Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-08, 19:33
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή Αγορά Ενυδρείου

Καλησπέρα,
έχω "μπεί" στο γλυκο νερό 3-4 μήνες τώρα και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να περάσω σιγά σιγά στο αλμυρό.
Εξ αρχής ήθελα κατι τέτοιο άλλα το κόστος και η απειρία με κρατούσαν πίσω.
Έχω κάποιες σκέψεις στο μυαλό μου και θα ήθελα την βοήθειά σας...
Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο. Η σκέψη μου είναι να ξεκινήσει απο fish only με προδιαγραφές να γίνει σταδιακά reef. Δηλαδη να προσθέτω σιγα σιγα ζωντανό βράχο και όλες οι επιλογες σε εξοπλησμούς κτλ να είναι με βάση την τελική του μορφή.Διάβασα οτι δεν είναι και ότι καλύτερο γιατι καθε φορα που θα προσθέτω θα ξανακάνω ενα κύκλο στο ενυδρείο μου αλλα οι προσθήκες δεν θα είναι πάνω απο 1-2. Απλά θέλω να σπασω το κόστος του βράχου σε διάστημα 2-4 μηνών. Δεν θα πάω μάλλον σε δύσκολα κοράλια (όπως μου είπαν τα παιδιά στο fish only LPS νομίζω αυτά που έχω σκεφτεί). Το ποιό συμαντικό: Το ενυδρείο ΠΡΕΠΕΙ να έχει μια ανεμώνα και 2 clown αλλιώς δεν εχει χώρο το σαλόνι μου για ενυδρείο . Πιστέυω οτι όσοι έχουν κοπέλα-γυναίκα καταλαβαίνουν το λογο
Και τώρα οι ερωτήσεις...

α) Πιό απο τα ενυδρεία του εμπορίου θα μου προτείνατε να αγοράσω για αυτό το σκοπό? Δεν σκέφτομαι για DIY. Θα έθελα να είναι 200-250 Lt
Πόσο φάρδος να έχει? Σκεφτόμουνα για Rio 240 ή 300 αλλα φοβάμαι το κόστος στο 300 όσο αφορά τον εξοπλισμό (ΖΒ,αραγωνίτη κτλ) και το φάρδος στο 240 (43cm).
β) Με 4xT5 54W θα είμαι καλυμένος για φωτισμό? Αν οχι, με 6?
Αυτά για αρχη.
Σας ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-08, 22:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
έχω "μπεί" στο γλυκο νερό 3-4 μήνες τώρα και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να περάσω σιγά σιγά στο αλμυρό.
Φίλε μου γειά σου.

Πρώτα θα πρέπει να «σχολιάσω» ότι η παραμονή σου στο γλυκό νερό είναι πάρα πολύ μικρή. Αυτό βέβαια μπορεί και να μην έχει πολύ σημασία. Αρκετοί χομπίστες ξεκίνησαν φοβερά θαλασσινά ενυδρεία με μεγάλη επιτυχία. Απλά μπορεί να κάνεις κάποια «αδικαιολόγητα» λάθη, που θα σου κοστίσουν και χρήμα και την ζωή των φιλοξενουμένων σου, κυρίως λόγω απειρίας. Αυτό θα λυθεί με αρκετό διάβασμα γύρω από στήσιμο και την λειτουργία ενός θαλασσινού ενυδρείου.

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο ενυδρείο, γιατί απλά δεν τα γνωρίζω, μιας και είμαι fan του DIY ενυδρείου. Πιστεύω ότι για τα θαλασσινά συστήματα, τα DIY ενυδρεία είναι τα καλύτερα γιατί μπορείς να παραμετροποιήσεις πολλά πράγματα. Π.χ. πλάτος, ύπαρξη sump κλπ.

Θα σου προτείνω αν πας τελικά σε έτοιμη λύση να πάρεις ένα ενυδρείο με το λιγότερο 50 πόντους πλάτος. Είναι σημαντικό στο aquascaping.
Θα πρέπει όμως να βρεις λύση για την τοποθέτηση του skimmer. Ένα κρεμαστό skimmer μάλλον είναι η μόνη λύση, για κάτι τέτοιο που σκέφτεσαι, καθώς ένα αντίστοιχα εσωτερικό, θα σου «κλέψει» πολύ χώρο. Έτσι θα πρέπει να δεις τι θα κάνεις με το καπάκι.

Για την ανεμώνη θα χρειαστείς (σε πολύ γενικές γραμμές) 0,8 με 1 Wattανά λίτρο. Οπότε οι 4Χ54Watt που λες θα σε καλύψουν. Το θέμα είναι αν μπορείς να τις βάλεις στο έτοιμο καπάκι του ενυδρείου σου.

Τέλος θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ και γενικότερα στο internet. Υπάρχουν πολλές ερωτήσεις που έχουν γίνει παλιότερα και ίσως σου λύσουν πολλές από τις απορίες σου.

Παρόλα αυτά εμείς εδώ είμαστε για όποια βοήθεια…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-08, 00:38
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
ρώτα θα πρέπει να «σχολιάσω» ότι η παραμονή σου στο γλυκό νερό είναι πάρα πολύ μικρή.
Το γνωρίζω, αλλα ελπίζω να αντισταθμήσω την απειρία μου με αργά βήματα με καθοδήγηση απο πιο έμπειρους και με το διάβασμα που ούτως η άλλως αποτελεί καθημερινή μου ασχολία πλέον.

Παράθεση:
Το θέμα είναι αν μπορείς να τις βάλεις στο έτοιμο καπάκι του ενυδρείου σου.
Το εχω ήδη μελετήσει και μπορώ να βαλω τουλάχιστον άλλες 2 (+2 που υπάρχουν) και στα δύο μοντέλα που ανέφερα.

Η σκέψη μου περι λίτρων και κόστους είναι λάθος? ΠΧ ποσο ΖΒ και πόσο αραγωνήτη θα χρειαστω για 240 και 300 λτ αντιστοιχα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-08, 01:32
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Η διαφορα σε χρηματα για ΖΒ και του αραγωνιτη απο 240 σε 300 ειναι πολυ μικρη και δεν πρεπει να σε απασχολει.
Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι το πλατος ... η σημαντικοτερη διασταση σε ενα θαλασσινο. Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 50.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-08, 08:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πρέπει να δεις και το θέμα του skimmer. Πως θα μπει. Αν υπάρχει η δυνατότητα να μπει έξω από το ενυδρείο και να κρέμεται. Πως θα φαίnεται εμφανισιακά το ενυδρείο (ιδίως αν δεν μπορεί να μπει στην πίσω πλευρά! - και να μην αρχίσουν οι .... γκρίνιες ).

Ζωντανό βράχο θα χρειαστείς γύρω στα 30 με 50 κιλά. Ανάλογα και με τα οικονομικά σου. Αραγωνίτη μπορείς να βάλεις από 1-2 πόντους ύψος έως 6-10 πόντους, αν θές να φτιάξεις DSB.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-08, 11:02
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Οι διαστάσεις του 300 είναι 121 x 51 x 62 cm ενω του 240 121 x 41 x 55 cm.

Απο θέρμανση εχω άλλα ένα θερμαντικό σώμα 150W να βοηθάει το 300 ή το 200 που έχουν μαζί τα ενυδρεία...

Με προβληματίζει και το ύψος του 300, γιατι 60cm είναι πολλα και δεν ξέρω αν θα φτάνει το φώς οπως πρέπει μέχρι τον πάτο του ενυδρείου.

Για το skimmer σκεφτόμουνα 2 λύσεις. Ή ένα κρεμαστο απο την αριστερή τρύπα των καλωδίων(ίσως να θέλει λίγο άνοιγμα) τοποθετώντας κατι τέτοιο (η αν έχεται να προτείνετε κάτι καλύτερο) ή μία άλλη πατέντα. Να φτιάξω ένα τζάμι 51χ50-55 και να το τοποθετήσω περασιά με το εσωτερικό φίλτρο.Με τις ανάλογες τρύπες να μπούν εκεί 2 κυκλοφορητές και το skimmer.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-08, 11:15
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Λοιπον ,

Απο τα δυο , παρε το RIO 300 ακομα και αν βαλεις το βραχο που θα εβαζες στο RIO 240 (μπορεις να συμπληρωσεις και με λιγο ψοφιο που σιγα-σιγα θα ζωντανεψει).Οπως και να χει , θα βαλεις 30 κιλα ζωντανο.

Απο σκιμερ κρεμαστα υπαρχουν διαφορες επιλογες αλλα αυτη που λες (prizm) σιγουρα δεν ειναι μεσα σε αυτες Τι budget εχεις για σκιμερ ?

Τις υπολοιπες λυσεις που σκεφτεσαι για σκιμερ , αστες δεν δουλευουν (τζαμακια κλπ)

Θερμανση θα βαλεις ενα θερμαντηρα τιτανιου 300 βατ πανω σε eliwell IC 915.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-08, 11:27
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για skimmer κοίτα τα κρεμαστά της Deltec.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-08, 11:42
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Την πατέντα με το τζάμι την σκεφτόμουνα γιατι θα κρατήσω το εσωτερικό φίλτρο για μηχανικό-χημικό και η γωνίτσα θα μου χαλάει το aquascaping .
Το budget είναι σχετικό. Λόγο έλειψης γνώσεων και απλά κοιτάζωντας το forum και διαφορα μαγαζιά στο νετ υπολόγiζα γύρω στα 200¤ αλλα σε καμία περίπτωση δεν θα έκανα εκπτωση ποιότητας για το κόστος. Δηλαδη 1000 φορές να κάνω και κανενα μήνα παραπάνω να το στήσω παρά να συμβιβαστώ. Την ανυπομονησία-λάθοι την πέρασα με το γλυκό νερό...

RO μονόδρομος ή μπορεί να περιμένει 6-8 μήνες που θα εγκατασταθώ σε νέο σπίτι?
-------------------------
Παράθεση:
Για skimmer κοίτα τα κρεμαστά της Deltec.
* On Jewel aquariums it will be necessary to cut the plastic lids to achieve a neat fit. These lids can be purchased separately if required to return the tank to its original state.
Απο την σελίδα του κατασκευαστή.

Μάλλον το MCE 600 ή θα με καλύπτει και το 500?

ΥΓ: Λέτε να καταφέρουμε να μας φτιάξει ο stathis200 ένα συστηματάκι αυτόματης αναπλήρωσης?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Iann_is : 04-02-08 στις 12:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-08, 12:18
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Μονο το 600 ειναι εξωτερικο ...αυτο σου κανει .

Μπαινει στα RIO μια χαρα ...κοβεις λιγο το καπακι ή αφηνεις και το ενα καπακι ανοικτο αν δεν θες να το κοψεις.

Για την αναπληρωση , επικοινωνησε με Σταθη
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-02-08, 12:21
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
RO μονόδρομος ή μπορεί να περιμένει 6-8 μήνες που θα εγκατασταθώ σε νέο σπίτι?
E... άσε όλο το project να το κάνεις τότε... είναι "αμαρτία" να στήνεις και να ξεστήνεις ενυδρεία, άσε που υπαρχουν και κίνδυνοι.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-02-08, 12:36
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
E... άσε όλο το project να το κάνεις τότε... είναι "αμαρτία" να στήνεις και να ξεστήνεις ενυδρεία, άσε που υπαρχουν και κίνδυνοι.
Το εχω σκέφτει και αυτό σοβαρά. Απο την άλλη η αλλαγή σπιτιού είναι μελλοντικό σχέδιο που μπορεί να πάρει και πάνω απο 8 μήνες, και κατα την αλλαγή δεν θα υπάρχει κανένα αγχος για την μεταφορά μιας και το σπίτι που μένω είναι δικό μου και θα παραμείνει σε άλλο μελος της οικογένειας οποτε μπορώ πρώτα να εγκατασταθώ και μετά να ασχοληθώ αποκλειστικά και μόνο με την μεταφορά των ενυδρείων...

Το ενυδρείο θα το πάρω σίγουρα τώρα μιας και η προσφορά γνωστού καταστήματος ειναι ακαταμάχητη και θα ισχύει όπως με ενημερώσανε για λίγες μέρες ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-08, 14:01
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παρε το ενυδρειο αλλα καλυτερα ξεκινα μετα τη μετακομιση ...
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-02-08, 14:37
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Είναι πολύ πιθανό!!
'Οποτε και να το αρχίσω όμως, εξοπλισμο και προσαρμογές θα χρειαστώ. Οπότε θέλω να ξεκινήσω με αυτά (λάμπες, κοψήματα, ψύξη κτλ) και βλέπω στην πορεία. Δεν θέλω να την πατήσω όπως με το γλυκου που οι προσαρμογές αφού είχε γεμίσει ήταν δυσκολες ως αδύνατες χωρις αλλα προβλήματα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-08, 22:17
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Εφοσον αγορασεις το RIO 300 , μπορεις να ξεκινησεις το ''προικισμα'' του ωστε αμεσως μετα τη μετακομιση να ειναι πλεον plug and play.

Δεν εχεις πολλες δουλειες να κανεις ...κυριως φωτα και ανεμιστηρες
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-02-08, 11:20
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Κάπως έτσι τι σκεφτόμουνα.
Ίσως ακόμα και την δημιουργεία sub με DIY υπερχείληση αν το αισθητικό αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό.

Ένα ακόμα σημείο που με προβλημάτησε μετα απο μια κουβέντα με ενα φίλο με πάρα πολυ εμπειρία στο χώρο είναι το οικονομικό.

Με όσα έχω διαβάσει υπολόγιζα τα εξής.
Ενυδρείο+έπιπλο=550¤
Skimmer=250¤
ZB 30-40 κιλά= περίπου 600¤
Αραγωνίτη= ?
Φώτα=150¤
+διάφορα άλλα (θερμοστάτες, controler, τεστ κτλ)
σύνολο 2000¤.
Είναι πραγματικές οι σκέψεις μου στο κόστος ή ονειρεύομαι?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-02-08, 11:22
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Κατι αλλο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να παρεις το ενυδρειο τωρα και τον εξοπλισμο και οταν κοντευει ο καιρος να μετακομισεις να παρεις τον βραχο και να αρχισεις το extra κουραρισμα ωστε να μπει ετοιμος στο καινουργιο σου σπιτι.
Αφου θα περιμενεις που θα περιμενεις για τη μετακομιση , μη περιμενεις και αλλο μετα.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-08, 11:25
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πραγματικές οι σκέψεις μου στο κόστος ή ονειρεύομαι?
Πραγματικες ειναι
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-08, 11:31
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
να παρεις τον βραχο και να αρχισεις το extra κουραρισμα ωστε να μπει ετοιμος στο καινουργιο σου σπιτι.
Ακόμα πιο σωστο!!!

Παράθεση:
Πραγματικες ειναι
Με την έννοια οτι καπου εκεί θα πάς ή με την εννοια απο εκει θα ξεκινήσεις και θα φτάσεις αλλου?:con fused:
(Μιλάω πάντα για το στύσιμο ΧΩΡΙΣ κανένα ζωντανό μέσα παρα μόνο το βράχο)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-02-08, 11:36
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Στο κοστος θα εισαι καπου εκει οταν θα εισαι κομπλε απο εξοπλισμους.
Τα ψαρια και κοραλια θα μπουν σιγα σιγα .
Και τα εξοδα συντηρησης θα ειναι καπου στα 30-50 ¤ το μηνα.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-02-08, 13:00
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Διαβάζωντας διαφορα αλλη μια σκέψη μου ήρθε στο μυαλό.
Μιας και θα έχω χρόνο μπροστά μου θα μπορώ να κουράρω ταυτόχρονα με τον ζωντανό και νεκρο βράχο? Να κάνω μια απόπειρα δηλαδή, αφου δεν θα έχω ζωντανούς οργανισμούς μέσα να ζώντανεύω ταυτόχρονα τον νεκρό βράχο?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-02-08, 13:03
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Θα τους βαλεις και τους 2 μαζι για κουραρισμα.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-02-08, 13:24
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ο νεκρός βράχος θα ζωντανέψει μόνο όταν μπει μαζί με ζωντανό. Και καλύτερα σε αναλογία 1-2 max.
Στο διάστημα λοιπόν που οι βράχοι θα βρίσκονται μαζί ο νεκρός βράχος θα εποικιστεί με όλους τους απαραίτητους μικροοργανισμούς. Όμως χωρίς βιοφορτίο δεν θα αναπτυχθούν. Και δεν θα αναπτυχθούν ούτε στον ζωντανό, αν δεν έχουν να τραφούν.
Έτσι όταν τους έχεις στο ενυδρείο για «κουράρισμα» πρέπει να ρίχνεις και λίγο τροφή η οποία θα μετατρέπεται σε αμμωνία, έτσι ώστε να διατηρείται η ζωή και ακόμη και να πολλαπλασιάζεται!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-02-08, 14:46
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Ναι, έχω διαβάσει τα αρθρα για το κουράρισμα.
Αν εχω καταλαβει σωστα τις πρώτες μέρες δεν θα χρειάζεται βιοφορτίο μιας και ο βράχος θα "παραγει" μόνος του αμμωνία (σκέφτομαι να αγοράσω ακουράριστο μιας και έχω και τον χρόνο αλλα και το χώρο να το κάνω μόνος μου).
Απο την στιγμή που δεν θα υπάρχει υπόστρωμα δεν χρειάζεται και βαση σωστα?
Και οσο καλύτερη κυκλοφορια γίνεται.
Το κουράρισμα που θα γίνει στο ενυδρειο δεν μου δημιουργει καποιο πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-02-08, 15:06
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Θα τον βαλεις στο ενυδρειο με τους κυκλοφορητες να τον χτυπανε στο φουλ και το σκιμερ να δουλευει παραλληλα .
Αραγωνιτη θα βαλεις στο καινουργιο σπιτι οταν πλεον θα ειναι ετοιμος ο βραχος.
Βαση δεν χρειαζεται τωρα στο κουραρισμα ,αφησε τον να πατα στο τζαμι.
Φροντιζε μονο να "ξεσκονιζεις" ενα ενα τα κομματια ποτε ποτε με ενα κυκλοφορητη.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-02-08, 13:06
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Έκανα κάποιους υπολογισμούς για να δω μήπως συμφέρει να φτιάξω ένα ενυδρείο (για να μπορώ πιο εύκολα να έχω υπερχείληση, sub κτλ) ή να αγοράσω έτοιμο.
Τελικά η προσφορά καταστήματος είναι παρα πολυ καλή...
μπορεί τα τζάμια για μια DIY κατασκευή να κοστήσουν μόνο 120-150 ¤ με υλικά άριστης ποιότητας, αλλα όταν προσθέσεις και υλικά για καπάκι, φώτα(στο αγοραστό χρειάζεσαι μονο προσθήκη), φιλτρο για μηχανικό-χημικό +το ποιο σημαντικό, την δωροεπιταγή που ουσιαστικά σου βγαίνει τσάμπα το skimmer, το DIY ΔΕΝ συμφερει καθόλου!!!
Ξεχνάω κάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-02-08, 13:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Σε μικρά εως μέτρια ενυδρεία ίσως... Σε μεγάλα, τα DIY είναι μονόδρομος!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-02-08, 14:08
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Νομίζω οτι στα λίτρα που σκέφτομαι (300λτ) η διαφορά είναι τεράστια...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-02-08, 14:36
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Η άλλη διαφορά είναι οτι το θαλασσινό θέλει περισσότερο βάθος που στα έτοιμα δεν θα το βρεις!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-02-08, 15:05
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Γιαυτο πάω στο RIO 300 που είναι 120χ50χ60. Νομίζω είναι αρκετό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος - αγορά ενυδρείου mpampis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-04-09 14:44
Αγορά ενυδρείου... imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 07-10-07 19:50
ερώτηση για αγορά ενυδρείου gkagad Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 09-06-05 07:39
Αγορά νέου ενυδρείου // τιμες, διαστάσεις maria_nik Γλυκό νερό - Γενικά 2 25-11-04 22:54
Βοήθεια για αγορά ενυδρείου. babis85 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 18-08-04 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09068 seconds with 13 queries