Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-10, 16:25
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή Ερωτηση για φιλτρο σε φυτεμένα

Λοιπόν εχω 2 φιλτρα eheim aquaball 2212 (650t/h) , eheim ecco pro 2236 (750lt/h) και θέλω να βγάλω το εσωτερικό γιατι δεν το βλεπω να κανει δουλεια , συνέχεια μπουκωνει και θέλει κάθε εβδομάδα καθάρισμα (ασε που ολη η βρωμιά ξαναφευγει μεσα μέχρι να το βάλεις ).
Στα φυτεμένα σας καθε πότε καθαρίζετε τα φίτλρα σας ???? Και κυρίως θελω να αλλαξω για να βάλω αλλο ενα εξωτερικο το ιδιο με αυτο που εχω ecco pro 2236, παράτηρω κατι καφέ πανω στα φυλλα ειναι η γνωστη λάσπη πως θα απαλαγώ απο αυτα ? Μετά πώς θα τοποθετησω τα φίλτρα ωστε να καθαρίζουν το νερό καλυτερα ? Στην μια γωνια οι 2 εξοδοι του νερου και στην αλλη οι εισόδοι ή να βαλω στην μια γωνιά μια εισοδο και εξοδο και στην άλλη παλη το ίδιο ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-10, 17:58
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

kai το ενα και το αλλο μπορεις να κανεις.εγω εχω μια μερια το ενα φιλτρο και στην αλλη το αλλο.πιστεβω γινεται καλυτερη κυκλοφορια ετσι.το ειχα δοκιμασει και τα δυο στην μια μερια αλλα το αλαξα.

οσο αφορα τον καθαρισμο δεν ειναι σαν το εσωτερικο αλλα θελουν καπου καπου ανοιγμα να βλεπεις τι γινετε παραδειγμα μην μαζευτικαν γαριδες μικρες(εαν εχεις) μην μαζευτικαν μωρα απο ζωοτοκα (εαν βαλεις) και αναλογα στου καθενος το ενυδρειο.εγω μια φορα τα ανοιγω βλεπω τι γινεται μεσα και το ξανακλινω.σφουγαρι οταν το ασπρο γινη μαυρο το αλαζεις(απο ενα μηνα παιζη αυτο εως μπορει και παραπανω)το μπλε ακομη δεν το αλαξα μπορεις απλα να το καθαριζεις εως οτου γινη και αυτο χαλια.εγω δεν εχω το δικο σου βεβαια (eheim εχω και εγω )αλλα με την μεγαλη επιφανεια του μπλε σφουγαριου τελος παντον και ποτε δεν πειραζεις την βιολογια που εχουν μεσα τα καλαθακια.εαν λεμε αν θελεις να προσθεσεις μεσα μονο οταν δεις οτι φθιρονται (αυτο εγω ακομη δεν το εχω κανη μετα απο 2 χρονια χρηση) αλλα λεμε τοτε μπορεις να προσθεσεις.δεν πειραζεις με το νερο της βρυσης τιποτα πανω στο φιλτρο σου. ΜΟΝΟ με το νερο του ενυδρειου.αυτα ελπιζω να πηρες της απαντησεις που ζητουσες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-10, 18:38
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Τις απαντήσεις μου τις πήρα ,κατι αλλο εμεινε μόνο δεν παραπάει με 2 εξωτερικά φιλτρα σωστα?? Θα κάνει δουλεια ετσι δεν είναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-10, 18:43
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

τι ενυδρειο εχεις? εαν ειναι με πολλα λιτρα καλο κανουν τα φιλτρα κακο δεν κανουν.εαν ειναι μεχρι 100 λιτρα το ecco σου δεν θα εχει προβλημα.εαν δεν εχεις οικονομικο προβλημα που αυτο ειναι το πρωτο στην αγορα σου και εχεις πολλα λιτρα τοτε παρτο.δωσε αυτα που εχεις τα εσωτερικα και βαλε εξωτερικο.εαν δεν θες σε καληπτη και το ειδη ενα που εχεις.
εγω εχω παραδειγμα 2 φιλτρα σε 200 λιτρα.ηθελα και να βαλω και δυο για να εχω καλυτερη κυκλοφορια και δυο φιλτρα καλυτερα απο ενα σε τετοια λιτρα.εαν εισαι 100 - 120 λιτρα κανε οτι νομιζεις εσυ παντος με ενα που εχεις ειδη σε καλυπτη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-10, 19:00
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

sorry ξεχανα να βάλω το λινκ !!! Το ενυδρειο ειναι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43791 , το eheim ecco pro 2236 ειναι εξωτερικο και εχω είδη ένα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-10, 19:05
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ωραιος.αμα δεν εχεις προβλημα οικονομικο κακο δεν θα κανη ενα ακομη φιλτρο.εσυ αποφασιζεις.πουυλα τα εσωτερικα και παρε ενα ακομη εξωτερικο ειδιο και εισαι οκ.εαν δεν εχεις κανενα προβλημα μεινε και ετσι.εσυ αποφασιζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-10, 19:06
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

οκ ευχαριστώ , θα το σκεφτώ!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιδέες για φυτεμένα Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 06-07-10 22:01
ερωτηση για φιλτρο revolution1925 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 39 15-04-10 08:27
Ερωτηση για φιλτρο tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 11 23-01-09 19:41
ερωτηση για φιλτρο.... aristomenis Γλυκό νερό - Γενικά 4 02-11-07 08:52
Ερωτηση για φιλτρο! nkmyrtos Γλυκό νερό - Γενικά 9 08-07-06 10:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04573 seconds with 13 queries