Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-09, 15:33
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή Μπετον.....

Επειδη υπαρχει λογος που ανεβαζω αυτο το θεμα......

Τελικα το μπετον η οτι εχει σχεση με τσιμεντο...ειναι φυλικο υλικο προς τα ψαρια κρυου νερου (λιμνες) η οχι.....
-------------------------
Κανεις ??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 22-11-09 στις 15:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-09, 16:25
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φυσιολογικά πρέπει να είναι τοξικό σε ένα μικρό βαθμό.
Απλά έχω την εντύπωση (όχι γνώση) αν πλυθεί αρκετές φορές η λίμνη με νερό.
Τα περισσότερα βλαβερά στοιχειά του τσιμέντου θα αφαιρεθουν.

Εδώ βλέπουμε δεξαμενές με πόσιμο νερό από τσιμέντο (ίσως και κάποια υδραγωγεία σε μικρά χωριά).

Πιστεύω ότι μετά από μερικές αλλαγές νερού να μην έχει η λίμνη πρόβλημα αφού το τσιμέντο πετρώνει και όσο να ναι χάνει τις χημικές ιδιότητες του.

Όλα αυτά είναι θεωρητικά. Μπορεί να πέφτω και τελείως έξω.

Y.Γ.1.. Κάποιος πάει για προέκταση λίμνης???? Λέω εγώ τώρα.
Υ.Γ.2.. Αν ήταν να ξαναφτιάξω λίμνη. Το μονό σίγουρο είναι ότι θα την έκανα με τσιμέντο και μονό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-09, 20:29
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Βασιλη και εγω πιστευω οτι καπως ετσι πρεπει να ειναι τα πραγματα, οπως τα λες δηλαδη, αλλα επειδη ακουσα κατι... σχετικα με αυτο το θεμα, (οτι δηλαδη ψαρια και μπετον δεν γινεται) ειπα αν γνωριζει καποιος κατι επι αυτου ας πει κατι........

Οσο για προεκταση της λιμνης.... στο παρον σταδιο τουλαχιστον
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-09, 13:44
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

Αντρο δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα ψαρια μετα απο καποια πλυσηματα θα εισαι ενταξυ...
το μονο προβλημα που μπορεις να εχεις ειναι η μηδαμινή διαροη...
που μπορει να καλυφτεί με καποιο μη τοξικο μωνοτικο...
ετσι γλυτωνεις και οτι αλλο κακο μπορει να προκαλεσει το μπετον στα ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-09, 13:53
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αν θα έκανα τώρα λίμνη θα την έκανα με μπετόν και θα έβαζα από πάνω το υλικό σαν μπογιά που είναι κατάλληλο για πόσιμο νερό. Τώρα έχω μεγάλο πρόβλημα με το λάινερ. Κάπου έχει σκιστή και χάνω 2,000 λίτρα την ημέρα.
Ευτυχώς που έχω τελειώσει την προέκταση και έχω βάλει τα ψάρια εκεί μέσα.
Τώρα περιμένω να δω μέχρι που θα φτάσει η στάθμη του νερού μήπως και καταφέρω να βρω που είναι η διαρροή.
Θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να ρίξω τσιμέντο πάνω από το λάινερ.
Θέλω να κάνω μια κατασκευή που να χορεύω επάνω και να μην έχω ένια ότι θα σκιστή.

Καλό σας σαββατοκύριακο.
Από ότι καταλάβατε για εμένα το σαββατοκύριακο θα είναι δύσκολο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-09, 14:03
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

2000 λιτρα την ημερα?....
Η περιπτωση να βγει το λαινερ, να πεσει το μπετο και να ξαναμπει το λαινερ απο πανω για ομορφια....

Παλι καλα που εγω το εκανα ακριβος ετσι και προς το παρον δεν εχω προβληματα(μπετο, μονωτικό δεξαμενης νερου)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-09, 15:15
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θα έκανα τώρα λίμνη θα την έκανα με μπετόν και θα έβαζα από πάνω το υλικό σαν μπογιά που είναι κατάλληλο για πόσιμο νερό. Τώρα έχω μεγάλο πρόβλημα με το λάινερ. Κάπου έχει σκιστή και χάνω 2,000 λίτρα την ημέρα.
Ευτυχώς που έχω τελειώσει την προέκταση και έχω βάλει τα ψάρια εκεί μέσα.
Τώρα περιμένω να δω μέχρι που θα φτάσει η στάθμη του νερού μήπως και καταφέρω να βρω που είναι η διαρροή.
Θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να ρίξω τσιμέντο πάνω από το λάινερ.
Θέλω να κάνω μια κατασκευή που να χορεύω επάνω και να μην έχω ένια ότι θα σκιστή.

Καλό σας σαββατοκύριακο.
Από ότι καταλάβατε για εμένα το σαββατοκύριακο θα είναι δύσκολο
.....οταν εγω τα λεω? ...το λαινερ ειναι πολυ προχειρη κατασκευη και οσοι την συστηνουν δεν εχουν επιγνωση των προβληματων που θα πσρουσιαστουν στο μελλον ..δεν θα προεκταθω παρα περα γιατι θα εχουμε καβγαδες ...εμενα η γνωμη μου σχετικα με αυτο ειναι εφοσον μπουμε στην διαδικασια να κατασκευασουμε λιμνη ενα ειναι απο την αρχη μπετον 100% ...μπορει να κοστιζει αλλα γλυτωνουμε μπελαδες ...φιλε αν χρειαστεις κατι ρωτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-09, 16:13
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Από την εμπειρία μου σαν μηχανικός, από κατασκευή δεξαμενών\πισινών, μπορώ να σας πω ότι τα προβλήματα με με διαροές σε δεξαμενές νερού από οπλισμένο σκυρόδεμα προέρχονται κατά κύριο λόγο από λανθασμένη κατασκευή.
Το σκυρόδεμα πρέπει να "πέσει" μονοκόμματα και όχι τμηματικά όπως πολλοί συνηθίζουν να κάνουν. Οι "μπετατζίδες" επιμένουν να ρίχνουν πρώτα τη πλάκα δαπέδου και μετά τα περιμετρικά τοιχεία. Οι διαρροές κατά 99% προέρχονται από τις ενώσεις οι οποίες αφήνουν κενά που δε μπορούν να καλυφθούν σωστά με οργανικές μπογιές.
Αν γίνει σωστή κατασκευή τότε δεν υπάρχουν προβλήματα σε μεγάλες πισίνες και όχι σε λιμνούλες όπου η πίεση είναι μικρή.

Το σκυρόδεμα δεν είναι τοξικό. Είναι ανόργανης σύστασης και δε βλέπω κάποιο λόγο για τον οποίο δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε λιμνούλες με ψάρια.

Προσοχή πολλά από τα στεγανωτικά που χρησιμοποιούνται για σκυρόδεμα είναι οργανικά και πολύ πιθανόν τοξικά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-09, 17:24
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cpapakon Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την εμπειρία μου σαν μηχανικός, από κατασκευή δεξαμενών\πισινών, μπορώ να σας πω ότι τα προβλήματα με με διαροές σε δεξαμενές νερού από οπλισμένο σκυρόδεμα προέρχονται κατά κύριο λόγο από λανθασμένη κατασκευή.
Το σκυρόδεμα πρέπει να "πέσει" μονοκόμματα και όχι τμηματικά όπως πολλοί συνηθίζουν να κάνουν. Οι "μπετατζίδες" επιμένουν να ρίχνουν πρώτα τη πλάκα δαπέδου και μετά τα περιμετρικά τοιχεία. Οι διαρροές κατά 99% προέρχονται από τις ενώσεις οι οποίες αφήνουν κενά που δε μπορούν να καλυφθούν σωστά με οργανικές μπογιές.
Αν γίνει σωστή κατασκευή τότε δεν υπάρχουν προβλήματα σε μεγάλες πισίνες και όχι σε λιμνούλες όπου η πίεση είναι μικρή.

Το σκυρόδεμα δεν είναι τοξικό. Είναι ανόργανης σύστασης και δε βλέπω κάποιο λόγο για τον οποίο δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε λιμνούλες με ψάρια.

Προσοχή πολλά από τα στεγανωτικά που χρησιμοποιούνται για σκυρόδεμα είναι οργανικά και πολύ πιθανόν τοξικά.

χεχε σωστος! : )) ..πολυ ενδιαφερουσες επισημανσεις! : ))
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-09, 18:00
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Ακριβος επειδη δεν μπορουσαμε να ριξουμε ολο το μπετο μαζι και ριξαμε πρωτα τον πατο κτλ
....Στο τελος με στοκο-μπετο φτιαξαμε κατι σαν λουκι στι γωνιες ωστε να εξωμαλυνθει και εξαλλου λενε οτι αν θεωριτικα "ανοιξει" ο πατος η καποιες γωνιες , με αυτο δεν θα εχουμε προβλημα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ρωγμη 1.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  8,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ρωγμη 2.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  8,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-09, 18:57
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cpapakon Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την εμπειρία μου σαν μηχανικός, από κατασκευή δεξαμενών\πισινών, μπορώ να σας πω ότι τα προβλήματα με με διαροές σε δεξαμενές νερού από οπλισμένο σκυρόδεμα προέρχονται κατά κύριο λόγο από λανθασμένη κατασκευή.
Το σκυρόδεμα πρέπει να "πέσει" μονοκόμματα και όχι τμηματικά όπως πολλοί συνηθίζουν να κάνουν. Οι "μπετατζίδες" επιμένουν να ρίχνουν πρώτα τη πλάκα δαπέδου και μετά τα περιμετρικά τοιχεία. Οι διαρροές κατά 99% προέρχονται από τις ενώσεις οι οποίες αφήνουν κενά που δε μπορούν να καλυφθούν σωστά με οργανικές μπογιές.
Αν γίνει σωστή κατασκευή τότε δεν υπάρχουν προβλήματα σε μεγάλες πισίνες και όχι σε λιμνούλες όπου η πίεση είναι μικρή.

Το σκυρόδεμα δεν είναι τοξικό. Είναι ανόργανης σύστασης και δε βλέπω κάποιο λόγο για τον οποίο δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε λιμνούλες με ψάρια.

Προσοχή πολλά από τα στεγανωτικά που χρησιμοποιούνται για σκυρόδεμα είναι οργανικά και πολύ πιθανόν τοξικά.
Φιλε μου λες οτι το σκυροδεμα δεν ειναι τοξικο ετσι??
Για παραδειγμα εγω εχω τεχνητες βραχοσυνθεσεις μεσα στη λιμνη (περιμετρικα) Που ενα μερος ολων των βραχων καθετε μεσα στο νερο...
Αυτη η κατασκευη λοιπον ειναι φτιαγμενη απο τσιμεντοπηλο και θελω να μαθω αν ισχει και εδω το ιδιο δηλαδη αν ειναι μη τοξικο αφου και σκυροδεμα και τσιμεντοπηλος εχουν σαν κυριο υλικο το τσιμεντο

Δεν ξερω αν ρωταω βλακειες...... αλλα αν ηξερα δεν θα ρωτουσα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-11-09, 03:20
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Ποιά η σύσταση του τσιμεντοπηλού;
Τσιμέντο - νερό και άμμος;
Αν ναι τότε τότε δεν υπάρχει πρόβλημα τοξικότητας.

Προσοχή όμως το ΡΗ του σκυροδέματος είναι πολύ ψηλό (12-13) και πιθανόν όπως οι ασβεστολιθικές πέτρες να ανεβάζουν το PH του νερού.
Από την άλλη αν το σκυρόδεμα έρθει σε επαφή με CO2 τότε ενανθρακώνεται.
Διογκώνεται - κλείνουν οι πόροι - αυξάνεται η αντοχή του και το ΡΗ πέφτει στο 8.
Ετσι σκέφτηκα ότι αν με κάποιο τρόπο εισαγάγουμε CO2 στο νερό τότε μόνο καλό κάνουμε στο σκυρόδεμα.

Αν δε χρησιμοποιηθεί liner τότε το φρέσκο σκυρόδεμα καλό είναι να αφήνεται όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό ώστε να στεγνώσει καλά. Η χημική αντίδραση κρατάει πάρα πολύ καιρό - περισσότερο από τις 28 μέρες που γνωρίζουν οι περισσότεροι. ¶ρα όσο πιο πολύ περιμένουμε τόσο το καλύτερο. Στη συνέχεια (εγώ θα έλεγα τουλάχιστον 2 μήνες μετά την αρχική στρώση) θα πρέπει να ξεπλυθεί πάρα πολύ καλά, ίσως να γεμίσουμε και να αδειάσουμε τη λίμνη 2-3 φορές.


Και για του λόγου το αληθές δείτε και εδώ:
http://www.concretethinker.com/appli...structure.aspx
Που ξεκάθαρα αναφέρει ότι το τσιμέντο είναι κατάλληλο για μεταφορά και αποθήκευση πόσιμου νερού.
Προσοχή γιατί ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα κάποιες σελίδες που ασχολούνται με ψάρια που αναφέρουν το σκυρόδεμα σαν τοξικό.
Δυστυχώς το διαδίκτυο δίνει τη δυνατότητα σε κάθε "άσχετο" να γράφει ότι θέλει χωρίς κάποια γνώση του αντικειμένου, και φυσικά χωρίς καμία αναφορά....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-11-09, 15:02
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cpapakon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά η σύσταση του τσιμεντοπηλού;
Τσιμέντο - νερό και άμμος;
Αν ναι τότε τότε δεν υπάρχει πρόβλημα τοξικότητας.

Προσοχή όμως το ΡΗ του σκυροδέματος είναι πολύ ψηλό (12-13) και πιθανόν όπως οι ασβεστολιθικές πέτρες να ανεβάζουν το PH του νερού.
Από την άλλη αν το σκυρόδεμα έρθει σε επαφή με CO2 τότε ενανθρακώνεται.
Διογκώνεται - κλείνουν οι πόροι - αυξάνεται η αντοχή του και το ΡΗ πέφτει στο 8.
Ετσι σκέφτηκα ότι αν με κάποιο τρόπο εισαγάγουμε CO2 στο νερό τότε μόνο καλό κάνουμε στο σκυρόδεμα.

Αν δε χρησιμοποιηθεί liner τότε το φρέσκο σκυρόδεμα καλό είναι να αφήνεται όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό ώστε να στεγνώσει καλά. Η χημική αντίδραση κρατάει πάρα πολύ καιρό - περισσότερο από τις 28 μέρες που γνωρίζουν οι περισσότεροι. ¶ρα όσο πιο πολύ περιμένουμε τόσο το καλύτερο. Στη συνέχεια (εγώ θα έλεγα τουλάχιστον 2 μήνες μετά την αρχική στρώση) θα πρέπει να ξεπλυθεί πάρα πολύ καλά, ίσως να γεμίσουμε και να αδειάσουμε τη λίμνη 2-3 φορές.


Και για του λόγου το αληθές δείτε και εδώ:
http://www.concretethinker.com/appli...structure.aspx
Που ξεκάθαρα αναφέρει ότι το τσιμέντο είναι κατάλληλο για μεταφορά και αποθήκευση πόσιμου νερού.
Προσοχή γιατί ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα κάποιες σελίδες που ασχολούνται με ψάρια που αναφέρουν το σκυρόδεμα σαν τοξικό.
Δυστυχώς το διαδίκτυο δίνει τη δυνατότητα σε κάθε "άσχετο" να γράφει ότι θέλει χωρίς κάποια γνώση του αντικειμένου, και φυσικά χωρίς καμία αναφορά....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05792 seconds with 13 queries