Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-11, 22:02
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή γκάπυ



3 μήνες ενυδρείο, 110 λίτρα, μπήκαν πολλά ψάρια μαζί, έκανα πολλά λάθη, άλλαξα φίλτρο, άλλαξα υλικά φίλτρου, τέλος πάντων μέχρι να στρώσει τελικά το φίλτρο ανέβηκε αμμωνία κλπ...
Μετά άρχισα το διάβασμα εδώ, πρόσθεσα πολλά φυτά, αφαίρεσα ψάρια, τέλος πάντων με 2 λόγια τώρα πια το ενυδρείο είναι μια χαρά (πιστεύω), με μικροπροβλήματα να εξακολουθούν να υπάρχουν ακόμα στην ψαροσύνθεση αλλά σε είμαι σε καλό δρόμο. Το ενυδρείο θα έχει τελικά μόνο γκάπυ και πλάτυ, γαρίδες αμάνο και ρεντ τσέρυ και 3 οτόκυκλους που υπάρχουν έτσι κι αλλιώς (2 είχα πάρει, αλλά γέννησαν και επιβίωσε μόνο ένα από τα μωρά). Τώρα υπάρχει και ένας ξέμπαρκος καρδηνάλιος, ένας ξέμπαρκος μονομάχος, και 2 ξέμπαρκα γατοψαράκια που θα μετακομίσουν σύντομα.

Τώρα πια εδώ και 1 μήνα έχω σταθερά ΝΟ2 μηδέν, ΝΗ3/4 από ελάχιστο μέχρι μηδέν (είναι απόχρωση του κίτρινου που πάει να πρασινίσει, το μηδέν είναι κίτρινο), και ΝΟ3 από 10 mg/lt και λίγο πάνω, ποτέ δεν ξεπέρασε το 25 (που απότι έχω καταλάβει είναι το όριο για αλλαγή νερού). Έχω τα υγρά τεστ της ΣΕΡΑ.
PH 7-7,5
GH 9
KH 4
θερμοκρασία 25 βαθμοί.

Παράλληλα, έχω και μια γέννα από πλάτυ, 4-5 μωρά σουλατσάρουν.

Τα προβλήματα τώρα:
Εκτός όλων των άλλων, είχα και 4 γκάπυ εξ αρχής. 2 αρσενικά, 2 θηλυκά. Το ένα θηλυκό, πριν 20 μέρες με ένα μήνα παρουσίασε μια δύσποια. Μου φάνηκε σαν να καμπούριασε, φαινόταν να δυσκολεύεται... Νόμιζα πως ίσως να γεννάει, αλλά τελικά πέθανε μετά από 3-4 μέρες. Υπέθεσα πως με όσα τράβηξε με τις αμμωνίες, δεν άντεξε το κακόμοιρο. Μετά από μερικές μέρες, χωρίς να έχω παρατηρήσει κάτι σημαντικό, πέθανε και το δεύτερο θηλυκό. Τα 2 αρσενικά φαινόντουσαν μια χαρά, και πήρα από έναν φίλο 3 θηλυκά για να αποκτήσουν παρέα τα αρσενικά...

Από εχθές ξεκίνησε τα ίδια συμπτώματα και ο ένας από τους 2 αρσενικούς που μου απέμειναν. Έχει καμπουριάσει λίγο, κάθεται κάτω λαχανιασμένος, μετά σηκώνεται αλλά δεν είναι και τόσο δραστήριος, άλλοτε μοιάζει να δυσκολεύεται, άλλοτε όχι τόσο, το πτερύγιο είναι πεσμένο, και γενικά δεν νομίζω να την βγάλει... Δεν είναι φαγωμένο κάποιο μέρος, δεν έχει πληγές, παρατηρώ μονάχα έναν αποχρωματισμό σε κάποια σημεία.

Μπορώ να κάνω κάτι? Είναι κάτι μεταδοτικό?

Στο πετ σοπ που ρώτησα, μου είπανε πως... μην ασχοληθώ με τα ζωοοτόκα, είναι ευαίσθητα και παθαίνουν διάφορα αλλά δεν μεταδίδεται και δεν μπορώ να κάνω κάτι...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-11, 00:29
panosss567 Ο χρήστης panosss567 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή γκάπυ

Νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για το ψαράκι που είναι άρρωστο .
Σε καινούρια ενυδρεία που στήνονται με τον τρόπο που το έστησες εσύ ( πίστεψέ με είναι πάρα πολλά) συμβαίνουν αυτά. Τα ψάρια ταλαιπωρούνται άθελα μας από τις κακές συνθήκες και παρ` όλο που φαίνονται καλά για αρκετό διάστημα τελικά καταλήγουν . (ο αποχρωματισμός είναι φυσιολογικός σε άρρωστα - στρεσαρισμένα ψάρια)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-11, 05:50
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

αν θέλεις δοκίμασε σε κάθε αλλαγή μερού που κάνεις να ρίχνεις και λίγο ενυδρειακό αλάτι κάνει καλό στα ψάρια...το είχα παρατηρήσει και γω σε ένα δύο γκάποι που είχα αλλά έχω αρκετό καιρό να το ξαναδώ...
Παρεπιπτώντος το αρσενικό που έχεις έχει πολύ ωραίο χρώμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-11, 08:19
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω δε βλεπω να καμπουριαζει το ψαρι
αλατι με τα φυτα δε θα ελεγα οτι θα κανει καλο μπορει να σωσει το ψαρι που δε βλεπω να εχει κατι βασικα αλλα θα σου χαλασει τα φυτα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-11, 08:55
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Η δεύτερη φωτογραφία είναι πριν αρχίσει να καμπουριάζει, μια εβδομάδα πριν. Τώρα καμπουριάζει λίγο, αυτό που είχε καμπουριάσει πολύ ήταν το πρώτο θηλυκό. Είχε γίνει σαν τελικό σίγμα.

Πραγματικά τα ταλαιπώρησα, δεν το ήθελα όμως.
Αρχικά έβαλα εσωτερικό φίλτρο, χωρίς ψάρια, χωρίς λουλούδια, κλπ. Μετά από 3 εβδομάδες πίστεψα βλακωδώς ότι έστρωσε το ενυδρείο (!!!) και έβαλα: Λουλούδια, ένα σκασμό ψάρια και... νέο φίλτρο, εξωτερικό, βγάζοντας το πρώτο. Είπα να βάλω κατ ευθείας μακαρονάκι και μπιλίτσες (γιατί κάποιος μου είχε πει πως είναι καλύτερα από τα σφουγγάρια) αλλά ο πετσοπάς μου είπε να μετρήσω πρώτα να πέσει η αμμωνία ξανά, και μετά. Έτσι ανέβηκε η αμμωνία (που δεν είχε ανέβει ποτέ με το πρώτο φίλτρο) και όταν έπεσε, πέταξα τα σφουγγάρια και έβαλα τα νέα υλικά, οπότε ξανά μανά να στρώσει το φίλτρο!!! Ξανά άνοδος του ΝΗ3/4 αλλά σε εκείνη την φάση, άρχισα τουλάχιστον να αλλάζω και νερό τακτικά.

Όταν τα πράγματα άρχισαν να στρώνουν, άρχισα να χάνω τα θηλυκά γκάπυ.

Τα ξέσκισα τα κακόμοιρα. Τα 2 πλάτυ που έχω, έχουν υποστεί τα ίδια ακριβώς, όμως δεν δείχνουν κάποιο πρόβλημα. Είναι πιο αντοχής αυτά? Έχουν κι αυτά πρόβλημα αλλά δεν είναι ακόμα ορατό?

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω, εκτός από το να τους προσφέρω από εδώ και στο εξής αξιοπρεπείς συνθήκες? (όχι αμμωνία, πιο καθαρό περιβάλλον)

Πέραν της πλάκας, χάρη στο ενυδρείο άλλαξε ο τρόπος που βλέπω τα ψάρια που ζούνε στην θάλασσα από εδώ και στο εξής. Με βλέπω το καλοκαίρι να τσακώνομαι με πολύ κόσμο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-11, 09:00
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Με απλά λογια τo καλύτερο πραγμα που μπορεις να κάνεις είναι να κρατάς μια ρουτίνα και να παραμένουν οι συνθήκες ΟΣΟ πιο σταθερες γίνεται και ΟΣΟ πιο καθαρό νερό γινεται!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-11, 15:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οτι εγινε εγινε.
Αυτα ειναι κατα πασα πιθανοτητα καταλοιπα της ταλαιπωριας απο το κακο στρωσιμο.
Συνεχισε το "σχεδιο αποκαταστασης".

Αν δεις οτι δεν παει αλλο με καποιο ψαρι και υποφερει πολυ (δεν τρεφεται δεν κολυμπαει), χωρις ελπιδα επανακαμψης ... εγω κανω ευθανασια.
Βαζω το ψαρι σε μπολ με νερο απο το ενυδρειο και το βαζω στην καταψυξη.
Εκει πεφτει σε ληθαργο απο την πτωση της θερμοκρασιας και "φευγει".
Οταν παγωσει το νερο το βγαζω να αποψυχθει και βαζω το ψαρι στο κηπο.
Δεν συνισταται για χρυσοψαρα και γενικα ψαρια κρυου νερου γιατι αντεχουν στο πολυ κρυο νερο και μπορει να μην αποκοιμηθουν γρηγορα απο την ψυξη, και να πονανε με αυτην την μεθοδο.
Αλλη μεθοδος (σκληρη για εμας) ειναι ο ακαριαιος αποκεφαλισμος ακριβως στο υψος που ενωνεται το κεφαλι με το σωμα, πισω απο τα βραγχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-11, 20:10
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παραδόξως σήμερα δείχνει πιο κινητικό. Δεν το λες καλά, αλλά... δεν δείχνει να χαροπαλεύει. Θα δούμε.

Νοιώθω κάποιες τύψεις, αλλά από την άλλη... αυτά τα ζωάκια έχουν γεννηθεί και αναπαραχθεί παρά φύσιν, μέσα σε ενυδρεία, και δεν νομίζω ότι θα υπήρχαν εάν δεν υπήρχαν τα ενυδρεία.
Εάν τα αιχμαλώτιζα στην φύση για να τα καταδικάσω να ζήσουν σε ένα ενυδρείο, δεν θα μου άρεσε.

Το ίδιο περίπου συμβαίνει με τους σκύλους, που εδώ και χιλιάδες χρόνια ζούνε κοντά στον άνθρωπο. Στην φύση δεν συναντούνται αγριόσκυλα, παρά μόνο στην Αφρική και στην Αυστραλία, σε πολύ μικρούς αριθμούς σε προστατευμένα πάρκα. Καλώς ή κακώς, έτσι είναι τα πράγματα.

Έχουμε χρέος να τους προσφέρουμε τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες, και εγώ δεν το έκανα. Μαθαίνω και θα το κάνω στα υπόλοιπα, παρακάτω...

Χάρη στο ενυδρείο, έχω αναθεωρήσει την ευκολία που ψάρευα στην θάλασσα. Δεν φανταζόμουνα πως... αφαιρούσα μια ζωή από τον μικρόκοσμο που επιβίωνε σε δύσκολες συνθήκες ανταγωνισμού. Από εδώ και πέρα θα σέβομαι πολύ περισσότερο την θαλάσσια ζωή, και αυτό θα το χρωστάνε στο ενυδρείο μου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γονοπόδιο γκάπυ magman Ζωοτόκα 4 07-08-10 19:40
Θάνατος γκάπυ! ermis Ζωοτόκα 10 17-03-09 21:11
Γκάπυ και αλάτι. ermis Ζωοτόκα 6 12-03-09 18:36
Διατροφή Γκάπυ ermis Ζωοτόκα 5 03-02-09 22:10
γκάπυ που τσακώνονται Mariel Ζωοτόκα 3 26-12-04 21:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10879 seconds with 13 queries