Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-09, 21:36
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή Βοήθεια σε κυκλοφορητή νερού – φίλτρο νερού

Θα ήθελα τα φωτά σας από την εμπειρία σας με τα δικά σας φίλτρα .

Η λίμνη που φτιάχνω θα έχει γύρο στα 3500 λίτρα νερό .

Θέλω ο κυκλοφορητής να ανεβάζει από 2 μετρά και πάνω το νερό .

1.. από της αντλίες που έχω δει έως τώρα της sera από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι μέσα στο νερό και απλά έχουν μια έξοδο στο να βιδώσεις το λάστιχο ώστε να κανείς από κάπου επαναφορά του νερού πχ με καταρράχτη. Απλά αυτή η αντλία δεν θα βουλώσει με τα σκουπίδια της λίμνης? Μιας και έχει μικρό χώρο σαν φίλτρο ??. Δε θέλω κάτι σε βαρελάκι με βιολογικό φιλτράρισμα

2.. υπάρχει κάποιος κυκλοφορείς και μονό απλά να τραβάει το νερό από την μια περιοχή και να το ρίχνει σε μια άλλη( κυκλοφορητής εκτός νερού ) ?

Βασικά ψάχνω αντλία νερού που να έχει 2 υποδοχές στο να βιδώνετε πάνω της λάστιχα το ένα λάστιχο να μπαίνει στην λίμνη (και να τραβάει το νερό της ) και το άλλο λάστιχο να καταλήγει σε ένα σημείο που θέλω εγώ (καταρράχτη).
Δεν με ενδιαφέρει το θέμα φιλτρανσεις πολύ, απλά θέλω ένα μοτέρ να τραβάει το νερό της λίμνης .
Αν κάποιος έχει φωτογραφίες από φίλτρα – κυκλοφορικές θα με βοηθούσε πολύ.
Σε μηχανικά μέρη δεν έχω εμπειρία και για να μην κάνω καμιά πατάτα και ψάχνομε μετά Helpppppp.

Βάζω 2 φωτογραφίες στην νούμερο 1 είναι ότι έχω βρει έως τώρα περίπου στην αγορά και στην φωτο νούμερο 2 τι θα ήθελα να βρω .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ANTLIA _1.jpg
Εμφανίσεις:  813
Μέγεθος:  26,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ANTLIA _2.jpg
Εμφανίσεις:  1074
Μέγεθος:  23,7 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-09, 23:23
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Νομίζω αυτο που θες δεν γινετε.
Αν δεν μπει η αντλια στο νερο πως θα τραβήξει?Και να γινει θα κανει πολυ θόρυβο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-09, 23:34
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω αυτο που θες δεν γινετε.
Αν δεν μπει η αντλια στο νερο πως θα τραβήξει?Και να γινει θα κανει πολυ θόρυβο.
Φυσικά και γίνεται αλλά σε αντλίες κενού(self priming) και σε συγκεκριμένες εφαρμογές και υλοποιήσεις, δηλαδή σε αντλίες που μπορούν να δημιουργήσουν στην αναρρόφηση τους τέτοια υποπίεση ώστε να δημιουργήσουν κενό στην αναρρόφηση και να τραβήξουν το αντλούμενο ρευστό. Το θέμα είναι οτι για την συγκεκριμένη παροχή και εφαρμογή δεν γνωρίζω αν υπάρχουν διαθέσιμα μοντέλα.
π.χ. Διάβασε εδώ για τις συγκεκριμένες αντλίες
http://www.pacificliquid.com/selfprimer.pdf
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-09, 23:51
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Θέλεις μια αντλία που να τραβάει το νερό μέσα από την λίμνη και να το στέλνει δύο μέτρα ψηλότερα ;
Και γιατί να μην είναι μέσα στο νερό ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-09, 00:33
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλεις μια αντλία που να τραβάει το νερό μέσα από την λίμνη και να το στέλνει δύο μέτρα ψηλότερα ;NAI
Και γιατί να μην είναι μέσα στο νερό ;
Oτι έχω δει έως τώρα θα μπουκώσει πολύ γρήγορα από την σαβούρα που βγάζει η λίμνη. Θέλω κάτι που να τραβάει τα σωματίδια αλγες χωρίς να φρακάρει και να τα μεταφέρει ολά αυτα αλλού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-09, 00:35
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα προφίλτρο δεν νομίζω ότι γίνεται αλλιώς αυτό που ζητάς.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-09, 00:39
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Aν είναι να πας σε αντλίες λυμάτων με κοπτήρες θα πληρώσεις έναν σκασμό λεφτά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-09, 01:03
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν είναι να πας σε αντλίες λυμάτων με κοπτήρες θα πληρώσεις έναν σκασμό λεφτά.
Αν ειναι ετσι τοτε το ξεχναω.

καπου νομιζω ειχα δει κατι αντλιες που δεν εμπεναν μεσα στο νερο και εμπενε ενα εξαρτημα μεσα στο νερο σαν προφιτρακι (σαν μικροφωνο παλαιου τυπου) Αλλα δεν θυμαμε που
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-09, 01:12
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αυτό μπορείς να το κάνεις εύκολα με τέτοιες αντλίες http://www.aquaristic.net/shop.php/s...0ade9.96539197

Και βάζεις μπροστά στο λάστιχο και ένα "ποτηράκι" από εξωτερικό φίλτρο!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-09, 01:16
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα προφίλτρο δεν νομίζω ότι γίνεται αλλιώς αυτό που ζητάς.
Σκοπεύω να κάνω προφιλτρο μέσα στο νερό γι αυτό χρειάζομαι να βγάζει έξοδο λάστιχο (θα μου είναι ποιο πρακτικό ) Ανάλογα με της απαιτήσεις της λίμνης θα προσαρμόζω ανάλογα και το μέγεθος και το στήσιμο του προφιλτρου.
Σκοπός στην αρχή θα είναι μεγάλο προφιλτρου μια και τα φυτά της λίμνης δεν θα έχουν αναπτυχτεί πολύ.
Με την πάροδο τον χρονών θα ήθελα να μικραίνει το προφιλτρο έως και άμα γίνετε να καταργηθεί και να έχω μονό κυκλοφορία του νερού με τον κυκλοφορητη

βάζω foto

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ANTLIA _3.jpg
Εμφανίσεις:  594
Μέγεθος:  24,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-09, 01:18
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γι' αυτό στο λίνκ που σου έδωσα μετά θα δεις ότι υπάρχουν αντλίες για αυτή τη δουλειά!
Υπολογίζεις τα λίτρα που θέλεις για να επιλέξεις την καταλληλότερη.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-03-09, 01:25
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι' αυτό στο λίνκ που σου έδωσα μετά θα δεις ότι υπάρχουν αντλίες για αυτή τη δουλειά!
Υπολογίζεις τα λίτρα που θέλεις για να επιλέξεις την καταλληλότερη.
όντος κάτι τέτοιο έψαχνα . Απλά τα αγγλικά μου είναι φτωχά και με δυσκολεύουν στο να ψάχνω πράγματα σε ξένα σιτες.
Σε ευχαριστώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-03-09, 07:35
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι' αυτό στο λίνκ που σου έδωσα μετά θα δεις ότι υπάρχουν αντλίες για αυτή τη δουλειά!
Υπολογίζεις τα λίτρα που θέλεις για να επιλέξεις την καταλληλότερη.
Από ότι βλέπω την δουλειά σου μάλλον θα την κάνεις με κάποια από τις Deltec HLP Interval Pumps π.χ. με τo μοντέλο 4040i με παροχή 4200λίτρα ανά ώρα και μανομετρικό 3.5 μέτρα.

Αλλά δες και εδώ http://www.doctoris.gr/pdf/79.pdf ίσως βρείς κάτι οικονομικά πιο προσιτό
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-03-09, 19:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα τα φωτά σας από την εμπειρία σας με τα δικά σας φίλτρα .

Η λίμνη που φτιάχνω θα έχει γύρο στα 3500 λίτρα νερό .

Θέλω ο κυκλοφορητής να ανεβάζει από 2 μετρά και πάνω το νερό .

1.. από της αντλίες που έχω δει έως τώρα της sera από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι μέσα στο νερό και απλά έχουν μια έξοδο στο να βιδώσεις το λάστιχο ώστε να κανείς από κάπου επαναφορά του νερού πχ με καταρράχτη. Απλά αυτή η αντλία δεν θα βουλώσει με τα σκουπίδια της λίμνης? Μιας και έχει μικρό χώρο σαν φίλτρο ??. Δε θέλω κάτι σε βαρελάκι με βιολογικό φιλτράρισμα

2.. υπάρχει κάποιος κυκλοφορείς και μονό απλά να τραβάει το νερό από την μια περιοχή και να το ρίχνει σε μια άλλη( κυκλοφορητής εκτός νερού ) ?

Βασικά ψάχνω αντλία νερού που να έχει 2 υποδοχές στο να βιδώνετε πάνω της λάστιχα το ένα λάστιχο να μπαίνει στην λίμνη (και να τραβάει το νερό της ) και το άλλο λάστιχο να καταλήγει σε ένα σημείο που θέλω εγώ (καταρράχτη).
Δεν με ενδιαφέρει το θέμα φιλτρανσεις πολύ, απλά θέλω ένα μοτέρ να τραβάει το νερό της λίμνης .
Αν κάποιος έχει φωτογραφίες από φίλτρα – κυκλοφορικές θα με βοηθούσε πολύ.
Σε μηχανικά μέρη δεν έχω εμπειρία και για να μην κάνω καμιά πατάτα και ψάχνομε μετά Helpppppp.

Βάζω 2 φωτογραφίες στην νούμερο 1 είναι ότι έχω βρει έως τώρα περίπου στην αγορά και στην φωτο νούμερο 2 τι θα ήθελα να βρω .

Φιλε POYRITANOS
Οταν λες δεν σε ενδιαφερει το θεμα φιλτρανσης τι εννοεις??? Πας για DIY?? Σορυ δεν αλλα καταλαβα τι εννοεις

Εχω αντλια της sera και για να αποφυγω το μπουκωμα της αντλιας εβγαλα τον σπογγο.

Οτι περναει απ'εκει το στελλει στο φιλτρο, γιατι οπως γνωριζεις αν δεν εχεις φιλτρο οτι ακαθαρσια τραβαει η αντλια θα την επιστρεψει πισω στην λιμνη.

Οτι και να κανεις, οτι αντλια και να παρεις, το μπουκωμα αυτης η του φιλτρου δεν το γλυτωνεις.

Ακομα και μια εξωτερικη να βαλεις οπως στο σχεδιο που ανεβασες με προφιλτρο παλι θα βουλωσει....το προφιλτρο Ασε που οι εξωτερικες θα σε τσακισουν στο ρευμα!!!

Ομως!!! Ενας φιλος που εφτιαξε λιμνη εβαλε εξωτερικη αντλια με inverter στην οποια ρυθμιζει οπως θελει τη ροη (οικονομια ρευματος) και απο οτι λεει ειναι οκ. Το μπουκωμα ομως του φιλτρου δεν το γλυτωνει οπως και κανεις αλλωστε

Αρα οτι και να κανεις......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-03-09, 20:09
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
όντος κάτι τέτοιο έψαχνα . Απλά τα αγγλικά μου είναι φτωχά και με δυσκολεύουν στο να ψάχνω πράγματα σε ξένα σιτες.
Σε ευχαριστώ
Μια μικρή βοήθεια είναι η μετάφραση του Google


http://translate.google.com/translat...istory_state0=
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-03-09, 22:32
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρή βοήθεια είναι η μετάφραση του Google


http://translate.google.com/translat...istory_state0=
Σε ευχαριστώ για το μετατροπεα. Το πρόβλημα είναι κύριος στα μενού τον διαφορών σιτες μιας και έχει εξειδικευμένες λέξεις γία κάθε κατηγορία, πρέπει να ΠΗΓΑΙΝΩ συνεχεία στον μεταφραστή για κάθε λέξη είναι κάτι επώδυνο.
όπως και να έχει σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου.

Ευχαριστω και των ΚΩΣΤΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ για το αρχειο που ανεβασε, με βοηθησε στο να παρω περισοτερες πληροφοριες στα θεματα αντλιων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-03-09, 22:54
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για το μετατροπεα. Το πρόβλημα είναι κύριος στα μενού τον διαφορών σιτες μιας και έχει εξειδικευμένες λέξεις γία κάθε κατηγορία, πρέπει να ΠΗΓΑΙΝΩ συνεχεία στον μεταφραστή για κάθε λέξη είναι κάτι επώδυνο.
όπως και να έχει σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου.

Ευχαριστω και των ΚΩΣΤΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ για το αρχειο που ανεβασε, με βοηθησε στο να παρω περισοτερες πληροφοριες στα θεματα αντλιων.

Δεν κάνει τίποτα
Χαίρομαι αν σε βοήθησα
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-03-09, 23:15
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε POYRITANOS
Οταν λες δεν σε ενδιαφερει το θεμα φιλτρανσης τι εννοεις??? Πας για DIY?? Σορυ δεν αλλα καταλαβα τι εννοεις

Εχω αντλια της sera και για να αποφυγω το μπουκωμα της αντλιας εβγαλα τον σπογγο.

Οτι περναει απ'εκει το στελλει στο φιλτρο, γιατι οπως γνωριζεις αν δεν εχεις φιλτρο οτι ακαθαρσια τραβαει η αντλια θα την επιστρεψει πισω στην λιμνη.

Οτι και να κανεις, οτι αντλια και να παρεις, το μπουκωμα αυτης η του φιλτρου δεν το γλυτωνεις.

Ακομα και μια εξωτερικη να βαλεις οπως στο σχεδιο που ανεβασες με προφιλτρο παλι θα βουλωσει....το προφιλτρο Ασε που οι εξωτερικες θα σε τσακισουν στο ρευμα!!!

Ομως!!! Ενας φιλος που εφτιαξε λιμνη εβαλε εξωτερικη αντλια με inverter στην οποια ρυθμιζει οπως θελει τη ροη (οικονομια ρευματος) και απο οτι λεει ειναι οκ. Το μπουκωμα ομως του φιλτρου δεν το γλυτωνει οπως και κανεις αλλωστε

Αρα οτι και να κανεις......
ΛΟΙΠΟΝ σήμερα έκανα ερευνά αγοράς σε ενυδρεία φίλτρα-αντλίες και απλές αντλίες βρώμικου-καθαρού νερού.
Σε 2 πετ σοπ που πήγα και είδα κάτι αντλίες με 7000 την ώρα ξεκινούσαν από 100 και κάτι εύρα τα ταιβανεζικα noname και έφταναν τα επώνυμα RIOSERAEHAIMέως 200 εύρα.
Όλα είχαν ένα μικρό φιλαράκι της πλακάς μέσα , κάτι που μεταφράζετε σε πολύ συχνό καθάρισμα υποθέτω ίσως και κάθε μέρα ανάλογα με την βρωμιά της λίμνης φυσικά.
Ίσως κλείνω ποιο πολύ στο να βάλω αντλία καθαρού-βρώμικου νερού απλή δηλαδή που χρησημοποιηται για να βγάζουν το νερό από πλυμηρισμενα υπόγεια (φωτο 1) τιμές βρήκα 41 νεύρα τα 7000 λίτρα την ώρα με πραγματική δύναμη μιας και έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τέτοιου τύπου Η αντλες για λιμνες δε μου πολυ γεμισαν το ματι.
Με καμιά πατέντα ώστε να την τοποθετήσω σε ένα βαρελάκι μέσα στο νερό φτιάχνοντας ένα προφιλτρο .
Είπαμε να κάνουμε μια λίμνη να τρώμε κανένα κοψίδι και να χαλαρώνουμε αν είναι να καθαρίζω μέρα παρά μέρα το φίλτρο το χάσαμε το κορμί πατριω . . τη!!
Γενικά προσπαθώ όσο γίνεστε να την αυτοματοποιήσω σε πολλά θέματα. Δεν είπα να μην ασχολούμαι απλά αραιά και που.
Προφίλτρο θέλω γιατί δεν θέλω να βάλω το βαρελάκι έξω στον περιβάλλοντα χώρο μια και δεν έχει χώρο ελεύθερο (περιορισμένος χώρος πολύ περιορισμένος )
Έχω κάνει μια πιο μικρή λίμνη προλιμνη γύρο στα 200-300 λίτρα δεν την μέτρησα ακόμα.
Που θα είναι φυτεμένη στο φουλ μονό με πάπυρο πιστεύω ότι θα κάνει καλή δουλειά σαν βιολογικό φιλτράρισμα χωριά που θα μπουν και πολλά φυτά και στην κύριος λίμνη.
Φίλε ¶ΝΔΡΟ κάθε ποτέ καθαρίζεις το βαρελάκι ?
Λες να νομίζω ότι θα γλυτοσο να καθαρίζω την μπιχλα
Δεν με πειράζει να περιορίσω ακόμα περισσότερο τον χώρο μέσα στο νερό με το προφιλτρο . Θα με πειράξει περισσότερο να τον στερηθώ στον εξωτερικό χώρο .

Συνήθως η εξωτερικές αντλίες από ότι ενημερώθηκα (σωστά υποθέτω ) από κάποιον υπάλληλο μου είπε ότι έχουν την τάση να βγάζουν το νερό με τρομερά μεγάλη πίεση??? Κάτι που αν ισχύει δε το θέλω και όντος τρώνε ρεύμα

ΑΣΧΕΤΟ
Πάνω που έκανε λίγο καλές μέρες και είπα να κάνω καμιά δουλειά στην λίμνη χάλασε πάλι ο καιρός .
Δεν θα μπει ο Απρίλιος που θα πάει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-03-09, 19:09
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν να ερχοσουν στην επομενη συναντηση και να μιλησεις με το Μιχαλη το Τσομπανιδη. Ο Μιχαλης σιγουρα εχει τη γνωση να σου συστησει σωστο εξοπλισμο και ιδεες. Ασχολειται χρονια με τα Κοι και τις λιμνες οπως θα ξερεις.

Για αντλιες λιμνης δες και εδω αν δεν εχεις δει ηδη...
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...28588.99281644
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-03-09, 22:20
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Μιχάλη για το λινκ που μου έδωσες.
Θέλω να έρθω στης συναντήσεις και να σας δω όλους και να μιλήσω με τον κύριο Τσομπανιδη και με Σωκράτη για χρυσόψαρα και κοι.
¶ντε να δω ποτέ θα βολέψει από αναβολή σε αναβολή πάει.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 23-03-09 στις 11:48
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-03-09, 19:24
Θανάσης Ντίνης Ο χρήστης Θανάσης Ντίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Λαμπίρι Αιγίου
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

για δες και αυτή που έχω βάλει εγώ

http://www.messner-pumpen.de/index.p...=1&produkt=712

έχει και αντιπροσωπία στη Θεσσαλονικη

http://www.messner-pumpen.de/index.p...at=35&idlang=2

μέχρι τώρα δεν έχει μπουκώσει πάντως και έχει τραβηξει και μεγάλα κοματια αλγης κατα καιρούς.
το φυλάδιο λέει και για κοκκους βρωμιάς πάνω από 8 mm
Αλλά ούτως η άλλως έχει σίτα πλαστική γύρω γύρω οπότε και κατι μεγάλο να παει να περάσει θα κολησει εκεί.

Λάστιχο παίρνει και στην είσοδο αν θέλεις (η συγκεκριμένη 1 1/4, σε διάμετρο), ενώ σύμφωνα και με το κατασκευαστή, το μοτέρ, μπαίνει και εξωτερικά από τη λίμνη, υπό προυποθέσεις όπως είδα στο φυλλάδιο της ( ο σωλήνας εισοδου και το μοτερ να ειναι κατω απο τη νοητη προέκταση της επιφανειας της λίμνης) για να μην υπάρχει πρόβλημα στο "τράβηγμα" νερού και τραβάει αέρα.

Βέβαια θέλει και καθάρισμα καπου καπου, κυρίως απ οτι έχω δει απο τα άλατα που κολάνε και σχηματίζουν μια κρούστα.

Έχω φτιάξει και ένα προχειρο σχεδιάκι στο τελος για το πως πρέπει να μπει εκτός λίμνης.

Εγω την είχα μέσα στη λίμνη για μερικούς μήνες αλλά την έβγαλα εξωτερικά γιατί δεν ήθελα να φαίνονται ο σωλήνας και το μοτέρ.
(Υ.Γ. στην άκρη του σωλήνα μεσα στη λιμνη έχω βάλει μια διατρητη πλαστική σωλήνα (μήκους 10 ποντων) με τρυπες λίγο μεγαλουτσικες (σαν αυτες που ειχε το μοτερ περιμετρικα στις σιτες του) μη μπει κανενα ψαρι)

Μετά το μοτερ το νερό καταλήγει σε ένα φιλτρο πιεσης με uv και μετα στο καταρράκτη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  λίμνη.jpg
Εμφανίσεις:  746
Μέγεθος:  12,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-03-09, 22:30
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Καλός ο τρόπος εγκατάστασης σου, εξασφαλίζει πάντα πίεση στην είσοδο της αναρρόφησης και δεν "ξεπιάνει" η αντλία. Εφόσον η αντλία σου εξασφαλίζει μεγάλη διέλευση στερεών θα έχει και αντίσταση στα "μπουκώματα". Δεν υπάρχει όμως κίνδυνος να αδειάσει η λίμνη από την τρύπα που διέρχεται ο σωλήνας αναρρόφησης; Εκεί νομίζω πρέπει να δωθεί έξτρα προσοχή, στην σωστή στεγάνωση.
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-03-09, 23:23
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θανάση αν το κάνω όπως στην φωτο που βάζω λες να έχει πρόβλημα?
θα τους πάρω Τήλ να ρωτήσω για της αντλίες τους.

Είμαι σε μια φάση μιας και ο χώρος είναι περιορισμένος που προσπαθώ να δω πως θα βάλω την αντλία μιας και θα επηρεάσει πολλά πράματα το στήσιμο της .
Εσύ που τώρα την έβγαλες έξω δεν έχεις διαρροές από το νερό της λίμνης προς την αντλία?
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων σου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ANTLIA _4.jpg
Εμφανίσεις:  619
Μέγεθος:  23,2 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-03-09, 14:51
Θανάσης Ντίνης Ο χρήστης Θανάσης Ντίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Λαμπίρι Αιγίου
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Δε γίνεται, γιατι θα εχει αερα μεσα και η σωληνα και η αντλία, και λογικό είναι, αφού η σωλήνα είναι πάνω απο την επιφανεια του νερού και δεν μπορει να παει νερο στην αντλία πριν αυτη ξεκινησει.
Είναι ειδικές αντλίες οπως ανεφερε και Παπαδόπουλος Κώστας γι αυτη τη δουλειά να τραβανε και ας εχει αερα μεσα το μοτερ.

Αυτη πρεπει να εχει νερο στο ξεκινημα της οπωσδηποτε.

Αν πας στην αντιπροσωπεια, πες τους να σου δωσουν και προσπεκτους με τα προιοντα της εταιρειας εχει μέσα πολλα και διαφορα προιοντα για λιμνες (σκιμμερ, φιλτρα, uv, και αλλα) έστω και εγκυκλοπαιδικα αξίζει τον κόπο.

Όσο για την κατασκευη, εχω βγάλει φωτογραφιες, πρέπει να τις μικρυνω σε αναλυση γιατι ειναι 10 mb η καθε μια και θα τις βαλω σε ξεχωριστο θέμα.

Ιδιαίτερη προσοχή στις αντλίες, να τηρούνται οι προδιαγραφες ασφάλειας και λειτουργίας, που τις συνοδεύουν, και που θέτει ο κατασκευαστής της κάθε αντλίας.
-------------------------
¨Ενα μικρό μειονέκτημα του χώρου, που έχω το μοτέρ, είναι ότι παρ' ότι είναι σκεπασμένο (όχι ερμητικά για να αερίζεται και ο χωρος και να βοηθάει στη καλυτερη ψύξη) είναι οτι μετα απο βροχη συσσωρευονται νερά μέσα.
Βέβαια η αντλία αυτη που έχω, αφου είναι και υποβρύχια για μεσα στη λίμνη δεν εχει πρόβλημα απο τα νερά. Οποιαδήποτε άλλη όμως εξωτερική αντλία που δεν είναι για υποβρυχια χρηση θα έχει προβλημα από τα νερά αυτά και είναι και επικίνδυνο.

Ιδιαίτερη προσοχή στις αντλίες, να τηρούνται οι προδιαγραφες ασφάλειας και λειτουργίας, που τις συνοδεύουν, και που θέτει ο κατασκευαστής της κάθε αντλίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θανάσης Ντίνης : 28-03-09 στις 14:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-04-09, 00:56
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Αχ τι το θελες να ποσταρεις Θανάση Ντίνη.
Φωτιες μου αναψες ευχαριστες απλα θα κανω πολυ κοπο για να το
υλοποιήσω και εκεί που με παίρνει(οριακά ίσως) να φτιάξω το εξωτερικό χώρο για το φίλτρο είναι δύσβατη περιοχή.
¶σε που πρέπει να σπάσω και ένα κομμάτι της λίμνης για να κερδίσω χώρο για το φίλτρο.
Σε ευχαριστώ πάντως είναι κάτι που πριν ένα χρόνο που σκεφτόμουν το φιλτράρισμα της λίμνης δεν μπορώ να πω ότι το είχα δώσει και πολύ σημασία.
βάζω μια φωτο του χώρου που διαθέτω για την δημιουργία του
και ακόμα μια πως σκέφτομαι να το φτιάξω μήπως βοηθήσει και κανένα συνχομπιστα στο πως να κάνει κάτι ανάλογο στην λίμνη του.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filtro_image_1.jpg
Εμφανίσεις:  582
Μέγεθος:  74,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filtro_image_2.JPG
Εμφανίσεις:  648
Μέγεθος:  100,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-04-09, 19:11
Θανάσης Ντίνης Ο χρήστης Θανάσης Ντίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Λαμπίρι Αιγίου
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

πολύ ωραίο το project, μπράβο "πουριτανός".
Λίγο με προβληματίζει το φίλτρο (ιδίως αν είναι μόνο σφουγγάρι) που είναι πριν την αντλία, γιατί με τη μπίχλα μπορεί να μην περνάει νερό τόσο, όσο θα τραβάει η αντλία, με αποτέλεσμα να αδειάζει το νερό από το χώρο που είναι η αντλία και δε θα προλαβαίνει να αναπληρώνεται...
Απ 'οτι βλέπω (στο χωρο του φίλτρου) ένα μικρό κομάτι είναι σφουγγαρι και το αλλο το πιο μακρόστενο για βιομπάλες???
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-04-09, 19:27
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης Ντίνης Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραίο το project, μπράβο "πουριτανός".
Λίγο με προβληματίζει το φίλτρο (ιδίως αν είναι μόνο σφουγγάρι) που είναι πριν την αντλία, γιατί με τη μπίχλα μπορεί να μην περνάει νερό τόσο, όσο θα τραβάει η αντλία, με αποτέλεσμα να αδειάζει το νερό από το χώρο που είναι η αντλία και δε θα προλαβαίνει να αναπληρώνεται...
Απ 'οτι βλέπω (στο χωρο του φίλτρου) ένα μικρό κομάτι είναι σφουγγαρι και το αλλο το πιο μακρόστενο για βιομπάλες???
Σε ευχαριστω Θαναση
οχι ολο θα ειναι κατασκευη απο plexi glass και αναλογα ποσο μεγαλο θα ειναι θα εχει και διαφορα χωρισματα. σφουγγαρι δεν νομιζω να βαλω καθολου. Να δω με τα τσιμενταρισματα ποσο κενο θα μου μενει και αναλογα θα δω τι θα βαλω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-04-09, 09:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ε, καλά!
Κάνοντας μια λίμνη δεν σημαίνει ότι ξεγνοιάσαμε και έχει πια περάσει ο κόπος του ενυδρείου. Ισχύει και εδώ ο κανόνας της συνεχής φροντίδας γιατί εξακολουθούμε να μιλάμε για κλειστό κύκλωμα έστω και αν στην περίπτωση αυτή πρωτεύοντα ρόλο παίζει η φύση. Χωρίς την δική μας επαγρύπνιση, όχι απλά θα στερέψει το νερό ή θα γεμίσει ο πάτος φύλλα και λεκέδες, αλλά θα μας βουλώσει και η αντλία!!!

Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στο να πάρεις αντλία βυθιζόμενη. Απλά θα μεριμνήσεις ώστε να τοποθετήσεις από κάτω ένα τούβλο, ώστε να υπάρχει μια υψομετρική διαφορά μεταξύ αντλίας και βυθού. Αυτό σίγουρα θα σε κρατήσει για αρκετό διάστημα μακριά από βουλλώματα και άλλα προβλήματα.

Συμφωνώ με τον φίλο ¶ντρο ότι σε αρκετές πριπτώσεις η αφαίρεση του σπόγγου της αντλίας είναι απαραίτητη και ιδιαίτερα στις περιπτώσεις όπου η παρακολούθηση της λίμνης δεν μπορεί να γίνεται σε καθημερινό επίπεδο.

Τώρα στο θέμα των δύο μέτρων υψομετρικής διαφοράς ώστε να δημιουργηθεί καταρράκτης, δεν μπορώ να δω κάποιο πρόβλημα σε αυτό, γιατί είναι πολύ εφικτό και δεδομένο θα έλεγα, στην περίπτωση μάλιστα που δεν θα έχεις έτοιμο φίλτρο του εμπορίου. Η λίμνη έχει τέτοια δομή και πληθυσμούς από μικροοργανισμούς και την βιολογία, που ακόμα και ένα ψάρι να πεθάνει μέσα, θα διαλυθεί σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Το φίλτρο είναι απαραίτητο, αλλά κουλάρετε παιδιά!!! Η λίμνη με τα φυτά της με συνεχόμενη ροή είναι ένα τεράστιο φίλτρο από μόνη της. Τα πράγματα είναι τόσο απλά, που στη θέση του φίλτρου (3500 λίτρα λίμνη) θα μπορούσαμε να τοποθετήσουμε ένα τεχνητό ρυάκι 2 μέτρων όπου δεξιά-αριστερά θα χρησιμοποιούσαμε φυτά με πλούσιο ρίζωμα. Από τη φύση τους αυτά τα φυτά, είναι φτιαγμένα για να διαπερνά το νερό το ρίζωμα τους και να κατακρατούν τα διάφορα συστατικά. Ο χώρος αυτός είναι ιδιαίτερα αγαπητός από τις μάζες των βακτηριδίων. Είναι με άλλα λόγια, ο φυσικός σπόγγος της λίμνης. Η κάθαρση δε του νερού απο τους διάφορους λεκέδες της λίμνης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε απλά ένα τρυπητό κουβά τοποθετώντας γύρω-γύρω ένα κομάτι βιολογικό βαμβακερό ύφασμα και στο κάτω μέρος ένα μεγάλο κομάτι υαλοβάμβακα. Σας εγγυούμαι ότι μια λερωμένη λίμνη θα γίνει κρύσταλλο σε λίγες ώρες μόνο.

Εγώ προσωπικά έχω περάσει σε ένα άλλο επίπεδο στο θέμα λίμνη, δηλαδή στο "όσο πιο φυσικό, τόσο το καλύτερο". Από τεχνητά θέματα μόνο η αντλία.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ τι το θελες να ποσταρεις Θανάση Ντίνη.
Φωτιες μου αναψες ευχαριστες απλα θα κανω πολυ κοπο για να το
υλοποιήσω και εκεί που με παίρνει(οριακά ίσως) να φτιάξω το εξωτερικό χώρο για το φίλτρο είναι δύσβατη περιοχή.
¶σε που πρέπει να σπάσω και ένα κομμάτι της λίμνης για να κερδίσω χώρο για το φίλτρο.
Σε ευχαριστώ πάντως είναι κάτι που πριν ένα χρόνο που σκεφτόμουν το φιλτράρισμα της λίμνης δεν μπορώ να πω ότι το είχα δώσει και πολύ σημασία.
βάζω μια φωτο του χώρου που διαθέτω για την δημιουργία του
και ακόμα μια πως σκέφτομαι να το φτιάξω μήπως βοηθήσει και κανένα συνχομπιστα στο πως να κάνει κάτι ανάλογο στην λίμνη του.
Καλή η πρόνοια σου φίλε, αλλά μόνο για την περίπτωση πισίνας!!! Αν θέλεις τη συμβουλή μου, η αντλία ή α αναρρώφηση του νερού πρέπει πάντα να γίνεται από το βαθύτερο σημείο της λίμνης, γιατί εκεί είναι και οι συγκεντρώσεις των ρύπων (το λερωμένο νερό είναι βαρύτερο από το καθαρό). Μόνο έτσι θα πραγματοποιείται πραγματική κυκλοφορία νερού με σωστή φίλτρανση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 14-04-09 στις 09:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-04-09, 12:45
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, καλά!
Κάνοντας μια λίμνη δεν σημαίνει ότι ξεγνοιάσαμε και έχει πια περάσει ο κόπος του ενυδρείου. Ισχύει και εδώ ο κανόνας της συνεχής φροντίδας γιατί εξακολουθούμε να μιλάμε για κλειστό κύκλωμα έστω και αν στην περίπτωση αυτή πρωτεύοντα ρόλο παίζει η φύση. Χωρίς την δική μας επαγρύπνιση, όχι απλά θα στερέψει το νερό ή θα γεμίσει ο πάτος φύλλα και λεκέδες, αλλά θα μας βουλώσει και η αντλία!!!
Εδώ φίλε μου πιστεύω ότι η κάθε λίμνη θέλει διαφορετικό στύσιμο και μελετη από κάποια άλλη. Η δική μου θα έχει 2,5 μετρά υψομετρική διαφορά από όλη την περιοχή (ολόκληρο τον οικισμό δεν μιλάω απλά για το οικοδομικό τετράγωνο μου) θα έχει περίφραξη όλος ο χώρος= σκόνες μονό από των αέρα. φυλά δεν θα έχω και γιατί είμαι ψηλά αλλά και επειδή δεν έχει κοντά μου δεντρα.

Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στο να πάρεις αντλία βυθιζόμενη. Απλά θα μεριμνήσεις ώστε να τοποθετήσεις από κάτω ένα τούβλο, ώστε να υπάρχει μια υψομετρική διαφορά μεταξύ αντλίας και βυθού. Αυτό σίγουρα θα σε κρατήσει για αρκετό διάστημα μακριά από βουλλώματα και άλλα προβλήματα.
Αυτη ηταν και η αρχικη σκεψη. Απλα με το εξωτερικο χωρο φιλτρου εκτος λιμνης κερδιζεις :
1..χωρο στη λιμνη
2..δεν φενωντε καλωδια και σωλινες
3..εχει ευκολοτατι προσβαση με μια κινηση να βγαλεις το βιολογικο φιλτρο σου και να το καθαρισεις
4..μπορεις να βαλεις οτι τυπο αντλια θελεις
5..μπορεις να βαλεις και 2 αντλιες
αναλυση του 5.. 1 αντλια μικρης δυναμης για να εχεις απλα κυκλοφορια (στη περιπτωση μου το χρειαζωμε γιατι θα εχω προλιμνη με παπυρο οπου θελω να τρεφοντε με τα νιτρικα) και να μπενει σε λειτουργια κι η δευτερη (η δυνατη) την ωρα που θα εχει μεγαλη ηλιοφανεια . ολα θα γινοντε με χρονοδιακοπτη

Συμφωνώ με τον φίλο ¶ντρο ότι σε αρκετές πριπτώσεις η αφαίρεση του σπόγγου της αντλίας είναι απαραίτητη και ιδιαίτερα στις περιπτώσεις όπου η παρακολούθηση της λίμνης δεν μπορεί να γίνεται σε καθημερινό επίπεδο.
σκοπος μας ειναι να μεγαλωσουμε οσο μπορουμε των βιολογικο χωρο για να μην εχουμε καθε τοσο να καθαριζουμε το φιλτρο και τα μπιχλιμπιδια του

Τώρα στο θέμα των δύο μέτρων υψομετρικής διαφοράς ώστε να δημιουργηθεί καταρράκτης, δεν μπορώ να δω κάποιο πρόβλημα σε αυτό, γιατί είναι πολύ εφικτό και δεδομένο θα έλεγα, στην περίπτωση μάλιστα που δεν θα έχεις έτοιμο φίλτρο του εμπορίου. Η λίμνη έχει τέτοια δομή και πληθυσμούς από μικροοργανισμούς και την βιολογία, που ακόμα και ένα ψάρι να πεθάνει μέσα, θα διαλυθεί σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Το φίλτρο είναι απαραίτητο, αλλά κουλάρετε παιδιά!!! Η λίμνη με τα φυτά της με συνεχόμενη ροή είναι ένα τεράστιο φίλτρο από μόνη της. Το τονισα οτι εκει θελω να φτασω την λιμνη μου στο να εχει αν εινα ιδυνατο μονο κυκλοφορια Τα πράγματα είναι τόσο απλά, που στη θέση του φίλτρου (3500 λίτρα λίμνη) θα μπορούσαμε να τοποθετήσουμε ένα τεχνητό ρυάκι 2 μέτρων όπου δεξιά-αριστερά θα χρησιμοποιούσαμε φυτά με πλούσιο ρίζωμα.
Αντι να κανω ρυακι εκανα προλιμνη με φυτα παπυρο Από τη φύση τους αυτά τα φυτά, είναι φτιαγμένα για να διαπερνά το νερό το ρίζωμα τους και να κατακρατούν τα διάφορα συστατικά. Ο χώρος αυτός είναι ιδιαίτερα αγαπητός από τις μάζες των βακτηριδίων. Είναι με άλλα λόγια, ο φυσικός σπόγγος της λίμνης. Η κάθαρση δε του νερού απο τους διάφορους λεκέδες της λίμνης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε απλά ένα τρυπητό κουβά τοποθετώντας γύρω-γύρω ένα κομάτι βιολογικό βαμβακερό ύφασμα και στο κάτω μέρος ένα μεγάλο κομάτι υαλοβάμβακα. Σας εγγυούμαι ότι μια λερωμένη λίμνη θα γίνει κρύσταλλο σε λίγες ώρες μόνο.
Αυτο που περιγραφεις επειδη εχω δει το τροπο που το εφτιαξες, θελει μικρη ροη και πρεπει να ειναι κρυμενο πισω απο καταραχτη σε υψωμα
Η δικη μου λιμνη λογο του μεγαλου καταραχτη θελει δυνατη ροη οποτε κατι τετοιο θα ηταν αδυνατο θα ξεχυλιζε το νερο πριν προλαβει να φιτραριστη
το κάθε τι μπαίνει συμφωνά με το τι θελουμε να κανουμε.

Εγώ προσωπικά έχω περάσει σε ένα άλλο επίπεδο στο θέμα λίμνη, δηλαδή στο "όσο πιο φυσικό, τόσο το καλύτερο". Από τεχνητά θέματα μόνο η αντλία.
Σύμφωνο
απλα πρεπει να περαση η λιμνη στη φαση να φτιαξει την βιολογια και τα φυτα της στο σωστο επιπεδο και μετα αφου στωσει μια κυκλοφορια ειναι αρκετη . Απλα οσπου να φτασουν τα φυτα μας στα επιπεδα που θελουμε πρεπει να εχουμε καλο φιτραρισμα για αρχη και μετα με το καιρο φτιαχνουμε το βιολογικο φιτρο ετσι οστε ν περναει ποιο ευκολα το νερο (ποιο αραιά φιτρανση)
-------------------------


Καλή η πρόνοια σου φίλε, αλλά μόνο για την περίπτωση πισίνας!!!
Η περιπτώσει πισίνας δεν είναι λάθος αν έχει τέτοιο σκεπτικό το φίλτρο της
πιστεύω ότι είναι κόπος με αποτέλεσμα. Το να ρίξεις μια αντλία μέσα στο νερό είναι ο εύκολος τρόπος και γη αυτό το κάνουν οι περισσότεροι
.
Αν θέλεις τη συμβουλή μου, η αντλία ή α αναρρώφηση του νερού πρέπει πάντα να γίνεται από το βαθύτερο σημείο της λίμνης, γιατί εκεί είναι και οι συγκεντρώσεις των ρύπων
Όπως έγραψα παραπάνω θεωρό ότι δεν θα έχω μεγάλη επιβάρυνση από εξωτερικούς παράγοντες και γι αυτό προχωράω σε αυτή τη λύση
(το λερωμένο νερό είναι βαρύτερο από το καθαρό). Μόνο έτσι θα πραγματοποιείται πραγματική κυκλοφορία νερού με σωστή φίλτρανσηΑυτο προσπαθω να κανω.
.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-04-09, 15:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

"Όπως έγραψα παραπάνω θεωρό ότι δεν θα έχω μεγάλη επιβάρυνση από εξωτερικούς παράγοντες και γι αυτό προχωράω σε αυτή τη λύση"


Πρέπει να ξέρεις (αφού λες έχεις ήδη λίμνη) ότι η κύρια πηγή συσσόρευσης ακαθαρσιών σε μια λίμνη είναι το ίδιο το οικοσύστημά της (ψάρια-φυτά-άλγες) και όχι άμεσα ο εξωγενής παράγοντας. Τα φύλλα του εξωγενή παράγοντα απλά παραμένουν στην επιφάνεια για μεγάλο χρονικό διάστημα πριν βυθιστούν. Αν έχεις το νου σου, μια απόχη είναι η ιδανικότερη λήση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροή νερού μέσα στο φίλτρο egohome Αρχάριοι γλυκού νερού 18 14-11-08 11:25
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
φίλτρο νερού και μετρησεις αλλαγων PanosII Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-07-07 15:09
βοήθεια για έξοδο νερού chrisb Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-04-07 14:48
Αλλαγές νερού με φίλτρο... passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-09-06 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15542 seconds with 14 queries