Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-03, 13:36
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή "Λίμνουλα" (κοινώς σκάφη με νερό) στον κήπο

Πλησιάζει η ολοκλήρωση του κατασκευαστικού μέρους του pondάκου μου στον κήπο. Η επιφάνεια είναι περίπου 4,7 τμ (σχήμα κυκλικού τομέα, ακτίνας 2 μ), βάθος περίπου 0,6 μ και όγκος περίπου 2450 lt (θα έχω ακριβέστερη εκτίμηση όταν γεμίσω με νερό).
Βρίσκεται σε μια γωνία του κήπου, σκιερή σχετικά τις μεσημεριανές ώρες. Η κατασκευή έγινε από μπετόν, έχει ήδη μονωθεί με σοβάτισμα με revinex και ειδικό μονωτικό για δεξαμενές. Θέλω να περάσω και χρώμα-μονωτικό για πισίνες (είναι κατάλληλο? που θα το βρω στα νότια προάστια, ξέρει κανείς?)

Και τώρα οι προβληματισμοί-ερωτήσεις:

1. Έχω πάρει πέτρες για βραχόκηπο και καταρράκτη. Το test με ξύδι δείχνει ότι είναι ασβεστολιθικές. Η γεωλόγος αδελφή μου με πληροφόρησε ότι όντως αυτές οι πέτρες βρίσκονται σε καταρράκτες στη φύση. Η σκληρότητα του νερού του δικτύου είναι 11-12οdGH. Σκοπεύω να τις τοποθετήσω σαν καταρράκτη στη γωνία του pond. Σίγουρα όμως κάποια πέτρα θα βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια του νερού. Συνεπώς αναμένω σταδιακή αύξηση της σκληρότητας και αλκαλικότητας του νερού.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω τύρφη για να ελέγχω τη σκληρότητα? Και αν ναι θα μπορώ να τη βάλω στο φίλτρο? (δεν έχω δει από κοντά φίλτρο για Pond).

2. Ψάχνω για εσωτερικό φίλτρο. Μέχρις στιγμής έχω βρεί στο Aquaristik shop ένα-δυό της EHEIM. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ φίλτρα-αντλία (ίσως και UV και θερμαντικό για pond) στην Αθήνα? Έχω δεί στο Praktiker κάποια είδη της Gardena, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν κυρίως μικρές αντλίες για συντριβανάκια και κάποια χημικά για ρύθμιση κτλ.

3. Φυτά? θέλω νούφαρα, θέλω Ceratophyllum, θέλω ότι μπορώ να βάλω. Τι να βάλω η έρμη???

4. Ψαράκια??? Κρύο το χειμώνα για guppies, τα χρυσόψαρα δεν τα συστήνουν, τα ΚΟΙ μεγάλα για τα λίτρα μου.... Τίποτα??? Θα σκάσω!!!

5. Υπόστρωμα? Να ρίξω ζεόλιθο (ή λέω βλακείες?) Να μη ρίξω τίποτα? Τα τυχόν φυτά θα τα βάλω σε ειδικά δοχεία-καλάθια.


Καμιά ιδέα βρε παιδιά?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-03, 14:50
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπεις σε διαδικασία φτιαξίματος του νερού. Η λύση είναι να βάλεις φυτά και ψάρια που να αντέχουν στις συνθήκες που έχει το νερό. Μπορεί να υπάρχει η περίπτωση να ανεβαίνει η σκληρότητα το καλοκαίρι αφού ένα μέρος εξατμίζεται και πρέπει να το αναπληρώνεις, αλλά από την άλλη, τον χειμώνα με τις βροχές γίνεται αντίστροφη διαδικασία...
Το φιλτράρισμα είναι απαραίτητο στην περίπτωση που βάλεις μεγάλα ή πολλά ψάρια. Διαφορετικά αρκεί ένας κυκλοφορητής με σφουγγάρι για να μην είναι το νερό στάσιμο. Κατάλληλες είναι και οι αντλίες που έχει το πρακτικερ για λιμνούλες (δεν χρειάζεται να είναι Gardena γιατί είναι πιο ακριβές!), συνήθως για χρήση σε σιντριβάνια, αλλά που εσύ μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις.
Με το κερατόφυλλο δεν είχαμε εμείς καλό αποτέλεσμα, αλλά μάλλον αυτό πρέπει να οφείλεται στο γεγονός ότι έχει η λίμνη μας πολύ ήλιο. Νούφαρα μπορείς να βάλεις και ακόμα, αν έχεις σημεία με μικρό βάθος μπορείς να βάλεις και πάπυρο, αρκεί να ξεπλύνεις από το χώμα πολύ καλά τις ρίζες. Επίσης υπάρχουν φυτά υδροχαρή που θα βρεις σε σημεία που υπάρχει μόνιμο νερό.
Για τα ψάρια κάνε υπομονή.... Είναι πιθανό να βρούμε κατάλληλα ψάρια. Τα χρυσόψαρα δεν είναι ότι καλύτερο γιατί βρωμίζουν πολύ το νερό και χρειάζεται πολύ δυνατό φίλτρο. Με τα guppies είναι όπως τα λες. Μια λύση είναι να βάλεις αντί για guppies, Gambusia affinis που δεν έχουν κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες και σκληρότητες αλλά αν τα βάλεις δεν πρόκειται εύκολα να τα ξεφορτωθείς, αν κάποια στιγμή το αποφασίσεις!!!!
Για υπόστρωμα χαλίκι ή χοντρόκοκκη άμμο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03204 seconds with 12 queries