Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 12-11-15, 09:44
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τελικά είναι πολύ όμορφα τα ΚΟΙ και ας είναι και μηνών !!!

Από τον Γιάννη....

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 12-11-15, 11:10
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Και θα γίνουν ακόμα πιο όμορφα, να τα χαίρεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 12-11-15, 12:40
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή koi

Τα koi αυτά είναι jampo tosai (κανίβαλοι) . Eιναι μόλις 5 μηνών ,και τα μεγέθη τους αγγίζουν τα 10 cm.Δηλαδή με καλό τάϊσμα θα πιάσουν πιο γρήγορα το τελικό τους μέγεθος . Τώρα που θα τα Βάλης στη λίμνη ο ήλιος θα τους τονίσει πάρα πολύ τα χρώματα. Σου εύχομαι να τα δεις όλα στο τελικό τους μέγεθος .Καλορίζικα…..
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 12-11-15, 12:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

5 μηνών μόνο και είναι 10 cm ; Φοβερό

Καλορίζικα Παναγιώτη, να τα χαίρεσαι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 12-11-15, 12:45
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Να τα χαίρεσαι Παναγιώτη Είναι και πανέμορφα Να μας τα δείχνεις όσο θα μεγαλώνουν να τα ζηλεύουμε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 12-11-15, 12:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Amarini mo utsukushīdesu !
(με 'σας θα μάθουμε και γιαπωνέζικα )
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 12-11-15, 13:43
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takolas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και θα γίνουν ακόμα πιο όμορφα, να τα χαίρεσαι!
Από το στόμα σου και στου .... ψαριού το αυτί. Ευχαριστώ !!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα koi αυτά είναι jampo tosai (κανίβαλοι) . Eιναι μόλις 5 μηνών ,και τα μεγέθη τους αγγίζουν τα 10 cm.Δηλαδή με καλό τάϊσμα θα πιάσουν πιο γρήγορα το τελικό τους μέγεθος . Τώρα που θα τα Βάλης στη λίμνη ο ήλιος θα τους τονίσει πάρα πολύ τα χρώματα. Σου εύχομαι να τα δεις όλα στο τελικό τους μέγεθος .Καλορίζικα…..
Θα πρέπει να αναλάβει η γυναίκα μου το τάισμα για να μεγαλώσουν, γιατί εγώ τα έχω λιτοδίαιτα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
5 μηνών μόνο και είναι 10 cm ; Φοβερό

Καλορίζικα Παναγιώτη, να τα χαίρεσαι
Ευχαριστώ Τάκη. Και στα δικά σου χέρια θα έπαιρναν μπόλικο μέγεθος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα χαίρεσαι Παναγιώτη Είναι και πανέμορφα Να μας τα δείχνεις όσο θα μεγαλώνουν να τα ζηλεύουμε
Επιβάλετέ το φωτορεπορτάζ, όπως και κάποια υποβρύχιο βίντεο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Amarini mo utsukushīdesu !
(με 'σας θα μάθουμε και γιαπωνέζικα )
nani mo nai
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 23-11-15, 13:28
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα doitsu sanke και kikusui κρύβονται μαζί, πίσω από τις γλάστρες. Είναι τα ποιο μικρά και φοβούνται να κολυμπήσουν μαζί με τα υπόλοιπα στο κέντρο της λίμνης. Τα υπόλοιπα έχουν γίνει ένα μπουλούκι από το πρώτο και όλα διάστημα. Μόνο το kohaku έχει ξεκινήσει να τρώει από την τροφή που ρίχνω. Τα άλλα ακόμα φοβούνται να με πλησιάσουν.

Έκανα 2 αναβαθμίσεις.

Το 1ο είναι το skimmer. Είχα κάνει μια πατέντα με ένα καφάσι αλλά δεν δούλεψε έτσι όπως το ήθελα. Βρήκα ένα δοχείο νερού. Το έκοψα από πάνω. Έκοψα και από μπροστά μια είσοδο για να μπαίνει το νερό. Το κάλυψα με κεραμίδια για να μην φαίνεται τουλάχιστον από πάνω. Μόνο από πλάι το βλέπεις. Η αντλία που έχει είναι 3000λτ/ώρα και το νερό πάει στα φίλτρα. Αρχίζει και πιάνει πρασινάδα τα σημεία που είναι μέσα στο νερό. Μέχρι τώρα κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Δεν πιάνει μόνο τα φύλλα. Μαζεύει μέχρι και τα μικρά σωματίδια (π.χ. κόκκους από χώμα) που μπορεί να κάτσουν πάνω στην λίμνη. Το αισθητικό κομμάτι ίσως θέλει ακόμα βελτίωση.






2η αλλαγή η ταΐστρα. Η αλλαγή της τροφής από καλοκαιρινή σε φθινοπωρινή έχει γίνει. Όταν κρυώσει και άλλο ο καιρός θα πάνε σε χειμωνιάτικη που έχει ακόμα λιγότερη πρωτεΐνη. Επειδή ο χρόνος είναι περιορισμένος η ταΐστρα δυστυχώς θα κάνει το βασικό τάισμα, τις ώρες που θα είμαι δουλειά, και εγώ κάποιο επικουρικό όταν ευκαιρώ. Μόνο όταν τα ταΐζουμε οι ίδιοι μπορούμε να καταλάβουμε τις ανάγκες των ψαριών και να διαγνώσουμε έγκαιρο τυχόν προβλήματα. Αν δουλέψει έτσι όπως το θέλω, θα το ντύσω με τούβλα για να δέσει καλύτερα στον χώρο. Με τα ίδια τούβλα έχω ντύσει την αεραντλία και τα ρεύματα. Ίσως μελλοντικά πρέπει να τα βάλω όλα σε ένα σημείο.

Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 23-11-15, 17:17
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παναγιώτη τι ωραία !!! Εύχομαι τα μικρά να μην χωράνε στα στόματα των μεγάλων . Ταϊζε καλά εεεε να μεγαλώσουν μην κάνεις τσιγκουνιές Επίσης βγάλε καμία φωτό με λεπτομέριες για το σκιμεράκι που έφτιαξες με ενδιαφέρει , πόσο κάτω είναι απο την επιφάνεια του νερού ? στα ίδια τα φίλτρα σου πάει και αυτη η αντλία ή εφτιαξες άλλο φίλτρο ?
Αααααα μισές δουλειές δεν λές λεπτομέρειες , για πες για πές ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 24-11-15, 10:25
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα 2 μικρά πιστεύω ότι δεν χωράνε στο στόμα του μεγάλου. Το μεγάλο δεν τους δίνει καν σημασία. Αυτά είναι ακόμα αγχωμένα και κρύβονται. Όσο για το φαγητό δεν ξέρω κατά πόσο τους δίνω αρκετή τροφή. Τώρα που χειμωνιάζει τους δίνω μικρότερες ποσότητες. Το μόνο σίγουρο με την ταΐστρα είναι ότι θα έχουν αρκετά περισσότερα γεύματα μέσα στην ημέρα. Έχει επιλογές μέχρι 6 γεύματα ημερησίως με αρκετές επιλογές για την ποσότητα.

Με το skimmer έπρεπε να έπαιρνα και άλλες φώτο !!! Το νερό πάει στα φίλτρα που έχω. Το βάθος είναι όσο το 1ο σκαλοπάτι (25-30 εκατοστά). Έκανα μια τρύπα στο δοχείο του νερού. Πέρασα τον σωλήνα και μετά βίδωσα από μέσα την αντλία. Έτσι το νερό περνάει μόνο από το άνοιγμα που έχω κάνει. Το παλιό skimmer (καφάσι) το είχα ντύσει με σακούλα. Τρύπαγε με τον καιρό και δεν ρούφαγε μόνο από την επιφάνεια. Επίσης το παλιό ήταν ρηχό και κόλλαγαν πολύ εύκολα τα φύλλα πάνω στην αντλία με αποτέλεσμα να θέλει συχνό καθάρισμα. Όταν φυσά και πέφτουν μπόλικα φύλλα ίσως χρειαστεί και καθημερινό καθάρισμα. Η λίμνη είναι υπερυψωμένη περιμετρικά οπότε δεν έχω πρόβλημα με τα φύλλα που έχουν είδη πέσει. Δεν πρέπει να βρίσκεται κοντά στην ταΐστρα γιατί θα τραβάει την τροφή, πριν προλάβουν να την φάνε τα ψάρια. Το άνοιγμα μπροστά είναι 1 με 2 εκατοστά κάτω από την επιφάνεια του νερού. Αν η στάθμη του νερού πέσει κάτω από το στόμιο που τραβάει νερό (είτε λόγου εξάτμισης, είτε επειδή τα φύλλα φράξανε την είσοδο), τότε το δοχείο αδειάζει και λόγο άνωσης έρχεται στην επιφάνεια Για αυτό έβαλα τούβλα ανάμεσα από τα κεραμίδια για να το κρατάνε κάτω. Αν το νερό ανέβει αρκετά εκατοστά πάνω είτε θα τραβάει τα φύλλα με πολύ αργό ρυθμό είτε καθόλου. Έχω κρατήσει ένα κομμάτι πλαστικού για να φτιάξω μια μεταβαλλόμενη πόρτα , αλλά ακόμα δεν ξέρω πως ακριβώς να το υλοποιήσω.

Αν είχε μεγαλύτερη διάμετρο και ήταν ακόμα ποιο βαθύ τόσο λιγότερη συντήρηση θα χρειαζόταν. Πάντως είναι ένας απλώς και οικονομικός τρόπος για DYI skimmer.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 24-11-15, 17:43
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Έκανες πολύ καλή δουλειά εγώ προβληματίζομαι όπως και εσυ με την εξάτμιση του νερού , όχι τώρα το καλοκαίρι , κάθε μέρα συμπληρώνω περίπου 200 λίτρα και επειδή δεν έχω αυτόματη ηλεκτροβάνα ή φλοτέρ να αναπληρώνεται αυτόματα η εξάτμιση του νερού δεν βρίσκω λύση για να κάνω μόνη μου ένα σκιμμερ ούτε τα έτοιμα μπορώ να χρησιμοποιήσω .... το πρόβλημα μου όμως είναι αυτη την εποχή , άντε να δούμε αν θα κάνω κάτι κάποια στιγμή ...
¶λλες φωτό απο την κατασκευή δεν έχεις εεε?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 18:52
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 24-11-15, 20:52
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν έχω άλλες φώτο. Το καλοκαίρι έχω και εγώ εξάτμιση αλλά όχι τόσο πολύ. Από τα καλύτερα DIY skimmer θεωρό το παρακάτω. Φοβάμαι να φτιάξω κάποιο αυτόματο σύστημα αναπλήρωσης νερού γιατί αν κολλήσει και βγάζει συνέχεια νερό...... τότε πλημμυρίσαμε.

BORKED


Από έτοιμη λύση υπάρχει το "floating pond skimmer" αλλά δεν έχει χώρο για να μαζέψει αρκετά φύλλα και θα μπουκώνει γρήγορα.
Το καλύτερο έτοιμο θεωρό το "helix pond skimmer". Δεν παίζει ρόλο αν μεταβάλετε το ύψος της στάθμης. Εντελώς φιλικό προς τα ψάρια. Χωράει πάρα μα πάρα πολλά φύλλα.

Εγώ θα συνεχίσω με DIY skimmer
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 24-11-15, 20:57
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο Παναγιώτη αυτό στο βίντεο το έχω δει αλλά δεν μπορώ να το υλοποιήσω στην δική μου λίμνη ... Η μία αντλία μου έχει σύνδεση για σκιμμερ Μπράβο σου και πάλι για την εφευρετικοτητα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 04-05-16, 10:00
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Η ταΐστρα πολύ με έχει παιδέψει. Τους πρώτους 2 μήνες δούλεψε άψογα. Έχει μπόλικες επιλογές και για την ποσότητα αλλά και για την συχνότητα της τροφής. Ξαφνικά χάλασε και άρχισε το μαρτύριο μου. Μίλησα με το μαγαζί που μου την είχε πουλήσει. Αφού κάναμε κάποιες δοκιμές (χωρίς επιτυχία) μου είπαν να την στείλω πίσω και θα μου στείλουν καινούργια. Η καινούργια έφτασε και..... δεν δούλευε. Με τα πολλά, τώρα περιμένω να μου στείλουν την 3η ταΐστρα. Ελπίζω αυτή να δουλεύει χωρίς προβλήματα και να κρατήσει για χρόνια. Τα ψάρια πεινάνε σαν λύκοι και τα χρειάζονται τα έξτρα ταΐσματα μέσα στην ημέρα.


Να και μια φωτογραφία με τον καταρράκτης και τα φίλτρα μου Πασχαλιάτικα.

Το φυτό στον καταρράκτη (Hydrocotyle verticillata) το έχω περιορίσει υπερβολικά. Μάλλον το παράκανα Θέλει τον χρόνο του και θα απλωθεί πάλι.

Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 04-05-16, 10:41
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Xρόνια πολλά Παναγιώτη Μισές δουλειές που είναι η λίμνη με τα ψάρια βρε ????? Να δώ να χαρώ και εγω .....
Μακάρι να πάνε όλα καλά με την ταϊστρα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 04-05-16, 10:42
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Πολύ όμορφα,
ελπίζω η 3η ταίστρα να δουλέψει.
Η λευκοκεφάλα σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα
και την περιόρισες;
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 04-05-16, 11:03
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σιγά σιγά θα βάλω και άλλες φωτογραφίες με τα ψάρια Το τριφυλλι που έχω γύρο από την λίμνη δεν είναι και στην καλύτερη του κατάσταση και για αυτό δεν έχω βγάλει μια ποιο πανοραμική φωτογραφία.

Όταν είχα αφήσει ανεξέλεγκτο το φυτό στον καταρράκτη, είχε γίνει πολύ όμορφο, χωρίς να ξέρω τι γίνεται από κάτω. Τελικά είχε μαζευτεί λάσπη στις ρίζες. Το αποτέλεσμα ήταν να στέλνει κάποια μικρή ποσότητα νερού εκτός λίμνης και να έχω απώλειες. Φέτος αποφάσισα να το περιορίσω αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 04-05-16, 11:10
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Κατάλαβα, θα έχω τον νου μου γιατί έβαλα και
εγώ στην λιμνούλα μου...αν και το έχω μέσα στο νερό στα ρηχά...
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 30-06-16, 11:01
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

'Eχω καιρό να κάνω update....

Η καινούργια ταΐστρα ήρθε και δουλεύει μια χαρά.
Έχω φτιάξει μια βάση και το κεραμίδι στο βίντεο είναι για να πέφτει η τροφή από την ταΐστρα στην λίμνη. Έφτιαξα ένα στεφάνι (από σωλήνα ποτίσματος). Η λογική είναι να μην μου ρουφάει το skimmer το φαγητό.
Αυτή την στιγμή την ταΐστρα δεν την έχω βάλει σε λειτουργία, αλλά θα μπει σύντομα.







Δίπλα στον καταρράκτη έβλεπε το τελευταίο διάστημα νερό. Από κάπου είχα απώλειες. Αναγκάστηκα να τον ξηλώσω σχεδόν όλο. Τελικά το χώμα κάτω από τον καταρράκτη είχε υποχωρήσει με αποτέλεσμα το liner και οι πέτρες να κατέβουν ποιο κάτω και στο πλάι να έχω απώλειες. Διόρθωσα το σημείο που δεν πατούσε καλά το liner. Τον έστισα πάλι αλλά πολύ πρόχειρα καθώς δεν είχα μαζί μου σιλικόνη και black foam for waterfall. Τώρα είναι σε χάλια κατάσταση. Δεν τον βγάζω φωτογραφία.

Στο τάισμα γίνεται πόλεμος...

https://youtu.be/K5kcgvqz8xw
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 30-06-16, 11:27
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Έξυπνη η πατέντα,
τα ψάρια σου πολύ όμορφα!
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 30-06-16, 12:21
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Έξυπνο Παναγιώτη Τα μικρά μεγάλωσαν ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 30-06-16, 12:50
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

ευχαριστώ...

Από την αρχή όλα τα μικρά τρώγανε εκτός από τα δυο μικρότερα (το doitsu sanke και kikusui που κρυβόντουσαν στις γλάστρες). To doitsu sanke πλέον έχει πάρει μπόλικο μπόι και δεν μασάει μια. Φαίνεται και στο βίντεο. Το kikusui δυστυχώς δεν τον βρίσκω (εδώ και μήνες). Τις προάλλες, σήκωσα όλες τις γλάστρες άλλα είναι άφαντο... Πολύ φοβάμαι ότι....
Πάντως όλα τα μικρά πήραν μπόλικο μπόι και έρχονται και για φαγητό. Κάποια παίρνουν το φαγητό μέσα από το στόμα των μεγαλύτερων, κάποια άλλα περιμένουν να χορτάσουν τα μεγάλα και να φάνε τα περισσεύματα.

Του χρόνου λέω να δοκιμάσω να τα ταΐσω με μπιμπερό. Τώρα μαθαίνουν να πιπιλάνε το δάχτυλο.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 30-06-16, 13:30
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Lol δεν είδα το βίντεο ..... θα το δώ απο το σπίτι
Μπραβο για τα μικρούλια !!!
Τώρα που το είδα , πανέμορφα ειναι Τι ωραία που τα ταΐζεις βρε Παναγιώτη, τα δικά μου φέτος που δεν τα βλέπω πολύ δεν έρχονται ενώ πέρυσι τα τάιζα στο στόμα. ......
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 30-06-16 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 01-07-16, 08:57
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Είχα και εγώ δυο χρόνια να τα ταΐσω με το χέρι μου. Ύστερα από μια συζήτηση που είχα με τον GIANNHS_KOI έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού στην λίμνη μου. Τα ψάρια άλλαξαν συμπεριφορά και έγιναν αρκετά ποιο δεκτικά. Φοβάμαι ότι αν βάλω τώρα την ταΐστρα θα χάσω πάλι την χαρά να τα ταΐζω από το χέρι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 01-07-16, 09:29
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αυτό φταίει , όχι η αλλαγή νερού (γιατι κάνω συχνές αλλαγές και μετράω NO3<5 ) . Όταν περνούσα χρόνο μαζί τους με γνωρίζαν. Τώρα απλά ταίζω σαν να είμαι "μηχάνημα" και φεύγω τρέχοντας θα το ξαναβρώ απο Σεπτέμβρη που θα έχω πιό πολύ χρόνο . Τουλάχιστον δεν έχω τύψεις για την τροφή που τους δίνω, αφού φροντίζω να αγοράζω τις καλύτερες Τα Κόι που πήρα απο τον Μιχάλη έχουν γίνει 20 εκ. σε λιγότερο απο 1 χρόνο και είναι πανέμορφα.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 01-09-16, 11:09
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ας βάλουμε και τα "άσχημα".
Αν δείτε την κατασκευή από την αρχή, χρησιμοποίησα ιδική κόλλα για τα alpha block. Στις γωνίες έβαλα τσέρκια με πρόκες για να τα κρατήσουν και να μην ανοίξουν. Τελικά την πάτησα στην ευθεία. Η φώτο είναι από τα απόκρυφα της λίμνης μου. Η πίσω πλευρά των φίλτρων που δεν έχω καλύψει τα alpha block με την καλαμιά, καθώς κανείς δεν πάει από εκεί να δει. Ούτε έχω ασχοληθεί με το τριφύλλι. Έχω τυλίξει με χοντρό σύρμα τα alpha block για να μην ξανά πέσουν κάτω. Είμαι περίεργος αν βγάλω την καλαμιά θα έχω τέτοιο πρόβλημα και σε άλλο σημείο.

Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 01-09-16, 11:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ανοιξε τρύπες στο αλφαμπλοκ Παναγιώτη και βίδωσε με ουπα τσερκι

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 01-09-16, 11:24
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Σιγα τα ασχημα!βαλε ρε συ κανα βιντεακι με τα ψαρακια να τα χαρουμε λιγο
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 01-09-16, 11:52
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@Τακης Τέτοιο τσέρκι χρησιμοποίησα για τις γωνίες. Αντέχουν ακόμα μια χαρά.... Η ευθεία όμως που δεν είχε τπτ δεν άντεξε.

@odin79 Έχω επικεντρωθεί σε άλλο project. Έχω μαζέψει βίντεο. Να δω πότε θα τα μοντάρω
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 14-09-16, 12:36
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ψησταριά



Παλετοδεξαμενή ibc



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09280 seconds with 14 queries