Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-16, 16:02
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή Καθαρισμός εξωτερικού φίλτρου: Κάθε πότε είπαμε;

Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλους και να χαιρόμαστε τα ενυδρεία μας!
Το θέμα που βάζω έχει να κάνει με το χρονικό διάστημα που μπορεί να μείνει σε ομαλή λειτουργία ένα εξωτερικό φίλτρο χωρίς να καθαριστεί.

Στο 60 άρι μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88718) έχω ένα εξωτερικό ΕΗΕΙΜ 150 της σειράς Classic ο κάδος του οποίου έχει 2 μπλέ σφουγγάρια (ένα πάνω, ένα κάτω) και ο υπόλοιπος είναι γεμάτος με subtract pro.

Το ενυδρείο τρέχει 16 μήνες αν και αρχικά στήθηκε ως προσωρινό και με διαφορετικό layout. Την πρώτη περίοδο της λειτουργίας του το φίλτρο καθαριζόταν κάθε 3 μήνες, χρονικό διάστημα που αναφέρεται θεωρητικά ως «ρουτίνα» αλλά και που και στην πράξη ήταν σωστό καθώς απο εκεί και μετά άρχιζαν τα πρώτα σημάδια μείωσης της ροής του. Όλα αυτά μέχρι τον περασμένο Μάρτιο. Τότε έγινε και ο τελευταίος καθαρισμός του! Απο τότε μέχρι σήμερα πέρασαν 9 μήνες, μπήκαμε στον 10ο και το φίλτρο δεν έχει ανοιχτεί καθόλου Είπα μια να το καθαρίσω, δυο να το καθαρίσω, το έβλεπα όμως (και το μέτραγα) ότι δουλεύει κανονικά οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω τις αντοχές του...

Περιττό να πω πως στην ροή του δεν υπάρχει καμία μείωση και ότι οι τιμές του ενυδρείου είναι σταθερές όλο αυτό το χρονικό διάστημα. Τα νιτρικά κυμαίνονται από το κίτρινο+κάτι την ημέρα αλλαγής νερού μέχρι το πολύ 10 ως την επόμενη αλλαγή 10 μέρες μετά. Φωσφορικά στο ενυδρείο δεν είχα ποτέ μετρήσιμα, μάλιστα πρόσφατα άρχισα να συμπληρώνω υγρό της Seachem.

Δεν ξέρω στα δικά σας αλλά στα δικά μου ενυδρεία, ακόμα και πολύ μεγαλύτερα σε αναλογία ροής φίλτρα ποτέ δεν κρατούσαν πάνω από 3,5-4 το πολύ μήνες χωρίς να χρειαστούν καθάρισμα. Δυο-τρείς φορές που λόγω δουλειάς το ανέβαλα, σύντομα μόνα τους έδειχναν ότι έπρεπε να το κάνω...

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: Προφανώς το όλο σύστημα πλέον έχει βρει μια εξαιρετική ισορροπία (φτου-φτου σκόδρα και πάλι φτου σκόδρα ). Λέτε λοιπόν να το ανοίξω το φίλτρο να το καθαρίσω ή να το αφήσω να δω πόσο θα πάει;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-16, 17:16
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Κι εγω ξεχνάω καθε ποτε το καθαρίζω ειμαι της άποψης οτι το ενυδρειο ειναι το αντίθετο απο το παϊδάκι που θελει χέρι αυτο βεβαια προϋποθέτει καλο στήσιμο απο την αρχή, εγω καπου εκει στο 10μηνο -12μηνο ανοίγω το φιλτρο εκτος απροόπτου δηλαδή περίεργες μετρηςεις καποια αλγη κλπ ,και αντικαθιστω ενα καλαθάκι απο το βιολογικό με καινούριο. Καπου έβλεπα εδω στο φόρουμ ομως για λυωμένα υλικά μετα απο πολύ καιρό ,τους σωλήνες και τα μπαστούνια εισαγωγής τα καθαρίζω οποτε δω μειωμένη ροή. Γενικα αμα δεν υπαρχει καποια ένδειξη δεν αγγίζω τιποτα πέρα απο τις αλλαγές νερου κ κλαδεμα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-16, 18:39
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Mη δινετε λαθος ιδεες γιατι τα διαβαζουν και ανθρωποι που δεν εχουν την πειρα και μπορει να θεωρησουν οτι δεν χρειαζεται συντηρηση. Ενας πχ με χρυσοψαρα ή γενικα μεγαλη ιχθυοφορτιση δεν μπορει να το αμελει.

Περα απο τη μειωμενη ροη υπαρχουν συχνα και αλγες που εμφανιζονται οταν το φιλτρο ειναι βρωμικο (bba). Μεγαλη σημασια εχει και το ειδος του ενυδρειου. πχ ενα φυτεμενο low tech εχει λιγοτερους οργανικους ρυπους σε σχεση με ενα high tech φυτεμενο οπου εκει τα φυτα αναπτυσσονται με αυξημενου ρυθμους.


Προσωπικα στο 60λιτρο φυτεμενο εχω ελαχιστο βιολογικο μεσα στο φιλτρο καθως βιολογια υπαρχει μεσα στο ενυδρειο αρκετη σε ολες τις επιφανειες. Τα σφουγγαρια τα στιβω καθε 15 μερες περιπου. Βεβαια πλεον πηγα σε μεγαλυτερο φιλτρο( απο fluval 105 σε fluval 204) οποτε πιστευω οτι πλεον θα χρειαζεται να το ανοιγω πιο αραια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-16, 19:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με το Στεφανο.

Δεν υπαρχει κανονας για τη σωστη στιγμη της συντηρησης. Εχει να κανει με το αν ειναι φυτεμενο ή οχι, τι τυπου φυτεμενο ειναι, οπως και τον τυπο/αριθμο των κατοικων και τι τροφη πεφτει στο ενυδρειο.

Η ροη δεν ειναι το μονο δειγμα για να καταλαβουμε αν χρειαζεται συντηρηση. Αν αργησει η συντηρηση, συσσωρευονται ρυποι στο φιλτρο και πεφτει η ποιοτητα του νερου.

Καθε ενυδρειο εχει τους κανονες του. Καπου αναμεσα στο 3μηνο - 6μηνο, νομιζω ειναι καλο διαστημα ως γενικος μπουσουλας. Αλλα παλι υπαρχει ερωτηματικο.

Να σημειωσω οτι σε ενυδρειο μου με νανοκιχλιδες Αφρικης, η συντηρηση στο 9μηνο εβγαλε το φιλτρο πεντακαθαρο σχεδον. Σε 3μηνο με dwarf puffers και λιγα φυτα, το φιλτρο δινει την εντυπωση οτι φιλοξενω γουρουνια στο ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-16, 21:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες , Στέφανο και Θοδωρή.
Έχω 3 ενυδρεία , και το καθένα θέλει ξεχωριστό και πολύ διαφορετικό τρόπο και χρόνο καθαρίσματος.
Στα χρυσόψαρα κάθε Τετάρτη και Σάββατο το χοντρό σφουγγάρι που λειτούργει σαν προφίλτρο και κάθε Σάββατο τα υπόλοιπα σφουγγάρια, αυτά μπορεί να χρειαστούν καθάρισμα κάθε 2ο Σάββατο, αν δείτε όμως το προφίλτρο θα σιχαθείτε να το πιάσετε στα χέρια σας.
Το φυτεμένο επειδή μου είναι πολύ εύκολο τα καθαρίζω με κάθε εβδομαδιαία αλλαγή αλλά είναι πεντακάθαρα , και στα συγνεφάκια όποτε το θυμηθώ , κάθε 2-3-4 μήνες, οπότε αξιωθώ και βγάλω το καπάκι δηλαδή, που το κάνω σπάνια, αλλά τα σφουγγάρια είναι πάντα καθαρά.
Τα δικά μου φίλτρα βέβαια είναι τύπου σαμπ και όχι κλειστού κυκλώματος εξωτερικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-16, 21:11
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μα κι εγω συμφωνώ δεν βλεπω να ειπώθηκε κατι διαφορετικό και απο μας τους 2 εγω έγραψα οτι στο δικό μου ανοίγω το φιλτρο ανα δεκάμηνο και αλλάζω υλικό ΕΚΤΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ ΠΕΡΙΕΡΓΕς ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΛΓΗ ΚΛΠ και καθαρίζω τα μπαστούνια σωλήνες οταν πέσει η ροή τι διαφορετικό λέτε η υπόλοιποι;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-16, 22:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα κι εγω συμφωνώ δεν βλεπω να ειπώθηκε κατι διαφορετικό και απο μας τους 2 εγω έγραψα οτι στο δικό μου ανοίγω το φιλτρο ανα δεκάμηνο και αλλάζω υλικό ΕΚΤΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ ΠΕΡΙΕΡΓΕς ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΛΓΗ ΚΛΠ και καθαρίζω τα μπαστούνια σωλήνες οταν πέσει η ροή τι διαφορετικό λέτε η υπόλοιποι;
Βρε Γιάννη σε αυτο συμφωνούμε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Mη δινετε λαθος ιδεες γιατι τα διαβαζουν και ανθρωποι που δεν εχουν την πειρα και μπορει να θεωρησουν οτι δεν χρειαζεται συντηρηση. Ενας πχ με χρυσοψαρα ή γενικα μεγαλη ιχθυοφορτιση δεν μπορει να το αμελει.
.
Μη το πάρει κάποιος στραβά, και εγω αλλά πιστεύω πως ο Στέφανος και ο Θοδωρής , θέλουμε να τονίσουμε πως κάθε ενυδρείο ειναι διαφορετικό, και η πορεία του δίνει το ρυθμό σε κάποιες ρουτινες συντήρησης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-16, 22:22
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Προφανώς ο τίτλος είναι μάλλον παραπλανητικός γιατί μοιάζει περιπαικτικός αλλά από όσα γράφω πουθενά δεν προκύπτει ότι αναφέρομαι σε καθαρισμό του Αγίου....Ποτέ Ισα-ίσα που γράφω ότι στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι είναι η πρώτη φορά που φίλτρο μου δεν χρειάζεται καθαρισμό μάξιμουμ στους 3-5 μήνες, χρονικό διάστημα που είναι δεν είναι κανόνας αλλά είναι ενδεικτικό για ένα "μέσο" εξωτερικό φίλτρο φυτεμένου ενυδρείου...

Μιλάμε για εξαίρεση αυτό που συμβαίνει τώρα στο 60 άρι και σαφώς ισχύει ότι ΚΑΙ στο θέμα καθαρισμού του φίλτρου κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του ανάγκες. Αν και προσωπικά (για φυτεμένα μιλάμε, όχι για κιλχίδες, χρυσόψαρα κλπ) αν κάποιος μου πει ότι έχει φυτεμένο και το (εξωτερικό) φίλτρο του χρειάζεται καθάρισμα συχνότερα από 3 μήνες τότε σημαίνει ή ότι έχει μικρό/προβληματικό φίλτρο ή ότι κάτι δεν πάει καλά με την υπόλοιπες προδιαγραφές και συντήρηση που κάνει στο ενυδρείο...

Σε ότι αφορά το θέμα με τα φθαρμένα υλικά του φίλτρου που αναφέρει ο johnpech, το έχω διαβάσει. Στην περίπτωσή μου το subtract είναι της ΕΗΕΙΜ και το έχω 6 χρόνια. Σαφώς το χρώμα του δεν είναι όπως όταν αγοράστηκε αλλά κατά τα άλλα δεν έχω παρατηρήσει φθορές ή τριψίματα. Εχω διαβάσει συστάσεις για αλλαγή των υλικών καθώς- λένε- με τον καιρό χάνουν τις ιδιότητές τους, έχω διαβάσει όμως και το αντίθετο. Δηλαδή ότι δεν υπάρχει ανάγκη αντικατάστασής τους σώνει και καλά. Δεν ξέρω αν και ποιο από τα δύο είναι σωστό. Εγώ πάντως από τα υλικά το μόνο που αλλάζω στα φίλτρα είναι τα σφουγγάρια όταν αρχίζω να βλέπω τα πρώτα σημάδια φθοράς πάνω τους...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-16, 22:28
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τάκη εννοείται οτι δεν παιρνω τιποτα απο αυτα που γράφονται εδω στραβά κουβέντα κάνουμε απόψεις ανταλλάσουμε
Αλλα επισημάνω οτι ολοι το ιδιο λεμε οτι καθε ενυδρείο ειναι διαφορετικό και σε οδηγεί στις ρουτίνες του ετσι ο G Aqua εχει ενα 10μηνο να ανοίξει το φιλτρο ,ετσι κι εγω λεω οτι το ανοίγω καθε 10-12 μήνες για αλλαγη των υλικών και μονο οταν παρατηρηθεί κατι παράταιρο ( μετρησεις,αλγες,ροή)
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-16, 12:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλους και να χαιρόμαστε τα ενυδρεία μας!
Το θέμα που βάζω έχει να κάνει με το χρονικό διάστημα που μπορεί να μείνει σε ομαλή λειτουργία ένα εξωτερικό φίλτρο χωρίς να καθαριστεί.

Στο 60 άρι μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88718) έχω ένα εξωτερικό ΕΗΕΙΜ 150 της σειράς Classic ο κάδος του οποίου έχει 2 μπλέ σφουγγάρια (ένα πάνω, ένα κάτω) και ο υπόλοιπος είναι γεμάτος με subtract pro.

Το ενυδρείο τρέχει 16 μήνες αν και αρχικά στήθηκε ως προσωρινό και με διαφορετικό layout. Την πρώτη περίοδο της λειτουργίας του το φίλτρο καθαριζόταν κάθε 3 μήνες, χρονικό διάστημα που αναφέρεται θεωρητικά ως «ρουτίνα» αλλά και που και στην πράξη ήταν σωστό καθώς απο εκεί και μετά άρχιζαν τα πρώτα σημάδια μείωσης της ροής του. Όλα αυτά μέχρι τον περασμένο Μάρτιο. Τότε έγινε και ο τελευταίος καθαρισμός του! Απο τότε μέχρι σήμερα πέρασαν 9 μήνες, μπήκαμε στον 10ο και το φίλτρο δεν έχει ανοιχτεί καθόλου Είπα μια να το καθαρίσω, δυο να το καθαρίσω, το έβλεπα όμως (και το μέτραγα) ότι δουλεύει κανονικά οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω τις αντοχές του...

Περιττό να πω πως στην ροή του δεν υπάρχει καμία μείωση και ότι οι τιμές του ενυδρείου είναι σταθερές όλο αυτό το χρονικό διάστημα. Τα νιτρικά κυμαίνονται από το κίτρινο+κάτι την ημέρα αλλαγής νερού μέχρι το πολύ 10 ως την επόμενη αλλαγή 10 μέρες μετά. Φωσφορικά στο ενυδρείο δεν είχα ποτέ μετρήσιμα, μάλιστα πρόσφατα άρχισα να συμπληρώνω υγρό της Seachem.

Δεν ξέρω στα δικά σας αλλά στα δικά μου ενυδρεία, ακόμα και πολύ μεγαλύτερα σε αναλογία ροής φίλτρα ποτέ δεν κρατούσαν πάνω από 3,5-4 το πολύ μήνες χωρίς να χρειαστούν καθάρισμα. Δυο-τρείς φορές που λόγω δουλειάς το ανέβαλα, σύντομα μόνα τους έδειχναν ότι έπρεπε να το κάνω...

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: Προφανώς το όλο σύστημα πλέον έχει βρει μια εξαιρετική ισορροπία (φτου-φτου σκόδρα και πάλι φτου σκόδρα ). Λέτε λοιπόν να το ανοίξω το φίλτρο να το καθαρίσω ή να το αφήσω να δω πόσο θα πάει;
Συντηρηση φιλτρου >>>> αναλογα το ενυδρειο.

Το ζητουμενο στην συντηρηση φιλτρου ειναι:
Τα κεραμικα βιολογικα υλικα να ειναι καθαρα απο ορατο σκουπιδι (σαπακια κλπ), για να κανουν τα βακτηρια, απερισπαστα τη βιολογικη εργασια τους.
Τα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια, βαμβακια κλπ) οσο πιο καθαρα γινεται γενικα (δεν μας ενδιαφερει να προφυλαξουμε τα βακτηρια που πιανουν πανω τους - μπορουμε δλδ να τα πλενουμε καλα και με νερο βρυσης, εφοσον βεβαια υπαρχουν στο φιλτρο και κεραμικα βιολογικα υλικα και δεν στηριζεται η φιλτρανση μας στα σφουγγαρια) για να περνανε το νερο καθαρο και με καλη ροη στα βιολογικα υλικα ή στο ενυδρειο (αναλογα την τοποθετηση τους).

Μακροχρονη συντηρηση.
1. Χρειαζεται αντικατασταση σε μερος (πχ 1/3) των κεραμικων υλικων καθε χρονο περιπου. (διαφορετικο 1/3 καθε χρονο εννοειται - ετσι ωστε καθε 3 χρονια το πολυ, να εχει αντικατασταθει συνολικα ολο το υλικο)
Αυτο, γιατι στο βαθος των πορων του υλικου μαζευεται σκουπιδι που δεν μπορει να καθαριστει με τον ελαφρο καθαρισμο που κανουμε σε αυτα τα υλικα. Ετσι φραζει και μειωνεται σταδιακα η διαθεσιμοτητα χωρου για φιλοξενια βακτηριων.
Εναλλακτικα, μια προχειρη λυση οταν δεν ειναι ευκολο οικονομικα να αντικατασταθει το υλικο, ειναι να το βραζουμε. Δεν καθαριζει τελειως φυσικα ετσι.
(αλλο ενα σημειο που η ελαφροπετρα υπερεχει σαν βιολογικο υλικο, αφου αντικαθισταται με σχεδον μηδενικο κοστος)
Στα μηχανικα υλικα δεν χρειαζεται αντακατασταση, παρα μονο αν χαλασουν (πχ τα σφουγγαρια αρχιζουν και γινονται τριμματα) ή αν ο καθαρισμος τους ειναι πιο δυσκολος η αντιοικονομικος απο την αντικατασταση τους (πχ βαμβακι).


ΥΓ Ο βυθος ειναι επισης φιλτρο που χρειαζεται "συντηρηση", αφου μπορει αλλιως να τιναξει το ενυδρειο στον αερα. Ψαχτειτε. Οι περισσοτεροι τον χρησιμοποιουν σαν το χαλακι που κρυβουν απο κατω τα σκουπιδια.
Περιληπτικα, το ζητουμενο σε ολα τα φιλτρα (και το βυθο) ειναι τα μειωμενα οργανικα (σκουπιδι, νεκρη υλη κλπ) και η εξιδανικευση των συνθηκων του χωρου για φιλοξενια βακτηριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καθαρισμός εξωτερικού φίλτρου sun sun vickoboy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 24-07-14 20:01
Κάθε πότε ταίζετε τα ψάρια σας??? g81gr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 68 31-10-12 20:33
Κάθε πότε τα τέστ? Sandrea Αρχάριοι γλυκού νερού 18 26-11-11 21:03
Κάθε πότε; sailim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-02-10 17:06
Aλλαγή κεραμικών φίλτρου κάθε πότε? vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 30-12-09 14:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06418 seconds with 13 queries