Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Άλλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 14-04-13, 18:50
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ωραιος Τεο!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 26-04-13, 21:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μου εβγαλες την ψυχη, αλλα σε τσακωσα ρε σκασμενο!




__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 26-04-13, 22:22
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

κουκλι σκετο!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 26-04-13, 22:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειναι ενα απο τα δυο νεα που εβαλα στο ενυδρειο, κανοντας τα τρια συνολικα και ελπιζω ο θεος των Puffers να βοηθησει να μου βγει θηλυκο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 26-04-13, 23:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ωραίος !! να σου ζησει
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 27-04-13, 00:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να' σαι καλα!

Και μια ακομα απο την κτηνωδη, πλεον, θηλυκη γαριδα Amano, που την γλυκοκοιταζαν πολυ επιμονα τα κανουργια puffers στην αρχη. Ελπιζω να συνηθισουν και αυτα να ζουν ειρηνικα μαζι με τις γαριδες.

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 10-05-13, 14:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χθες ειπα να κατσω επιτελους να συμμαζεψω λιγο τα φυτα που ειχαν πιασει ολο το ενυδρειο και κυριως τη java moss, που ειχε καλυψει τη μιση ριζα. Λεω δεν κανω και ενα βιντεακι ακομα με το πως ειναι τωρα το ενυδρειο?

http://www.youtube.com/watch?v=BVnxoS2K1FM

(κανει αντανακλαση και το ενυδρειο με τα Multies που ειναι απενταντι )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 10-05-13, 15:00
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Xαλια το ενυδρειο και τα ψαρια βραστα!
και εδω που τα λεμε για να μην σου πιανει και χορο να μην καις και τζαμπα ρευμα χαρισε το σε κανεναν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 10-05-13, 15:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ελα να το παρεις. Αν βαλεις το δαχτυλο μεσα και δεν σου τροχισουν τα νυχια, δικο σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 10-05-13, 15:13
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Προεπιλογή

Ωραίο φιλαράκι το ενυδρείο σου και τα παφεράκια πάνε μια χαρά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 10-05-13, 15:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αψιμαχιες δεν υπαρχουν και ελπιζω να συνεχισουν ετσι ειρηνικα. Φαγητο υπαρχει, καλες συνθηκες υπαρχουν, λιγο στραβωκοιτουσαν τις γαριδες στην αρχη, λιγο ετρωγαν χαλαρο ξυλο απο την "παλια" στο ενυδρειο, τωρα φαινονται μια χαρα πλεον. Ο ενας δειχνει οτι θα γινει αρσενικος, ελπιζω το αλλο να γινει θηλυκο. Θα δειξει ο καιρος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 10-05-13, 16:00
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες ειπα να κατσω επιτελους να συμμαζεψω λιγο τα φυτα που ειχαν πιασει ολο το ενυδρειο και κυριως τη java moss, που ειχε καλυψει τη μιση ριζα. Λεω δεν κανω και ενα βιντεακι ακομα με το πως ειναι τωρα το ενυδρειο?

http://www.youtube.com/watch?v=BVnxoS2K1FM

(κανει αντανακλαση και το ενυδρειο με τα Multies που ειναι απενταντι )
Απλά : Τέλειο!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 10-05-13, 16:29
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πανέμορφο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 10-05-13, 16:46
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

τελειο! και επειδη καποιοι ζηλευουμε παρακαλω να κλειδωθει το θεμα ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 10-05-13, 16:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα σου στελνω τοτε με mail βιντεακια απο ολα τα ενυδρεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 10-05-13, 21:09
Το avatar του χρήστη jiasou
jiasou Ο χρήστης jiasou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2012
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Πολυ προσεγμενο! Συγχαρητηρια, καμια τετοια ριζα που θα βρουμε κ εμεις οεο??
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 10-05-13, 22:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Φερνουν γενικως καποια συγκεκριμενα μαγαζια, αλλα το θεμα ειναι να πετυχεις καμια καλη παρτιδα και κυριως, να προλαβεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 24-06-13, 11:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Προσφατα εκανα μια θεραπεια στο ενυδρειο και σκεφτηκα να την αναλυσω εδω, ωστε να υπαρχει ως αρχειο, μηπως και χρειαστει καποιος κατι αναλογο. Την αποτελεσματικοτητα της θα τη δειξει το μελλον, μιας και δεν ειναι ξεκαθαρα ακομα τα αποτελεσματα.

Ας περασω στο χρονοδιαγραμμα:

Πριν λιγο καιρο, παρατηρησα οτι το θηλυκο Puffer ειχε χασει καποιο βαρος, ενω ετρωγε κανονικοτατα και παρα πολυ, οπως παντα. Γεγονος ειναι πως ηταν παντα αδυνατο και μικροσωμο, απο τοτε που το πηρα, ενω δεν ηταν ποτε στρογγυλο, οπως συνηθως ειναι οι θηλυκες. Ετσι ειναι το σκαρι της με λιγα λογια.

Απο ορεξη, οπως ειπα, ηταν στα φυσιολογικα επιπεδα, δηλαδη ετρωγε με λαιμαργια μεγαλες ποσοτητες, ενω η συμπεριφορα της ηταν επισης κανονικοτατη. Κινητικη, παντα να με υποδεχεται οταν με βλεπει, κυνηγητο με τα αλλα και χωρις κανενα σημαδι ασθενειας. Να σημειωσω, βεβαια, οτι δεν ειναι και μικρουλα σε ηλικια, ειναι πανω απο 2 ετων, αφου εγω μονο τη φιλοξενω 1.5 χρονο. Ισως αρχισε να μπαινει και στη δυσκολη ηλικια, πλεον...

Η αληθεια ειναι οτι η απωλεια βαρους ειναι ενα συνηθες φαινομενο για τα pufferaκια και ο πιθανοτερος λογος ειναι η εμφανιση ενδοπαρασιτων. Ο τροπος της διατροφης τους, που αποτελειται αποκλειστικα απο κατεψυγμενες και ζωντανες τροφες, δεν ειναι καθολου απιθανο να οδηγησει σε αυτη την κατασταση πολυ ευκολα.

Αποφασισα, λοιπον, να προχωρησω σε μια ηπια θεραπεια, ωστε να προλαβω κατι χειροτερο. Καραντινα υπαρχει, αλλα δεν ηθελα να τη μεταφερω και να την αγχωσω, οποτε η θεραπεια θα λαμβανε χωρα στο κυριως ενυδρειο, οπου υπαρχουν 2 ακομα pufferακια και 3 γαριδες amano. Οποιοδηποτε προϊον που περιεχει χαλκο το ξεχναμε (οπως το general cure της api), τοσο για τα puffers, οσο και για τις γαριδες. Οποτε, η λυση που θελησα να δοκιμασω, ειναι η ουσια Μετρονιδαζολη. Απο την αλλη, ναι μεν ηθελα να κανω θεραπεια σε ολο το ενυδρειο για καλο και για κακο, αλλα δεν ηθελα να ριξω και το φαρμακο στο νερο. Οποτε, η λυση ηταν να μουλιαζω την τροφη τους σε φαρμακο.

Στην αρχη θελησα να βρω το Seachem Metronidazole , αλλα τελικα δεν το βρηκα πουθενα. Ετσι, αποφασισα να παω στο φαρμακειο και να παρω καψουλες Flagyl , οι οποιες περιεχουν τη Μετρονιδαζολη. Βεβαια, πριν προχωρησω στη θεραπεια, ηθελα να σιγουρευτω οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα με τους αλλους οργανισμους του ενυδρειου, με τη χρηση του φαρμακου. Ετσι εστειλα mail στη Seachem, ζητωντας διευκρινησεις για το Seachem Metronidazole, που στην ουσια ειναι το ιδιο προϊον με το Flagyl που θα χρησιμοποιουσα. Η απαντηση τους (αρκετα συντομη) ηταν οτι δεν θα ειχα κανενα προβλημα ουτε με τις γαριδες, αλλα ουτε και με τα αλλα puffers.

Προχωρησα, λοπον, σε θεραπεια, με πλανο να μουσκευω την τροφη τους στο flagyl, το οποιο ομως ειναι σε καψουλες. Ετσι, θα επρεπε να βαζω λιγο νερο απο το ενυδρειο σε ενα σφηνοποτηρο, να ανοιγω την καψουλα και να ριχνω λιγο φαρμακο ανακατευοντας το καλα στο νερο και να αφηνω τα bloodworms για καμια ωρα, ωστε να απορροφησουν καλα τη μετρονιδαζολη. Εδω χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη, επειδη η υπερδοσολογια μπορει να φερει πολυ ασχημα αποτελεσματα. Θεωρητικα, η σωστη αναλογια ειναι το 1/3 της καψουλας διαλυμενη στο νερο, για ενα κυβο κατεψυγμενη τροφης. Εγω ομως, ταϊζω πολυ λιγοτερο, οποτε η δοσολογια μου ηταν γυρω στο 1/10 της καψουλας για καθε γευμα.

Ενα θεμα που ειχα διαβασει ηταν οτι το πιθανοτερο ειναι να μην δεχτουν την τροφη με το φαρμακο, αλλα στην ουσια για ακομα μια φορα, δεν μπορουσα να τα χορτασω. Ετρωγαν ολη με πολυ ορεξη, σε ολη τη διαρκεια της θεραπειας.

Η θεραπεια κρατησε 10 ημερες, με το βραδινο τους γευμα να αποτελειται απο bloodworms μουσκεμενα στο φαρμακο και αλλαγες νερου της ταξης του 20% ανα 3 ημερες. Στο τελος της θεραπειας, προσθεσα ανθρακα στο φιλτρο για 2 ημερες και στη συνεχεια προχωρησα σε μια καλη αλλαγη νερου, της ταξης του 50%.

Με σιγουρια δεν μπορω να πω οτι πετυχε η θεραπεια, επειδη αν και ακομα καταπολεμηθηκαν τα παρασιτα, χρειαζεται καποιος χρονος, ωστε να παει βαρος το ψαρι. Στις 15 ημερες που εχει τελειωσει η θεραπεια, φαινεται να εχει παρει λιγο βαρος, αλλα οχι και τιποτα ιδιαιτερο. Ειναι το σκαρι της ομως ετσι, οπως ειπα πριν και επιπλεον, δεν ειναι μικρη σε ηλικια, ωστε να βγαλω ασφαλη συμπερασματα. Θα συνεχισω ετσι, αφου το ψαρακι φαινεται υγιεστατο και αν δω πως σε λιγο καιρο δεν υπαρχει καποια αλλαγη, ισως επαναλαβω τη θεραπεια. Προς το παρον, αυτο που κανω ειναι μια φορα την εβδομαδα να μουλιαζω την τροφη τους σε σκορδοζουμο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 24-06-13, 11:55
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

πολυ ομορφο......!!! και τα ψαρακια τα σπανε........
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 24-06-13, 16:24
Panagiotisrx7 Ο χρήστης Panagiotisrx7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο, μπράβο! Η μουσική στο video που επίσης τα σπάει , τι είναι; Αναφέρομαι στο 1ο video
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 24-06-13, 16:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αχρειαστη ναναι,αλλα πολυ χρησιμο το ποστ με τη διαδικασια της θεραπειας.και επικαιρο.(για μενα τουλαχιστον)
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 24-06-13, 18:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panagiotisrx7
Πολύ όμορφο, μπράβο! Η μουσική στο video που επίσης τα σπάει , τι είναι; Αναφέρομαι στο 1ο video
Ειναι το voice of the soul απο τους πανμεγιστους Death.
Το γραφω και στα σχολια, για να μη φαμε καμπανα στο youtube

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345
αχρειαστη ναναι,αλλα πολυ χρησιμο το ποστ με τη διαδικασια της θεραπειας.και επικαιρο.(για μενα τουλαχιστον)
Μετα απο την κουβεντα μας μου ηρθε να τα γραψω, ωστε να υπαρχει καπου. Ποτε δεν ξερεις και μακρια απο εμας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 24-06-13, 19:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Να κάνω μερικά σχόλια για την θεραπεία σου γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι πέτυχε.
Κατ' αρχήν δεν υπάρχει θέμα υπερδοσολογίας με το flagyl (απ' όσο γνωρίζω).
Για να πετύχει η θεραπεία η γνώμη μου είναι ότι παράλληλα με τη δόση απο την τροφή πρέπει να ρίχνουμε και στο νερό -όταν τα φώτα είναι κλειστά γιατί αλλιώς το φάρμακο χάνει τη δύναμη του. Η μετρονιδαζόλη δεν επηρεάζει την βιολογία και σε 24 ώρες~ βιοδιασπάται (εδώ γράφω τη διαδικασία της θεραπείας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611 ).
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 24-06-13, 19:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ουτε εγω ειμαι σιγουρος οτι πετυχε, οπως ειπα, αλλα δεν μπορω να το κρινω με σιγουρια ακομα, ετσι κι αλλιως. Χρειαζεται χρονος για να παρει βαρος το "θηριο". Για αυτο αφησα και ενδεχομενο να επαναλαβω τη θεραπεια, γιατι δεν εχω ξανακανει κατι αναλογο.

Για την υπερδοσολογια του flagyl δεν ξερω, απλα το ελαβα ως δεδομενο, οταν διαβασα οτι δεν ειναι καλη η υπεροσολογια του seachem metronidazole. Θεωρησα οτι θα ισχυε κατι αναλογο.

Πολυ χρησιμες οι παρατηρησεις σου, παντως και ισως την επαναλαβω με τον τροπο που προτεινεις. Το κακο με τα bloodworms, ειναι οτι δεν εχουν τοσο απορροφητικη ικανοτητα, οπως τα flakes, για παραδειγμα. Τις γαριδες σκεφτομαι, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν επηρεαζονται απο τη συγκεκριμενη ουσια. Τουλαχιστον δεν διαβασα καπου να παρουσιαστηκε προβλημα.

Thank you
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 10-09-13, 20:42
Το avatar του χρήστη jiasou
jiasou Ο χρήστης jiasou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2012
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Καλησπερα, επανερχομαι σε αυτο το θεμα γιατι ειχα προβλημα με ενα παφερακι μου θοδωρη, λογω υποχρεωσεων εχω κ καιρο να μπω στο φορουμ, πηρε τελικα βαρος το παφερακι???
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-09-13, 05:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οχι, δυστυχως το εχασα...
Και ηταν το πρωτο μου, το ειχα πανω απο 1.5 χρονο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-09-13, 13:55
Το avatar του χρήστη jiasou
jiasou Ο χρήστης jiasou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2012
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Κ εγω το εχασα δυστυχως μεσα σε 2 μερες επιδεινωθηκε η κατασταση του κ πεθανε... ειχα παρατηρησει κ προβλημα στην πλευστοτητα του τη τελευταια μερα. Προσπαθουσε να φαει κ εφτυνε τη τροφη... σε σημειο που ειχε φτασει να γινει αυτο που λεμε πετσι κ κοκκαλο! Τα αλλα τεσσερα μου φαινονται δυνατα κ ανεπτυγμενα... αυτο απο την αρχη ηταν απο τα πιο μικροκαμωμενα..
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-09-13, 14:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ξερω, ισως καλο θα ηταν να κανεις κατι προλυπτικα, γιατι δεν ειναι απιθανο να εχει μεταφερθει κατι και στα αλλα. Το δικο μου καλα πηγαινε. Ειχε αδυνατισει, αλλα ετρωγε κανονικοτατα και πολυ οπως παντα, χωρις να παρουσιασει καποιο προβλημα στην κινηση ή τη συμπεριφορα. Οποτε με εβλεπε ερχοταν στο τζαμι και ολα τα σχετικα, ενω δεν απομονωθηκε ποτε. Μεχρι που ξαφνικα το βρηκα νεκρο. Ασε, στεναχωρεθηκα παρα πολυ. Αλλα τουλαχιστον ξερω οτι εζησε πολυ καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-09-13, 17:17
Το avatar του χρήστη jiasou
jiasou Ο χρήστης jiasou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2012
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Σκεφτομαι να αλλαξω ολο το aquascape του ενυδρειου τους και να το φτιαξω απο την αρχη, λιγο πιο πυκνοφυτεμενο. Αληθεια εχεις ασχοληθει καθολου με την αναπαραγωγη τους? Θα με ενδιεφερε αλλα δεν εχω τη γνωση κ την εμπειρια... ξεκιναω απο το μηδεν...
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-09-13, 18:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν σου τυχει, σου ετυχε. Τοσο απλα. Φυσικα, βασικη προϋποθεση ειναι οι αψογες συνθηκες, το καλο φαγητο, οπως και ενα ζευγαρι ή χαρεμι που να τα πηγαινουν καλα μεταξυ τους. Γραφω μερικα πραγματα και εδω περι αναπαραγωγης.

Δεν το εχω κυνηγησει να πω την αληθεια και δεν εχω σκοπο να το κανω. Δεν θελω ουτε να αγχωθω εγω, αλλα ουτε και να αγχωσω τα ψαρακια μου. Στο προηγουμενο ζευγαρι που ειχα, το πιθανοτερο ειναι να ζευγαρωσαν. Ειδα πολλα σημαδια της περιοδου αναπαραγωγης τους. Αλλα οπως ειναι διαμορφωμενο το ενυδρειο, ακομα και να γεννησαν, οι amano δεν θα αφηναν αυγα. Ασε που ειναι δυσκολο να τα βρω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Dwarf Puffers giorgio Άλλα ψάρια Ασίας 24 24-05-11 22:55
Νεο ενυδρειο με dwarf puffers PUF Αρχάριοι γλυκού νερού 41 16-06-08 21:24
Εσωτερικά παράσιτα σε Dwarf Puffers Zorba_The_Freak Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 27-04-07 07:53
dwarf puffers (Carinotetraodon travancoricus) Mariel Άλλα ψάρια Ασίας 6 03-03-05 20:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08275 seconds with 14 queries