Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-08, 23:02
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή Ριζα-κλαδεμμα

Επειδη ειμαι εντελος ασχετος απο φυτα να ρωτησω κατι.Ποια η διαφορα μεταξυ πριζας και κλαδεμματος?Καλα σιγουρα το κλαδεμμα προερχεται απο την ριζα αλλα αν γινει μεταφυτευσει το κλαδεμμα θα αναπτυχθει και θα γινει και αυτο ριζα?Πως μπορουμε να ξεχωρισουμε την ριζα απο το κλαδεμμα εμφανισιακα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-08, 23:06
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Εαν εγω σου δωσω ριζα θα ειναι το κατω μερος του φυτου ή ολο το φυτο και θα εχει και ριζα. Εαν τωρα εγω σου δωσω κλαδεμα θα ειναι το πανω μερος ή μερος του φυτου το οποιο ομως δεν θα εχει ριζα. Βεβαια ριζα θα βγαλει στο ενυδρειο σου μετα απο λιγο διαστημα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-08, 23:08
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Η ρίζα είναι κανονικό φυτό κομπλε με τις ρίζες του και μπορεί να εχει περισσότερα απο ένα κλαδιά ,ενώ το κλάδεμα συνήθως δεν έχει ρίζες και προκύπτει απο το κλάδεμα απο το αρχικό φυτό ,στα stem plants τα κλαδέματα αν αφεθούν στην επιφάνεια του ενυδρείου ή φυτεφτούν εξελισονται σε κανονικό φυτό με ρίζες.Σε άλλα φυτά πχ εχινόδοροι όταν τους κλαδεύουμε σημαίνει ότι κόβουμε φύλλα τα οποία πετιούνται,πιστεύω να βοήθησα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-08, 23:28
Το avatar του χρήστη melli
melli Ο χρήστης melli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Οι διαφορές αυτών των 2 τρόπων αναπαραγωγής είναι εμφανείς και με το μάτι! Υπάρχουν φυτά που βγάζουν «δρομείς» ή παραφυάδες υπογείως & ξαφνικά βλέπεις ένα φυτό καινούργιο σε διαφορετικό σημείο - αρκετά πιο πέρα από την «μαμά»- πχ. Vallisneria. Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να το μεταφυτεύσεις βγάζοντάς το από την ρίζα (το ξεριζώνεις κανονικά) και το μεταφυτεύεις όπου θες εσύ... (τις «ρίζες» δηλαδή)
Τα υπόλοιπα που δεν βγάζουν υπόγειες παραφυάδες αλλά απλώς απλώνουν είτε σε ύψος είτε σε πλάτος (πολλές φορές πετάνε ρίζες πάνω στον κορμό) τα κόβεις & τα φυτεύεις εκεί που θές. Αν όλα πάνε καλά, μετά από λίγο καιρό δημιουργούν βαθιά ρίζα στο σημείο που τα φυτεύεις... (Τα κλαδέματα)

Τα φυτά αργής ανάπτυξης όπως οι Moss, οι Ανούμπιες, οι Java fern κ.α., έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Αργούν να βγάλουν βαθιές ρίζες ή δεν βγάζουν καθόλου και απλά «απλώνουν» με κάποια στήριξη-δεσιμο. ¶λλα φυτά βγάζουν νέα φύλλα πάνω στα παλιά φύλλα (Java fern). Το καθένα χρειάζεται την δική του μεταχείρηση & έχει τις δικές του οδηγίες χρήσης... Αβυσσος η ψυχή των φυτών
__________________
Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Λίνα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-08, 23:32
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Απο οτι καταλλαβα υπαρχουν φυτα που αμα τα κλαδεψεις δεν μεταφυτευονται σωστα?Τα φυτα πιανουν και σε αμμο η μονο σε χαλικι??Αν εχω φυτα χαμηλων και δεν αλλαξω την λαμπα μου για 1,5 χρονο θα υπαρχει προβλημα αργοτερα στα φυτα αυτα η θα συνεχισουν οπως πηγαιναν με αργους σταθερους ρυθμους??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι καταλλαβα υπαρχουν φυτα που αμα τα κλαδεψεις δεν μεταφυτευονται σωστα?Τα φυτα πιανουν και σε αμμο η μονο σε χαλικι??Αν εχω φυτα χαμηλων και δεν αλλαξω την λαμπα μου για 1,5 χρονο θα υπαρχει προβλημα αργοτερα στα φυτα αυτα η θα συνεχισουν οπως πηγαιναν με αργους σταθερους ρυθμους??
Τα φυτα χαμηλων απαιτησεων εχουν και αυτα κανονικα ριζες ετσι?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apollwnas : 08-04-08 στις 23:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-08, 23:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι καταλλαβα υπαρχουν φυτα που αμα τα κλαδεψεις δεν μεταφυτευονται σωστα?Τα φυτα πιανουν και σε αμμο η μονο σε χαλικι??Αν εχω φυτα χαμηλων και δεν αλλαξω την λαμπα μου για 1,5 χρονο θα υπαρχει προβλημα αργοτερα στα φυτα αυτα η θα συνεχισουν οπως πηγαιναν με αργους σταθερους ρυθμους??
-------------------------

Τα φυτα χαμηλων απαιτησεων εχουν και αυτα κανονικα ριζες ετσι?
Οι δύο βασικές κατηγορίες είναι αυτές που σου εξήγησε παραπάνω η melli.. Και όπως σου είπε υπάρχουν και κάποιες άλλες "ιδιάζουσες" περιπτώσεις.. "Εύκολα φυτά", υπάρχουν σε όλες τις κατηγορίες:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Οι λάμπες καλό είναι να αλλάζονται ανά εξάμηνο.. Όχι μόνο για την καλή κατάσταση των φυτών, αλλά και για να μην έχεις προβλήματα με άλγες..

Το χαλίκι σου δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ χοντρό (γιατί δε θα μπορούν να γατζωθούν οι ρίζες), ούτε και πολύ λεπτό-άμμος (γιατί δε θα μπορούν να προχωρήσουν οι ρίζες).. Για περισσότερες λεπτομέρειες δες εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/boden.htm
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-08, 00:02
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Εγω στα ενυδρεια μου εχω αμμο ψιλη,απο οτι διαβασμα αμα φυτεψω δεν θα εχω αποτελεσματα.Εκτος απο το να ξεστυνω και να βαζω χαλικι μπορω να κανω κατι αλλο?επισης η αλγη δεν δημιουργειται απο τον εντονο φωτισμο που δεν αποροφαται?Αν οι λαμπες δεν βγαζουν τοσο εντονο φως πως θα εχω αλγες??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-08, 05:09
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ρίζα είναι κανονικό φυτό κομπλε με τις ρίζες του και μπορεί να εχει περισσότερα απο ένα κλαδιά ,ενώ το κλάδεμα συνήθως δεν έχει ρίζες και προκύπτει απο το κλάδεμα απο το αρχικό φυτό ,στα stem plants τα κλαδέματα αν αφεθούν στην επιφάνεια του ενυδρείου ή φυτεφτούν εξελισονται σε κανονικό φυτό με ρίζες.Σε άλλα φυτά πχ εχινόδοροι όταν τους κλαδεύουμε σημαίνει ότι κόβουμε φύλλα τα οποία πετιούνται,πιστεύω να βοήθησα .
Τα stem plants ποιά είναι?
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-08, 09:23
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από πλυμμήρας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα stem plants ποιά είναι?
Δεν διάβασες τα παραπάνω links
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-08, 11:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Πολυ "μπακαλιστικα" υπαρχουν 4 κατηγοριες φυτων που μας ενδιαφερουν:
1) Stem plants (stem= κοτσανι), δλδ φυτα με κοτσανι - κορμο απο το οποιο βγαινουν φυλλα και με ελαφρυ ριζικο συστημα. Κλαδευονται απλως κοβοντας το φυτο σε οποιο υψος επιθυμουμε, και αμφοτερα τα κομμενα μερη συνεχιζουν να αναπτυσσονται.
2) Root plants, φυτα με σημαντικο ριζικο συστημα απο το οποιο βγαινουν κατευθειαν τα φυλλα. Πολλαπλασιαζονται η με δρομεις η με διπλανα παιδια-φυτα ή με ανθοφορια.
3) Φτερες (το λεω γενικως) οπως η java fern, τα ceratopteris, τα bolbitis και οι anubias που πολλαπλασιαζονται ή με διαιρεση του φυτου απο το ριζωμα του ή βγαζοντας παιδια φυτα στα φυλλα τους
4) Βρυα οπως η java moss και επιπλεοντα φυτα οπως η riccia και τα pistia.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-04-08, 13:35
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω στα ενυδρεια μου εχω αμμο ψιλη,απο οτι διαβασμα αμα φυτεψω δεν θα εχω αποτελεσματα.Εκτος απο το να ξεστυνω και να βαζω χαλικι μπορω να κανω κατι αλλο?επισης η αλγη δεν δημιουργειται απο τον εντονο φωτισμο που δεν αποροφαται?Αν οι λαμπες δεν βγαζουν τοσο εντονο φως πως θα εχω αλγες??
Μια από τις αιτίες δημιουργίας καφέ άλγηξς είανι και ο ελλειπής φωτισμός!
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-04-08, 04:41
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ "μπακαλιστικα" υπαρχουν 4 κατηγοριες φυτων που μας ενδιαφερουν:
1) Stem plants (stem= κοτσανι), δλδ φυτα με κοτσανι - κορμο απο το οποιο βγαινουν φυλλα και με ελαφρυ ριζικο συστημα. Κλαδευονται απλως κοβοντας το φυτο σε οποιο υψος επιθυμουμε, και αμφοτερα τα κομμενα μερη συνεχιζουν να αναπτυσσονται.
2) Root plants, φυτα με σημαντικο ριζικο συστημα απο το οποιο βγαινουν κατευθειαν τα φυλλα. Πολλαπλασιαζονται η με δρομεις η με διπλανα παιδια-φυτα ή με ανθοφορια.
3) Φτερες (το λεω γενικως) οπως η java fern, τα ceratopteris, τα bolbitis και οι anubias που πολλαπλασιαζονται ή με διαιρεση του φυτου απο το ριζωμα του ή βγαζοντας παιδια φυτα στα φυλλα τους
4) Βρυα οπως η java moss και επιπλεοντα φυτα οπως η riccia και τα pistia.
Θένξ Τόλις...
Καμιά φορά τα μπακαλίστικα είναι και τα πιο κατανοητά...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ριζα στο ενυδρειο Θεοδωρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 02-02-06 23:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05061 seconds with 13 queries