Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-07, 10:15
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Νέος στon κόσμο των Bettas...

Τελικά στην σχέση μου με τα ενυδρεία φαίνεται να παίζει μεγάλο ρόλο η τύχη... Οπως τυχαία βρήκα εκείνο το 60άλιτρο ενυδρείο στα ράφια του carrefour πριν από ένα περίπου χρόνο, έτσι τυχαία μπήκα στον κόσμο των Bettas....

Πήγα στο Pet shop το Σάββατο να αγοράσω έναν γλύφτη και είδα ένα υπέροχο μονομάχο με έντονο γαλάζιο και άσπρο χρώμα και κοκκινωπές ανταύγειες στην ουρά...Μιλάμε για υπέροχο ψάρι! Χάρμα οφθαλμών!
Αφού συννενοήθηκα με το μαγαζί να μου το κρατήσουν μέχρι την Δευτέρα (γιατί δεν είχα που να τον βάλω εκείνη την στιγμή) πήγα εχτές και τον πήρα.
Για την ώρα - δυστυχώς - τον έχω σε ένα μικρό πλαστικό ενυδρείο με τρία λίτρα νερό και ένα θερμοστάτη μόνο - χωρίς φίλτρο - και σκοπό να του αλλάξω κάθε μέρα μισό λίτρο νερό. Ολα αυτά μέχρι να ετοιμάσω (μέσα στην εβδομάδα θα έχω προλάβει να το κάνω πιστεύω)ένα δεκαπεντάλιτρο ενυδρείο που έχω μόνο για πάρτη του!

Ιδέες για την διακόσμηση του 15άλιτρου διάβασα σε άλα ποστ. Κάπου είδα ότι μπαίνουν φύλλα μπανανιάς στο βυθό. Επειδή έχω μπανανιές στο εξοχικό θεωρώ πως είναι η πλέον απλή και ανέξοδη λύση. Κάποιος που το έχει δοκιμάσει υπάρχει? Και τί κάνουμε παίρνουμε ένα φύλλο και του ξεραίνουμε ή μαζεύουμε έτοιμα ξερά φύλλα?

Περί διατροφής τώρα... Εχτές που μου ήρθε πεινασμένος σπίτι τον τάϊσα κάτι αποξηραμένα microworms της sera, που έγραφε επάνω ότι κάνουν για μονομάχους. Κάτι άλλο πέρα από αυτό όμως? Τα κοινά φυλλαράκια τα τρώνε (για ποικιλία)?

Φυτά στο ενυδρείο....Κερατόφυλλο είναι το πιο κατάλληλο για να τραβά τα νιτρικά και έχω μπόλικο...Συνοδεύεται όμως και από σαλιγκάρια που σε καμμιά περίπτωση δεν θέλω να μου γεμίσουν το νέο ενυδρείο. Σκέφτομαι καλής ποιότητας τεχνητά φυτά... Περιμένω την γνώμη των "μονομαχάδων"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-07, 11:24
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Καλως Όρισες στον κόσμο των betta. Θα δεις ότι είναι υπέροχα ψάρια.

Εγώ ταιζω τους δικούς μου μια μέρα αποξηραμμένο σκουλίκι και την επόμενη atison betta pro. Μερικές φορές ρίχνω και κόκκους σπιρουλίνα ή κατεψυγμένο σκουλίκι.

Για τα φυτά, κατα τη γνώμη μου καλύτερα ζωντανά φυτά + κάποια σαλιγκάρια παρά πλαστικά φυτά. Έχε υπόψη σου ότι με τον τρόπο που ταίζονται οι μονομάχοι (ένα-ένα σκουλίκι ή ένας-ένας κόκκος) δεν μένει τροφή για να έχεις έξαρση σαλιγκαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-07, 12:11
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Καλως ορισες και απο μενα.Τα μονομαχακια ειναι πανεμορφα και πανεξυπνα ψαρακια.Θα δεις οτι σε λιγους μηνες οταν σε μαθει θα τρωει απο το χερι σου.Μονο να προσεξεις το ενυδρειακι σου να εχει καπακι διοτι οι μονομαχοι εχουν την ταση να πηδανε εξω.Βαλε κανενα μικρο μοπανι,δεσε μια ανουμπια και βαλε και λιγο κερατοφυλλο και θα εισαι ετοιμος.Θα ειναι πολυ ευτυχισμενος στο μικρο του βασιλειο.Τωρα οσον αφορα την τροφη τους,εγω του δικου μου του δινω εναλλαξ αποξηραμενο σκουλικακι της Tropical και σπιρουλινα της Tropical.Κανε μια ερυνα αγορας και θα βρεις πολλες τροφες για betta.Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-07, 13:20
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ και τους 2 για τις συμβουλές σας, τις οποίες θα λάβω σοβαρά υπόψη μου. Ηδη ο μονομάχος μου ακομπώ το χέρι στο τζάμι και έρχεται... Με έχει ενθουσιάσει αυτό... Μαθημένος βλέπεις στα Cory που μόλις πλησιάσω στο ενυδρείο κρύβονται...

Μariah μου αρέσει πολύ η υπογραφή σου... Λέει με άλλα λόγια το "Ήρθα στο GAB και ξε-GAB-ώθηκα"... Νάσαι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-07, 14:04
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σας ευχαριστώ και τους 2 για τις συμβουλές σας, τις οποίες θα λάβω σοβαρά υπόψη μου. Ηδη ο μονομάχος μου ακομπώ το χέρι στο τζάμι και έρχεται... Με έχει ενθουσιάσει αυτό... Μαθημένος βλέπεις στα Cory που μόλις πλησιάσω στο ενυδρείο κρύβονται...

Μariah μου αρέσει πολύ η υπογραφή σου... Λέει με άλλα λόγια το "Ήρθα στο GAB και ξε-GAB-ώθηκα"... Νάσαι καλά!
Ευχαριστω πολυ φιλε jstiva.Να'σαι καλα και καλη συνεχεια με τον καινουριο σου φιλο τον μονομαχο.Περιμενουμε φοτος οταν τον ετοιμασεις!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-07, 00:19
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα!
συμφωνω οτι τα αληθινα φυτα ειναι πολυ καλυτερη επιλογη κι ας συνοδευονται απο μερικα σαλιγκαρακια.
τροφη υψηλη σε πρωτεινες για τους μονομαχους,ειτε betta attison ειτε κοκκινο σκουληκι,κατεψυγμενο η αποξηραμενο.
τα φυλλα που αγοραζουμε ειναι αποξηραμενα και βαζεις απο ενα μικρο κομματακι καθε φορα.δεν εχω αποξηρανει εγω η ιδια ποτε,τα αγοραζα ετοιμα,οποτε δεν ξερω την ακριβη διαδικασια.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-07, 13:39
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Φίλοι μου ο μονομάχος μου βρίσκεται πλέον στο "νεόκτιστο" σπίτι του!!!
Δείχνει ευτυχισμένος αν κρίνω από τις πολλές φυσσαλίδες που βρίσκω στην επιφάνεια...

Δείτε http://www.aquatek.gr/vb/showthread....353#post168353
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-07, 22:37
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου ο μονομάχος μου βρίσκεται πλέον στο "νεόκτιστο" σπίτι του!!!
Δείχνει ευτυχισμένος αν κρίνω από τις πολλές φυσσαλίδες που βρίσκω στην επιφάνεια...

Δείτε http://www.aquatek.gr/vb/showthread....353#post168353
Πανεμορφος ειναι ο φιλος σου.Μπραβο σου εκανες την καλυτερη επιλογη.Να τον χαιρεσαι και να δεις ποσο θα σε αγαπησει και θα εκτιμησει την φροντιδα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-07, 01:44
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

πολυ ομορφο το νεο του σπιτι !!!!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όλα τα είδη Bettas Mariel Bettas 26 24-01-10 12:50
Bettas betta Bettas 6 08-12-05 22:35
ΕΙΔΗ BETTAS!! ASCCO1 Bettas 0 20-11-04 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04486 seconds with 13 queries