Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-05, 18:46
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Ειναι τοσο δυσκολο να κρατηθεις.....

Θελω να σας εξομολογηθω την αμαρτια μου και να με βοηθησετε αν γινεται. Ειμαι αρκετο καιρο στο φορουμ τοσο αυτο οσο και σε αλλα του εξωτερικου και παντα εβλεπα τους δισκους με δεος. Πριν απο κοντα δυο μηνες ξεκινησα το τριτο μου ενυδρειο 450 λιτρων 1,50*0,6*0,5και με φαγουριζε η ιδεα να βαλω δισκους. Τελικα ομως απο φοβο προτιμησα να το κανω κοινωνικο. Εχω ηδη μεσα 4 κομετ που μου το εστρωσαν, 4 γκαπι , 2 ζευγαρια γκουραμι , 2 κοριντορας αλμπινο, 1 αρσενικο μονομαχο, 2 κλοουν , 1 απτερονοτους, 2 μπαλουν μολι και 6 νεον.Η αμμωνια ειναι μηδεν , το PH 7.6 και η θερμοκρασια που τα διατηρω 27-28 βαθμους. Το εδαφος ειναι στρωμενο με φυσικο ψιλο πετραδακι και υπαρχουν καποιες σπηλιες και γυρω στα 10 φυτα. Ο φωτισμος ειναι 3 λαμπες φλορα της οσραμ 3*1,2μ*38W χρησιμοποιω ομως μονο τις δυο και την τριτη για δυο ωρες την ημερα.

Σημερα που πηγα να παρω κανενα γλυφτη να βαλω στο ενυδρειο επαθα τη ζημια. Ειδα ενα δισκακι γυρω στα 7 εκ μαλλον αρσενικο και μαλλον μαρλμπορο που μου πηρε την καρδια.... Και παρασυρθηκα ο ερωτιαρης. Τωρα στα παραπανω ψαρια προστεθηκε και ο βασιλιας . Καθισα πολυ ωρα και διαβασα το φορουμ και εχω πανικοβληθει.... Αλλα θα το παλεψω. Δωστε μου τα φωτα σας....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-05, 19:04
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στο club. Διαβασε τι χρειαζονται οι δισκοι και πραξε το καθηκον σου για ενα όμορφο και οσο το δυνατον περσισσότερο βιοτοπικό ενυδρειο αμαζονιου. Προφανώς με τα ψαρια που εχεις(οχι ολα) πρεπει να παρεις τις απαοφάσεις σου.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-05, 11:07
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Ποια ψαρια εννοεις;

Φιλε Γιαννη ποια ακριβως ψαρια δεν σου αρεσουν , μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος. Εχθες το βραδυ εφαγα μια ωρα με μετρησεις και τα αποτελεσματα δειχνουν οτι θελει δουλεια το ενυδρειο. Το ph katebasma apo to 7.6 και οι σκληροτητες αρκετο κατεβασμα απο το 6 και 10. Ανεβασα την θερμοκρασια και σημερα θα παω να αγορασω τυρφη και εναν θερμοστατη ακομα. Το φιλτρο μου ειναι το eheim 2028pro2 με μακαρονι και ehfisubtrat pro και 2 σφουγγαρια. Επισης θα παρω αλλον εναν δισκο για να εχει παρεα ο Ελβις. Εχθες ηταν μια χαρα, κρυβοταν πισω απο ενα φυλλο και μολις εσβησα τα φωτα αρχισε να σουλατσαρει σε ολο το ενυδρειο. Απο φαγητο δεν τον βλεπω πολυ ορεξατο αλλα θα δω και σημερα. Μου πουλησαν tropical color and vitality σε granules και εχω και τρεις ποικιλιες νιφαδες. Εχθες εκανα και μια αλλαγη νερου γυρω στο 10% και θα συνεχισω οσο πιο συχνα γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-05, 12:04
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αρσενικα γκαπυ με μονομαχο δεν ειναι πολυ καλη ιδεα.ειχα επιχειρησει κι εγω αυτη τη συσταση και τελικα ο μονομαχος μου σκοτωσε τα γκαπυ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-05, 12:07
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο ενυδρείο για 6-8 κομμάτια!!!!

Δώσε πίσω ότι έχεις μέσα στο μαγαζί πού θα πάρεις τα υπόλοιπα 5 δισκάκια σου, δεν ξέρω αν γίνεται να σου κόψουν και τίποτα στην τιμή και κάτσε πίσω και απόλαυσε.

έτσι όπως είναι τώρα το setup τσάμπα ο δίσκος. Δεν λέω ότι οποσδήποτε θα μαραζώσει δεν θα τρώει ή ότι θα αρωστήσει, αλλά αφού είσαι ψημένος για δίσκους γιατί να μην προχωρήσεις σωστά.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-05, 12:53
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Γιατι ρε Χαρη να βγαλω ολα τα ψαρακια, τι σου φταιξανε; Ειναι ολα ασυμβατα με τους δισκους; Ειναι και το οικονομικο ενα θεμα αλλοι 5 δισκοι με τουλαχιστον 70€ ειναι 350 € δεν ειναι λιγο ακριβα εκτος και αν εννοεις μικρα δισκακια με 40€ , αλλα δεν θα χαθουν στο ενυδρειο τα μικρα; Διαβασα οτι δεν εχουν προβλημα με τα περισσοτερα απο τα κοινωνικα μου ψαρακια οι δισκοι. Ο,τι και να λες βεβαια κατα βαθος εχεις δικιο γιατι δεν ημουν προετοιμασμενος για δισκους, αλλα..... με κοιτουσε ο μπαγασας με ενα βλεμα... Ηταν και μονος σε ενα βρωμερο μικρο ενυδρειο με 15 αλλα ψαρια και τον λυπηθηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-05, 18:39
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διαβασα οτι δεν εχουν προβλημα με τα περισσοτερα απο τα κοινωνικα μου ψαρακια οι δισκοι.
Η λέξη προβλημα δεν αφορα μονο θέματα συμπεριφοράς αλλα και διαφορετικές απαιτησεις νερού. Για παραδειγμα τα νεον θέλουν πιο κρυα νερα με αποτελεσμα να στρεσσάρονται στις υψηλες θερμοκρασιες(για να μην μιλήσουμε τι θα παθουν οταν κανεις θεραπεια και ανεβάσεις θερμοκρασια), τα μολυ προέρχονται από αλκαλικά νερα κλτ κτλ.
Εχουμε ξαναπει οτι δυστηχώς(η ευτηχως) ο δισκος θέλει να τηρούμε κάποιες παραμετρους με ευλαβεια. Ειναι ομαδικο ψαρι, θέλει δεδομενα λίτρα ανα δισκο, καλή βιολογια, πολλές αλλαγές νερου, συγκεκριμένους γειτονες, υψηλές θρμοκρασιες, λεπτομέρεια στην διατροφή του κτλ κλτ. Αν δεν μπορεις να εισαι ΟΚ με αυτα τοτε δωσε πισω τον δισκο και φτιαξε ενυδρειο με κάτι αλλο.

Παράθεση:
με κοιτουσε ο μπαγασας με ενα βλεμα...
Όταν θα αρρωστήσει και δεν θα μπορεις να κανεις κατι θα στεναχωρηθεις περισσότερο.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-05, 12:48
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Pritani έχεις ένα πολύ καλό ενυδρείο για να φτιάξεις ένα ιδανικό σπίτι για μια ομάδα δίσκων. Απλά όπως σου είπαν και τα παιδιά προηγουμένως πρέπει να πάρεις κάποιες αποφάσεις. Να φύγουν σχεδόν όλα τα ψαράκια που έχεις τώρα (έχεις πολλές επιλογές για άλλα ψαράκια που μπορείς να βάλεις μαζί με τους δίσκους, πχ. καρδινάλιους, ροδόστομους, κάποιες μικρές κιχλίδες όπως ραμιρέζι)
Επίσης πρέπει να σκεφτείς πως θα δημιουργείς μαλακό νερό. Απ’ ότι βλέπω είσαι από Θεσσαλονίκη και το νερό της ύδρευσης θα είναι σίγουρα σκληρό.
Θέλει λίγη μελέτη το θέμα, για να μην έχεις προβλήματα μετά από μια δυο βδομάδες. Πάντως το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει σίγουρα.
Για ό,τιάλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-05, 11:50
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Δεν αμφισβητω τιποτα απο αυτα που λετε μη με παρεξηγειτε. Την Παρασκευη αγορασα εναν ακομα 10αρι δισκο για να εχει παρεα ο Ελβις. Αγορασα και τυρφη. Τα πηγαν μια χαρα οι δυο τους και δειχνουν να τη βρισκουν παρεα.Το σαββατο το πρωι που ξυπνησα ομως περασα μια φρικη.... Ο ελβις ηταν στο πλαι κοντα στην επιφανεια και σε ασχημη κατασταση. Εκανα μετρησεις στο νερο και ηταν ολα χαλια . Ψηλα επιπεδα αμμωνιας και νιτρικων και ph ψηλο. Εκανα μια γενναια αλλαγη νερου κοντα στο 30% προσθεσα στο φιλτρο και mylith της hydor, και τα πραγματα ισορροπησαν. Την Κυριακη ηταν ολοι μια χαρα. Εβγαλα τα κομετ και τα μολι απο το ενυδρειο συντομα θα βγαλω και τα νεον. Τα κοριντορας και τα γκαπι θα τα κρατησω. Το θεμα ειναι οτι ο καινουριος δισκος δεν φαινεται να τρωει. Τσιμπολογαει μονο λιγο αγγουρι. Τι να κανω; Να ψαξω για ζωντανη τροφη; Βρηκα αρτεμια, να την παρω; Επισης η σκληροτητα δεν λεει να κατεβει με τιποτα , το νερο της βρυσης ειναι τρελα σκληρο και οτι και να προσθεσα δεν ειδα αποτελεσμα. Πηρα νερο και απο γεωτρηση στον Χορτιατη αλλα και εκει τα πραγματα δεν ηταν καλυτερα. Εχω τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησω νερο απο ατμολεβητα, τι λετε;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-05, 12:17
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Απιονισμένο νερό που πουλάνε στα σουπερ-μάρκετ αυτό που είναι για σίδερο.
Έχει 7-Ph και σκληρότητα περίπου στο 2 και είναι σε καλή τιμή.
Αλλίως ξεκίνα να ψάχνεις για Αντίστροφη Όσμωση R/O. Άλλωσε στο τέλος εκεί θα καταλήξεις
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-05, 15:20
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

ψάξε να βρεις γιατί έχεις αμμωνία. μέχρι τότε έλεγχε το νερό σου και άλλαζε όσο απαιτείται για να έχεις 0. μην παίζεις με το νερό σου μέχρι να συνέλθουν τα πράγματα. Οι απότομες αλλαγές στο ph είναι επικίνδυνες και για τα ψαράκια σου αλλά και για τα νιτροβακτηρίδια σου. μετά τα λέμε για ph, σκληρότητες κτλ. Πίστεψε με, προς το παρόν δεν πρέπει να αγχώνεσαι με την σκληρότητα του νερού σου
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-05, 15:31
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Κάνοντας αλλαγή 30% με απιονισμένο εννοείται ποτέ σκέτο αλλά 50-50 με νερό βρύσης η μείωση του Ph δεν θα είναι μεγάλη και σιγά σιγά θα δεί αποτέλεσμα και σε μείωση Ph αλλά και σε βελτίωση της σκληρότητας.
Στο μόνο που δεν θα δεί αποτέλεσμα είναι η τσέπη του.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-05, 15:50
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον που δειχνετε. Το νερο μου το παρακολουθω συνεχεια, πιστευω οτι επαιξαν ρολο τα κομετ αρκετα στην αμμωνια για αυτο και τα απομακρυνα.... Οσον αφορα το νερο απο ατμολεβητα γνωριζεται αν θα κανει δουλεια; Τετοιο νερο μπορω να εχω τζαμπα σε μεγαλες ποσοτητες μια και στο εργοστασιο που δουλευω υπαρχει αφθονο.... Η αεραντλια μπορει να βοηθησει σε κατι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-05, 16:24
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Εάν έχεις διοξύδιο είναι απαγορευτική. Το μόνο που θα κάνει είναι να καταστρέφει το CO2 και να μένει το Ph σε αρκετά υψηλά νούμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-05, 17:04
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Ξέρεις τι βάζουν στο νερό του λέβητα ;
Αν βάζουν υδραζινη και παρόμοια χημικά τότε ούτε να το σκεφτείς .
Αν έχετε μονάδα αφαλατωμενου και μπορείς να πάρεις απευθείας από εκεί τότε ναι αλλά καντου ένα πέρασμα με άνθρακα πριν το βάλεις στο ενυδρείο .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05659 seconds with 12 queries