Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-21, 10:24
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Κοινωνικό φυτεμένο 125 λίτρων

Τώρα που φτάσαμε σε ένα καλό επίπεδο (όξω η bba επιτέλους) και βρήκαμε τις ρουτίνες μας σε κάθε τομέα, ας δείξω κι εγώ το δικό μου φυτεμένο να υπάρχει το "νήμα" μου που θα ανανεώνεται κάθε φορά που θα υπάρχει κάτι νέο σε αυτό. Θα υπάρξουν περισσότερες φωτογραφίες μελλοντικά!

Γενική κατηγορία ενυδρείου:
Κοινωνικό φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): Juwel Rio 81x36x50cm
Συνολικά Λίτρα: 125l (λίγο παραπάνω αφού έχει αφαιρεθεί το εσωτερικό φίλτρο της Juwel)
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί:
Φυτά - Χαμός. Θα αναφέρω όσα θυμάμαι αυτή τη στιγμή: Alternenthera reineckii mini, Bucephalandra (2 τύποι), Ceratopteris Thalictroides, Marsilea Hirsuta, Lobelia Cardinalis και Mini, Cryptocoryne (Usteriana, Wendtii Braun, Parva, Lucens και Beckettii Petchii), Anubias (2-3 τύποι), Bacopa Monnieri Compact, Sagittaria Subulata, Hygrophila Corymposa Compact, Echinodorus, Ludwigia spec. Super Red, Limnobium Laevigatum, κάποιο είδος Moss κ.α.
Ψάρια: 9 Green Tiger Barbs και 2 Αncistrus Dolichopterus (μικρά που ευελπιστώ να γίνουν ζευγάρι)
¶λλα είδη: Ramshorn Snails

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο: Σκουρόχρωμη αφίσα
Πέτρες: Μικρή πέτρα λάβας ντυμένη με Moss
Ξύλα: Αρκετά driftwood
¶λλα διακοσμητικά: φωλιά τύπου "σωλήνα" για τα Ancistrus
Υπόστρωμα: Seachem Flourite
Βυθός: Λεπτόκοκκο χαλίκι φυσικού χρώματος

Φωτισμός:
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Fluval Spectrum Planted
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες συν 1,5 περίπου σε Ανατολή και Δύση

Εξοπλισμός:
Φίλτρανση: Eheim Pro 4+ 350
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμαντήρας Juwel 100w και D-D Cooling 4 fan. Υποστηρίζονται από Temp Controller (T Controller Twin) της Aqua Medic
Λίπανση: Λιπάσματα Macro και Micro σε καθημερινή βάση, 3ml από το κάθε ένα εναλλάξ. Ενίοτε προσθέτω και λίγο Seachem Excel
Παροχή CO2: Nαι, με 2kg φιάλη και διπλό μανόμετρο της Co2Art (Pro Series dual stage regulator). Diffuser μέσα στο ενυδρείο της Neo Co2 και Drop checker της ADA. Στο 1.5bps (90 φυσαλίδες ανά λεπτό) ο drop checker παραμένει μονίμως στο πράσινο
¶λλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Skimmer επιφάνειας της Juwel


Διατροφή: Αρκετές τροφές σε διάφορες μορφές και είδη (βυθιζόμενες μπιλίτσες, φυλλαράκια, ταμπλέτες βυθού κλπ κλπ) με βάσεις σε πρωτεΐνη, σκόρδο, σπιρουλίνα, άλγη..
Επίσης κατεψυγμένες τροφές σε κυβάκια (2 φορές την εβδομάδα - μία Bloodworms και μία Tropical Mix με bloodworms, shrimps κλπ κλπ).
Τρεις φορές την εβδομάδα βρασμένα λαχανικά (κολοκύθι αγγούρι κλπ) για τα Ancistrus περισσότερο που έχουν ανάγκη σε τέτοιες τροφές.
Αρακά μία φορά την εβδομάδα αυστηρά την προηγούμενη ημέρα από την αλλαγή νερού

Παράμετροι:
pH: 7.4
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6-8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15 περίπου
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25C

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: Κάθε Κυριακή πρωί αλλαγή της τάξης του 40-50% ενώ μπορεί να αλλάξω μεσοβδόμαδα μία ακόμα φορά ένα μικρό ποσοστό γύρω στο 20%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Γέμισμα πλαστικού βαρελιού με νερό βρύσης στη θερμοκρασία του ενυδρείου και προσθήκη Seachem Prime αλλά και ΑΡΙ Stress Coat ενίοτε
¶λλες ρουτίνες συντήρησης: Πολύ συχνό κλάδεμα, ανά 3-4 μέρες κόβω κορυφές φυτών που αγγίζουν την επιφάνεια.
Σκούπα βυθού σε κάθε μεγάλη αλλαγή νερού της Κυριακής. Εστιάζω σε διαφορετικά σημεία από Κυριακή σε Κυριακή

Φωτογραφίες (το crop τις ρήμαξε..):










Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-21, 14:44
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Κουκλί το ενυδρείο! Ωραία φυτομαζα και φυσικά πανέμορφα τα green barbs.
Πολύ συνεπείς οι ρουτίνες σου. Δεν είμαι κανένας γκουρού των μποσταναδων, τα φυτά δείχνουν υγιέστατα. Ζορικη η bba μέχρι να τη "στείλεις", υποθέτω...

Είχα ανοίξει ένα θέμα πριν κάνα μήνα, ίσως να θυμάσαι για το headstanding... Διόρθωσε αν κάνω λάθος... Είχες περισσότερα green; Τα έδωσες ή είχες απώλειες; Ρωτάω απο περιέργεια, γιατί έχω διαβάσει πως είναι πολύ ευαίσθητα στις μεταβολές, ρίχνεις λιπάσματα βλέπω.

Γιατί δε βάζεις και άλλα χρώματα κανίβαλων; Έχω τα κλασσικά, green και albino, μπορώ να σου πω ότι τα αλφικα είναι τα αγαπημένα μου. Είναι όμορφα με εκρηκτικό ταμπεραμέντο. Είναι μάλιστα και οι αρχηγοί της ομάδας, οι αρχισυμμοριτες χούλιγκαν... Μέχρι να βρουν μπροστά τους τα αρσενικά cherry και να "μαζέψουν" σωφρονισμό 😁 Ακόμη και τα tiger έχουν το δάσκαλο τους βλέπεις!

Και πάλι μπράβο, το ενυδρείο καθρεφτίζει την υπευθυνότητα και το μεράκι σου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-21, 14:46
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Εγώ ήμουν ναι! Δεν είχα απώλειες, απλώς χαρισα 4 από αυτά για να μικρύνει λίγο το κοπάδι με σκοπό να φιλοξενήσω τα 2 Ancistrus μετά. Είμαι λίγο συντηρητικός με την ιχθυοφορτωση και τα Ancistrus "λερώνουν" γενικότερα.

Ίσως αργότερα την ψάξω και για άλλα Tiger Barbs, προς το παρόν πρασινακια και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Να βάλω μερικές ακόμα τώρα που άρχισε η "ανατολή" του φωτός μαζί με το Co2 της μέρας..






Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-21, 20:53
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Πολύ ομορφο ! Την ΒΒΑ πως την εστειλες ? Με οξυζενε ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-21, 21:58
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Με ταλαιπώρησε αρκετά και αφού την πάλεψα χωρίς αποτέλεσμα για καιρό με Excel (τα κλασσικά, κλείσιμο του φίλτρου και απευθείας "εκτόξευση" πάνω στην άλγη) πήρα τη μεγάλη απόφαση. Co2 και SAE, σίγουρα αποτελέσματα αυτή η "συνταγή".

Στην αρχή πήρα τα SAE φυσικά αλλά δεν έφεραν τρομερό αποτέλεσμα. Ενώ πήγαιναν συνεχώς πάνω στην bba (πρέπει να είναι νεαρα ψαράκια για να το κάνουν) δεν κατάφερναν να την αφαιρέσουν από όπου περνούσαν. Καπου λοιπόν πηρε το μάτι μου το "κόλπο".. Co2. Το διοξείδιο κατά μια έννοια "μαλακώνει" την άλγη και εκτός του ότι την προτιμούν έτσι τα SAE, σε κάθε πέρασμα πάνω της θα την βλέπεις και να αφαιρείται. Έτσι κι έγινε λοιπόν.
Πήρα φιάλες και μανόμετρα, τα έστησα όλα κι άρχισα την παρατήρηση.
Χωρίς υπερβολές, για πρώτη φορά μετά από μήνες είδα την bba να ελαττώνεται τραγικά σε λίγες μόλις μέρες και μάλιστα έβλεπα και τα SAE να την τρώνε με τα ίδια μου τα μάτια.!

Δεν σταμάτησα όμως εκεί, έριξα κι άλλο "σπρώξιμο" στην καταπολέμηση παίρνοντας το Fluval Spectrum Planted που έχει την δυνατότητα να dimάρεται. Χωρίς να ήταν άκρως απαραίτητο να το κάνω, ήθελα να βοηθήσω ακόμα περισσότερο στην άμεση εξαφάνισή της.

.. όταν πλέον έφτασα στο σημείο να μην βλέπω άλλη bba μέσα (παρα ελάχιστη μόνο) και κατάλαβα ότι το "σύστημα" επιτέλους καθάρισε και σταθεροποιηθηκε κιόλας, χάρισα τα ψαράκια σε φίλο (κάτι που είχε κανονιστεί πριν τα πάρω από το petshop) και τέλος.

Πλέον τρέχει το Co2 καθημερινά (με ηλεκτροβάνα κλπ) και απλώς κρατάω το φως πιο χαμηλά ενώ το αυξάνω σταδιακά παρατηρώντας συνέχεια για τυχόν επανεμφάνιση, δεν φοβάμαι όμως πια.

Κάπου χάνω εννοείται, η κόκκινη Alternanthera στη μέση κοκκινίζει πιο αργά από ότι πριν, με το προηγούμενο φωτιστικό της Juwel δηλαδή. Είμαι και στα -1000 lumens με το Fluval όμως και μάλιστα dimαρισμένα. Αλλά όλα τα υπόλοιπα φυτά δείχνουν πολύ πιο υγιή, καθαρά και με ανάπτυξη που δεν δείχνει να τους λείπει κάτι ιδιαίτερα. Και χρώμα, στις φωτό χάνεται αρκετά το πραγματικό αποτέλεσμα. Η Alternantera έχει την πιο τρελή ανάπτυξη απλά παραμένει σε αυτό το πορτοκαλί χρώμα που βλέπετε στην επιφάνεια.
Κι όταν αρχίζει να κοκκινίζει έντονα, έχει ήδη ξεπεράσει σε ύψος την επιφάνεια και απαιτεί κλάδεμα. Λεπτομέρειες..
Έχω πάντως τη δυνατότητα να "ανέβω" αρκετά ακόμα σε φως, απλά το πάω με αργά βήματα παρατηρώντας.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-21, 13:44
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ταλαιπώρησε αρκετά και αφού την πάλεψα χωρίς αποτέλεσμα για καιρό με Excel (τα κλασσικά, κλείσιμο του φίλτρου και απευθείας "εκτόξευση" πάνω στην άλγη) πήρα τη μεγάλη απόφαση. Co2 και SAE, σίγουρα αποτελέσματα αυτή η "συνταγή".

Στην αρχή πήρα τα SAE φυσικά αλλά δεν έφεραν τρομερό αποτέλεσμα. Ενώ πήγαιναν συνεχώς πάνω στην bba (πρέπει να είναι νεαρα ψαράκια για να το κάνουν) δεν κατάφερναν να την αφαιρέσουν από όπου περνούσαν. Καπου λοιπόν πηρε το μάτι μου το "κόλπο".. Co2. Το διοξείδιο κατά μια έννοια "μαλακώνει" την άλγη και εκτός του ότι την προτιμούν έτσι τα SAE, σε κάθε πέρασμα πάνω της θα την βλέπεις και να αφαιρείται. Έτσι κι έγινε λοιπόν.
Πήρα φιάλες και μανόμετρα, τα έστησα όλα κι άρχισα την παρατήρηση.
Χωρίς υπερβολές, για πρώτη φορά μετά από μήνες είδα την bba να ελαττώνεται τραγικά σε λίγες μόλις μέρες και μάλιστα έβλεπα και τα SAE να την τρώνε με τα ίδια μου τα μάτια.!

Δεν σταμάτησα όμως εκεί, έριξα κι άλλο "σπρώξιμο" στην καταπολέμηση παίρνοντας το Fluval Spectrum Planted που έχει την δυνατότητα να dimάρεται. Χωρίς να ήταν άκρως απαραίτητο να το κάνω, ήθελα να βοηθήσω ακόμα περισσότερο στην άμεση εξαφάνισή της.

.. όταν πλέον έφτασα στο σημείο να μην βλέπω άλλη bba μέσα (παρα ελάχιστη μόνο) και κατάλαβα ότι το "σύστημα" επιτέλους καθάρισε και σταθεροποιηθηκε κιόλας, χάρισα τα ψαράκια σε φίλο (κάτι που είχε κανονιστεί πριν τα πάρω από το petshop) και τέλος.

Πλέον τρέχει το Co2 καθημερινά (με ηλεκτροβάνα κλπ) και απλώς κρατάω το φως πιο χαμηλά ενώ το αυξάνω σταδιακά παρατηρώντας συνέχεια για τυχόν επανεμφάνιση, δεν φοβάμαι όμως πια.

Κάπου χάνω εννοείται, η κόκκινη Alternanthera στη μέση κοκκινίζει πιο αργά από ότι πριν, με το προηγούμενο φωτιστικό της Juwel δηλαδή. Είμαι και στα -1000 lumens με το Fluval όμως και μάλιστα dimαρισμένα. Αλλά όλα τα υπόλοιπα φυτά δείχνουν πολύ πιο υγιή, καθαρά και με ανάπτυξη που δεν δείχνει να τους λείπει κάτι ιδιαίτερα. Και χρώμα, στις φωτό χάνεται αρκετά το πραγματικό αποτέλεσμα. Η Alternantera έχει την πιο τρελή ανάπτυξη απλά παραμένει σε αυτό το πορτοκαλί χρώμα που βλέπετε στην επιφάνεια.
Κι όταν αρχίζει να κοκκινίζει έντονα, έχει ήδη ξεπεράσει σε ύψος την επιφάνεια και απαιτεί κλάδεμα. Λεπτομέρειες..
Έχω πάντως τη δυνατότητα να "ανέβω" αρκετά ακόμα σε φως, απλά το πάω με αργά βήματα παρατηρώντας.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.!
καλησπέρα, όταν λές CO2, εννοείς παροχή απο φιάλη με κοντρόλλερ κλπ, όπως κάνουμε στα φυτεμένα γενικώς? το pH πως το έλεγχες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-21, 14:06
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Co2 εννοώ με 2kg φιάλη, διπλό μανόμετρο της Co2art με ηλεκτροβάνα και bubble counter, diffuser για την διάχυση και όλα τα συναφή.

Έλεγχο του ph κανω τακτικά με τα υγρά τεστ της ΑΡΙ αλλά έχω και καθημερινή οπτική επαφή με τον drop checker που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο. Φυσικά τσεκάρω να είναι πάντα πράσινο το υγρό που βρίσκεται μέσα του.
Πλέον έχει "κατασταλάξει" και το ph του ενυδρειου στο 7.4 με τη ρουτίνα που έχω με το νερό του δικτύου μου να βρίσκεται στο 7.7-7-8.
Οι ώρες που τρέχει το Co2 όμως και οι 90 φυσαλίδες ανά λεπτό που έχει ρυθμιστεί, έκαναν το νερό πιο ουδέτερο τελικά.

Παράλληλα παρατηρώ και τα ψάρια αν και πλέον δεν χρειάζεται αφού βρήκα το ποσοστό του Co2 που χρειάζεται να διαχέω καθημερινά χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα με το οξυγόνο τους.

(ο controller που θα δεις είναι για τον θερμοστάτη και τους ανεμιστήρες )


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-21, 14:24
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Η bba σε ενυδρειο με υγιή φυτα δεν εμφανίζεται συνήθως. Το co2 βοηθαει τα φυτα και ετσι καταπολεμάται εμμεσα η bba. Σε ενυδρείο με ασταθεια ακομα και εαν εχει co2 η BBA μπορει να κανει παρτυ!

Αυτο που εχω δει ειναι οτι σε εμενα εμφανίστηκε σε περίοδο που ειχε μειωθεί πολυ η ροή και αυξηθηκαν τα οργανικά. Μολις βελτιωσα τη ροή, αύξησα τις αλλαγές και εφαρμοσα καθάρισμα του βυθου οπου δεν ειχε φυτα σταματησε να εμφανίζεται. Οση υπάρχει ηδη θελει μηχανικα αφαίρεση με το χερι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-21, 15:35
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Κατανοώ απόλυτα αυτό που λες. Εγώ από τον Δεκέμβρη που έδωσα τα δύο μου χρυσόψαρα και άρχισα να φυτεύω ότι έβρισκα μπροστά μου (άχτι το είχα, όποιος έχει χρυσόψαρα με καταλαβαίνει ) αρκέστηκα στο δυνατό - για τα υπόλοιπα δεδομένα που είχα - φως. Κι όταν κατάλαβα ότι η bba άρχισε το πάρτι, το πράγμα είχε ήδη αρχίσει να παίρνει τον κατήφορο.

Φοβήθηκα τα λιπάσματα μην ενισχυθεί η άλγη. Είχα λιπάσματα και έριχνα ελάχιστα, σχεδόν καθόλου δηλαδή.
Έβαζα φυτά που τραβάνε περισσότερα νιτρικά, χμμμ..
Πήρα αργότερα αρκετά φυτά επιφάνειας για να δώσω λίγη σκιά, κάτι πήγε να γίνει εκεί. Έχασα όμως σε ροή οπότε.. και γέμιζα και με πρωτεϊνικό φιλμ καθημερινά. Πήρα και το φίλτρο κάπου εκεί, θηρίο για τα 125 λίτρα μου. Αλλά όταν η επιφάνεια μένει στάσιμη από τα επιπλέοντα φυτά..

Η αρχή του ουσιαστικού "πολέμου" έγινε με τα SAE λοιπόν. Ηταν η έσχατη λύση που δεν θα δοκίμαζα ποτέ αν δεν υπήρχε ο φίλος να μου πει πως θα τα πάρει όποτε δεν τα χρειάζομαι πλέον.

Τα SAE με "ανάγκασαν" να προχωρήσω σε Co2 (αναφέρω παραπάνω τον λόγο), τα φυτά επιφάνειας που έκοβαν τη ροή με οδήγησαν καρφί σε αναζήτηση φωτιστικού με δυνατότητα dimαρίσματος..

Το ένα έφερε το άλλο κι όταν είδα ότι τα "όπλα" αποδίδουν, φρόντισα να ρίξω λίγο ακόμα "τσαμπουκά" με σωστό προγραμματισμό σε λίπανση. Κι ότι ήθελε ας γίνει μετά.!

Μου "έκατσε" που λένε, έκλεισα μήνα με καθημερινή λίπανση και όλα σήμερα είναι καλύτερα. Ρίχνω μικροποσότητα σε macro τη μία μέρα και ίδια ποσότητα σε micro την επόμενη. Κυριακές μεγάλη αλλαγή νερού χωρίς καθόλου λίπανση (να "μηδενίσει" το σύστημα) κι από Δευτέρα πάλι οι μικροποσότητες εναλλάξ.
Την 3η εβδομάδα αύξησα λίγο τις δοσολογίες, από τα 3ml καθημερινά πήγα στα 4. Ίσως το πάω και στα 5ml κάποια στιγμή, θα δείξει. Πιθανότατα θα χρειαστεί όταν ανεβάσω λίγο ακόμα το ποσοστό του φωτισμού, βλέποντας και κάνοντας.

Η ροή πάντως μετράει πολύ, καλά το είπες. Τα στάσιμα νερά ενισχυουν τέτοια προβλήματα. Τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι είμαι καλυμμένος με το φίλτρο αυτή τη στιγμή. Αν η μπουκαλα του Co2 δεν επιανε τόσο χώρο μέσα στο έπιπλο ίσως και να έτρεχα παράλληλα και το Eheim 2213 που έχω και κάθεται αυτή τη στιγμή. Έτσι, για μικρή ενίσχυση της ροής στην απέναντι πλευρά.

Παιδιά θα το πω, χαίρομαι που το αντιμετώπισα το θέμα. Σίγουρα πιο "βαριά" για την τσέπη απο ότι πιθανότατα θα μπορούσε να το κάνει κάποιος πιο έμπειρος, τουλάχιστον έχω όμως να καμαρώσω το ότι αυτά τα χρήματα έπιασαν τόπο τελικά. Κι έχω πλέον τη δυνατότητα να "παίξω" με αυτά αν εμφανιστεί κάτι άλλο στο μέλλον, σε κάθε οικοσύστημα συμβαίνουν διάφορα κατά καιρούς εξάλλου.
Αν βλέπατε το ενυδρείο τον Γενάρη-Φλεβάρη θα καταλαβαίνατε, είχα Anubias mini ολόμαυρη από την bba.. φύλλα, ρίζες, όλα μαύρα. Σήμερα καμαρώνει καταπράσινη και πεντακάθαρη πάνω στη ριζα που βρίσκεται γαντζωμένη. Με νέα φύλλα, ανάπτυξη, υγεία.
Μη μιλήσω για το 1cm moss που υπήρχε για χρόνια κολλημένη πάνω στη συγκεκριμένη ρίζα και μόλις μπήκε το Co2 άρχισε να αναπτύσσεται και να καλύπτει μεγάλο μέρος του ξύλου..

Πάμε καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-21, 16:55
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Μακη ωραιος!!πολυ ωραιο γινεται! ξερεις το ceratopteris το αφηνεις και στην επιφανεια αν θες! Σ οτι αφορα τη bba εννοειται πως βοηθα πολυ το co2 εμμεσα βεβαια οπως λεει κι ο Στεφανος πιο πανω, αλλωστε αυτο που μπουσταρει το φυτεμενο ειναι το co2!!Σ οτι αφορα την ροη ομως φιλοι μου, ισχυει και το αντιθετο..οπου υπαρχει υπερβολικη ροη εμφανιζεται bba τη γουσταρει επισης.. οποτε..παρατηρουμε και επεμβαινουμε αναλογως!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-21, 18:07
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Co2 εννοώ με 2kg φιάλη, διπλό μανόμετρο της Co2art με ηλεκτροβάνα και bubble counter, diffuser για την διάχυση και όλα τα συναφή.

Έλεγχο του ph κανω τακτικά με τα υγρά τεστ της ΑΡΙ αλλά έχω και καθημερινή οπτική επαφή με τον drop checker που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο. Φυσικά τσεκάρω να είναι πάντα πράσινο το υγρό που βρίσκεται μέσα του.
Πλέον έχει "κατασταλάξει" και το ph του ενυδρειου στο 7.4 με τη ρουτίνα που έχω με το νερό του δικτύου μου να βρίσκεται στο 7.7-7-8.
Οι ώρες που τρέχει το Co2 όμως και οι 90 φυσαλίδες ανά λεπτό που έχει ρυθμιστεί, έκαναν το νερό πιο ουδέτερο τελικά.

Παράλληλα παρατηρώ και τα ψάρια αν και πλέον δεν χρειάζεται αφού βρήκα το ποσοστό του Co2 που χρειάζεται να διαχέω καθημερινά χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα με το οξυγόνο τους.

(ο controller που θα δεις είναι για τον θερμοστάτη και τους ανεμιστήρες )


τέλειο, τωρα μπές στο εξοδο και πάρε και ενα pH controller, και μετά απλά θα κοιτας τα νούμερα...

ωραίο φιλτρακι εχεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-21, 18:49
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dearangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
...τωρα μπές στο εξοδο και πάρε και ενα pH controller, και μετά απλά θα κοιτας τα νούμερα...
Μετά θα την ψάχνω για αυτόματη αναπλήρωση νερού και λιπασμάτων, άσε το έχω δει το όνειρο..

Πάντως είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, αν υπάρχει κάποιος Controller να "μελετήσω"..

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά.!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το 150 λίτρων φυτεμένο μου... 🙂 Spiros007 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 17 25-03-20 19:43
Κοινωνικό ενυδρείο 118 λίτρων nt7561 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 3 30-07-15 15:47
Κοινωνικό ενυδρειο 200 λίτρων Dionysis Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 08-01-11 19:44
Μικρό 40 λίτρων κοινωνικό aspygr Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 3 17-11-10 01:50
Φυτεμένο 300 λίτρων chris the trik Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 06-06-07 23:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07694 seconds with 13 queries