Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-09-17, 22:16   #1
Μετρήσεις και άλλα
BabiRico
Member
Εγγραφή: 29-12-2016
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 31

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
BabiRico Ο χρήστης BabiRico δεν είναι συνδεδεμένος 17-09-17, 22:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας παιδιά,

Έχω κάποιες πολύ βασικές απορίες και θα θελα τα φώτα σας. Ξεκινώ πρώτα με το ιστόρικό και μετά τις ερωτήσεις.

Ιστορικό:
Το ενυδρείο μου είναι 55L και έχω βάλει εξωτερικό φίλτρο το Fluval 100 το οποίο το δουλεύω εδώ και 6 μήνες. Πρίν ενα μήνα του έκανα καθάρισμα (του φίλτρου) και όλα δείχνουν ομαλά.

Μέσα στο ενυδρείο ζούνε δύο χρυσόψαρα τα οποία έχουν περάσει νομίζω από την κόλαση στον <παράδεισο> αφού μου τα φέρανε σε γυάλα τον περασμένο Νοέμβριο μωρά. Είδα κι αποειδα και κατάφερα μετά απο 1 μήνα να αγοράσω ενυδρείο το οποίο είχε δικό του σύστημα φίλτρανσης. Όσο μεγάλωναν όμως τα ψάρια είδα ότι δεν αρκούσε το εσωτερικό φίλτρο σύν οτι έτρωγε χώρο και έτσι πήγα στην επιλογή του εξωτερικού φίλτρου. Δυστυχώς στην πορεία έμαθα ότι το ενυδρείο που αγόρασα ήταν μικρό για δύο χρυσόψαρα αλλά τελος πάντων, κάποια στιγμή θα το αλλάξω.

Ερώτηση 1: Οι πρόσφατες μετρήσεις με υγρά test της API που έκανα είναι οι εξής και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλές:

- ph 7,6
- High Range ph 8.0
- NH3/NH4 0 ppm
- NO2 0 ppm
- NO3 10-20ppm

Ερώτηση 2: Για ποιό λόγο δεν ευδοκιμούν οι Valisnerias στο ενυδρείο μου? Σημειωτέων είχα βάλει και υπόστρομα (μια κίτρινη σκόνη κάτω από το χαλικάκι) Τί πρέπει να κοιτάξω?

Ερώτηση 3: Οι anubia που έχω μέσα δεμένες με πετονιά σε φυσικό ξύλο μεγαλώνουν και ευδοκιμούν κανονικά αλλά συχνά πυκνά μαυρίζουν και χρειάζεται να τις βγάζω να τις καθαρίζω με βαμβάκι κάτω από τρεχούμενο νερό. (Το ενυδρείο δεν είναι σε άμεση επαφή με φώς αλλά ο χώρος που βρίσκεται είναι φωτινός χωρίς όμως έκθεση στον ήλιο). ¶λγη είναι αυτό το μαύρο και είναι φυσιολογικό?

Ερώτηση 4: Το ένα από τα δύο χρυσόψαρα μου είναι κάτι σαν comet αλλά τα μάτια του είναι telescopic. Το οποίο ενώ μικρό ήταν πορτοκαλί όσο μεγαλώνει ασπρίζει και παραμένει πορτοκαλί η ουρά του και το κεφάλι του. Είναι φυσιολογικό?

Ερώτηση 5: Αν υποθέσουμε οτι τα ψαράκια μου ήταν μωρά όταν μου τα φέρανε (που ήταν αλλά δεν ξέρω πόσο) και έχει περάσει ένας χρόνος, πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε ότι έχουν φυσιολογικές συνθήκες διαβίωσης για το συγκεκριμένο μέγεθος ενυδρείου? Δεν θα θελα να πάθουν κάτι και επειδή δεν το βλέπω να αγοράζω άμεσα μεγαλύτερο θα θελα μια εκτίμηση χρόνου αν γνωρίζετε. Τα ψαράκια και τα δύο είναι 10cm σε μήκος. Αλλαγές νερού κάνω ανά 7 ημέρες.

Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20170917_231022.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  51,9 KB  

Εμφανίσεις: 2144
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σχέση ΝΗ3/PH-Μετρήσεις LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 6 15-03-10 19:47
Βοήθεια! Οι μετρήσεις είναι χάλια! maria_i_asxeti Αρχάριοι γλυκού νερού 14 09-03-08 15:47
Μετρήσεις ... Lsourtzo Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 9 07-05-07 11:06
Μετρήσεις npap Malawi 11 20-12-04 00:33
Μετρήσεις toumpasn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 31-10-04 17:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06354 seconds with 14 queries