Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-11-12, 19:22   #1
Γεια σας...!!! Νεος στο forum
aristotelis13
Junior Member
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος 10-11-12, 19:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα κ απο μενα... ειμαι νεος στο forum αλλα κ στο χωρο των ενυδρειων... Εχς ενα 60αρι ... Εχω ενα φιλτρο μεσα σε αυτο κ ενα θερμοστατη... Ολα μεχρι στιγμης πανε καλα..!! Εχς μεσα μονο για αρχη 3 ψαρακια "Χηρες" και εχω ενα θεμα... Μολις αναβω το φως στο ενυδρειο τα ψαρακια τρομαζουν κ κρυβονται!! Μηπως γνωριζεται τι μπορει να φταιει?
Εμφανίσεις: 6050
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-12, 22:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.καλα ολα αυτα που εχεις,αλλα πρεπει να εχεις και στρωμενο φιλτρο για να βαλεις τα ψαρια και τεστ για να κανεις μετρησεις στο νερο.
αυτα τα εχεις?

διαβασε και τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω και οτι δεν καταλαβεις ρωτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-12, 22:46
Το avatar του χρήστη kritikos
kritikos Ο χρήστης kritikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2012
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

καλώς ήρθες και καλή ανάγνωση...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-12, 22:55
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλως σας βρηκα.... Εχω αρχισει το "στρωσιμο" με ψαρακια, αφου αφησα 1 εβδομαδα το ενυδρειο μονο του να δουλευει.... διαβασα αυτα που μου ειπατε αλλα λυση δεν εχω βρει.... βασικα σκεφτηκα να τα αφησω να δω τι θα κανουν αλλα τρομοκρατουνται κ δεν μπορω, οποτε κλεινω αμεσως το φως....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-12, 23:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αριστοτελη καλως ηρθες
το οτι δουλευε μια βδομαδα (η εναν αιωνα) δεν λεγεται στρωσιμο αλλα νερο που παει κι ερχεται διαβασε τα υπομνηματα των αρχαριων και βρες μπολι.
Αν βαλεις αγγελια θα βρεις αμεσως, δεν ειναι δυσκολη η περιοχη σου αλλα πρεπει να το κανεις γρηγορα γιατι τα ψαρακια σε αστρωτο ενυδρειο δε θα την παλαιψουν για πολυ.
Καλο διαβασμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-12, 23:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristotelis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως σας βρηκα.... Εχω αρχισει το "στρωσιμο" με ψαρακια, αφου αφησα 1 εβδομαδα το ενυδρειο μονο του να δουλευει.... διαβασα αυτα που μου ειπατε αλλα λυση δεν εχω βρει.... βασικα σκεφτηκα να τα αφησω να δω τι θα κανουν αλλα τρομοκρατουνται κ δεν μπορω, οποτε κλεινω αμεσως το φως....
λαθος στα ειπανε.δεν στρωνουμε ενυδρειο με ψαρια γιατι βασανιζονται αδικα μεχρι θανατου.θα σου πω το σωστο που πρεπει να κανεις και αποκει και περα κανε οτι σου λεει η συνειδηση σου.

μεχρι τη δευτερα που θα ανοιξουν τα μαγαζια:
αλλαγες 20 λιτρα δυο φορες την ημερα.καλο θα ητανε να κανεις και μια αποψε,τωρα.

τις αλλαγες θα τις κανεις με νερο αποχλωριομενο με αντιχλωριο και θα βαζεις νερο στην ιδια θερμοκρασια με αυτο που εχεις στο ενυδρειο.κανε μιξη με νερο απτο θερμοσιφωνο στην αναγκη.τα ψαρια κρυβονται συνεχεια γιατι στρεσαρονται απτην αμμωνια στην οποια κολυμπανε.εσυ αν κολυμπαγες στα κατρουλια σου πως θα ενιωθες?

μεχρι τη δευτερα οπως σου ειπα,
1)αλλαγες 2 φορες τη μερα,
2)δεν θα ταισεις καθολου,
3)και το φως μην το αναβεις καλυτερα.
4)αν εχεις αεραντλια,βαλτη να δουλευει φουλ.αν δεν εχεις,γυρνα την εξοδο του φιλτρου σου προς τα πανω να αναταρασει πολυ καλα την επιφανεια.
και τη δευτερα θα πας τα ψαρια πισω στο πετσοπ.

η αλλη εναλλακτικη ειναι να βαλεις τωρα αγγελια με την περιοχη σου στις αγγελιες και να ζητησεις μπολι απο καποιον συγχομπιστα.οποιο τροπο και αν αποφασισεις να ακολουθησεις,πρεπει να διαβασεις.

οταν στρωσει το ενυδρειο σου θα δουμε τι ψαρια θα βαλεις και αν μπορεις να κρατησεις τα ιδια αναλογα με το τι νερο χρειαζονται και τι μπορεις να τους προσφερεις.

διαβασε τα υπομνηματα για την αμμωνια και τον κυκλο του αζωτου!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Kαλώς ήρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-12, 23:24
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Kαλώς ήρθες και από 'μένα!
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-12, 23:55
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Βασικα ο ανθρωπος με το πετσοπ (που ειναι κυριος με ψαρια) μου ειπε να στρωσω το ενυδρειο μου με τις Χηρες και φαινεται να ξερει αρκετα... Μαλιστα μου ειπε οτι κ ο ιδιος ετσι εστρωσε ολα τα ενυδρεια του μαγαζιου του... Εκει πηγα γιατι μου τον ειπαν καποιοι αλλοι που ειχαν μεινει πολυ ευχαριστημενοι με τον ανθρωπο!!! Τα ψαρακια γενικα ειναι μια χαρα... κρυβονται μονο οταν αναβω το φως ... και αυτο ειναι που με εχει αγχωσει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-12, 00:04
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-12, 00:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα ενυδρεια φιλε μου δε στρωνονται με ψαρια, ειναι λιγακι ανηθικο να βαζουμε ψαρακια να πεθαινουν απο τοξικη δηλητηριαση αμμωνιας για να στρωσει το ενυδρειο μας.
Τα ενυδρεια στρωνονται ειτε -ο σωστος αλλα αργος τροπος- με αμμωνια και φυσικα χωρις να εχει μεσα ψαρια, ειτε αν εχει γινει η στραβη και υπαρχουν ηδη μεσα ψαρακια βαζουμε μπολι απο αλλο στρωμενο ενυδρειο (λιγη μπιχλα απο το φιλτρο, που ειναι ο γρηγορος τροπος η μαλλον ο αμεσος τροπος).
Επισεις μην εμπιστευεσαι τα μαγαζια και τις συμβουλες τους, στους 1000 ο ενας -με το ζορι- ισως ειναι κι ο ιδιος χομπυστας και ξερει 5 πραγματα. Εκει απλα πας για να αγορασεις κατι και τιποτα περισσοτερο.
Οταν παω στο Σκλαβενιτη μπορει να αγορασω γαλα, αλευρι, κιμα και μακαρονια, και να ειμαι σιγουρος πως αυτα ειναι τα υλικα που θελω, δεν ποιανω ομως συζητηση με την ταμεια για το πως φτιαχνεται το παστιτσιο. (οκ, αυτο μπορει να το ξερει, αλλα αν παμε σε καμια σαλτσα μπερνεζ η σε τιποτα εσκαλοπ με μαδερα εκει να δουμε τι ασυναρτησιες θα ελεγε ...ισως βεβαια μια στις χιλιες να ειναι chef... το ιδιο συμβαινει και με τους πετσοπαδες, και μονο με αυτα που σου ειπε να εισαι σιγουρος πως δεν επεσες σε τετοια σπανια περιπτωση)

διαβασε αυτο http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/ και μετα τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων και ψαξε για μπολι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-12, 00:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ο ανθρωπος που στα ειπε αυτα εκανε λαθος.

οι τροφες και τα αποβλητα των ψαριων καταληγουνε ολα μεσα στο νερο και μετατρεπονται με την αποσυνθεση σε αμμωνια.
αυτη την αμμωνια (ΝΗ3) την τρωνε καποια βακτηρια που αναπτυσονται στα υλικα του φιλτρου μας και οχι μονο και την μετατρεπουνε σε νιτρωδη (ΝΟ2).τα ΝΟ2 τα τρωνε με τη σειρα τους αλλα βακτηρια που επισης αναπτυσονται στο φιλτρο μας και τα μετατρεπουνε σε νιτρικα (ΝΟ3).

απο αυτα τα 3 στοιχεια,το πρωτο(η αμμωνια) και το δευτερο(τα νιτρωδη) ειναι αμεσα τοξικα και θανατηφορα για τα ψαρια.το τελευταιο (τα νιτρικα) δεν ειναι αμεσα θανατηφορα αλλα ειναι και αυτα τοξικα οταν υπαρχουνε σε μεγαλη συγκεντρωση και η εκθεση σε αυτα ειναι χρονικα μεγαλη.

ετσι κοιταμε να στρωσουμε το φιλτρο μας πριν βαλουμε ψαρια γιατι αλλιως τα βασανιζουμε μεχρι να πεθανουν.και αν δεν πεθανουν τους μενουν πολλα σοβαρα προβληματα υγειας.

αν διαβασεις τα υπομνηματα που σου ειπα θα δεις λεπτομερως γιατι δεν πρεπει να κανεις αυτο που κανεις τωρα.

η γνωμη μου ειναι να βαλεις αμεσα αγγελια για μπολι,και να μην ξαναπατησεις στο συγκεκριμενο μαγαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-12, 00:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
και να μην ξαναπατησεις στο συγκεκριμενο μαγαζι.

Οσα ειπες σωστα εκτος απο αυτο... οπως ξαναειπα δεν περιμενω απο την ταμεια του Σκλαβενιτη να μου πει πως θα φτιαξω εσκαλοπ με σαλτσα μαδερα.
Εκει θα παω για να παρω τα κρεατα, τα κοκκαλα, τα μπαχαρικα, το αλευρι τα λεμονια κτλ, και σε αυτο το κομματι το μαγαζι μου προσφερει και με το παραπανω αυτο που θελω (οκ δεν ειναι διαφημηση στο συγκεκριμενο Σουπερ Μαρκετ, απλα τυχαιο παραδειγμα, εξ αλλου οποιος ψαχνει ποιοτικα υλικα δε θα τα βρει σε κανενα τετοιο πολυκαταστημα τροφιμων αλλα σε πιο εξειδικευμενα delicatessen) αλλα αν παρω απο κει και τη συνταγη μονο οι θεοι ξερουν τι ανεκδιηγητο πραγμα θα φτιαξω! (ενασ κιλο αλευρι, 100 γραμμαρια σκουριασμενες βιδουλες, δυο κουταλιες σκυλοτροφη και αγιασμο απο την Τηνο ....χαχαχαχα)
Δουλεια του πετσοπα ειναι να πουλαει, κι αν οι τιμες του ειναι καλες και ειναι σωστος και τιμιος εμπορας (δε σβηνει ημερομηνιες ληξεως σε τροφες και τετοια) τοτε ολα οκ... Οσο για τις θεωριες του περι στρωσιματος ας τις κρατησει για τον εαυτο του καλυτερα για να μαστε ολοι αγαπημενοι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-11-12, 00:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιτα δεν εχεις αδικο οπως το λες,αλλα,αν εμπαινες τωρα σε ενα μαγαζι και ακουγες να λενε τα ιδια σε καποιον,τι θα εκανες?δεν θα του την ελεγες του πετσοπα και δε θα ξαναπαταγες?εγω αυτο κανω καθε φορα που μου τυχαινεικαι ευτυχως δεν πηγαινω πλεον πολυ συχνα σε ολα τα μαγαζια εδω κοντα μου γιατι θα ειχα ξεμεινει απο επιλογεςθαπρεπε να φτανω στην αλλη ακρη της αθηνας καθε φορα.και παλι μεχρι να το ακουσω κιεκει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-11-12, 00:24
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Μαλιστα... Καταλαβα ... επειδη την ειχα πατησει ξανα με πετσοπ πλεον νομιζω οτι ξερω αν μπορω να τον εμπιστευτω... Οπως ξερω κ απο forum... βασικα ολα αυτα που γραφετε εδω μου τα εχει πει κ πολυ αναλυτικα μαλιστα κ χωρις να ειμαι καν πελατης του !!! Ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-11-12, 00:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristotelis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα... Καταλαβα ... επειδη την ειχα πατησει ξανα με πετσοπ πλεον νομιζω οτι ξερω αν μπορω να τον εμπιστευτω... Οπως ξερω κ απο forum... βασικα ολα αυτα που γραφετε εδω μου τα εχει πει κ πολυ αναλυτικα μαλιστα κ χωρις να ειμαι καν πελατης του !!! Ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια!
μαλιστα...καταλαβα κιεγω...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-11-12, 00:29
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα...καταλαβα κιεγω...
δηλ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-11-12, 00:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα δεν εχεις αδικο οπως το λες,αλλα,αν εμπαινες τωρα σε ενα μαγαζι και ακουγες να λενε τα ιδια σε καποιον,τι θα εκανες?δεν θα του την ελεγες του πετσοπα και δε θα ξαναπαταγες?εγω αυτο κανω καθε φορα που μου τυχαινεικαι ευτυχως δεν πηγαινω πλεον πολυ συχνα σε ολα τα μαγαζια εδω κοντα μου γιατι θα ειχα ξεμεινει απο επιλογεςθαπρεπε να φτανω στην αλλη ακρη της αθηνας καθε φορα.και παλι μεχρι να το ακουσω κιεκει

ναι τους τη λεω συχνα (καμια φορα και εντονα) αλλα ψωνιζω απ οπου με συμφερει...
Εκει βεβαια που γινομαι τουρμπο και εχω κοψει και απο μαγαζια ειναι με τα μονομαχακια στα σφηνοποτηρα και στα δεκαποντα κελια

Παράθεση:
βασικα ολα αυτα που γραφετε εδω μου τα εχει πει κ πολυ αναλυτικα μαλιστα κ χωρις να ειμαι καν πελατης του
Μα μολις ειπες πως σου ειπε να στρωσεις με ψαρια...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-11-12, 00:31
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Μα μολις ειπες πως σου ειπε να στρωσεις με ψαρια... [/QUOTE]


Απλα μου ειπε τους 2 τροπους κ εγω αποφασησα να κανω το στρωσιμο με τα ψαρια!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-11-12, 00:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristotelis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλ?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristotelis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα μου ειπε τους 2 τροπους κ εγω αποφασησα να κανω το στρωσιμο με τα ψαρια!!
δηλαδη αυτο ακριβως....

γιαυτο παραπανω σου ειπα:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου πω το σωστο που πρεπει να κανεις και αποκει και περα κανε οτι σου λεει η συνειδηση σου....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-11-12, 00:37
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη αυτο ακριβως....
Κοιτα... Εχω διαβασει πολλα εδω... Αποφασισα να κανω αυτον τον τροπο το στρωσιμο... Δεν καταλαβαινω γιατι σε ενοχλει τοσο? Οσο κ οτι κρινεις εναν ανθρωπο (πετσοπα) χωρις να εχεις μιλησει μαζι του...Τεσπα, εγω απλα ρωτησα γιατι τα ψαρακια μου κριβονται οταν αναβω το φως! ενας φιλος μου εδωσε την απαντηση (εχει σπουδασει ιχθυοκαλλιεργιες) !! Ευχαριστω κ παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-11-12, 00:39
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Τα παιδια εννοουν οτι το στρωσιμο με ψαρια δεν αποτελει μεθοδο στρωσιματος ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-11-12, 00:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

good wines! που λεει και καποιος αλλος
και καλοφαγωτες οι τσιπουρες!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-11-12, 00:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristotelis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα... Εχω διαβασει πολλα εδω... Αποφασισα να κανω αυτον τον τροπο το στρωσιμο... Δεν καταλαβαινω γιατι σε ενοχλει τοσο?
γιατι μπηκες σε φορουμ ενυδρειοφιλων μηπως?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-11-12, 00:45
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
good wines! που λεει και καποιος αλλος
και καλοφαγωτες οι τσιπουρες!
Να 'σαι καλα!!!! Ωραια αρχη καναμε!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι μπηκες σε φορουμ ενυδρειοφιλων μηπως?

Απο εδω διαβασα οτι χρειαζομουν... Ειχα μια απορια, γραφτηκα, ρωτησα! Κακος μαλλον..!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristotelis13 : 11-11-12 στις 00:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-11-12, 00:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristotelis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να 'σαι καλα!!!! Ωραια αρχη καναμε!!!

Δεν ξερω αν εχεις καταλαβει τι ακριβως προκαλεις στα ψαρια με αυτο που διαλεξες ως "τροπο στρωσιματος" αλλα λες πως εχεις διαβασει.
Το να λεγεται κατι τετοιο σε ενα φορουμ ανθρωπων που ΑΓΑΠΑΝΕ τα ψαρια ειναι σα να μπαινει και να λεει τις οποιες "αποψεις" του ενας παιδεραστης σε ενα φορουμ με μαμαδες
Επειδη μαλλον λοιπον δε διαβασες αρκετα, η ισως δεν καταλαβες αυτα που διαβασες καλυτερα να ακους περισσοτερο απ οσο μιλας (η μαλλον απ οσο απαντας γιατι οι ερωτησεις ειναι παντα ευπροσδεκτες οσο χαζες κι αν ειναι) και αυτο θα βοηθησει κι εσενα και τα ψαρια σου.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-11-12, 00:50
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν εχεις καταλαβει τι ακριβως προκαλεις στα ψαρια με αυτο που διαλεξες ως "τροπο στρωσιματος" αλλα λες πως εχεις διαβασει.
Το να λεγεται κατι τετοιο σε ενα φορουμ ανθρωπων που ΑΓΑΠΑΝΕ τα ψαρια ειναι σα να μπαινει και να λεει τις οποιες "αποψεις" του ενας παιδεραστης σε ενα φορουμ με μαμαδες
Επειδη μαλλον λοιπον δε διαβασες αρκετα, η ισως δεν καταλαβες αυτα που διαβασες καλυτερα να ακους περισσοτερο απ οσο μιλας (η μαλλον απ οσο απαντας γιατι οι ερωτησεις ειναι παντα ευπροσδεκτες οσο χαζες κι αν ειναι) και αυτο θα βοηθησει κι εσενα και τα ψαρια σου.
Μαλιστα...!!! Βεβαια αν κ λαθος οπως λετε ο τροπος που κανω στρωσιμο γιατι εσεις τον αναφερετε..????!!! Τεσπα και παλι .... Εγω απλα ρωτησα για τον φωτισμο!!! Και παλι ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-11-12, 00:51
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να λεγεται κατι τετοιο σε ενα φορουμ ανθρωπων που ΑΓΑΠΑΝΕ τα ψαρια ειναι σα να μπαινει και να λεει τις οποιες "αποψεις" του ενας παιδεραστης σε ενα φορουμ με μαμαδες
Μ αρεσουν τα παραδειγματα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-11-12, 00:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristotelis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα...!!! Βεβαια αν κ λαθος οπως λετε ο τροπος που κανω στρωσιμο εσεις τον αναφερετε..!!! Τεσπα και παλι .... Εγω απλα ρωτησα για τον φωτισμο!!! Και παλι ευχαριστω!!!

Βαλε κερια η καμια δαδα
Γιατι δε ρωτας το φιλο σου τον πετσοπα? Αποκλειεται να μην ξερει δυο τροπους και γι αυτο!
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-11-12, 00:54
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε κερια η καμια δαδα
Θα μου πεις που να παω να τα παρω ?? γιατι αυτοι που τα πουλανε δεν ξερουν

μα πηρα την απαντηση πριν απο λιγο!!! Το εγραψα πιο πανω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΕΟΣ!!! mitsos1969 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 21-03-09 10:18
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38
Νεος στο θαλασσινο και στο forum johnvidras Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 20-02-07 19:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08545 seconds with 13 queries