Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-07-14, 18:02   #1
Η πολύ συχνή αλλαγή νερού προκαλεί πρόβλημα;
ΧΑΡΗΣ
Member
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος 11-07-14, 18:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Όταν καθυστερήσουμε να κάνουμε αλλαγή νερού, θα ψηλώσει η αμμωνία.

Αν κάνουμε όμως πολύ συχνά αλλαγές, τι θα γίνει;

Για παράδειγμα, αν αντί κάθε βδομάδα κάνω κάθε 2 μέρες, τι θα γίνει;

Δεν θα το κάνω, απλά θέλω να μάθω εγκυκλοπαιδικά τι συνέπειες μπορεί να έχει στο νερό μας.
Εμφανίσεις: 3604
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-14, 18:04
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Τόσο το καλύτερο!
Αρκεί το νερό της αλλαγής να έχει τις ίδιες παραμέτρους με αυτές του ενυδρείου..
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-14, 18:09
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ή αν δεν μπορείς να το κάνεις να έχει ακριβώς τις ίδιες παραμέτρους (θερμοκρασία, pH, TDS κλπ), να αλλάζεις το νερό σιγά σιγά, κάνοντας πάνω από μισή ώρα για 30% αλλαγή. Ιδιαίτερα για τη θερμοκρασία, δεν πρέπει ποτέ το νερό της αλλαγής να έχει θερμοκρασία υψηλότερη από 1-2° από αυτή του νερού του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-14, 18:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οι συχνες αλλαγες νερου, μονο καλο κανουν. Και μηδενικα μονιμα να ειναι τα νιτρικα αλατα (εννοειται αμμωνια και νιτρωδη παντα μηδενικα), τοσο το καλυτερο για τα ψαρια.

Το βασικοτερο, φυσικα, ειναι να γινονται σωστα οι αλλαγες. Τοσο και σε ιδιες παραμετρους νερου και θερμοκρασιας, οσο και σε ομαλοτητα. Δηλαδη, να μην ανησυχουμε τα ψαρακια μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-14, 18:17
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Πολυ σωστα τα λετε,αλλα δεν ισχυει για τις αφρικανες.Τους αρεσει να πεφτει αποτομα η θερμοκρασια,ειδικα τωρα το καλοκαιρι,και να αλλαζει το νερο γρηγορα.Παντα μετα την αλλαγη στο δικο μου ενυδρειο εχω πολλα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-14, 18:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω φροντιζω να εχει 1 τουλαχιστον βαθμο λιγοτερο το νερο της αλλαγης σε ολα τα ενυδρεια μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-14, 20:06
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

ετσι κι αλλιως ρε παιδια δν εινει πιο κρυο το νερο της βρυσης απο του ενυδρειου?? εγω δν το τσεκαρα στην προχθεσινη αλλαγη μου αλλα μονο που εβαλα το χερι μεσα καταλαβαιννα οτι της βρυσης ηταν πιο κρυο ...βαζοντας λοιπον το λαστιχο στην βρυση της κουζινας ( εκει εχω φιλτρο ανθρακα) και ανοιγοντας ελαχιστα ( περιπου 50λεπτα εκανε να μπει το φρεσκο νερο ) ειχα απωλεια περιπου 1/2 βαθμο ολο κι ολο ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-14, 20:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αναλογα τη θερμοκρασια που εχεις στο ενυδρειο. Το βαρελι προετοιμασιας εχει παντα μεγαλυτερη θερμοκρασια απο τα ενυδρεια μου, με αποτελεσμα να το κρυωνω πριν το βαλω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-14, 20:50
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Αν το βαρελι εχει διαφορετικη θερμοκρασια απο το ενυδρειο ειτε μικροτερη ειτε μεγαλυτερη αλλα η αντλια που στελνει το νερο απο το βαρελι στο ενυδρειο εχει χαμηλη ροη με αποτελεσμα να κανει αρκετη ωρα να το γεμισει .
Δεν θα παραμεινει σταθερη η θερμοκρασια του ενυδρειου χωρις μεταβολες;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-14, 21:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν καθυστερήσουμε να κάνουμε αλλαγή νερού, θα ψηλώσει η αμμωνία.
Αν κάνουμε όμως πολύ συχνά αλλαγές, τι θα γίνει;
Για παράδειγμα, αν αντί κάθε βδομάδα κάνω κάθε 2 μέρες, τι θα γίνει;
Δεν θα το κάνω, απλά θέλω να μάθω εγκυκλοπαιδικά τι συνέπειες μπορεί να έχει στο νερό μας.
Η αμμωνια (και τα νιτρωδη) δεν εχουν να κανουν (σε ενα στρωμενο ενυδρειο) με τις αλλαγες νερου.
Ο μηδενισμος τους ειναι δουλεια του φιλτρου.
Με τις αλλαγες νερου φρεσκαρεις το νερο.
Μειωνεις τα νιτρικα και τα φωσφορικα αλατα, και επαναφερεις τα ιχνοστοιχεια και μεταλλα που εχουν καταναλωθει απο φυτα και ζωα.
Αλλα βασικα επαναφερεις σε ισορροπια με φυσικο τροπο το ORP (πρότυπο δυναμικό οξειδοαναγωγής) που ειναι και το σημαντικοτερο και ελαχιστοι γνωριζουν γιαυτο και ακομα πιο λιγοι εχουν τον καταλληο εξοπλισμο για να το μετρανε και να το ελεγχουν τεχνητα.

Οι πιο συχνες αλλαγες ειναι το ιδανικο σεναριο.
Απλα χρειαζεται μεγαλυτερη συνολικα ποσοτητα νερου.
Δλδ δεν ειναι το ιδιο να κανεις 100 λιτρα αλλαγη καθε 10 μερες, με το να να κανεις 10 λιτρα καθε μερα.
Γιατι πολυ καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου βγαζεις και απο το φρεσκο νερο που εβαλες την προηγουμενη.

Χρησιμο αρθρο για να δουμε ποσο φρεσκο ειναι το νερο στο ενυδρειο μας
http://www.mchportal.com/fishkeeping...culations.html
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το βαρελι εχει διαφορετικη θερμοκρασια απο το ενυδρειο ειτε μικροτερη ειτε μεγαλυτερη αλλα η αντλια που στελνει το νερο απο το βαρελι στο ενυδρειο εχει χαμηλη ροη με αποτελεσμα να κανει αρκετη ωρα να το γεμισει .
Δεν θα παραμεινει σταθερη η θερμοκρασια του ενυδρειου χωρις μεταβολες;
Παιζει ρολο ο ρυθμος εισαγωγης του νερου οπως και η διαφορα θερμοκρασιας νερου αλλαγης και νερου ενυδρειου, αλλα για να μην υπαρχουν αποτομες μεταβολες (τουλάχιστον στην θερμοκρασια), πρεπει να υπαρχει και ο καταλληλος εξοπλισμος θερμανσης/ψυξης.
Ο ρυθμος εισαγωγης δεν παιζει ρολο στην εξισορροπιση των αλλων παραμετρων (pH GH KH TDS). Εκει το νερο χρειαζεται προετοιμασια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-07-14 στις 21:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-14, 21:15
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Στα φυτεμενα ενυδρεια οι συχνες μεγαλες αλλαγες δεν ειναι κι οτι καλυετρο για τα φυτα.
Εκει ισως (αναλογα με τις μετρησεις) χρειαζετε να συμπληρωνουμε νιτρικα (nitrogen)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-14, 21:23
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Mεχρι να παρω βαρελι και αντλια με χαμηλη ροη,εκανα 2 αλλαγες 25-30% στο rio 125 με το λαστιχο του μπαλκονιου και προσθετοντας πριν,κατα τη διαρκεια και μετα την αλλαγη αντιχλοριο.
Η μεθοδος ηταν λαθος οσον αφορα το αντιχλοριο αλλα μεταβολη στη θερμοκρασια δεν ειδα.
Η ροη ηταν στο ελαχιστο δυνατο που μπορουσε να γινει και η θερμοκρασια δεν αλλαξε καν απο 26 σε 26.1 η' 25,9,εκανε βεβαια αρκετη ωρα.
Το ιδιο θελω να πετυχω και με αντλια.
Να βρω μια με αρκετα χαμηλη ροη με μανομετρικο ομως 1,2-1,5m.
Κατι τετοιο πχ
http://www.ebay.com/itm/Mini-Micro-S...item2a3d3f5c77
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-14, 22:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ροη ηταν στο ελαχιστο δυνατο που μπορουσε να γινει και η θερμοκρασια δεν αλλαξε καν απο 26 σε 26.1 η' 25,9,εκανε βεβαια αρκετη ωρα.
Tοτε ειχες τον καταλληλο εξοπλισμο θερμανσης/ψυξης ή/και ισως βολευε και η εποχη για τις θερμοκρασιες νερου βρυσης και ενυδρειου κλπ
Δεν ειναι ολο το ετος το ιδιο ιδανικα τα πραγματα για τις αλλαγες νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-14, 22:32
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Ψυξη θερμανση ειναι ακομα manual,ενας θερμαντηρας της juwel στους 26c και απο ψυξη ενας ανεμιστηρας 120αρης 12v που δουλευει στα 6V 11:00-23:00.
O STC 1000 και τα υπολοιπα υλικα ειναι στην αναμονη μεχρι να φτοιαχτει το κουτι που θα μπει.
Ισως να με ευνοησε και ο καιρος δεν ξερω παντος η αντλια με τη χαμηλη ροη πιστευω οτι θα βοηθισει σε σχεση με μια eheim 1000λ/ωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-14, 22:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στο χρυσοψαράδικο μου , λόγω βλακείας που έχω κάνει (μικρό ενυδρείο , πολλά και μεγάλα ψάρια) στα 55 λίτρα που είναι το ενυδρείο , μετά την απώλεια του μεγαλύτερου μου ψαριού, αλλάζω κάθε μέρα νερό πάνω από 80 λίτρα (40-50 το πρωί, 40-50 το απόγευμα), τα ψάρια αλλάξανε συμπεριφορα και είναι πολύ καλύτερα, μέχρι που για 6 εβδομάδες γεννάγανε κάθε εβδομάδα, παρατήρησα πως μόνο καλό κάνει αυτή η καθημερινή αλλαγή, τα ψάρια πολύ πιο ζωηρά, περιοδικά έκανα ελέγχους, σταμάτησα την αλλαγή για 2 ημέρες και έκανα μετρησεις, όλες κανονικές, κανένα πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-07-14, 10:37
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο χρυσοψαράδικο μου , λόγω βλακείας που έχω κάνει (μικρό ενυδρείο , πολλά και μεγάλα ψάρια) στα 55 λίτρα που είναι το ενυδρείο , μετά την απώλεια του μεγαλύτερου μου ψαριού, αλλάζω κάθε μέρα νερό πάνω από 80 λίτρα (40-50 το πρωί, 40-50 το απόγευμα), τα ψάρια αλλάξανε συμπεριφορα και είναι πολύ καλύτερα, μέχρι που για 6 εβδομάδες γεννάγανε κάθε εβδομάδα, παρατήρησα πως μόνο καλό κάνει αυτή η καθημερινή αλλαγή, τα ψάρια πολύ πιο ζωηρά, περιοδικά έκανα ελέγχους, σταμάτησα την αλλαγή για 2 ημέρες και έκανα μετρησεις, όλες κανονικές, κανένα πρόβλημα
Δεν ειναι λίγο υπερβολή αυτό που κάνεις; Έχεις 55 λίτρα ενυδρειο και αλλάζεις όλο το νερό κάθε μέρα;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-07-14, 12:41
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θάναι λίγο υπερβολή αυτό που κάνεις; Έχεις 55 λίτρα ενυδρειο και αλλάζεις όλο το νερό κάθε μέρα;
Οταν το καθε χρυσοψαρο θελει περιπου 40-50 λιτρα,για 3 χρυσοψαρα τα 55 λιτρα ειναι μεγαλη ιχθυοφορτιση,οι τακτικες μεγαλες αλλαγες υποχρεωτικες.
Το γραφει αλλωστε στο ξεκινημα του ποστ του ο Τακης.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-07-14, 13:01
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν το καθε χρυσοψαρο θελει περιπου 40-50 λιτρα,για 3 χρυσοψαρα τα 55 λιτρα ειναι μεγαλη ιχθυοφορτιση,οι τακτικες μεγαλες αλλαγες υποχρεωτικες.
Το γραφει αλλωστε στο ξεκινημα του ποστ του ο Τακης.
Άλλο θέμα τα 3 χρυσόψαρα στα 55 λίτρα. Εγω ρωτάω αν ειναι καλο για τη βιολογία του ενυδρειου μας και κατα συνέπεια για τη σωστή λειτουργία του, η αλλαγή όλου του νερού κάθε μέρα. Φαντάσου οτι 2 φορες την ημερα αλλάζει σχεδόν το 90% του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-07-14, 13:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο θέμα τα 3 χρυσόψαρα στα 55 λίτρα. Εγω ρωτάω αν ειναι καλο για τη βιολογία του ενυδρειου μας και κατα συνέπεια για τη σωστή λειτουργία του, η αλλαγή όλου του νερού κάθε μέρα. Φαντάσου οτι 2 φορες την ημερα αλλάζει σχεδόν το 90% του νερού.
Η βιολογία όπως φαίνεται δεν επηρεάζεται από τις αλλαγές νερού, μη ξεχνάμε πως πολύ λίγα βακτήρια βρίσκονται στη στήλη του νερού, τα περισσότερα βρίσκονται στο βιολογικό υλικό του φίλτρου και πάρα πολλά επίσης στο βυθό. Μη ξεχνάμε επίσης με πιο τρόπο γίνεται η αλλαγή του νερού. Το νερό πρέπει να έχει ίδιες παράμετρες με του ενυδρείου και να γίνεται αργά. Στις αλλαγές που ανάφερα πριν, όταν η αντλία βγάλει 10-15 , ανοίγω την αντλία που βάζει, για λίγο τις έχω για λίγο έτσι, το φρέσκο νερό έχει θερμοκρασία το πού 1 βαθμό χαμηλότερη από του ενυδρείου, με το τρόπο αυτό η θερμοκρασία μειώνεται ομαλά, κλείνω την αντλία εισόδου και η αντλία εξόδου συνεχίζει να βγάζει, όταν λείπουν περίπου 30 λίτρα από το ενυδρείο ξανά ανοίγω την εισόδου και μετά από λίγο κλείνω και την εξόδου, έτσι μπορεί να καταναλώσω και το 100% του νερού του ενυδρείου. Τώρα το καλοκαίρι που οι γλάστρες καταναλώνουν περίπου 80-100 λίτρα νερό την ημέρα, προτιμώ να βάζω το φρέσκο νερό στα ψάρια μου, και να ποτίζω με τα νερά των ενυδρείων. Επίσης στο καινούριο 250αρι ενυδρείο που ετοιμάζω , έχω προβλέψει να προσθέτω αυτόματα, καθημερινά περίπου 50 λίτρα φρέσκο νερό.
Επίσης να πω πως στο χρυσοψαράδικο με τις καθημερινές αλλαγές έχω αμελητεά άλγη, και ας είναι το ενυδρείο στη ταράτσα με έντονο φωτισμό.
Συμπέρασμα, οι τακτικές αλλαγές φαίνεται πως μόνο καλό κάνουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-07-14, 19:15
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι λίγο υπερβολή αυτό που κάνεις; Έχεις 55 λίτρα ενυδρειο και αλλάζεις όλο το νερό κάθε μέρα;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο θέμα τα 3 χρυσόψαρα στα 55 λίτρα. Εγω ρωτάω αν ειναι καλο για τη βιολογία του ενυδρειου μας και κατα συνέπεια για τη σωστή λειτουργία του, η αλλαγή όλου του νερού κάθε μέρα. Φαντάσου οτι 2 φορες την ημερα αλλάζει σχεδόν το 90% του νερού.
Μα δεν ειναι αλλο θεμα, ειναι η βασικη αιτια που αναγκαζεται να κανει μεγαλη αλλαγη νερου και οχι τη καθυερομενη του 30%.
Αν ολα πηγαιναν καλα θα εκανε 30%,επειδη εντοπισε εξαρση στις μετρησεις του αναγκαστηκε να υπερβει το 30% και να κανει πλεον 90%.
Αρα λοιπον δεν μιλαμε για υπερβολη οπως ρωτας αλλα για μια αναγκαστικη ρουτινα αφηνοντας σαν 2η προτεραιότητα την απειροελαχιστη ζημια στη βιολογια.
Για τη επιροη στη βιολογια το καλυψε ηδη ο Τακης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγή νερού Vasiliss Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-11-12 16:49
Αλλαγή νερού. magman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 28-01-11 21:45
Αλλαγή νερού george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-08-10 21:18
Αλλαγή νερού και ΝΟ3 magman Αρχάριοι γλυκού νερού 6 09-08-10 14:56
R/O & Αλλαγή νερού silveraro Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-09-05 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07239 seconds with 15 queries