Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-11, 20:26
μανωλης123 Ο χρήστης μανωλης123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή προβλημα με φωτισμος

καλησπερα σας κυριοι με το ομορφο φορουμ σας,εχω καποιο προβλημα με τα φθορια και θα ηθελα την γνωμη σας αν καποιος γνωριζει.εχω ενα juwel 120lt 4 χρονια και τον τελευταιο χρονο καθε3- 4 μηνες περιπου μου καιγονται οι λαμπες,πηρα λοιπον σημερα παλι λαμπες και μολις τις εβαλα αναψανε για 3 secκαι μετα τελος μετραω με ενα πολυμετρο στα ντουι και μου βγαζει 0 volt,οποτε θεωρω οτι μαλλον εχει καει καποιος μετασχηματιστης?το θεμα ειναι οτι το καπακι φαινεται fix.μηπως ξερετε αν ανοιγει καπως ηπετιεται οπως ειναι?ελπιζω να σας ζαλισα λιγο,ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-11, 21:26
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Καλώς τον!

Σιγά μη το πετάξεις επειδή είναι fix!

Το ανοίγεις με ένα κόφτη παράλληλα με το μήκος του, αλλάζεις το ballast, το κλείνεις και του βάζεις λίγη μαύρη σιλικόνη στην "τομή" και όλα ο.κ.
(Το έκανα σε ένα καπάκι από Juwel panorama και με 15¤ καθάρισα).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-11, 11:54
μανωλης123 Ο χρήστης μανωλης123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς τον!

Σιγά μη το πετάξεις επειδή είναι fix!

Το ανοίγεις με ένα κόφτη παράλληλα με το μήκος του, αλλάζεις το ballast, το κλείνεις και του βάζεις λίγη μαύρη σιλικόνη στην "τομή" και όλα ο.κ.
(Το έκανα σε ένα καπάκι από Juwel panorama και με 15¤ καθάρισα).
o.k ευχαριστω πολυ,παντως πιστευεις οτι ειναι το ballast ετσι?(χωρις βεβαια να ξερω τι ειναι αυτο)αυριο θα το ανοιξω και θα δουμε,και απο οτι καταλαβα η επεμβαση απο την κατω πλαγια(κατα μηκος) μερια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-11, 12:06
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Κανονικά από κάτω για να μην φαίνεται, εγώ το έκανα από επάνω γιατί το ενυδρείο το βλέπω πάντα καθιστός και γιατί ένιωθα καλύτερα από θέμα υγρασίας (όχι ότι περνάει τίποτα τη σιλικόνη, αλλά)..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-11, 12:36
μανωλης123 Ο χρήστης μανωλης123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικά από κάτω για να μην φαίνεται, εγώ το έκανα από επάνω γιατί το ενυδρείο το βλέπω πάντα καθιστός και γιατί ένιωθα καλύτερα από θέμα υγρασίας (όχι ότι περνάει τίποτα τη σιλικόνη, αλλά)..
η αληθεια ειναι οτι απο πανω θα ειναι ασφαλεστερο ομως στο δικο μου θα φαινεται πολυ και ασχημο οποτε το κανω απο κατω θα το παστοσω με σιλικονη και πιστευω οτι θα ειναι ενταξει.ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-11, 17:20
μανωλης123 Ο χρήστης μανωλης123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μανωλης123 Εμφάνιση μηνυμάτων
η αληθεια ειναι οτι απο πανω θα ειναι ασφαλεστερο ομως στο δικο μου θα φαινεται πολυ και ασχημο οποτε το κανω απο κατω θα το παστοσω με σιλικονη και πιστευω οτι θα ειναι ενταξει.ευχαριστω
μετα απο πολλες μερες ταλαιπωριας(χωρις λογο)διοτι ενα μεγαλο ηλεκτρομαγαζο που πηγα για ballast
με δειγμα το καμμενο ο τυπος μου εδωσε ενα της philips,40ευρω τι να κανω το πηρα και βαζοντας το πανω εκανε οτι ηθελε.φωναζω τον γαμπρο μου ηλεκτρολογο και διαπιστωνει οτι το ballastαυτο δουλευει μονο με ντιμερ!αντε λεω αφου το πηρα να βαλουμε και ντιμερ.πατεντα στην πατεντα το φτιαξαμε με την μονη διαφορα οτι δεν δ ο υ λ ε υ ε.ηταν καμμενο και αυτο(το καινουριο).το ξηλωσα και το πηγα πισω σε αλλο καταστημα της ιδιας αλυσιδας που μου εδωσε αλλο των 10 ευρω χωρις να ντιμαρετε και τελικα το εργαλειο δουλεψε.να ευχαριστησω το φιλο συμφορουμιστα για τις συμβουλες του.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-11, 18:00
atevagge1983 Ο χρήστης atevagge1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2008
Περιοχή: βεροια
Μηνύματα: 29
Thumbs up

φιλε μου ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν 20 μερες . Εχω το juwel 180 και καινουριο καπακι ειχε 90¤.Οπως καταλαβαινεις τρελαθηκα.Οποτε ξεκινησα την εγχειρηση.
Το ανοιξα ολο απο το πανω μερος. Ειναι τοσο κολλημενο που εγω για να το ανοιξω τοκατεστρεψα το πανω μερος.
Επειτα ομως αλλαξα το ballast. Πηρα της ostram το ballast 2 x49 w επειδη οι δικες μου λαμπες ειναι 45w. Με ποσο το πηρα? Μονο 12¤. το εβαλα και ολα ειναι τελεια..
Και εφτασα στο δυσκολο σημειο. Το κλεισιμο . Σκεφτικα πολλους τροπους. οπως κομματι πλεξι γκλασ. και πολλα αλλα.
Κατεληξα ομως στο ποιο φτηνο αλλα που τελικα ηταν και το καλυτερο...
Κα πακι απο ηλεκτρολογικο καναλι.... Εφαρμοζει τελει.. Το σφιγγει τοσο καλα. Το πλατος του καναλιου ειναι 5,5 ποντους και το φαρδος του καπακιου του ενυδρειου περιπου 6 ποντους . Οποτε με λιγο πιεση εσφιξε τοσο καλα... που δεν το περιμενα . Μπρορω να σου πω οτι δεν ηθελε ουτε σιλικονη αλλα εγω το εβαλα σιλικονη στην ενωση προληπτικα για την υγρασια... Οποτε εγινε σαν καινουριο με εξοδα μονο γυρω στα 12 -15Ε Θα το βαλω και ενα μαυρο αυτοκολλητο καπακι του καναλιου και θα μοιαζει σαν να ειναι το μανισιο.....
Σκεψου το... Αν θελεις εγω μπορω και να το βγαλω φωτο να το δεις ..
Πιστεψε το..Γινεται
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος σε 85Λ. Αποριες->Προβλημα? Hydrus Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-11-10 00:48
φωτισμος andreas213 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 24-09-09 14:09
ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ REEF? ΠΡΟΒΛΗΜΑ Vave Φωτισμός 3 06-09-09 12:15
φωτισμος johnpecn` Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 05-11-08 05:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04069 seconds with 13 queries