Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-14, 18:41
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Εξωτερικα φιλτρα

Γεια σας παιδια επειδη μου χαλασανε ολα τα εξωτερικα φιλτρα που ειχα στο 300αρι μου και την παλευω με 2 1200 εσωτερικα,λεω να παρω ενα εξωτερικο ,εχω καταληξει σε δυο λογο μαρκας και τιμης ,το ενα το
Hydor external filter Prime 30 με 94 ευρω και το αλλο το


Eheim external filter 2217 με 100 ευρω ,ποια ειναι η γνωμη σας ; θελω επισης να ρωτησω χωρις βανακια το καταλαβαινω, μπορω να βαλω εγω βανακια απο λαστιχα ποτισματος ,αλλα δεν ξερω αν εχουν πομπα για να κατεβαζουν το νερο(ενταξη μεχρι ενα σημειο βαζω νερο εγω με κουβα αλλα κραταει και αερα μεσα ,) ποιο θα με συνιστουσατε να δω ; εχει δουλεψει κανεις σας τα συγκεκριμενα φιλτρα και αν ηταν λειτουργικα και αντοχης στο χρονο



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-14, 19:10
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Εχω το hydor prime 30 και δουλευει ακαταπαυστα πριν απο το ετος 2000.Ευκολο στην συντηρηση και πολυ καλη ροη!!
Μοναδικο μειονεκτημα ειναι η μικρη χωριτικοτητα του καδου.
Υπαρχει και η νεα σειρα της hydor που με παρομοια χρηματα περνεις πιο εξελιγμενο φιλτρο απο το prime 30 και με καδο να χωραει παπαδες μεσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-14, 19:35
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή Εξωτερικα φιλτρα

Αν μου επιτρέπεις να σου προτείνω Πάνο θα βασιστώ σε φίλτρα που να υπερκαλύπτουν τα λίτρα σου αλλά και να είναι οικονομικά στην κατανάλωση ενέργειας γιατί εγώ με 7 ενυδρεία έχω γίνει χορηγός της ΔΕΗ όπως καταλαβαίνεις.Πρώτα θα σου πω για ένα EHEIM 2075 ( Professionel 3 600 που έχω σε άριστη κατάσταση με όλα τα παρελκόμενα και κεφαλή καινούρια άβρεχτη με 3 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση που το δίνω 180¤ γιατί το έχω σε αχρησία και δεν μου χρειάζεται.ην τιμή τη συζητάμε κιόλας,να ξέρεις πωσ έχει κυκλοφορία 1250lt/h και καταναλώνει ενέργεια μόνο 16W.Μετά θα σου πω για 2 JBL πρώτα το CrystalProfi e901 Greenline που είναι καλό για ενυδρείο μέχρι 300lt ή για καλύτερα το CrystalProfi e1501 Greenline που καλύπτει άνετα τα 600lt.Η σειρά Greenline δηλαδή κάνει την οικονομία στην ενέργεια χωρίς να κάνει έκπτωση στην απόδοση.Ελπίζω να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-14, 20:49
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

2217 με κλειστα ματια φιλε μου και οσο για τα βανακια με πολυ πολυ λιγα χρηματα βαζεις διακοπτακια με ταχυσυνδεσμους ποτισματος και εισαι οκ!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-14, 21:02
yamahaR1 Ο χρήστης yamahaR1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2014
Περιοχή: Χιος
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

κοιτα μια κι εδω http://abyssos.gr/main/eshop-categor...%81%CE%B1.html
ειναι πολυ καλα φιλτρα και πολυ οικονομικα. εγω με το aquanova 0600 επιτελους καθαρισα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-03-14, 21:27
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή Εξωτερικα φιλτρα

Ναι φίλε Πάνο αφού το EHEIM 2217 κοστίζει 100¤ είναι πολύ φθηνότερο από την κανονική τιμή του 2075 που ξεπερνά τα 200¤ και καλύπτει μέχρι 600lt.Για να κάνεις εύκολα τις συγκρίσεις θα κάνω αυτό.
ΕΗΕΙΜ 2217 - 1000lt/h - 20W - 100¤
ΕΗΕΙΜ 2075 - 1250lt/h - 16W - >200¤
-------------------------
Φίλε yamahaR1 το AQUA NOVA NCF600 δεν κάνει,το AQUA NOVA NCF800 είναι οριακά για 300lt,το AQUA NOVA NCF1000 υπερκαλύπτει τα 300lt και κάνει 77¤ περίπου αλλά ποιά είναι η χώρα προέλευσης;Δεν έχει εγγυήση ενώ με 23 ευρωπουλάκια ακόμα μιλάς για ΕΗΕΙΜ και 3 χρόνια εγγύηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 25-03-14 στις 21:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-03-14, 21:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα λιτρα που καλυπτει το καθε φιλτρο, σιγουρα δεν εχουν να κανουν με οτι λεει ο κατασκευαστης. Εχουν να κανουν με το ειδος των ψαριων που φιλοξενει το καθε ενυδρειο, τις απαιτησεις του και την τροφη που ταϊζουμε. Η ροη, επισης, παλι εξαρταται απο το ειδος των ψαριων. Απο 2-3 φορες και πανω αν εχει τα συνολικα λιτρα την ωρα σε κυκλοφορια, καλυπτει μια χαρα τα περισσοτερα ενυδρεια. Απο εκει και περα, εχει να κανει με τις απαιτησεις του καθε ενυδρειου.

Σιγουρα θα επαιρνα σοβαρα την αποψη του Dimitris77, εστω και αν δεν εχω τοσα χρονια στο χωρο για να εχω αναλογη προσωπικη εμπειρια. Αλλα οσο ασχολουμαι, θα εμπιστευομουν την eheim με κλειστα ματια και θα επαιρνα eheim.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-03-14, 22:16
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας να πω πως μεσα αυτη την εποχη εχω ενα οσκαρ κι ενα πλεκοστομους 4,5 χρονων και τα δυο,ειχα δυο οσκαρ αλλα το ενα μου ψοφησε το καλοκαιρι ,τροφη τα δινω τα επιπλεοντα στικ και γεωσκολικες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-14, 11:02
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Στην κατοχή μου έχω 3 eheim 2217 που δουλεύουν αρκετά χρόνια απροβλημάτιστα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-14, 17:43
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

ψαχνω -ψαχνω και ακρη δεν βγαζω,μηπως το eheim 2217 ειναι τελικα μικρο για τα 300 λιτρα που εχω και να ψαξω για κατι μεγαλυτερο ,δλδ να ανεβασω ακομη λιγο τον πηχη ;εχετε να μου προτεινετε κατι ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-03-14, 17:52
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

http://www.petsupermarket.gr/3103/πρ...και-600lt.html ενα σκαλοπατι παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-03-14, 18:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.petsupermarket.gr/3103/πρ...και-600lt.html ενα σκαλοπατι παραπανω
Και 2.5 σκαλοπάτια σ οτι αφορά την τιμή!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-03-14, 19:30
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

λετε τα κινεζικα να τα αποφυγω ;φοβαμε το 2217 στο οτι δεν εχει πομπα , η βαλβιδα να συμπληρωνεις νερο οπως το hydor για να τραβαει απο το ενυδρειο ....... τελικα βλεπω πως ειναι προβλημα η επιλογη φιλτρου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-03-14, 19:36
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ριξε μια ματια και εδω καθαρη ροη 930 λιτρα !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-03-14, 20:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Κι εδώ άλλη μία ματιά!
http://abyssos.gr/main/eshop-categor...00-detail.html
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-03-14, 21:13
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
λετε τα κινεζικα να τα αποφυγω ;φοβαμε το 2217 στο οτι δεν εχει πομπα , η βαλβιδα να συμπληρωνεις νερο οπως το hydor για να τραβαει απο το ενυδρειο ....... τελικα βλεπω πως ειναι προβλημα η επιλογη φιλτρου

Γιατί το 2217 είναι Γερμανικό…..;;;;;;;!!!!!!! Αν θες και μια άλλη γνώμη κοίτα και τα sun sun. Κινέζικα αλλά σκυλιά.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-03-14, 22:47
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Eλα να σου δωσω ενα sun sun 304 με 2000λτ/ωρα να τελειωνεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-03-14, 05:49
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eλα να σου δωσω ενα sun sun 304 με 2000λτ/ωρα να τελειωνεις.
Πολυ ευκολα το αποχωριζεσαι το καλο σου φιλτρο...

Eheim
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-03-14, 09:32
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

τελικα παιδια παραγγειλα το eheim 2217 ,σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας και για τα λινκ που μου στειλατε ,για να παραγγειλω το 2217 μετρησε το οτι ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα απο θεμα βλαβων απο αυτα που διαβασα σε συζητησεις στο φορουμ,οτι τα εχουν οι περισσοεροι και ειναι ευχαριστημενοι, και το οτι ηθελα ενα απλο φιλτρο που να κανει σωστα τη δουλεια του,γιατι με τις ευκολιες των fluval αλλα λιγο παθιαρικο ( 4-5 φορες βλαβη) και τις ευκολιες των tetra ex 700-1200 (εσκασα μετα απο 3-4 καθαρισματα κλαταρανε τα βανακια ) και αναγκαστικα να τα παρολισω ολα τους ,ανταλακτικα βρισω τελικα στο e bay αλλα αραγε αξιζει να τα κανω μιας και ειναι τοσο παθιαρικα κατ εμε φιλτρα ; η θα τα κανω και μετα παλι απο 3-4 καθαρισματα αρχισουν να τρεχουν νερα ...... και τρελαινομαι οταν το βλεπω αυτο ,οποτε ειπα να δοκιμασω και το πολυ απλο χωρις βανακια πομπες και πολλα φρου φρου eheim μιας και τοσα χρονια με ενυδρεια δεν το ειχα ποτε ,τα κινεζικα δεν τα απαξιωνω αλλα ηθελα ενα φιλτρο δοκιμασμενο στα χρονια απο σχεδον ολους τους ενυδρειοφιλους με πολυ καλα σχολια,ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-03-14, 10:27
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ευκολα το αποχωριζεσαι το καλο σου φιλτρο...

Eheim
Το εχεις δουλεψει?Το γνωριζεις σαν φιλτρο?Η πετας την κοτσανα σου ετσι για χαβαλε?Ο μονος λογος που το εβγαλα απο το ενυδρειο ειναι η αντικατασταση του με ενα FX5....λογω μεγαλητερης χωριτικοτητας σε βιολογικο υλικο..Το sunsun την κανει την δουλεια του μια χαρα..
Αληθεια,τα eheim που κατασκευαζονται,στην Γερμανια να φανταστω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-03-14, 10:47
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Δεν χρειαζονται εντασεις σε μια συζητηση που κανουμε για να ανταλλασουμε αποψεις συμφωνα με την εμπειρια του καθε ενος και το τι του εχει αρεσει ,εγω ειπα οτι τα τετρα ειναι παθιαρικα (σε εμενα) μπορει σε καποιον αλλο να εχει κρατησει 15-20 χρονια και να ειναι υπερ ευχαριστημενος με σωστοτερη συντηριση,τα 4-5 τελευταια χρονια λογο κρισης ολοι κοιταμε τα κινεζικα,που και τι δουλεια τους κανουνε σωστα και πολυ φθηνοτερα ειναι,να πω την αληθεια κι εγω πρωτου ξεκινησω το θεμα για SUN SUN εψαχνα και συγκεκριμενα για το 2000 λιτρα /ωρα μπορει να ειναι το επομενο που θα παρω,και το hydor στο οτι το εχουν 2-3 φιλοι μου για πανω απο 10 χρονια χωρις ουτε μια βλαβη '' κι εγω μετα καλυτερα ποιοτικος φλουβαλ και τετρα ειχα σκασει" γιαυτο ας αφησουμε τις εντασεις γιατι ειναι ανωφελες και δεν βοηθουν το θεμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-03-14, 16:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχεις δουλεψει?Το γνωριζεις σαν φιλτρο?Η πετας την κοτσανα σου ετσι για χαβαλε?Ο μονος λογος που το εβγαλα απο το ενυδρειο ειναι η αντικατασταση του με ενα FX5....λογω μεγαλητερης χωριτικοτητας σε βιολογικο υλικο..Το sunsun την κανει την δουλεια του μια χαρα..
Αληθεια,τα eheim που κατασκευαζονται,στην Γερμανια να φανταστω....
,...χαβαλε κανω ......

(καλα θα ηταν ομως να προσεχουμε πως μιλαμε και σε ποιον-υπαρχουν κι ευεξαπτοι...)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-04-14, 18:03
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Σημερα εκανα μια πατεντα στο εξωτερικο φιλτρο ex 1200 και μεχρι στιγμης λειτουργει καλα ,θα το αφησω για δυο τρεις μερες να δουλευει κατω σε εναν κουβα και αν δεν σταξει τοτε απο εβδομαδα θα το βαλω κι αυτο στο 300αρι μου,τι εκανα; εβαλα ενα σωληνα για εισοδο και εναν σωληνα για εξοδο τα σφηνωσα ετσι απλα χωρις βανακια δλδ οπως ειναι τα eheim περιπου, αν δω οτι ολα ειναι ενταξη τοτε θα βαλω και βανακια απο ποτιστικο λαστιχο θα το σιλικοναρω για σταθεροποιησει και θα το λειτουργω ετσι
,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-04-14, 23:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Υπάρχουν και τα ταιράπ... για αυτές τις δουλειές (αντί για σιλικόνη)... που σταθεροποιούν καλύτερα.-
https://www.google.gr/search?q=%CE%B...w&ved=0CD4QsAQ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εξωτερικα φιλτρα lefterisafrica Malawi 4 25-01-11 00:34
Εσωτερικα και εξωτερικα φιλτρα.... water_turtle_lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 05-02-10 22:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07591 seconds with 13 queries