 4 35άρια και λογικά είμαστε εντάξει). Θα δείξει μόλις παραλάβω τα τεστ, λογικά αυτή την εβδομάδα.

Το σύστημα ψύξης ολοκληρώθηκε με την προσωρινή του μορφή. Επειδή δεν θέλαμε να τρυπήσουμε το καπάκι πριν να σιγουρευτούμε για την αποτελεσματικότητα του συστήματος και επειδή δεν είχαν έρθει όλα τα ανταλλακτικά (υπολείπονται ακόμα βάσεις σιλικόνης και φίλτρα που τα παραγγείλαμε από εξωτερικό) είπαμε να φτιάξουμε ιδοκατασκευή σε κόντρα πλακέ θαλάσσης. Όπερ και εγένετο. Το συστηματάκι δουλεύει αρκετά καλά (στη δοκιμή έριξε από 25,7 σε 24,7 σε 40').
Είναι λογικό σε 40' λειτουργίας να ζεσταίνεται το πολυπάκ (1400mA)?
Γεφύρωσα τον STC και φαίνεται να λειτουργεί καλά. Προβλέπεται? Το έχει κάνει κανείς?
Κάποια στιγμή είχα θέματα συντονισμού και κραδασμούς. Τρυπώντας το καπάκι και βάζοντας βάσεις σιλικόνης δεν υπάρχουν αντίστοιχα προβλήματα?
Είναι καλό για τα ψάρια σε 40' -1 οC ή να ρίξω λίγο τάση στα ανεμιστήρια και να δουλεύει πιο ήπια?

Τέλος με μεγάλη μας χαρά σας ανακοινώνουμε ότι περάσαμε στην πράσινη πλευρά.
Μη φανταστείτε τίποτα extreme, απλά πήραμε ένα γλαστράκι eleocharis parvula και το αραιώσαμε στην ήδη υπάρχουσα άμμο. Να δούμε αν θα κάνει προκοπή μέχρι το Σεπτέμβρη και θα δούμε εκεί το θέμα του στησίματος από την αρχή.
Προς το παρόν ρίχνουμε την αναλογία που προβλέπεται από το seachem flouris (υγρό) μια φορά την εβδομάδα. Το υγρό λίπασμα επιβαρύνει το νερό του ενυδρείου?
Να βάλουμε ταμπλέτες, έχει νόημα στην άμμο?
Η άμμος έχει μέσα οργανικά από την μέχρι τώρα χρήση του ενυδρείου, λειτουργούν ως λίπασμα?
Στις αλλαγές νερού να σκουπίζω το βυθό ή να τα αφήνω για την λίπανση του γρασιδιού?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-13, 19:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως τον!

Παράθεση:
Καλησπέρα, έχουμε καιρό να γράψουμε αλλά η μικρή πήγε κατασκήνωση και οι ρυθμοί έπεσαν.

Έχουμε και λέμε, καταρχίν η θολούρα εξαφανίστηκε εντελώς μετά από μερικές μέρες, μια αλλαγή υαλοβάμβακα και την προσθήκη άλλων τριών siporax mini των 35g. (έχουμε πλέον 4 35άρια και λογικά είμαστε εντάξει). Θα δείξει μόλις παραλάβω τα τεστ, λογικά αυτή την εβδομάδα.

Το σύστημα ψύξης ολοκληρώθηκε με την προσωρινή του μορφή. Επειδή δεν θέλαμε να τρυπήσουμε το καπάκι πριν να σιγουρευτούμε για την αποτελεσματικότητα του συστήματος και επειδή δεν είχαν έρθει όλα τα ανταλλακτικά (υπολείπονται ακόμα βάσεις σιλικόνης και φίλτρα που τα παραγγείλαμε από εξωτερικό) είπαμε να φτιάξουμε ιδοκατασκευή σε κόντρα πλακέ θαλάσσης. Όπερ και εγένετο. Το συστηματάκι δουλεύει αρκετά καλά (στη δοκιμή έριξε από 25,7 σε 24,7 σε 40').
Είναι λογικό σε 40' λειτουργίας να ζεσταίνεται το πολυπάκ (1400mA)?
Ζεσταινονται ετσι κι αλλιως τα προφοδοτικα, οποτε μη σε ανησυχει.
Γεφύρωσα τον STC και φαίνεται να λειτουργεί καλά. Προβλέπεται? Το έχει κάνει κανείς?
Η συνδεσμολογια του STC-1000 βρισκεται εδω, με γεφυρωσεις.
Κάποια στιγμή είχα θέματα συντονισμού και κραδασμούς. Τρυπώντας το καπάκι και βάζοντας βάσεις σιλικόνης δεν υπάρχουν αντίστοιχα προβλήματα?
Βλεποντας και κανοντας θα το πας. Στα δικα μου για παραδειγμα, δεν εχω βασεις σιλικονης και κραδασμους δεν εχω. Με τρυπημενο καπακι, εννοειται.
Είναι καλό για τα ψάρια σε 40' -1 οC ή να ρίξω λίγο τάση στα ανεμιστήρια και να δουλεύει πιο ήπια?
Αφου εχεις controller, μη σε ανησυχει η αυξομειωση. Ρυθμισε το σε αποκλιση 0,3 βαθμους (ελαχιστη συνατη) και δεν θα ξεφευγεις απο εκει. Σαν χρονος, παντως, νομιζω ειναι μια χαρα.

Τέλος με μεγάλη μας χαρά σας ανακοινώνουμε ότι περάσαμε στην πράσινη πλευρά.
Μη φανταστείτε τίποτα extreme, απλά πήραμε ένα γλαστράκι eleocharis parvula και το αραιώσαμε στην ήδη υπάρχουσα άμμο. Να δούμε αν θα κάνει προκοπή μέχρι το Σεπτέμβρη και θα δούμε εκεί το θέμα του στησίματος από την αρχή.
Προς το παρόν ρίχνουμε την αναλογία που προβλέπεται από το seachem flouris (υγρό) μια φορά την εβδομάδα. Το υγρό λίπασμα επιβαρύνει το νερό του ενυδρείου?
Υπαρχει περιπτωση να μην πιασει, οποτε μην απογοητευτεις. Υπαρχουν και πιο ευκολα φυτα για ξεκινημα απο τα "γρασιδακια".
Το λιπασμα δεν επιβαρυνει το νερο, αλλα το εμπλουτιζει με θρεπτικα για τα φυτα σου. Αλλα αν δεν εχεις πολλα φυτα για να απορροφησουν τα θρεπτικα, οι αλγες θα βρουν ευκαιρια να το κανουν και δεν θα αργησουν να εμφανιστουν. Τα λιπασματα τα ριχνουμε με ιδιαιτερη φειδω, αν δεν υπαρχει αρκετη φυτομαζα στο ενυδρειο. Σκεψου οτι η προτεινομενη δοσολογια αφορα φουλ φυτεμενο ενυδρειο.

Να βάλουμε ταμπλέτες, έχει νόημα στην άμμο?
Για το συγκεκριμενο φυτο, ισως θα ηταν το μονο που θα ειχε νοημα σε σχεση με το flourish. Αλλα θα ελεγα καλυτερα να μη βαλεις ακομα, μεχρι να αποφασισεις πως θα το κανεις το ενυδρειο.
Η άμμος έχει μέσα οργανικά από την μέχρι τώρα χρήση του ενυδρείου, λειτουργούν ως λίπασμα?
Στις αλλαγές νερού να σκουπίζω το βυθό ή να τα αφήνω για την λίπανση του γρασιδιού?
Εγω ειμαι της συχνης χρησης σκουπας βυθου, ακομα και σε φυτεμενα ενυδρεια. Τα θρεπτικα προτιμω να τα δινω αλλιως. Μη φανταστεις οτι θα γινουν και θαυματα απο τα οργανικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-06-13, 09:46
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Η συνδεσμολογια του STC-1000 βρισκεται εδω, με γεφυρωσεις.
Ευχαριστώ για το link. Ευτυχώς μας έκατσε καλά η συνδεσμολογία.

Βλεποντας και κανοντας θα το πας. Στα δικα μου για παραδειγμα, δεν εχω βασεις σιλικονης και κραδασμους δεν εχω. Με τρυπημενο καπακι, εννοειται.
Να σου πω, επειδή δε βλέπω να ανεβάζει θερμοκρασία -παρά τη ζέστη -σκέφτομαι σε πρώτη φάση να μη τρυπήσω και να περιμένω. Αν είναι η όλη ιστορία να δουλεύει 10 μέρες το χρόνο, σε καύσωνα, ίσως να μην αξίζει το τρύπημα.

Αφου εχεις controller, μη σε ανησυχει η αυξομειωση. Ρυθμισε το σε αποκλιση 0,3 βαθμους (ελαχιστη συνατη) και δεν θα ξεφευγεις απο εκει. Σαν χρονος, παντως, νομιζω ειναι μια χαρα.
Θεωρητικά το θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας για όλα τα ζωντανά που έχουμε μέσα το έχω υπολογίσει από 22-28. Προς το παρόν και επειδή μέχρι στιγμής δεν έχω δει πάνω από 25,8 το έχω σετάρει στους 25 με απόκλιση 2, και στην ουσία δεν έχει πάρει ποτέ μπροστά παρά μόνο στα τεστ που είχα κάνει. Πρέπει λες να κατεβάσω την απόκλιση ?

Υπαρχει περιπτωση να μην πιασει, οποτε μην απογοητευτεις. Υπαρχουν και πιο ευκολα φυτα για ξεκινημα απο τα "γρασιδακια".
Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τόσο πολύ για φυτά. Από το link που είχε δώσει ο Delta, φαινόταν να ταιριάζει στο προφίλ του ενυδρείου.
Θερμοκρασία: 10 - 28° C
ph: 5,5 - 8
Φωτισμός: Χαμηλός - Υψηλός
Ρυθμός ανάπτυξης: Πολύ μεγάλος
Απαιτήσεις: Μικρές
Και να μη πιάσει πάντως θα προσπαθήσουμε κάτι άλλο. Για νέες ήττες, για νέες συντριβές...


Το λιπασμα δεν επιβαρυνει το νερο, αλλα το εμπλουτιζει με θρεπτικα για τα φυτα σου. Αλλα αν δεν εχεις πολλα φυτα για να απορροφησουν τα θρεπτικα, οι αλγες θα βρουν ευκαιρια να το κανουν και δεν θα αργησουν να εμφανιστουν. Τα λιπασματα τα ριχνουμε με ιδιαιτερη φειδω, αν δεν υπαρχει αρκετη φυτομαζα στο ενυδρειο. Σκεψου οτι η προτεινομενη δοσολογια αφορα φουλ φυτεμενο ενυδρειο.
Αυτό είναι κάτι που δε το γνώριζα. Η αλήθεια είναι ότι το νερό πήρε μια ελαφρά πράσινη απόχρωση, αλλά δεν πολυέδωσα σημασία, γιατί μόλις έφερα το γλαστράκι σπίτι και το έβαλα όπως ήταν στο ενυδρείο (είχε ταλαιπωρηθεί από τη μεταφορά) έβγαλε κάτι καφε-πράσινα ζουμιά. Άρα να δοκιμάσω τη μισή από την προτεινόμενη για τα 60 λίτρα ποσότητα?

Για το συγκεκριμενο φυτο, ισως θα ηταν το μονο που θα ειχε νοημα σε σχεση με το flourish. Αλλα θα ελεγα καλυτερα να μη βαλεις ακομα, μεχρι να αποφασισεις πως θα το κανεις το ενυδρειο.
Η οριστική απόφαση θα ληφθεί στις διακοπές μαζί με την ενδιαφερόμενη.

Εγω ειμαι της συχνης χρησης σκουπας βυθου, ακομα και σε φυτεμενα ενυδρεια. Τα θρεπτικα προτιμω να τα δινω αλλιως. Μη φανταστεις οτι θα γινουν και θαυματα απο τα οργανικα.
Και εμένα με εκνευρίζει να βλέπω τη λευκή άμμο συνέχεια λερωμένη. Αυτή τη βδομάδα όμως δεν σκούπισα και παρατήρησα ότι στις 4-5 μέρες όλα τα οργανικά είχαν σχεδόν αποσυντεθεί. Είχε μείνει μια γκρι καφέ ομοιόμορφη μάζα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-06-13, 09:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τη θερμοκρασια δεν θα την εχεις σε αποκλιση 6 βαθμων σε καμια περιπτωση. Αλλο τα θεωρητικα επιτρεπτα ορια για καθε ειδος, αλλο η σταθερες συνθηκες. Ρυθμισε τη στους 25-26 βαθμους και να μεινει εκει. Φροντισε και οι αλλαγες νερου σου να ειναι σε κοντινη θερμοκρασια. Δεν ξερω τι θερμοκρασια εχεις στο χωρο, αλλα εμενα τα ανεμιστηρακια πλεον δουλευουν ολη την ημερα και η ψυξη αρχισε να μπαινει σε λειτουργια εδω και 1.5 μηνα. Προσεξε το, οι αυξομειωσεις της θερμοκρασιας δεν ειναι και το καλυτερο για τα ψαρια σου σε ενα κλειστο περιβαλλον, οπως ειναι το ενυδρειο.

Για τα φυτα, αν δεν παθεις, δεν θα μαθεις
Ολα τα ευκολα ειδη, εχουν ενα μεγαλο ευρος παραμετρων, οπως αυτο που ανεφερες. Παντως υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που δεν χρειαζεται να κανεις και πολλα για να τα χαιρεσαι.

Τι εννοεις πρασινη αποχρωση? Δεν πιστευω να το εχεις ετσι οως ειναι στο ενυδρειο το φυτο, με το γλαστρακι? Το συγκεκριμενο πρεπει να το φυτεψεις ενα-ενα κοτσανακι στο βυθο. Το γλαστρακι δεν το κραταμε ποτε στο ενυδρειο. Με προσοχη βγαζεις το φυτο απο το βαμβακι που ειναι πιασμενο και το φυτευεις, πλενοντας το πρωτα.

Αυτο που σου εμεινε στο βυθο, πιθανο να ειναι και αλγη απο το λιπασμα που βαζεις. Προσεχε τις δοσολογιες. Οτι μενει στο βυθο, να ξερεις οτι επιβαρυνει το νερο σου, οποτε καλο ειναι να το καθαριζεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-06-13, 10:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Θεωρητικά το θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας για όλα τα ζωντανά που έχουμε μέσα το έχω υπολογίσει από 22-28. Προς το παρόν και επειδή μέχρι στιγμής δεν έχω δει πάνω από 25,8 το έχω σετάρει στους 25 με απόκλιση 2, και στην ουσία δεν έχει πάρει ποτέ μπροστά παρά μόνο στα τεστ που είχα κάνει. Πρέπει λες να κατεβάσω την απόκλιση ?

2. Και εμένα με εκνευρίζει να βλέπω τη λευκή άμμο συνέχεια λερωμένη. Αυτή τη βδομάδα όμως δεν σκούπισα και παρατήρησα ότι στις 4-5 μέρες όλα τα οργανικά είχαν σχεδόν αποσυντεθεί. Είχε μείνει μια γκρι καφέ ομοιόμορφη μάζα.
1. Δεν εχεις καταλαβει κατι πολυ σημαντικο για τη θερμοκρασια.
Το ευρος της θερμοκρασια που δινεται στα προφιλ δεν ειναι για να παιζει καθημερινα.
Ειναι για ολο το ετος.
Απο χειμωνα σε καλοκαιρι.
Μεσα στη μερα δεν θα ανεβοκατεβαινεις πανω απο 1-2C.
Στις αλλαγες μπορεις να τη ριξεις μεχρι 2-3 αλλα πρεπει να ανεβει σταδιακα παλι.
Η πτωση ειναι ΟΚ (μαλιστα καποια ψαρια γεννανε μολις πεσει στην αλλαγη η θερμοκρασια), στην ανοδο θελει προσοχη.

Οταν εχεις λοιπον ψαρια με ευρος θερμοκρασιας 22-28, το χιεμωνα να παιζεις 24-25 (για να εχεις αβατζο να πεσεις και 1-2 βαθμους στην αλλαγη αν χρειαστει) και το καλοκαιρι 27-28. Ενδιαμεσα στις εποχες, παιζεις με ενδιαμεση θερμοκρασια.

2. Καλο ειναι να υπαρχει καλη κυκλοφορια νερου και πανω στο βυθο για να σπρωχνει το σκουπιδι στην εισοδο του φιλτρου και να μην αρχισει το σκουπιδι να εισχωρει μεσα στο βυθο, γιατι υπαρχει πιθανοτητα να σου δημιουργηθουν σε αναεροβιες περιοχες μεσα στο βυθο, τοξικα αερια οπως υδροθειο.
Αυτο το καταλαβαινεις αν σκανε απο το βυθο μεγαλες φυσαλιδες που αν τις μυρισεις μυριζουν κλουβιο αυγο.
Αν περναει ψαρι απο πανω μπορει να στο στειλει επιτοπου (εχω δει cory να το παιρνει το υδροθειο και μετα απο λιγες ωρες αρχισε τις τουμπες).
Ενω μπορει να δηλητηριστουν γενικα και χωρις να το φανε στη μαπα αν μεινει στο νερο.
Αν ειναι πχ κλειστο το καπακι και μεινει κατω απο το καπακι το αεριο, ξαναγυριζει με την αναταραξη και λογω του φαινομενου της ανταλλαγης αεριων παλι μεσα στο νερο.

Εγω το εχω λυσει το θεμα στο μεγαλο (66 εκ υψος), βαζωντας wavers να χτυπαει στο βυθο.
Παλιοτερα σε πιο κοντο ενυδρειο (50 εκ υψος) το ειχα λυσει με το φιλτρο που ηταν δυνατο για το ενυδρειο και του ειχα κανει εξτρα τρυπες στο spraybar για να στελνει και στο βυθο νερο και να σπρωχνει τα περισσοτερα σκουπδια στην εισοδο του φιλτρου που ηταν στην αλλη μερια του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-06-13, 23:35
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Αυτό θα πει ήττα... Κοιτάξτε να δείτε λοιπόν πώς την πατάς μεγαλοπρεπέστατα. Από την αρχή που διάβαζα για το κάθε είδος ψαριού, πάντα κοιτούσα το θερμοκρασιακό μέγιστο και ελάχιστο στο οποίο επιβιώνει το κάθε ψάρι, ποτέ δε μου πέρασε από το μυαλό ότι το πρόβλημα είναι στις διαφορές θερμοκρασίας μέσα στο 24ωρο. Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα λειτουργούν καλύτερα ανοιχτά...
ΟΚ ο χώρος στον οποίο έχουμε το ενυδρείο είναι ένας χώρος με ελάχιστες θερμοκρασιακές μεταβολές. Αυτό τον καιρό η θερμοκρασία γυροφαίρνει τους 25 oC με απόκλιση περι τον 1 βαθμό. Αντίστοιχα και για το ενυδρείο ποτέ δεν έχω δει ΔΤ πάνω από 1 βαθμό. Σήμερα ξεκίνησε από τους 25,7 και τώρα μετά από τη ζέστη της ημέρας και 6 ώρες λάμπας είναι στους 26,2. Αυτός είναι και ο λόγος που ως πρόβλημα έβλεπα μόνο τις απόλυτες θερμοκρασίες και όχι τις μεταβολές τους.
Στις αλλαγές, επειδή αλλάζουμε κάθε φορά 15lt (και συνήθως σε θερμοκρασία δωματίου), δεν έχει ποτέ πτώση πάνω από 0,2-0,3 oC.
Οπότε αν κατάλαβα καλά και από τα γραφόμενα του nagzul και του delta, η λογική κίνηση για την περίπτωση του καλοκαιριού είναι setpoint 27 με απόκλιση 0,3 ή να αφήσω την απόκλιση πιο χαλαρή π.χ. 0,5?

Με το σκούπισμα ευτυχώς που το επισημάνατε γιατί τελικά θα την πατούσα. Μέσα σε μια εβδομάδα, τα αποδομημένα οργανικά που λέγαμε είχαν κάνει κάτι σαν κρούστα και ήταν πολύ δύσκολα στο σκούπισμα. Τελικά δεν καθάρισε όπως τις άλλες φορές, αλλά θα ρίξω ένα και αύριο.

Σχετικά με τη συγκέντρωση των οργανικών, υπάρχει ένα σημείο στον χώρο μπροστά από το εσωτερικό φίλτρο που συγκεντρώνονται όλα εκεί και σίγουρα πρέπει να ψάξω κάποια αντίστοιχη λύση.

Όσον αφορά τα eleocharis ζουν και βασιλεύουν. Σήμερα που είχε ξηλώσει ένα ο pleco σκάβοντας, όταν πήγα να το ξαναφυτέψω, διαπίστωσα ότι είχε αναπτύξει δρομέα. Με πολύ μικρό βλαστάρι μεν, αλλά το είχε αναπτύξει. Άντε να δούμε, από τα guppies περιμέναμε την αναπαραγωγή, από τα eleocharis μας ήρθε.

Το γλαστράκι το έριξα στο ενυδρείο μόλις γύρισα σπίτι, γιατί πάνω στην μηχανή, με την ζέστη είχε καταταλαιπωρηθεί. Να πάρει μιαν ανάσα μέχρι να φυτευτεί. Αργότερα το απόγευμα φυτεύτηκε βάσει αυτής της διαδικασίας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-06-13, 23:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν ο βυθος "πετρωσει", πιανοντας κρουστα οπως λες, την εκατσες. Θα γινει πολυ επικινδυνη οποιαδηποτε προσπαθεια να κανεις καποια εργασια. Οποτε να φροντιζεις να μην εχει τετοια σημεια.

Για την θερμοκρασια, ρυθμισε τη στους 26 ή 27 βαμους τωρα το καλοκαιρι με μια μικρη αποκλιση και θα ειναι μια χαρα τα ψαρια σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-06-13, 23:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

0.3 βαλτο και βγαλε θερμαντηρα απο τον stc (αν τον εχεις ακομα πανω)
Δεν προκειται να πεσει η θερμοκρασια τωρα πια σε σημεια να ανησυχήσεις. Μπηκαμε γερα στο καλοκαιρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-06-13, 00:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω ολο το χρονο εχω θερμανση και ψυξη πανω, παντως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-06-13, 00:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με 0.3 στον stc?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-06-13, 00:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι. Δεν θα ανοιξει ο θερμαντηρας, βεβαια, αλλα δεν τον βγαζω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-06-13, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι καποιες μερες οταν αλλαζουν που εποχες που μπορει να παιξει πανω απο 0.6 αλλαγη θερμοκρασιας (αλλα οχι πανω απο 1.5 συνηθως στα δικα μου μερη) μεσα στην ημερα.
Εκει θα καιει θερμαντηρας χωρις λογο, για να κραταει στο 0,3 τη διαφορα.

Εδω ειναι το πλεονεκτημα του eliwell που εχει διαφορετικη ρυθμιση θερμοκρασιας στη θερμανση και στην ψυξη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-06-13, 01:43
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

ΟΚ το stc ρυθμισμένο και έτοιμο.

Με το πέτρωμα θα προσπαθήσω να το προλαβαίνω.

Αλήθεια όταν λείπεις για 1-2 βδομάδες τί κάνεις με όλα αυτά? (σκουπίσματα και αλλαγές νερού βασικά).

Παράθεση:
Ναι. Δεν θα ανοιξει ο θερμαντηρας, βεβαια, αλλα δεν τον βγαζω.
Εννοείς ότι έχεις ρίξει τη θερμοκρασία στο θερμοστάτη και απλά τον έχεις αφήσει πάνω στον stc?

Παράθεση:
Ειναι καποιες μερες οταν αλλαζουν που εποχες που μπορει να παιξει πανω απο 0.6 αλλαγη θερμοκρασιας (αλλα οχι πανω απο 1.5 συνηθως στα δικα μου μερη) μεσα στην ημερα.
Εκει θα καιει θερμαντηρας χωρις λογο, για να κραταει στο 0,3 τη διαφορα.
Εκεί το αφήνεις στο 0,3 ή αυξάνεις λίγο στο 0,5 ρίχνοντας ταυτόχρονα την επιθυμητή θερμοκρασία κατά κάτι?

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια και Οργανισμοί Εσωτερικών Υδάτων της Ελλάδας neos Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 3 09-10-12 12:26
Περί φωτισμού Always_Learning Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 18-02-11 17:07
Περί φωτισμού???? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 22 02-12-09 16:55
Περί του Π.Σ.Φ.Ε. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 31-07-03 02:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14266 seconds with 14 queries