Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-15, 20:48
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή Πρόβλημα με eheim 2327 dry/wet

Πρίν 2 μέρες σταμάτησε να δουλεύει η λειτουργία του dry/wet με αποτέλεσμα να υπάρχει μόνο μια μικρή ροή από το φίλτρο στο ενυδρείο. Λύνωντας το διαπίστωσα στο δίκτυο εξόδου πάνω στο φίλτρο αυτό το μαλακό σαν τάπα το οποίο από ότι κατάλαβα πρέπει να βρίσκεται σταθερό σε κάποιο σημείο. Μιας και διαπίστωσα ότι είναι φθαρμένο παράγγειλα καινούργιο. Το θέμα όμως είναι ότι δεν μπορώ να βρώ σε ποιο σημείο πρέπει να μπεί μιας και διαβάζοντας το εγχειρίο δεν το αναφέρει πουθενά!!!!!!!
Επισυνάπτω και ένα βίντεο για να δείτε όλα αυτά που αναφέρω και θα ήθελα τη βοήθεια σας..ευχαριστώ εκ των προτέρων.
https://www.youtube.com/watch?v=Br_FwAu3w4Q
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-15, 23:36
Το avatar του χρήστη Xristos1978
Xristos1978 Ο χρήστης Xristos1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

η τάπα μπένει στο πλάι τις κεφαλής, να το προσέξεις να μην φύγει γιατί θα πλυμηρισεις,σου το λέω γιατί την πάτησα εγώ.αν δεις στο βίντεο που έχεις, στα 23δευτερολεπτα,εχει μια τρύπα στα πλαγια,εκει μπενει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-15, 00:25
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

πλυμμηρισα αρκετες φορες χαχαχαχαα πανω στις δοκιμες να δω που εμπαινε....εχεις το ιδιο φιλτρο?
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-15, 07:36
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  122901.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  30,2 KB  
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-15, 11:29
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχω καλέσει σε κάποια καταστήματα για την τάπα αλλά πουθενά ετοιμοπαραδοτη, κάποιος που να γνωρίζει που μπορεί να το βρω άμεσα μιας και το φίλτρο είναι εκτός ?
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-15, 11:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να βρεις εύκολα ετοιμοπαράδοτο γιατί το φίλτρο είναι καταργημένο αλλά πάρε ένα τηλ. στην αντιπροσωπεία μήπως έχουν http://petline-vet.gr/index.php?opti...d=15&Itemid=62
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-15, 12:05
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Στη χειροτερη να σου βγει 13¤ απο εδω.
Περνεις κι αλλα πραγματα και μειωνεις το κοστος
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-15, 14:43
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις, το εχω βρει το υλικό αλλά το θέμα είναι ο χρόνος και όχι το κόστος, κλεοβουλε θα πάρω τηλέφωνο και αν δεν παραγγελία από ebay Αγγλία και παράδοση 4 μέρες
-------------------------
Κλεόβουλε το έχει απλά δεν γίνεται να μου το στείλουν γιατί είμαι ιδιώτης και πρέπει να πάω σε κάποιο μαγαζί με ενυδρειακά να μου το παραγγείλουν εκείνοι. Οπότε το απόγευμα πάω για παραγγελία!!
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkmyrtos : 24-02-15 στις 14:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-15, 16:42
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Υπαρχει ετοιμοπαραδοτη www.fish-petplanet.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-15, 18:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkmyrtos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεόβουλε το έχει απλά δεν γίνεται να μου το στείλουν γιατί είμαι ιδιώτης και πρέπει να πάω σε κάποιο μαγαζί με ενυδρειακά να μου το παραγγείλουν εκείνοι. Οπότε το απόγευμα πάω για παραγγελία!!
Ναι, έτσι γίνεται. Το ζητάς να στο φέρει το μαγαζί που θέλεις εσύ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-03-15, 01:18
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Και ναι επιτελους εχτες παρελαβα τη πολυποθητη ταπα και σημερα αποφασισα να κατσω να την αλλαξω και με την ευκαιρια να καθαρισω και το φιλτρο, τους σωλήνες και να το βαλω σε λειτουργια (σημ. τα υλικα μια βδομαδα τα ειχα μεσα σε καλτσον στο ενυδρειο). Και από τις 5 και μιση το απόγευμα που ξεκινησα πριν 10 λεπτα σταματησα να ασχολουμε με το δραμα μου που δεν είναι άλλο από το ότι το φιλτρο δεν γεμιζει νερο (σαν λειτουργια dry/wet) παρα μονο αν περασει κανα πενταλεπτο και αυτό μαζι με το νερο από το spray bar να βγαζει και τοσο αερα οσο χρειαζεται για να γεμισεις λαστιχο αυτοκινητου. Εχω κανει τα παντα, το γυρισα 40-50 μοιρες αριστερα/δεξια για να αδειασει ο αερας, εβγαζα το φιλτρο από τη πριζα για να γεμιζει ο καδος με τη βαρυτητα , εκλεινα την εξαγωγή, κοιταξα αν είναι τσακισμένος πουθενα καποιος σωλήνας....τιποτα αυτό. Ο σωλήνας που εχει σαν εξαεριστικο το συγκεκριμενο φιλτρο βγαζει συνεχως αερα και κάθε 5λεπτο περιπου γεμιζει το φιλτρο σηκωνει το φλοτερ και βγαζει νερο με αερα στην αρχη και μετα εφόσον τον βγαλει ολο βγαζει και σκετο νερακι. (παραθετω και σχετικο βιντεο με το φλοτερ που στην συγκεκριμενη φαση δεν γεμιζει παρα μονο όταν εβγαλα την πριζα και γεμισε με τη βαρυτητα https://www.youtube.com/watch?v=22gvhD1gosQ). Οποιος μπορει ας προτεινει καποια λυση ή ακομα και μου προτεινει καποιο μαγαζι για να το παω για service.. ολες οι αποψεις καλοδεχούμενες, ευχαριστω!
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-03-15, 23:00
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θεμα μιας και αντιπετωπιζω διαφορα προβλήματα με το φιλτρο και προσανατολίζομαι σε αγορα καινουργιου. Το ενυδρειο είναι 180λτ (juwel vision 180) και τα φιλτρα που με ενδιαφερουν είναι το eheim 2071 και 2073. Η διαφορα από οσο εχω κοιταξει στα διαφορα καταστήματα είναι το πρωτο στα 162 ευρω και ατοκες δοσεις και το δευτερο περι τα 189 και χωρις ατοκες. Αναμεσα σε αυτά τα 2 θα εχω ουσιαστικη διαφορα να παω στο 2073 η θα είμαι μια χαρα και με το 2071?? (σημ. στο juwel εχω και δουλευει και το εσωτερικο της μαμας που του εχω αλλαξει αντλια και δεν εχει την 600λτ αλλα την 1000λτ).
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-15, 06:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Εγώ θα πρότεινα να πάρεις το 2217 http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...edition-detail
μπορεί να μην έχει prime button, αλλά είναι η πιο ανθεκτική σειρά της Eheim, φλάντζες βρίσκεις με κάτι σεντς και σε φλαντζάδικο, έχει χώρο για πιο μεγάλο όγκο υλικών, είναι πιο φτηνό και τα φίλτρα που αναφέρεις έχουν βγάλει προβλήματα (τουλ. κάποιες παρτίδες) με διαρροές λόγω κακοτεχνίας (λένε ότι διορθώθηκε, αλλά....).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-03-15, 09:04
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Κλεοβουλε σε ευχαριστώ και σέβομαι απόλυτα και την άποψη σου απλά ανάμεσα σε αυτά τα δύο σύμφωνα με τους λόγους που ανέφερα πιο θα πρότεινες ? Και χωρίς φυσικά να σε αμφισβητω και εκτιμώ πολύ τα όσα μου έχεις πει κατά καιρούς
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-03-15, 09:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Εσύ θα αποφασίσεις τελικά. Εμείς γνώμες λέμε (και πολλοί μπορεί να έχουν και διαφορετική απ' τη δική μου)
Μεταξύ των δύο θα έλεγα το 2073.
Αλλά
δες και τα Αqua Nova NCF-1200 & Hydor prof 450
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-03-15, 09:47
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-03-15, 10:25
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Κατα την γνωμη μου πηγαινε για το 2073.
Αλλα ειμαι σιγουρος οτι αυτο που εχεις φτιαχνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-03-15, 10:33
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Ξέρουμε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί να το πάω για έλεγχο ?
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-03-15, 10:52
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

για ρωτα εδω φιλε μου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με EHEIM αντλία! Malawi Lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 40 28-09-12 20:36
eheim 2073 πρόβλημα grila Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 16-11-10 21:39
πρόβλημα με φίλτρο eheim maria1983 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 11-01-10 22:46
Πρόβλημα με EHEIM. skourkou Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 31-12-08 09:29
Πρόβλημα με co2 της EHEIM Αλεξης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-11-05 23:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06271 seconds with 16 queries