Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-07, 12:13
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή 135λιτρα Μαλαουι

Πληροφορίες

Διαστάσεις:75Χ45Χ40
Όγκος:135λιτρα
Κατηγορία:Μαλαουι
Φυτά:2Hygrophila polysperma 1 Hygrophila polysperma 'Rosanervig',
3-4Heteranthera zosteraefolia
Ψάρια / Άλλα είδη:2m+3f +5μωρα!Labidochromis caeruleus (Electric yellow labido)
1 Synodontis multipunctatus

Διακοσμητικά υλικά:Πετρες απο βουνο,moonstone
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)αμμος
Φόντο:πλακακι μπανιου!(ξερω θα βαλω μαυρο χαρτονι!!!)
Φωτισμός:συντομα μια 15cm sera plant
Διάρκεια φωτισμού:θα...8ωρες
Φιλτράρισμα:Eheim 2213 +aquaclear 50 powerhead
Θερμοστάτης:100watt juwel(οταν χειμωνιασει)
Λίπανση:............
Παροχή CO2:.......

Παράμετροι:

pH:~8
Γενική σκληρότητα (GH):20
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):~15
Αλλαγές νερού:50% καθε 10μερες
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:Δεν βλεπω σχεδον ποτε τα ψαρια μου παραμονο τα μωρα που κανουν!Βοηθηστε με!Επισης θελω να καλυψω το κυκλοφορητη με
Crinum natans.Τωρα οσο αναφορα τα φυτα,απλα αρεσουν και σε μενα και στα ψαρια.Απεχει οσο να ναι απο το βιοτοπο αλλα κρατανε και τη βιολογια εκει που θελω.Στη 3η φωτο ξεπροβαλει απο το βραχο και ενα μωρο!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0422.JPG
Εμφανίσεις:  639
Μέγεθος:  94,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0423.JPG
Εμφανίσεις:  536
Μέγεθος:  104,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0429.JPG
Εμφανίσεις:  504
Μέγεθος:  74,4 KB  
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-07, 12:31
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Στην τρίτη φωτο η πέτρα γιατί μου θυμίζει νεκροκεφαλή χα χα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-07, 12:33
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Hey!Δεν φταιω!!!Εψαχνα για πετρα που να μοιαζει με δυτη αλλα δεν βρηκα και πηρα νεκροκεφαλη!!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-07, 12:33
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Smile

προσωπικά μιλάω πάντα θα ήθελα μια φώτο από όλο το ενυδρειο.
τα διαφορετικά χρώματα από τις πέτρες δεν μου άρεσαν και πολύ.θα μπορούσες να μαζέψεις πέτρες με τον ίδιο χρωματισμό θα ήταν πολύ καλύτερο πιστεύω
στην 2 φώτο η πέτρα που είναι επάνω επάνω την κόβω για πέσιμο πρόσεχε την.
βάλε τον θερμοστάτη πίσω σε καμιά γωνία και κάλυψέ τον με κανένα φυτό η πέτρα
δεν μου άρεσαν τα φυτά που έχεις μέσα ( γούστα είναι αυτά όμως )
τα ψαράκια όπως και εγώ με τα δικά μου στην αρχή δεν τα έβλεπα καθόλου αλλά μην ανησυχείς θα τα δεις όλα σιγά σιγά.ξεθαρρεύουν
μπράβο μα τα μικρά σου να σου ζήσουν και καλή συνέχεια φίλε μου

πάντα και μόνο φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-07, 12:37
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν μπορω να το ποιασω ολο σε φατσα γιατι ειναι στη τουαλετα και πισω ακριβως ειναι το πλυντηριο.Τωρα για τη πετρα συμφωνω μαζι σου.Θα θελα 1 και μονο μουνστοουν και μπολικες τραγανες.Αλλα που να τις βρω τις τραγανες....Τα ψαρακια παντως τα χω απο Απριλη και ακομα "ξεθαρευουν".......Λενε οτι με τα Acei ξεθαρευουν τα λαμπιντο αλλα προτιμω απο κιχλιδα να χω μονο τα κιτρνακια μου!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-07, 12:47
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

ενυδρείο στην τουαλέτα..... μου αρέσει αυτό η απολυτή χαλάρωση

εγώ θα έβαζα μόνο ένα είδος χρώματος πέτρα όπως και έκανα στην καινούργια ανακατάταξη του ενυδρείου μου.άμμο και καμιά valisneria. τραγανές γιατί θέλεις να βάλεις τόσο πολύ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-07, 12:52
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ξεφευγουν απο τις υπολοιπες πετρες.Εχουν ομορφη αγρια επιφανεια,ενα απλο γκρι και δενουν τελεια μεταξυ τους.Γιαυτο και δεν μαζεψα πετρα απο παραλια.Δεν μου αρεσει το στρογγυλεμενο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
ενυδρείο στην τουαλέτα..... μου αρέσει αυτό η απολυτή χαλάρωση
Για να μην αρχισω την εφημεριδα!!
__________________
~OPEL~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimfytakis : 19-08-07 στις 12:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-07, 13:45
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Προσωπικα θα σου λεγα να βαλεις κανα μαυρο φοντο πισω.Το πλακακι οσο να ναι βαραει ασχημα στο ματι.Επισης θα το προτιμουσα με λευκη αμμο ψιλη και χωρις φυτα καθολου.Αυτα φιλικα και απο μενα!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-07, 13:56
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα θα σου λεγα να βαλεις κανα μαυρο φοντο πισω.Το πλακακι οσο να ναι βαραει ασχημα στο ματι.
Nαι το εχω στο προγραμμα αυτο!Επειγοντως!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης θα το προτιμουσα με λευκη αμμο ψιλη και χωρις φυτα καθολου.Αυτα φιλικα και απο μενα!
Θα μου αρεσε η λευκη αλλα οταν βρομιζει ειδικα στις ακρες με τα τζαμια γινεται απαισια.Επισης η λευκη ειναι πολυ πιο ψηλη σε σχεση με αυτη που χω και φοβαμαι μην πετρωνει σε μερικα σημεια.Τωρα για τα φυτα ειναι θεμα περιορισμων.Θα προτιμουσα φυτα απο τον βιοτοπο τους.Valisneria africana και ενα αλλο.Αντε να τα βρεις ομως....
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-07, 14:08
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως δεν μπορω να το ποιασω ολο σε φατσα γιατι ειναι στη τουαλετα και πισω ακριβως ειναι το πλυντηριο.
Φαντάζομαι στρεσάρισμα όταν το πλυντήριο αρχίζει το στύψιμο....
Μα 135 λίτρα ενυδρείο στην τουαλέτα????
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-08-07, 14:24
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Αντε και το επομενο στην κουζινα!!!!(μακρια απο τα ματια ομως)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-07, 15:03
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου αρεσε η λευκη αλλα οταν βρομιζει ειδικα στις ακρες με τα τζαμια γινεται απαισια.Επισης η λευκη ειναι πολυ πιο ψηλη σε σχεση με αυτη που χω και φοβαμαι μην πετρωνει σε μερικα σημεια.Τωρα για τα φυτα ειναι θεμα περιορισμων.Θα προτιμουσα φυτα απο τον βιοτοπο τους.Valisneria africana και ενα αλλο.Αντε να τα βρεις ομως....
κοιτα εγω στο 20αρι με λευκη αμμο δεν εχω προβλημα...
αμα εχεις καλη κυκλοφορια μενει καθαρη παντα....ανε και να βαλεις σκουπα βυθου μια φορα το 2 μηνο.....σιγα τα αυγα...
προβλημα με πετροση της αμμου δεν νομιζω να εχεις.....
(το θεμα ειναι κυριως αισθιτηκο)....
βεβαια , για μενα το καλυτερο ειναι η χρυση (μπεζ μεσα στο νερο) αμμος......ειναι αψογη....
αλλα τωρα...ποιος καθετε να στηνει και να ξεστηνει ενυδρεια...δεν ειναι τοσο απλο.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-07, 15:04
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsikis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι στρεσάρισμα όταν το πλυντήριο αρχίζει το στύψιμο....
Μα 135 λίτρα ενυδρείο στην τουαλέτα????
Ευτυχως δεν κανει πολυ θορυβο!Και 200αρι θα βαζα αν χωραγε!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε και το επομενο στην κουζινα!!!!(μακρια απο τα ματια ομως)
Λες??
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-08-07, 15:06
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

βαλε κι ενα στη βεραντα για παραγωγη αλγης!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-08-07, 16:43
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Νομίζω ότι πρέπει να κρύψεις το θερμόμετρο κάπου προς τα πίσω και να μετακινήσεις την πέτρα-νεκροκεφαλή! Κατά τ' άλλα βάλε και το μαύρο φόντο όπως είπες και θα φτιάξει αρκετά. Όπως επίσης νομίζω ότι θα ήταν ωραίο να έβαζες ένα πιο ''μονότονο'' υπόστρωμα, ότι νομίζεις όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-08-07, 18:30
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου αρεσε η λευκη αλλα οταν βρομιζει ειδικα στις ακρες με τα τζαμια γινεται απαισια.Επισης η λευκη ειναι πολυ πιο ψηλη σε σχεση με αυτη που χω και φοβαμαι μην πετρωνει σε μερικα σημεια.Τωρα για τα φυτα ειναι θεμα περιορισμων.Θα προτιμουσα φυτα απο τον βιοτοπο τους.Valisneria africana και ενα αλλο.Αντε να τα βρεις ομως....
Για το χρώμα τις άμμου, περι ορέξεως, κολοκυθόπιτα... αλλά για την κοκομετρία της, οποσδήποτε θέλεις ψιλή άμμο, δεν πετρώνει με malawi αφού είναι ..... μετροπόντικες όλοι τους στο σκάψιμο!
Για φυτά, αν ταίζεις αρκετή σπιρουλίνα βάλε ανούμπιες και βαλισνέριες και ίσως και άλλα πιο 'ευαίσθητα' φυτά, απλά έχε στο νού σου, οτι ειναι αρκετά πιθανό να τα σκίσουν μια ημέρα. Αν δεν ταίζεις αρκετή σπιρουλίνα, και πλαστικά φυτά να βάλεις θα προσπαθήσουν να τα φάνε/ξεριζώσουν.

Τέλος, εκείνο το μετέωρο βραχάκι πάνω δεξιά, μάζεψέ το, γιατί θα σου το μαζέψουν τα mbuna σου, και αν και είναι στο μπάνιο το ενυδρείο (υπάρχει σιφώνι στο πάτωμα) το μάζεμα των σπασμένων γυαλιών, τις άμμου και των πετρών, θα είναι εξίσου εκνευριστικό όσο η απώλεια των ζωντανών σου και η γκρίνια των όποιων συγκατοίκων σου το πρωί που θα ανακαλύψετε όλοι μαζί οτι τα mbuna σκάβουν ασταμάτητα....

Αυτά τα λίγα και φιλικά....

Κοίτα και τι πάει να πεί σκάψιμο παρακάτω. Την άμμο την 'ισιώνω' σχεδόν κάθε 2 μήνες (δεν μου αρέσει έτσι) εκτός και αυτός που σκάβει είναι για ζευγάρωμα...
Για να καταλάβεις το μέγεθος του redecoration που έχει κάνει εδώ ο κύριος (ένα από τα fuelleborni μου) το ενυδρείο είναι 1,40m μήκος και η άμμο είναι 14cm στο ψηλώτερο σημείο της και στο χαμηλώτερο φαίνεται ο πάτος, το τζάμι του ενυδρείου! ΜΕΤΡΟΠΟΝΤΙΚΕΣ λέμε!


.... και ένα EDIT....

Διακοσμητικά υλικά:Πετρες απο βουνο,moonstone
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)αμμος <<<<<<<<<<<<<<<<< ΡΙΧΝΕΙ ΤΟ pH ΣΟΥ, ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ!

Φωτισμός:συντομα μια 15cm sera plant <<<<<<<<<<<<<<<<< ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ, MBUNA ΕΧΕΙΣ

pH:~8<<<<<<<<<<<<<<<<< ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ pH ΣΟΥ, ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΠΑΛΙ!

Αλλαγές νερού:50% καθε 10μερες<<<<<<<<<<<<<<<<< ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. (1) ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (2) ΠΙΟ ΑΡΑΙΑ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΟΥ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8190281.JPG
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  244,1 KB  
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mmbuna : 19-08-07 στις 18:49
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-08-07, 22:57
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

.... και ένα EDIT....

Διακοσμητικά υλικά:Πετρες απο βουνο,moonstone
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)αμμος <<<<<<<<<<<<<<<<< ΡΙΧΝΕΙ ΤΟ pH ΣΟΥ, ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ!

Γιατι η αμμος ριχνει το ΡΗ?Ουδετερη ειναι την δοκιμασα

Φωτισμός:συντομα μια 15cm sera plant <<<<<<<<<<<<<<<<< ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ, MBUNA ΕΧΕΙΣ

Αφου εχω και κανα φυτο και δεν υπαρχει καθολου λαμπα ειπα να βαλω μια μικρουλα.Αλλωστε την εχω ηδη και αφου στο φυτεμενο παω για τ5...περισευει

pH:~8<<<<<<<<<<<<<<<<< ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ pH ΣΟΥ, ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΠΑΛΙ!

Ε,αν δεν ειναι 8 θα ειναι 7,8.
Αλλαγές νερού:50% καθε 10μερες<<<<<<<<<<<<<<<<< ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. (1) ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (2) ΠΙΟ ΑΡΑΙΑ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΟΥ

Δλδ ποσο και καθε ποτε λες?Ειναι λιγο βρωμιαρες οι κιχλιδες και καταλαβαινεις...

Τελος φυτα ας φανε οσα θελουν.Αμα τους αρεσουν χαλαλι τους!!Αν και σπιρουλινα πεφτει αρκετα!Τωρα με τις πετρουλες που λεγες θα τις μετακινησω.Και η αμμος μου ειναι ηδη πολυ ψιλη,περι τα 1~2 χιλ

ΥΓ>Το ενυδρειο σου ειναι τελειο.Εχουν κατσει πολυ ομορφα οι πετρες.Αλλα πως δεν σου εχουν μαυρισει απο την αλγη?Εγω στο αλλο mmbuna tank που ειχα τα λαμπιντο οι πετρες εγιναν μαυρες!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-08-07, 10:51
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
.... και ένα EDIT....

Διακοσμητικά υλικά:Πετρες απο βουνο,moonstone
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)αμμος <<<<<<<<<<<<<<<<< ΡΙΧΝΕΙ ΤΟ pH ΣΟΥ, ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ! Το ξύλο, όχι η άμμος, ρίχνει το pH

Γιατι η αμμος ριχνει το ΡΗ?Ουδετερη ειναι την δοκιμασα

Φωτισμός:συντομα μια 15cm sera plant <<<<<<<<<<<<<<<<< ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ, MBUNA ΕΧΕΙΣ

Αφου εχω και κανα φυτο και δεν υπαρχει καθολου λαμπα ειπα να βαλω μια μικρουλα.Αλλωστε την εχω ηδη και αφου στο φυτεμενο παω για τ5...περισευει Καλώς, νόμιζα ειχες λάμπα και πρόσθετες και άλλη.

pH:~8<<<<<<<<<<<<<<<<< ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ pH ΣΟΥ, ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΠΑΛΙ!

Ε,αν δεν ειναι 8 θα ειναι 7,8.
Αλλαγές νερού:50% καθε 10μερες<<<<<<<<<<<<<<<<< ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. (1) ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (2) ΠΙΟ ΑΡΑΙΑ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΟΥ

Δλδ ποσο και καθε ποτε λες?Ειναι λιγο βρωμιαρες οι κιχλιδες και καταλαβαινεις...
Οι κιχλίδες ΔΕΝ είναι με τίποτα βρωμιάρες, το γατόψαρο που έχεις μέσα αφήνει όλες τις σερπαντίνες που βλέπεις! Τάιζε λιγότερο (φιδωλά) και για αλλαγές θα σου έλεγα 10-20% κάθε 30-45 ημέρες αν ταίζεις ΦΙΔΩΛΑ!

Τελος φυτα ας φανε οσα θελουν.Αμα τους αρεσουν χαλαλι τους!!Αν και σπιρουλινα πεφτει αρκετα!Τωρα με τις πετρουλες που λεγες θα τις μετακινησω.Και η αμμος μου ειναι ηδη πολυ ψιλη,περι τα 1~2 χιλ 1-2χιλ είναι σχεδόν κοκομετρία χαλικιού (υπερβάλω)! Μιλάμε για <0.1 χιλ.

ΥΓ>Το ενυδρειο σου ειναι τελειο.Εχουν κατσει πολυ ομορφα οι πετρες.Αλλα πως δεν σου εχουν μαυρισει απο την αλγη?Εγω στο αλλο mmbuna tank που ειχα τα λαμπιντο οι πετρες εγιναν μαυρες! Τώρα που βάζει φώς θα του μαυρίσουν εκτός και αν ο γατόψαρος είναι τόσο εργατικός!?
Δές τις απαντήσεις μου με κόκκινο
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-08-07, 14:29
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Διακοσμητικά υλικά:Πετρες απο βουνο,moonstone
(χαλίκι,ξύλακ.λ.π.)αμμος <<<<<<<<<<<<<<<<< ΡΙΧΝΕΙ ΤΟ pH ΣΟΥ, ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ! Το ξύλο, όχι η άμμος, ρίχνει το pH
Τωρα καταλαβα!!Ξυλο δεν εχω,απλα αντεγραψα τη φορμα της παρουσιασης οπως εχει και επειδη ηταν στη παρενθεση το αγνοησα και εγραψα απλα αμμος,οτι εχει δλδ!

Φωτισμός:συντομα μια 15cm sera plant <<<<<<<<<<<<<<<<< ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ, MBUNA ΕΧΕΙΣ

Αφου εχω και κανα φυτο και δεν υπαρχει καθολου λαμπα ειπα να βαλω μια μικρουλα.Αλλωστε την εχω ηδη και αφου στο φυτεμενο παω για τ5...περισευει Καλώς, νόμιζα ειχες λάμπα και πρόσθετες και άλλη.

Οκ αυτο!
pH:~8<<<<<<<<<<<<<<<<< ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ pH ΣΟΥ, ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΠΑΛΙ!

Ε,αν δεν ειναι 8 θα ειναι 7,8.
Αλλαγές νερού:50% καθε 10μερες<<<<<<<<<<<<<<<<< ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. (1) ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (2) ΠΙΟ ΑΡΑΙΑ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΟΥ

Δλδ ποσο και καθε ποτε λες?Ειναι λιγο βρωμιαρες οι κιχλιδες και καταλαβαινεις...
Οι κιχλίδες ΔΕΝ είναι με τίποτα βρωμιάρες, το γατόψαρο που έχεις μέσα αφήνει όλες τις σερπαντίνες που βλέπεις! Τάιζε λιγότερο (φιδωλά) και για αλλαγές θα σου έλεγα 10-20% κάθε 30-45 ημέρες αν ταίζεις ΦΙΔΩΛΑ!
Ισως ειμαι επιρεασμενος απο οσκαρ,φαηρμαουθ που ειναι βρωμιαρες κιχλιδες.Οταν λες φιδωλα 3φλεηκ ανα ενηληκο ψαρι την ημερα ας πουμε?
Και η αμμος μου ειναι ηδη πολυ ψιλη,περι τα 1~2 χιλ 1-2χιλ είναι σχεδόν κοκομετρία χαλικιού (υπερβάλω)! Μιλάμε για <0.1 χιλ.

Αυτο ειναι μαρμαροσκονη!
Εγω στο αλλο mmbuna tank που ειχα τα λαμπιντο οι πετρες εγιναν μαυρες! Τώρα που βάζει φώς θα του μαυρίσουν εκτός και αν ο γατόψαρος είναι τόσο εργατικός!?

ΦΟβεραααααααα εργατικος.........Στο ικα δουλευει!!!!Διαβαζα γιαυτο το υπουλο καθαρμα το συνοδοντη μου οτι τρωει τα αυγα απο τις κιχλιδες και ριχνει τα δικα του.Μετα οι στοματοεπωαζοντες κιχλιδες τα βαζουν στο στομα τους και στο τελος βγαινουν κιχλιδακια και συνοδοντακια.Εχω ελπιδες αναπαραγωγης συοδοντη αν μαθω το φυλλο του?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10142 seconds with 13 queries