Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-08, 18:28
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Φυτά και ενεργός άνθρακας

Παρακάτω σας έχω μία περιγραφή του φίλτρου που έχει το ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70) από τη μάνα του. Το φίλτρο περιλαμβάνει (όπως βλέπετε) ενεργό άνθρακα. Τι ουσίες δεσμεύει αυτός? Μήπως δεσμεύει και ουσίες που χρησιμοποιούν τα φυτά (π.χ. Fe)? Να τον κρατήσω, ή να τον αφαιρέσω?

Η απορία μου προέκυψε όταν αγόρασα από ένα pet shop την ανούμπια που έχω, και μου έδωσαν κάποιο υγρό λίπασμα (Ferropol, της JBL), και μου είπαν να βάζω τη συνιστώμενη δοσολογία μία φορά την εβδομάδα, αφού όμως βγάλω τον άνθρακα, τον οποίο να ξαναβάλω 24 ώρες μετά. Ισχύουν αυτά? (με τα λίγα που έχω δει μέχρι στιγμής, δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι αυτούς, θέλει να τα ρωτάς όλα..)

Filter Wool (white pad)
The white filter wool acts as a mechanical pre-filter, removing large particles of dirt and excess food which in turn ensures that the other sponges do not get clogged.
Active Carbon Sponge (black)
The black activated carbon sponge sits on top of the blue coarse filter sponges, and removes chemical impurities from the water which cannot be removed biologically.
Nitrate Removal Sponge (green)
The Sponge contains micro-organisms, which will, once developed, reside inside the sponges and in the water. These micro-organisms feed of nitrates and will reduce them significantly. The JUWEL Filtration system provides the optimum housing for these micro-organisms.
Filter Sponge Coarse (blue)
The coarse blue filter sponges allow bacteria cultures to develop quickly, cleaning the water which is now free from chemical impurities.
Filter Sponge Fine (blue)
The fine blue sponges and the bacteria cultures living in them, clean the water of even the smallest impurities.

__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-08, 19:12
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τον άνθρακα τον βγάζεις άμεσα!!!
Και λίπασμα στην ανούμπια δεν βάζεις και ειδικά τέτοια ποσότητα! Ίσως το 1/4 αν δεις οτι το χρειάζετε!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-08, 19:46
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αν είναι να τον βγάλω, τότε ποια η χρησιμότητά του (για να μαθαίνω κι εγώ..)? Τα υπόλοιπα σφουγγαράκια να τα αφήσω όπως είναι, έτσι?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-08, 20:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τον άνθρακα τον χρησιμοποιούμε κυρίως όταν θέλουμε να τραβήξουμε κάποιο φάρμακο από το ενυδρείο!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-08, 20:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε καινουργια ενυδρεια, και εφοσον ερχεται μαζι καλο ειναι να τον αφηνουμε καμμια βδομαδα ωστε να τραβηξει οτιδηποτε απροβλεπτο μπορει να υπαρξει..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-08, 20:45
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ο φίλος μας ήδη τον έχει περισσότερο από όσο κατάλαβα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-08, 11:17
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Λοιπόν, 2η φορά που οι petshop-άδες μου λένε σαχλαμάρες... Πήγα εκεί που πήρα το ενυδρείο και ρώτησα για τον άνθρακα.. και μου είπαν ότι πρέπει να τον κρατήσω και μάλιστα να τον αλλάζω μια φορά το μήνα.. Εν τω μεταξύ, η ανούμπια, μέσα σε μια βδομάδα έχει ήδη αρχίσει να εμφανίζει κιτρινίλες στα φύλλα, γεγονός που (με βάση τα λίγα που έχω μάθει μέχρι στιγμής) μάλλον επιβεβαιώνει το ότι ο άνθρακας δεσμεύει ουσίες όπως π.χ. ο σίδηρος..

Τελικά, δεδομένου ότι και το manual της Juwel δεν εξηγεί και πολλά, μάλλον χρειάζομαι βοήθεια με όλα αυτά τα σφουγγαράκια (ένα πράσινο και 2 μπλε - χοντρό και λεπτό), τι είναι το καθένα, τι ακριβώς κάνει, ποια είναι τελικά η σωστή σειρά, σε ποιο αναπτύσσονται τα βακτήρια (στο πράσινο ή στα μπλε), και κάθε πότε θέλουν αλλαγή (ή πλύσιμο).. Το μόνο που έχω είναι η μικρή περιγραφή στο αρχικό post του συγκεκριμένου thread, το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα σαφές.. Επίσης, πειράζει που μεταξύ αυτών υπάρχει περίπου 1cm κενό? Υπάρχει κάποιος που έχει ενυδρείο της ίδιας εταιρείας και να ξέρει λεπτομέρειες?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-08, 11:27
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Λοιπόν το έχω εγώ αλλά το έχω διφορετικά στημένο.

Πετάς τον άνθρακα το πράσινο σφουγκαρι και το ένα μπλέ( κρατάς μόνο το ένα μπλέ)

Αγοράζεις ή βρίσκεις από κάποιον που του περισσεύει substract pro περίπου 0,5 -0,7 λίτρα , και μία κάλτσα για να το βάλεις μέσα .Ξεκινάμε τώρα με το στήσιμο του φίλτρου:
- κάτω κάτω βάζεις λίγο υαλοβάμβακα
- από πάνω βάζεις την κλατσα με το substract pro
- μετά το μπλέ σφουγκάρι
-και τέλος υαλοβάμβακα

Σε κάθε αλλαγή αλλάζεις τον πάνω πάνω υαλοβάμβακα και είσαι οκ .
Πειράζεις το μπλέ σφουγκάρι και το βιολογικό υλικό παρά μόνο όταν μειωθεί η ροή .

Έχω έναν μικρό ενδιασμό στο ότι αν αλλάξεις τώρα το set up του φίλτρου σου μήπως επηρεαστεί πολύ η βιολογία που έχεις .
Αυτό το αφήνω για τους ποιο έμπειρους

Φιλικά
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-08, 11:29
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μια χαρά δουλεύουν τα σφουγγάρια! (δεν είναι απαραίτητη η προσθήκη substrat).
Τον υαλοβάμβακα κάτω τι τον θέλεις?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-08, 11:30
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, 2η φορά που οι petshop-άδες μου λένε σαχλαμάρες... Πήγα εκεί που πήρα το ενυδρείο και ρώτησα για τον άνθρακα.. και μου είπαν ότι πρέπει να τον κρατήσω και μάλιστα να τον αλλάζω μια φορά το μήνα.. Εν τω μεταξύ, η ανούμπια, μέσα σε μια βδομάδα έχει ήδη αρχίσει να εμφανίζει κιτρινίλες στα φύλλα, γεγονός που (με βάση τα λίγα που έχω μάθει μέχρι στιγμής) μάλλον επιβεβαιώνει το ότι ο άνθρακας δεσμεύει ουσίες όπως π.χ. ο σίδηρος..

Τελικά, δεδομένου ότι και το manual της Juwel δεν εξηγεί και πολλά, μάλλον χρειάζομαι βοήθεια με όλα αυτά τα σφουγγαράκια (ένα πράσινο και 2 μπλε - χοντρό και λεπτό), τι είναι το καθένα, τι ακριβώς κάνει, ποια είναι τελικά η σωστή σειρά, σε ποιο αναπτύσσονται τα βακτήρια (στο πράσινο ή στα μπλε), και κάθε πότε θέλουν αλλαγή (ή πλύσιμο).. Το μόνο που έχω είναι η μικρή περιγραφή στο αρχικό post του συγκεκριμένου thread, το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα σαφές.. Επίσης, πειράζει που μεταξύ αυτών υπάρχει περίπου 1cm κενό? Υπάρχει κάποιος που έχει ενυδρείο της ίδιας εταιρείας και να ξέρει λεπτομέρειες?
Κοίτα, οι πετσοπάδες στα λένε αυτά για να πας και να αγοράζεις απο το μαγαζί τους άνθρακα κάθε μήνα.

Ο άνθρακας απομάκρυνει κάθε τι χημικό που πιθανώς να υπάρχει μέσα στο ενυδρείο σου. Εξ'ου και στις οδηγίες χρήσεις όλων των ενυδρειακών φαρμάκων αναφέρεται ότι πρέπει να αφαιρεθεί ο άνθρακας.

Τον άνθρακα τον έχεις στην αρχή για 1-2 εβδομάδες και μετά τον βγάζεις μιας και δεν πρόκειται να δημιουργηθεί απο μόνο του τίποτα χημικό μέσα στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-08, 12:41
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο βάζω κάτω υαλοβάμβακα γιατί αν κάνεις αλλαγή νερού και έχεις την αντλία ανοικτή τραβάει νερό από τις κάτω γρίλιες και έτσι μπορεί να βρομίση το substract pro .

Εγώ δεν είπα ότι δεν κάνουν τα σφουγκάρια απλά θεωρώ ότι έχεις πιο καλή βιολογία με το pro από τα 2 σφουγκάρια ( μπλε και πράσινο)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-08, 12:48
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Και πάλι μπερδεύτηκα.. Για την ώρα τουλάχιστον σκέφτομαι να κρατήσω το φίλτρο που έχω, δεν έχω ούτε την εμπειρία, ούτε χρήματα αυτή τη στιγμή για αλλαγές.. Απλά θέλω να ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει..

Τώρα.. Για να τα ξεκαθαρίσουμε.. (βάζω και αριθμούς, στα ερωτήματα, για να διευκολύνω τη ροή και τις απαντήσεις..)

1ο στη σειρά (πάνω πάνω) το βαμβάκι, ως μηχανικό φίλτρο για τις βρωμιές.. Το οποίο αλλάζω εβδομαδιαία.. Σωστό? (ερώτημα 1).

Μετά θα έμπαινε κανονικά ο άνθρακας, τον οποίο όμως τώρα θα τον βγάλω.. και θα τον ξαναβάλω π.χ. μετά από κάποια θεραπεία ή κάποιο φάρμακο, για να μαζέψει τα υπολείματα των χημικών.. Σωστά? (ερώτημα 2).

Είπατε ότι καλό είναι ο άνθρακας να υπάρχει στην αρχή για 1-2 βδομάδες, για δέσμευση χημικών αν αυτά υπάρχουν.. Πρέπει δηλαδή να τον ξαναβάζω στις αλλαγές νερού? Όχι, έτσι? (ερώτημα 3).

Στη συνέχεια (πιο κάτω δηλαδή) μπαίνει το πράσινο σφουγγαράκι, που είναι το βιολογικό φίλτρο, όπου αναπτύσσονται τα βακτήρια, σωστά? (ερώτημα 4).

Τα 2 μπλε στο τέλος τι είναι? Για να συγκρατούν τα υπολείματα του βιολογικού φίλτρου? Ή είναι 2ο και 3ο βιολογικό φίλτρο? Βγάζετε άκρη από την περιγραφή της Juwel? Γιατί ως άσχετος, εγώ, δεν πολυκαταλαβαίνω..(ερώτημα 5).

Έτσι όπως μπαίνουν τα σφουγγαράκια στο φίλτρο, μένει κενό ανάμεσά τους.. Δεν είναι πρόβλημα αυτό, έτσι δεν είναι? (ερώτημα 6).

Είπατε ότι αλλάζω (ή ξεπλένω.. θα το δούμε όταν έρθει η ώρα αυτό..) τα πράσινα & μπλε σφουγγαράκια όταν μειωθεί η ροή του νερού.. Με το μάτι δηλαδή? Τι σημαίνει καλή/κακή ροή νερού? Με ποιο κριτήριο κρίνει κανείς αν το φίλτρο έχει "μπουκώσει"? (ερώτημα 7).

Και ένα τελευταίο.. Που δεν είναι ερώτημα.. Σας έχω πρήξει με τις ερωτήσεις μου, το ξέρω.. και συγνώμη.. και ευχαριστώ πααααρα πολύ όλους για τη βοήθεια.. Ειλικρινά, σε πολλά θέματα μου έχετε ανοίξει τα μάτια! Thanx a lot!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-08, 12:55
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι μπερδεύτηκα.. Για την ώρα τουλάχιστον σκέφτομαι να κρατήσω το φίλτρο που έχω, δεν έχω ούτε την εμπειρία, ούτε χρήματα αυτή τη στιγμή για αλλαγές.. Απλά θέλω να ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει..

Τώρα.. Για να τα ξεκαθαρίσουμε.. (βάζω και αριθμούς, στα ερωτήματα, για να διευκολύνω τη ροή και τις απαντήσεις..)

1ο στη σειρά (πάνω πάνω) το βαμβάκι, ως μηχανικό φίλτρο για τις βρωμιές.. Το οποίο αλλάζω εβδομαδιαία.. Σωστό? (ερώτημα 1). NAI

Μετά θα έμπαινε κανονικά ο άνθρακας, τον οποίο όμως τώρα θα τον βγάλω.. και θα τον ξαναβάλω π.χ. μετά από κάποια θεραπεία ή κάποιο φάρμακο, για να μαζέψει τα υπολείματα των χημικών.. Σωστά? (ερώτημα 2). NAI

Είπατε ότι καλό είναι ο άνθρακας να υπάρχει στην αρχή για 1-2 βδομάδες, για δέσμευση χημικών αν αυτά υπάρχουν.. Πρέπει δηλαδή να τον ξαναβάζω στις αλλαγές νερού? Όχι, έτσι? (ερώτημα 3). OXI

Στη συνέχεια (πιο κάτω δηλαδή) μπαίνει το πράσινο σφουγγαράκι, που είναι το βιολογικό φίλτρο, όπου αναπτύσσονται τα βακτήρια, σωστά? (ερώτημα 4). OXI η εταιρία λέει ότι κάνει απονητροποίηση θεωρώ ότι σε λίγο καιρό παίζει και αυτό τον ρόλο του βιολογικού

Τα 2 μπλε στο τέλος τι είναι? Για να συγκρατούν τα υπολείματα του βιολογικού φίλτρου? Ή είναι 2ο και 3ο βιολογικό φίλτρο? Βγάζετε άκρη από την περιγραφή της Juwel? Γιατί ως άσχετος, εγώ, δεν πολυκαταλαβαίνω..(ερώτημα 5). Τα ΜΠλε σφουγκάρια είναι για την βιολογία σου

Έτσι όπως μπαίνουν τα σφουγγαράκια στο φίλτρο, μένει κενό ανάμεσά τους.. Δεν είναι πρόβλημα αυτό, έτσι δεν είναι? (ερώτημα 6). Θεωρώ πως όχι .Αν Χωράει βάλε και άλλο μπλε σφουγκάρι

Είπατε ότι αλλάζω (ή ξεπλένω.. θα το δούμε όταν έρθει η ώρα αυτό..) τα πράσινα & μπλε σφουγγαράκια όταν μειωθεί η ροή του νερού.. Με το μάτι δηλαδή? Τι σημαίνει καλή/κακή ροή νερού? Με ποιο κριτήριο κρίνει κανείς αν το φίλτρο έχει "μπουκώσει"? (ερώτημα 7). Ξεπλένεις σε νερό ενυδρείου και δεν πετάς .Θα το καταλάβεις όταν μπουκόσουν ή αν θέλεις μπορείς να κάνεις περιοδικά ένα ξέπλιμα όπως ας πούμε κάθε 2 μήνες

Και ένα τελευταίο.. Που δεν είναι ερώτημα.. Σας έχω πρήξει με τις ερωτήσεις μου, το ξέρω.. και συγνώμη.. και ευχαριστώ πααααρα πολύ όλους για τη βοήθεια.. Ειλικρινά, σε πολλά θέματα μου έχετε ανοίξει τα μάτια! Thanx a lot!
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωσφορικά και άνθρακας... ??? kostasthess_ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 28-10-07 17:59
Ενεργός άνθρακας violinist Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 04-04-07 08:56
Ενεργός άνθρακας - Χρόνος απορρόφησης χοχλακας φωτης Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-02-05 20:23
Ενεργός Ανθρακας σε Reef Ενυδρεία symbil Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 5 03-06-04 19:00
Ενεργός άνθρακας Vlachos Stamatis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 15-03-04 01:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06436 seconds with 13 queries