Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-15, 22:04
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή ΦΥΤΕΜΕΝΟ 60Lt

Πληροφορίες

Διαστάσεις:60X35X30
Όγκος:60lt (~50 καθαρά)
Κατηγορία:Κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: Rotala Rotundifolia, Hemianthus Monte Carlo, Java moss, Hygrophila Pinnadifida, Blynxa Japonica.
Ψάρια / ¶λλα είδη:10 Paracheirodon axelrodi, 10 Hyphessobrycon amandae , 5 Αmano shrimps και μερικά Clea Helena.
Διακοσμητικά υλικά: Διάφορες μικρού και μεσαίου μεγέθους Dragonstones.
Βυθός: JBL Manado
Φόντο:Μαύρο
Φωτισμός: 2Χ24 T5 Sylvania Grolux – 1 Moonlight
Διάρκεια φωτισμού: 1X24w=8h – 1X24w=3hMoonlight=1h μετά το σβύσιμο των φώτων.
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό ΕΗΕΙΜ Classic 150 με subtract pro και μπλε σφουγγάρια.
Θερμοστάτης:Resun 50w
Λίπανση: DIY Μίγμα Υγρών Λιπασμάτων της Seachem (Iron/Trace/Potassium/Flourish)
Παροχή CO2: Φιάλη 2lt- Διάχυση με κεραμικό διαχύτη.

Παράμετροι:

pH: 6,6
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Αλλαγές νερού:Κάθε εβδομάδα 25%
Θερμοκρασία:25C
¶λλες πληροφορίες:Το ενυδρειάκι αυτό στήθηκε πρόχειρα με σκοπό να φιλοξενήσει προσωρινά τα ψάρια απο ένα 240lt μετά απο μετακόμιση. Τελικά όπως συμβαίνει συχνά, λόγω έλλειψης χρόνου το προσωρινό να έγινε....μόνιμο. Αντικαταστάθηκε το αρχικό εσωτερικό φίλτρο με ένα εξωτερικό, προστέθηκε δεύτερη λάμπα για να υποστηρίξει τα φυτά, μπήκε ανεμιστηράκι στο καπάκι, στρώθηκε το «χαλάκι» και το ενυδρείο λειτουργεί με αυτό το setup εδώ και 15 μήνες. Οι φωτο είναι πιο παλιές. Πρόσφατα έχουν γίνει μερικές μικροαλλαγές και έχουν προστεθεί ένα-δυο φυτά ακόμα. Με το που θα γίνουν επόμενα κλαδέματα θα ανεβάσω βιντεάκι και κανονικές φωτογραφίες μιας και αυτές που εμφανίζονται εδώ είναι τραβηγμένες απο κινητό.










Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-15, 23:51
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για το πολύ ομορφο ενυδρειο σου.
Θα το προτιμούσα παντως μονο με τα ember, εκανα κι εγω τον ιδιο συνδυασμό και μαλλον θα κρατήσω μονο ember μεγαλώνοντας το κοπάδι.
Τι ταΐζεις και ειναι ετσι κοκκινα τα ember;
Το ph το κατεβάζεις μόνο με co2;κι αν ναι ,δεν εχεις θεμα με κοντα 45ppm co2;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-15, 00:59
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πολυ προσεγμενο ενυδρειο. Φαινεται απο τα υλικα που χρησιμοποιησες οτι το εχεις ψαξει. Το aquascape κανει το ενυδρειο να φαινεται μεγαλυτρεο απ'οτι ειναι.

Eμενα μου κανε εντυπωση που λες οτι εχεις ανακατεψει ολα αυτα τα λιπασματα. Νιτρικα, φωσφορικα καθολου δε βαζεις?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-15, 01:33
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Johnpenc, καλώς σας βρήκα κι ευχαριστώ. Το PH το ρίχνει μόνο το διοξείδιο και το 45αρι μοιάζει υψηλό αλλά το 6,6 είναι η χαμηλότερη τιμή που μετράω. Μην έχοντας κοντρόλερ δεν παραμένει σταθερό, έχω διακύμανση ως το 6,8 οπότε η οποιαδήποτε τιμή προκύπτει σηκώνει κουβέντα.
Πάντως όχι, στην πράξη δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα...
Ταισμα κάνω με JBL RED, JBL BEL και JBL VERT. Για την τελευταία τα ember δεν τρελαίνονται...
-------------------------
Φίλε sarpijk, σε ότι αφορά την λίπανση, γιατί σου κάνει εντύπωση η ανάμιξη; Αυτό το "κοκτέιλ" - με μικρές παραλλαγές στις αναλογίες- το χρησιμοποιώ χρόνια σαν βασική λίπανση σε όλα τα ενυδρεία που είχα κατά καιρούς. Όταν χρειαζόταν να ταίσω τα φυτά με κάτι πιο συγκεκριμένο, έριχνα έξτρα.
Πάντως σε αυτό το ενυδρείο μιλάμε για λίπανση...δυο σταγόνων την εβδομάδα
Νιτρικά και φωσφορικά δεν χρειάστηκε ποτέ του. Βρήκε πάρα πολύ γρήγορα ισορροπίες και πάει απροβλημάτιστα. ¶λλωστε τι να χρειαστεί παραπάνω, δεν έχει δα και κανένα δύσκολο φυτό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη G_AQUA : 10-11-15 στις 01:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-15, 01:35
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραίος!! Πολύ όμορφο το ενυδρείο και περιμένουμε και τις νέες φωτό.

Για τα ψάρια αυτά δεν ξέρω μήπως είναι δυνατός ο φωτισμός, αλλά εσύ τα βλέπεις και θα ξέρεις καλύτερα.. δεν ξέρω..

Για την τελευταία τροφή, λογικό, έχει και σπιρουλίνα, πολλά ψάρια δύσκολα την δέχονται. Γενικά, 2-3 φορές τη βδομάδα από ένα τάισμα κάνε με αυτήν.

Καλως ήρθες!
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-15, 21:08
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πενα... ειδικα τα ψαρια πολυ ωραια χρωματα μπραβο...
πρωτη φορα κοιταω σε φυτεμενο τα ψαρια πρωτα
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-15, 21:40
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ωραίο μπράβο...!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-15, 23:24
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων

Για τα ψάρια αυτά δεν ξέρω μήπως είναι δυνατός ο φωτισμός, αλλά εσύ τα βλέπεις και θα ξέρεις καλύτερα.. δεν ξέρω..

Για την τελευταία τροφή, λογικό, έχει και σπιρουλίνα, πολλά ψάρια δύσκολα την δέχονται. Γενικά, 2-3 φορές τη βδομάδα από ένα τάισμα κάνε με αυτήν.

Καλως ήρθες!
Ο φωτισμός αυτός θεωρητικά είναι αρκετά δυνατός, ειδικά για τους καρδινάλιους. Από την άλλη καρδινάλιους κρατάω εδώ και αρκετά χρόνια σε διάφορα ενυδρεία που είχα. Δεν έχω παρατηρήσει τώρα κάποια αλλαγή συμπεριφοράς, αν λάβεις υπ' όψη σου ότι οι συγκεκριμένοι είναι 2,5 χρονών και προηγουμένως ζούσαν σε ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο με παρόμοιας έντασης φως...
Την VERT την χρησιμοποιώ μόνο μια φορά την εβδομάδα...

Johnreta, johnsin, ευχαριστώ....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-15, 20:31
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο μπήκαν μερικά ακόμα φυτά (πρώτα Lobelia mini και στην συνέχεια Microsorum Umbrosum και Hottonia Palustris) οπότε περιμένω να αρχίσουν να αναπτύσσονται και να παίρνουν σχήμα.
Ψάχνω ένα (λεπτεπίλεπτο) φυτό που κοκκινίζει για να μου κάνει αντίθεση στο κιτρινοπράσινο αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο να βάλω...

Από αύριο ξεκινάω να φτιάχνω καινούργιο ξύλινο diy καπάκι. Αυτό που είχε το ενυδρείο από την μάνα του είναι από τα απλά πλαστικά και χρειάστηκε να το πετσοκόψω εσωτερικά για να βάλω τη δεύτερη λάμπα και το moonlight.
Εκτός αυτού, μόνο ένα μικρό τμήμα του ανοίγει μπροστά με αποτέλεσμα κάθε φορά που πρέπει να βάλω τα χέρια μου μέσα για μια σοβαρή δουλειά χρειάζεται να το βγάζω ολόκληρο (και μετά δεν έχω φως να βλέπω τι κάνω )

Το καινούργιο καπάκι θα έχει χώρο για δυο λάμπες (εκτός του moonlight) και χώρο/εγκατάσταση για τρίτη μελλοντικά, δύο ανεμιστηράκια (το τωρινό έχει ένα) ενώ θα φτιάξω και θέση εσωτερικά να ενσωματωθεί ταίστρα.
Θα βγάλω φωτογραφίες από την κατασκευή του και μόλις βρω χρόνο θα την παρουσιάσω.
Επίσης λέω να αλλάξω το μαύρο φόντο στην πλάτη με άσπρο...

Τα ζωντανά μου πάντως όπως βλέπετε, είναι μια χαρά






















Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-11-15, 21:12
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Καταπληκτικα χρωματα, πολυ ομορφο ενυδρειοΜ αρεσει πολυ δεξια η αντιθετη κλιση που χεις δωσει στις πετρες, εστιαζει το βλεμα με τη μιαΠου τις βρισκουμε αυτες τις πετρες;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-11-15, 21:28
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταπληκτικα χρωματα, πολυ ομορφο ενυδρειοΜ αρεσει πολυ δεξια η αντιθετη κλιση που χεις δωσει στις πετρες, εστιαζει το βλεμα με τη μιαΠου τις βρισκουμε αυτες τις πετρες;
Σε ευχαριστώ! Τις πέτρες τις πήρα από το Aquascape στο Παλαίο Φάληρο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-15, 21:52
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

με ασπρο φοντο θα ειναι ποιο ομορφο αν δεις δεν το κολλανε πανω στο τζαμι αλλα λιγο πιο πισω με κλιση
τα ψαρια τουμπανο δεν ειπαμε και τιποτα
παντως οποιος θελει dragon stone και seiryu εχει στον υμητο αφθονη
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-15, 22:40
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
με ασπρο φοντο θα ειναι ποιο ομορφο αν δεις δεν το κολλανε πανω στο τζαμι αλλα λιγο πιο πισω με κλιση
Βασικά και το μαύρο αν το βάλεις με λίγη κλίση ή μικρή απόσταση από το τζάμι είναι καλύτερα γιατί δημιουργεί βάθος.
Πάντως κι εμένα το άσπρο μου αρέσει περισσότερο. Είναι πιο φυσικό. Το μαύρο απλά τονίζει καλύτερα τα χρώματα λόγω της αντίθεσης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως οποιος θελει dragon stone και seiryu εχει στον υμητο αφθονη

Στους πρόποδες του Υμητού είμαι και σκαρφάλωσa ουκ ολίγες φορές για πετρώματα. Seiryu ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων, ναι υπάρχει. Βασικά είναι ολόκληρο το βουνό Dragonstone δεν βρήκα. Αν ξέρεις κανα σημείο, σφύρα το ντε να μην πληρώνουμε τσάμπα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-11-15, 23:37
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Λοιπόν εγω πηγα σημερα βόλτα στο βουνό για να βρω καποια τύπου seriyu αλλα βρηκα κατι μαύρες κατάμαυρες και την ξέχασα την seriyu
Dragon stone εχει οπως ανεβαίνεις για καλοπούλα απο καισαριανη στα δεξιά,ειχα παρει παλια κατι τεραςτια Κομμάτια σε λίγες μερες θα παω για να μαζέψω μαύρες και θα βαλω φωτο και απο dragon και της μαύρες
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-11-15, 05:09
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ωραιο το ενυδρειο αλλα εμενα με ξετρελαινει νσ βλεπω
ψαρια υγιη με ζωντανα χρωματα,να τα χαιρεσαι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-12-15, 00:39
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Τώρα το προσεξα!Την δευτερη λαμπα γιατι την αναβεις μονο τρεις ωρες;Κι ηθελα να σε ρωτησω και για το monte carlo λενε πως ειναι το πιο ευκολο για γρασιδι ετσι ειναι;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-12-15, 01:42
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ναι, η δεύτερη λάμπα ανάβει για τρείς μόνο ώρες. Κι αυτό γιατί θέλω να κρατάω την ανάπτυξη σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο. Αν πάω την λάμπα παραπάνω, πχ στις 6 ώρες, θα μου βγει η πρασινάδα στο σαλόνι

Η Monte Carlo όντως είναι ότι ευκολότερο μπορείς να βάλεις για χαλάκι. Θέλει κλάδεμα κάθε μήνα κι όταν την κουρεύω, βγαίνει ποσότητα για άλλο ένα 60άρι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-12-15, 00:22
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δυο εβδομάδες από τις προηγούμενες φωτογραφίες: Μετά την Hottonia και την Lobelia έχει προστεθεί Ludwigia super red, Microsorum Umbrosum, Staurogyne Repens και σήμερα πλέον είμαστε κάπως έτσι...




Με το που έγιναν οι προσθήκες των φυτών σχεδόν αμέσως όλα, καινούργια και παλιά ζήτησαν....φαγητό. Σε σχέση με την κατάσταση στις πρώτες φωτογραφίες της παρουσίασης όπου 2-3 σταγόνες mix την εβδομάδα τους έφταναν και τους περίσσευαν, πλέον μιλάμε ότι χρειάζεται να τις ρίχνω κάθε μέρα ενώ μπαίνει έξτρα σίδηρος και κάλιο. Κι έχουμε πολύ δρόμο ακόμα...

Έχω ξεκινήσει σιγά-σιγά το καινούργιο καπάκι ενώ όσο πάει με....γαργαλάει όλο και πιο πολύ να αλλάξω την μια από τις δύο Sylvania με Daylight για να δω τι πουλιά θα πιάσω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-12-15, 01:16
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ...

E τωρα ετσι οπως μας τα λες βραδιατικα θ αναψω κι εγω ολα τα φωτα να γινει χαμοςΝα υποθεσω πως η διαφορα στην daylight ειναι στα κελβιν και στα watt σε σχεση με την sylvania;Μου φαινεται σε κανα 2 βδομαδες δεν θα φαινονται οι dragonstone..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-12-15, 21:22
Το avatar του χρήστη Antonios
Antonios Ο χρήστης Antonios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2011
Περιοχή: Αρμενιοί,Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο ενυδρείο!!!
__________________
Αν η εμπειρία τρωγόταν, θα είχα πεθάνει από ασιτία
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-12-15, 00:51
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Antonios, ευχαριστώ...

Energy52, η daylight είναι τα ίδια watt, 24 άρα κι αυτή. Τα Kelvin της είναι 10.000 έναντι 8.500 της Sylvania. Η διαφορά είναι στο φάσμα και θέλω να την δοκιμάσω κυρίως για να δω αν αυτός ο συνδιασμός θα βοηθήσει να κοκκινήσουν κάποια φυτά ή θα χρειαστεί να βάλω και τρίτη λάμπα...

Οι πέτρες θα εξακολουθήσουν να φαίνονται, δεν παίζει να τις κρύψω Απλά τώρα αφήνω όλα τα φυτά όσο πάει για να μου δώσουν κλαδέματα, να πυκνώσει κι άλλο η μάζα. Μετά θα πέσει γενναίο ψαλίδι για να καθαρίσουν οι γραμμές του καθενός...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-12-15, 18:51
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Μπραβο σου,πολυ ωραιο ενυδρειο!
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-01-16, 00:39
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Σήμερα το βράδι, λίγα λεπτά πριν κλείσουν τα φώτα είδα τα κάρντιναλ να κινούνται πίσω από κάτι.....μικρό.
Δεν έδωσα σημασία αρχικά, κοίταγα τηλεόραση, μέχρι που κάποια στιγμή πλησίασα να δω τι στα κομμάτια κάνουν! Και βλέπω αυτό:



Είναι ένα μικρό Ember, περίπου στο μισό εκατοστό Η φωτογραφία δεν είναι καθαρή γιατί πλέον τα φώτα έκλειναν και ίσα που πρόλαβα να πάρω την φωτογραφική και να τραβήξω δυο-τρεις φωτό χωρίς να έχω χρόνο για ρυθμίσεις ή εστίαση....

Σουλατσάρησε για λίγο ακόμα και μετά χάθηκε ανάμεσα στα φυτά. Στον λίγο χρόνο που είχα έψαξα μήπως δω και άλλο ψαράκι αλλά δεν είδα. Θα μου πείτε ότι εδώ και τόσο καιρό δεν είδα απολύτως τίποτα, τώρα θα έβλεπα; Αν κρίνω από το μέγεθος το μικρό πρέπει να είναι περίπου 1,5 μηνός.

Αύριο θα προσπαθήσω να πάρω καθαρές φωτογραφίες και να τις ανεβάσω, αν βέβαια σκάσει μύτη πάλι και αν δεν.....προσπαθήσουν να το περιποιηθούν οι καρδινάλιοί μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-01-16, 00:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου πάρα πολύ !!!
Nα σου ζήσει το μικρό
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-01-16, 00:47
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ωραίος φιλε καλώς τα δέχτηκες βοηθάει το μοντε καρλο μαλλον, πέφτουν τα αυγά και δεν μπορουν να τα φάνε ολα, αλλα πως την γλύτωσε απο τα μεγάλα και τους καρδιναλιους; Μαγκαιβερ να το βγάλεις
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-01-16, 00:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Να το χαιρεσαι!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-01-16, 00:10
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά!

Το πως την γλύτωσε, ένας Θεός ξέρει! Η αλήθεια είναι ότι προ διμήνου και για αρκετές ημέρες έβλεπα ένα ember παραφουσκωμένο (φαίνεται και στην τελευταία φωτό του ποστ Νο9, στην μέση περίπου της εικόνας πίσω από την ουρά του κάρντιναλ) αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Μπορεί αυτό μας την έκανε την δουλεία.

Δεν ξέρω αν βοήθησε η monte carlo, πάντως από θαύμα βγήκε γιατί στο ενυδρείο υπάρχουν και Clea, υπάρχουν και Amano...

Μαγκάιβερ δεν λέει τίποτα! The Ultimate Survivor είναι το παλληκάρι!
-------------------------
Το μικρό σήμερα από την ώρα που γύρισα στο σπίτι από την δουλεία δεν το είδα καθόλου. Μέχρι που κατά τις 10 το βράδι, έσκασε μύτη
Αρχικά και για αρκετή ώρα καθόταν πίσω από τα φυτά, στο πίσω μέρος του ενυδρείου και στην αντίθετη πλευρά από τα υπόλοιπα ψάρια.



Μετά από μισή ώρα άρχισε να ξεψαρώνει, να απομακρύνεται από τα φυτά και να κολυμπάει προς το μέρος που ήταν τα μεγαλύτερα ψάρια. Οι καρδινάλιοι αυτή τη φορά δεν του έδωσαν καμία σημασία. Μπλέχτηκε για μερικά δευτερόλεπτα μαζί τους και πήγε προς τα Elder. Προσπάθησε να κοπαδιάσει αλλά ένα-δυο κινήθηκαν προς το μέρος του και την κοπάνησε πίσω στα φυτά. Ξαναβγήκε την ώρα του φαγητού, βόλταρε μόνο του, τα πλησίασε, ξανάφυγε. Αυτό το σκηνικό επαναλαμβάνεται συνέχεια μόνο που κάθε φορά τα πλησιάζει όλο και περισσότερο, στέκεται ανάμεσά τους για μερικά δευτερόλεπτα και μετά πάλι πίσω και πάλι από την αρχή...
Βασικά παρεούλα θέλει, προς το παρόν αγοράζει αντιδράσεις. Που θα πάει, σε μια-δυο μέρες θα τα καταφέρει να κολλήσει με τα υπόλοιπα...

Αυτό που παρατηρώ είναι πως ενός ακόμα Elder είναι τούμπανο η κοιλιά του και προφανώς σύντομα κάποια στιγμή θα αφήσει τ' αυγά του.
Γεννητούρια δεν ήθελα να έχω (υποτίθεται ότι γι' αυτό και κατέληξα σε αυτά τα ψάρια) αλλά από την στιγμή που κάθισε, κάπως μου ήρθε

Είχε κανείς εμπειρία με γέννες Elder; Από ότι ξέρω πρέπει μάνα και αρσενικό να απομονωθούν και μόλις γονιμοποιηθούν τα αυγά, να απομακρυνθούν οι γονείς και να μείνουν τα αυγά μόνα τους. Δεν θα κάνω κάτι τώρα αλλά ρωτάω γιατί έχω κενό ένα 20λιτρο, μου μπήκε η ιδέα για.... και κάποια στιγμή μπορεί να δοκίμασω αναπαραγωγή τους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη G_AQUA : 27-01-16 στις 00:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-02-16, 10:28
Το avatar του χρήστη kompsognathous
kompsognathous Ο χρήστης kompsognathous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

φοβερο , χωρις co2 ταπητας δεν ευδοκιμει????
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-02-16, 19:20
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kompsognathous Εμφάνιση μηνυμάτων
φοβερο , χωρις co2 ταπητας δεν ευδοκιμει????
Sorry αλλά μου ξέφυγε η ερώτησή σου.
Τα περισσότερα χαλάκια θέλουν διοξείδιο αλλά και αρκετό/πολύ φως. Κάποια άλλα όπως η Monte Carlo ή η Parvula μπορούν να αναπτυχθούν με μέτριο φωτισμό (στο 0,5w/lt) και χωρίς διοξείδιο. Φυσικά με πολύ πιο αργούς ρυθμούς...

Κατά τα άλλα, το μικρό πλέον έχει μπει στο κοπάδι, μεγαλώνει σχετικά γρήγορα αν και ακόμα δεν έχει αποκτήσει το έντονο κόκκινο χρώμα όπως έχουν τα μεγάλα...


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-02-16, 13:57
THEOFIL7 Ο χρήστης THEOFIL7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2016
Περιοχή: ΣΠΑΡΤΗ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραιο στησιμο!!!Συγχαρητηρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο 60lt billaras DIY . Φτιάχτο μόνος σου 99 26-01-15 23:28
Κάλβοι σε 60lt? nick_dark Tanganyika 1 24-06-14 12:17
60lt με edler pigasosaek Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής 14 17-06-13 16:43
ενυδριο 60lt giannis vih Ζωοτόκα 1 30-09-10 18:45
Ιδεες για 60lt. ελενη Bettas 2 14-09-09 19:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09683 seconds with 13 queries