Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-10, 12:08
thomazos1 Ο χρήστης thomazos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα - Θεσπρωτίας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή 3 Δίσκοι σε 80 λίτρα ενυδρείο.

Πολλά χρόνια ασχολήθηκα με διάφορα άλλα είδη ψαριών του γλυκού νερού αλλά πάντα σαν όνειρο είχα να φτιάξω ένα δισκοενυδρείο.
Τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεψαν να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο (80 λίτρα , τύπος record της juwel) και γι αυτό θέλω κάποιες συμβουλές για την καλύτερη διατήρηση των 3 δίσκων και 4 corydoras σε ένα τέτοιο περιβάλλον.
Μέχρι στιγμής όλα "βαίνουν καλώς" και χρησιμοποιώ για τις αλαγές του νερού κάθε εβδομάδα 4 τετράλιτρα απιονισμένο νερό και ένα τετράλιτρο με νερό βρύσης περασμένο απο προφίλτρο (για μεγάλα σωματίδια χαλικια και λάσπη) και φύλτρο ενεργού άνθρακα. Αλλάζω δηλαδή τα 20 λίτρα κάθε εβδομάδα.
Χρησιμοποιώ ειδικό υγρό μετατροπής του νερού σε νερό ενυδρείου της εταιρίας sera.
Εχω τροποποιήσει το φίλτρο που είχε το ενυδρείο σε βιολογικό με κεραμικά δαχτύλίδια (sera siporax) , τύρφη 500 γραμμάρια και ειδικό υαλοβάμβακα για φίλτρα ενυδρείων.
Στο βυθό έχω τοποθετήσει χαλίκι , μία ρίζα για να έχω το επιθυμητό μαύρο και όξινο νερό και έχω μέσα 6 φυτά Ανούμπιες.
Θερμαντικό σώμα και αντλία αέρος για επιπλέον οξυγόνωση.
Οι μετρήσεις μου που γίνονται 4 ημέρες μετά απο την αλαγή του νερού (για να μην έχω λανθασμένα αποτελέσματα) είναι μόνιμα και χωρίς σκαμπανεβάσματα: PH 6,8 , KH 3-4 , GH 7 , Nitrite (NO2) 0 kai Nitrate (NO3) 25 και σπάνια 50.
Οι δύο δίσκοι μου έφτασαν στο μέγεθος περίπου των 10 εκκατοστών (χωρίς το πτερύγιο της ουράς) και άρχισαν να ψάχνονται (πιθανόν για να εναποθέσουν αυγά) τσιμπολογόντας κάποια συγκεκριμένα σημείαπάνω στο ξύλο που έχω στο ενυδρείο και στα πλευρά του φίλτρου.
Δέν θα το έπαιρνα στα σοβαρά εάν δεν είχα προσέξει οτι άρχισαν να γίνονται ευδιάκριτα τα "γεννητικά τους όργανα".
Τώρα αντηλήφθηκα οτι είναι ζευγάρι. Στο ένα είναι πιό μεγάλο και πεπλατυσμένο και στο άλλο πιό μικρό και μυτερό.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που , μάλλον θα εναποθέσουν αυγά, πιστεύω οτι θα στευθεί με την λεγόμενη "αποτυχία των άπειρων γονιών" αλλά εγώ θέλω να είμαι ήσυχος οτι τουλάχιστον προσπάθησα να τους παρέχω τις κατάληλες συνθήκες.
Για τον τρίτο δίσκο δεν είπα τίποτε γιατι είναι γύρω στα 6 εκατοστά και σπάνια κυκλοφορεί παρέα με τους άλλους δύο.
Συγνώμη εάν σας κούρασα αλλά θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για να ανταπεξελθω όσο το δυνατόν καλύτερα , με τις υπάρχουσες συνθήκες , μέχρι να πάρω κάποια στιγμή μεγαλύτερο ενυδρείο. Παρακάτω θα παραθέσω και μερικές φωτό ( εάν καταλάβω πως να τις δημοσιεύσω) για να έχετε μία καλύτερη εικόνα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-10, 13:15
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Φιλε μου καλως ηρθες!! Εγω θα σου προτειναι καθημερινες αλλαγες νερου 10 τις εκατο η το πολυ καθε δυο μερες.. Επισης καλυτερα να βγαλεις τα φυτα αλλα και τα αλλα ψαρακια και να δωσεις οσο το δυνατον περισσοτερο χωρο στου δισκους σου! Το οτι ο τριτος δισκος ειναι μικροτερος απο τους αλλους δειχνει οτι κατι δεν παει καλα... Εγω θα κραταγα το ζευγαρι και θα εδινα τον τριτο και αν δεν ενδιαφερομουν να εκανα γεννες θα εβαζα αμμο (αντι του χαλικιου) και μπορει αμα το ηθελα πολυ να κραταγα και τα αλλα μικρα ωστε να μην χρειαστει να αλλαξω ενυδρειο!!

Αυτα απο μενα παντως αν θες περισσοτερους δισκους θες μεγαλυτερο ενυδρειο οποτε καλυτερα κρατα το ζευγαρι αφου εισαι τυχερος και ζευγαρωσαν!! (πρεπει να γεννησουν πρωτα για να πεις σιγουρα οτι εχεις ζευγαρι)

Καλωσηρθες και παλι και το πιο σημαντικο απο αυτα που ειπα ειναι οι συχνες αλλαγες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-10, 14:43
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σε 80 λιτρα ουτε καν ζευγαρι.
Ειναι απαγορευτικα μικρο το ενυδρειο για δισκους!
Για το διαπιστωμενο ζευγαρι σου θελεις τουλαχιστον 150 λιτρα και να ειναι μονα τους!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-10, 15:59
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 80 λιτρα ουτε καν ζευγαρι.
Ειναι απαγορευτικα μικρο το ενυδρειο για δισκους!
Για το διαπιστωμενο ζευγαρι σου θελεις τουλαχιστον 150 λιτρα και να ειναι μονα τους!
++ειναι πολυ λιγα τα λιτρα φιλεκαι καλυτερα παρε μια ΑΟ γιατι ουτως η αλλιως με τα 4λιτρα θα το φτασεις το ποσο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-10, 16:22
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 80 λιτρα ουτε καν ζευγαρι.
Ειναι απαγορευτικα μικρο το ενυδρειο για δισκους!
Για το διαπιστωμενο ζευγαρι σου θελεις τουλαχιστον 150 λιτρα και να ειναι μονα τους!
Σε αυτο εγω δεν πολυσυμφωνω.. Σιγουρα οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο καλυτερα αλλα ειναι και αναλογα το μεγεθος του ψαριου. Για δισκακια που ειναι μικροτερα των 10 εκ που μαλλον δεν θα μεγαλωσουν αλλο αν αρχισουν να γεννανε μπορουν να μεινουν με πολυ φροντιδα σε 80 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-10, 16:47
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomazos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά χρόνια ασχολήθηκα με διάφορα άλλα είδη ψαριών του γλυκού νερού αλλά πάντα σαν όνειρο είχα να φτιάξω ένα δισκοενυδρείο.
Τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεψαν να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο (80 λίτρα , τύπος record της juwel) και γι αυτό θέλω κάποιες συμβουλές για την καλύτερη διατήρηση των 3 δίσκων και 4 corydoras σε ένα τέτοιο περιβάλλον.
Μέχρι στιγμής όλα "βαίνουν καλώς" και χρησιμοποιώ για τις αλαγές του νερού κάθε εβδομάδα 4 τετράλιτρα απιονισμένο νερό και ένα τετράλιτρο με νερό βρύσης περασμένο απο προφίλτρο (για μεγάλα σωματίδια χαλικια και λάσπη) και φύλτρο ενεργού άνθρακα. Αλλάζω δηλαδή τα 20 λίτρα κάθε εβδομάδα.
Χρησιμοποιώ ειδικό υγρό μετατροπής του νερού σε νερό ενυδρείου της εταιρίας sera.
Εχω τροποποιήσει το φίλτρο που είχε το ενυδρείο σε βιολογικό με κεραμικά δαχτύλίδια (sera siporax) , τύρφη 500 γραμμάρια και ειδικό υαλοβάμβακα για φίλτρα ενυδρείων.
Στο βυθό έχω τοποθετήσει χαλίκι , μία ρίζα για να έχω το επιθυμητό μαύρο και όξινο νερό και έχω μέσα 6 φυτά Ανούμπιες.
Θερμαντικό σώμα και αντλία αέρος για επιπλέον οξυγόνωση.
Οι μετρήσεις μου που γίνονται 4 ημέρες μετά απο την αλαγή του νερού (για να μην έχω λανθασμένα αποτελέσματα) είναι μόνιμα και χωρίς σκαμπανεβάσματα: PH 6,8 , KH 3-4 , GH 7 , Nitrite NO2 0 kaiNitrate 25 και σπάνια 50.
Οι δύο δίσκοι μου έφτασαν στο μέγεθος περίπου των 10 εκκατοστών (χωρίς το πτερύγιο της ουράς) και άρχισαν να ψάχνονται (πιθανόν για να εναποθέσουν αυγά) τσιμπολογόντας κάποια συγκεκριμένα σημείαπάνω στο ξύλο που έχω στο ενυδρείο και στα πλευρά του φίλτρου.
Δέν θα το έπαιρνα στα σοβαρά εάν δεν είχα προσέξει οτι άρχισαν να γίνονται ευδιάκριτα τα "γεννητικά τους όργανα".
Τώρα αντηλήφθηκα οτι είναι ζευγάρι. Στο ένα είναι πιό μεγάλο και πεπλατυσμένο και στο άλλο πιό μικρό και μυτερό.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που , μάλλον θα εναποθέσουν αυγά, πιστεύω οτι θα στευθεί με την λεγόμενη "αποτυχία των άπειρων γονιών" αλλά εγώ θέλω να είμαι ήσυχος οτι τουλάχιστον προσπάθησα να τους παρέχω τις κατάληλες συνθήκες.
Για τον τρίτο δίσκο δεν είπα τίποτε γιατι είναι γύρω στα 6 εκατοστά και σπάνια κυκλοφορεί παρέα με τους άλλους δύο.
Συγνώμη εάν σας κούρασα αλλά θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για να ανταπεξελθω όσο το δυνατόν καλύτερα , με τις υπάρχουσες συνθήκες , μέχρι να πάρω κάποια στιγμή μεγαλύτερο ενυδρείο. Παρακάτω θα παραθέσω και μερικές φωτό ( εάν καταλάβω πως να τις δημοσιεύσω) για να έχετε μία καλύτερη εικόνα.
Καλως ηρθες.
1. Χωρις να θελω να σε θιξω ειναι εντελως απαγορευμενες συνθηκες για δισκους
και οχι μονο εβαλες 3 μονο (κοπαδοψαρα 7+) εβαλες και αλλα μεσα.
2. Πανω απο 10 στα νιτρικα δεν και εσυ χτυπας 25-50 και με φυτα.
3. Σε λιγο θα κλαις τον 3ο γιατι εφοσον προεκυψε και ζευγαρι δεν την βγαζει
καθαρη. Τι να κυκλοφορισει το καημενο. Καλο θα ειναι να τον δωσεις
και να μεινεις με το ζευγαρι μονο.
4. Ζητας βοηθεια σε κατι που θεωρειται δυσκολο ακομη και απο εμπειρους.
Δεν αναφερομαι στο βυθο κλπ ειναι το λιγοτερο.
Η γενηστρα ειναι απο 100-120 λιτρα.
Ποσο καιρο τους εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-10, 16:50
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Φιλε μου δεν ειμαι δισκας αλλα απο οσο ξερω οι δισκοι δεν ειναι προορισμενοι να γινουν 10 εκ. αλλα αρκετα μεγαλυτεροι.
Με το να γεννησουν στα 10 εκ. αυτο επηρεαζει την αναπτυξη τους κ οι δισκοι σου θα εχουν σοβαρα προβληματα υγειας.
Ακομα κ ζευγαρι δισκων τα λιγοτερα λιτρα που εχω δει να κρατιουντια ειναι 120 λιτρα κ αυτο μαλιστα με σκοπο την αναπαραγωγη κ με συνεχεις αλλαγες νερου περιπου ανα 2 μερες κ μετα μεταφερθηκαν σε μεγαλυτεο ενυδρειο.Φαντασου ποσα λιγα τους ειναι τα 80 λιτρα αφου μαλιστα θα μεινουν εκει για παρα πολυ καιρο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-10, 17:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες και απο εμενα!!

Σου τα ειπαν τα παιδια παραπανω ...

Αν κρατησεις το ζευγαρι θα γεννησει ... ετσι και αλλιως θα χρειαστεις μεγαλυτερο ενυδρειο!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-10, 17:32
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έχουμε ξεφύγει λίγο;

Ζευγάρι σε 80 λίτρα με έναν ακόμη....να τρώει τις φάπες από τα ερωτικά καυγαδάκια (αν μιλάμε για διαπιστωμένο ζευγάρι)......

και τα κόρυ να μαζεύουν τα λέπια;
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-10, 19:26
thomazos1 Ο χρήστης thomazos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα - Θεσπρωτίας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την γρήγορη ανταπόκριση.
Τις συμβουλές σας σίγουρα θα τις λάβω πολύ σοβαρά υπόψιν.
Προς το παρόν θα δώ τι θα γίνει με την πιθανή εγκυμοσύνη της "Κυρίας" και μόλις μπορέσω θα λάβω τα μέτρα μου.
Ενα φιλαράκι είπε οτι τα Νιτρικά μου είναι απαράδεκτα. Συγνώμη κιόλας αλλά εγώ νομίζω (απο οτι έχω διαβάσει δηλαδή και την όχι μικρή εμπειρία μου με άλλα ψάρια) οτι στο NO2 στo 0 είναι καλό και στο NO3 απο 50 μέχρι 100 είναι αποδεκτά τα όρια (εγώ έχω 25 και πολύ σπάνια 50 βαθμούς. Εχω καταλάβει κάτι λάθος;
Και οι μετρήσεις αυτές γίνονται την 4 ημέρα μετά την αλαγή του νερού.
Οι αλαγές μου θα γίνουν πιό συχνές , όπως είπατε και στην πρώτη ευκαιρία θα κάνω "τσούπ" για μεγαλύτερο "κτήμα"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-06-10, 19:34
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Για να μπορέσεις (άσχετα του χώρου) να έχεις μια επιτυχημένη γέννα τα ΝΟ3 πρέπει να τείνουν προς το μηδέν.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-10, 22:58
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτο εγω δεν πολυσυμφωνω.. Σιγουρα οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο καλυτερα αλλα ειναι και αναλογα το μεγεθος του ψαριου. Για δισκακια που ειναι μικροτερα των 10 εκ που μαλλον δεν θα μεγαλωσουν αλλο αν αρχισουν να γεννανε μπορουν να μεινουν με πολυ φροντιδα σε 80 λιτρα
Δεν την καταλαβαινω αυτην την λογικη, και βλεπω μια νεα ταση απο πολλους τελευταια, που θα την πω με δυο λεξεις... ψαρια μπονσαι... και δεν μ αρεσει καθολου μα καθολου...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-06-10, 23:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
, και βλεπω μια νεα ταση απο πολλους τελευταια, που θα την πω με δυο λεξεις... ψαρια μπονσαι...
bonsai-fish...the begining...
Τολη θα εισαι μαρτυρας στην απαρχη της 8ης τεχνης!! και θα λες με περηφανεια "ημουν εκει!!"
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-10, 23:17
thomazos1 Ο χρήστης thomazos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα - Θεσπρωτίας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Όσο ζείς μαθαίνεις. Δέν υπήρχε είδος που να μην πέρασσε απο τα ενυδρεία μου όταν ήμουν φοιτητής....αλλά ο Δίσκος είναι Δίσκος...πώς να το κάνουμε.
Μάλλον πρός το παρόν θα πρέπει να αρκεστώ στις πιό συχνές αλαγές του νερού (και όχι κάθε εβδομάδα) και θα δώσω τον τρίτο δίσκο (τον οποίο βασικά είχα πάρει πολύ αργότερα μήπως και δεν έβγαινε ζευγάρι στους δύο)
Βασικά , μάλλον έπαιξα και μου "έφεξε". Στους τρείς να πιάνεις τους δύο ζευγάρι....θα παίξω και κανένα τζόκερ.
Ευχαριστώ πολύ και να είστε καλά.
-------------------------
Μία ερώτηση ακόμα. Τα corydoras (μικρά γατόψαρα) καθαρίζουν τα υπολήματα τροφής των δίσκων και κάνουν τέλεια δουλειά αναμοχλεύοντας το ψιλό χαλίκι που έχω. Έχω την εντύπωση οτι βοηθάνε πάρα πολύ στην υγεία τών ενυδρείων μου τόσα χρόνια τώρα. Μάλλον ζημιά θα κάνω εάν τα βγάλω απο μέσα.
Επείσης βοηθάνε πολύ , τα φυτά Ανούμπιας που έχω μέσα και γενικά τα φυτά , στην ελάτωση των νιτρικών .
Βασικά δέν θέλω να φτιάξω μία γεννήστρα , καθαρά΄, με γυμνό πάτο και έναν κώνο για να γεννάνε στην μέση , να κάνει παρέα στο σφουγγαράκι φίλτρου με την αεραντλία.
Καταλάβατε τι θέλω να πώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomazos1 : 15-06-10 στις 23:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-10, 23:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Διαβασε προσεχτικα αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15985 εχει τα παντα και μπραβο στον Pritanisπου το μοιραστηκε μαζι μας!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-06-10, 01:46
thomazos1 Ο χρήστης thomazos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα - Θεσπρωτίας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Απ' έξω το έμαθα πρίν ακόμα γίνω μέλλος. Απο αυτό και κάποια άλλα παρόμοια άρθρα κόλλησα στο site σας παιδιά. Και για να πώ την αλήθεια έχω ψάξει για πληροφορίες σε πάάάάάάρα πολλά site για τούς δίσκους.
Αυτό μου άρεσε περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-10, 13:11
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Πάντως......όποιος φουκαράς γράψει στην παράγραφο ''ΔΙΣΚΟΙ'' και δεν έχει ενυδρείο 400+++ λίτρα....με σαμπ 200+++ λίτρα....με καθ. αλλαγές νερού 100 λίτρα....και τουλάχιστον 7+++ ''βασιλάδες του ενυδρείου''.......ΤΗΝ ΠΛΕΡΩΣΕ....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-10, 13:17
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Νομιζω οτι ο Tolis το λεει πολυ ξεκαθαρα και σε κανει να σκεφτεις...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν την καταλαβαινω αυτην την λογικη, και βλεπω μια νεα ταση απο πολλους τελευταια, που θα την πω με δυο λεξεις... ψαρια μπονσαι... και δεν μ αρεσει καθολου μα καθολου...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-10, 19:08
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν την καταλαβαινω αυτην την λογικη, και βλεπω μια νεα ταση απο πολλους τελευταια, που θα την πω με δυο λεξεις... ψαρια μπονσαι... και δεν μ αρεσει καθολου μα καθολου...
Μαλλον εκλαβατε απο ειπα λαθος.. Εννοουσα πως λογω γεννας θα μεινουν μικρα και δεν θα μεγαλωσουν αλλο.. Εγω στην θεση του θα εσπαγα το ζευγαρι για να μεγαλωσουν αλλα πρεπει να το πω πως αν μεινουν σε αυτο το μεγεθος τα 80 λιτρα ειναι οριακα..Μην βιαζεστε να βγαζετε συμπερασματα και ειδικα συμπερασματα που αφορουν ολους τους νεους απο αυτα που λενε ορισμενα ατομα οπως πχ εγω..

Παντα φιλικα Παυλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-06-10, 22:45
thomazos1 Ο χρήστης thomazos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα - Θεσπρωτίας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Δηλαδή , για να καταλάβω τώρα , εάν μου γεννήσουν οι δίσκοι στο μέγεθος που είναι τώρα (συνολικό με ουρά 12-13 εκατοστά) θα παραμείνουν τόσο στο μέγεθος;
Εάν συμβαίνει αυτό για μένα είναι προτόγνωρο παιδιά. Όλα τα άλλα είδη ψαριών που είχα και γενοβολούσαν συνέχεια , συνέχισαν να μεγαλώνουν και μετά τα γεννητούρια.
Μία απορία : Αυγά δεν βλέπω πουθενά και το θυλικό δέν λέει με τίποτε να το κουνήσει , απο εχθές , πίσω παπο μία ρίζα δέντρου που έχω μέσα. Ούτε , σχεδόν , για φαγητό. Η κοιλιά του είναι μεγαλούτσικη σχετικά και δεν δείχνει να εχει πρόβλημα υγείας.
Να ανησυχώ για κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-06-10, 22:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπορει καποιοι να δυσφορουν...αλλα θα εχεις πολλες τετοιες αποριες οσο κρατας τα ψαρια αυτα στα λιτρα αυτα...(παραμετρους δε ξερω με λεπτομερειες)..περιεργες συμπεριφορες...ανεξηγητες καταστασεις....ενταξει σε μερικους φαινεται να πηγαινουν ολα καλα....αλλα ειναι αυτος ο κανονας?? ή η εξαιρεση??
δε ξερω αν λογω διακριτικοτητας και ευγενειας πρεπει να τα ισοπεδωσουμε ολα...νομιζα οτι σε προσφατο ποστ μας απασχολουσε το αν κραταμε τους δισκους στα 200 λιτρα...τωρα πεσαμε στα 80??
αντε να βγαλω και το 12λιτρο απο την αποθηκη τοτε να βαλω μερικους....

υ.γ. δεν το λεω για να ειρωνευτω κανεναν προσωπικα...υπερβαλλω για να κανω κατανοητο αυτο που λεω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-06-10, 22:52
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δεν μιλαω γιατι θα αρχισω πολλες σελιδες ποστ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-06-10, 22:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μιλαω γιατι θα αρχισω πολλες σελιδες ποστ
η γνωμη μου ειναι να το κανεις..και να πεις οσα σε απασχολουν και σε εκφραζουν....αυτη ειναι η εννοια του φορουμ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-06-10, 22:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω δε γραφω :smt10 6
γιατι αυριο θα λετε οτι ειμαι κακοπροερετος

πανο αμα θες εφτιαξα ενα 20 τελειο


ειδατε γιατι φωναζα οχι δισκοι στα 200 απο τα 300+ ερχετε ο επομενος τη 200 τη 100 τη 80 τη 50 τη 20
τωρα θα τους πουλανε σε ποτιρακια στα πετ σοπ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomazos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή , για να καταλάβω τώρα , εάν μου γεννήσουν οι δίσκοι στο μέγεθος που είναι τώρα (συνολικό με ουρά 12-13 εκατοστά) θα παραμείνουν τόσο στο μέγεθος;

Να ανησυχώ για κάτι;
οχι αλλα θα καθηστερησουν
βρες ενυδρειο με λιτρα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 16-06-10 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-06-10, 23:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εδω παντως http://www.aquatek.gr/vb/showthread....000#post457000 αφησα ανοιχτο το ενδεχομενο και για φροντοζα στα 70...για να ειμαι πιο διαλλακτικος...αναθεωρω..

δισκο μοντς...αν θελετε συμαζεψτε με λιγο γιατι αποπροσανατολισα το ποστ παλι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-06-10, 23:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω παντως http://www.aquatek.gr/vb/showthread....000#post457000 αφησα ανοιχτο το ενδεχομενο και για φροντοζα στα 70...για να ειμαι πιο διαλλακτικος...αναθεωρω..

δισκο μοντς...αν θελετε συμαζεψτε με λιγο γιατι αποπροσανατολισα το ποστ παλι...
Θα σε συμμαζεψω μια και καλη ... λιγη υπομονη!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-06-10, 00:13
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Γνώμες, απόψεις, διαφωνίες, όλα σεβαστά και συζητήσιμα και δεν βλέπω γιατί πρέπει να εκνευριστούμε ή να δυσφορήσουμε, σύνθεση απόψεων θέλουμε.

Πάντως, αν και ποτέ δεν είχα δίσκους, μάλλον θα συμφωνήσω με τον Πάνο, δεν μπορεί να είναι όλα καλά σε ένα 80λιτρο με 3 δίσκους και κόρυς.
Δεν θα το επιχειρούσα ποτέ ούτε σε 120 λίτρα (δεν το τόλμησα ούτε στο 200άρι μου), θεωρώ μίνιμουμ τα 150 λίτρα γι αυτά τα ψάρια, πείτε με κολλημένο.

¶λλο το να μην είμαστε απόλυτοι με τα νούμερα κι άλλο το να φτάσουμε να χειροκροτούμε την διατήρηση δίσκων σε 80 λίτρα και κατ' αναλογία
τους κλόουν σε 50, τους ξιφοφόρους σε 30, τα γκάπυ σε 15, τον μονομάχο σε 5. Γιατί εκεί φτάνουμε αν φοβόμαστε μην μας πουν γκρινιάρηδες.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-06-10, 00:26
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Οι δισκοι ζουν 14-16 χρόνια οσο ζουν μεγαλώνουν συνέχεια (με τες σωστές συνθήκες) μπορεί να ξεπεράσουν άνετα τα 18 εκατοστά, ειχα κάνει ερώτηση στο GD ποσοι εχουν δισκο στην κατοχή τους πανω απο δυο χρόνια δυστυχώς απάντησαν ελάχιστοι σε ενα δισκο φορουμ με 1000 μέλη αντε 50 - 100 ενεργα
κατάντησαν και οι Βασιλιάδες αναλώσιμοι όπως τα χρυσόψαρα;;
(ερώτηση είναι μην μου την πέσετε )

Τα συμπεράσματα δικα σας
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-06-10, 02:22
thomazos1 Ο χρήστης thomazos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα - Θεσπρωτίας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Μπήκα μέσα στο Site παιδιά για να μου δώσετε τα φώτα σας για το συγκεκριμένο είδος ψαριού και κάποιοι πραγματικά με βοήθησαν να καταλάβω πέντε πράγματα .Κάποιοι όμως χλέβασαν μαζί μου , κάποιοι γέλασαν και κάποιοι επιτέθηκαν στον "άβγαλτο" για την ανιδεότητά του. Απο 22 χρονών ασχλούμαι με ενυδρεία και είμαι 42 πλέον (20 χρόνια συναπτά). Πρός θεού δέν θέλω να το παίξω τι είμαι εγώ και δεν είναι κανένας. Απο λάθη έμαθα κι εγώ και είχα έμπειρους ανθρώπους που ήθελαν να χορτάσουν την ακόρεστη δίψα μου για γνώση πάνω στα ενυδρεία του γλυκού νερού.
Δέν είμαι άπειρος ενυδρειακός. Είχα 12 ενυδρεία διαφόρων μεγεθών , το σύνολο σε λίτρα όλα μαζί 1200 λίτρα , 167 ψάρια , 64 διαφορετικά είδη (απο χρυσόψαρα και γκούπι μέχρι όσκαρ και πιράνχα. Το ψυγείο μου ώς φοιτητής δεν είχε φαγητό για μένα αλλά ήταν γεμάτο με τροφές για τα ψάρια μου. Εχω φάει ώρες ατελείωτες διαβάζοντας βιβλία μέχρι και ιατρική και ανατομία των ψαριών . Έχω κάτσει μερόνυχτα μνε το λαμπάκι και να παρακολουθω κάποια είδη ψαριών έτσι ώστε μόλις γενηθούν τα ψαράκια να τα χωρίσω απο τους γονείς γιατι θα τα έτρωγαν.
Τα περισσότερα απο τα είδη που είχα κατάφερα να τα φέρω σε κατάσταση αναπαραγωγής και να μεγαλώνω μικρούλια σε διάσπαρτα ενυδρεία μέσα στο σαλόνι μου.
Επειδή τυχαίνει να είμαι και καθηγητής φυσικής αγωγής (γυμναστής) όταν τα παιιδιά με ρωτούν για κάτι που δέν ξέρουν δεν δυσανασχετώ παρα προσπαθώ να το εξηγήσω όσο πιό απλά γίνεται. Δέν ζητάω να έχουν όλοι αυτή την υπομονή αλλά γιατι να μην με αντιμετωπίσουν όλοι με τον ίδιο όμορφο τρόπο που μερικοί , με πολύ ευχαρίστηση το έκαναν , και τους ευχαριστώ πολύ.
Μου έρχεται κάπως άσχημα να με ειρωνεύονται στα 42 μου χρόνια , σε ένα site , (φόρουμ) στο οποίο μπήκα και ζήτησα ευγενικά εάν κάποιος μπορεί και θέλει φυσικά να μου " ανοίξει τα μάτια" για ΄'ενα είδος που δεν ασχολήθηκα ποτέ.
Το εάν μπορώ να διαθέσω χρόνο και χρήμα πλέον για 400 και 800 λίτρα , που πολύ θα ήθελα να το κάνω, δέν το συζητάω. Έχω δύο παιδιά να μεγαλώσω . Αλλά το να μεγαλώσω δύο δίσκους μέσα σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων δέν μου φάνηκε και τόσο τρελό όνειρο. Σε πολλά βιβλία και πολλά sites γράφουν για αντιστοιχία 40 λίτρα ανα δίσκο. Εδώ σημειώνω οτι τον έναν θα τον δώσω και θα κρατήσω μόνο το ζευγάρι στα 80 μου λίτρα που έχω πρός το παρόν , μέχρι να ευκοληνθώ και να πάρω μεγαλύτερο..
Δέν αμφισβητω σε καμία περίπτωση την γνώμη σας αλλά ο "τρόπος" είναι μεγάλο πράγμα.
Εάν είναι να μου λένε κάποια άτομα οτι αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι χαζομάρα...ας μου το πούν ...έστω ευγενικά για να μην ξαναρωτήσω.
Ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη εάν ακούστηκα κάπως αγενής.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-06-10, 06:43
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Καλημερα, εγω θα συμφωνησω μαζι σου πως το θεμα σου βανδαλιστηκε και ουσιωδεις απαντησεις δεν δοθηκαν.. Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια για να μπουμε και στο ουσιαστικο θεμα για τις συμβουλες μας εγω σου πρωτεινω να συνεχισεις με το ζευγαρι αν και ειναι λιγο δυσκολο και να διωξεις ολα τα αλλα ψαρακια.. Απλα διαβεβαιωσου πρωτα πως ειναι ζευγαρι βλεποντας αυγα.. Οταν βρεις ευκαιρια για μεγαλυτερο ενυδρειο παρτο και αν αρκουν τα λιτρα σου βαλε και αλλα δισκακια. Η συμπεριφορα του κοπαδιου ειναι τελειως διαφορετικη απο αυτη ενος ζευγαριου αλλα για αρχη πιστευω πως αρκει.. Μην φοβασε και αν εχεις αγαπη για τα ψαρακια σου τοτε θα τα καταφερεις..

Αυτη ειναι η αποψη μου και μονο και δεν θα ηθελα σχολια πανω σε αυτην απλα σκεψου την δες τι λενε και οι αλλοι και αποιφασιζεις

Παντα φιλικα Παυλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δίσκοι σε 54 λίτρα? mixalhs Δίσκοι 21 06-03-10 16:28
400 Λίτρα Δίσκοι Ιδέες... kostasthess_ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 28-10-08 08:27
Γέννησαν ξανά οι δίσκοι μου στο μεγάλο ενυδρείο Noni Δίσκοι 3 08-01-08 17:45
Ενυδρείο-Δίσκοι. Μια πονεμένη ιστορία Carebean pirate Δίσκοι 104 08-08-07 19:12
Ενυδρείο 60 λίτρα!!! Cristos Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 28-10-04 04:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10230 seconds with 13 queries